Dagblad voor Schiedam en omstreken Bliksem veroorzaakt veie branden en treinstoringen Kolkende vlammenzee boven loods in Amsterdamse haven Wachtmeester pleegt overval op echtpaar Kinderen treffen ouders en indringer dood in huis aan Koning Boudewijn in Noordwijk met jeugdherinneringen geconfronteerd Componist schenkt verlegen vorst „negen kroonjuwelen" HEVIG ONWEER RAAST OVER NEDERLAND Lof bij kaarslicht in Muiden Waarschuwing voor insectengif In Dakota boven Willemstad Het weer_ SECTIE IN DRAMA-PUTTE WIJST UIT: 'S AVONDS OOK NÓG LICHT EN WARMTE yak VRIJDAG 10 JULI 1959 (Van onze verslaggevers) Het hevig onweer dat donderdag in de namiddag en vooravond over grote delen van ons land trok vooral over het zuiden, westen en het oosten is gepaard gegaan met sterke rukwinden, slagregens en talrijke blikseminslagen. Het spoorwegverkeer werd ernstig ont wricht doordat zich draadbreuken voordeden of de spanning in de bovenleiding wegviel. In Amsterdam brandde tijdens een hevige onweersbui de bovenverdieping van een loods van het Blaauwhoeden- veem uit; men denkt dat de bliksem die toen sterk schichtte boven de stad de schuldige is. Zeker is ze verantwoordelijk voor de brand in een boerderij-annex café bij de renbaan Mereveld in de provincie Utrecht; acht kostbare renpaarden, waaronder kampioen „Doublé Six" die 32 mille waard is, kon men nog bijtijds uit de stallen bevrij den. En ook voor het uitbranden van de bovenverdieping van hotel „Wijenbergh" in Oisterwijk in Brabant en van het magazijn van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging van de A.B.T.B. in het Betuwse stadje Huissen. Grote schade bracht de storm toe aan het circus Boltini in Epe. Op een weide in Scherpenzeel trof de bliksem in één keer acht koeien tegelijk. In Groningen en Drenthe Al vier ernstige patiënten in ziekenhuis (Van onze speciale verslaggevers) De tweede dag van het staatsiebezoek van koning Boudewijn aan ons land is behalve door de spontane hartelijkheid, die hij allerwege ondervond in Rotterdam, in Noordwijk, waar hij met jeugd herinneringen werd geconfronteerd, en later opnieuw in Amsterdam wel gekenmerkt door licht en warmte. Niet alleen van de felle zon, die overdag de jonge sympathieke vorst en zijn koninklijke begeleiders, koningin Juliana en Prins Bernhard begeleidde, maar ook van de sterke televisielampen, welke des avonds, toen Nederland een beetje verkoeling kreeg van de regenbuien en de opstekende wind, in de Stadsschouwburg in de hoofdstad het vorstelijk gezel schap „in het zonnetje" zette. Vele honderdduizenden mensen in België en ons lahd zagen koning Boudewijn, ons koninklijk paar en Beatrix en Irene, de vorstin en de prinsessen in schitterende avondtoiletten op het beeldscherm 's lands eerste theater betreden om aanwezig te zijn bij de galavoorstelling van „Troilus en Cressida" van Shakespeare, welke het Amsterdams gemeentebestuur de hoge gasten aanbood. Daarmee eindigde deze geslaagde dag, die behalve de bezoeken aan Rotterdam en Noordwijk ook nog een vlucht in drie Dakota's boven de in uitvoering zijnde Deltawerken had omvat, nadat de Belgische vorst op het paleis in de Dam eerst van de hoog ste deskundigen van Rijkswaterstaat uiteenzettingen over de plannen had gekregen. Opklarend Aan zee 2 amscne courant In Rotterdam gisg het onweer gepaard met slagregens Een schuur niet landbouwwerktuigen ging 'n vlammen op, aan de Waalhaven sloe- Ken twee schepen los en raakten vier Wagons op drift. De wind rukte van pen gevel een markies en deed haar te rechtkomen op een passerende zieken auto, waarin een patiënt lag. De chauf feur liep snijwonden op. In Den Haag W'erd door blikseminslag in de centra- Ie van de NZHVM het reizigersverkeer met de „blauwe tram" zeven kwartier onderbroken, juist in het spitsuur. Ook trof het hemelvuur een tram van lijn 32 en de bovenleiding van de remise in de Lijsterbesstraat. In Amsterdams sloe gen ruim tweehonderd zekeringen in de lichtleidingen door. Van de in de stei gers staande St.-Vitustoren te Bussum raakten een groot aantal planken los; niemand liep verwondingen op. Voorts Werd nog de gereformeerde kerk te Muiden geraakt, een deel van het dak is vernield. In de kath.kerk in Muiden was het de liehtleiding waarop het he melvuur het had voorzien, het lof ging door met kaarslicht. Overal werkte de brandweer onder hoogspanning; in de steden kwamen talrijke meldingen bin- wen van stormschade en ondergelopen kelders. Elf jaar na de spectaculaire brand in bet vrieshuis „Amerika" brak donder- dagavond aan de Oostelijke Handelska de te Amsterdam opnieuw een grote brand uit. Grote hoeveelheden tabak, katoen en wol op de bovenste verdieping van de opslagloods „Azië" die eigendom is vas 't „Blaauwhoeden- veem", vatten vlam. Tegen liet decor van een asgrauwe hemel dansten kolken de vlammen boven het dak van de loods. Voor de brandweer gold groot alarm. Zowel aan de II als aan de ka dezijde werd omvangrijk materiaal in gezet. Tegen negen uur richtten ook de „Jan van der Heijden" en de „Albatros" van de K.N.S.M. hun krachtige water- kanonen op de loods. Na een kort, maar hevig gevecht gaf brandweer-comman dant P. A. Riedel na twee uur het sein; „Brand meester". In totaal zestien slangen en drie wa terkanonnen spoten ongeveer achtdui zend liter water per minuut in de bo venste verdieping, die spoedig veran derde in een soort bassin, omdat de vloer nog niet door de vlammenzee was angetast. Terwijl het water weer met grote hoeveelheden uit de vensters naar beneden liep, slaagden de zestig brandweermannen er in het vuur tot deze bovenverdieping te beperken. De loods „Zwijger" aan de linkerkant en het PTT-gebouw aan de rechterzijde, beide door een dubbele wand van de loods „Azië" gescheiden, liepen geen gevaar. Toch nam men geen enkel ri sico en verwijderde men uit een van de aangrenzende gebouwen enkele cy linders propaangas. Het vuur bood hardnekking weer stand. Wat voor de talrijke toeschou wers als een gigantisch schouwspel gold, was voor de brandweermannen Drie pistolen zijn de stille getuigen Van het drama, dat zich in de nacht Van woensdag op donderdag heelt af gespeeld in een eenzaam in het bos ge legen villa even buiten het Brabantse dorp Putte, dicht bij de Belgische grens aan de weg tussen Bergen op Zoom en Antwerpen. Gerechtelijke deskundigen zijn donderdag, in samenwerking met de officier van justitie bij de rechtbank te Breda, mr. B. H. F. H. M. Grasso, en de politie bezig geweest met het zoeken naar het hoe en waarom van dit drama, waarbij drie mensen de dood hebben gevonden. De slachtoffers zijn, zoals wü donderdag reeds in een groot deel van onze edities berichtten, de heer L. Testers en mevr. Testers- Leeners, resp. 37 en 32 jaar en de 24- jarige marechaussee eerste klasse K. van der Horn, die afkomstig is uit Gro ningen en die te Bergen op Zoom was gedetacheerd. Ue sectie van de stoffelijke overschot ten welke de gchgle nacht heelt geduurd heeft uitgewezen, dat de wachtmeester van de marechaussee, die dringend ge nodig had in verband met zijn op han den zijnde huwelijk, heeft getracht een roofoverval te plegen. Hij heeft de heei Testers neergeschoten, doch het slacht offer heeft nog kans gezien ,n®t zl,n eigen wapen te vuren ,>p de indringer. Voor deze stierf heeft hij nog mevrouw Testers gedood, die eveneens gewapend op het lawaai is afgekomen. De aange troffen kogels zijn alle afkomstig uit de vuurwapens van de heer Testers en de Wachtmeester. Aan de nachtelijke schiet- partij in de gang van de woning heeft geen vierde persoon deelgenomen, net echtpaar Testers was in verband met de afgelegen ligging van de villa in net git van vuurwapenen. De aanvankelijk geuite theorie, dat de wachtmeester te hulp is gesneld, - dat hij in d; villa schoten zou hebben gehooid, is niet houdbaar gebleken. Belangrijke aanwijzingen, dat ue wachtmeester met boze bedoelmge:.„nTP de villa is gegaan, liggen in d J waarop hij zijn fiets heeft wegge, een sloot langs de weg voorhet buis, het gereed hebben van kogels in z|I" zak, terwijl volgens de voorschriften de reservehouder met patronen in de kop pel moet zitten, de huls welke buiten werd aangetroffen, het feit dat de man geldgebrek had en zijn eigenlijk onver klaarbare aanwezigheid in het nachte lijk uur bij de afgelegen woning. De twee kinderen van het echtpaar Testers, jongens van vijf en zeven jaar vonden des ochtends de twee ontzielde lichamen van hun ouders in nachtge waad en voorts dat van de marechaus see. Zij holden ontzet naar de buren, die vijfhonderd meter verder wonen aan de verkeersweg naar Antwer pen. Vuurgevecht in gang Aan de hand van de aangetroffen pis tolen, de aard van de verwondingen en de sporen van het vuurgevecht in de gang van de woning, hebben de P<> litie-deskundigen donderdag de gehele dag getracht de moord tot klaarheid te brengen. Vooral de sectie op de stof felijke overschotten in het ziekenhuis te brengen. Nadat de wachtmeester ziJn fiets in een sloot langs de weg voor het huis had gelegd heeft hij waarschijnlijk aangebeld. Toen de heer des huizes in een haastig aangeschoten kamerjas over zijn pyama heen, de deur had ge opend, zou dc wachtmeester geld heb ben geëist. Ziende dat de heer Testers gewapend was, zou de wachtmeester hebben geschoten. Op het gerucht in de gang, waarin de wachtmeester toen is binnen gedrongen, nadat hjj de deur achter zich had gesloten, kwam mevrouw Tes ters in nachtgewaad naar beneden. Het wapen dat zij bij zich had, heeft ze niet kunnen gebruiken. De politie vond liet bij haar stoffelijk overschot met volledig gevuld magazijn. Zij was door enkele ko gels getroffen. De wachtmeester kreeg een schot in het hart uit het wapen van de heer Tes ters, die zelf verscheidene kogelwonden had. De verslagenheid in Putte is natuur lijk zeer groot: de heer Testers was zeer gezien in het dorp, in het bijzon der door het sociale werk dat hij deed. Hij was, zoals gemeld, eigenaar van een kwekerij en had ook eigendummen in Zeeland, in Frankrijk en in België. Het dorp Putte gonst van de geruch ten over wat er is gebeurd. een fel gevecht. Onder in het gebouw, zo wist, men, lag immers een grote per tij schoenen en het vette leer zou een gemakkelijke prooi zijn voor de vlam men. Terwijl men drie spuitgasten, die bedwelmd waren door de rook, hoestend naar een gereedstaande ziekenauto bracht, legden hun collega's op het dak een gordijn van water. Het vuur had het felst gewoed in het midden van de ongeveer veertig meter lange en 15 me ter brede derde verdieping. Mei twee uur vertraging naar Parijs Kostbare paarden gered Het spoorverkeer, in het bijzonder de hoek Leiden en Lage-Zwaiuwe onder vond grote vei'traging. Op de lijn Lage- Zwaluwe-Dordrecht deed zich een draadbreuk voor, waardoor de Austria- expres op weg naar Wenen een uur vertraging had. De TEE 122, de verbin ding Amsterdam-Parijs, had zelfs een vertraging van 112 minuten. Met man en macht toog men aan het werk om de leiding te herstellen, waarmee men tegen middernacht zo goed als gereed was. Onderwijl zijn de treinen op de trajecten waar zich het euvel voordeed over enkel spoor geleid. Uiteraard kwa men ook de treinen voor het binnen lands verkeer belangrijk later op hun bestemming aan. Op de zolder van het boerderij-café tussen Utrcht en Bunnik lagen vierhon derd balen hooi opgeslagen. Zij vatten door de blikseminslag ogenblikkelijk vlam. De vergunninghouder, de 72-jarige heer A. van W., was enkele uren daar voor getroffen door een attaque. In het café waren alleen de tweede bedrijfs leidster, een dienstmeisje, een knecht en vijf Klanten. Zij begonnen bedden en huisraad naar buiten te slepen, totdat de brandweer verzekerde, dat het ge vaar was géweken. Een tragische bijzonderheid is, dat de eigenaar van de stallen, de 34-jarige heer N. B. des middags in de omge ving van Ede bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Hij was al vijf tien jaar bedrijfsleider van dc boerde rij en de stallen, waaruit de kostbare paarden bijtijds zijn gered. Bij de brand in Huissen gingen grote hoeveelheden kunstmeststoffen, vee voeders en dergelijke verloren. Terwijl de plaatselijke vrijwillige brandweer de brand met negen stralen te lijf ging, stak uit westelijke richting een hevige wervelwind op, waardoor de vlammen oversloegen naar de belendende vei linggebouwen. Dank zij de hulp van de brandweer uit Arnhem bleven deze be houden. Het magazijn brandde echter geheel uit; van het aangrenzende kan toor van de Boerenleenbank brandde het dak af. De schade wordt geschat op enkele tonnen. Men is verzekerd. Toen een tankwagen van de Arnhem se brandweer op de terugweg de boer derij „het Duifje" passeerde, sloeg de bliksem in in een bjjenschuur achter deze boerderij. Het gebouwtje werd ver nield, doch de spuitgasten konden uit breiding van het vuur voorkomen. Circussen in de sform Dé stallen van de Internationale Cir cus Show te Epe zijn door de storm ver meld. De dieren kregen onderdak bij boeren in de omgeving. De eigen cir cus brandweer heeft de showtent door natspuiten kunnen overeind houden, zo dat de voorstelling doorgang kon vill en'«5,® schade «beloopt naar schatting öU.UUU,-, In Uden dreigde ook een circus tijdens een onweersstorm de lucht in te gaan. De brandweer kon het gevaarte door natspuiten aan de grond houden. Dr. R. Mantingh, geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in de provincies Groningen en Drente, heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan voor parathionvergiftlging. In een ziekenhuis te Groningen zijn don derdag vier ernstige gevallen van pa- rathionvergiftiging opgenomen en woens dag kreeg een huisarts te Groningen al twee gevallen te behandelen. Para- thion is een vergif, flat men gebruikt als besproeiinngsmiddel tegen insecten. Het is ook dodelijk voor jle mens via opneming door de huid. Vooral nu ten gevolge van het warme weer velen met de armen bloot onder vruchtbomen lo pen, is oppassen dringend geboden, al dus dr. Mantingh. Tijdens zijn bezoek aan Noordwijk, gistermiadagvoerde Koning Boudewijn een ongedwongen gesprek met oude beken den uit zijn kinderjaren, v.l.n.r.: de heer Arie ae Jong, de heer Cor Duindam en mevr. Leuntje Plug-Kramer. Rotterdam begroette voor het eerst in zjjn geschiedenis een regerend ko ning van België binnen zijn grenzen. De Maasstad bracht een ongekend en- tousiasme voor Boudewijn op en ont haalde hem uitbundig. Bij aankomst aan de Veerhaven zweefden er plotse ling zelfs 250 balonnetjes boven de ho ge gasten. Burgemeester Van Walsum begroette koning Boudewijn en ons Ko ninklijk Paar, waarna een tocht met de .Erasmus" werd gemaakt door de impo sante havens van Rotterdam, langs de „Karei Doorman" de bijna afgebouwde majestueuze „Rotterdam" en het enor me havenbekken, de Waalhaven. Na afloop van de rondvaart liet het ge zelschap zich naar het vliegveld Zes tienhoven rijden voor de Delta-vlucht. De Belgische militaire attaché, kolo nel R. dc Dack, heeft des middags na mens koning Boudewijn en adjudant Jhr. mr, M. W. C. de Jonge namens koningin Juliana en prins Berhard kransen gelegd op de begraafplaats voor Belgische militairen te Willem stad. Na afloop van deze korte plech tigheid wachtte het gezelschap dc komst af van de drie Dakota's, waarin de vor stelijke personen waren gezeten. Twee van de toestellen logen direct af in de richting Hellevoetsluis, doch de derde Dakota, waar koning Boudewijn zich bevond, maakte een bocht boven het monument en de stad en verdween daarna in dezelfde richting. „Ik was toen nog zo klein" Kort voor vier uur arriveerde het ko ninklijk gezelschap in Noordwijk na te rugkeer van de vliegtocht voor een be zoek van heel andere aard. Hier im mers was Boudewijn in 1935 twee zo mermaanden lang de gast van burge meester Van de Mortel en het jaar daarop nog eens een maand. „Herin nert ii zich deze plaats nog?" vroeg de vroegere badvrouw, mevrouw Plug- Kramer de koning „Dat is alweer zolang geleden en ik was toen nog zo klein" HCtlH 'v 6 1'wnu i/vi «bwvvie -."V"» koninklijke bezoekers in hun loge in de Stadsschouwburg te Amsterdam, voorde aanvang van' de opvoering van ,'JTroilus en Cressida'V.l.n.r.: prinses Beatrix, koningin Juliana, koning Boudewijn en prinses Irene. Op de tweede rij prins Bernhard en burgemeester Van Hall. glimlachte de vorst. Lang bleef hij in gesprek nret mensen, die hem in die tijd omgaven en die men nu aan hem voorstelde. De badmeesters, de politie mensen en vooral de heer Th. H. Pol man, de componist uit Noordwijk, die destijds het kinderkoor dirigeerde, dat voor prins Boudewijn gezongen had. De heer Polman voerde destijds een aantal zelf gecomponeerde liedjes uit, die hij nu verzameld onder de naam „Negen Kroonjuwelen" aan de koning ter hand stelde. Boudewijn was er verlegen mee. Hij keek om zich heen, probeerde kenne lijk beelden uit die voorbije dagen op te halen. Maar er is veel gebeurd sedert dien. „Als het paviljoentje er nog stond, zou ik het me misschien kunnen herin neren". Na de ontvangstceremonie werden de vorstelijke gasten naar een op het strand opgeslagen tent geleid, waar thee werd geserveerd en waar burge meester mr. G. F. W. van Berckel de koning namens de afdeling Noordwijk van de Kon. Alg. Vereniging Bloembol lencultuur symbolisch vierduizend nar cissen en zesduizend tulpen aanbood. De koning kreeg de foto's alvast te zien en beloofde plechtig, dat hij de bollen zal laten planten in de tuin van zijn pa leis te Laeken. Tot slot van het bezoek bood Joke van de Niet aan koningin Juliana een prachtige boeket bloemen aan, zoals bü het begin de burgemeestersdochter Leontine van Berckel had gedaan. In snelle vaart reed het koninklijk gezel schap door het feestelijk versierde Noordwijk terug naar Amsterdam. Dui zenden badgasten zaten in luchtige bad kleding op deze snikhete middag langs de boulevards om de jonge ko ning der Belgen een hartelijke hulde te brengen, die hij op zjjn eigen, haast verlegen wijze beantwoordde. Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk een regen of onweers bui, morgen over het algemeen zon nig en droog weer. Zwakke tot ma tige nordoostelijke wind. eWinig ver andering in temperatuur. Zon: 4.32-20.58. Maan: 10.45-23.17. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren naar de Noord zee zal de komende 24 uur zijn invloed verder over onze omgeving uitbreiden, daardoor neemt de bewolking af en wordt de buienactiviteit snel kleiner. Aan zee was het gisteren met 23-32 gr. C. zeer warm. Morgen redelijk strand weer met opklaringen en vrijwel geen buien meer. Wind van zee en een mid- dagtemp. van ruim 20 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: Tijdelijk goed strandweer tegen zondag grotere kans op buien. Station Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zö.-Limbur Stockholm Oslo Kopenhagei Londen Amsterdam Brussel I.uxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Wenen Innsbruck Athene Rome max min neersi Weer temp temp aigel gisteren 24 uut zw. bew. 31 17 0 geh. bew. 34 17 22 onweer 32 17 4 zw. bew. 33 18 0.5 mist 34 18 2 onbew. 35 20 0 mist 36 19 6 mist 36 19 1 half bew. 31 16 0 zw. bew. 26 15 3 niet ontv. geh. bew. 24 14 2 onweer 33 18 13 mist 36 17 0.1 onbew. 32 21 0 half bew. 36 19 0 onbew. 23 21 0 onbew. 35 20 0 onbew. 35 19 0 onbew. 30 15 0 onbew. 32 17 0 1. bew. 32 onbew. 20 16 0 onbew. .33 15 0 onbew. 32 onb*»w. 31 16

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1