Dagblad voor Schiedam en omstreken Vakcentrales bepleiten om buiging loon- en huurbeleid Krachtige stellingname tegen kondigde maatregelen aange- Loonpolitiek, een moeilijk punt in Kamerdebat Verdronken Schade aan woningen en aan gewassen te velde Blériot -race gestart in Londen en Parijs Marie Koenen overleden Geslaagde noodlanding van straa Iverkeersvliegtu ig AAN VOORAVOND DER KAMERDEBATTEN ruimte Slachtoffers van verkeer Noodiveer boven N.O.-provincies Bomen door wind hoos ontworteld 15-jarige sticht brand in huis BOEING 707 CIRKELT VIER UUR LANG ROND Explosie bij Mekog Gróte bos- en heidebranden Het weer. CV<- P f -m-\ Er is meer COMPROMIS LIJKT NIET UITGESLOTEN Zeven kinderen in de V.S. omgekomen Een vierde deel buiten produktie Bij Swolgen 300 ha dennenbos verloren Aanhoudend koel Aan zee t5 MAANDAG 13 JULI 1959 - nieuwe schiedamsche courant 5? Wet verschil van opvatting tussen de akcentrales over de vorm van het te °eren loonbeleid een verschil dat Sfnoegzaam bekend is verhindert dat by alle centrale organisaties an Werknemers een groot ongenoegen "estaat niet betrekking tot de door de jjïrering aangekondigde maatregelen almede terzake de procedure welke V® regering zich daarbij voorstelt. Zij menen daarom tegen dit beleid ten Krachtigste stelling te moeten nemen zjj waarschuwen voor de uit het oorgestelde beleid voortvloeiende so- viale en economische gevolgen. Aldus inleiding van een adres dat een Overlegorgaan, gevormd door het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen, de Katholieke Arbeiders Beweging fn het Christelijk Nationaal Vakver- oond, aan de leden van de Tweede Ka mer heeft gezonden. Scherpe kritiek hebben de vakcentra les op de huns inziens onvoldoende mo tivering van het regeringsstandpunt in take de mogelijkheden tot doelbewuste verruiming van de bestedingen. In te genstelling tot de regering menen zij, bat deze mogelijkheden zich sinds de tot standkoming van het S.E.R.-advies dui delijk in gunstiger zin hebben ontwik keld dan bij de becijferingen van het Centraal Planbureau was geraamd. Deze gunstige ontwikkeling heeft met name betrekking op het verloop van de Uitvoer en van de produktie. In het S.E.R.-rapport wordt de uitvoer voor 1959 zes procent hoger geraamd dan voor 1958. De realisatie-cijfers over de maanden januari tot en met mei 1959 geven, volgens de centrales, echter reeds een stijging van ongeveer twaalf procent aan. Dat de regeringsnota de ze ontwikkeling niet vermeldt, betekent I aantal maatregelen op één datum of in huns inziens dan ook een belangrijke I een korte spanne tijds (huurcompensa- vprtpkpnïncr var, rip wprkplnkhpir! I tje verhoging premie kinderbijslag, vertekening van de werkelijkheid. Afgezien van de opvatting van de re gering over de grootte van de ruimte, is bovendien de wijze van besteding welke de regering zich voorstelt, bij de samenwerkende vakcentrales op ern stige bezwaren gestuit. Door de afwijking van het advies van de S.E.R. de huurverhoging op 1 janua ri te plaatsen, heeft de regering in feite prioriteit gegeven aan een huurverho ging en een niet onbelangrijke melk- prijsverhoging, zo zeggen de vakcen trales, die hadden verwacht dat na een tweejarige periode van stabiliteit van de lonen allereerst de werknemers een aandeel in de verbeterde welvaartspo sitie van ons land zouden hebben gekre gen. De vakbeweging meent dat het nu echter duidelijk is, dat de aangegeven datum voor de huurverhoging en de te vens plaatsvindende melkprijsverhoging de mogelijkheden tot verantwoorde loon- verbeteringen goeddeels zal verhin deren. De regering heeft de datum van de huurverhoging, volgens de drie bonden, kennelijk vervroegd, op grond van het argument, dat anders in een te langdu rige periode van een zekere vrijheid tot loonverbetering, de middelen hierdoor zonder meer teloor zouden gaan en uit deze terminologie blijkt wel ten duide lijkste de voorkeur van de regering voor huurverhoging en afschaffing van de melksubsidies. De werknemersorganisaties menen bovendien dat 1 januari een bijzonder ongunstig moment is om tot een huur verhoging over te gaan, omdat juist in die periode de seizoenwerkloosheid het grootst is. Een aanzienlijke verschui ving van deze datum naar een later tijd stip achten zij eveneens van belang voor een verantwoorde verbetering van de lonen. Tegen de samentrekking van een fj®. veelbesproken regeringsnota gaan Dehandelen, waarin enkele hoofdpunten l[an het sociaal-economisch beleid wor- 11 aangegeven. Het gaat daarbij om "e mogelijkheid tot welvaartsverbete- ,lng, om de wijze waarop deze verbe uring tot stand moet komen en om vraag, hoe de regering met een "elijke begroting voor het jaar 1960 °°r de dag zal kunnen komen. Ten aanzien van deze drie punten weft de regering in haar nota een zi u Punt ingenomen, dat nogal op enbarend afwijkt van de meningen Si® eerst kortgeleden in het jongste hh-K-advies naar voren zijn gebracht. J-je meerderheid van de SER was van mening, dat welvaartsverbetering door ♦pIJe,re loonvorming tot stand zou moe ten komen. Ook de regering is die me. ng toegedaan, maar zij gaat veel ver der dan het SER-advies in de richting van een verlichting der begrotingslas- w daarmede achten met name de verknemers de vrijere loonvorming ecnter bij voorbaat gekortwiekt. Toen de socialistische regering-Drees m september van het vorige jaar deze zaak bij de SER reeds aanhangig maakte, presenteerde zij deze reeds °nder het motto: we moeten kiezen tussen afschaffing van de subsidies op buren en melk, ofwel afkappen van essentiële staatstaken". De >'uidige re- Sering komt nu dus weer op dit punt terug en gaat daarbij tevens verder ban de SER nog sleerits °nige maan den geleden meende te moeten advise ren. Wilde de meerderheid van be SER komen tot een zeer geleidelijke af schaffing van de consumentensubsidie °P melk, de regering wil de melkprijs reeds op 1 januari loslaten en deze bus ineens met vier cent per liter doen stijgen. Wilde de SER een huurverho ging eerst op 1 april 1960 doen mgaan, be regering wil ook deze kostenverho gende maatregel op 1 januan van Kracht doen zijn. .Is deze afwijking van het »EK-aü v'»es voor het bedrijfsleven, >"et na"_ Voor de werknemers, al moeilijk te ver teren, daarbij komt nog dat de rege- rbig de mogelijkheden die er over nci algemeen zijn om tot welvaartsyeroe- tering te komen, minder optimistiscn beoordeelt dan de SER nog onlangs beed. ,..De jongste gegevens hebben name- mk aangetoond, dat de ontwikkeling °P de arbeidsmarkt en op de kapitaal markt, alsmede de gevolgen daarvan t'oor de betalingsbalans, tot groter be hoedzaamheid nopen bij het uitbreiden van de bestedingen. Een nieuwe beste- bingsbeperking moet in ieder geval borden voorkomen. Door deze forse aanpak yan het pro bleem van een opnieuw dreigende over- besteding is nu tevens een merkwaar- bige ontwikkeling ontstaan bij de vak verenigingen. Terwijl tussen het socia listische NVV enerzijds en de KAB en het CNV anderzijds nog altijd een he melsbreed verschil in opvatting biflii bestaan over de vraag vrijere loonvor ming of algemene ioonrondes, vinden be drie vakverenigingen elkaar wei beel duidelijk in het streven, om op korte termijn tot een meer spectacu laire verdeling van de welvaart te Ko men dan de regering verantwoord acm. Het NVV wilde reeds in het SER-ad vies niet akkoord gaan met een huur verhoging, wanneer hieraan met een algemene loonronde vooraf zou gaan? Afwijzing van het regeringsstandpunt (Van onze parlementaire redacteur) Deze week zal de Tweede Kamer ligt dus voor de socialistische vakver eniging voor de hand. Dat ook de con fessionele werknemers, die een vrijere loonvorming met hart en ziel nastre ven, de plannen van de regering niet willen accepteren, berust op hun op vatting dat de kostenverhogende maat regelen met betrekking tot huren en melk de ruimte voor welvaartsverbe tering zodanig zouden afromen, dat de vrijere loonvorming daarna niet van de grond zou kunnen komen. De confessionele werknemers bevin den zich door deze gang van zaken in een uiterst precaire situatie. Onder schrijven de aan hen verwante politieke partijen in het komende debat het stand punt van de regering, dan betekent dit dat men in de bedrijfstakken bij de ko mende onderhandelingen over de te vernieuwen CAO's minder hoog zal kunnen mikken dan na het verschijnen van het SER-advies mogelijk werd ge acht. Dit zou tot sociale onrust kunnen leiden, hetgeen het NW, dat zich zeer nauw verwant weet aan een oppositie partij. een niet geringe wind in de zei len zou kunnen bezorgen. Men mag dus verwachten, dat de par tijen die geacht worden achter het ka binet-De Quay te staan, de voorstellen van de regering op zodanige wqzc zul len trachten om te buigen, dat zjj dit gevaar ontlopen. Waarschijnlijk zal de Kamer dus trachten de regering ertoe te bewegen de datum van de huurver hoging te verschuiven naar 1 april I960. De regering zou daartegenover buiae- lijk moeten aantonen, dat ook zonder die verschuiving de mogelijkheden tot vrij ere loonvorming voor de hand liggen. Wanneer zij daarin vanwege de reeds te hoog opgevoerde spanningen niet ge heel mocht slagen, hoeft dit o.ï. nog niet tot een volkomen impasse te lei den. De nota is immers geen wetsont werp, maar slechts een mogelijkheid tot duidelijker aangeven van een voor genomen beleid. De eigenlijke beslis singen zouden kunnen worden uitgesteld totdat over de concrete wetsvoorstellen terzake van huren en melkprijs door de Kamer zal moeten worden beslist. Het lijkt niet uitgesloten, dat de re geringspartijen de reële mogelijkheden tot welvaartsverbetering die van do vrijere loonvorming in de naaste toe komst verwacht kunnen worden, eerst zullen willen afwachten. Uiteraard zal het debat meer omstre den punten opleveren. De vraag bijv. in boeverre de doorberekening van stij gende kosten in de prijzen kan worden toegestaan. Ongetwijfeld zal minister Zijlstra in het licht van de nog steeds actuele bestrijding van het inflatiege vaar hieraan aandacht schenken. Voorts de vraag tot. welke consequenties de huurverhoging v rar de plicht tot onder houd van het huisgezin moet leiden en tenslotte ook het belangrijke aspect voor de gezinspolitiek van de consequenties van huur- en melkprijsverhoging, waar bij de regering het SER-voorstel nog wat meer geperfectioneerd heeft, door slechts de helft van de verhoging, met kinderbijslag te compenseren. Een krachtige verdediging van wat het kabinet zich voorstelt te ondernemen en een nadere ver duidelijking daarvan kunnen ongetwij feld een positieve bijdrage vormen tot een meer algemene waardering van de plannen die in september bij het indie nen van de begroting ongetwijfeld nog meer concreet zullen worden aangege ven. verwerking huurbijslag 1957) pleit, vol gens de vakcentrales, bovendien het feit, dat hiervan gewoonlijk een niet onbelangrijke schokwerking op het eco nomisch leven uitgaat. De door alle partijen die betrokken zijn bij het vast stellen van het S.E.R.-advies geadvi seerde geleidelijke aanpassing in ver band met het gevaar van overspanning, wordt hiermee, naar zij menen, hele maal over het hoofd gezien. Hoewel de regering uiteraard de be voegdheid heeft af te wijken van het S.E.R.-advies, vinden N.V.V., K.A.B. en C.N.V. het in hoge mate onbevredi gend wanneer dit zonder nadere motive ring geschiedt, omdat de zin van een adviesaanvrage aan de S.E.R. daarmee volkomen dubieus wordt. Zij menen dat dit met name geldt voor de aangekon digde huurverhoging. Het is, volgens de centrales, duidelijk, dat het grote gevaar dreigt, dat de hu ren van nieuw gebouwde woningen nog hoger zuilen komen te liggen dan thans reeds het geval is. Hierdoor zou de so ciale woningbouw in ernstige mate wor den bemoeilijkt. De regering wenst een verhoging van de melkprijs ineens met 4 cent per liter, ingaande 1 januari 1960. Inmid dels heelt zich een verdere verbete ring van de boteropbrengst voorge daan met als gevolg, dat eenzelfde be rekening als de S.E.R. in april heeft uitgevoerd thans zou leiden tot een consumentensubsidie van hoogstens 2 cent per liter. Mede in verband met de belangrijk hogere zuivelwaarde in vergelijking met verleden jaar zijn de vakcentrales van oordeel, dat thans dient te worden afgezien van een afschaffing van de resterende consu- mentensubsidies, mede om daardoor een verdere daling van het verbruik van dit belangrijke volksvoedsel te voorkomen. De drie samenwerkende vakcentrales komen in hun adres tot de conclusie, dat in onvoldoende mate is rekening gehouden met gerechtvaardigde ver langens van de Nederlandse werkne mers en dat de regering bovendien ten enenmale de positie van de geëigende organen voor liet sociaal-economisch overleg miskent. Het is mede daarom, Zondagavond is op de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord een motor in botsing gekomen met een autobus. De motor kwam van recht uit de Smidt van Gelderstraat en draaide naar links de Koningsweg op, waarna het voertuig tegen de voorkant van de bus botste. De 24-jarige motorrijder J. F. Wester burgen uit Haarlem en zijn 22-jarïge echtgenote werden net zwaar lichame lijk letsel naar het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk overgebracht, waar de motorrijder inmiddels is overleden. De toestand van de vrouw is zorgwek kend. De 64-jarige wielrijder G. P. Loffeld, die in Maastricht bij het oversteken door een vrachtauto is gegrepen, over leed zaterdag in het ziekenhuis aan de opgelopen zware verwondingen. Zaterdagmorgen is de achtjarige J. S. uit Driebergen die met een clubje jongens en meisjes door Njjkerk fiet ste, door de aanhangwagen van een melkauto gegrepen. Hij was on slag dood. Zaterdagmiddag is de kleine Helena Reiners, anderhalf jaar, in de Eloij- straat in Geleen, vermoedelijk spelende onder een auto geraakt en overreden. Het kind was op slag dood. Zaterdagmorgen is op de Rijksweg 16 ter hoogte van de Fokkerfabriek te Dordrecht een vrachtauto op een stil staande personenauto gereden. Deze per sonenauto bevond zich op de parkeer- strook. De twee inzittenden, de acht tienjarige Bücken en de zeventienjarige G. Richter, beiden uit Neuz a. Rhein, waren voor een weekeinde op weg naar Noordwijkerhout. Bücken werd zo ern stig gewond dat hij bij aankomst in het ziekenhuis overleed. 'Richter werd in wendig doch niet ernstig gewond. De bestuurder van de vrachtwagen kreeg een shock. Op de Brunssumerheide is de 34- jarige J. Golfsma in de vijver ,,Het Koffiepoeltje" verdronken. Zondagmor gen is het stoffelijk overschot uit de vijver opgehaald. De eenentwintigjarige soldaat F. B. Wichers, wonende te Diepenveen is in het Ridderbad te Schalkhaar verdron ken. Het ongeluk gebeurde buiten dienst uren. De zesendertigjarige Willy Thijssens uit Limmel-Maastricht is in het kanaal Mierlo (N.B.) tijdens het zwemmen ver dronken. De eenentwintigjarige dienstplichtige sergeant J. Bakker uit IJmuiden is zon dagmiddag in het Zuidlaarder-meer ver dronken. Hij kon vermoedelijk niet zwemmen. Bij het zwemmen in de Rijn te Mil- lingen is zaterdagmiddag G. Gerritsen uit die plaats verdrbbken. Hjj was vijf entwintig jaar en ongehuwd. De vijftienjarige Gerhard Höher uit Dusseldorp, die met zijn ouders in Ju- lianadorp (Den Helder), logeerde is bij het baden in zee verdronken. De vijfjarige Geert van den Ham is zaterdagmiddag in het Jan van Galen- parkbad te Amsterdam verdronken. De tienjarige Johan Claasens uit Til burg ging met zijn achtjarig broertje tegen het verbod van de politie in pootje baden in de vijver van het wandelbos bij Tilburg. Hij wilde naar een in de (lat de Nederlandse vakbeweging eenvijver gelegen eilandje lopen. De jon- ombuigiug van het aangekondigde be- gen kwam terecht in een diepte van leid in hoge mate noodzakelijk acht. ongeveer 1.70 meter en verdronk. In Londen en Parijs is vanmorgen de Blériot-luchtrace, de snelheidswedstrijd van de „Daily Mail" over Het Kanaal, begonnen. Een van de eersten die bij Marble Arch in het hartje van Londen startten was een van de drie Neder landse teams, die aan de wedstrijd deel nemen. De PH-MAC, een klein twee- motorig vliegtuigje dat gisteren nog ijve rig rondvluchtjes boven Amsterdam draaide, vervoerde een groepje verslag gevers van Het Algemeen Handelsblad naar de Franse hoofdstad. De kleine „Dove" van Martin's Air Charter op Schiphol leverde uiteraard geen kans op om een van de prijzen, variërend van 50.000 tot 10.000 gulden, in de wacht te slepen. Daarvoor doen er te veel ervaren snelheidsmaniakken met straalvliegtui gen mee aan de race, die zoals gemeld is uitgeschreven ter herdenking van de eerste vlucht over Het Kanaal, die de Fransman Louis Blériot in 1909 maakte. Dc eerste deelnemer heeft vanmorgen een tijd voor zich laten noteren van 57 minuten en 48 seconden. Het is de kapi tein van hei Britse territoriale leger Ro derick Muir Walker. Hij is per motor fiets van Marble Arch naar Chelsea Reach gereden, vervolgens per helikop ter naar het vliegveld Biggin Hill aan Ie rand van Londen, per „Provost"-straal- vliegtuig naar Villacoublay, per helikop ter naar Issy en tenslotte per motorfiets naar de Are de Triomphe. De Kanaalvlucht door een model van het vliegtuigje waarmee Blériot inder tijd de overtocht maakte, uit te voeren door de 63-jarige Fransman Jean Salis, is uitgesteld wegens de harde wind. De tweede deelnemer, die bij het con trole-punt in Parijs aankwam, deed er langer over. Het, was de oud-straaljager piloot van de R.A.F. Keith Johnstone, die een tijd liet noteren van een uur, 3 minuten en 59 seconden. In totaal zouden er vandaag volgens het programma 19 teams bij Marble Arch in Londen en 9 bij de Are de Triomphe in Parijs starten. De race, waarvoor in totaal 163 teams hebben ingeschreven, duurt tot 23 juli. Eelco Schuller, de Nederlandse helikopterspe cialist, die zich bij start en finish dus in het hartje van Parijs en Londen van grote hoogte aan een kabel uit en in een helikopter had willen laten takelen, heeft van deelname afgezien, daar de organisatoren hem geen ver gunning hebben willen geven voor een dergelijke stunt. Voor het traject van de Are de Triomphe en Marble Arch naar het, dichtstbijzijnde vliegveld bedienen de teams zich van de meest uiteenlopende Er hebben zich ook deelnemers ge meld met fietsen, rolschaatsen, een grasmaaimachine, een kinderwagen en een trein. Een Britse dame is zelfs van plan met snelle pas naar een Brits vliegveld te lopen. Na haar vlucht over Het Kanaal zal zij de laatste etappe van de reis naar de Etoile in Parijs eveneens te voet afleggen. (Van onze correspondenten) Uit berichten die ons van verschil lende plaatsen in de noord-oostelijke provincies van Nederland bereiken, blijkt, dat daar zaterdagmiddag een noodweer heeft geheerst zoals in de laatste jaren niet is voorgekomen. Zo is in de directe omgeving van de stad Groningen een gebied geteisterd door hagelstenen ter grootte van duiveëie- ren, die vielen tijdens het hevige on weer. Een boerderij en een kapschuur in Middelbert werden tegen de grond gedrukt. Er is veel schade aangericht aan ruiten. Op de velden in de gemeente Noorddijk is te velde veel verloren ge- In Elmira in de Amerikaanse staat New Vork zijn zaterdagavond zeven kinderen van een gezin om het leven gekomen door een brand in de ouder lijke woning. Hun 15-jarige zusje, Jane Shusko, heeft later tegenover de politie bekend dat zij de brand had gesticht. De slachtoffertjes zijn in hun slaapka mers op dc eerste verdieping van het huis door het vuur verrast en omgeko men. Het meisje heeft geen reden op gegeven voor haar verschrikkelijke daad. De brand van zaterdag was de derde die zij stichtte. Vrijdag had zij ai tweemaal geprobeerd het huis in brand te steken, doch toen kon de brand snel geblust worden. Door deze opvolging van branden had de politie argwaan gekregen en een diepgaand onderzoek ingesteld. gaan van do daar staande gewassen. Boeren en tuinders zijn zeer somber in hun oogstverwachtingen na dit onweer. Boven Assen werd een donderbui ge volgd door hevige slagregens, waarbij stukken ijs vielen; ruiten en dakpannen werden vernield. Talrijke schade-mel dingen kwamen bij de politie binnen. Over het gebied van zuid-oost-Dren- the trok een hevige onweersbui, ge paard met een windhoos. In het dorp Noordbarge is een vrij grote ravage aangericht. Een landbouwschuur werd volkomen tegen de vlakte gegooid. Ook de daken van verschillende boerderijen en woningen moesten het ontgelden. Bo. men werden uit de grond gerukt, doch veroorzaakten geen schade, alhoewel enige met hun grote kruineh rakelings langs woningen neervielen. Andere vie len dwars over de wegen. De brand weer van Emmen ruimde de obstakels op. Een windhoos trok voorts over een gedeelte van het dorp Gasselternijeveen. Ook daar een grote ravage. Een twin tigtal bomen lag dwars over de ver keersweg Gasselternijeveen-Gasselte Het verkeer moest worden omgelegd. Plaatselijke brandweer, B.B. en vele vrijwilligers zijn uren bezig geweest om de weg vrij te maken. Ook werden vele landerijen hebben ook hier veel schade geleden. Zaterdagavond om zes uur is in het St. Annadai ziekenhuis te Maastricht de schrijfster Marie Koenen overleden. Zij was vrijdag buiten bewustzijn ge raakt. Een nicht van de overledene, mr. A. Koenen uit Amsterdam was bij het overlijden aanwezig. Het stoffelijk over schot is opgebaard in de rouwkapel van het ziekenhuis. De plechtige uitvaart dienst zal plaatshebben op woensdag aanstaande te elf uur in de St. There- siakerk te Maastricht, waarna de over ledene zal worden bijgezet in het graf van haar ouders op de katholieke be graafplaats aan de Tongerseweg. De ravage bij deze boerderij is kenmer kend voor de schade, welke het nood weer op vele plaatsen in ons land heeft aangericht. Een groot, viermotorig straalver- keersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American, een Boeing 707 van het transcontinentale type, heeft in de nacht van zaterdag op zondag een geslaagde noodlanding ge maakt op een met blusschuim overdek te landingsbaan van het vliegveld „In ternational Airport" bij New York. Bij de start van het vliegveld was het toe stel twee van de acht wielen van het hoofdonderstel verloren. Toen de ver keerstoren de gezagvoerder, die van het voorval niets had bemerkt, er op attent had gemaakt, besloot deze de vlucht naar Londen niet uit te voeren, maar terug te keren naar het vliegveld en een noodlanding uit te voeren. Hij stelde de 102 passagiers van de situatie op de hoogte en toen gingen de elf be manningsleden hard aan het werk. Vier uur lang bleef de gezagvoerder, Sommers, op een hoogte van duizend meter in de nabijheid van het vlieg veld rondcirkelen. Onderwijl contro leerde hij met de andere vliegers en de boordwerktuigkundigen koortsachtig of het onderstel, afgezien van de twee ontbrekende wielen, nog goed functio neerde of dat er nog meer aan defect was. Herhaalde malen werd het onder stel uitgeklapt en ingetrokken. Gezag voerder Sommers stond voor de moei lijke beslissing of hij een buiklanding zou maken of zou trachten op het on volledige onderstel te landen. In het eerste geval zouden de aan de vleugels opgehangen straalmotoren en ook het vliegtuig zelf ongetwijfeld zwaar wor den beschadigd, waardoor he1 gevaar dat de passagiers iets zou overkomen uiteraard werd vergroot. Aan een landing op het defecte onderstel was de minste risico verbonden, tenzij het: onderstel zou bezwijken. In dat geval immers zou het zware toestel met een nog hardere klap op het beton van de landingsbaan neersmakken. Terwjjl men zich in de cockpit in deze problemen erdiepte was het cabinepersoneel, stewards en stewar dessen, druk in de weer de passa giers zoveel mogelijk op hun gemak te stellen. Zij trachtten gedurende de vier uur dat het vliegtuig rondcir kelde de passagiers wat afleiding te bezorgen door vriendelijk glimla chend, alsof er niets aan de hand was, het souper te serveren. Voor deze gelegenheid werden niet-alcoho- lische dranken geschonken. Op de grond zat men ook niet stil. De landingsbaan werd op verzoek van gezagvoerder Sommers met een laag blusschuim edekt om het brandge vaar te verkleinen. De brandweer van het vliegveld rukte met al bet materi aal uit en ook enkele eenheden van het brandweerkorps van de stad New York verschenen met groot materieel op de luchthaven. De geneeskundige dienst stuurde voldoende ambulances om alle 113 inzittenden van het vlieg tuig in èèn rit te kunnen vervoeren. Kikvorsmannen en boten van de wa- terpolitie werden bij het aan de Atlan tische Oceaan grenzende vliegveld in gereedheid gebracht voor het geval dat het tpestel in Let water zou terecht ko men. En het Rode Kruis riep bloed donors op. Al deze noodmaatregelen bleken ge lukkig overbodig. De grote groepen toeschouwers, die naar het vliegveld waren gestroomd toen de radio, gedu rende de vier uur dat het toestel rond cirkelde, nieuwsberichten over de situa tie ging omroepen, zagen tenslotte het honderd ton zware gevaarte een ge slaagde noodlar ding maken. Gezag voerder Sommers was tot de conclusie gekomen, dat het defecte onderstel het wel zou houden en zo kwam de Boeing 707 dus vrjj normaal binnen. De gezagvoerder moest eer. zeer moeilijke landingsmanoeuvre maken, omdat hij het toestel tegen de gewoon te in zo snel mogelijk op de twee wie len van het nog geheel intact zijnde neusonderstel moest laten neerkomen. Het hoofdonderstel van een Boeing 707 heeft twee poten, die ieder op vier wie len rusten. De poot, waar twee van de vier wielen aan ontbraken, trok een spoor van vonken over de landingsbaan en voor het vliegtuig geheel tot stil stand was gekomen zwenkte het naar die kant over. Maar de motoren waren vlak voor de landing uitgeschakeld en er ontstond geen brand. Uit voorzorg verlieten de passagiers het toestel zo snel mogelijk via de noodluiken. Daar bij liepen drie vrouwelijke passagiers niet noemenswaardige verwondingen op. Van de 102 passagiers hebben er 94 zondagmorgen onmiddellijk met een ander straalverkeersvliegtuig van de Pan American, bestuurd door dezelfde gezagvoerder, de reis raar Londen voortgezet. De anderen wilden liever nog even van de doorgestane emoties bekomen en vertrokken zondagavond. De defecte Boeing 707 krijgt een nieuw onderstel en zal waarschijnlijk van avond al weer in gebruik worden geno men. Pan American en Boeing hebben een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het afbreken van de twee wielen. Hedenmorgen heeft zich bü de Mekog te Velsen een explosie voorgedaan in de synthese-gasfabriek. Daar is een warm- te-wisselaar geëxplodeerd. Tengevolge van het snelle optreden van het perso neel is de omvang van de ramp beperkt gebleven en deden zich ook geen per soonlijke ongelukken voor. Tengevolge van deze explosie is voorlopig een vier de deel van de Mekog bulten produktie. Hoelang het zal duren voordat de scha de hersteld is, kan niet worden gezegd. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men nog in het duister. In het kerkdorp Swolgen onder de Noord-Limburgse gemeente Meerlo is zaterdagmiddag een grote bosbrand uit gebroken. In een minimum van tijd wa- sen 200 a 300 hectare bos één grote vuurzee. Uitgestrekte dennenbossen van particuliere eigenaren, gingen verloren. Het blussingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen door de brandweer van Tienray, die assistentie moest in roepen van de brandweren van Broek huizen, Grubbenvorst, Horst en Venlo. Deze brandweren voorkwamen dat en kele in de nabijheid gelegen boerderijen eveneens vlam vatten. Aan de bestrij ding van de grote bosbrand, die ook zondag nog woedde, werd door honder den militairen uit de garnizoenen van Venlo en Roermond, alsmede van de kazerne te Weert deelgenomen. Zaterdagmiddag omstreeks half vjjf brak op de grens van de vliegbasis Soesterberg een heidebrand uit, welke zich door de sterke wind van het grondgebied van Den Dolder tot ver op de heide en in de bossen van Soest uit strekte. Zelfs de spoorbaan Utrecht- Amersfoort vormde geen beletsel voor de vlammen. In het natuurreservaat De Zoom bij Nederweert ontstond gistermiddag een felle brand die men 's avonds nog niet had bedwongen. Het betreft een gebied van ongeveer tachtig hec taren dat voornamelijk uit heide en buntgras bestaat. De brandweren van Nederweert, Heijthuijsen en Meijel ne men aan het blussingswerk deel. Ook anderen zijn bij het blussingswerk be hulpzaam. Zaterdagmiddag heeft ook een brand gewoed in het Orderbos te Apeldoorn. Een oppervlakte van ongeveer acht hec taren bos en heide is hierbij verloren gegaan. Het vuur is vermoedelijk met opzet aangestoken. Een bosbrand is ook gemeld uit Hoenderloo. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Ma tige, af en toe krachtige westelijke wind. Aanhoudend koel weer. Zon; 4.35-20.55. Maan: 14.28-0.12. Nog een krachtige westenwind, die kcele lucht van de Noordzee aanvoert. Middagtemperaturen van 17 a 18 gr. C. Flinke opklaringen en hier en daar een bui. Vooruitzichten: enkele dagen koel en wisselvallig weer met zonnige perioden. max min neersJL Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 19 16 2 Ypenburg zw. bew. 20 14 5 Vlissingen half bew. 20 14 0.4 Eelde regenbui 23 11 0.1 De Bilt licht bewK. 21 12 1 Twente zw. bew. 27 11 0 Eindhoven onbew. 23 12 0 Zd.-Limburg onbew. 25 12 2 Stockholm zw. bew. 26 18 Oslo licht bew. 22 15 Kopenhagen half bew. 23 16 0.1 Londen licht bew. 20 12 0.1 Amsterdam licht bew. 20 13 3 Brussel onbew. 22 12 0 Luxemburg licht bew. 25 12 0 Parijs licht bew. 24 11 0.4 Nice licht bew. 27 19 0 Berlijn onbew. 30 19 16 Frankfort half bew. 29 17 0 Miinchen licht bew. 30 17 0 Zürich geh. bew. 30 14 2 Genève zw. bew. 30 18 2 Wenen onbew. 32 18 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1