EXAMENS NIEUW VOEDSEL UIT DE ZEE DRAADLOOS CONTACT ZUSJE VAN EUROVISIE DAG PUZZLE m m m m m m m r" 7 Spanje exporteert algen Naar uitwisseling van programma's in Scandinavië ij luisteren naar. Radio Vaticaea H PI elft gr Alfreilo ll«'lcvt'iii«>s«'ii van ecu Jong (gezin V B Benoemingen Wijdingen Onderscheidingen Uitbreiding Britse schooltelevisie Wat gaf ons de Expo Wij kijken naar DINSDAG 14 JULI 1959 PAGINA 2 De avonturen van Kuifje en Bobbie door HERGÉ 68 Hoe? Wdt7 Wdt zegt U Harder, 'k hoor U niet duidelijk In orde.Jullie kun nen komen ...'t Ziet 'r bijna gezellig uit In orde!., jn -,m \/n jl Wel, wat Waarom zwaait U zo met uw drmen? 'ft i) Wdt?... Mdsr duizend bommen, kunt U niet harder schreeuwen 'n Beer i...Daar dichter U ptACHEnJj Wat heb je je verschrikkelijk gedragen, Als je maar weet, dat ik het heiemaaJ Vind je niet, dat we wat koekjes .nee Rita, ik heb je nog nooit zo stout ge- niet leuk vond! naar huis moeten nemen, moeder, om je zien! wat op te fleuren? AMSTERDAM. Geslaagd voor het semi-artsexamen mej. W. Sizoo, Am sterdam, en mej. C. W. Teeuwen, Die- men. Kandidaatsexamen sociologie: mej. G. N. Kvans, Rotterdam; mej. M. Even- dijk, IJmuiden, en mej. G. Lycklama a Nijeholt, Lollum. Kandidaatsexamen, economie: W. J. Hendriks, Voorburg, en P. Th. Zandstra, Amsterdam. AMSTERDAM, 13 juli Boekhou den M.O.: mej. A. R. Snel (Weesp), J. A. Zomer (Zaandam), mej. R. V. Toor (Rotterdam), W. J. Rutgers (Hen gelo), P. M. G. Baas( Utrecht), W. Ba- ris (Rotterdam), H. Tarts (Deurne), D. Bodegraven ('s-Gravenhage), P. Beis huizen (Eindhoven), H. D. Boogaard (Zwijndrecht) DEVENTER, Rijks hogere school voor tropische en subtropische landbouw: S. den Baars Dirksland, G. Bierman Rot terdam, R. ten Cate De Bilt, A. v. d. Eyk Tuil en 't Waal, B. van Griethuizen Velp, J. Groot Deventer, S. Gumans Parama ribo, D. v. d, Heeden Woerden, A. Klink Den Haag, J. Maas Eindhoven, F Oreel Alkmaar, Ch. Stijkel Apeldoorn, A. Uda- yana Indonesië, J. Versluys Geleen, H. De algemene overste van Mill Hill, dr. T. McLaughlin, heeft de jaarlijkse benoemingen bekend gemaakt van priesters en broeders, onder wie de volgende Nederlanders: Voor de missie zijn aangewezen: Ku ching, Serawak: F. Kessels uit Heyt- huisen en A. Smets uit Borkel en Schaft; Kampala Oeganda: J. Slaman uit Purmerend, H. Steegmans uit Roer mond en H. Pikkemaat uit Lattrop; Basankusu, Belg. Congo: F. Kwik uit Den Bosch en G. v. d. Arend uit Ber- kel (Z.H.) en broeder Herman Steffens uit Tubbergen; Buea, Brits Kameroen: J. Nielen uit Wormerveer en broeder Francis te Bulte; Jesselton, Noord Bor neo: W. van Gastel uit Middelburg en broeder John Hoekstra uit Goutem; Ki- suma, Kenya: H. Lammers uit Vlo drop. J. Reusen uit Lintelo, J. Meys uit Tilburg en broeder Henry Morsink uit Hengelo (Gld); Tororo, Oeganda: A. Jurgens uit Nijmegen en J. Smeets uit Nederweert en broeder Peter van Leeuwen uit Hazerswoude; Masai-mis- sie (nieuw missiegebied in Kenya) J. van Pinxteren uit Nuland en broeder Cornelius Brandsen uit Grootebroek. Voor huizen in Europa en Amerika: Mill Hill: M. Senders uit Oss, G. Heut- horst uit Doetinchem en broeder Jo seph Vlaming uit Grootebroek; Roosen daal: M. de Rooy uit Houten (Utr); Til burg: A. Raaymakers uit Tilburg, G. Doene uit Kwadendamme, C. Heester mans uit Heerlen en broeder Theophi- lus Albers uit Wanroy; Hoorn: W. van Leeuwen uit Hazerswoude, Th. Koop manschap uit Naarden, J. Appelman uit Spierdijk en de broeders Philip Bruggeman uit Oldenzaal en August Willems; Haelen: J. Mous uit Bakhui zen, rector en de broeders Francis Lan- ters uit Didam en Peter Ensing; Loch- winnoch. Schotland: H. Riesthuis uit Oldenzaal; Oosterbeek, Missiehuis Vrijland: C. Landman uit Hengelo en broeder Nicolaas Kieboom uit IJssel- monde; Oosterbeek, St.-Joseph broe derhuis: F. Körner uit Roermond, J. Leffers uit Groningen en Th. Tolboom uit Hoogland; Amerika: P. Leliveld uit Noorden en broeder Leo Melchers uit Bakhuizen; Dublin, Ierland: broe der Martin Vos. Voor hogere studies: Rome: J. Wjjn- gaards uit Nijmegen; Nijmegen: C. Kuipers uit Noordwijkerhout. De volgende paters van het missie seminarie der paters van de H. Geest te Gemert zijn benoemd voor het bis dom Doumé (Kameroen), J. Williams (Amsterdam)voor het aartsbisdom Yaoundé (Kameroen)H. Voorn (Den Haag); voor de prefektuur Bangassou (republiek Centraal Afrika): P. Ros sel (Kerkrade) en J. Hujjers (Budei); voor het groot-seminarie te Kibosho (bisdom Moshi, Tanganyika: F- .Lam mers (Budei); voor een nader aan le duiden Afrikaans gebied: J. Gevers (Reusel); voor Brazilië: J. van Lier (Barneveld)voor de praelatuur Tefé (Brazilië): J. de Lange (St.-Nicolaas- ga) en A. Jansen (Rijen). Deze paters zullen eerst het voorgeschreven pasto raal jaar doorlopen resp. in verschillen de centra: Brazzaville (republiek Con go), Sao Paulo (Brazilië) of Kimmage (Ierland). Aangewezen zijn voor verdere studie te Nijmegen: L. Papelard (Haarlem), r.-k. universiteit; G. Hogema (Amster dam), Hoogveld-Instituut. Voorts nog de volgende benoemin gen: voor Frans Afrika: W. Verheul; overste te Halfweg; P. J. Croese; le. raar op het missie-seminarie te Weert; P. J. van Breemen; overste van het Afrika-Centrum te Berg en Dal; P. Pelt; directeur der Fraters op het mis sie-seminarie te Gemert; P. G. de Knegt; econoom van dit seminarie; P, G. de Kort; provinciaal-econoom te Rhenen: P .W. Burmanje; overste van het Missie-seminarie te Weert: P. Th. Gottenbos; overste en novicenmeester te Gennep: P. J. Hogema; assistent- novicenmeesterP. W. Hegge; verbon den aan de missieprocuur te Halfweg: broeder Albertus Spils. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft in de kapel van het seminarie Apeldoorn de H. Priester wijding toegediend aan de eerw. heer K. Kasteel. Zondag zal de aartsbisschop in de kathedrale kerk te Utrecht de H. Pries terwijding toedienen aan de eerw. heren theologanten van het seminarie „Rijsen- burg": M. G.van 't Erve, H. L. C. van Huik, G. J. Huitink, H. Jongerius, L. G.W. Leeneman, A. M. J. Mensink, W. C. M. van Rijnsoever, H. J. Scholten, J. G. Schölvinck, W. F. Schwenk, A. J. Ter- steeg, Th. L. J. Sloot, G. W. Steerne- man en aan de eerw. Fr. P. van der Linden W.P. De Subdiaken-wijding zal hij toedienen aan de eerw. heren Theologanten van het seminarie „Rijsenburg": C. P. Aubel, W. C. Baars, Th. W. Balster, J. J. Brosschot, P. S. J. Brug geman, J. A. M. Dirkse, G. C. van Engelen, Th. M. van Ewjjk, H. J. M. Hunink, P. A. van 't Klooster, J, H. G. Leemreise, J. H. Oude Vrielink, W. J. M. Pohlman, L. J. M. ter Steeg, J. H. M. Velthof, G. F. Voskuilen, F. M. Weghorst, Th. J, de Wit, V. C. M. Ze- mann, G. A. Zuidberg en aan de eerw. Fraters Maristen: W. Bekke, C. Hooy- mayers en F. Kuypers. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de orde van oranje-nassau L. J. Mos- tert, secretaris van Maassluis; A. C. D. Gelijns uit Voorburg, referenda ris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, J. J. ter Haar te Almelo, di recteur bij het Coöperatieve districts depot Twente van de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond en ds. J. D. Boerkoel uit Barendrecht, pre dikant van de gereformeerde kerk te West-IJsselmonde. De universiteit van Pretoria heeft prof. dr. M. W. Woerdeman, rector magnificus van de gemeente universi teit van Amsterdam, het eredoctoraat in de geneeskunde verleend. van der Wal Enschede, B. Warnaars Zeist, F. Wendelaar Hilversum, A. Wientjen Deventer, H. Aboy Ethiopië A Atmidimedjo Suriname, De Boer Gro ningen, H. Doyer Deventer, Greebe Hol. ten, Th. Hoedt Den Haag, C. Kous Bilt- hoven, J. Kreb Bolsward, R. van der Laan Den Dolder, A. de Leeuw Gene- muiden, R. Malmberg Diepenveen, P. den Ouden Arnhem, R. de Rifemer Den Haag, A. Rosenberg Zwollerkerspel, T. Tjang a Fa Suriname, R. v. d. Veen Apeldoorn, h. van Weeghel 't Joppe, W. Werdmüller von Egg Rotterdam, D, v d. Weyden Arnhem, A. Artist Suriname, F. Becker Arnhem, W. Bokma Amster- M* H- Bruyn Deventer, Th. van Dijk Tilburg, J. Hunink Deventer, J. Jellema Leeuwarden, B. Jong a Ten Su riname, P. v. d. Laan Naarden, B. Lange Leiden, H. Lotsy Den Haag R. Mansour Suriname, D. Recter Almelo, J. Scheele Nagele, W. Steentsma Baarn, J. Verhoe ven Roermond, A. Visscher Zwolle, E Winnen Zwolle, J. Wijnand Velp, H. Bakker Warnsveld, L. Bal Deventer, L. Comvalius Aruba, J. van Galen Last Bussum, M. Hofstede Rotterdam B. Jan sen Heerlen, R. Kapteyn Dieren, H. Kroeze Apeldoorn, F. Laming Utrecht, R. Lieuw a Joe Suriname, R. Mahabier Suriname, J. Schotkamp Hasselt D. de Vries Huizen, W. Wal Heemstede, H. van Wesenbeec^c Schijndel, D. Wessels Den Haag. EINDHOVEN. Aan de Technische Ho geschool te Eindhoven zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen: in de afd. der werktuigbouwkunde: A. M. H. J. Th. Bayens Raamsdonkveer F. A. P. Beeren- donck Heerlen, W. J. B. van de Bergh Paramaribo, A. J. M. Boesten Oirsbeek, Th. J. M. Boezeman 's-Hertogenbosch, A. J. Coolen Nuenen, C. J. H. Dietz Eind hoven, D. W. M. J. Evers Nijmegen. H. W. van der Gaarden Eindhoven, F. P. van der Grinten Venlo, W. R. Haar- bosch Djakarta, J. A. Hanzens Leeuwar den, J. A. Heil Valkenswaard, C. P. Hen- drikx Brunssum, J. D. Janssen Spau- beek, A. H. G. Kersten Valkenswaard, J. J. Laarhoven Terborg, W. R. A. Lu- derer Nijmegen, J. H. M. Muselaers Bergeyk, A. J. Oostergetel Eindhoven, J. A. Ouwejan Zaandam, P. L. J. M. Pen- nings Posterholt, G. C. J. Romijn Bus sum, K. Salomons Emmen, P. E. Th. M. Schaminee Zevenbergen, J. H. G. I. van der Stegen Venlo, B. van de Togt Zwijn drecht, J. F. Tummers Munstergeleen, J. G. Verhees 's-Hertogenbosch, A. Th. van Weezei 's-Hertogenbosch, B. A. IJzermans Eindhoven. In de afdeling der elektrotechniek: W. G. J. M. Aben Nij megen, M. H. W. M. Bonsel Venlo, G. H. Bontius Dedèmsvaart, G. W. Broekema Groningen, P. A. van Dalen Sprangca- pelle, F. L. Engel Amsterdam, J. P. van Geuns Voorst, F. H. Groen 's-Hertogen bosch, H. W. G. Haenen Maasbree, J. J. Hanse Marknesse, J. A. van der Heide O. L. Vrouweparochie, H. J. M. Hoek Eindhoven, P. A. M. .Hurks Eindhoven, P. J. M. Janssens Venray, W. G. J. Kreu- wels Stein, K. E. Kuijk Deventer, A. J. H. Laurs Heerlen, A. Meijer Smilde, J. Mol Hoogeveen, C. J. Nelemans Hel mond, W. J. A. M. Paimans Oisterwijk, J. M. P. Papenhüijzen, Eindhoven, Chr. J. Rakels Asten, D. P. Rookmaker Apel doorn, L. J. M. Schwirtz Amsterdam, C. Smit Amsterdam, H. Chr. Sorber Win terswijk, Th. A. van Stiphout, St. Oeden- rode, L. D. Tolsma, Eindhoven, D. C. L. Vaessen, Eindhoven, A. Vegter Emmen, P. W. J. Verhofstadt Heijen, G. Ver- kroost Maastricht, J. A. G. de rVies Eindhoven, C. M. G. M. Wevers Heer len, G. van der Zee 's-Hertogenbosch, Th. N. Zwetsloot Aalst. GRONINGEN Aan de Rijksuniver siteit te Groningen zijn geslaagd voor het doctoraalexamen godgeleerdheid: A. J. van Binsbergen, Oudwoude (Fr.), H. R. Smid, Winschoten (cum laude). Ker kelijk voorbereidend examen: G. F. H. Kelïing, Nijmegen, F. I. Verbaas, Apel doorn, D. J. J. Wolthuis, Oosterhooge- brug (Gr.). Kandidaatsexamen rechts geleerdheid: dames M. M. Bijl, Rotter dam, A. N. Kennema, Callantsoog, E. Stork, Domburg, M. L. Suringar, 't Joppe (Gld.). Doctoraalexamen psychologie: H. Conradi, Eelde. Kandidaatsexamen En gels: mej. J. de Vries, Heerenveen. Doc toraalexamen sociale wetenschappen: H. de Haan, Hoogkerk, P. A. Zeven, Was senaar. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. G. A. Piebenga, Leeuwarden, H. A. Eykman, Groningen, S. Marks, De Bles- se. Doctoraalexamen geneeskunde 2e ged.: mevr. T. J. T. Stroes-van der Veen, Groningen, mej. E. H. Edens, Eindhoven, J. J. Kramer, Groningen, C. J. Rhee, Hengelo, H. B. Eenkema van Dijk, Nijmegen, J. L. Jansonius, Gro ningen, H. Groeneveld, Amsterdam, H. Th. Lindemann, Oude Pekela, W. A. Dankbaar, Groningen. Artsexamen le ged.: mej. B. Bozilowa, Groningen, mej. E. Onderstal, Wassenaar, mej. M. E. Visser, Groningen, G. Bosma, Stiens, D. Duit, Haren (Gr.). Bevorderd tot arts: mej. C. C. Komproe, Paramaribo, O. W. van Assendelft, Leeuwarden, D. Broe- kens, Leeuwarden, W. J. M. Creyghton, Heerlen, dr. H. B. Lamberts, Groningen, A. Sanders, Assen, W. F. J. Timers, Oldenzaal, E. K. Topper, Nieuw Buinen. LEIDEN. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren M. W. Besselaar, Heerjansdam, en J. K. de Vries, 's-Gra venhage, voor het :and. ex. Godgeleerd heid de heren G Dijkhuis, Enschede, en J. C. v. d. Berg, Leeuwarden; voor het doet. ex. Godgeleerdheid de heer S. Vuijk, Vlaardingen; voor het doet. ex. notariële studierichting de heer C. M. Esser, Rotterdam; voor het cand. ex. Ned. recht mej. M. E. W. Dobschütz, Rotterdam; mej. A. M. Everts, Leeuwar den, en de heren J. H. W. Fietelaars, 's-Gravenhage; G. W. M. Bodewes, Hil versum; H. Bijvanck, Haarlem; J. Schip per, Alphen a. d. Rijn; A. A. C. Ver hees, Katwijk a. Zee; A. v. d. Meulen, Leeuwarden; J. W. van Reigersberg Versluys, Leiden; H. L. de Haas, Eind hoven; F. H. Tattersal, 'Enschede; P. L. Neve, Maastricht, en C. H. E. Brink- mann. Gouda. NIJMEGEN Aan de r.-k. Universi teit te Nijmegen zijn geslaagd voor het doctoraalexamen geschiedenis: mej. M. C. van der Grinten, Amsterdam, en de weleerwaarde heer M. P. G. Spiertz, cum laude, Nijmegen. Geslaagd voor kandidaatsexamen geschiedenis: de he ren H. C. M. Bak, Den Haag, P. J. van Kessel, Deventer, en de dames G. Smeets, Brun-sum, en M. E. W. Hel- mich, Huissen. Geslaagd voor kandidaats examen Nederlands: de dames A. M. van Galen, Haarlem, M. J. Starmans, Nij megen, en de heren B. A. J. Wasser, Winterswijk, en P. H. M. S. Offermans, Amstenrade. Geslaagd voor kandidaats examen Engels: de heren J. M. G. A. Aarts, cum laude, Breda, F. N. M. Diek- stra, cum laude, Bloemendaal, J. M. van Els, Wanssum, G. A. M. Janssens, Eind hoven, en F. C. A. A. Verhagen, Veld hoven. Geslaagd voor notarieel staats examen deel 3: de heren L. J. M. El frink, Groenlo, en mr. J. W. H. van der Staak, Nijmegen. Geslaagd voor nota rieel staatsexamen deel 1: de heer J. H. J. M. Terhorst, Gendringen. Geslaagd voor doctoraalexamen rechten, vrije stu dierichting, de heer J. H. A. Bovens, Maastricht NIJMEGEN r.-k. Universiteit doet. rechten: mej. M. Th. Vossen Maas tricht; semi-artsex. de heren A. Bloe men, Helmond; Th. van Tiel, Ouden bosch en Ph. Ponsioen, Nijmegen; Artsexamen: de heer K. van Sambeek, Nijmegen; doet. geneesk. deel 1: de dames A. Bolsius, Santpoort; J. Hen- drix, Boxmeer; J. Bonnier, Helmond; H. van den Broeck, Antwerpen: J. Ous ters, Eindhoven; H. Getrouw, Nijmegen; J. van Haren, Nijmegen; J. Hagen, Nijmegen; J. Luiken, Den Bosch: J. Mei-kus, Sittard; Tan Lip Bian, Nijme gen; L. Vencken, Haelen: J. de Wit, Grootebroek; J. Zajac, Den Bosch. (Van een correspondent in Spanje) Naarmate de wereldbevol king groeit en steeds meer „lebensraum" op eist, naarmate de mastodon ten van de nieuwe woonwij ken steeds verder oprukken over van oudsher vruchtbare landerijen, wordt de mens ge dwongen zijn voedsel elders te gaan kweken of zoeken. Maar in tegenstelling tot de bevolking groeit de aarde niet en de grond die op de zee gewonnen wordt, zal nooit voldoende kunnen opbren gen om de steeds in aantal toenemende magen te vul len. De F.A.O. de wereld voedselorganisatie, heeft uit. gerekend dat de wereldbe volking, die thans nog twee en een half miljard bedraagt, zich binnen 50 jaar meer dan verdubbelen zal en het beschikbare landbouwareaal zal dan niet langer voldoen de zijn om de mensheid te voeden. Dan zal men bij voorbeeld veel intensiever dan dat nu gedaan wordt, die andere bron van voe dingsmiddelen, de zee moe ten aanspreken, die drie kwart van het aardopper vlak beslaat en die een schier onuitputtelijke voor raadkast vormt voor de hongerige mens. fin daarbij gaat het niet alleen om de meer dan 16.000 soorten vis die de wereldzeeën bevol ken, maar meer nog om de wonderlijke plantaardige vegetatie die op de zeebo dem groeit; de enorme ver scheidenheid van algen en zeewier. Reeds wordt in verschil lende landen, o.a. in Japan op belangrijke schaal van algen gebruik gemaakt om het voedseltekort op het overbevolkte land aan te vullen. Algen kunnen ge kweekt worden in elke ge- 1n Spanje, waar de ontwik keling van de landbouw gepaard gaat met enorme investeringen in bemesting en bevloeiing van de eeu wenlang verwaarloosde grond, begint men thans, zij het voorlopig nog schuchter, de aandacht op de zeebodem te richten. Na ruim een jaar experimente- wenste hoeveelheid zonder enige andere hulp dan van het water, het licht en ze kere chemicaliën. Algen be vatten, evenals vis, veel ei witten, vetten, zetmeel etc. Men kan ze het hele jaar door oogsten, hetgeen een weinig arbeidsintensief be drijf is, evenals de verwer king, die doodeenvoudig is. De Carnegie-stichting in New York heeft laten vast stellen dat per hectare zee bodem per jaar tenminste 100 ton algen geoogst kun nen worden. En 100 ton al gen vertegenwoordigen 50 ton eiwitten en 7 ton vetten; cijfers die niet te vergelij ken zijn met de opbrengst in de landbouw of de vee teelt. Eenvoudiger gezegd, een lepel algenpoeder btzit evenveel voedingswaarde als een biefstuk van dertig gram. ren aan de Asturiaanse kust in de omgeving van Gijon, zijn thans gunstige resulta ten bereikt en hoewel Span je nog geen eigen industrie bezit voor de verwerking van de algen, zijn met de export reeds vele miljoenen pesetas gemoeid. Vele Span jaarden vinden thans letter lijk en figuurlijk een goede boterham op de bodem van de zee. Aanvankelijk werkte men met de meest primitieve middelen. Kikvorsmannen daalden af naar de zeebo dem en rukten met hun blo te handen de algen uit, brachten ze naar de opper vlakte, waar ze gesorteerd ,en gedroogd werden. Sedert kort hebben de Gijonezen echter een apparaat ontwik keld, waarmee automatisch kan worden geoogst. Het lijkt een heel grote stofzuiger die door een slang van meer dan tien cm doorsnee met het land is verbonden. Kikvors- mannen zuigen daarmee de zeebodem schoon en door de slang spuiten de algen aan land. Baas bij dit alles is een van Spanjes meest be kende mannetjesputters, de oud-kampioen worstelèn Pelton. Hij is in deze tijd van het jaar het meest op de bodem van de Atlantische Oceaan te vinden, waar hij gewapend met een zuurstof masker de enorme algenzui- ger persoonlijk hanteert. Thans begint ook de Spaanse industrie zich voor de onderneming van de wor stelaar te interesseren. De Atlantische kust in het noord-westen van Spanje is uitzonderlijk rijk aan algen en de kwaliteit daarvan blijkt beter te zijn dan /an die welke groeien aan de kusten van andere Europese landen. Voorlopig zijn de grootste afnemers van Spaanse algen Frankrijk en Engeland, die drie tot vier pesetas betalen voor elke kilo gedroogd zeewier. Daar wordt deze vegetatie ge bruikt voor de fabricage /an plastics, voedingsmiddelen, mest, kleurstoffen, farmaceu tische artikelen, textiel en ve le andere zaken. Eerlang zal Gijon zijn eigen industrie krijgen, die zich voorname lijk op de verwerking tot voedingsmiddelen zal gaan toeleggen. Eurovisie krjjgt er waarschijnlijk nog dit jaar een zusje bij, namelijk „Noord visie", een Scandinavisch systeem tot uitwisseling van tv-programma's, dat op eenzelfde leest zal worden geschoeid als de Europese organisatie. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat ook Noor wegen met televisie-uitzendingen be gint en wel in oktober van dit jaar. Een verbindingsschakel tussen Gothen burg en Oslo zal dan de Noorse tele visie rechtstreeks in contact brengen met de Zweedse en Deense televisie. Aanvankelijk zullen tussen de die Scan dinavische landen bij wijze van proef tv-programma's worden uitgewisseld. Slaagt deze proef waarbij ook zal moeten blijken, dat de Scandinavische talen onderling geen onoverkomelijke moeilijkheden opleveren dan mag worden verwacht, dat een geregelde uitwisseling van programma's zal vol gen. In Groot-Brittannië zullen zowel de BBC als de commerciële televisie, be lichaamd in Associated Rediffusion, haar tv-uitzendingen voor de scholen uitbreiden. De BBC-televisie is zelfs voornemens met ingang van september van het volgende jaar het budget voor deze uitzendingen dat thans twee mil joen gulden per jaar bedraagt, te ver dubbelen. Het ligt o.a. in de bedoeling voor de hoogste klassen van de middel bare scholen programma's te gaan uit zenden op het gebied van de atoom energie, de ruimtevaart en de natuur wetenschappen. De zendtijd zal bijna verviervoudigd worden. Er komen na melijk twee programma's van elk twin tig minüten, die tweemaal per dag zul len worden herhaald, zodat in totaal tachtig minuten wordt uitgezonden. Ook Associated Rediffusion gaat haar tv-programma's voor de scholen uit breiden, vooral op het gebied van het Engelse drama, aardrijkskunde en na tuurwetenschappen. Deze onderwerpen blijken namelijk bijzonder populair te zijn. Bovendien wordt overwogen, mo derne talen muziek voor jongere kin deren en bepaalde onderdelen van de geschiedenis in het leerprogramma op te nemen. Op de vraag, wat de Expo '58 heeft opgeleverd aan wezenlijke vooruitgang, naast de niet de miskennen voordelen, HILVERSUM k, 402 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. v. d. vrouw 9.15 Nederl. sol. en waterst. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 RVU: „Vorm en kleur in de moderne kunst" (eerste lezing) 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V h. platteland. 12.38 Musette ork. en soliste. 13.00 Nws. 13.15 Politiekapel 13.50 Rep. 14.00 Holl. strijkkwartet. 14.30 Jazz- muz. met comm 16.15 Gram. 16.40 Radio koor en orgel. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr 18.00 Nws en comm. 18.20 Herhaling rep Toui de France 18.30 RVU: Kankerbestrijding. 19.00 V d. kind. 19.10 Jazzfestival Loos- drecht. VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20.05 Nabesch. Tour de Fran ce 20.15 Promenade ork en sol. 20.55 Hoorspel. 21.45 Holland Festival 1959 22.45 Caus 23.00 N'S 23.15 Gram. HILVERSUM 11, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz 7.50 Een woord voor de dag. 800 Nws 8.i5 Gram. 9.00 V d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V d. vrouw 1 .15 Gram. 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram 11.30 Orgehpel 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouvv- meded. 12.33 Lichte muz 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram 14.00 Kerk dienst, 15.00 Kamerork. en soliste 17.20 Gram 17.40 Beursber 17.45 Fanfare-ork 18.00 Gram 18.30 Gram 19.00 Nws en weerber. 19.10 Muziekcorps 19.30 Radio krant 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Groninger orkestver. en soliste. 21.30 De kerk in de vakantie 22.00 Gees telijke liederen. 22.30 Causerie 22.45 Avond-overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber 23.15 Comm 23.25-24.00 Pla- tennieuws. NTS: 20.00 Journ en weeroverzich' VARA: 20.20 Rep openluchtbad 20.33 Spiegel der kunsten, 21.05 De Louis Blériot-race 1959. 21.15 Hun leven werd anders, documentair progr. 21.45 Gevar programma ENGELAND. BBC Home Service 330 m: 12.00 Gram. 14.00 Pianospel i8.40 Volksdansen. 21.15 Radioportret 22.13 Cabaret. 23.06-23.36 Piano-kwartet ENGELAND, BBC Light programme. 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en gevar pro gramma 13.00 Variété ork. 15.00 Verz. progr 15.45 Lichte muz 17.00 Lichte mu ziek 17.30 Nws. en gevar! muz 18.00 Muz. kaleidoscoop 19.30 Nws en gevar progr. 20.30 Nws. en gevar. progr 21.30 Nws. en verz progr. 22.40 Gevar progr NDR/WDR, 309 m: 12.00 Muz. v blaas instrumenten 13.15 Opera-aria's. 14.15 Ork conc. 16.00 Lichte muz. 17.35 Gevar muz. 19.20 Amus. muz 20.15 Orkest en zang. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Klass muz. 23.15 Lichte muz 23.30 Lichte muz 0.10 Gevar muz. 1.15 Gevar. muziek. FRANKRIJK III, 280 en 235 m. 12.05 en 13.25 Gram 14.20 Solistenconc 15 05 woensdag 15 juli 22.15 uur Ridder-orden van de Hemel-Koningin. Golflengten: 25m67; 31ml0; 41m21; 48m47: 196m2 donderdag 16 juli 17.00 uur Jozef Mazzolini, te nor, zingt muziek van Johnson. Scott, Dvorak, Lehmann, Wood, Foster en Martin; aan de vleugel: Anserigi Tarantino. Golflengten: 25m67; 31ml0; 41m21; 196m2. vrijdag 17 juli 22.15 uur Peter Michel Fuen- tes vertelt over: Argentinië achter lemen muren (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege actualiteiten DAGELIJKS: 21.00 uur Gezms- rozenkrans in het Latijn. (196 m middengolf). Lichte muziek 15.55 Solistenconc 21.46 Gram 23.10 Lichte muz 23.30 Gram BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12 34 Gram. 13.11 Gram. 14.00 Operettemuz 15.40 Gram Tussen 16 00-17 00 Tour rle France). 16.02 Gram. 17.10 Bazuin en piano (17.20 Gram.) 17.50 De boeken markt 18.00 Gram. 18.10 Lekenrrnraal en -filosofie 18.30 V d sold 19.0d Nv\ s 19.30 Vlaamse liederen 20 50 Gram 21.30 Omr. ork 22.15 Gram 22.25 Indiaanse 484 m: 12.00 Gram. 13.15 en 14.00 Gram 14.15 Belgische muz 15.15 Omr koren 15 30 Gram. 16.05 Dansmuz 17.10. 17 20 en 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz 18.55 Gram. 21.25 Grammofoonmuziek DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00 Tien minuten met Adalbert Dick- hut. 17.10 V. d. kind. 17.35 V. d. vrouw (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nord- schau; WDR: Hier und Heute. WDR: 19.25 Auf Sieg, filmprogr NDR: 19.30 Daders onbekend) 20.00 Nws., journaal en weerber. 20.20 Document film 20.30 Stokpaardjes en buitenbeentjes 21.25 Zware arbeid op zee, filmreportage FRANS-BELG TELEVISIEPROGR. Geen opgave ontvangen VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR 19.30 Nws.. act., Journ. en sport 20 00 Priesterarbeiders. T V.-spel 21.30 Pene lope, v. d. vrouw. 22.00 Nws. en journ die een dergelijlt gebeuren heeft gebo den met betrekking tot een beter be grip tussen de volken, zal de VPRO in een drietal uitzendingen antwoord trachten te geven. Een terugblik wer pend op de Brusselse wereldtentoonstel ling, zal men op 24 en 31 juli en 7 augustus ih het vrjjdagmiddagprogram- ma t an de VPRO onder het motto „Ze ven jaren van mjjn leven" kunnen lui steren naar de voormalige adjunct-di recteur-generaal van de Expo, de heer Thienpont te Brussel, naar een inter view met een Belgisch gezin en tenslot te naar een gesprek met twee architec ten. DE ZONNETEMPEL KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4Sö '/ö910 RBh HORIZONTAAL: 1. soort lijster; 2. helper in laboratorium; 3. lentebloem, plaats in België; 4. rang in theater sele nium (afk.); 5. plechtige verklaring, gemalin van Noorse zonnegod; 6. puntje, dit is, voorzetsel; 7. toneelstuk; 8. bor rel, zwemvogel; 9. zitstok voor kippen, brandstof; 10. delfstof, Aziaat; 11. Frans voegwoord, voorheen. VERTICAAL; I. geldbergplaats, ge leide; 2. eierpannekoek, te eniger tijd; 3. spottend nabootsen; 4. leuk, dieren huid; 5. Germaanse schrifttekens, volk; 6. verdwenen, bijbels persoon, kenteken Ned. auto's; 7. indium (afk.), trekschuit, lyrisch gedicht; 8. houtsoort, hijswerk tuig; 9. hoen, werkplaats; 10. Europese luchtvaartmij., uitbouw. OPLOSSING 13 JULI HORIZONTAAL: 1. bei; 4. leder; 6. naderen; 8. as; 9. ka; 10. aks; 11. eek; 12. la; 14. ne; 15. dateren; 18. reden; 19 Lek. VERTICAAL: 1. bed; 2. Eder; 3. Ier; 4. laskaar; 5. rekenen; 6. naald; 7. naken; 13. mede; 16. tel; 17. rek. ROTTERDAM. Geslaagd voor het semi-artsexamen aan de stichting Kli nisch Hoger Onderwijs te Rotterdam: mej. A. varf Dijk, Hilversum; mej. E. Kolmus, Rotterdam, en de heren W. A. van Deurzen, Dordrecht; E. J. L. Dun das, Oslo; A. J. van Meurs, Oss; J. N. M. W. J. P. Pompe, Leiden; P Poot, Rotterdam, er F. Woudstra, Den Haag. Geslaagd voor het artsexamen mej. C. ten Kate, Rotterdam, en de heren J. J. van Goch, Oldenzaal; B. Ilempe- nius, Zwolle; H. Klijn, Baarn; F. B. Lammes, Den Haag; A. C. Lansen. Rot terdam; D. J. Stensma, Rijswijk, en Raden P. Suwondo Den Haag. ROTTERDAM. Geslaagd voor het kandidaatsexamen aan de Economische Hogeschool te Rotterdam de heren H. Prenger, Rotterdam; R. L, Baggen, Rot terdam; D. R. de Kat, Den Haag; E. A. Smulders, Schiedam. Geslaagd voor het doctoraalexamen in de economische wetenschappen de heren R. van Leersum, Rotterdam; C. de Koning, Utrecht; Danardojo Hadi- sasono, Rotterdam; N. F. M. Kuypers, Leidenr D. Frikkee, Rotterdam; W. J. Karssen, Rotterdam. O by Uitgeverij Ceiterma* no a rrr Copyright P I 8 F?» ft Cop»nkgge»i MOCO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2