Winnende Gaul maakt aan fluistercampagne einde Fransen en Italianen lijden verpletterende nederlaag Duidelijke revanche Gerhards van Ruim 14.000 deelnemers aan de Vierdaagse mP MM** Uitslag zeventiende etappe SJENG GOLDSCHMIDT kan ■NU plotseling weer lachen Sprintzege op wielerbaan van Grenoble Feijenoord koopt Bennaars Jacques Kraan blijft sterk in Flying Dutchmanklasse mm Militaire groepen uit acht landen wandelen mee Wm Mensonides gaat steeds sneller Dienstplichtwet in Eerste Kamer FREDERICO BAHAMONTES IN 'T GEEL Van Pelt naar BW BRAASSEMWEEK Het uniform overheerst Wm. ipipai Competitie K.N.Z.B. Weer nieuw record Tijdens zwemwed strijden in Parijs Wijziging voor grote meerderheid aanvaardbaar Menselijk samenzijn in de kerk Indië-veteranen vormen de helft der noodwachtplichti gen Tuchtrecht noodzakelijk DINSDAG 14 JULI 1959 mmt De Tour en de radio 1 MNPil to** v üCill 'i HPöRi MP 1 =Ugine urn- 1BPW& <4 1,6 miljoen francs de kas (Van onze sportredacteur) GRENOBLE, maandagavond. Eindelijk juicht Nelux! Op de wielerbaan van Grenoble stoof een man in het rood, wit en blauw het eerst over de eindstreep, Zijn naam? Charly Gaul, van wie de afgelopen dagen gefluisterd is, dat hij „morsdood" zou zijn, dat hij elk ogenblik van zijn fiets zou stappen en dag-dag zou zwaaien tegen de heer Goddet en de onder diens supervisie staande karavaan. De aanvoerder van de zo gedecimeerde Nederlands-Luxemburgse formatie, zelf gestoken in de kampioenstrui van zijn land, mag echter op weg naar Aurillac een van de grootste nederlagen uit heel zijn wielercarrière geleden hebben, zijn laatste woord had hij nog niet gesproken. Samen met Bahamontes heeft hij, voor het ingaan van de grote Alpen-etappes, een verpletterende neder laag toegebracht aan de Franse nationalen met Anquetil en Rivière aan het hoofd, aan de Italianen, die hun wereldkampioen Baldini zo trouw om ringen en aan al de anderen die meenden met recht en reden te mogen hopen op de eindzege in Parijs. Verpletterend, niet alleen omdat Bahamon tes nu al gestoken is in de gele leiderstrui en omdat Gaul een duidelijke sprong naar boven maakte in het algemeen klassement, maar vooral omdat het vandaag zo werd ook gefluisterd de dag zou zijn, waarop Anquetil en Rivière samen Bahamontes zouden „verpulveren". ruimschoots voldoende vertegenwoor digd was om ook de overwinning in het ploegenklassement te kunnen gr(jpen. Ontroostbaar was op dat ogenblik de heer Jacques Goddet. Met een gezicht, waarop de woede viel af te lezen, was hij driftig het middenveld van de wie lerbaan van Grenoble opgerend. Daar sloeg hij meteen aan het rekenen. Ei genlijk was dat niet eens nodig, want ook zonder op te tellen en af te trekken, wist de hoogmachtige heer Goddet, dat zjjn „lievelingspupillen", de Franse na tionalen, hem op een verschrikkelijke manier in de steek gelaten hadden. Had hij, directeur van de Tour de France, directeur ook van de organiserende L'Equipe, niet vanmorgen onder het uiten van allerlei dreigende woorden laten weten, dat nu de Franse wieier- natie de grote dag zou beleven? Rivière en Anquetil, eindelijk verenigd in het bondgenootschap, waarop men maan den gewacht heeft, zouden na reeds eerder afgerekend te hebben met Char ly Gaul op deze zo veelbelovende dag en nog wel aan de vooravond van „Qua- torze Juillet" Bahamontes de nederlaag bezorgen, die tot enig, maar bijzonder indrukwekkend gevolg zou hebben, dat een Fransman de Tour de France ging winnen. Het Franse volk zou dubbel feest kunnen vieren. Frederico Baha montes echter liep in Grenoble parman tig in het geel rond. Niet hij was ver- PIETJE DAMEN sterke eindsprint Nelux juicht. In de eerste plaats na tuurlijk om de zege van Charly Gaul en de gevolgen er van. Daarnaast ech ter ook om de overwinning in het dag- ploegenklassement en omPietje Damen. Vijfde werd hij in het klasse ment van de dag, tweede in het pelo ton, dat achter de Supermannen heeft gejaagd zonder één meter terrein terug te winnen. Darrigade, de meester-sprin- ter van de karavaan, fel belust op de punten, die hem het behoud van de groene trui moeten verzekeren, had de grootste moeite om de kleine Nederlan der achter zich te houden. Nelux juicht en hoopt. Want, al is de overwinning van Bahamontes volgens menselijke berekeningen niet meer te gen te houden, de kans, dat Gaul in Pa rijs tenminste de tweede plaats gaat veroveren, is bijzonder groot geworden. Daarnaast heeft Damen eindelijk de mentale kracht gevonden, die hem op de valreep kan inspireren tot het ver vullen van een opmerkelijke rol in de bergen. Hevig moet het gevecht ge weest zijn, dat zich op weg naar Gre- De radioreportage van de 19e etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.00 en 17.20 uur. De herha ling is om 18.20 uur en de nabeschou wing om 20.05 uur. Alle uitzendingen via 402 m. noble, in de uitlopers van de Alpen, heeft afgespeeld, zult ge ongetwijfeld veronderstellen. Toch niet. Simpeler veldslag dan die van Bahamontes en Gaul tegen heel de verzamelde menig te van tegenstanders was feitelijk niet te bedenken. Ruim 70 kilometer voor de eindstreep lag de Col de Romeyre, een „hobbel" van ruim 1000 meter hoog, meetellend voor het bergklassement, doch slechts van de tweede categorie. In vol ornaat bereikte een wandelend peloton de voet van die hindernis. Met een sprong Bahamontes weg. Hij wil namelijk niet alleen de Grote Held van Parijs zijn, hij wil tevens andermaal uitgeroepen worden tot de koning der bergen. Alleen Charly Gaul volgde hem, maar op een veilige afstand en zonder zjjn kwaliteiten als superspecia list in het gebergte werkelijk te demon streren. Gaul volgde bovendien pas, toen hij zeker wist, dat Bahamontes een veilige voorsprong genomen had. Een voorsprong namelijk, die niet meer zo gemakkelijk door de groep belagers zou zijn in te halen. Eerst toen ging Gaul ook in de aanval en hij reduceer de zijn achterstand op Bahamontes met gemak tot de helft, voldoende om de Spanjaard in de afdaling in te halen en dan samen de slag te slaan. Simpele zaak Welnu, daarna was het een simpele zaak.- Bahamontes bereikte de top van de Romeyre met een voorsprong van ruim een minuut op Gaul, met bijna twee minuten op de „ongevaarlijke" Engelsman Sutton, en eerst ver daarna op bijna vier minuten, kwam het eer ste deel van het peloton. Vijfenveertig kilometer voor de eindstreep, kort na de afdaling, meldde Gaul zich bij Baha montes. Samen namen zij de twee nog volgende korte hellingen, waardoor zij de kansen van hun achtervolgers defi nitief te niet deden. Toen ging het op Grenoble aan, 900 meter lager en waar van de immense hoeveelheid huizen blokken en gebouwen in de vallei baad de in het zonlicht. Schitterend was de aanblik, toen de afdaling begon. Gaul en Bahamontes hadden er echter geen oog voor. Z(j doken de helling af, zo snel zij konden. Zij minderden eerst vaart nadat de eindstreep bereikt was. Gaul behaalde de overwinning en voor Bahamontes lag de gele trui gereed. Daarna stelden zij met genoegen vast respectievelijk ruim vier en een half en vier minuten te hebben gewonnen op de groep achtervolgers, waarin Ne lux door Damen, Ernzer en Bolzan slagen maar Frankrijks nationale ploeg. „Daar ligt onze nederlaag dan", zei Anquetil, toen hij van de fiets stapte. „Het spel is verloren, de Tour de Fran ce is verloren. Onderwijl ontweek hij snel de blikken van de heer Goddet. Die stond nog lange tijd roerloos op de gras mat en mompelde diep bedroefd: „En niet één keer hebben ze ook maar ge probeerd om de aanval in te zetten. Als ze er voor gestreden hadden, zou ik ze de nederlaag nog kunnen verge ven. Kampioenen noemen ze zich Charly niet morsdood Morsdood is niet, zoals er gefluisterd is, Charly Gaul. Morsdood is vermoe delijk wel de Tour de France. Baha montes zetelt op fluweel. Zijn gevaar lijkste belager - belager is eigenlijk een veel te groot woord - is Anglade, de Franse Kampioen in de regionale ploeg. Hij heeft een achterstand van bijna vijf minuten. Anquetil volgt op ruim negen minuten. Baldini en Rivière moeten meer dan elf minuten goed maken en Charly Gaul staat, ondanks zijn sprong naar de dertiende plaats, bijna 23 mi nuten achter. Die verschillen zijn te groot om Bahamontes nog angstige momenten te kunnen bezorgen, zeker nu de eerstkomende dagen de tocht door de Alpen gemaakt wordt. Baha montes zal, daarvan is iedereen over tuigd, zijn voorsprong ongetwijfeld nog vergroten, behalve dan wellicht op Gaul, die nu plotseling de kans hoeft om minstens de tweede plaats in liet eindklassement te bereiken. De eerste ligt alleen binnen zijn bereik, als Baha montes om een onverklaarbare reden faalt. Daarop echter rekent niemand. llllillllllllllllllllllllMllllllllflIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII De besturen van Feijenoord en NOAD hebben in principe overeenstemming be reikt over de transfer van Bennaars naar de Rotterdamse club. De reserve doelman van Feijenoord, Van Pelt, zal het komende seizoen voor BW uitko- -U: mmmuM.I w-.~mM U's 4/'' v' '4/,.....V,/.'r/r/Z/SM' 44444 Eindelijk! Frederico Bahamontes, de Adelaar van Toledo, heeft het geel om de schouders. Zijn ogen glimmen van ontroering. Zal hij zijn kostbaar bepit ook in Parijs dragen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Tegen alle verwachtingen in, is de tweede dag van de Braassemweek toch nog een geslaagde zeildag geworden. Voor de groeps wedstrijd van de regenbogen en de och tendwedstrijd van de jeugdklasse werd eerst de uitstelvlag gehesen en later werden deze races geheel afgelast. De weersverwachtin gen waren namelijk zodanig dat er in de loop van de dag een wind van kracht ze ven verwacht werd. Toen hier omstreeks 11 uur nog steeds geen sprake van was, werd toch normaal gestart en de wedstrij den verliepen zonder enige sensatie. In de regenboogwedstrijd vielen nogal protesten. Ingenieur G. A. Bakker, die als eerste binnenkwam, werd op een stuur- boord-bakboordkwestia uitgesloten en John Hofland kreeg een protest tegen zich van C. van Staveren. En het wedstrijdcomité besliste in het voordeel van de laatste. In de Finnjollen nam Leo Gerhards revanche en hij werd eerste voor Jaap de Boer en Wim Lesage. Koos de Jor.g verscheen niet aan de start. Wederom behaalde Egon Rolf von den Baumen in de Valkenklasse de overwinning en ook in een aantal andere klassen kwam voor de tweede maal dezelfde overwinnaar uit de bus. Dit waren o.a. Henk de Ruyter in de Pampusklasse, Jan van Staveren in de 12m2 Sharpies, Jacques Kraan in de Flying Dutchmanklasse en B. van Wijk in de vrijheidsklasse. In deze klassen gaat er dus tekening in het klassement komen. Uitslagen Flying Dutchmanklasse: 1 Jacques Kraan (BraassemermeT) met Mus tang, 2 C. Terwogt (Loosdreci.t) .net Jon ker Cabeliau II. 12m2 Sharpieklasse: 1 J. van Staveren (Braassemermeer) met Mariandel, 2 B. Kraan Jr. (Braassemermeer) met Meteoor. Valkenklasse A: 1 Egon Rolf von den Baumen (De Kaag) met Bounty II, 2 J. M. Snijders (De Kaag) met Barry III. Finn-klasse: 1 Leo Gerhards (De Kaag) met Firebird, 2 J. A. de Boer (Aegir) met Douwe Aukes. Olympiajollcnklasse: 1 C. A. A. Visser (Aegir) met Mustafa, 2 Sj. H. Haaksma (De Kaag) met Glipper. Pampusklasse: 1 H. J. de Ruyter (Nieuwe Mor ge* du pi. f. Bernard 'r[Col de il'Iseran 14-7.'59 243km Seez' Val d'I: anslebourg UModane du Galibier COL DULAUTARET Jim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiim 15-7.S9 251 km Martigny-Cr. Forclaz Chamonix A Gr and '*4. Vist. Bernard 1500 essmamjm Aan de voet van de Alpen heeft Charly Gaul zijn tanden laten zien. Op het wielerbaantje van Grenoble kon de grote Bahamontes zijn sterke eindsprint niet beantwoorden. De uitslag van de 17e etappe, St. Etienne-Grenoble (197 km): 1. Gaul (Nelux) 5.37.16 (met bonif. 5.36.16); 2. Bahamontes (Sp.) 5.37.16 (met bonif. 5.36.46); 3. Graczyk (Fr.) 5.40.49; 4. Darrigade (Fr.) 5.40.58; 5. Damen (Nelux); 6. Van Aerde (België); 7. Padovan (It.); 8. Thomin (West-Zuid-West); 9. Groussard (West-Zuid-West); 10. Ernzer (Nelux); 11. Robinson (Int. ploeg); 12. ex aequo o.a. Bolzan (Nelux), Adriaenssens (België), Brankart (België), De Bruyne (België), De smet (België), Hoevenaers (België), Janssens (België), Pauwels (België), Baldini (It.), Fabbri (It.), Anquetil (Fr.),'Gerriniani (Fr.), Rivière (Fr.), Manzaneque (Sp.), Anglade (Cen- traal-Zuid-Frankrijk), Bergaud (Cen- traal-Zuid-Fr.), Dotto (Centr.-Zuid- Fr.), Huot (Centraal-Zuid-Fr.), Ver- meulin (Parijs-Noord-Oost), Mahé (West-Zuid-West) en Saint (West- Zuid-West) allen in dezelfde tijd als Darrigade: 5.40.48; 43. Kersten 5.47.33. Algemeen klassement 1. Bahamontes (Sp.) 89.24.36; 2. Pauwels (Belg.) 89.28.38, op 4 min. 2 sec.; 3. Hoevenaers (Belg.) 89.28.44, op 4.08; 4. Anglade (Centr.-Zuid-Fr.) 89.29.27. op 4.51; 5. Mahé (West-Zuid- West) 89.32.34, op 7.58; 6. Anquetil (Fr.) 89.33.52, op 9.16; 7. Adriaens sens (Belg.) 89.35.22, op 10.46; 8. Bal dini (It.) 8P.36.03, op 11.27; 9. Rivière (Fr.) 89.36.12, op 11.36; 10. Vermeulin (Parijs-Noord-Oost) 89.43.47, op 19.11; 11. Brankart (Belg.) 89.46.36; 12. Saint (West-Zuid-West) 89.46.51; 13. Gaul (Nelux) 89.47.19, op 22 min. 43 sec.; 14. Manzaneque (Spanje) 89.50.35; 15. Bergaud (Centraal-Zuid- Fr.) 39.51.11; 16. Dotto (Centraal- Zuid-Fr.) 89.54.16: 17. Desmet (Belg.) 90.00.50; 18. Planckaert (België) 90.07.50; 19. ex aequo Van Aerde (Belg) en Darrigade (Fr.) 90.10.29; 20. Friedrich (Zwits.-Dld.) 90.11.49; 22. Bobet (Fr.) 90.12.54; 25. Janssens (Belg.) 90.19.11; 33. Ernzer (Nelux) 90.26.59; 36 Geminiani (Fr.) 90.27.46; 43. Bolzan (Nelux) 90.36.32; 45. Huot (Centraal-Zuid-Fr.) 90.39.18; 56. Robic (Parijs-Noord-Oost) 90.52.45; 58. Damen (Nelux) 90.53.26; 65. Kersten iNclux) 91.00.39. Ploegenklassement 1. Nelux (Gaul, Damen en Ern zer) 16.58,12; 2. Spanje 16.58.42; 3. Frankrijk 17.02.45; 4. ex aequo Belg., It., West-Zuid-West en Centr.-Zuid- Fr. 17.02.54- 8. Internationale ploeg 17.11.42, 9. Parijs-Noord-Oost 17.13.33; 10. Zv/its.-Duitsl. 17.24.52. Algemeen ploegenklassement 1. Belg. (Pauwels, Hoevenaers en Adriaenssens) 268.32.44; 2. Centraal- Zuid-Fr. 269.14.54; 3. Fr. 269.20.33; 4. West-Zuid-West 269.35.14; 5. Spanje 269.35.53; 6. It. 270.21.59; 7. Nelux (Gaul, Ernzer en Bolzan) 270.50.50; 8. Parijs-Noord-Oost 270.52.48; 9. Zwits -Did. 271.53.44; 10. Intern, ploeg 272.08.1S. Algemeen bergklassement 1. Bahamontes (Sp.) 44 pnt.; 2. Saint (West-Zuid-West) 32 pnt.; 3. Gaul (Nelux) 31 pnt.; 4. Huot (Centiaal-Zuid-Fr.) 27 pnt.; 5. Rivière (Fr.) 18 pnt.; 6. Anglade (Centraal- Zuid-Fr.) 15 pnt.; 7 Bergaud (Cen traal-Zuid-Fr.) 13 pnt.; 8. Mahé (West-Zuid-West) 11 pnt.; 9. Desmet (Belg i 10 pilt.; 10. Dotto (Centraal- Zuid-Fr.) 9 pnt.; 11. Janssens .(Belg.) 8 pnt 12. Vermeulin (Parijs-Noord- Oost) 7 pnt.; 13 ex aequo o.a. An quetil (Fr.) 6 pnt.; 15. ex aequo o.a. Bobet (Fr.) en Brankart (Belg.,1 5 pnt.; 18. ex aequo o.a. Hoevenaers (Belg.) Pauwels (Belg.) en Ern zer (Nelux) 4 pnt. Puntenklassement 1. Darrigade (Fr.) 500 pnt.; 2. ex aequo Bahamontes (Sp.) en Anque til (Ft.) 347 pnt.; 4. Saint (West- Zuid-West) 310 pnt.; 5. Hoevenaers (Belg.i 286 pnt.; 6. ex aequo Graf (Zwits.-Dld.) en Van Aerde (Belg.) 281 pnt.; 8. Anglade (Centraal-Zuid- Fr.) 280 pnt.; 9. Gaul (Nelux) 279 pnt.; 10. Rivière (Fr.) 252 pnt. Suikerprijs De prijs voor de strijdlustigste renner werd in de 17e etappe toe gekend aan Charly Gaul. Hij kreeg 56 punten tegen Bahamontes 44. Het algemeen klassement voor de strijd lustigste renner luidt nu: 1. Saint (West-Zuid-West) 156 pnt.; 2. Angla de (Centraal-Zuid-Fr.) 150 pnt.; 3. Bahamontes (Sp.) 98 pnt. Tot ongelukkigste renner van de 17e rit werd uitgeroepen de Belg Planckaert. die door een val tijdens de beklimming van de Col de Romeyre veel tijd verloor. (Van onze correspondent) Gespannen maar met een gerust hart ziet het Nijmeegse garnizoenscommando de komende week tegemoet, wanneer het Nijmeegse garnizoen plotseling met tienduizend man wordt vergroot. Doze invasie bestaat uit ruim 9100 mi- li: aire deelnemers aan de vierdaag se alsmede de bijbehorende verzor gers. De landmacht levert het leeuwen aandeel: 5200 man. De luchtmacht komt met 850 welgetrainde knapen en daarnaast komen er nog een kleine drieduizend buitenlandse militairen die aan de zorgen van het Nijmeegse garnizoenscommando worden toever trouwd. Zaterdag reeds arriveren 2000 Engel se militairen in Nijmegen, massale voorhoede van Zwitserse, 'Israëlis'chë, Duitse, Belgische, Luxemburgse en Amerikaanse geüniformeerde wande laars. Het is duidelijk, dat het militaire element overheersend zal zijn in deze vierdaagse: ruim 9000 militairen tegen 5000 burgers. Voor de verzorging, de legering en de voeding van dit massale leger is een groots organisatie-apparaat opgebouwd, dat de naam van „Operatie Centraal" draagt. Reeds in januari is men met deze organisatie begonnen en nu staan alle puntjes op de i, althans op papier. Of het in de praktijk ook allemaal zo voortreffelijk loopt, zal nog moeten blij ken. Maar met de ervaringen van vorig jaar voor ogen is er geen reden tot on gerustheid, Sedert 1957, toen de „Ope ratie Centraal" voor het eerst werd uit gevoerd, is er veel verbeterd. Tot die tijd zorgde ieder onderdeel zelf voor zijn eigen onderdak, voeding, rustplaat sen en wat dies meer zij. Door de toeneming van het aantal mi litaire deelnemers dreigde er zowel op het parcours als in de stad een chaos te ontstaan door de overal rondrijdende legertrucks. In 1957 heeft men defini tief een streep onder dit improviseren gezet. De Nijmeegse garnizoenscom mandant werd belast met de verzor ging en dit heeft geleid tot aanzienlijke bezuinigingen en een meer efficiënte organisatie. Het aantal legertrucks is van 600 tot goed 140 teruggebracht en iedereen krijgt nu op tijd zijn ontbijt, warme hap en lunch. Eenheidsmenu voor alle nationaliteiten, alleen oe En gelsen hebben een bevoorrechte positie. Zij krijgen 's morgens thee in plaats van koffie. Honderd man extra keuken oer- soneel is aangetrokken om in een dag- en nachtdienst het wandelend leger plus het eigen garnizoen op de been te hou den. Buiten de „Operatie Centraal" val len de 500 mannen van de marina, die als gebruikelijk voor eigen legering en voeding zorgen. Het vierdaagse feest begint maandag middag met de traditionele dropping van de Belgische parachutisten boven de Ooypolder waarbij de paratroopers een sprong met vrije val zullen maKen. 's Avonds is er dan de al even tradi tionele vlaggenparade in het Goffert- stadion. De andere ochtend vier uur gaan de eerste lopers op pad. Uitslag van de waterpolowedstrijd voor de eerste klasse c competitie van de KNZB tussen de herenploegen van UZSC en de Waivis 6-1. André Roosenburg, de ln Helmond woon achtige miovoor van Leeuwarden, zal vol gend seizoen voor de Nijmeegse tweede- divisieclub NEC uitkomen. Maandag werd het contract tussen de partijen getekend. Maandagmiddag is ln Den Helder in het kader van de Seaweek 1959 een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van di- Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht. De wedstrijd eindigde onbe slist: 5-5. Bij de rust was de stand 2-2. Een van de grootste schaakpropaganüis- ten, die Nederland ooit heeft gekend, de heer L. G. Eggink, i~ te Apeldoorn overle den. Hij verbleef als onderwijzer een kwart eeuw in het toenmalige Ned. Indië. Als enthousiast schaker maakte de heer Eggink veel propaganda voor deze sport, zowel in Nederland als in Indonesië. Vanuit Ambon redigeerde hij indertijd de schaakrubrieken voor verschillende Nederlandse dagbladen. In 1937 werd hij hoofdredacteur van het orgaan van de Kon. Ned. schaakbond. (Van onze sportredacteur) GRENOBLE, maandagavond. Welk een verschil, de stemming in het kamp van de Ne derlands-Luxemburgse formatie, vanavond in het hotel Bel Alpe en die enkele dagen geleden. En dat alles door de overwin ning van Charly Gaul. „Nelux" gelooft namelijk plotseling weer in Charly, die zelf beweert eindelijk de juiste cadans gevonden te hebben. Met Charly Gaul fleurde heel de ploeg op. Goldschmidt bijvoor beeld, die enkele dagen feleden zo nerveus was, at hij bijna met iedereen ruzie maakte om de klein ste kleinigheden, deze zelfde Goldschmidt lacht nu weer breeduit. Hij lacht zelfs, als Charly Gaul ons vertelt, dat hij niet gelooft de Tour de France nog te kunnen winnen. „Bahamontes reed verschrikkelijk goed. Dat heb ik vandaag nog gezien. Dan werk je een achterstand van meer dan twintig minuten niet ge makkelijk weg. Voor mij wint Bahamontes de Tour de France. Maar ik laat ook nog wat zien." Intussen staat Damen te dringen om ook nog wat te kunnen vertellen. Hij is plotseling heel wat veranderd. We kenden de man uit Lieshout de laat ste tijd alleen nog maar als het zuinig kijkende kereltje. En nu, nu staat hij te popelen om te ver tellen van zijn eindsprint op de wielerbaan in Gre noble. „Hebt u het ge zien? Goed hè? Ik heb niet voor niets zesdaagsen gereden deze winter. Daar heb ik het sprinten op de baan geleerd." Daar na vertelt Damen nog eens vol trots van de geslaagde achtervolging, die hij heeft ingezet op de col du Romeyre. Da men en Kersten waren gevallen, toen Planckaert tegen de grond ging bij het misgrijpen naar een flesje drinken, dat een van de toeschouwers toe stak. Zijn achterwiel was gebroken. Ik heb ver schrikkelijk hard gefietst om weer bij de groep te komen, maar het lukte. Het gaat goed." Kersten stond er wat beteuterd bij. „Ook ik heb het ge probeerd, maar het lukte niet om in record-tempo naar boven te gaan. Ik was er zowat bij, toen kreeg ik de klap," zegt de altijd opgewekte, nimmer klagende Limburger. Dat het een voortref felijke dag was voor Ne lux behoeven wij u na tuurlijk niet meer te ver tellen. Maar, is het u al opgevallen, dat de ploeg vandaag bijna tweederde heeft verdiend van het totaal, dat in de voor gaande zestien etappes tezamen bijeengegaard is? Gaul zorgde als winnaar van de etappe voor 200.000 franeg. De Luxembur ger verdiende tevens 40.000 francs door twee keer tweede te zijn op de bergtoppen, die voor het klassement telden. Hij sleepte vervolgens een premie van 100.000 francs in de wacht als de strijd lustigste man van de dag. Samen met Damen en Ernzer, die respectieve lijk 40.000 en 15.000 francs ontvingen voor hun vijfde en tiende plaats, ver diende Gaul in het ploe genklassement nog eens 250.000 francs. Daardoor groeide het totaal van de ploeg van ruim 900.000 francs naar ruim 1,6 mil joen. Meer) met Westeinder, 2 C. Saur (Het Wit te Huis) met Stormvogel. Drakenklasse: 1 J. C. P. Hofkes (KNZRV) met Norremeer II, 2 G. A. van Wijk (Braas semermeer) met Puzzle III. Regenboogkiasse1 C. van Staveren (Braassemermeer) met Hollandia, 2 L. Wit (Zaanlandse zeilvereniging) met Saen- den. 16 m2 streepklasse A: 1 J. N. Bodegraven (Noord-Zuid) met Ingrid. 2 G. A. van den Akker (De Kaag) met Odysseus. Vrijheidsklasse A: 1 B. van Wijk (Braas semermeer) met Rakker, 2 J. R. de Vries (De Kaag) met Naatje. 12 voetsjollenklasse A: 1 H. van Weel (Rot terdamse zeilvereniging) met Stormy. 2 J- W. /an Weel (Rotterdamse zeilvereniging) met Hatatila. De Haagse zwemt er Wieger Mensonl„es heeft tijdens internationale zwemwedstrij den te Parijs wederom een Nederland: re cord verbeterd. Zwom hij zaterdag en zon dag tijdens de selectiewedstrijden te Apel doorn de records op de 200 en 100 meter schoolslag naar de verleden tijd, maandag kwam hij in de series van de 100 meter schoolslag tot de nieuwe recordtijd van 1 min. 13.4 sec. en dat betekende een ver betering van maar liefst 1,1 sec. van zijn record van zondag te Apeldoorn toen hii 1 min. 14.5 sec. liet afdrukken. Ab Kroonenburg werd in de eerste serie derde in een tijd van 1 min. 19.6 sec. Hog een Haags succes was er voor Ria van Vel- sen. die zegevierde op de 200 meter rug slag in 2 min. 39.i sec. voor de Engelse Margaret Edwards .'ie 2 min. 42.2 sec. no teerde. Cockie Gastelaars zegevierde op de 400 meter vrije slag in 5 min. 10.5 sec. voor de Frangaises Heda Frost (5.15.3), Sendral (5.35.8) en Lacoste (5.39.3). Theo Hoogveld moest in de serie va. de 200 meter vrije slag met een zesde plaats genoegen nemen in 2 min. 15.- sec. De snelste tijd noteerde de Pool Lutonski met 2 min. 09.6 sec. (Van onze Haagse redactie) Indien aan de regering de bevoegd heid wordt gegeven dienstplichtigen ook zonder hun toestemming uit te zenden naar de rijksdelen in de west en naar Nieuw-Guinea, dan legt dat zonder twij fel een zware last op de Nederlandse jongelingschap, zo menen verscheidene senatoren in het voorlopig verslag van Eerste Kamer op het ontwerp tot wuziging van de dienstplichtwet. Maar mdien de regering vóór de uitzending eerst overleg zou moeten plegen met de Staten Generaal dan zouden anti nationale krachten de gelegenheid krij gen voor agitatie en zou de noodzakelij ke slagvaardigheid in de moderne oor logvoering verloren gaan. Het wetsont werp is voor een grote meerderheid van de Senaat aanvaardbaar. Het menselijk samenzijn in de Kerk is onderwerp van het congres, dat het landelijk centrum voor K.A. in Bouvisne te ^reia 24 ,fn, ,2'? september organi seert. Een vry kleine groep van onge veer 125 deelnemers zal in secties net thema doorspreken. In plaats van de gebruikelpke instructies op plenaire zittingen is de uitgave van een congres boek gekozen. In dit congresboek be handelen verschillende auteurs belang rijke aspecten van het congresthema, terwijl de laatste vier artikelen dienst doen als prae-advies vood de bespre king in carrefours. De prae-adviezen zjjn van de hand van dr. C. Bronkhorst, mej. dr. A. de Waal, drs. H. Penders en drs. J. A. C. Stalpers, respectieve lijk over de waarde en relativiteit van het formeel gezag, van de kennisover dracht, van het groepsgesprek en van het zo-maar-samenziin in de groei naar het Kerk-zijn. Mgr. W. M. Bekkers, bis schop-coadjutor van den Bosch, draagt ri i^,ee^e voor deelnemers de H. Mis op. Nog voordat prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen de conclusies van het congres samenvat, spreekt mr. L. C. Baas over de stellige verwachtingen van leken ten aanzien van het oecume nische concilie. (Van onze Haagse redactie) De B. B. overheidsdiensten in de meest kwetsbare gebieden van Neder land zijn niet alleen numeriek ten enen male onvoldoende, maar schieten ook ernstig te kort in paraatheid. Afdoende completering op korte termijn het geen betekent dat mensen moeten wor den aangetrokken die reeds gewend zijn in teamverband te werken is al leen mogelijk door dienstplichtige mi litairen zonder mobilisatiebestemming 2P„ï,e ,roePen- Hiervan zijn ongeveer 64.000 beschikbaar en daarvan wordt ongeveer de helft gevormd door vetera nen uit Indonesia. Deze laatste groep kan beslist niet worden gemist. Aldus de ministers De Quay en Toxopeus in hun memorie van antwoord n.a.v. het ontwerp van wet op de noodwaehten. De ministers achten een tuchtrecht noodzakelijk omdat bil deze dienstén waarvoor de mensen worden opgeroe pen straffen als ontslag en terugzetting In rang veel van hun effectiviteit ver liezen. De Pauselijke Priester Missiebond or. gamseert zondag 26 juli voor de derde maal een nationale uitzending van Ne derlandse missionarissen in de kathe drale basiliek van St.-Jan te 's-Hertogen- bosch. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch zal deze plechtigheid celebreren. Enkele honderden missiona rissen. priesters, broeders, zusters en leken zullen deelnemen aan de plechtig heid. die ook dit jaar door de K.R.Ö. wordt uitgezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4