Typen uit de Sovjet-literatuur WIST U DIT? KLM erkent verenigingen van vliegend personeel „Quatorze Juillet" in teken van de „Franse gemeenschap Debat YA, feet YASHICA EEN KNOLLENTUIN VOOR BOEKVERKOPERS De haringprijzen blijven te hoog R.A.I.-voorzitter E. F. Eriksson overleden Filmveteraan op het droge Prof. dr. W. R. Heere Salarissen in de metaalindustrie De drie vakorganisaties trekken zich terug uit het overleg De Gaulle neemt extra verzorgd troependefilé in ogenschouw Franse bisschop wijst directie stakende fabriek terecht van Priesterstudie en missiewerk De verkoopkunde van Kruimeltje DINSDAG 14 JULI 1959 Paramount American Cigarettes een klasse beter voor dezelfde prijs Paramount kost maar 1.- per pakje Een Jan van Eyck ontdekt Prijs Theatre des Nations voor Zero Mpstcl Rector magnificus in Tilburg Beslissing eerst na Kamerdebat Beslissing in jaren lang slepende kwestie thans gevallen zelling van V erhouding werkgever-vakbond Onderzoek door Economische Zaken Berlioz de Marseillaise Schenkingen van zilveren K.A.B.- studiefonds Onderzoek huwelijk en gezin Gerard Maat Moedertje Rusland en een dissertatie Advertentie 3GJ-r> p am g go 9 n American Cigarettes dj. Zahge roes „„.„meende dat out-*. hïo vn. zouden brengen. De Ucpegiz, Ba=f schooluitgaven en paedagogie zorgt, kin Kduizenden jonge Tartaartjes, BaS)" dp rtKs en Turkmeentjes weglokken uit de ?0ete dagrust in de buffelhuid, onde ter„tent- om ze vol te stoppen met Wes- stnnn sommen en cijfers en ze de zal gi Bpendroom te doen vergeten. De Muz- y~' die muziekliteratuur in aBerle' Va»™! moet verspreiden, zal de Russen hen j101 'ar>d hun balaleika en hun byli- cii j°en vergeten om daarvoor de radu lil., de triviaalste filmschlagers in de aata te stellen. b, e Selchozgiz, die tijdschriften en boe- 1 lajulbouw uitgeeft, zal in de Rusland moet een knollentuin zijn voor boekverkopers. Onder het Tsaren regiem stond het Russi sche boek nog in de kinderschoenen, 'naar nu, onder het Sovjetbewind heeft a zeveMmÜ's'aarzen aangetrokken en 's de verste steppe, de ontoegankelijk ste toendra aan het veroveren. Het a°ek is zijn zegetocht begonnen door Jiovjet-Rusland. Weldra zal de gastvrije jvalinoek, die de vlakte rondom Astra kan bewoont, de binnentredende vreem- oebng geen geitenmelk of schapenbout 'neer voorzetten, de Samojeed uit de '°ssen en ijsvlakten van het Noorden zal de vermoeide, ontdekkingsreiziger h'e een ogenblik bij hem uitrust, niet '"eer op rendierkaas vergasten, de Wo- Koei aan de oevers van de Tobo!, de °tjak op de flanken van de Oeral zul- len de uitgeputte zwerver niet langer OP gedroogde vis of onder de as ge bakken brood onthalen, maar zij zul- n hem een edeler voedsel, een boek aanbieden; tolle, lege, neem en lees! o Wolga-schipper zal zijn tijd niet meer zoek brengen met het zingen van melancholische Wolga-Iiederen, maar met gebogen hoofd en gezwollen ade- rf'" zal hij Kazan en Saratof voorbij varen, verslonden in een boek of trak taat. w.®n'gs jaren geleden schreef 5n het Nieuwsblad van de Boekhandel een '"gewijde met kloppende polsen over de geweldige toesame der boeken- Produktie in de Sovjet-Staten. Er schijnt een ware geeuw-honger naar „kunst en wetenschap"* in Sovjet-Rusland te Z'jn uitgebroken. Van de Dnjepr tot de Dena en verder moet er uit het hart Van Eurazië een roep opstijgen, niet meer de roep uit oude tijden om „pa- hem et circenses", om „brood en spe ten", maar een kreet uit de ziel om .kunst en wetenschap". Arak en vod- ha zijn vergeten: de arbeiders van Stalingrad en Dnjepropetrowsk, de boe ren der Kolchozen en Sovchozen ken- nen geen andere dorst meer dan die gelest wordt met traktaatjes en ver handelingen. En de Sovjet-staat komt aan die billijke eis gretig tegemoet, t" 70 talen worden er boeken uitgege ven en de enigste radeloosheid is dat er nog talen zijn waarin het onmoge lijk is boeken te verspreiden omdat de ze talen nog niet schriftelijk zijn vast gelegd. Is dit bereikt dan zullen er wel licht in 70 maal 70 talen boeken ge drukt worden. Tot zo lang echter moeten de jachtkreet der Joekagieren, de storm- roep der Tsjoektsjen, de rouwklacht der Lamoeten en de wraakschreeuw der Koraken nog onopgetekend verstil len en wegsterven in de wind. Dan ech ter zal het boek hun redding brengen. Dan zullen ook deze wilde stammen boren van Ogiz, Ucpegiz, cn Selchoz- giz en de zegen dezer welluidende en zoetgevooisde instellingen deelachtig worden. De zorgzame staat heeft oen leger van instituten in het leven ge roepen die weliswaar namen dragen, schrikwekkend genoeg orp hele vólks- stammen nog dieper de toendra of de steppen in te drijven, maar die onmid dellijk zoveel cültuurzin wekken dat ze beleefd aanvaard worden. Zo is daar een Ogiz, afkorting: vereniging van alle staatsuitgeverijen der Sovjet-Unie. Pan is er een Onti. een Ucpegiz, een Muzgiz, en een Selchozgiz, alle afkor fingen in de trant van proletkult, voor bepaalde takken van het uitgeversbe- Verder is er nog een Gosplan en ep" Glawlit, instituten, die uitmaken p'st zoal ter perse gezonden mag wor den; want alleen die kunst en weten schap mag verspreid worden, die se cundum Lenin is. Eindelijk is er nog ?e Kogiz die voor de verdeling der boeken aan boekhandelaren en kiosken zorgt. Zo kan dan de vermoeide Kirgies, "ie overdag zijn ossen bijeen heelt moeten drijven, 's avonds, neergeze gen in zijn tent, een boek over kunst ter hand nemen dat hem bezorgd perd door bemiddeling der Kogiz, en de verkleumde Sirjeen die zij" dag doorbracht met visvangst of ijsberen- jacht, mag zich in zijn sneeuwhut pairn lezen aan een wetenschappelijk maktaat dat hij dankt aan de Ucpegiz. p" als de ogen hem toevallen cn zijn honger naar wetenschap gestild is, zal hy in plaats van het visottervel het boek onder zyn hoofd leggen om m te sluimeren boven algebrasom men en hulplijnen. Overdag verzuimt hij wellicht zijn miken te lichten en zijn klemmen te 'htspannen, in beslag genomen door 00n hogere honger dan naar vis of wild, hoor een studie over het verschil van :°hg- en kieuwademing. De nomade b't het zuiden vergeet zijn tenten te ycrpiaatsen naar grasrijker oorden, en aat zijn kudde vermageren, verstrikt hij is in een wetenschappelijke ver handeling over vitaminen. De Jakoet U't Oost-Siberië verliest zijn belangstel- bng voor het ivoor van de Mammoeth, ai te verdiept in een essay over de overgang van Parnassiens tot Symbo listen. De Burjat-Mongool boort het 8a]Pen van de zilvervos niet meer, ycslonden in een beschouwing over het onderscheid tussen impressionisme 0b expressionisme; kunst en weten- bhap hebben in deze Pr 1 9?11 ®Lep Jmi Ulk een angel geslagen, dat de Glawlit pet geen mogelijkheid alle aanvragen teï? huaben voldoen kan. Kunsten u - j hschap voor ieder en allen. Dank zij e® Ucpegiz, de Muzgiz, de Selchozgiz twl® Glawlit! Gelukkig land dat zon a0r blikken of blozen zulk een barbaar- af nomenclatuur slikt; men vraagt zich si; ioe een volk dat zoveel boeken'ver sen met zulke reuzestappen vooit- IjPphdt op het pad der cultuur, S.. PUspingen krijgt van namen als bc en verdere horribilia. Hoeveel poenen boeken zullen de Gosplan ei 'v® Ogiz nog moeten verspreiden, hoe zich avor|den zullen Kirgies en ten V°K aan kunst en wetenschap moe bedwelmen, hoeveel Mammoeth y. 'den moet de Jakoet en hoeveel zil bo„V?ssen moet de SuiJabMongool zyb zo v, n ontgaan, eer zij zovei zy" nrJjand in hand optrekken om te ga Protesteren tegen dit kultuur-bolsjewis ^e? Rusland verkeert blijkbaar nog m der negentiende eeuw, meende dat boek en onderwijs het hoofden der jonge boeren tarwekorrel en grashalm in een chemische formuul oplossen. De armste Moezjiek in zijn is- ba, die vroeger droomde van Vadertje Tsaar cn liet houden Kreml, zal nu wak ker schrikken uit zijn slaap door klank beelden als chilisalpeter en andere vre selijkheden. De Onti, die de literatuur over techniek verzorgt, zal alle kinderen van Svataja Rossia, van het heilige Rus land, tot jonge monteurtjes omscheppen die geen andere droom koesteren dan Moedertje Rusland een nieuwe tractor te bereiden. Zij zullen zolang naar onder delen van machines kijken, dat zij de verre steppenblik verloren hebben en bijziende rijn geworden. En eindelijk de Glawlit, het instituut dat macht heeft over de dingen van we tenschap, kunst en literatuur, dat de ne gen muzen over Rusland verdelen moet. Een Sovjet-land is geen dorado voor Muzen. Waarheen zal de lichtgeschoeide Terpsichore haar schreden richten, de citherdragende Erato, de uitgelaten Po lyhymnia, waarheen Kalliope met boek en schriftrol? Overal zitten mensen, ou de en jonge, over zware, beduimelde tractaten gebogen en trachten proble men op te lossen. Wie geen probleem aan bet oplossen is, behoort tot het leger der bureaucraten, tot de rode-gardisten of is een koelak. Maar de Muze heeft te gehoorzamen aan een zo onmusische in stelling als de Gawlit, bij tijde zelfs - o verschrikking der verschrikkingen! aan de Ucpegiz. Het gehele alfabeth ver volgt haar in zijn huiveringwekkendste travestiën. Ten slotte vindt Terpsichore nog wel een toevlucht bij een of ander Aziatisch herdersvolk, waar de rode-gar- distenstap de dans nog niet verdrongen heeft. Erato belandt en stemt haar ci ther onder een verre toendrastam, die nog geen schrifttaal heeft en door geen boeken besmet is. Polyhymnia trekt naar de Russische Rivièra, waar het le ven nog zonnig en blij is, en Kalliope, met haar .boek onder de arm, wordt op gesloten in het Knizjnaja Palata te Mos kou, het boekenarchicf waar van alle boeken en bladen uit het Sovjetrijk een exemplaar bewaard wordt. Van hieruit wordt de eredienst, de religie van 't boek geregeld over 't gehele land. Hier wordt het boek niet meer gelezen maar be waard, in een nymbus gehuld, gebal semd als het ware, gemummied en bij gezet. Het wordt onttrokken aan het pro fane gebruik en geheven in de sfeer van het goddelijke. Er ontstaat een wijding rond het boek, een stemming vol myste rie, een cultus. De Giz-familie staat als Hebamme bij alle papieren geboorten om elke eersteling op te vangen en in te balsemen voor het boeken-pantheon. Hier slapen goden van allerlei formaat en allooi, van allerlei tong en taal Zo sluimert hier Shakespeare en ontwaakt Julia uit haar bezwijming tussen het lijk van Romeo cn een verhandeling over het drogen van vis, in het Samojeeds. Hier rust Goethe en Gretchen mengt haar stervensklachten met de rauwe klanken van een Jakoetisch tractaat over de bunzingvangst. Dante bevindt er zich en wordt in zijn luisteren naar Beatrice afgeleid door het steppegeluid ener handleiding over het bereiden van geitenkaas, in het Kirgiesch. Poesjkin heeft er een ereplaats, maar zijn Tatia- na moet zich geschonden voelen door de eredienst van Ucpegiz. Mevrouw A. M. van der Eng-Lietlmêi- cr heeft de moed gehad ongeveer de ge hele roman- en toneelliteratuur uit Sov jet-Rusland van 1917 tot 1953 te lezen en daarover een proefschrift te schrij ven. Dinsdag 7 jnli, is zij daarop in de gemeentelijke universiteit van Amster dam gepromoveerd. Men leze haar proefschrift en men zal versteld staan over de bovenmenselijke energie, die er nodig was om deze commando-litera tuur, waarin het communistisehe-mar- xisme schering cn inslag is, door te wor stelen. De titel van haar in 't Engels ge publiceerde proefschrift zou in het Ne derlands ongeveer luiden: „Typen uit de Sovjet-literatuur van 1917 tot 1953." Het is alles koekoek-éénzang, met klei ne variaties, aarzelingen en schermutse lingen, één en al verheerlijking van het sovjetsysteem. Moedertje Rusland zal nog menige traan moeten wegpinken, eer er een nieuwe lente en een nieuw ge luid in aantocht zijn. J. VAN HEUGTEN S.J, A. M. van der Eng-Licdmeier, So viet literary Characters. Mouton Co. 1959, 's Gravenhage. Op een grote truck met oplegger ts in Italië een fikse schoenerbrik vervoerd van Fossa Serena (bij Verona) nj^ar Desenzand aan het Gardameer, waar het schin zal worden gerepareerd en vrijwel geheel vernieuwd voor opnamen van een nieuwe film. Het schip is een film-veteraan. Het heeft al dienst gedaan voor de films „Odysseus en „De werken van Hercules". In zijn woning te Wassenaar is zater dag ten gevolge van een hartaanval overleden de heer E. F. Eriksson, al gemeen voorzitter van de RAI en direc teur van de afdeling wegtransportmid delen bij de firma R. S. Stokvis en Zo nen te Rotterdam. Naar wens van de overledene maken wij eerst thans na zijn teraardebestel ling die slechts door de naaste familie werd bijgewoond, melding van zijn ver scheiden. Zijn gehele leven heeft de in Zweden geboren genaturaliseerde Nederlander gewyd aan de motorisering van het per sonenvervoer. De motor stond bij hem zowel in zijn zakelijke functie als in zijn particuliere leven in bet middelpunt van zyn denken. Na zijn indiensttreding bij Stokvis m 1931 bracht bij de DKW naar Nederland, welke motor een grote popu lariteit verwierf op onze wegen. Na de oorlog importeerde hij a's eerste de bromfiets, hetgeen een massamotorise- ring van de gewone man tot gevolg had. In 1952 werd hij gekozen tot voorzitter van de RAI. Onder zijn leiding besloot mm lot tie oprichting van een nieuw gebouw aan het Europaplein. Sedert 1933 was hij roctls voorzitter van de afdeling grossiers in automateriaal van de RAI. De heer Eriksson die ook in hel bui tenland grote bekendheid genoot werd in 1953 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op een drieluik voorstellende Maria mot het Kind, dat zich in het museum van Dresden bevindt, zijn bij een re stauratie de handtekening van Jan van Eyck en het jaartal 1437 voor de dag gekomen. Jan van Eyck leefde van 1390 tot 1441. (AFP). Zero Mostel, hoofdfiguur uit Ulysses in Nighttown dat in het Holland Festi val wordt opgevoerd door The London Arts 'Iheatre, heeft de eerste prjjs toe gewezen gekregen voor de beste man- neijjke rol dit. seizoen gespeeld in het Theatre des Nations. Met ingang van 1 september is aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg voor het cursusjaar 1959-1960 benoemd tot rector magnificus, prof. dr. W. R. Heere en tot secretaris van de senaat prof. dr. C. F. Scheffer. (Van onze Haagse redactie) De beslissing van het college van rjjksbemiddelaars over de nieuwe sa larisschalen voor beambten in de me taalindustrie wacht op de behandeling in de Tweede Kamer van de regerings nota, waarin een ander systeem van loonpolitiek wordt voorgesteld. Minister Van Roojj (Sociale Zaken) heeft dit me degedeeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Ruppert (CHU). De beslissing van het college zal zo spoedig mogelijk na het kamerdebat kunnen worden genomen, aldus de mi nister. (Van onze luchtvaartredacteur) De directie van de KLM heeft be sloten de drie verenigingen van vlie gend personeel de verenigingen van stewardessen, boordwerktuigkundigen en van pursers en hofmeesters te er kennen als volwaardige onderhande- Hngs- en contractpartners, zo is van officiële KLM-zjjde verklaard. De KLM heeft aanvankelijk getracht de vereni gingen naast de vakorganisaties van de drie erkende vakcentrales in het over leg over arbeidsvoorwaarden te betrek ken. De Algemene Bond van Lucht- vaartpersoneel van het N.V.V., de Ne derlandse katholieke bond van ver voerpersoneel St.-Rafaël van de K.A.B, en de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale van het C.N.V, hebben evenwel na rijp beraad verklaard om orincipi- ele redenen niet aan een zodanige vorm van overleg deel te kunnen nemen. Nu de vakorganisaties zich dus hebben te ruggetrokken zal In het vervolg het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de drie betrokken groepen KLM- personeel tussen de KLM-directie en de drie verenigingen worden gevoerd. In de kringen van de drie verenigingen van vliegend personeel is men uiter aard zeer verheugd over deze beslis sing van de KLM-directie, die een eind maakt aan een kwestie die al bijna vijf jaar slepende is. Van de zijde van de drie vakorganisaties is evenwel ver klaard, dat het in het overleg over ar beidsvoorwaarden betrekken van orga nisaties die zich uitsluitend richten op groepsbelangen, zeker bij een kwets baar bedrjjf als de KLM, erg riskant geacht moet worden. Alles tegen elkaar afwegend achten de drie vakorganisaties de moeilijk- Een van de aardigste ver schijnselen des levens vind ik 'het debat. Debatteren kan iets verrukkelijks we zen. Men kan het niet ge noeg doen. vind ik. In het debat leert men zichzelf kennen. Men poneert iets volkomen te goeder trouw cn plotseling blijkt het tóch niet nelemaal waar te wezen. Heerlijk. Het mooie, geregelde debat vereist om te beginnen één ding: dat men iets aanhangt. Al zal het maar de voortreffelijkheid van Beverwijkse aardbeien wezen. Vervolgens vraagt net en dat is vrij vervelend althans een bereidheid tot een zekere twijfel aan eigen standpunt. W- helcmaat en absoluut zeker is van de voortreffelijkheid van Beverwijkse aardbeien, debatteert niet. Hij heelt gelijk en gaat dus ten onder. Voor de ware liefhebber van het debat is er één bijzonder opwekkende en stimulerende zaak: de mogelijk heid van andermans gelijk. Wat mij betreft, ik trek mij daar altijd aan op. Ik verdedig iets of ik val iets aan, of de tegenpartij valt iets aan of verdedigt iets. Én terwijl wij ge zamenlijk iets zitten te verdedigen of aan te vallen groeit er tussen ons iets moois. Misschien is het wel de waar heid. Dat weet je nooit. En dat gaat clan ook buiten ons om. Maar daar zijn toch principes? Ja zeker, clic zijn er. Maar niet zoveel als U en ik wel denken. Ik, voor mij, ben b ij n a zover dat ik nog maar een principe ken: de goede God. En ik geef U toe, dat maakt de zaak er niet eynvoudiger op. Althans niet waar het betreft het lustig debat teren. Maar als de ,*,Tour de France" of de regeringsnota de inzet moet wezen, wel, ik ben Uw man. Maar het gave, mooie debat be staat in ieder geval bij de gratie van wederzijde respect en vooral bij de gratie van wederzijds respect vooi elkanders onvermogen. Het debat tenslotte, dat op ruzie uitloopt is geen debat geweest. Want Beverwijkse aardbeien hoe voor treffelijk dan ook zijn nooit zó goed ais U in Uw apologetische over- migingsdrift wel denkt. Zij zijn waar schijnlijk beter. Namelijk zo slecht als de tegenpartij denkt dat ze zijn. Hier raken wij dan het punt van de verdraagzaamheid. En de ver draagzaamheid nu, lieve dames en heren, begint bij de tegenpartij. Voor zover ze er althans niet eindigt. Advertentie De weigering van de Someca-fabrie- ken in Carcassonne in Frankrijk, een dochter-onderneming van de Simea-fa- brieken, om een afvaardiging van hun stakende arbeiders te ontvangen, is scherp veroordeeld door de bisschop van Carcassonne, mgr. Puech, 7,0 meldt het K.N.P. De arbeiders van de Someca-fabriekeu zijn sedert 1 juli in staking gegaan. De vakorganisaties hebben sedertdien tevergeefs getracht een gesprek met de directie te arran geren ter verbetering van de lonen en de arbeidsvoorwaarden. Mgr. Puech wijst de directie terecht „Elk gesprek weigeren," aldus de bis schop in zijn brief, die gisteren gepubli ceerd werd, „is een miskenning van de waardigheid der arbeiders. Arbeiders zijn geen beesten, geen machines, maar mensen. Door hun zware arbeid wer ken zij mede aan de welvaart der on derneming. Zij hebben er recht op niet als onmondige kinderen te worden be handeld wanneer zij zich via hun vak bonden capabel verklaren hun verant woordelijkheden te aai vaarden." De bisschop wijst er verder op, dat werkgevers en werknemers als kinde ren van God broeders zijn. Zjj moeten elkaar ook als broeders behandelen. Mgr. Puech haalt Pius XII aan, wan neer deze zegt, dat men de vakbond nog al te veel ziet als een represaille- middel. Het is normaal, aldus de bis schop, wanneer in de onderneming de vertegenwoordigers der arbeiders sa menwerken met de leiding in een at mosfeer van wederzijds vertrouwen om de arbeidsmethoden, de arbeidsvoor waarden en de ionen steeds te verbe teren. Daarom mag een werkgever nim mer arbeiders vanwege hun vakbonds activiteit ontslaan. By een conflict dient hij onmiddellijk bereid te zijn tot overleg. De arbeiders dienen zich in een vakbond aan te sluiten. Staking is een staat van oorlog. Allen, die erbij betrokken zyn, dienen er zo snel moge lijk een goed einde aan te maken, al dus mgr. Puch. (Van onze Haagse redactie) Van de zyde van het ministerie van economische Zaken wordt oen onder zoek ingesteld naar de prijsvorming van nieuwe haring. Het is opgevallen oat dc consumentenprijzen voor gezou ten haring in het algemeen een geringe flexibiliteit vertonen. Veranderingen in de afslagprijzen diener in voldoende mate tot uitdrukking te komen in de consumentenprijzen. Bij een onderzoek medio juni werden b.v. verkoopprijzen van 25 tot 35 cent geconstateerd bij af- slagprijzen van 10-13 cent. De minis ters De Pous (Econ. Zaken) en Ma- rijnen (Landbouw en Visserij) zeggen in hun antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Meel (KVP), met te kunnen inzien waarom b.v. de consumentenprijs in Amsterdam hoger lag dan in andere grote steden. De mi nisters willen van de andere kant ech ter ook niet geheel de mogelijkheid uit sluiten dat partijen haring „uit de markt" worden genomen,'indien zij een bepaalde prijs niet halen. Dit staat in verband met het bederfelijke karakter en de onregelmatige aanvoer van bet produkt. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Ook van de tweede „14e juli" 0789) herdenking, die Frankrijk viert sinds de „13e mei" (1958) heeft het bewind van de vijfde republiek gewild, dat zij an ders dan gebruikelijk zou zijn. Het vo- lige jaar had het pas gevestigde re gime, dat nog maar een overgangska rakter droeg, enigszins haastig moeten improviseren. De viering en voorname lijk dus het traditionele troependefilé ie Parijs was in het teken geplaatst van, naar officiële visie, de hervonden nationale eenheid vooral ook met Alge rije. en zeer nadrukkelijk was een ere plaats ingeruimd aan de in Algerije strijdende parachutisteneenheden en aan een uitgebreide delegatie van de Franse nationaliteit bezittende Algerijn se oud-strijders van Mohammedaanse origine. In de namiddag was er op het stadhuisplein een speciale plechtigheid, voornamelijk opgebouwd uit toespraken lot het Franse volk. toespraken gehou den door minister Malraux (toen nog „informatie" en 1111 „culturele zaken") en diverse, Arabisch of Kahilisch spre kende Algerijnse notabelen. Spontane belangstelling hiervoor van de zijde van liet Parijse publiek was niet overwel digend. De Quatorze Juillet, die vandaag wordt gevierd, is geplaatst in het teken van de „Franse gemeenschap", die, zo als de lezer weten zal, het vorige jaar op deze dag nog niet bestond en die, ter vervanging van de Union Fran- gaise, tegelijk met de nieuwe grondwet nog slechts in staat van wording was. De officiële bevalling had eerst maan den later plaats bij het grondwetsrefe rendum. En zo is het ditmaal een „president van de republiek, president van de Franse gemeenschap", generaal De Gaulle, die omgeven van al zjjn eerste ministers, die van de Franse republiek en van de twaalf zogenaamde autonome Afrikaan se republieken, waaronder Madagascar, het extra verzorgde lang en indruk wekkend gemaakt troependefilé in ogen schouw neemt nadat hjj hen allen per soonlijk een exemplaar heeft overhan digd van de zopas gereedgekomen „vlag van de gemeenschap": een vier kant in de bekende Franse driekleur met in het wit ais bijzonder distinctief twee in eikaat grijpende handen, sym bool van solidariteit. Deze vlaguitreiking. gevolgd door het omhoog gaan aan de dertien vlag- gemasten. is min of meer te beschou wen als de clou van de plechtigheden, waarvan ook dit keer minister Malraux weer de opperregie in handen heeft ge had. Van Malraux moet dan ook het zeer toegejuichte denkbeeld afkomstig zijn geweest om aan deze vlaggenplech- tigheid de nodige muzikale luister bij te zetten door het doen ten gehoren brengen van de Marseillaise in de zetting voor koor cn orkest van Hec tor Berlioz de enige zetting die waard zou zijn als de officiële zet ting te geiden maar tot dusverre nim mer als zodanig werd aanvaard, na- dait z(j aanvankelijk door de autori teiten van 1873 als muzikaal te revo lutionair was verworpen. Dat minis ter Malraux voor de gelegenheid even eens de „Hymne a l'Etre Suprème" van Gossec voor de dag heeft doen halen, is daarentegen voorwerp van enig meer gemengde en verdeelde commentaar geweest. Dit gemeenschapsfeest speelt zich af op de Place de la Concorde, waar sinds twee weken onder de brandende zon arbeiders doende zijn geweest met het oprichten van uitgestrekte amfithea- tersgewijze oprijzende tribunes, waar de obelisk van Luxor met zijn raadsel achtige niëroglyphen nog hoog boven uitsteekt, enigszins als een onbedoeld symbool. Heeft er, ter gelegenheid van de de afgelopen week onder voorzitter schap van De Gaulle in dc hoofdstad van Madagaskar gehouden bijeenkomst van de executieve raad der gemeen schap, niet ernstig sprake moeten zijn van ternauwernood bedwongen hevige spanningen, teweeggebracht doordat in tenminste twee der autonome republie ken de regerende partijen de gemeen schap zo spoedig mogelijk vervangen wensen door een Commonwealth, door een gemenebest van geheel souvereine en onafhankelijke lidstaten naar Brits voorbeeld?. 1 heden en de consequenties, verbonden aan het aanvaarden van het voor stel van de KLM-directie, in de hui dige omstandigheden te groot. De directie op haar beurt bleek niet be reid tot separaat overleg. Het fe't, dat nu maatregelen voor het vliegend personeel tot stand gaan komen zon der dat de vakorganisaties daarop invloed kunnen uitoefenen, houdt in, dat zij de handen vrij willen houden voor acties ten behoeve van het grond personeel. Bij het beoordelen of der gelijke acties als gevolg van voor het vliegend personeel getroffen maatre gelen nodig zijn, zullen de vakorgani saties niet alleen kunnen letten op het feit, of een maatregel voor het vliegend personeel getroffen, berede- neerbaar is. De verdelende reentvaar- digheid, gezien in het licht van de po sitie van het grondpersoneel, zal daarbij tevens een belangrijke rol spelen, aldus is van de zijde van de drie vakorganisaties verklaard. Tot 1 januari 1955 heeft een federatie bestaan van de Vereniging van KLM. vliegers, de Internationa] Pilots Asso ciation (de niet-Nederlanders onder de vliegers), de vereniging van KLM-ste- wardessen, de vereniging van KLM- boordwerktuigkundigen, de vereniging van KLM-pursers en -hofmeesters en de vereniging van radiotelegrafisten. Deze federatie is een tijd lang lid ge weest van het N.V.V. Op 31 dec. 1954 verliet de federatie het N.V.V. De fede ratie werd daarna ontbonden en de ver eniging van KLM-rsdioteleg'-afisten ad viseerde haar i°den aansluiting te zoe ken bij de drie vakorganisat'es, die ook nu nog hun belangen blijven behartigen. Van 1955 af waien bestuursleden van Qe drie andere verenigingen, van de boordwerktuigkundigen, de pursers en hofmeesters en van de stewardessen, by onderhandelingen vertegenwoordigd in de KLM-delegatie terwijl aan de an dere zijde van de tafel de delegaties van de drie vakorganisaties zaten, een overlegsfiguur, welke geen voldoening kon wekken bij de leden van het vlie gend personeel. De leden van de ge noemde drie verenigingen drongen aan op erkenning maar de vakbonden ston den op het standpunt dat men zich be ter zou kunnen aansluiten bij een der drie vakcentrales. In de zomer van 1958 hebben de drie verenigingen van vliegend personeel zich uit het overleg teruggetrokken en in november van dat jaar werd aan zes professoren, specialisten op het ge bied van de arbeidsverhoudingen, de vraag gesteld of het niet redelijk zou zijn de drie verenigingen te erkennen als volwaardige onderhandelings- en contractpartners. In april van dit jaar brachten de zes professoren een ad vies uit, waarin de gestelde vraag be vestigend werd beantwoord en waarin werd gezegd, dat het redelijk mocht worden genoemd de drie verenigingen, naast de -vakbonden, te erkennen. Dit advies werd door de drie verenigingen aan de directie van de KLM gezonden, die nu tenslotte een beslissing genomen heeft. Op Maria Tenhemelopneming bestaat het priesterstudiefonds van de KAB, het Kanunnik van Schaikfonds, een kwart eeuw. Tijdens een feestelijke bijeen komst, welke die dag in hotel Noord- Brabant in Utrecht wordt gehouden, zal het fonds schenkingen overhandi gen aan mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, voor de priesteroplei ding in zijn bisdom, aan pater P. M. de Ruyter, provinciaal der Witte Paters, ten behoeve van het missiewerk en aan de vertegenwoordiger van Oostpriester- hulp voor de opleiding van priesters achter het IJzeren Gordijn. In het komende jaar zal de Katholie ke Actie in opdracht van het episco paat een uitvoerig onderzoek instellen naar het huwelijk en het gezin. Dit on derzoek geschiedt in overleg met het Nederlands pastoraal instituut en het Katholiek nationaal bureau voor geeste lijke gezondheidszorg. De bedoeling van het onderzoek is na te gaan hoe de fun damentele waarden van het huwelijk en gezin kunnen behouden blijven tegen de bedreiging van de snel veranderende wereld. De resultaten van dit onderzoek zullen van grote betekenis kunnen zijn voor het apostolaat voor huwelijk en gezin. Voor de uitvoering van de op dracht zal het landelijk centrum voor Katholieke Actie in de loop van het jaar vele personen en instituten uitnodigen tot deelneming aan het daartoe ver eiste onderzoek Een werkcomité onder voorzitterschap van drs. C. F. A. We- terman is inmiddels met de concrete uitwerking van het onderzoek-project belast. De secretariële werkzaamheden worden verricht bij het secretariaat van het landelijk centrum. De Horstink, Amersfoort, o.I.v. de heer H. J. van Santvoort. Vraag nooit aan Gerard Maat wat ge mee moet nemen om een gezellig dagje in de Dier gaarde Blijdorp door te bren gen, want hij jaagt, u ongetwij feld op kosten. De mevrouw, die als proefkonijn diende bij het praktisch gedeelte van het vak Verkoopkunde op de Krui deniersvakschool, kan er van meepraten, want Gerard wist zo overtuigend te betogen, dat de damvoorzien van versna peringen voor de complete le vende have van de Rotterdamse dierentuin èn voor haar kinde ren de winkel verliet, alles ter waarde van 44 gulden! Het bijzondere aan Gerard Maat is, dat hij met zijn 14 ja ren de jongste melkhandelaar van Nederland is. Op de lagere school was hij geen uitblinker, maar hij had zijn zinnen gezel op het volgen van de winter- cursus aan de Kruideniersvak school, waar hij het aiploma voor het zelfstandig uitoefenen van een levensmiddelenbedrijf kon bemachtigen. De directeur van deze in Utrecht gevestigde school stond enigszins sceptisch tegenover de kansen van de jonge Maat, want zijn meeste leerlingen hadden U.L.O. of H.B.S. geno ten öf hadden reeds enige prak tijkervaring opgedaan. Boven- dien leek hem de leeftijd van Gerard nogal bezwaarlijk. De jongen trok zich weinig van de sombere voorspellingen aan en iedere dag forensde hij naar de Domstad, terwijl hij iedere avond gebogen zat over de boeken, waarin hij de wijsheid vond om een goed kruidenier te kunnen worden. Het resultaat van deze studie verraste zijn directeur, zijn mede-leerlin- gen, (die hem steevast wegens zijn geringe lengte e.i zijn leeftijd „Kruimel tje noemden) én zijn vader. Gerard slaagde met een totaal van 65 punten, waarmee hij 10 punten boven het vereiste minimum bleef. Boven dien behaalde hij voor Verkoopkunde een 8, het hoogste cijfer van de ge slaagde cursisten. In ae melkwijk van de heer Maat in Crooswijk, een van de volkrijkste buurten in Rotterdam, heeft men intens met het examen van het jonge melkslijtertje meegeleefd. En nadat bekend was geworden, dat hij geslaagd was, waren er talrijke klanten, die hem op stoffelijke wijze voor zijn prestatie wilden belonen. Vader Maat stak hier echter een stokje voor, „want anders gaat hij naast zijn schoenen lopen, tenslotte komt hij hier niets te kort.'' Reeds nu heeft de heer Maat, die pas in 1955 van het landelijke Lek- nlaatsje Langerak naar Rotterdam verhuisae. een flinke steun aan zijn oudste zoon. 's Morgens helpt hij trouw mee in de melkwijk, terwijl hij s middags mei zijn twee zusters de clientèle in hel Model Zuivelhuis Croos wijk op deskundige wijze van dienst is. Wat de studie betreft, heeft Gerard even een adempauze. Na een vakantie op de Veluwe. gaat hij zich van de winter veraer bekwamen. Hij gaat dan namelijk een halfjaarlijkse cursus aan de Zvivelschool volgen. Als hij ook dit diploma behaald heeft, kan hij zonder bezwaar zijn vader opvolgen, maar nodig 1 s dat nog niet, want Maat sr. is, dank zij de melk, ook nog heel wat mans!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5