EINDELIJK VOORZORGS MAATREGELEN E c 3 mam u -a, JtT mSChU! Franse gemeenschap danst op „grootste bal ter wereld55 De Gaulle installeert na het hal de senaat der gemeenschap K Regering wil bepaalde „loon"- artikelen uit CAO schrappen LONDENSE BRIEF D Malaise in Britse filmindustrie KLM in New York door de DE LAMPIONS ZIJN WEER GEDOOFD Alle hoge organen nu werkzaam ii' Assistent voor Azië J. Ensinck blijft geroyeerd Duitse Kolpings- jongeren Componist Ernest Bloeh overleden m j teken van de lelie Een juweel gevat in 1 een zee van vuilnis Kamp in Rijswijk V B DONDERDAG 16 JULI 1959 door JOSEPH ALSOP Passiespel van Oberammergau niet in München Wke foto Perutz/ Wereldkampioenschap Flying Dutchmanklasse L Pater J. D'Souza S.J, Om nieuwe onderhandelingen tegen te gaan Transportbonden doen beroep op parlement ministers TverfiS"ftS ï"'e f britse ijver Voor de vrijhandelszone In het K.V.P. Maastricht Advertentie Washington De Amerikaan se regering heeft thans maatregelen genomen, die officieel worden aangeduid als on opvallende voorzorgsmaatregelen, maar die door de Russische inlich tingendienst snel zullen worden op gemerkt. De officiële zinsnede ont hult en verdoezelt tegelijkertijd een ontwikkeling, die werkelijk ernstig is. Want deze „onopvallende voorzorgs maatregelen'' zijn bedoeld als een voorbereiding op de mogelijkheid, dat de Berlijnse crisis zich wellicht zal ontwikkelen tot een meting van wederzijdse wilskracht met militai re middelen. Dit laatste resultaat wordt niet verwacht, maar men acht het wenselijk op alles voorbe reid te zijn. De belangrijkste van deze voor zorgsmaatregelen is nu niet bepaald onopvallend genomen. Negen squa drons van de Amerikaanse lucht macht, die nu gestationeerd zijn op Franse bases, geworden naar elders overgebracht. Als reden daarvoor werd opgegeven, dat generaal Charles de Gaulle heeft geweigerd kernwapens in Frankrijk toe te la ten, als hij er ,zelf geen zeggen schap over uitoefent. Daarom, zo werd gezegd, worden de negen squadrons overgebracht naar Britse en Duitse bases, waar de bijbehoren de kernwapens zonder bezwaar kun nen worden opgeslagen. Maar het vorenstaande, ofschoon op zichzelf geheel en al waar, is slechts de halve waarheid. Onder gewone omstandigheden zou de Frans-Amerikaanse rel over de con trole op de kernwapens stellig nog vele maanden hebben voortgeduurd, zonder dat er enig resultaat werd bereikt, misschien wel tot aan de ontmoeting tussen Eisenhower en De Gaulle, waarvan nu zoveel spra ke is. De tegenwoordige omstandig heden zijn evenwel niet- normaal, omdat de bevelhebber van de NATO-strijdkrachten, de Amerikaan se generaal Lauris Norstad, op dracht heeft gekregen gereed te staan om de toegangswegen naar Berlijn zonodig met militair geweld te beschermen. Een week of wat geleden is gene raal Norstad speciaal naar Wash ington gekomen om dit probleem met president Eisenhower te bespre ken. Norstad betoogde, dat hij deze aanwijzing om paraat te zijn niet kon opvolgen, als negen squadrons van zijn aanvallende luchtmacht ge stationeerd bleven op Franse bases waar zij niet over kernbommen be schikken. Met een tegenzin, waarop in de verslagen zeer de nadruk wordt gelegd, is de president toen akkoord gegaan met de herlocatie van de negen squadrons. Het eigen lijke bevel tot de overbrenging is toen nog slechts opgehouden, totdat het besluit van de Amerikaanse pre sident aan generaal De Gaulle kon worden overgebracht. gewone vrachtwagens dat zouden doen. Thans echter dragen alle mi litairen bij het convoqi hun ge vechtsbewapening; er wordt gezorgd voor een escorte op motorfietsen; en soms rijden er in de stoet lichte tanks mee. r vallen over deze en andere soortgelijke voorzorgsmaatre gelen twee dingen te zeggen en van de Russische inlichtingen dienst wordt verwacht, dat hij zulks opmerkt. In de eerste plaats hebben zij gedeeltelijk ten doel Nikita Khroesjtsjev af te brengen van zijn overtuiging, dat de vastberadenheid van president Eisenhower inzake Berlijn nergens op steunt en niet ernstig genomen behoeft te worden. Khroesjtsjev's opvatting van de si tuatie was niet onredelijk, als men bedenkt, dat er tevoren door het westen in het geheel nimmer enige voorzorgsmaatregel is genomen. Dat Khroesjtsjev daaruit had afge leid, dat de Amerikaanse president blufte, is een feit, waarover uit de satelliet-landen en elders is bericht. De Amerikaanse minister van bui- GENERAAL NORSTAD tenlandse zaken. Christian A. Her ter, heeft daarom met evenveel na druk aangedrongen op het nemen van voorzorgsmaatregelen als gene raal Norstad. De beslissing om „on opvallende voorzorgsmaatregelen" te nemen moet zelfs worden be schouwd als het eerste politieke be sluit van groot belang, dat gevallen is in de periode, dat Herter minis ter is, en dat voornamelijk aan hem is toe te schrijven. In de tweede plaats betekent de beslissing om voorzorgsmaatregelen te treffen, zoals reeds gezegd, niet, dat men van mening is, dat deze voorzorgsmaatregelen uiteindelijk ook nodig zullen zijn. Integendeel, de ontwerpers van de Amerikaanse politiek menen nog steeds, dat er in de tweede ronde te Genève iets Het gevolg van dit bevel, zoals zal worden bereikt en het meest de Russische inlichtingendienst waarschijnlijke is dan een herroe- stellig zal hebben opgemerkt, ping van de tijdslimiet van achttien is, dat de nucleaire slagkracht van maanden, die de Sovjets aan een generaal Norstad aanzienlijk is toe- regeling voor de kwestie-Berlijn heb- genomen. Nochtans is deze op zichzelf hoogst belangrijke ver plaatsing van vliegtuigen slechts een onderdeel van een veel groter patroon. Zo heeft er bij de NATO-grond- ben trachten te verbinden. Ook be staat er de hoop, dat een latere top conferentie de grondslag zal leggen voor een overeenkomst tot oplossing van het Berlijnse probleem. Maar de zorgeloze stemming van strijdkrachten in West-Duitsland al vroeger is nu verdwenen. Een merk- geruime tijd een ernstig gebrek be- baar somberder stemming is gaan staan aan bepaalde categorieën heersen als gevolg van de vruchte technici. Alle „gaten" in de orga- loosheid van de eerste ronde te nisatietabellen zijn nu opgevuld. Alle Genève en van voorvallen zoals het benodigde technische deskundigen, dreigende interview, dat Khroesj- met inbegrip van de „technici voor tsjev aan de oud-gouverneur van speciale wapens"zijn nu naar Duits- New York, Averell Harriman. heeft land gezonden. De term „speciale toegestaan. Terwijl dus het ergste wapens" is een ambtelijk eufemis- niet wordt verwacht, vindt men het me voor kernwapens. ook niet verstandig naïef te blijven Verder zijn de Franse. Britse en hopen op het gunstigste, zonder zich Amerikaanse convooien, die over de voor te bereiden op het slechtste, weg van Helmstedt naar Berlijn rij- Aangezien deze methode van poli den, de laatste tijd zogezegd gemili- tiek bedrijven in het algemeen tot tariseerd. De vrachtwagens in die convooien zijn altijd militaire trucks geweekt, bestuurd door militair per soneel. Toch reden de convooien naar Berlijn fot dusver bijna zoals rampzalige gevolgen heeft geleid, moet het verlaten ervan op dit tijd stip worden beschouwd als een zeer bemoedigende ontwikkeling. Copyright - N.Y.H. Tribune) De in 1949 opgerichte maatschappij tot financiering van Britse films heeft woensdag het denkbeeld geopperd, dat allen die aan Britse films werken, ge noegen moeten nemen met minder sa laris plus een aandeel in de opbrengst. In haar jaarverslag zegt de door de staat gesteunde organisatie dat thans zelfs films, die commercieel een mis lukking zijn, toch aanzienlijke winst be tekenen voor een reeks mensen. In het jaar dat 31 maart eindigde werd een verlies van 222,367 pond geleden, tegen 116.443 pond in het voorafgaande jaar. Het bioscoopbezoek is van 1.101 mil joen in 1956 tot 754 miljoen in 1958 ge daald. De uit Zwitserland afkomstige Ame rikaanse componist Ernest Bloch is in de ouderdom van 78 jaar in een zieken huis te Portland (Oregon! overleden. Bloch, die in 1880 in Genève werd ge boren, was een leerling van o.a. Dal- croze en Isaye, In 1909 werd hij be noemd als dirigent te Lausanne. Twee jaar later werdhij hoogleraar aan de universiteit va^Genève. Naar aanlei ding van een concertreis naar de V.S. vestigde hij zich in 1917 te New York. Hjj werd achtereenvolgens directeur van het Cleveland Institute of Music en van het conservatorium van San Francisco. Later keerde hjj terug naar Europa waar hij zich in de Franse Alpen ves tigde. Na enige jaren ging hij naar Ita lië waar men grote belangstelling voor zijn werk had. Toen in dat land de Jo denvervolgingen begonnen, week hij in 1938 uit naar de V.S. Zijn werk vertoont sterke Joodse in vloeden. Hij schreef o.a. twee opera's Macbeth en Jezabel tweesym fonieën, enkele symfonische gedichten en andere composities voor orkest, als mede kamermuziek. Frankrijk In Noord-Frankrijk be gint de droogte onrustwekkende vormen aan te nemen. In de waterputten daalt het peil en de pompstations zien hun ondergrondse reserves geleidelijk ver minderen. Sommige L^meentebesturen hebben de verbruikers verzocht zuinig te zijn met het water om het niet te moe ten rantsoeneren. Zo mag b.v. geen wa ter gebruikt worden voor het wassen van auto's. Op sommige plaatsen wordt de toevoer 's ochtends en 's avonds af gesneden op de uren waarop de tuinders hun kranen openzetten voor het be sproeien van hun tuin. De passiespelers van Oberammergau zullen geen gastvoorstelling in Mün chen geven, wanneer daar het Interna tionale Eucharistische Congres wordt gehouden. De commissie van Oberam mergau die daarover beslist, heeft haar besluit genomen na een uitvoerig onder zoek van alle mogelijkheden en na overleg met de aartsbisschop van Mün chen. De commissie heeft toegezegd dat wel voor de deelnemers aan het Eucharis tische Congres plaatsruimte voor de spelen in Oberammergau zelf zal wor den gereserveerd. West-Duitsland De West-Duitse re gering heeft een wijziging van de dienst plicht goedgekeurd, die de dienstplich tige leeftijd van 20 tot 18 jaar verlaagt. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaarde, dat hierdoor de jongemannen kunnen worden opge roepen zodra zij de middelbare school hebben verlaten. Velen wensen n.l. hun dienstplicht te vervullen vóór zjj gaan studeren. De wijziging moet nog door de Bondsdag worden goedgekeurd. Zij voorziet voorts in de vrijstelling van al le leden van de burgerlijke verdedi gingsorganisatie. rneesterschot! WWMWMÊMMÊÊêi. i - - G ':-v r> (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Zoals de geijkte uitdrukking luidt: de lampions zijn weer gedoofd. De 14e juli, die de eerste was van de vijfde republiek, de eerste waarvan de vie ring aan de top gepresideerd werd door president generaal De Gaulle en die in het bijzonder gewijd was aan de nog maar goed een half .jaar oude Frans-Afrikaanse gemeenschap, is achter de rug. Er was, zoals bericht, bijzonder veel officiële luister aan ten koste gelegd. Het militaire défilé was het langste en indrukwekkendste dat sinds het einde van de laatste wereld oorlog ooit over de Champs Elysées trok. Er zijn meer en grootser vuur werken afgestoken dan ooit. Vier avon den en nachten achtereen is er druk gedanst op pleinen en carrefours met van de zijde der overheid 'aan het adres der bevolking dan ook de uitno diging er inderdaad maar lustig op los te walsen, een ware „invitation a Ia danse". De tweede pantserdivisie had beslag gelegd op de Esplanade des In valides voor het organiseren van wat zij adverteerde als het „grootste bal ter wereld" annex kermis, waar tal van notabelen uit de zwarte republie ken der gemeenschap, voor de gele genheid toevend in hun aller lichtstad, tot de bezienswaard!»:* gasten behoor den en Josephine Baker compareerde onder de „vedettes". In enkele bladen die, zoals Le Monde en Le Figaro, niet behoren tot de min ste en' ook geenszins tot de politieke scherpslijpers, is discretelijk geopperd dat het wellicht gepast ware geweest om ook dit jaar nog de viering van Quatorze Juillet met wat minder uit bundigheid te doen plaatsvinden. De natie bevindt zich tenslotte nog altijd in oorlog, zelfs, aangezien Algerije nu eenmaal als integrerend bestanddeel van Frankrijk wordf beschouwd, in burgeroorlog. Dat in het moederland Fransen in het openbaar en op straat dansen en daartoe worden aangemoe digd door de overheid, terwijl in Al gerije dagelijks nog Fransen sneuvelen (op 13 juli sneuvelden er nog dertien in een hinderlaag aan de Algerijns-Ma rokkaanse grens) levert, aldus onge veer deze kritiek, misschien geen erg delicate figuur op. En Le Monde spreekt de wens uit dat, zoals deze 14e juli het feest is geweest van de gemeenschap, die van het volgend jaar de viering moge zijn van „Algerije met Frankrijk". Welke formule geheel iets anders behelst dan de integrationistische „Algerije binnen Frankrijk". Zij zinspeelt op een band van nauwe associatie tussen Algerije en Frankrijk en ongetwijfeld ook op de een jaar geleden door generaal De Gaulle in het openbaar afgelegde ver klaring, dat binnen het groot, toen nog in de maak zijnde, Frans-Afrikaanse ensemble „aan Algerije een uitgelezen plaats was toebedacht". Een uitgele zen plaats die uiteraard slechts als een eigen plaats kon zijn bedoeld. Het Frans-Afrikaanse ensemble is inmiddels, en nog zonder een eigen plaats voor Algerije, officieel de Frans-Afrikaanse gemeenschap ge worden. Gistermiddag heeft generaal De Gaulle, in zijn kwaliteit van pre sident der gemeenschap, in aanslui ting aan het gemeenschapsfeest van eergisteren, met de nodige plechtig heid de installatie verricht van de senaat der gemeenschap, die zoveel is als het parlement. Daarmede zijn nu alle hoge organen van de gemeen schap op hun plaats en kan het vol ledig functioneren van de nieuwe volkenrechtelijke instelling starten. Totdusverre functioneerden nog slechts: het door generaal De Gaulle beklede presidentschap van de ge meenschap, haar executieve raad en haar hof van arbitrage. De senaat telt 284 leden, waarvan er 184 „France Métropolitaine" ver tegenwoordigen, 92 gekozen door en uit de Franse Nationale Vergadering en 92 door en uit de Franse senaat. De 98 resterende zetels zijn naar ver houding van hun inwonertal verdeeld onder de twaalf zogenaamd autonome republieken, waarvan hier nog eens de. opsomming volgt: Madagaskar, Soe dan, Haute Volta, Ivoorkust, Tchad, MIMWi Dit is het nieuwe gebouw van de K.L.M. op de hoek van de Fifth Avenue en de 49ste straat in New York, dat prinses Beatrix in september officieel zal openen Het gebouw is bijna voltooid. Niger, Senegal, Dahomey, Centraal- Afrikaanse republiek, Congo, Gabon en Mauritanië. Zoals men ziet heeft Frankrijk in de senaat der gemeen schap een numeriek overwicht in de verhouding van tweederde. Vpor een deel wordt dit verklaard uit het feit dat Frankrijk aanzienlijk meer dan de helft levert in het totale inwonertal van de gemeenschap, dat rorjd 82 mil joen bedraagt. Voor het overige zal als verklaring moeten worden aanvaard dat Frank rijk nu eenmaal binnen de gemeen schap het onvergelijkelijk machtigste, rijkste en hoogst ontwikkelde lid ijs, beladen met de grootste verantwoor delijkheid, kortom de leider is, die zijn leiding vooral zal moeten doen gevoe len op het zogenaamde gemeenschap pelijke domein, dat zich voornamelijk uitstrekt tot de defensie, de buiten landse, de financiële, de economische en de grote verkeers-politiek, mitsga. ders het toezicht op onderwijs en jus titie. Er doet zich evenwel in enkele van de autonome republieken reeds een krachtige stroming gelden, zoals be reids werd gemeld, die niet bereid is deze verklaring voor Frankrijk» nume rieke overwicht te aanvaarden en die er naar streeft de gemeensehap zo spoe dig mogelijk te doen vervangen door een gemenebest of confederatie van ju ridisch geheel gelijkwaardige, werke lijk onafhankelijke staten. Deze stro ming is momenteel bijzonder sterk in Soedan en Senegal, waar zy in de res pectievelijke regeringsleiders, de heren Modibo Keita en Mamadoij Dia, haar gezaghebbendste woordvoerders heeft De beide republieken hebben zich overi gens reeds verbonden tot de zogenaam de federatie van de Mali. In andere der autonome republie ken is men daarentegen van een der gelijke ontwikkeling ten zeerste afke rig, zo vooral in Ivoorkust, waar de zeer francophile „chef" Houphouet Boigny heeft verklaard, dat, indien de gemeenschap vervangen zou wor den door een gemenebest naar Brits model, Ivoorkust daarmede niets te maken zou willen hebben en er de voorkeur aan zou geven dan volko men uit te treden. En te Tananarive, waar de vorige week onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle de executieve raad der gemeenschap haar derde bijeenkomst hield, drong de Ivoorkust-leider fel aan op een uitvechten van dit meest kardi* Aan de zeilwedstrijden om het wereld kampioenschap in de Flying Dutchmanklas se, die van 20 tot 2S juli te Whitstablt (Kent) worden gehouden, zullen 14 landen deelnemen. Het zijn; Oostenrijk, België. Denemarken, Oost-Dultsland, Frankrijk, Nederland (B. Verhagen), Hongarije. Ita lië, Polen, Zuid-Afrika, Zwitserland. Rus land. West-Duitsland en GrooT-Brittannïë De houder van de titel, de Australiër Tas- ker zal zijn titel niet verdedigen. nale punt in kwestie. Generaal De Gaul le evenwel, zq verluidde, heeft het er niet van willen laten komen, het punt werd terzijde gesteld voor de volgende bijeenkomst van de raad en, zo voegde de generaal er aan toe: men had hier te maken met een mooi voorbeeld van een materie bijzonder geëigend om stof te leveren vpor discussies in de se naat der gemeenschap. Ondertussen nam dé executieve raad, in een geest van tegemoetkoming aan het verlangen naar meer gelijkheid en persoonlijkheidsontplooiing van de diver se Afrikaanse autonome gemeenschaps leden de beslissing dat deze een groter aandeel zoudei) krijgen jn de diploma tieke vertegenwoordiging en individu eel zich konden doen vertegenwoordi gen bij de (Jtverse internationale orga nisaties, Terwijl generaal De Qaulle zi,ch bereid verklaarde tot aanvaarding van het beginsel der dubbele nationa liteit; die van iedere autosome staat af zonderlijk en van de gemeenschap. Men heeft eruit afgeleid dat generaal De Gaulle een zekere ontwikkeling in li berale zin van de gemeenschap niet zal tegenhouden. Om nog ever) terug te keren naar de senaat en naar de andere organen van de gemeenschap is hun onderlinge ver houding van betekenis: de bevoegdheid van de senaat is vooralsnog essentieel slechts van consultatieve en adviseren de aard. Degene door wie hij geraad pleegd wordt en aan wie hij advies kan uitbrengen inzake kwesties het gemeen schappelijk domein betreffende is de president der gemeenschap.' Hij houdt daartoe tweemaal in het jaar geduren de een maand zitting. Het is de presi dent van de gemeenschap die de senaat bijeenroept en die de zittingen sluit en wanneer hij voor een of andere aange legenheid prioriteit of spoedbehandeling vraagt, kan de senaat hem dat niet wei geren. Ook aan de executieve raad der ge meenschap, voorgëzeten door de presi dent en waarin voorts zitting hebben de eerste ministers van de Franse re publiek en van de autonome Afrikaanse republieken, benevens de ministers der Franse républiek die het „gemeenschap- pelijk domein" beheren, komt' slechts delibererende bevoegdheid toe. Werke lijk beslissen doet ook de raad niet en inzoverre zou het onjuist zijn de raad als de regering van de gemeenschap te bestempelen. Het is daarentegen de pre sident der gemeenschap die zoals de grondwet het uitdrukt „de noodzakelij ke maatregelen terzake van de ge meenschappelijke zaken formuleert en bekend maakt". Wanneer men nog in ogenschouw neemt dat de zeven leden die het hof van arbitrage der gemeenschap uitma ken, benoemd worden door de president en dat slechts de president bevoegd is dit hof advies te vragen in geval zich een „kwestie van interpretatie" voor doet, heeft men een vrij volledig beeld van de grote macht die aan de presi dent der gemeenschap als zodanig toe komt. Men beschouwt haar veelal als nog aanzienlijk groter dan de macht cfie hem toekomt in zijn hoedanigheid van president der Franse republiek. Zo lang deze grote macht In handen is van een als uitzonderlijk prestigieus gelden de figuur als generaal De Guulle, zal zij moeilijk als krachtig bindmiddel tus sen de onderdelen van de gemeenschap kunnen fungeren. Maar, zo is wej eens ongerust tot uiting gebracht, hoe zal het vergaan zo generaal De Gaulle ontijdig zou heengaan? Toen vorig jaar in de Civitas Dei op de Expo in de dagen na Pinkste ren acht eminente sprekers uit alle werelddelen en 2000 toehoorders uit alle volkeren een Wereldpinksterfeest uitbeeldden op het Congres van het Universele Christelijke Humanisme, zagen wij daar de slanke figuur met de grauwe kortgeknipte baard en het kaal wordende hoofd van pater J. D'Souza en hoorden wij hem spreken over de ziel van zijn volk, Indië. Zó had men hem ook kunnen zien zitten op de algemene vergaderingen van de UNO van 1951 en 1955 tussen de leden der Indië-delegatie. De UNO- leden luisterden steeds met spanning naar hetgeen hij voor de betere sa menwerking tussen de volkeren naar voren bracht. Ook zijn preek en ge bed vóór het begin van de algemene vergadering van 19 51 in de Notre Dame van Parijs zijn nog niet uit hun herinnering verloren gegaan. Pater Hieranymus D'Souza, gebo ren te Moylky in 1967, stamt uit een katholieke familie van Mangalore. Vandaar zijn Portugese naam. Zijn drie broers zijn priester en zijn enige zuster is religieuze. Na zijn middel bare studies werd. hij Jezuïet. Hij voltooide zijn studies in België en Frank rijk. Vanaf 1933 was hij een der grote organisatoren van het middelbaar onderwijl in Indië. Onder de oorlog werd hij lid van verschillende adviescommissies in de provincie Madras. In 194/} benoemde >Nehru hem tot lid van de Indische UNO-delegatie. Hij bleef nog een tijd gasthoogleraar in New York en aanvaardde na zijn terugkomst in Indië de taak van adviseur en organisator voor de grote sociale hervormingen, die In het land moesten worden ingevoerd. Op paedagogisch gebied bleef de Orde van fijn gaven gebruik maken. Hij was rector van de colleges te Triehinopoly, Madras en Shembaganoer Groot zijn de diensten, aan Indië bewezen, en groot is de steun, die hij gaf bij de integratie van het katholieke volksdeel in de nieuwe staat. Lezingen in het buitenland en voor de radio hebben deze nooit versagende werker met zijn scherp oordeel en vurige geestdrift grote faam gegeven. By gelegenheid van de laatste Generale Congregatie der Sociëteit van Jesus werd hij benoemd tot assistent bij de hoogeerwaarde pater-generaal voor de Aziatische provincies. Eind vorig jaar heeft hij deze bezocht. Bijzondere aandacht gaf hij daarbij aan Indonesië. Nu naar aanleiding van de aankomst op 9 juli 1859 van de eerste Jezuïeten in Batavia, „Honderd Jaar Missie" wordt gevierd, kon men moeilijk een meer competente spreker vragen, zijn indrukken over Indonesië te geven. Op 19 juli zal ter viering van dit eeuwfeest te Nijmegen in het Canisiuscollege om 10.30 uur een pontificale H. Mis worden opgedragen; daarna is er receptie, gevolgd om 2 uur door een feestvergadering, waarbij hij het woord zal voeren. (Van onze Utrechtse redacteur) De organisaties van werknemers en werkgevers in het havenbedrijf hebben van de regering mededeling ontvangen, dat in hun collectieve arbeidsovereen komsten de artikelen die beogen het voeren van nieuu\e onderhandelingen wanneer de loonpolitiek zich wijzigt zul len worden geschrapt. aVn de zijde der vakcentrales is tegen een dergelijk voor nemen van de regering, dat ook ten aanzien van andere collectieve arbeids overeenkomsten zou gelden, al eerder bezwaar gemaakt, omdat het de vrijere loonpolitiek zou aantasten. Nu het havenpersoneel daarvan het eerst de dupe dreigt te worden, hebben de vakgroepbestuurders uit Rotterdam en Amsterdam van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel en van de Kath. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifatius" de koppen bij elkaar gestoken. In een gezamenlijk te Den Haag gehouden vergadering hebben zij zoals wij woensdag reeds berichtten, een resolutie aangenomen. Daarin doen zij een beroep inwin ii ui in milium illinium li ii ui mi mi ii urn mui milium urn.a Er hebben hier besprekingen plaats r\ j ,,j j j rj vormen vrijhandelszone, waartoe, behalve Engeland en Denemarkken, de andere Scandinavische landen zullen behoren, als ook Portugal, .Oostenrijk en Zwitserland. Alvorens te besluiten toe te treden wil de Denemarken zich ervan vergewissen dat het niet het kind van de rekening zou worden. Groot-Brittannië is de grootste afnemer van Deense landbouw. - "g. kingen met de E.E.G sterker te staan producten, maar Denemarken levert I IMMMMMIMMMIMMMMIMMMIMMMIMMMIMIir^^ zone te gebruiken om in latere bespre- provincies is de misère groter, aange zien de bladen aldaarslachtoffer zijn ook aanzienlijke hoeveelheden van de ze producten aan Duitsland en Italië, partners in de EEG. De Londense be sprekingen zijn voor Denemarken vrij gunstig verlopen. Weliswaar bleek de Britse regering niet bereid Denemar ken tegemoet te komen met betrekking tot boter, eieren en harde kaas. Maar ze heeft aan de Deense regering aange boden om in twee fazen de invoerrech- Salomon in al zijn glorie en Frederik van Eeden, die de witte waterle lie lief had „daar die zo blank is", hadden de vorige week hier moeten zijn, want in Londen heqrste de lelie. Niet slechts vond er een internationale conferentie plpats van allen die waar dan ook op a» de lelies kennen, kweken of alleen maar van harte liefhebben, ten op hacon en enige andere, minder tooniteUin^waarTloemen^te zien wa- belangrtjke producten op te heffen. De- adembenemende schoonheid ze invoerrechten bedragen 10 pet. Het L? Ln aa S" ■/nl Hp Britse rpeerinc 70 000 000 aulden volwassen lieden stonden en staar- zaï de Bjntse regering iu.uuu.uuu guioen jen en waren woordeloos. Lelies heb ben een veredelende invloed, zoals wij hebben mogen constateren toen wij mochten spreken met een Japanse le liekweker die ons vertelde dat hij in Schotland was geweest en daar de wil de Schotse affodil had gezien en de moeras-affodil en dat hij in Derrynane In Ierland een andere wjlde lelie had gezien, de Kerry Lily, „u weet wel", hij, „de Simethis planifolia". Wij M maar weten het nu aspe zei de leliënman üit Japan. Wü zeiden dat wij van asperges hielcjen. „Wist u" vroeg de man, „dat de asperge behoort tot de lelieachtigen?" „Ja", zelden wij geestdriftig, „evenals knoflook en prei". Dat was een goede beurt en hij reikte ons tot beloning een Japanse hand ten afscheid. We kregen ook een lelieachti per jaar kosten, een som welke niet slechts duidelijk maakt, hoe groot de Deense baconexport naar Engeland is, maar ook hoever de Britse regering wenst te gaan om het vrijhandelsge- bied van de „outer seven" tot werke lijkheid te maken. Want ook al Is de ge noemde som al indrukwekkend genoeg, er is nog een andere prijs welke de Britse regering bereid is geweest te be XJS.ll.3G om IO yjV, L!e"j "i He» ^Hd|LWhLnnnro1ir,!rlEr wisten het niet. maar weten het isgrote^Verontwaardiging onder laatet yoor^lmme^.houdt uvan asperges?' genoemden die het reeds heden moeilijk vinden te concurreren met de Deense baconindustrie, welke over hel algemeen een beter product levert dar het Engelse, Nu de invoerrechten zul len worden afgeschaft voor het Deense product vrezen de Britse varkenfokkeri en baconrokers dat zij de concurrentie strijd zullen verliezen. Het is op zijn zachtst gesproken o| merkelijk dat de Britse regering, welk< zo bokkig en koppig was in haar hou ding tegenover de E.E.G., zich zover geld en moeite getroost om lid te wor den van een vrijhandelscombinatie wel ke zich in de verste verte niet in belanj kan meten met de reeds bestaande ge meenschappeiijke Europese markt. He is duideltjk de bedoeling van de Brits< regering om de te vormen vrijhandel? van beide stakingen. Er is evenwel re den tot enig optimisme. De bij de sta king betrokken partijen hebben er in toe gestemd om bijeen te komen voor be sprekingen en bij deze besprekingep de tegenwoordigheid te accepteren van een onafhankelijk „adviseur", Lord Birkett, een voormalig rechter. Eer der was van vakverenigingszijde Lord Monckton genoemd als aanvaardbaar adviseur. Dit was niet erg taktvol. Want Lord Monckton was de voorgan ger van de huidige minister van Arbeid en zijn benoeming zou een affront ge weest zijn. Dank zij het feit dat er althans nog voldoende inkt is om de nationale dag bladen te blijven drukken, zij het dan ook in klein formaat, vierden wij een klein beetje feest op maandagmorgen. Want op de hoofdpagina van onze meer. voudige naamgenoot „The Times" stond een passage welke onsterfelijk heid verdient. Het was in een groot en zeer deskundig artikel over riolering en vuilnisverwerking. Dit schone stuk ein digde als volgt: „De mens streeft de sterren toe. Maar indien hij op ordelij ke wijze zijn rioolslijk en vuilnis weet te verwerken brengt hij het er niet slecht af." Jammer, dat het niet rijmt. Vuilverwerking is een internationaal probleem, en het is ons niet bekend of Engeland er erger aan toe is dan an- ae Canad. se hand want er was ter non" dere landen- Maar het Britse artsen- -,e v^anaa„sc nana, want er was ter con- hlo/1 Rvi+ioV. m„,ii„0i nooft 'erentie een lid van het Canadese par ement, Alexander Best, een man lie het bestaat zijn tijd te verdelen tus- ien het bedrijven van politiek en het tweken van leliën. ke drukkersstakingen en de inktsta- king duren voort. Dank zij het stopzetten van de inktleveran- ies aan de nationale pers verschijnen le nationale dag- en zondagsbladen in ianzienlljk verkleind formaat. In de blad, „British Medical Journal", heeft verklaard dat Engeland snel bezig is te ontaarden in „een juweel gevat in een zee van vuilnis". De Theems is een open riool, en het vorig jaar schreef een in specteur van de Britse volksgezondheids dienst dat er geen inspecteur van volks gezondheid in Groot-Brittannië te vin den is die zich over zou laten halen om te zwemmen in de zee langs Engelands kusten. DAAN VAN DER VAT. op het parlement om op te komen voor de rechten die in de collectieve overeen komsten. door partijen vrijwillig ge sloten, zijn vastgelegd. Tevens verzoeken zij de dagelijkse be sturen van de organisaties, na bekend worden van de nieuwe richtlijnen voor de loonpolitiek van de regering, zo spoe dig mogelijk contact op te nemen met de scheepvaartverenigingen. De werk- ne'mers in de havens zullen dan even eens het rechtmatig aandeel in de ge stegen welvaart moeten verkrijgen, al dus de resolutie. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij in Den Haag heeff het be roep van de afdeling rectoraat Scharn der K.V.P. te Maastricht, ingesteld te gen het besluit van het kringbestuur Limburg inzake bet royement van de voorzitter der K.V.P.-fractie In de Maastrichtse gemeenteraad, de heer J. Ensinck, niet ontvankelijk verklaard. Dit op grond van de overweging dat het afdelingsbestuur de termijn van be roep zou hebben overschreden. Het bestuur van de afdeling recto raat Scharn van de K.V.P., waarvan de heer Ensinck lid is, had indertijd be sloten tot royement op grond van een artikel van het algemeen partijregle ment, dat een afdelingsbestuur ver plicht een lid, dat door openbare ge dragingen en uitlatingen de partü ern stige schade berokkent, te royeren. De heer Ensinck zou de partij schade heb ben berokkend door een toespraak in de gemeenteraad van Maastricht. Het kringbestuur Limburg heeft, na dat de lieer Ensinck van het royements. besluit der afdeling in beroep was ge gaan, dit afdelingsbesiuit vernietigd. Het afdelingsbestuur van het rectoraat Scharn was op zijn beurt in beroep ge gaan van dit vernietigingsbesluit van het Limburgse K.V.P.-bestuur bh het algemeen partijbestuur der K.V.P. In Den Haag. De voorzitter der afdeling rectoraat Scharn, de heer J. Braun, heeft meegedeeld, dat het afdelings bestuur zich niet zal neerleggen Dij deze beslissing van het partijbestuur, aangezien dit bestuur een vergissing zou hebben begaan ten aanzien van de termijn binnen welke beroep mogelijk was. Het partijbestuur is bereid een nieuw beroepschrift, dat laatstgenoem de datum wel bevat, in behandeling te nemen. Tot 20 augustus kamperen drie groe- gen van honderd Kolpingsjongeren uit 'uitsland van veertien tot achttien jaar, telkens voor tien dagen op het terrein van de Paters Salesianen in Rijswijk. De eerste groep van honderd jongens is maandag aangekomen. Zij behoren tot de zgn. Jung-Kolping, een voorbereiding op hun intrede in de ei genlijke Kolpingsfamilie. Van hun acht tiende tot hun d-rtigste jaar of tot de dag dat zij in het huwelijk treden, be horen zij dan tot de Kolpingsgezellen, die in ons land voor de oorlog bekend stonden als de St.-Jozefsgezellen. De St.-Jozefsgezeilen in Den Haag, een kleine groep, die tracht de bewe ging in stad en omgeving nieuw leven in te blazen, verleent aan het kamp van hun Duitse vrienden hun volle mede werking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4