Veersegat een stuk nauwer Verwoester van schilderij van Rubens staat terecht Caisson van 75 van zuidelijk 90 ton sluitstuk bruggehoofd T^ïrfa. .MKT IN HAAR GEHEEL ONMAATSCHAPPELIJK" SIR JOHN BARBIROLLI EEN MARIONET GELIJK IN HET KADER DER DELTAWERKEN Zonnevlekken en radiostoringen Zes sterke sleep boten brachten het zinkstuk aan Twee verkeers ongelukken Veroordeeld tot drie jaar en een ver goeding van 800.000 Mark WK A Landjuweel Lijvig rapport noemt diverse karakteristieke facetten Moordenaar van agent nu bekend altijd mee op reis Depressie van onbehagen bij slot concert Holland Festival „HELLEVAART DER VERDOEMDEN" Prof. L. Schlichting rector-magnificus Met excuses van Papa Liturgisch feest pastoor van Ars 8 augustus Zeldzaam ernstige hinder op woensdag avond Drie doden Winnaar St.-Genesius uit Amersfoort De woonwagenbevolking In sociologische zin: aparte groep Trage reacLie van de departementen Tweede-Kamer leden naar Gen I raai - Afrika Vrouw uit harem van Imam gevlucht Dader is Canadees van Duitse afkomst Pastoor van Maarssen zakt door torenvloer DONDERDAG 16 JULI 1959 PAGINA 5 0e wereldvermaarde deodorant-stick Op opmerkingen van Alg. Rekenkamer In Rome In ziekenhuis opgenomen Advertentie Het bestuur van de Sint Radboudstich- ting heeft prof. mr. L. G. A. Schlichting benoemd tot rector-magnificus van de rooms-katholieke universiteit te Nijme gen voor het studiejaar 1959-1960. Paus Joannes heeft bepaald dat 8 augustus in de gehele Kerk het litur gisch feest zal worden gevierd van de H. Jean Vianney, pastoor van Ars. 4 augustus is het een eeuw geleden, dat de heilige pastoor van Ars overleed. In zjjn toespraak tot het Franse natio nale eucharistische congres te Lyon kondigde de Paus veertien dagen gele den reeds aan, dat hij een verrassing in petto had in verband met de eeuw feestviering van de dood van de heili ge pastoor. De radio-telefonie. en radio-telexver bindingen tussen Nederland en overzee se gebieden zijn woensdagavond zeer gehinderd door magnetische storingen van een hevigheid die men zelden heeft meegemaakt, zo verneemt het A.N.P. van de P.T.T. Dinsdag zijn op d<> zon twee enorme uitbarstingen waargenomen, die ver moedelijk de storing in de radio-verbin dingen hebben veroorzaakt. De eerste van deze uitbarstingen duurde zes uur en besloeg een oppervlak dat vijftig maal zo groot was als dat van de aar de. In Delft zijn gedurende de zomer maanden zowel de Nieuwe Kerk als de Oude Kerk, wat de graftomben van Maerten Harpertsz. Tromp en Piet Hein betreft, voor het publiek opengesteld. (Van onze speciale verslaggever) Het Veersegat tussen Walcheren en Noord-Beveland bood woensdag een voor ons Nederlanders vertrouwd beeld.. Vrijwel alle elementen die tezamen Hoilands glorie hebben gevestigd, wa ren in het tafereel vertegenwoordigd, Twee verkeersongelukken, waarbij drie personen het leven verloren, zijn woensdag gebeurd, resp. in Doetincliem en in Zutphen. Een personenauto, bestuurd door mevr. Pijnenburg, echtgenote van een Doetinchemse zenuwarts, kwam in bot sing met een autobus van de Gelderse Tramweg Maatschappij. Mevr. P. kwam, door de schok uit de auto ge slingerd, onder het voertuig terecht. Zij overleed enige ogenblikken later, evenals haar tweejarig dochtertje dal ook uit de auto werd geslingerd. Een zoontje van nog geen jaar werd, ernstig gewond, naar het ziekenhuis gebracht. 'e chauffeur van de autobus kreeg een shock. In Zutphen verloor mevr. Spee uil IJsselmuiden het leven, nadat zij mee gesleurd was door een sportwagen die dwars door het Ijzeren hek reed op de kademuur langs de haven, tegenover het katholieke ziekenhuis. Ernstig ge wond in het ziekenhuis gebracht over leed zij daar enige tjjd later. Een ande re vrouw, die ook meegesleurd werd door de sportwagen en eveneens in het twaalf meter dieper gelegen water te recht kwam, liep verwondingen aan het gezicht op. Zij kreeg bovendien een shock. De Amerikaanse, bestuurder van de sportwagen, die achter het stuur in slaap zou zijn gevallen, is volkomen de kluts kwijt. Ook hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. van de ruige dijkwerkers tot de van in gehouden kracht sidderende sleepboten, van de stoere rijshoutvlechters tot de onvermijdelijke baggermolens. Dat alles tegen het decor a an een stralend- blauwe lucht en een zeevlakte, die ge laten het verloop der gebeurtenissen scheen af te wachten, alsof het spel tevoren reeds beslist was. Aller aandacht was 's middags gecon centreerd op het plaatsen van een zware betonnen caisson, die als bruggehoofd gaat dienst doen voor het zuidelijke dijktracé. Het publiek kreeg een rustig schouwspel voorgezet, maar iedereen wist, dat de Deltadienst met de verwer king van dit vijfenzeventig honderd ton wegende gevaarte opnieuw een deel van de overwinning in de wacht zou slepen op de zee, onze nimmer rusten de erfvijand. Het zinkstuk was dinsdag uit Zijpe gehaald door een vloot van zes sterke sleepboten de Afrika, Amerika, Bra zilië, Chili, Australië en Engeland van L. Smit in Rotterdam, die er 's avonds mee aankwamen in de Roompot", zo als het water voor het Veersegat heet. De nacht werd op zee doorgebracht en woensdagmiddag manoeuvreerden de slepers hun logge last naar de plaats, waar deze tot zinken moest worden ge bracht. Tevoren was de zeebodem voor zien van' een laag rijshoutmatten en kiezel, waarop de caisson moest komen te rusten. Aan dc heer P. J. Maldegem van de Rijkswaterstaat, bij wie de da gelijkse leiding berust van de werkzaam heden in en om het Veersegat, was toen de taak op de millimeter nauwkeurig de plaats te vinden, die voor het twee ënzestig meter lange en twintig meter hoge zinkstuk was vastgesteld. Van chalons op de caisson werden zogenaamde raailijnen getrokken naar een aantal vlaggetjes op het vasteland, en aan de hand hiervan kwam het ge vaarte, dat een waterverplaatsing heeft van 20.000 ton, op de juiste hoogte te liggen. Het weer hielp mee, en de cais son bleek zo mak als een lammetje, zodat het ongetwijfeld moeilijke kar wei in de ogen van het publiek een „zacht eitje" scheen. Maar de heer Van Maldegem veeg de zich na afloop de druppels van zijn voorhoofd, en toen iemand op- Het enorme gevaarte; de 62 meter lange en 20 meter hoge caisson, die woensdag in het Veersegat tot zinken is gebracht. merkte, dat de caisson ietwat naar één kant helde, moest hij zuchtend toegeven, dat in dit opzicht de opera tie niet geheel volgens de opzet was verlopen. Vermoedelijk hebben de sleepboten met hun hevig wentelen de schroeven zand opgewoeld, dat on der de caisson is terecht gekomen. Bezwaarlijk is dit evenwel niet, en toen omstreeks vijf minuten voor vier van de onderkant drie en een halve me ter onder water verdwenen was, zelte een gillend concert van sirenes in, dat maar niet wilde ophouden te be richten, dat ook dit onderdeel van het Deltaplan volgens plan was verlopen. De thans geplaatste caisson is van het type Phoenix AX, waarvan de Ne derlandse regering er in 1953 acht van Engeland kocht voor dc som van 10.000 pond per stuk. Hiermede bespaarde zij zich ongeveer vijf miljoen gulden ver geleken met het bedrag, dat. gemoeid zou zijn met de fabricage in Neder land. Dc caissons hebben in dc oorlog dienst, gedaan bi.j de invasie in Norman- dië. Een van deze gevaarten ligt al sinds 1953 in het Veersegat, toen het tijdens de sleep op drift raakte en tus sen de twee eilanden aan de grond liep. Rijkswaterstaat heeft nog altijd het voornemen niet prijs gegeven ook deze caisson npc voor de Delt.alinic dienst baar te maken. Begin volgend jaar zal in elk geval een tweede Phoenix-caisson worden geplaatst als sluitstuk van het noordelijk landhonfd. Voor het echter zover is. zaj de Noordbevelandse dijk nog met een halve kilometer moeten worden verlengd. Tenslotte zal nog een gat overblijven ter breedte van 300 meter, waarin het water een grote stroomsnelheid zal heb ben verkregen. Dan begint het in deze zeearm, die geldt als de procfkeuken voor de Deltakoks, pas te spannen. Ze ven betonnen caissons van een bijzon der type zullen tegen de kracht van het water bestand moeten zijn en een eind maken aan de getij-invloed op de stroom tussen Walcheren en Noord- Beveland. Enkele dagen geleden is de bouw van deze kolossen aanbesteed. Nabij Vrou wenpolder zal een speciale bouwput ge graven worden voor de constructie van het zevental caissons. Voor de heer Van Maldegem en zijn mannen ligt der halve de zwaarste periode nog in het verschiet, al zullen zij tegen die tijd dankbaar gebruik kunnen maken van de ervaring, die zij met het plaatsen van tot nu toe ruim honderd caissons reeds hebben opgedaan. In de nacht van zaterdag op zon dag is er ingebroken in een con sumptietent te Koudekerke. Een uit gebreid onderzoek door de rijkspolitie te Souburg, waarbij een speurhond werd gebruikt, leverde geen resulta ten op. Dinsdagmorgen wachtte bij de consumptietent een verrassing in de vorm van een groot pak. Dit werd in bijzijn van de politie opengemaakt. Het bleek de weggenomen spullen te bevatten met een paar tientjes. Er zat een in het Duits geschreven briefje bij, waarin een vader zijn excuses aanbood voor hetgeen zijn vijftienjarige zoon had gedaan. De ingesloten briefjes van tien gulden dienden als vergoeding voor wat eventueel nog mocht ontbreken. Advertentie Advertentie regelt de voor de verzorgde vrouw luxe draaistick f 3A5 handige tas-stick f 1.95 transpiratie voorkomt dc geur beschermt Uw garderobe. Het Nationaal Landjuweel, dat het Werkverband Katholiek Amateurto neel voor zijn leden om de twee jaar inricht, is ten einde. De jury, bestaan de uit de heren Kees Spierings, Jan Mul ler en Frits Bloemkolk, zegt in haar rapport o.m. dat de taak der jury deze keer zwaar doch uitermate boeiend was. De deelnemende groepen in de eindstrijd brachten n.l. amateurtoneel van een uitzonderlijk hoog gehalte en de prestaties ontliepen elkaar praktisch niet. Na lang beraad stelde de jury de vol gende uitslag samen: winnaar werd de R.K.T.V. St.-Genesius uit Amersfoort met een voorstelling van In de schaduw van twijfel door Norman King, onder regie van Eric van der Donk. Met mi nimaal verschil volgde de R.K.T.G. Magna Pete uit Rotterdam als tweede "met een voorstelling van Van de Brug af gezien door Arthur Miller, geregis seerd door Steye van Brandenberg. Di rect op nummer twee volgend kwam als derde het R.K.T.G. Ludamus uit Haar lem met een opvoering van Dialogues des Carmélites door George Bernanos onder regie van Laszlo Bubenik. Bij haar overwegingen stelde de jury o.m.: Wat moest voor haar zwaarder wegen? De durf van Ludamus om een verantwoorde greep te doen naar een belangrijk katholiek toneelwerk; het prachtige totaalpeil van de voorstelling van Genesius of de felle bewogenheid van de Rotterdamse voorstelling? Hier-, uit kan wel worden afgeleid hoe dicht bij elkaar de drie geplaatsten geëindigd zijn- De grote wisseicup, momenteel in handen van de winnaar van 1957, Luda mus te Haarlem, zal in september aan de nieuwe winnaar Genesius te Amers foort worden overgedragen. Het in opdracht van het ministerie van Maatschappelijk Werk door het ka tholiek sociaal-kerkelijk instituut uitge voerd onderzoek naar dc woonwagen bevolking van Nederland, een zo-juist verschenen zeer lijvig rapport, conclu deert, dat tot op bepaalde hoogte de groep zich kenmerkt door zekere „on maatschappelijke trekken", zowel in de zin, dat zij „hinderlijk" is voor de sa menleving als wel, dat de onderste laag der woonwagenbewoners in sommi ge aspecten van de levenswijze hene den bet, minimum-niveau leeft van de gevestigde samenleving Voor wat dit laatste betreft geldt dat het beslist on juist zou zijn, de groep in haar geheel als onmaatschappelijk te karakterise ren. Het rapport gaat uit van het stand punt, dat dc woonwagenbewoners een groep vormen in dc sociologische zin van het woord. Het behandelt vrijwel uitsluitend de woonwagenbewoners, permanent of wisselend verblijvend op de gemeentelijke standplaatsen en schildert de karakteristieke normen en waardeh ten aanzien van gezin en ge zinsleven, van huwelijk en huwelijksle ven, de opvattingen en de spelregels van het economisch handelen, de nor men en waarden, welke het godsdien stig leven regelen. Geconstateerd wor den de eigen opvattingen van de reizi gers ten aanzien van het tot stand ko men van het huwelijk, welke in sterke mate afwijken van die van het grootste deel van de gevestigde samenleving, karakteristieke opvattingen ook ten aanzien van de huwelijksbeleving, wel ke zich oncfer meer uiten in het grote kindertal, in de bijna preutse verhou ding van de groep onderling, zoals deze zich b.v.uit in de gewoonte, dat ge trouwde mannen niet met andermans vrouwen dansen, niet bij hen in de wa gen komen, wanneer dé echtgenoot af wezig is. Hoe weinig men in het uiter lijk gedrag ook algemeen aanvaarde fatsoensnormen hanteert en hoe ruw men ook is ten opzichte van elkaar, van echtscheidingen en verlatingen hoort men slechts bii uitzondering. Voor de kinderen is men in het algemeen zeer goed, of liever gezegd men verwent de kinderen in hoge mate. Vanuit eigen normen en waarden ordent de groep zijn godsdienstig le ven. Een sterk romantische, weinig dogmatische, religieuze levens houding, vooral bij katholieken, zich uitend in een grote voorliefde voor uiterlijke godsdienstige symbolen, in opschik en devotionalia. in bepaalde vormen van bijgeloof, gepaard aan een gering conformisme, zijn type rend voor de groep. Het gesloten karakter is geen geslo tenheid zonder meer, maar als zodanig In het verslag van de vaste commis sie voor de rijksuitgaven van de Twee de Kamer, op het verslag van de Ai- gemene Rekenkamer 1958, wordt gezegd dat het de commissie is opgevallen dat de verschillende departementen zo traag plegen te reageren op de opmer kingen van de Rekenkamer. Soms een jaar en zelfs langer duurt het, alvor- rens de departementen de door de Re kenkamer gevraagde inlichtingen ver strekken. In opdracht van het Europese parle ment zullen de Tweede-Kamerleden Ne- derhorst en Schuijt naar Centraal-Afrika vertrekken, teneinde deel te nemen aan een studiereis in de geassocieerde ge bieden van de Europese Economische Gemeenschap. Gedurende een maand zullen in het voormalige Frans Equatoriaal Afrika en in Belgisch Kongo en Ruanda Urun- di een aantal economische en sociale projecten van de Europese Economi sche Gemeenschap worden bestudeerd. De studiegroepen bestaan uit twaalf le den van het Europese parlement. legen dc samenleving gericht. De hou ding van de samenleving tegenover de woonwagenbewoners en andersom ver oorzaakt een zekere „frontmentali teit". Het leven en trekken in een woonwa gen en het hieruit voortgevloeide isole ment hebben een geheel eigen levenswij ze, afwijkend van de samenleving ge schapen, een eigen „kuituur", die ook in de beroepstruktuur, de sociale spel regels, de eigen „fatsoens" en etische normen en tenslotte in de sexuele ver- I houdingen en de godsdistige beleving j duidelijk naar voren trad. Het slotconcert van het Holland Festi val viel gisteren avond in het Kur- haus te Schevenin- gen o.l.v. Sir John Barbirolli, en men beleefde voor de tweede maal in één week een kijkcon- eert al was het dan ditmaal geen opera- diva, die haar kunst vertoonde, doch een kleine Engelse heer, die met Engelsen niet veel meer dan zijn nationaliteit en zijn adelstitel gemeen bleek te hebben. Het programma deelt mede, dat zijn moe der een Frangaise was en zijn vader een Italiaan. Het enige wat Sir John daarbij kennelijk rest is zo nadrukkelijk moge lijk te laten blijken, dat hij geen Engels man van inborst is. Hij bleek een dirigent te zijn van het dc muziek uitbeeldende type, dat niet vaak meer voorkomt. Hij is het in zo hoge mate. dat hij zelfs de danskunst daarbij te pas neemt, en dit doet hij met de hoekige, groteske bewegingen van een grappige mario net. Voeg daarbij, dat hij een dirigeer stok van het langste formaat in zijn zeer precieuse handen voert, de met een zwarte ring gesierde pink van de rechterhand kaarsrecht omhoog ge heven, dan is het duidelijk, dat men heel wat te kijken had op deze avond, aanvankelijk verbaasd, vervolgens met geamuseerdheid, die zelfs tot hi lariteit stijgt, wanneer men bij het op treden van de pianosolist de dirigent niet, zoals iedereen doet, schuin ach ter de vleugel positie ziet kiezen,doch recht daarvóór, waartoe hij een to ren van twee op elkaar gestapelde verhogingen bestijgt, teneinde over het deksel van de vleugel heen te kun nen kijken. Doch ais men var. dat alles bekomen raakt, wordt die geamuseerde stemming tocli gestaag verdrongen door een de pressie van onbehagen, omdat de ma nierismen van Sir John Barbirolli wel heel sterk op de muziek blijken te druk ken. Men heeft dit al wel gemerkt in Handels Zevende Concerto grosso uit opus 6, waarmee hij het concert open de: loodzwaar, hoekig, met enorm veel nadruk in allerlei Kleine détails in grijpend, doch in het wezen van de zaak tamelijk spanningsloos en geen mo ment zingend van klank. Als Geza An- da dan Beethovens Eerste pianoconcert komt spelen, blijkt dit fnuikend voor de dirigent, omdat zijn maniertjes zich zo machteloos aftekenen tegen de sublie me eenvoud van de verrukkelijke mu zikant die Anda is, tegen de klaarheid van zijn volmaakte toucher en de in tensiteit van dit ontspannen en onopge smukte musiceren.Men wist het toen ei genlijk al wel, doch men heeft na de pauze Sir John Barbirolli nog een den derende Partita voor orkest van Wil liam Walton uit zijn pink horen slinge ren en men heeft hem tenslotte Debus sy's ,.La Mer" tot een plasje horen re duceren, waarin af en toe de stok een wild stormpje ontketende. Af en toe maar, want meestentijds heerste er de benauwde rust, die bij zulk een stagne- dat doel was het wel waard het Rubens schilderij te verwoesten", riep de man pathetisch de volle rechtszaal toe. De rechter deelde deze mening niet. Hij noemde verdachte een „miskend genie" en gaf hem de hoogste straf. „Een voor de mensheid onvervangbaar kunstwerk is verwoest". Menzl moet nog tweeëneenhalf jaar zitten om daarna de rest van zjjn leven te werken voor de afbetaling van de schadeloosstel ling van 800.000 Mark, waarop de rech ter bovendien een rente van vier pro cent heeft gelegd. Een der bijvrouwen van de Imam van Jemen heeft tijdens het verblijf van de vorst en zijn harem in Rome kans ge zien om aan de Arabische haremwach ters te ontsnappen. Ze vertoeft nu in een klooster in Rome, zo vernemen AFP en UPI uit goedingelichte Romeinse bron. Het zou een Syrisch meisje zijn, Saud Bint, die indertijd als kind door nomaden werd gestolen en later aan de Imam cadeau gedaan. De Imam heeft drie maanden in Ro me doorgebracht, waar hü wegens ge- wrichtsreumatiek is behandeld. Dinsdag vertrok hij met een KLM-vliegtuig naar Samara, doch hij liet het toestel kort na het vertrek terugkeren, omdat hij zich niet goed gevoelde en liever per schip naar huis terugging. De vorst heeft al eerder tijdens zijn verblijf in Italië moeilijkheden door zijn harem gehad. Een ondernemende foto graaf heeft nl. geprobeerd enige harem vrouwen te fotograferen. Hij was be dreigd door haremwachters met krom zwaarden. De fotograaf heeft hiertegen tevergeefs een klacht ingediend bij de Italiaanse autoriteiten. De Canadese politie heeft Scotland Yard laten weten, dat de moordenaar van de 43-jarige Londense rechercheur Purdy een uit Duitsland afkomstige Canadees is. Hij zou drie maanden ge leden naar Engeland zijn gekomen. De man werd maandag aangehouden in verband met bedreiging die per tele foon aan het adres van een actrice waren geuit. Hij zou bij haar en in nog enkele flats iif de omgeving hebben in gebroken. Na zijn arrestatie doodde hij rechercheur Purdy en maakte zich uit de voeten. De 30 jaar oude dader is nog niet gegrepen. Verscheidene bekende figuren uit de Londense onderwereld hebben Scotland Yard hun hulp toegezegd. Zoals bekend is de Britse politie niet gewapend. Een ongeschreven wet van de onderwereld bepaalt, dat er op ongewapende agen ten niet geschoten wordt. Nu die wet weer eens is overtreden gaan er weer stemmen op in Engeland, om de agenten toch maar een wapen in handen te geven. Twee veelgelezen Britse bladen, de conservatieve „Daily Mail" en de socialistische „Daily He rald", hebben geschreven, dat het be wapenen van de Britse politie zal lei den tot een toeneming van het aantal misdaden. De „Daily Mail" wijst op de mogelijk heid, dat gewapende politiemannen de aanvechting zullen krijgen om zo wel op misdadigers als op verdachte individuen te schieten. „De schietgrage politieman is een soort dat wij hier niet wensen", aldus het blad. Het voegt hier aan toe dat door de bewapening ook direct de verhouding tussen politie en publiek zal worden gewijzigd. „Op het moment dat de politieman gewapend wordt, krijgt hij een nieuwe rol. Hij wordt een functionaris die kan doden, in plaats van een vriendelijke beschermer". De „Daily Herald" is van oordeel, dat veel meer misdadigers naar een schietwapen zullen grijpen, waardoor vechtpartijen tot schietpartijen zullen worden. (Van onze correspondent in Bonn) Met een gevangenisstraf van drie jaar cn een schadevergoeding van achthon derdduizend Mark die zo ongeveer de restauratiekosten moeten dekken moet de 53-jarige geestelijk niet geheel normale Walter Menzl boeten voor het feit, dat hij 26 februari van dit jaar in de „Alte Pinakothek" in München het wereldberoemde schilderij „Hellevaart der Verdoemden" van Rubens met een zuur overgoot en onherstelbaar bescha digde. Naar hij destijds, zowel voor zijn arrestatie in een brief aan een bekend Münchens dagblad als daarna tijdens zijn verhoor door de recherche, en verder woensdag ook voor de presi dent van het „Landgericht!' in Mün chen beweerde, had hij met zijn daad dc aandacht van de naieve mensheid willen vestigen op de filosofie, die hij heeft ontwikkeld om oorlogen onmo gelijk te maken. Bij het begin van de rechtzaak deed Menzl een verzoek tot in vrijheidstel ling. Hij is afwisselend in huizen van bewaring en sanatoria geweest, doch werd tenslotte volledig toerekeningsvat baar geacht. Hij zei zich als „vrij man" te willen verdedigen. Nogal laconiek was het antwoord van de rechter: „Kletst u niet zoveel". Menzl gaf een breedvoerige, zij het ietwat verwarde, uiteenzetting van zijn filosofie, die hem er toe had gebracht het kostbare schilderij zo toe te take len, dat het nooit volkomen in zijn oude glorie zal kunnen worden hersteld (de restauratie zal twee jaar duren, schat ten de experts). Niemand had hem wil len aanhoren, zei hij. De pers had hem doodgezwegen, zalen waar hij causerie- en had gehouden bleven leeg. Hij besloot toen de „culturele wereld" wakker te schudden. „Als ik een bos had aange stoken of een trein gederailleerd, zou dat over twee jaar vergeten zijn ge weest. Over de verwoesting van de „Hel levaart der Verdoemden" zal de wereld over dertig jaar nog spreken", aldus Menzl. Hij sprak de overtuiging uit, dat de mensheid nu de Menzl-boeken zullen kopen en de Menzl-ideeën verwezenlij ken, zodat de wereld dan tenslotte zal worden bevrijd van de gesel der perio dieke oorlogen. „De verwezenlijking van Mgr. A. M. Jansen, de pastoor van Maarssen, is met ernstige inwendige kneuzingen en een gebroken schouder in het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Hij liep deze ver wondingen op toen hij bij een inspectie van het houtwerk in de toren van zijn kerk door de vloer zakte en langs een trap op de ongeveer negen meter lager gelegen verdieping terecht kwam. Het heeft nogal enige tijd geduurd voor men de pastoor uit zijn moeilijke positie had bevrijd. rend watertje past. Stukje voor stukje werd het plasje doormeten, soms zelfs in details van één maat, maai er was geen tempo, er stroomde immers niets, en er heersten slechts kleine, geknepen geluidjes, want er was geen visie, geen ruimte en geen horizont, uitgezonderd natuurlijk als het dan eens moest stor men,want dan ging het van dik hout zaagt men planken. Tot op de laatste avond wist de leiding van het Holland Festival te verrassen. Zo kwam het slot-Wilhelmus. Het is toch goed leven onder de Nederlandse vlag. LEO HANEKROOT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5