Victoria modern Victoria STENO-TYPISTES (Ned.) ijouden jubileumharddraverij vereniging Nooit Gedacht" te Stompwijk Reclame LUTUSCA onder moker Altijd even lekker Altijd ovenvers Belangrijke mededeling Weer 33000 tonnen de Noord in Maakt Koninklijke namen voor Botlekdokken K.L.M. GAAT VERHUIZEN ADMINISTRATIEVE KRACHT SPEKTAKELSTUK BIJ VEROLME JONGE VROUWELIJKE Neem vandaag volrode, frisse marie televisie en radio PARATYFUS IN HAARLEM Baby gestikt II er de liking met kortebaandraverij, concours A hippique en volksfeesten vooï U .7 zaa' Grote rol Marie Vacature-Calmeyer in Tweede Kamer Willem Rnys terug van rond-de-wereld-reis Kopermijnen van Koning Salomo gevonden Er is Reuze genoeg! voor alle bezitters van in Rotterdam en omgeving. Met ingang van heden staat de grootste en up-to-date ingerichte speciaalinrichting voor televisie èn radio aan de Hoogstraat 62-64 tot Uw beschikking. zaken, voor geheel Rotterdam: 134700 bewijst wat service is Niet kwaadaardig, maar wel besmettelijk Café Noir 65 ct. per pakje Bruxelles Kermesse 55 ct. per pakje Java Wafers 60 ct. per pakje 55 ct. per rol garandeert U de versheid! N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD - HAARLEM Hoe de vereniging tot stand kwam ft Van 2325 juli zal het weer feest zijn N S C DONDERDAG 16 JULI 1959 PAGINA f Lang, veel langer dan de Dienst van Stadsontwikkeling ooit droom de, heeft het Lutusca-theater zich op het Kruisplein weten te hand haven. Thans is echter de teerling defi nitief geworpen. De gemeenschap pelijke eigenaren hebben van het Rotterdamse gemeentebestuur of ficieel aanzegging gekregen, dat met ingang van 1 oktober op hun kosten, zoals in de contracten staat omschreven met 't sloop werk moet worden begonnen en dat het doem vonnis uiterlijk op 31 december a.s. moet zijn voltrok ken. AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR NIEUWE HAY BANK Victoria verpakt ze zó uit de oven In de luchtdichte rol. Vraag daarom speciaal Victorial zondag-soep voor eike dag Zwitserland Begin 1958 opende Radio Modem aan de Hoogstraat 64 de grootste speciaalinrichting voor televisie-reparatie in Nederland. De behoefte aan een dergelijk speciaal bedrijf met reparatie aan alle merken bleek enorm groot te zijn, zodat reeds na een half jaar moest worden uitgezien naar grotere ruimte. Deze werd tenslotte naast de deur gevonden, het pand Hoogstraat 62. Doorbraak, verbouwing, inrichting en tenslotte de uitbreiding en plaatsing van de nieuwste controle- en meetapparatuur, dit alles nam veel tijd, maar wij wilden het goed doen. TELEVISIE- of RADIOKLACHTEN 1 telefoonnummer voor al onze SCHIEDAMSEWEG 145 STRAATWEG 59 PLEINWEG 152 ASTERLO 29 TECHNISCHE DIENST: HOOGSTRAAT 62-64 TELEF. 134.700. Van de Verolmewerf in Alblasserdam gaat zaterdag om drie uur voor de tweede keer een 33.000 tons tanker het water in. De eerste reus die met zijn 202.54 meter de 240 meter brede Noord met goed gevolg indook was de Presidente Juscelino en thans gaat de tweede van de serie van vier voor Braziliaanse rekening te bou wen tankers, de Presidente Dutra van de helling af. Alle voorzorgsmaatregelen, die de eer steling nog een dertig meter van de wal hielden, zijn ook thans weer genomen, zodat men mag aannemen, dat ook deze keer de tanker zich op de rivier keurig omdraait en niet de polder invaart. Hoe wel het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen ook nu weer geen zeker heid kan geven, dat alles gaat zoals men hoopt en ook wel veronderstelt. Om het casco van acht miljoen kilo in zijn vaart te remmen en op het jui6te mo ment op de smalle rivier te laten zwen ken heeft men aan het achterschip aan weerszijden vijf remschilden aangebracht en het schip vastgemaakt aan twaalf sleepankers van 7% ton die op de rivier bodem worden gedrukt door 24 ketting- trossen van tVz ton per stuk. Madame Maria de Lourdes d'Alamo Lousada. echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in Noorwegen zal het schip dopen. Tal van Braziliaanse hoogwaardig heidsbekleders, onder wie de minister van Marine, zullen de stapelloop bijwonen. Ook zullen de duizenden Rotterdammers die belangstelling hebben voor de scheep vaart, dit schouwspel- bepaald niet willen missen. In Haarlem en omgeving heerst in epl dcmlsche mate paratyfus. Men neemt aan, dat enige duizenden personen aan de ziekte lijden. Een laboratoriumonderzoek heeft bij ruim honderd patiënten positieve resultaten opgeleverd. Ongeveer tien per sonen moesten tot dusver in een zieken huis worden opgenomen. De ziekte heeft gelukkig geen kwaadaardig karakter, maar vooral voor jonge kinderen en bejaarden bestaat er gevaar voor complicaties, om dat hun lichamen minder weerkracht be zitten. De burgemeesters van Haarlem, Heem stede en Bloemendaal hebben zich ge noodzaakt gezien de bevolking op te roe pen tof het betrachten van de uiterste voorzichtigheid en hygiëne bij het gebruik van voedingsmiddelen. Over de oorzaak van de ziekte, die zeer besmettelijk is, tast men in hel duister. Noodzakelijk is. dat men bet eten van rauw vlas en fruit zo veel mogelijk nalaat. Diarree is een van de uitingsvormen van paratyfus. In een woning aan de Milletstraat t Amsterdam is de twee maanden oude Roelien Mirjam Denijs gestikt in de ma tras van een reis wieg je. Butterfly zoekt voor haar varia-afdeling enige gerou tineerde Vereisten: Mulo-diploma, goede kennis van de Nederlandse taal, enige jaren kantoor ervaring, leeftijd 21-25 jaar. Brieven met volledige inlichtingen aan het hoofdkantoor der Maatschappij, Genit Ver- boonstraat 14, Schiedam. Een prachtig boek van een bekende jeugdauteur om in één adem uit te lezen. fn de boekhandel verkrijgbaar Voor de harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk is het dit jaar een bijzonder jaar, want de jaarlijkse paar densportfeesten staan ditmaal in het te ken van het vijftigjarig bestaan der vereniging. Wanneer het een vereniging goed gaat, is een terugblik op de afgelegde weg al tijd een dankbaar object en niemand, die iets weet van de jaarlijkse feesten in Stompwijk zal willen ontkennen, dat een kort historisch overzicht over de voorbije halve eeuw hier niet op zijn plaats zou zijn De kortebaandraverij in Stompwijk im mers, sedert tal van jaren een der be langrijkste op dit gebied in Nederland, is een recreatie van de beste soort. Zij im mers geeft de bevolking van het platte land een verpozing in de arbeid, een ver ademing in het maanden Cn maanden lang zwoegen, hetgeen voor velen hier vrijwel nog de enige ontspanning is in een heel jaar, zodat er wel niemand zal zijn, die Stompwijk en haar bevolking deze wel verdiende rustpauze misgunt. Daarnaast geeft Stompwijk bovendien do laatste jaren een concours hippique, dat steeds van betere kwaliteit wordt en daarom ook steeds meer belangstellenden trekt.Niet alleen, dat de springconcour sen telken jare aan belangrijkheid winnen ook de tuigpaarden graag geziene gas ten onder de bevolking van het platteland trekken nog immer veler interesse, zo dat een geslaagd concours hippique zon der de aangespannen telganger hier niet goed denkbaar is. ..Nooit Gedacht" heeft steeds een ere plaats in Stompwijk ingenomen en de roem van de harddraverij is in de laat ste halve eeuw van geslacht op geslacht overgegaan, zodat niet alleen de oude ren. doch ook de jongeren zich gaarne een of twee dagen vrijmaken om dit jaarlijks schouwspel te kunnen bijwonen. Waarom de vereniging zich de naam „Nooit Gedacht" heeft aangemeten, is ons nimmer recht duidelijk geworden. Wellicht zijn er in de vorige eeuw al eens eerder pogingen aangewend om tot de op richting van een harddraverijvereniging t,e komen, waarom men tenslotte, toen het zover was, deze overigens weinig origi nele naam koos. Hoe het evenwel zij. nie mand zal bij de oprichting der vereniging gedroomd hebben, dat zij al die vijftig ja ren erin zou slagen de alleenheerschappij op het gebied van feestelijkheden in Stompwijk in eige-n hand te houden. Im mers. er zijn wel eens pogingen aange wend om tot oprichting van een Oranje vereniging te komen, doch deze zijn im mer afgestuit op de omstandigheid, dat de harddraverijvereniging telken jare op nieuw ook zorgt voor de volks- en kinder feesten, waaruit de activiteiten van een Oranje-vereniging voornamelijk bestaan. In de jaren 1908—1909 werden in Stomp, wijk plannen beraamd voor de oprichting van een harddraverijvereniging. Om daar toe te komen werd contact opgenomen met Warmond, waar reeds een dergelij ke vereniging bestond. Daarop werd op 7 september 1909 in het oude thans vergro te en gemoderniseerde café „Het Blesse Paard" de oprichtingsvergadering gehou den. Dit geschiedde onder leiding van de heren B. den Elzen, P. Kouwenhoven on A Stee!--'old. Een bestuur van d- op 1 "-cinju werd gekozen, waaraan lat nog zeven commissarissen werden toe gevoegd. De vereniging kon alzo starten en deed dit reeds op 30 september van dat jaar met twee courses: des morgens voor paarden onder de man, waarbij winnaar de heer J. van Santen, des middags een kortebaandraverij, waarbij Dirk de Vlieger beslag legde op de hoofdprijs, zijn de f. 75.. Tegenwoordig is een prijs van f. 1200.- al het minste voor de ee,rstaanko- mende. Doch, zo ging het in „de goede oude tijd", maar dit bescheiden begin groei de uit tot iets groots. De jaarlijkse grote draverijen en de steeds groeiende belang stelling zijn daarvoor wel het beste bewijs. Ondanks dat bescheiden begin ging het evenwel goed, heel goed zelfs. De leiding van de even bescheiden als gemoedelijke voorzitter, de heer B. den Elzen, stond daar borg voor. Het was daarom geen wonder, dat hij ruim 25 jaar voorzitter bleef en aldus het zilveren jubileum van de vereniging mocht meevieren. Helaas overleed hij in het najaar van betzelfde jaar, om te worden opgevolgd door de toenmalige secretaris, de heer C. Waaij- er, die reeds vanaf 1913 in het bestuur zit ting had en vanaf 1920 het secretariaat had bekleed. Hij werd in de vergadering van 22 januari 1935 officieel benoemd, zo dat ook hij binnenkort zijn zilveren ju bileum als voorzitter hoopt te herdenken. Onder zijn leiding en mede gesteund door een actieve secretaris als de heer C. J. v. d Bosch, is de vereniging blijven groei en, want niet alleen geheel Stompwijk is telkenjare present op de feestelijke paar- desportdagen maar ook veel liefhebbers uit de omgeving en niet het minst udt Den Haag maken steeds weer opnieuw het jaarlijkse feest van „Nooit Gedacht" mee. Wat nu '1 f"r 1 'ijk hcrd'.-v.kjp.g van bet grote jufoMeumikortebaandraverii waarvoor een 'hoofdprijs is uitgeloofd van 1200,— benevens vijf premies. Voorts is in ver band met dit jubileum door de Stichting Nederlandse Draf. en Rensport een mooi Delftsblauw wandbord ter beschikking ge steld voor de eigenaar van he;t winnende paard. Voor deze belangrijke draverij zijn reeds verschillende stallen ingeschre ven, w.o. T'hea Cornelia, de winnaar van de Gouden Zweep. In verband met deze draverij wordt ook de jeugd weer in de gelegenheid ge steld haar belangstelling naar de paarde- sport te doen uitgaan, want er is weer een raadwedstrijd uitgeschreven wie de ze draverii zal winnen. Alle kinderen, die de winnaar raden, dingen mee naar de> prijs van f 25.-, die bij meer winnaars gedeeld zal worden Op vrijdag 24 juli zullen er volks, en kinderspelen worden gehouden, een mid dag dus voor de kinderen in de eerste plaats, doch waarbij de vaders en voor al de moeders ongetwijfeld van dc partij zullen zijn om de prestaties der deelne mers en deelneemsters te volgen. Aan de avond van die dag, te 7 uur, zal voor heel de omgeving iets nieuws worden geboden in de vorm van 'n push' balwedstrijd, een wedstrijd voor ruiters en paan-den te geven door de Landelijke Rijvereniging „Maasland". Dit zal een de monstratie zijn. waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Op zaterdagmiddag 25 juli tenslotte volgt het groot concours hippique. Het program ma daarvoor vermeldit verschillende num mers tuigpaarden, een jeugdspringcon- cours een concours „Zoek je eigen weg" en een groot Parijs springconcours, waar voor dc deelneming ook weer groot belooft te worden. De inwoners zullen behalve door hun be zoek ongetwijfeld veel tot de feestelijke stemming kunnen bijdragen door bii dit jubileum van „Nooit Gedacht" de vlag uit te steken. Hare Majesteit de Koningin heeft scheepsbouwer C. Verolme toestemming verleend al zijn dokken in de Botlek na men te geven van leden van het Konink lijk Huis. Het reusachtige bouwprogram ma dient reeds eind 1960 te zijn voltooid. De naamgeving is als volgt geschiedt: ge graven. bouwdok van 110.000 ton, Koningin Wilhelminadok; gegraven dok van 90.000 ton, Koningin Julianadok; gegraven dok van 50.000 ton. Prinses Beatrixdok; drij vend dok van 35.000 ton, Prinses Irenedok; drijvend dok van 25.000 ton, Prinses Mar grietdok; drijvend dok van 10.000, Prinses Marijkedok. Dc KLM zal de komende herfst in Rot terdam een nieuw kantoor betrekken dat gelegen is aan dc Coolslngei, in het cen trum van de stad. Het bestaande kantoor aan de Oldcnbarnevcltstraat dat een semi permanent karakter draagt, is vooral door de aanzienlijk uitgebreide activiteiten van de KLM te Rotterdam gedurende de laat ste jaren te klein geworden. Het nieuwe kantoor dat een deel vormt van het onlangs gereedgekomen gebfcuw van de Eerste Nederlandse Verzekerings maatschappij en naast het Rotterdatnse stadhuis zal op de begane grond bestaan uit vier winkelelementen vierhonderd' m2 beslaande met daarboven een zelfde op pervlak op de zg. tussenverdieping. Op de begane grond zullen een passagekantoor, een vraebtkantoor en een bus6jation ge vestigd worden, terwijl zowel aan da voor- als aan de achterzijde van het* ge bouw parkeerruimten aangelegd zullen wordeti. zulks behoudens de goedkeuring van B. en W. van Rotterdam. De KLM zal dit kantoor, dat op een voor de maat schappij uitermate gunstig punt nl. aan de Coolsingel tegenover het te bouwen Hil- ton-hotel en bij de geplande ingang 'van de ondergrondse komt te liggen, in de loop van bet najaar betrekken. Over bet 'ot van bei th-us m gebruik zijnde ge- bcu.vije is n"g niets bekend. met MULO-opleiding. Brieven onder no. 80909 R bureau van dit blad. Het Lutusca-theater is oorspronkelijk kort na 'de oorlog als „nood-bioscoop" ge bouwd door drie maatschappijen, die als gevolg van oorlogshandelingen bioscopen in de binnenstad hadden verloren, name lijk Lu(mière) van City, Tu(schinski) en Sca(la). Aanvankelijk werd het gemeenschappe lijk geëxploiteerd, maar na de bouw van een nieuw Lumière en een nieuw Scala (thans een triest en leeg gebouw, waarvan de naam en zelfs aankondiging van het Cineramawonder zijn verdwenen) werd het uitsluitend nog geëxploiteerd door de Tuschinski-maatschappij. Deze heeft nog alles gedaan om het vonnis (nog eens, want oorspronkelijk was het theater voor de duur van hoogstens vijf jaar bezet) uit gesteld te krijgen, maar ditmaal is dat niet gelukt. Met Lutusca zal niet alleen een bioscoop uit Rotterdam verdwijnen, maar tevens een „schouwburg" met een toneel, welks technische installaties aan de hoogste mo derne eisen voldoen, met kleedkamers, so listenkamers en zelfs stemkamers. Door het gemeentebestuur van Rotterdam, dat toen dringend om een goed geoutilleerde schouwburg verlegen zat, is namelijk in dertijd slechts toestemming tot de bouw gegeven op voorwaarde, dat het gebouw zodanig zou worden ingericht, dat er vol ledige toneelvoorstellingen en zelfs ope ra's in zouden kunnen worden gegeven. In de praktijk is er van deze plannen ech ter nooit iets terechtgekomen. Het toneel van Lutusca is nooit anders gebruikt dan voor het optreden van variété-artiesten, toen de bioscopen nog gewoon waren hun voorstellingen af te wisselen met „levend amusement". De Heer H. M. Gerbrandy te Nijland, "die benoemd was verklaard in de vacatu- re-Calmeyer (CHU) in de Tweede Kamer, heeft die benoeming, zoals bericht, niet aangenomen. In verband hiermede heeft de voorzitter van het Centraal Stembu reau thans benoemd verklaard de heer J. T. Mellema te Nieuw-Scheemda. In de vroege morgen van zaterdag 18 juli a.s. wordt de „Willem Ruys", onder commando van kapitein Frits de Jonge, van haar tweede rond-de-wereld-reis, ge durende welke het schip in totaal meer dan 2100 passagiers vervoerde, in Rotter dam terugverwacht. De ontscheping der ongeveer 300 voor hicr bestemde passa giers zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om ongeveer negen uur aan de Lloydkade een aanvang nemen. Op deze reis heeft de „Willem Ruys" in haar nieuwe dienst voor de eerste en althans voorzover tot dusver in de bedoe ling ligt tevens de laatste maal de ha ven van New York aangelopen. Onder de passagiers, die de gehele rond reis van het schip hebben meegemaakt, bevinden zich de actrice en voordrachts kunstenares Charlotte Kohier, uit Amster dam, en mej. H. A. Neijs, een 82-jarige gepensioneerde onderwijzeres uit Den Haag. Prof. dr. J. A. W. Groenewegen, tot voor kort hoogleraar te Bandung, reisde in april jl. met de „Willem Ruys" van Sin gapore naar Wellington en keert nu met hetzelfde schip naar Nederland terug. Ook ds. P. Sierat, uit Leiden, laatstelijk predikant te Manokwari op Nieuw-Guinea repatrieert met de „Willem Ruys", even als de heer J. A. Kernkamp, uit Bussum, Nederlands consul in Sydney, en met ver lof uit Australië komende pater J. C. L. van der Riet, uit Bergen op Zoom. Even als op de vorige reis, keren ook nu ver schillende grootouders, die hun geëmi greerde kinderen en kleinkinderen in Australië en Nieuw-Zeeland hebben be zocht, zoals de 71-jarige Dordtse arts dr. W. de Jong, met de „Willem Ruys" terug. Onder de overige passagiers bevinden zich nog een „kleurenmenger" uit Heerlen, die enige jaren geleden naar Australië ver trok, en verschillende andere met verlof naar Nederland komende voormalige emigranten. Benno Rottenberg, een Israëlisch fo tograaf, die bjj wijze van hobby ama- teurarcheoloog is, heeft ten westen van de kopermijnen bij de Israëlische haven Eilath over een uitgestrekt gebied spo ren gevonden van de kopermijnen van koning Salomo, waaruit tussen de elfde en de zevende eeuw voor Christus de rijkdommen van het toenmalige Is raël zijn gedolven. Hij had zijn opsporingen georgani seerd op basis van hetgeen de Bijbel meedeelt over de kopermijnen van Eilath, en heeft grote aantallen aarden ovens gefotografeerd, waar de Bedoe- ienen die voor koning Salomo werkten het door stenen hamers tot gruis ge slagen kopererts met houtskool en kalk steen mengden en het smolten. De kalksteen en het houtskool waren af komstig uit de heuvels van Edom, aan de overzijde van de baai van Eilath, en het koper werd naar Ezion Geber vervoerd waar het werd verwerkt. Rottenberg heeft in de Negev-woestijn meer dan vijftien soms wel twintig me ter diepe bronnen aangetroffen, althans overblijfselen ervan, die hun rol heb ben gespeeld bij de koperfabricage. HANDELSKANTOOR te Rottterdam-Centrum vraagt VAN NIEl)VVENHIJYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds on3 materiaal recommandeert zichzeii. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. s. Nleuwenhuyze's Autobedrijf: Aelbrerhtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.K.9.9.O. (2 lUnen) N.V. Assurantie-Mij. U proeft de zuivere, frisse smaak van rijpe tomaten. Knorr Tomatensoep is werkelijk véél lekkerder. Bereid door Zwitserse koks en Nederlandse huisvrpuwen. Zie hoe uw man en kinderen smullen van deze zonnigste 7&hcVi Bereid door Cosmondi Voedingsmiddelen N.V., Loosdrecht, in licentie en onder controle van Knorr-Nahrmittel A.G. Theyngen-Zwitierlend, die het recept onder exclusiviteit heeft afgestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6