Gids Rey kende 48 wegen naar de hoogste top van de Montblanc NIEUWS UIT OVERSCHIE SNELHEID chocolade crème ROTTERDAM AMSTERDAM Nog tientallen onbestegen hoogten Kienzle Het behoeftgeen kapitalen te kosten! kam pioen-advertentie geen dag! r Uitdaging. Een oude historie Ten slotte Hoger en hoger H.Th.v.d. Vlerk Czn>o- Be3^BpGdr ffc;T^AtZl De krant kunt U niet missen fcWtP^j SCH/EDAM HOOGSTRAAT 51 Wie mocht denken, dat bijna alle berg spitsen ter wereld beklommen zijn en, zo wellicht nog enkele niet door de mensen veroverd werden, die toch wel heel ver weg moeten liggen, ergens in Afrika, Azië of Zuid-Amerika, vergist zich. Zelfs de Mont blanc heeft toppen, waar de mens zijn voet nog niet op vermocht te zetten. Tal van - ondernemende Alpinisten zijn er nog steeds op uit, de verovering van een al of niet ver geten bergtop op hun naam te zetten. Zo pas hebben twee bergbeklimmers een aanval gedaan op de zg. „Rode Pilaster" of Pilaar, een spits van de Montblanc, die tot dusver elke poging, om hem te beklimmen, heeft weten te weerstaan. Verleden jaar stierf de Alpengids Henri Rey. Hij was 83 jaar oud en kende heel de Montblanc op zijn duimpje, zowel de Montblanc van Courmayeur (4784 meter) als de eigenlijke Montblanc (4808 meter). Hij kende 48 wegen, die naar de hoogste top leiden, maar gaf kort voor zijn dood als zijn mening te kennen, dat er meer bestonden. Bonatti en Oggioni, twee berg beklimmers met een grote ervaring, namen het besluit, de Rode Pilaster te beklimmen, langs een weg, door Rey aangeduid. Van een weg kan men eigenlijk niet spreken. Het gaat hier eerder om de beste manier voor het veroveren van een top met pikhouweel, koord en ijzeren nagels, om als houvast in de bergwand geslagen te worden. De Rode Pilas ter is een bergwand van ongeveer 600 meter hoogte, die bijna loodrecht van de Brouil- lard-gletsjer afdaalt. Van de Rode Pilaster is het mogelijk de hoogste top van de Mont blanc te bereiken, over een afstand van 120 meter, hetgeen daar hoog in de wolken een hele onderneming is, waarmede dagen zijn gemoeid. Eerste voorwaarde is goed weder. Door slecht weer is de eerste poging inmid dels mislukt. Gedurende de afgelopen toeken is het in de bergen eveneens warm geweesp. Daar werden op grote hoogte temperaturen van 30 graden Celsius geregistreerd. Dit verhinderde overigens niet, dat stout moedige Alpinisten ook in de Dolomieten probeerden, stoute stukjes te leveren. Het is nu de tijd van het jaar, waarin de bergsport in het centrum van de belangstelling staat. Daarom is het wel interessant hier een overzicht te geven van hetgeen er op dit gebied zich hier en daar afspeelt. Observator hildegonda bergers De UKKEPUKKIES van het SINT ANTONIUSHUIS wensen U goede reis en veel plezier! Maar.... vergeet NIET Uw portemonnaie. èn GIRO 3822 5 6 van Pater Eusebius Kemp O.F.M., Neuhuyskade 97, Den Haag. Van A tot 2 met de plaatsing van een kunt gij wellicht uw doel reeds bereiken. Het is warm - u hebt trek in „iets" - in wat? Iets koefs - Neem dan een hoog glas, doe hierin een portie vaniile-ijs (van de ijsman of zélf maken!) vul het glas tot de helft met cola dan aanvullen met BEAR BRAND AMERIKAANSE 'g3'"unok. £f°/V° GROlt VRIJDAG 17 JULI 1959 PAGINA 10 C^ryc SMOORENBURG --•".k'.wa;-- I Wijnen Gedistilleerd Huis van vertrouwen Telfoon 6(5821 Periode van bergen beklimmen Laten we eerst even Jets over de pogin gen vertellen, om de zgn. Cime ofwel top pen van Lavaredo te beklimmen, Alpinis- tische attracties in de Dolomieten. Alpi nisten van zes verschillende naties zijn hiertoe bijeengekomen en hebben als het ware een wedstrijd georganiseerd. Het vo rig jaar april hebben de Zwitserse berg beklimmers, Hugo Weber en Albert Schei- bert. getracht, de westelijke kant te be* klimmen. Het slechte weer dwong hen de po gingen op te geven, doch ze namen zich voor, dit ja-ar terug te keren .In juni pro beerden twee groepen Alpinisten, een Franse en een Italiaanse, om te presteren, wat de Zwitsers niet was gelukt. Ook zij moesten ervaren, dat de geringste tegen slag met weer en wind de onderneming onmogelijk maakte. In het begin van deze maand keerden de Zwitsers terug. Ze ver trokken in alle stilte en waren zo fortuin lijk, de koorden te kunnen gebruiken, door de Italianen en Fransen achtergelaten langs de bergwand. Enze bereikten de westelijke top. gingen van de natuur aan de mens, voor zover het de Dolomieten betrof. Het is de twee Zwitsers nu gelukt te volbrengen, waarvoor men in de vorige eeuw nog vleu gels meende nodig te hebben Tot zover tot de verbeelding sprekende bergbestijgingen niet zo ver van huis In verre gewesten is men echter eveneens druk doende, om „maagdelijke" berg toppen te bestijgen. Alpinistische onderne mingen van de eerste rang vinden geregeld plaats, doch er wordt betrekkelijk wei nig over bekend gemaakt. Het zijn voor namelijk de vakbladen, die er het een en ander over mededelen. De bestijging van de drie toppen van La varedo heeft een oude historie. Reeds in het jaar 1881 hebben bekende berggidsen en Alpinisten langs verschillende wegen de Cime beklommen. Hier en daar boden de bergwanden echter schier onoverkome lijke moeilijkheden. Zo men ze aan twee of drie kanten had kunnen overwinnen, er bleef altijd een zijde, die de mens trotseer de. Tegenover deze zware „opgaven" haalden sommige bekende Alpenexperts de schouders op. Alleen als je vleugels had, kon je aan die kant naar de top ko men, verklaarden zij. Dit goldt voor alle drie de toppen. Het bestijgen van de drie op de moeilijk ste manier werd één der grootste uitda- Zoals gezegd, zo de drie toppen van La varedo en de hoogste top van de Mont blanc een onweerstaanbare bekoring op de Alpinisten blijven uitoefenen, tegelijker tijd wenken he,n van verre landen uit de toppen van onbekende bergen, Waar niet zoals in Europa alle flanken van door vorst zijn en slechts een enkele helling nog een uitdaging is. Wanneer zowel in Euro pa als elders bekwame bergbeklimmers zo'n uitdaging aanvaarden, is daar niets tegen, onder voorbehoud natuurlijk, dat hun waagstuk als geheel voor eigen risicg beschouwd mag worden. Het mag niet zo zijn, dat gevaarlijk^ en kostbare hulpex pedities georganiseerd moeten worden, om hen uit de benarde positie te redden, waar in ze eventueel geraakt zijn. Dit laptste gebeurt menigmaal, wanneer onervaren of nog niet genoeg ervaren lieden een berg willen beklimmen en dan ergens hoog bo ven in een sneeuwstorm verzeild raken of in een ravijn of ijsspleet. vallen. Hiermede bedoelen we dan nog niet eens de waag halzen, die in zomertenue en met wandel schoentjes bergtochten gaan maken. Het komt nog vaak voor, dat ook ervaren Al pinisten door gebrek aan ervaring juist in uiterst moeilijke omstandigheden een wa re catastrofe veroorzaken, voor zichzelf en voor anderen. Een wel treffend voor beeld hiervan is het z.g. drama van de Montblanc, dat in december 1956 plaats vond en gedurende de Kerstdagen heel Chamonix in angst deed verkeren voor het lot van twee jongelui, de Fransman Jean Vincendon (24) en de Belg Francois Henry (22), beiden bergbeklimmers, die reeds bewonderenswaardige prestaties geleverd hadden, doch net niet genoeg inzicht, er varing en uithoudingsvermogen bezaten om de tegenslagen te overwinnen, welke ze bij hun poging tot bestijging van de hoogste top van de Montblanc ervoeren. Toen ze niet op de vastgestelde tijd in Chamonix terugkeerden, werd een red dingsexpeditie uitgerust, waarbij een heli kopter een noodlanding op de berghelling moest maken en acht man herhaaldelijk in doodsgevaar verkeerden. De ploeg gidsen en Alpinisten, die naar de plek klom, waar de twee jon gemannen zich met hun laatste krachten egen de naderende dood door uitputting en koude verdedigden, moest hen achter laten, teneinde zich zelf tijdig voor een na derende, noodlottige sneeuwstorm in vei ligheid te brengen. De reddingsexpeditie, die ten slotte toch onverrichterzake terug moest keren, kostte de Franse regering niet minder dan bijna een miljoen gulden. De twee jonge Alpinisten had men in het wrak van de helikopter achtergelaten. Ze stierven, voordat men hun ten tweeden male te hulp kon komen. Een der gid sen verklaarde later, het gevoel te hebben gehad een misdaad te hebben begaan, toen hij en zijn kameraden de twee stervenden achterlieten ka's lokken de Mac Kinley (6180 meter), de Kimborazo (6272 meter), de Huascan (6720 meter), de Ampato (6950 meter) en de Aconcagua (6960 meter). In Azië ver heft zich de beroemde Mount Everest (8888 meter), maar de Himalaya telt nog vele andere reuzen, zoals de Kangcend- zomga (8579 meter) en de zg. K 2. (8611 meter). Tenslotte noemen we nog in Oceanië de Mauna Kea (4254 meter) en de Mauna Loa (4194 meter). He zijn nog lang niet altijd de hoogste toppen, wier beklimming de grootste moei lijkheden oplevert, al behoort de Kang- cenzomga tot de ontoegankelijkste ter we reld. Vaak is het lastiger, aan de voet van ee>n berg te komen, door het ont breken van goede wegen of omdat het land is afgesloten, zoals Tibet, dan da hellingen te beklimmen. Zo behoort da Ghihlione in Columbia tot de moei lijkst bestijgbare bergen n de Zuidame rikaanse Andes. Voor het. bestijgen der gofe toppen van Andes en Himalaya is niet alleen een Alpinistische, maar ook een wetenschap pelijke voorbereiding nodig, terwijl tevens het gebruik van zuurstofapparaten in da hogere luchtlagen een technische ervaring vereist, waardoor bergbeklimmingen daar ware expedities worden. Zoals be kend, heeft ook een Nederlandse Alpinis tische expeditie in de Andes en de Cor derillas opmerkelijke overwinningen we ten te boeken. We hebben hierover al eens het een en ander meegedeeld. Tot hen, die in dit drama van de Montblanc een rol gespeeld hebben, be hoorde ook Bonatti, de man van de La varedo en tevens van koene bestijgingen van bergtoppen i,n de Himalaya. Het valt te begrijpen, dat dergelijke bergbeklim mers zich ook aangetrokken voelen tot ondernemingen in onbekende bergstreken. Ener zijn mogelijkheden genoeg. Hier van geeft fflen zich rekenschap na een korte opsomming van de hoogste toppen der aarde. Daar is in Afrika de Ruwen- zori (5125 meter) in 1905 voor het eerst beklommen, doch langs de gemakkelijkste helling. Dan is er, eveneens in Afrika, de Kilima-Ngiaro (6010 meter), voorts de Ke nia (5195 meter) ejf de Kilimandsjaro (6010 meter) Europa telt als hoogste top pen de Montblanc (4807 meter, de Gran Paradiso (4061 meter), de Monte Rosa (4659 meter), in de Kaukasus de El- broez (5631 meter), In de beide Ameri- Er gaat bijna geen jaar voorbij, dat niet de een of andere bergtop, die vela jaren achtereen de koenste bergbeklim mers tartte, ten slotte overwonnen wordt Doch er gaat evenmin een jaar voorbij, dat ergens een bekend Alpinist, die zich door ettelijke prestaties op zijn gebeid een naam verworven heeft, het offer van sijn leven betaalt. Enkele weken geleden was het de beurt van twee Engelsen. Ze hadde,n zich tot taak gesteld, de Ama Dablan in de Himalaya te bestijgen, een reus van 7350 meter. Harris en Fraser, kopstukken van het Britse Alpinisme, had den na hun kamp op 7.000 meter hoogte te hebben opgeslagem, de tocht naar de top aanvaard. Hun voorbereidingen waren volkomen doeltreffend geweest. De groot ste moeilijkheden waren feitelijk overwon nen. Een plotseling opgekomen mist moet hun noodlottig zijn geworden. Terwijl de sherpa's ofwel Indiase berggidsen, dio hen vergezelden, hen reeds als overwin naars terugverwachtten, omhulde deze mist de top van de Ama Dablam. Hoe het tweetal omgekomen is, kon nog niet met zekerheid worden vastgestelt, zelfs niet of ze de top werkelijk bereikt hebben en bij de afdalin gom het leven kwamen Een andere top in de Himalaya, de Dis- taghill Sor, is thans het doelwit van een Engels-Italiaanse expeditie van Alpinis ten. Het is een met gletsjers bedekte berg die een hoogte van 8.000 meter bereikt Ongunstig weder en lawines hebben tot dusver een bestijging verhinderd. De Dis- taghil Sor behoort tot de weinige bergen, waarop nog geen Alpinist de vlag van zijn land heeft kunnen planten. Hij verheft zich op de grens tussen Turkestan en Pakistan. Een Oostenrijkse expeditie heeft in de Himalaya nog geprobeerd, de 8500 meter hoge Dhaulagiri te beklimmen, maar moest het na ernstige tegenslagen een sherpa stierf en een lid van de expeditie werd zwaar gewond opgege ven. Ook deze berg tart nog de mens Het beklimmen van bergen voor velen een modegril, die in de vakantie uitge leefd wordt, voor anderen een avontuur vol romantiek, levert stof te over voor het schrijven van tal van spannende rela zen. Want de modegril kan een drama worden, door onvoorzichtigheid of waag halzerij, de Alpinistische onderneming kan door tegenslagen in een tragedie ein digen. Wie in deze vakantietijd per trein d» Alpen passeert of overwint, of in een i kabelbaan of zweefbaan tot duizeling wekkende hoogten stijgt, zal er goed aan doen te bedenken, dat het beklimmen van bergen een bijzonder moeilijke opgave is, welke veel voorbereiding eist, een groot fysiek weerstandsvermogen en een .lie vasthoudendheid. Koelbloedigheid i gevaarlijke situaties, opofferingsgezind heid, kameraadschap en teamgeest, dit alles is nodig, om de mens in staat te stellen een enorm massief van rots en ij te overwinnen. Vaak ds er persoonlijke ijdelheid in het spel, maar menige Alpi nistische expeditie dient de wetenschap op verschillende manieren, de uiterste schuilhoeken onzer aarde verkennend. RIJWIELDIEFSTALLEN Voor het pand Burg. de Josselin de Jonglaan 32b is een bromfiets merk Be- rini M 21 frame no. 141 93 111, motorno. 40571 gestolen. De fiets was afgesloten. Van een erf aan de Rotterdamse Rijweg Is een zo goed als nieuw groen dames- rijwiel, merk Batavus, frame no. S 2000 7 gestolen. In de Schielaan is een niet af gesloten zwart gelakt damesrijwiel, merk Geburo gestolen. STRAATVOETBAL SUCCES Het straatvoetbal, georganiseerd door de wijkraad in de vakantie is een enorm succes geworden. De eerste avond meld den zich over de 60 jongens die graag eens een balletje wilden trappen op het veld „De Opbouw", dat de organisatie voor beeldig heeft verzorgd. Er waren prijzen die de harten der kinderen vermochten te stelen, want de verliezers kregen een kleine reep chocolade en de winnaars een grote reep (die 5 cent meer kostte). 300 Toeschouwers hebben zich goed ver maakt. EIGEN TUINTJES Donderdagmorgen 16 juli zijn een 20 tal tuintjes in de gemeenschappelijke tuin aan de van Noordwijoksingel hoek Stout- straat aan eigen „tuin-verzorgers" over gedragen. Mej. Muijs van der Moer had tevoren de verzorger goede wenken ge geven op een avond die daarvoor apart is belegd. De inspecteur van de gem. Wo ningstichting was het opgevallen dat de liefhebberij voor een tuintje zich meer naar de jongeren ging ombuigen. WEG NAAR PRENTENWEQ Donderdagavond 16 juli is de tentoon stelling „Weg naar Prenten" die geduren de 15 dagen is gehouden in het clubhuis van „Blijdorp" officieel gesloten. Een flink aantal belangstellenden heeft de sluiting meegemaakt. De voorzitter van de jubileumcommissie kon tot zijn grote voldoening meedelen dat omstreeks 900 personen de expositie hebben bezocht, dit experiment vraagt dan ook om her haling. De 2e secr. van de wijkraad, de heer Hegge heeft het initiatief van Blijdorp geprezen en vond het prettig dat de wijkraad tot de initiatiefnemers heeft behoord. Bloemen zijn aangeboden aan de kunstenaars. Namens de afd. Kunstzaken heeft de heer Ger Luchtenborg ook zijp voldoening uitgesproken. Jammer was dat de schooljeugd zich te weinig liet zien. DOKTERDIENSTEN In het komend weekend doen dienst: W. P. van Lieshout, Rotterdamse Rij weg 106 tel. 41712 en W. A. Treurniet, Rotterdamse Rijweg 18, tel 42203. Schans wijck apotheek, Abtsweg 40. tel. 49127 is geopend. OPENLUCHTCONCERT Morgenavond spelen „De Amoquita's" in het openluchttheater van volkstuin- dersver. „Blijdorp" De Gashcrbrum IV, een der vier hoogste toppen van de gelijknamige berg in de Himalaya, pas verleden jaar voor het eerst bestegen. Tot onze diepe droefheid overleed ten huize van haar dochter te Ontario (Canada), na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten in de leeftijd van 63 jaar, onze geliefde Vrouw en Moeder, Behuwdmoeder, Oma, Zus ter, Behnuwdzuster en Tante Mevrouw Echtgenote van de Heer M. de Koning De Zielerust van de Overledene bevelen wij in Uw ge beden aan. Ontario; M. DE KONING Rotterdam: Ontario: Cairo: Rotterdam: C. REUVERS—De Koning J. REUVERS en Kind M. DINGEMANS—De Koning A. DINGEMANS en kinderen A. A. BERGERS S.M.A. M. VAN BEEK—Bergers G. VAN BEEK A. M. BERGERS J. M. BERGERS—Klaasman C. DE VOS—Bergers en verdere Familie De II. Uitvaartdienst en begrafenis zal te Ontario plaats vinden. Condoleantie-adres: A. M. Bergers, Heemraadssingel 303, Rotterdam. eampM i0 woordeo 50 ets alk woord meer 5 ets extra tol een maximum vao 50 woorden bU vonrulthe:aline k Bas v. d. Heijden - Zelfbediening Voor bromfietsen o.a. Berini, Ba- vraagt flinke magazijnbediende, tavus, Sparta, Magneet, N.S.U., Kies 't en U wéét wat U hebt! Het gerenommeerde merkhorloge in de populaire prijsklasse. Reeds van f 19.25 af; waterwerend van f 22.50 af, met au tomatische opwinding van f 60.- af. HORLOGER - JUWELIER Rotterdamsedijk 268 - Schiedam 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii Van A tot Z wordt elk dagblad door duizenden, tienduizenden gelezen. Het nieuws. De speciale rubrieken. En de advertenties! Illl Gepensioneerd geen bezwaar. Prettige werkkring, goed loon. Aanmelden: kantoor Mathsnes- serlaan 476. Schoonmaakster gevraagd voor ochtend, avond en-of overdag. Omgeving Koemarkt. Aanmelden N.V. Drop, Oude Binnenweg 132, Rotterdam, tel. 110292. Moffelen van rijwielen, gedemon_ teerd, gemonteerd met bijleve ring van nieuwe kettingskast, spa ken, spatborden en jasbescher- mer 40.Frans Waltman, Rot terdamsedijk 240 tel 63948. Overgangsleeftijd? Migraine? On gezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natter- mann's Bloedzuiverende thee no 8 helpt! Groot pak f. 1.85 bij elke drogist 14 dagen gratis op proef alle merken televisies compleet ge plaatst. Min. 1ste betaling. Ver der f. 7.. w. eigen techn. dienst tel. K 1800—123153 tot 6 uur. Ook radio's en bandrecorders. Monarkschoot en ook voor onder delen naar motorrij wielhandel Engelen, Celciusstraat 42, Schie dam, Glaskisten voorradig, alle maten voor tuin- en zomerhuisjes. Van Katwijk's Glashandel, L. Kerk straat 38, tel. 68735. Let op het juiste adres. Waarschuwing, Koop nu geen rij wiel meer van onbekende her komst. De beroemde Locomotief fabriek brengt twee eerste klas sportrijwielen tegen ongekend la ge prijs met remnaaf 135.- met drie speednaaf 159.met volle dige garantie. H. Gouka. Telef. 67Ö44 Dam 38. Ook bromfietsen reparatie. Bruidstoiletten geh. compleet a. f. 40.-. moderne zwarte heren kleding, grijze hoeden, nieuw ge vestigd: kledingverhuur Broad way" Rotterdam Hoogstraat 53128731. Schiedam L. Kerkstr 8664131. Vlaardingen Kuiperstr. 1110—6227. - eventueel iets verdund met melk - bovenop een toefje Bear Brand SLAGROOM twee rietjes of een lange lepel en...dat is een dat is nieuw en fris dat is verrukkelijk gezond en ongevaarlijk voor uw lijn Meteen proberen - want nu is het zomer! fzwarte koe!) Niets dan ^ez°nder dessert I ?tar»ineS cntUU'f,Jke ci»itten, d* O ke„tf'm'kk"^ste toetje De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk. Immers nieuws moet nieuw zijn. Een be richt heet van de naald wordt gelezen. Kers vers van de pers ont vangt Iedere dagblad- abonné zijn kramt in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge zien. Dagbladreclame ls bij zonder effectief door de aandacht, die Iedere lezer Iedere dag voor „zijn" krant heeft. Ver over en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd, iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. KORTE DAM 7. TEL. 65044 BROERSVEST 5, TEL. 63956 DR. WIBAUTSTR. 22, TEL. 63184

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10