minstens 5 M pet. bedragen „Ons land staat voor belang rijke nieuwe ontwikkeling' DERDE T.H. DE DERDE THEOLOGISCHE WEEK TE NIJMEGEN IN TWENTE Concentratie in Westduitse christelijke vakbeweging Socialistisch verbond heeft thans te maken met krachtiger concurrent G Diaken Laurentius, helper der behoeftigen, gaat weer rond moderne elektrische SINGER zigzags G E VA E RT] halveert de prijs van échte kleurenfoto's Huiseigenaars worden niet bevoordeeld Aldus Provinciale De sacramenten in het leven der Kerk Staten Overijssel Ongelukken op de weg 85 et Bij 17e eeuwfeest van zijn marteldood ,1 BRANDEN C.G.B. HERLEEFT IN MAINZ Communistische tegenactie in Indië mr mr LANGDURIG BEIEREN DE KLOKKEN VRIJDAG 17 JULI 1959 Ga met Uw tijd mee en neem een moderne elektrische SINGER zigzag. U hebt dan een naaimachine die onverwoestbaar is. Een bezit voor Uw leven! Ook bij deze, geweldig in prijs verlaagde machines, geldt nog de bekende betalingsregeling. KOOP DUS DIREKT OF RESERVEER Alleen bij SINGER kunt u kiezen uit in moderne zigzags prijzen Ker al a KLEURVERGROTING N(J 9 x 9 cm. 9x13 cm. 90 ct GEVACOLOR rolfilm 2.95 ^__ontwikkelen -3A5r Maak nu prachtige kleurenfoto's met Overstromingen in Beieren en Oostenrijk CVari onze parlementaire redacteur) De minister van Economische Zaken, drs. De Pous heeft gistermiddag in zijn maidenspeech aangegeven de achter gronden waartegen men de regerings maatregelen moet zien. „Wij staan op nieuw voor een belangrijke fase in onze na-oorlogse economische ontwik keling. Er het verantwoordelijkheids besef, waarmede wij in het verleden zo menige belangrijke beslissing hebben genomen, dient ook thans weer ons han delen te leiden", aldus de minister, die tot de volgende conclusies kwam: 1) Een eerste uitgangspunt is dat de regering in overeenstemming met het SER-advies van oordeel is, dat een sanering van de subsidielast nood zakelijk is. Deze sanering laat zich niet denken zonder compensatiemaatregelen, die een algemeen karakter dragen. 2) Gegeven dit feit zal men bij de beoordeling van de mate van loonstij ging, welke mogelijk is in 1959 en 1960, re' ening moeten houden met de ge noemde looncompensatie. 3) In het program ligt een belangrijke overcompensatie besloten. In totaal neemt de loonsom hierdoor met vier procent toe, terwijl de kosten van le vensonderhoud met tweeënhalf procent zullen stijgen. In zoverre men voor bepaalde categorieën nog van een be stedingsbeperking zou kunnen spreken, zo deze beperking door de r^ële loons verbetering welke in de compensaties zijn vervat, in ieder geval zijn opge heven. 4) Telt men de verschillende loonsver- hogende factoren in 1959 en 1960 teza men. dan komt men met uitsluiting an de invloed van de differentiële loon vorming, reeds tot een totale loonstijging van acht procent. Brengt men hierop in mindering de stijging in kosten van le vensonderhoud uit hoofde van het r - geringsprogramma, dan resteert een stij ging van de reële loonsom per werkne mer met vijfeneenhalf procent. Houdt men dan nog rekening met het effect van de differentiële loonsverhogingen, dan kan men zeker niet van een achter stand in de loonontwikkeling spreken. Integendeel, de lonen kunnen in 1960 gemakkelijk een voorsprong krijgen op de gemiddelde inkomensontwikkeling. Tevens kan men in het licht van de voorhanden cijfers onmogelijk staande houden, dat een bepaalde groep, name lijk de huiseigenaars, zou worden be voordeeld ten gunste van de werkne mers. In feite betekent de huurverho ging een verschuiving binnen de cate gorie van zelfstandigen. 5) Wil inderdaad de loonontwikke ling in 1960 volledig inlopen op de in komensontwikkeling, dan moet men een algemene prijsstijging voorkomen. Van daar dat in het regeringsprogramma zo veel nadruk is gelegd op de verantwoor delijkheid van de ondernemers, welke het noodzakelijk complement vormt op de grotere vrijheid bij de loonvorming. De regering zal de prijsontwikkeling nauwgezet volgen en deze toetsen aan de terzake gestelde normen. Het be drijfsleven dient bij zijn prijszetting dan ook rekening te houden met een moge lijk overheidsingrijpen, wanneer een kritische grens zou worden overschre den. 6) Alle tekenen, waarover onze eco nomie beschikt, wijzen er op, dat on ze volkshuishouding zich wederom be vindt in een periode van groei. Een periode, waarin ons volk de produk- tiekrachten waarover het beschikt, zo volledig mogelijk kan ontplooien. Op het bereiken van een situatie als deze, zijn de doeleinden van het economisch beleid steeds gericht geweest. Bij het streven deze groei te handhaven moet men zich realiseren, dat de economi sche grenzen niet straffeloos kunnen worden overschreden. De minister wilde bepaald niet de in druk wekken, dat hij een nieuwe over spanning in de economie kunstmatig wil de verkleinen door dit gevaar op te roe pen. Maar hij gaf deze grenzen duide lijk aan, om door het nuchter beoordelen van onze mogelijkheden dit schrikbeeld te vermijden Het was zijn overtuiging, dat wij inderdaad kunnen bereiken, waarnaar ook in de Kamer iedereen wil streven, namelijk een financiëel- economisch evenwichtige situatie, een reële verbetering van het loonpeil en de verwezenlijking van een verantwoorde groei. De minister kwam tot deze conclusies op grond van de economische ontwik keling, zoals men die in het verleden kon constateren en zoals men die voor de komende periode kan verwachten. Hij constateerde, dat de conjunctuur zich in de afgelopen jaren met verbazende snelheid heeft ontwikkeld. Tweeëneen half jaar geleden discussiëerde de Kamer over het programma tot bestedingsbeper king, anderhalf jaar geleden kwam het werkloosheidsprobleem al weer om de hoek kijken en nog in 1958 werd de SER advies gevraagd over de mogelijk heden voor een bestedingsverruiming. Hoewel de bewindsman deze snelle expansie positief beoordeelde, moest hij toch waarschuwen tegen te hoge ver wachtingen over de mogelijkheden van vergroting der inkomens uit de beste dingen. Onherroepelijk dreigt dan het gevaar van een analoge situatie als in 1956, aldus drs. De Pous. Het huidige conjunctuurbeeld komt vrijwel volledig overeen met dat in de periode '54-55, die aan de overspanning voorafgegaan is. Afgezien van de in vloed van het regeringsprogramma ver wachtte de minister met het Centraal Planbureau in 1960 een snellere expan sie dan de SER veronderstelde Wat de werkloosheid betreft, verwachtte de SER in 1959 een peil van 90.000. Reeds thans schommelt het werkelijke cijfer echter al rond de 70, 75 duizend, terwijl in 1960 een getal van 60.000 wordt verwacht. De toenemende span ning op de arbeidsmarkt bewijst dit nu reeds. De binnenlandse uitgaven zullen volgens de regering in 1960 hoger zijn dan de SER had voorzien. De consumptieraming lig*' bp dit mo ment circa f 250 miljoen en de investe ringsraming f 350 miljoen hoger dan in de SF,R-gegevens. Bij een ongewijzigde raming van overheidsuitgaven is dit een extra uit- gavebedrag van f 600 miljoen. De pro- duktiertijging zal niet voldoende zijn om de extra uitgaven geheel op te van gen, aldus de minister. Naar raming zal de betalingsbalans in deze situatie f 300 miljoen ongunstiger uitkomen dan in het SER-advies. Weliswaar is er intus sen ook op enkele punten een ontwik keling geconstateerd, die dit beeld weer iets anders doet uitvallen (onder andere een verhoging van de exportcijfer) maar dit brengt geen esentiële wijziging in het regeringsbetoog, dat 1960 een kritisch jaar zal worden. In dit beeld moet men nu de gevol gen van het regeringsbeleid verwer ken, aldus de minister. Tegenover de loonsverbetering van acht procent (zon der de gevolgen van de vrijere loon vorming) stelde drs. De Pous een pro- duktiestijging van zes en half procent. De loonsverbetering gaat dus, over het geheel gezien, reeds boven de produk- tiestijging uit. Er zijn echter in de gunstiger bedrijfstakken nog wel mo gelijkheden, terwijl ook het overschot op de betalingsbalans zekere (zij het beperkte) perspectieven voor een loonsverbetering biedt. Het prijsverloop zal, aldus de minis ter, in belangrijke mate bepalend zijn voor het succes van het regeringspro gramma. Er zullen zich hier en daar zeker stijgingen voordoen, doch deze zullen moeten worden gecompenseerd door prijsdalingen in de meest gunstige bedrijfstakken. Dat is ook ln dè nota reeds gesteld. Voor de handhaving van het prijs niveau noemde de minister de onder nemers op de eerste plaats verantwoor delijk. Slechts in tweede instantie ligt hier een taak voor het ministerie van Economische Zaken. Bij het midden- en kleinbedrijf achtte de bewindsman in het algemeen wel de ruimte aanwezig om zonder prijsstijgingen tot de zoge naamde „compensatore loonsverhogin gen" over te gaan. Mochten er echter 7. eilijkheden zijn in sommige sectoren, dan kan de middenstand er zeker van zijn, dat men op het ministerie bereia is naar een redelijke oplossing te zoeken. 4 (Van onze correspondent) Het slot van een vier uur durende dis cussie door de provinciale staten van Overijssel over de geruchtmakende uni- versiteitskwestie was donderdag, dat met algemene stemmen een motie werd aangenomen. Hierin werd beslo ten aan de minister van O.K. en W. mee te delen, dat de staten van oor deel zijn, dat by de spreiding van de noodzakelijke uitbreiding van het ho ger onderwijs in de eerste plaats oos telijk Nederland een nieuwe vestiging verdient en dan nog speciaal Overijs sel, gezien zijn centrale ligging. Is er sprake van de opening van een derde technische hogeschool, dan dient die in Twente te worden gevestigd, aldus de statenleden in hun motie, die verder fing dan de tekst die Gedeputeerde taten hadden voorgesteld, en wel wat betreft de zinsnede over de derde T.H. Kennelijk deden alle sprekers hun best de onverkwikkelijke kanten van de universiteitskwestie buiten beschou wing te laten, al merkten de heren En- gelbertink (KVP) voorzitter van het Twents actiecomité en Jouwsma (Ch) op, dat het beleid van het pro vinciaal bestuur in deze niet steeds ge lukkig is geweest. Gedeputeerde Sta ten hadden meer coördinerend moeten optreden tussen provincies, gemeenten en stichtingen. Deze sprekers waren overigens van mening dat de provinciale universiteits commissie die Zwolle naar voren schoof voor de vestiging van een in richting van hoger onderwijs die meer zou moeten aansluiten bij de praktijk zich heeft vertild met haar sugges tie van een nieuw schooltype en te veel buiten het provinciale vlak is gegaan. Wel achtten sprekers haar proeve" nuttig voor de landelijke discussie. Gedeputeerde ir. R.uteyn (P.v.d.A.) onthield zich van kritiek op het werk van de provinciale commissie, opmer kend dat deze al is geuit in het verslag van de commissie van rapporteurs. Hij merkte voorts op, dat een eventuele derde T.H. in Twente mogelijk een mo derner vorm kan krijgen dan de be staande. Hij zegde toe, dat Gedeputeer de Staten meer coördinerend zullen werken, evenwel pas dan als de rap porten van de commissies Neher en Piekaar bekend zijn en deze van de zij de van de minister van een enigszins houvastgevend commentaar zijn voor zien. fOp de overweg in de Heuvelsesteeg tussen Veenendaai, De Klomp en M rsbergen is donderdagmiddag een auto tegen de trein opgereden die van Arnhem naar Utrecht ging. De over weg is voorzien van een automatische knipperlichtinstallatie. Machinist en passagiers van de trein hebben zeer wonderlijk van de aanrijding niets ge merkt. Pas in Maarsbergen merkte men op, dat een Oladveer van een truck uit de trein naar buiten stak. De vrachtauto kwam na de botsing in de berm terecht en werd vernield. De be stuurder van de auto, de heer Oosten- brugge, uit Scherpenzeei is opgenomen in het ziekenhuis te Veenendaai. De vierjarige Wim Broeders te Wa genberg is donderdag toen hij uit school kwam, de rijweg opgelopen. Hij werd gegrepen door een melkauto en over leed ter plaatse. De chauffeur kreeg een shock. Er hebben donderdag verscheidene branden gewoed, waarvan de omvang niet overal beperkt bleef. Zo i in Neer, i Limburg, de veevoede 'fabriek van de heer J. Ger geheel afgebrand. De brandweerkorpsen van Heythuysen en Roermond konden niet verhinderen, dat het gebouw met voorraden veevoeder, kunstmest en brandstoffen verloren ging. De schade bedraagt ongeveer drie ton. Het bedrijf was verzekerd. Op de Mooktrheide tussen De Bisselt et de Piasmolen, ter hoogte van de uit spanning Die Swaere Noodt, heeft een brand ongeveer vijftig hectare natuur schoon verloren d. en gaan. Vanochtend waren militairen uit Nijmegen nog bezig rond een nieuw bedreigd gebied van zeventig hectare wallen op te werpen. In net vernieuwde en uitgebreide Afrika-museum te Berg en Dal, onder d- gemeente Groesbeek, is een houten gebouw, vermoedelijk door kortsluitng, afgebrand. Met bet gebouw ging het aquarium voor tropische vissen ver loren De waardevolle expositie-gebou wen bleven gespaard. De brandweren van Groesbeek en Nijmegen beteugel den het vuur. Advertentie v- v '??>•- r*'f" Zondag a.s. zal in het St.-Dominicus- college te Neerbosch voor de derde maal een theologische week worden ge opend, georganiseerd door de theologi sche faculteit van de Katholieke Uni versiteit. Nadat in voorgaande jaren op de theo logische weken is gesproken over de Kerk en over de Mens, heeft de facul teit dit jaar als thema van bespreking gekozen „De Sacramenten in het leven van de Kerk." Dat is opnieuw een on derwerp dat de christelijke mens van vandaag fascineert. Is het niet in het sacrament dat God en de mens elkaar ontmoeten binnen de ruimte van de Kerk? De sacramenten zijn mense lijke handelingen van eredienst, en zij omvatten heel het menselijke leven; vanuit de Kerk bloeien zij op, en de Kerk-zelf wordt in haar bestaan gefor meerd door de sacramenfen: anthro pologic en ecclesiologie liggen hier sa mengeknoopt in een dubbele beweging naar God toe en van God uit. Het lijkt dan ook bijzonder zinvol, dat men na de twee vorige thema's nu deze sacra mentele structuur van het christelijk leven heeft gekozen tot onderwerp van beschouwing. De theologische week heeft nooit een hele week beslagen. Dit jaar begint zij. zoals gezegd, op zondag 19 juli a.s., en duurt tot woensdag 22 juli. Binnen deze vier dagen ontrolt zich het volgende programma: Zondagmiddag, na de opening, zal prof. mag. dr. E. Schillebeeckx O.P. spreken over Godsdienst en Sacra ment; in de avonduren wordt een film vertoond van pater L. H. Grollenberg O.P. over de opgravingen in het Heilige Land. Maandagochtend spreekt dr. J. Pon- sioen S.C.J. over het Menselijk Sym bool, 's middags dr. Th. Vismans O.P. over Sacramentele liturgie en volks vroomheid, en 's avonds is „De katho lieke roman en de katholieke auteur" het onderwerp van een voordracht, te houden door de romancier J. W. Hof- stra. Dinsdag om tien uur zal dr. B. van Bilzen O.F.M. de problematiek inleiden rond Godsdienstigheid en kerkelijk prak tiseren, in de namiddag houdt mej. dr. L. Simons van de Vrouwen van Betha- nië een referaat over Het Doopsel in het leven der Kerk, en 's avonds zal pater B. Kahman C.ss.R. een muzikale avond verzorgen. Tenslotte zal mag. dr. H. Maltha O.P. op woensdagmorgen spreken over de Eucharistie in het leven der Kerk. Alle inleidingen worden gevolgd door groepsbesprekingen en plenaire discus sies. Kon men in het programma van de eerste theologische week in 1957 lezen, dat zjj Destemd was voor „studenten en alle belangstellenden", dit jaar zijn al leen nog de belangstellenden vermeld. Ongetwijfeld bedoeld om aan spotgees ten het zwijgen op te leggen (alsof stu- Het bestuur van de Indische commu nistische partij heeft besloten een agi tatiecampagne in geheel Indië te ont ketenen ter verdediging van de commu nistische regering van de staat Kerala, waar de oppositie een campagne voert voor vervroegde verkiezingen. De com munistische actie begint op 3 augustus, als het parlement in Nieuw Delhi bij eenkomt. vroeger Diaken Laurentius, die de heilige Lau- rtius werd, is de patroon van de ka thedraal. de stad en het bisdom Rot terdam. De 19e augustus van het vori ge jaar was de datum, waarop het ze ventiende eeuwfeest van zijn martel dood had moeten worden gevierd, maar Rotterdams kathedraal, welhe zijn naam draagt stond toen nog in de stei gers. Nu echter de bisschoppelijke kerk is gerestaureerd zal dit jaar zijn mar teldood in het gehele diocees met gro te luister worden herdacht. Hierbij zal het accent worden gelegd op het wezen van diaken Laurentius, die men wil zien als een der eerste grote sociale werkers. Hij was de diaked der behoeftigen, die hij de schatten der kerk noemde. Wellicht dat alle klokken van hef diocees tijdens een grote charita- tie actie met een gezamenlijk urenlang gebeier de gelovigen aan deze uitspraak van de H. Laurentius zullen herinneren. Hoogtepunt en herdenking vallen resp. op vrijdag 23 en zondag 25 ok tober. Die vrijdag zullen van de pa rochiekerken uit de gelovigen door de stad naar de kathedraal trekken, waar dan een avondwake wordt ge houden. Het ligt in de bedoeling dat in andere dekenaten eenzelfde St. Lau ren tius-bedetocht zal worden gehou den. rt oktob»r zal in de kathe draal te Rotterdam een pontificale hoog mis worden opgedragen, waaronder de wijding zal geschieden van de diaconan- di van het bisdom. Bij deze plechtig heid zuilen afgevaardigden van -alle de kenaten en bisschoppelijke organisaties tegenwoordig zijn. In de middag wordt de viering besloten met een bijeenkomst in de Ahoyhal, waar eminente sprekers het woord zullen voeren over de geloofs- situatie in het verstedelijkte Randge bied Holland. Overigens begint de vie ring van deze herdenking reeds op 9 er 10 augustus met plechtigheden in de kathedrale kerk. Buiten, naast en misschien boven dit alles staat de grote charitatieve actie van de bisschop van Rotterdam. Met medewei king van zijn gelovigen hoopt hij in staat te worden gesteld alle eenzamen, behoeftigen en mis- deelden in zijn diocees een bewijs te kunnen leveren van de liefde, welke St. Laurentius in praktijk bracht. Er zal een bliksem-actie worden ge voerd onder de gelovigen en men denkt erover om, tijdens de uren dat de actie duurt en een leger van helpers de ge lovigen bezoekt, alle klokken uit het diocees te laten luiden om alle gelovi gen te laten weten dat diaken Lauren tius rondgaat voor hen die liefde nodig hebben. (Van onze correspondent in Bonn) Een belangrijke ontwikkeling heeft zich dezer dagen in de Westduit se christelijke vakbeweging voor gedaan. Te Mainz is een bundeling tot stand gekomen van alle christelijke vakorganisaties in de bondsrepubliek. Dat waren in de eerste plaats de .Christliche Ge werkschaftsbewegung Deutschlands", die in 1955 met finan ciële steun (een half miljoen mark) van hef Internationaal Christelijk Vak verbond is opgericht. Verder veertien kleine christelijke bonden in de bonds republiek, zoals zij was zonder de Saar, en dan natuurlijk de „Christliche Ge- werkschaften" in het Saargebied. De nieuwe organisatie draagt de naam ..Christliche Gewerkschaftsbund" (C.G. B.) en is verdeeld in drie grote „Ge- samtverbande". Sinds Hitler in 1933 de bestaande vakverbonden verbood, heeft het 26 jaar geduurd, voordat de chris telijke vakbond in Duitsland opnieuw tot stnnd kwam. Zestig jaar geleden is, ook in Malnz, de eerste Christelijke vakbond gesticht. Die droeg toen ie naam „Deutsche Gewerkschaftsbund". Tot deze naam hebben de christelijke vakorganisaties niet kunnen terugkeren, aangezien hij thans vordt gevoerd dooi de Westduitse eenheidsvakbond, die on der sociaal-democratische leiding staat. Vooral dank zij de toetreding van de christelijke vakbeweging in het Saar gebied wier voorzitter, Peter Gier trouwens tot algemeen voorzitter van de nieuwe organisatie werd gekozen heeft de C.G.B. thans rond 200.000 le den. In 1899 behoorden rond 150.000 Duitse werknemers tot dc toen opge richte Christelijke vakbond. Toen hij door Hitier werd ontbonden, telde hij rond 600.000 leden en was elke achtste Duitse werknemer lid van een of an dere Christelijke organisatie. Dat ledental zal de nieuwe C.G.B. vermoedelijk wel niet halen. De vak bondsleiding verwacht n.l. geen mas saal uittreden van christelijke werkne mers uit de eenheidsvakbond D.G.B., tenzij deze politieke domheden zou gaan uithalen (zoals kortgeleden b.v. het ontketenen van de actie „Tegen de atoomdood"). De christelijke werknemer in de D.G.B. heeft daar in de „christelijke vakgroep" (Kollegenschaft) zpn ei gen vertegenwoordiging, al zijn vele christelijke werknemers daar niet erg tevreden over. Wél tevreden met de recente gang van zaken in de Westduitse Christe lijke vakbeweging en de her-oprich ting van de C.G.B. is men in het gloednieuwe hoofdkantoor in Essen. Een C.G.B.-vertegenwoordiging bü de federale regering zal in Bonn wor den gevestigd. Tenslotte zijn rond 20 leden van de Westduitse Bondsdag christelijk georganiseerde werkne mers. De C.G.B. heeft dus een krach tige stem in het parlement. De perschef van de C.G.B., Günther Mees, heeft ons dezer dagen uiteenge zet dat de christelijke vakbeweging zich niet evenals de D.G.B. zal orde nen in beroeps- en vakgroepen (metaal bewerkers, mijnwerkers, bouwvakkers etc.), doch in drie groepen van werk nemers, n.l. de arbeiders, de „white collar"-werkers en de ambtenaren. Aan deze onderverdeling passen zich de drie „Gesamtverbande" aan: de arbei ders in het „Gesamtverband christli- cher Gewerkschaften Deutschlands", de „white eollar"-werkers in de „An- gestellten-Gewerkschaften" en de amb- t; f y v..' "/'f; "V v. -.v Toen de Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano op het vlieg' veld van Genève aankwam, voor het tweede gedeelte van ae ministersconferentie in deze stad, leek het wel of hij een nieuwe versie wilde uitbeelden van de spreuk van de drie aapjes: „Zie geen kwaad, hoor geen kwaad, spreek geen kwaad." In werkelijkheid had de minister eveiiwel last van het drukverschil, dat hij door een wat snelle landing van zijn vliegtuig had ondergaan. FRAN7. JOSEF WÜRMELING tenaren in de „Gewerkschaften öffent- liche Dienst, Bahn und Post". Dit is dezelfde indeling, die de vooroorlogse christelijke vakbeweging in Duitsland had. De fusie-vergadering in Mainz onder scheidde zich vooral daarin van vroe gere, soortgelijke congressen, dat de minister voor gezinszaken, Würmeling in opdracht van de minister van ar beid, Blank aanwezig was en namens de bondsregering er zijn vreugde over uitsprak, dat de Christelijke vakbewe ging in West-Duitsland thans haar plaats naast de eenheidsvakbeweging kan innemen. Ook de kerken toonden grote belangstelling voor het stichting congres in Mainz. Dr. Mees erkent ruiterlijk, dat de aansluiting van de Saarlandse christe lijke vakbeweging voor de nieuwe or ganisatie een welkome injectie aan le den en aan financiële middelen is ge weest. De Christelijke vakbeweging van de Saar is vrij sterk gebleven zij telt ongeveer 100.000 leden omdat het Saarland pas in 1935 bij Duitsland kwam, de vakbond dus twee jaren res pijt had en ook daarna niet zo door Hitier werd vervolgd. Na de oorlog lieten de Fransen onmiddellijk de her oprichting van de bond toe. Overigens staat de Christelijke vak beweging financieel thans op eigen be nen. Het is nog wel krapjes, maar men komt met de centen rond. Van nu af aan kan het bergopwaarts gaan. Wat de houding der kerken betreft: het ka tholiek episcopaat heeft bij de oprich ting van de C.G.D. in 1955 al verklaard, deze daad te begroeten. De bisschops conferentie te Fulda verklaarde later, dat de christelijke vakbond in Duits land met alle kracht sterk moet worden gemaakt en dat zijn groei door niets mag worden gestoord. (Merkwaardiger wijze behoort de „Katholische Arbeitei' Bewegung" als dochter-organisatie nog altijd tot de eenheidsvakbond). De protestantse kerk is altijd wat ge reserveerder geweest. Dit komt vooral omdat deze kerk in verschillende „Lan- deskirchen" is georganiseerd, die over bepaalde dingen vaak hun eigen opinie hebben. De verhouding tot de K.A.B. is overi gens zeer hartelijk. Verschillende K.A.B.-functionarissen bekleden ook functies in de nieuwe C.G.B. Met zijn 200.000 leden kan de C.G.B' in de sociale- en tariefpolitiek in de Bondsrepubliek thans een woordje gaai' meespreken. Hij is een alternatief ge worden tegenover de eenheidsvakboiid D.G.B., welks groei vooral als gevolg van de politieke ontwikkelingen (o.nj- zijn al te sterke aanleuning bij de soci aal-democratische partij) al pnige tijd stagneert. Het gevaar van splitsing def D.G.B. en overgang van „de ehristelij' ken" naar de nieuwe C.G.B. is daardoor voor de D.G.B.-heren in Düsseldorf in eens weer veel acuter geworden. In Beieren en Qpper-Oostenrijk heb ben zware régens overstromingen doch ontstaan. Verschillende bruggen zijh weggespoeld. De grote spoorbrug op de spoorlijn van Wenen naar München is onbruikbaar geworden. Gedeelten va" Passau zullen onder water komen a]s de stijging doorzet. De schade die is aangericht wordt uitgebreid en groot genoemd, cijfers zijn evenwel nog niet beschikbaar, aldus meldt UPI.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4