Particulier plan ontworpen voor een watersportcentrum aan Oude Maas AIbrandswaardse haven is het uitgangspunt iip haWe Pn*s' "tfier Nieuwerkerk wil graag forensenplaats worden Publiek geeft aan olifant Aida veters, ijs en handschoenen HH HH HH OPRUIMING LINOLEUM I m DE KLERKeZW LU Westduitse jeugd miljoen jaar 255 D geeft mark per uit Kinderen van wonder' krijgen veel zakgeld 490 6.' 7. ONZE VRAAGTEKEN REIS Gunstige factoren Burgemeester hanteert troffel hij bouiv van eengezinswoning Woon gerief voor Rotterdammers 6. Looncompensatie via zelfbediening Eenden jacht eerder open Juwelendiefstal in de hoofdstad NltUWS fREKT ALTIJD IEDERE ÜAG Bastelaar en Sijthoff wonnen koppelrit Twee oneerlijke Amster dammers opereren in Twente BRILLANTRUBEN (.a. f 75.- v.ANDEl - BEIJERL.LAAN 176 164 HOOGSTRAAT 152 PER LUXE TOURINGCAR NAAR...? Biologische expeditie terug uit Turkije NSC VRIJDAG 17 JULI 1959 PAGINA 6 "Recreatie- oord "Rhoort „rPoortugcta Schaal t&or De categorie der Rotterdammers, die het hart aan de watersport heeft verpand, gaat een gouden tijd tegemoet. Terwijl het recreatie plan voor de Brielse Maas reeds in volle uitvoering is al vormt de Europoort een zeer wezenlijke bedreiging voor de ongereptheid van dit natuurgebied werkt de provincie Zuid-Holland al weer aan een plan om de Oude Maas meer toegankelijk en geschikt te maken voor ontspanningzoekend Rotterdam. Bij een groep inwoners van de Maasstad, en daarnaast van Rhoon, Rijsoord, Poortugaal en Barendrecht is dit Oude Maas-plan bijzonder in de smaak gevallen, en zij hebben het initiatief genomen om de provinciale werkcommis- sie, die zich met deze materie bezig houdt, een ontwerp van eigen makelij voor te leggen, speciaal met de bedoeling om de mogelijk- heden voor de watersport in de Oude Maas zo goed mogelijk te benutten- JONGENSBROEKEN, ROTTERDAM Is er interesse? Ideaal Blijdorpbezoeher hield giften aan olifanten bij Waarde van de buit 25.000 Wielerbaan Kromtne Zandweg Wij ruimen enige grote partijen van het bekendste fabrikaat Zo goedkoop kocht U nog nooit linoleum PARKET INLAID MOIRÉ, HOUTNERF en HOLLAND GRANITÉ 98 Geen gouden bergen voor serveersters van „Witte Bergen" WOENSDAG 29 JULI De kosten voor deze aantrekkelijke trip bedragen 21.50 p.p. De gedachten van déze watersportlief hebben. die tezamen de verenigin g„De Oude Maas" hebben opgericht en er op rekenen, dat nog velen uit dit gebied zich bij hen zullen aansluiten, hebben zich ge concentreerd op de oeverstrook ten zui den van het Deltaziekenhüis. Tussen het nauwelijks te ontwaren haventje van AI- brandswaard en de iets duidelijker zicht bare Rhoonse haven is door dit onderne mende gezelschap een bescheiden accom modatie ontworpen voor 'n jachthaven, 'n Advertentie Prachtige popeline en railcord met omslag, onberispelijk model. Normaal 9.75 - 13.50. Slechts dén dag, alle maten van 5-16 jaar voor de verbazing wekkend lage prijs van Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr.Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 strandbad, een zwembad en een café-res taurant. Daarbij horen nog enkele par keerterreinen en een stoffering van de nodige bosschages- Het geheel maakt een genoegelijke indruk, e^ gezien de reeds bestaande belangstelling voor de water sport op de Oude Maas lijkt de aanleg van een dergelijk onderkomen voor roei en zeilboten, met de daarbij van nature behorende outillage, zoals een consump- tiegelegenheid alleszins verantwoord. Trouwens, de provinciale werkcommissie voor de Oude Maas, waarvan de leden zich al ter plaatse van de mogelijkheden op de hoogte hebben gesteld hebben het particulier initiatief van de waterspor ters hoog op prijs gesteld, en gaven hen de indruk, dat zij met het plan van harte instemden. Voorzitter van deze commis sie is het üd van G.S. mevrouw De Ruy- ter-De Zeeuw, terwijl verder de gemeen ten Rotterdam, Rhoon, Poortugaal, Heer- jansdam, Zwijndrecht en Barendrecht ver tegenwoordigd zijn. Het terrein waarop de vereniging het oog heeft laten vallen is eigendom van de gemeente Rotterdam, maar ligt op Het plan voor de aanleg van een wa tersportcentrum aan de Oude Maas be vat o a. een jachthaven (linksboven) en een zwembad (rechts). Rechtsbeneden is een café-restaurant gedacht. Het plant stamt geheel uit de particuliere koker van een groep watersportaan hangers nog heel wat moeten gebeuren, voor er op dit gedeelte van de bekoorlijk be groeide oever van de Oude Maas een re delijk watersportcentrum tot stand zal zijn gebracht, maar de leden van „De Oude Maas" zijn er terecht van uitge gaan, dat belangstelling van de zijde van het publiek voor een belangrijk deel het tempo bepaalt, waarin het plan zal wor den uitgevoerd. Voor de watersport is, zo werd ons ver zekerd, de Oude Maas een ideale rivier te noemen. Weliswaar is het water bepaald niet stroomloos, maar voor de werkelijke watertoerist is deze omstandigheid slechts een extra voordeel. De scheepvaart is er niet te druk, zodat ook uit dien hoofde geen bezwaren hoeven te gleden. Boven dien kan men via de Oude Maas gemak kelijk andere wateren bereiken zoals de Brielse Maas, waar men stiller water aantreft. Een belangrijk motief om de Oude Maas voor de watersport meer open te leggen, is de betrekkelijk geringe af stand van Rotterdam. Deze bedraagt van af het ontworpen watersportcentrum tot aan het einde van de Maastunnel onge veer tien kilometer, zodat ook wielrij ders binnen vrij korte tijd bij het Al- brandwaardse haventje kunnen arriveren De vereniging „De Oude Maas", die tn november van het vorig jaar werd op gericht, stelt zich voor om, naast het bevorderen van de roei- en zeilsport, ook theoretische watersportcursussen te organiseren Het secretariaat van de vereniging is gevestigd in Poortugaal Van der Poest Clementlaan 36. Men heeft bij het opstellen van het water- sportcentrum nauw contact onderhou den met de Rotterdamse Raad voor Lichamelijke Opvoeding. Als gevolg van de weersomstandighe den zijn sommige landbouwgewassen in verschillende delen van ons land vroe het territoir van Poortugaal. De vereni-j ger oogstrijp dan andere jaren en worden ging wil trachten de grond te pachten zo dra de voorgestelde voorzieningen zijn ge troffen. Met de financiering kan zij zich uiteraard niet inlaten. Een stroomgelei- dingsdam is reeds aanwezig, maar voor het overige ontbreken nagenoeg alle aan knopingspunten. Het Albrandswaardse ha ventje valt bij eb droog, een teken, dat voor de aanleg van een jachthaven al daar de bodem aanmerkelijk uitgediept zou moeten worden. Er zal, kortom. talrijke klachten van schade door wilde eenden door de directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij ontvangen. In verband hiermee heeft de minister besloten de jacht op wilde eenden eerder te openen er, we] van 16 tot en met 23 juli van 18-00 uur tot een uur na zonsonder gang. Ha 24 juli is de jacht op wilde een den gedurende de gehele dag geopend, zoals reeds eerder is bepaald. Ten overstaan van al zjjn wethouders, de toekomstige bewoners van het gehe le complex, de bouwers en van archi tect B. Treffers heeft gisteren burge mees! r J. C. Vogelaar van Nieuwerkerk Wat gebeurt er op een topdag in de Rotterdamse diergaarde? Eén van de abonnees van diergaarde „Blijdorp" wilde dat eens nauwkeu rig uitzoeken. Hij vatte post bij een van de oli fanten. de oude gulzige Aida. Van het ogenblik af. dat Aida op het bui tenterras kwam tot het moment, waarop ze des avonds de stal binnen ging, tekende hij nauw keurig aan wat de oli fant van de bezoekers te eten kreeg. Hij kwam tot het volgende resultaat: 1706 maal pinda's, 198 hele boterhammen, waar van 16 belegd het ham, elf met kaas, 28 met ha gelslag en 14 met suiker Bovendien 891 stukjes brood. Voorts 516 zuurtjes, 814 pepermuntjes, toffee» of dropjes, 811 koekjes of kaakjes, twee hele en vijf half afgekloven ijsco'6, 17 appels, 198 sinaasappel partjes. Verder nog een balletje gehakt, een Ieren of kunstleren dameshand schoen, 16 stukjes papier al dan niet met snoepjes, twee takken die waar schijnlijk in de tuin er gens waren afgerukt en als dessert.een schoen veter. Opgeteld komt dit ruw geschat neev op niet min der dan 58 kg eetbare waar. Dat is volgens de directie precies evenveel als 't normale zomerrant- soen van de olifanten, gras en hooi niet meege rekend. 's Winters, als er nauwelijks door het pu bliek wordt gevoerd, krij gen ze 14 kg meer. Zijp deze dieren zo mers de beter uit? Vol gens de directie van „Blij. dorp" zeker niet. want een deel van de verstrek, te snoepjes wordt moei lijk verteerd, terwijl het nauwkeurig uitgebalan ceerde dieet van de die ren grondig in de war wordt gestuurd. En wat te denken van die bal ge hakt voor een planten- etend dier, om van het papier, de handschoen en de schoenveter maar niet te spreken. Het voederen verbieden zou voor velen de attrac tie van het bezoek aan een dierentuin verloren doen gaan. Er kan slechte op worden aangedrongen om met mate te voederen twee stenen gemetseld In de gevel van een door de heer Treffers ontworpen en door de Fa. D. de Graaf te Moerkapelle aan de Midden Molensingel te Nieuwerkerk te bouwen woning. Het betrof een hoekhuis ln een complex van 36 eengezinswoningen met beneden 'n grote woonkamer en een keuken met roestvrij staler. aanrecht en boven vier slaapkamers, een badkamer en een rui me vliering. Koper is de heer J. Jansen, wiens gezin uit vijf personen bestaat. Dit complex past in een plan dat zes tienhonderd woningen omvat en dat over tien tot vijftien jaar zal zijn gereali seerd. Burgemeester Vogelaar deelde mede dat dit plan slechts een zeer beperkt aantai flats omvat. Hij wü het landelijke karak ter van zijn gemeente goeddeels intact laten, hetgeen kan worden bereikt door in het nieuw te bouwen complex zoveel mogelijk eengezinswoningen op te nemen en door Nieuwerkerk gescheiden te hou den van Capelle aan de IJssel, d. m. v. een brede strook van groen en weilanden Nieuwerkerk kan voor vele Rotterdam mers een gemeente worden waarin het heerlijk wonen is, temidden van groen en landerijen. De burgemeester achit een rus tige woonomgeving van veel belang voor iemand met een drukke werkkring in een stad, en hij neemt aan, dat men gaarne een Iets hogere prijs zal willen betalen voor een dergelijke woning, die comforta, bel is en de huisvrouw wat luxe biedt. Na de plechtigheid van het inmetselen der stenen wenste burgemeester Vogelaar de particuliere ondernemers die in zijn gemeente de gelegenheid aangrepen om op eigen risico te bouwen, succes toe. en hij hoopte dat de bewoners zich in hun nieuwe woningen gelukkig zouden voelen Gisternacht hebben inbrekers een fikse slag geslagen in een woning in de Apol- Iolaan te Amsterdam. Zjj zijn het perceel binnengekomen door een openstaand raam op de eerste verdieping. Dit raam was gemakkelijk te bereiken, doordat voor het perceel stenen muurtjes staan en boven de voordeur een luifel is aan gebracht. De voordeur was dicht, doch niet op slot, zodat de daders het perceel door deze deur konden verlaten. Ver schillende kasten waren doorzocht, doch alleen bij de hoofdbewoonster is gestolen. Ontvreemd werden o.a. 1 platina broche, lang p'lm. 8 cm. breed plm. 1 cm. naar de uiteinden smal toelopend. In het midden 2 parels, waarnaast een rij diamantjes (aan elke kant 12 stuks), naar de uitein den kleiner wordend; uit de rij diamant jes ontbreek er één. Waarde 9000,— 1 Handgemaakt, platina dameshorloge. De band toestaat uit 10 schakels, waarvan el ke schakel een rechthoekige ring vormt. Het horloge is eveneens gevat in zo'n schakel. De schakels zijn plm. 0,6 x 1.3 cm. groot. Op de wijzerplaat staan streep jes, terwijl de wijzers bestaan uit gouden stripjes op zwarte ondergrond. Het hor loge is enig in Nederland. Waarde 3000. 1 Snoer parels (101 stuks) met gouden slot. Het slot is plm. 0,7 x 1.2 om. groot, terwijl op het slot 3 antieke diamanten zijn aangebracht, waarvan de middelste diamant iets geel van kleur is. De parels zijn bij het slot het kleinst en worden steeds iets groter. Waarde 1.100,1 Handgemaakte platina schakelarmband, bestaande uit 5 of 6 aquamarijnen, groot pim 2 cm, ovaal, lichtblauw van kleur. De aquamarijnen zijn -in de breedte aan elkaar verbonden door kleine platina sehakeltjes. Waarde 2.500,—. 1 Gouden armband met vierkante topaas, ongeveer 1.2 x 2 cm groot. De topaas is aan 1 hoek beschadigd, terwijl de armband een ge vlochten touw voorstelt. Waarde 300,— De totale waarde van de gestolen voor- werpen bedraagt plm 25.000.— Theo Stjthof en Henk Bastelaar heb ben gisteravond het tweede deel van de twee weken geleden door regen afge broken koppelwedstrftd voor amateurs en onafhankeljjken gewonnen. In totaal veroverden beide renners 23 punten, evenveel als het op de tweede plaats eindigend duo Wesseling-Paul, terwijl als derde ploeg werd geklasseerd de combinatie Brinkman-Muilwijk, welke tot 13 punten kwam in een 40 km rit, Eens te meer is overigens gisteravond duidelijk komen vast te staan, dat er bij het hanteren van reglementen of liever gezegd het in elkaar timmeren van spe ciale Rotterdamse wielerbaanreglemen ten van een werkelijke lijn geen sprake is. Het koppel Heiden-Swaneveld bijv, beëindigde de vorige rit over 40 km niet, omdat Swaneveld door een val werd uit geschakeld. Wesseling-Paul was een nieuwe combinatie en zou, afgaande op de reglementen van 2 weken geleden re glementair een ronde achterstand toe gediend moeten zijn. Dit alles gebeurde niet, ofschoon men wel star vasthield aan de reglementair vastgestelde ronde ach terstand, welke Verdoorn destijds kreeg toen zijn koppelgenoot de baan moest verlaten. Verdoorn en diens maat Van der Lans hebben al het mogelijke ondernomen om deze ronde weg te werken en hebben er min of meer de avond mee goedgemaakt. Zij veroverden 27 punten, maar kwamen in afstand tekort, want zij konden het peloton net niet vatten. De uitslag was; 1 Sijthoff-Bastelaar. 40 km in 57 min. 58 sec. 23 punten 2. Wes seling-Paul 23 punten 3. Brinkman- Muilwijk 13 punten 4. Jongejan-Breure 11 punten 5. Faber-Koppenjan 7 punten 6. Koeverm-ans-de Vries 5 punten 7. Mes- ters-Redeker 3 punten 8. Ribbèlirak-Jan- sen 3 punt. 9. Swanenveld-Heiden 3 pun ten 10. op 1 ronde Verdoorn-Van der Lans 27 punten. Nieuweling Liegrets won opnieuw de ritten rond de Caritas-brassard. Hij won zijn achtervolgingsrit met 110 meter voor sprong op Blokker. De 15-jarige Dordte- naar Henny Goud bemachtigde de adspi- rantentitel op het sprintnummer. De Vlaardinger Arie Drop werd met enkele lengten geklopt. Een nieuwelingenrit over 20 ronden werd in 11 min. en 57 sec. gewonnen door Muntz vóór den Braber, Lieben, Roos. Nootenboom en Sap. De K.L.M. heeft de DC-6 B „Olivier van Noort" verkocht aan de Amerikaanse chartermaatschappij „Twentieth Century'. Het vliegtuig was sinds 1952 in gebruik bij de K.L.M Op Schiphol staat de machine reeds gereed in de kleuren van de nieuwe eigenaar. Dezer dagen zal K L.M.-per soneel het toestel over de oceaan vliegen. IN EEN GRANDIOZE 9CIZOEN- onverwoestbaar sterk linoleum, dat practisch een mensen- leeftijd meegaat. 200 cm. breed, van 16.90 per meter, 80 183 cm. breed, van 15.50 per meter, 30 iets kleurafwijkend. Een prach tige linoleum in een groot kleuren-assortiment. 200 cm. breed, van 13.50 en 11.90 per m. -* 90 Een kleine partij LINOFELT - HOUTNERF 200 cm. breed, m nu per meter voor [J BINNENWEG „City Centrum" BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VLISSINGEN (V (Van onze correspondent in Bonn) e Westduitse jeugd is een factor van grote betekenis in de koop kracht. Dit is duidelijk geworden sinds het D.I.V.O.-instituut voor me- ningsouderzoek in Frankfurt-am-Main de resultaten publiceerde van een en quête, die het hield over het thema zak geld. Ondervraagd werden daarbij niet de kinderen, maar de ouders. Toen kwam aan het licht, dat in de Westduit se Bondsrepubliek de „kinderen van het economische wonder" tussen de tien en twaalf jaar maandelijks 2.5 mil joen mark hebben uit te geven, die tus sen twaalf en veertien laar 3.8 miljoen en die tussen veertien en zestien jaar 15 miljoen. Omgerekend over een jaar betekent dit, dat de Westduitse jeugd tussen ien en zestien jaar 255 miljoen mark aan zakgeld in haar handen krijgt. Men boehoeft geen cynicus te zijn om het vermoeden uit te spreken, dat het grootste deel van dit geld in de winkels en het kleinste op de spaar bankboekjes terecht komt. Wij willen niet ingaan op de sociale zjjde van het zakgeld-probleem, waar- omtrent vele meningen diametraal te genover eikaar staan en dat elk ouder paar op eigen wijze en naar beste we ten tracht op te lossen, onafhankelijk meestal van hetgeen de opvoedkundi gen er over te zeggen hebben. Het ene ouderpaar zal zich op het standpunt stellen, dat het niet goed is kinderen al op jonge leeftijd geld in handen te geven, terwijl het andere met evenveel recht de mening huldigt, dat het zijn nut heeft kinderen al vroeg aan geld te doen gewennen en hen van de waar de er van bewust te maken. Het ene ouderpaar koerst zijn kind (eren) be wust van de koop-verleiding weg, het andere leert hen die te weerstaan. Voor beide - en genuanceerde andere - op vattingen is ongetwijfeld iets te zeggen. Een gulden middenweg is haast niet aan te geven. Dat zich ten aanzien van het pro bleem van het zakgeld voor kinderen de laatste 25 jaren enorme veranderin gen in de algemene opvattingen hebben voorgedaan, is intussen wel zeker. De kinderen der jaren -'ertip waren al blij als zij op veertien-jarige leeftijd hun eerste zakgeld kregen. Daarbij werd dan in dubbeltjes en in het toenmali ge Duitsland in pfennige gerekend. Er werd met de dubbeltjes en pfennige ge meenlijk zeer voorzichtig omgespron gen, ook al omdat de uwelui toen nog rekenschap en verantwoording eisten van de wijze, waarop het zakgeld werd uitgegeven en - waar nodig - tot spaar zaamheid maand n. De algemene prijs stijgingen sinds die goede tijden - ook al zat de wereld toen midden in de ma laise - heeft natuurlijk ook in de hand gewerkt, dat een dubbeltjes- en pfen- nige-zakgeld nu vrijwel uit de mode zijn. Er is voor e.n cent of voor een stuiver nu haast niets meer te koop. Het centje zoute drop, het ijsje van twee en het pakje kauwgummi van een stui ver existeren niet meer. Het is allemaal vijf- tot tienmaal zo duur geworden. Het ijsje begint bij een duppie, de kauwgummi (in Westduits- land) bij 50 pfennige. Bovendien heeft ook de smaak der moderne jeugd een wijziging ondergaan. Wie had er op veertien-jarige leeftijd vroeger ai een grammofoon? Wie kocht er zoals te genwoordig - grammofoonplaten, radio- en filmtijdschriften, make-up-artikelen, halsdoekjes met filmsterren en „Schla- ger"-zangers er op? Er is Inmiddels een heie industrie ontstaan, die is af gestemd op de smaak van de moderne jeugd en die het leeuwenaande! kas- seert van de 225 miljoen mark, die de Westduitse jeugd tussen de tien en zes tien jaren per jaar kan uitgeven. Zo komt het, naar het D.I.V.O-instl- tuut uitvond, dat tegenwoordig al 46 pet. der tien en elf-jarige Duitsertjes zakgeld krijgen (gemiddeld 1.95 mark per maand), 57 pet. van de twaalf- en dertien-jarigen (gemiddeld 3.17 mark per maand) en zelfs 82 pet. van de veertien- en vijftien-jarigen 10.53 mark per maand in doorsnee. En het is bovendien helemaal niet gezegd, dat de ouders die het om de een of andere reden niet nodig vonden om antwoord te geven op de - uit de aard der zaak onbescheiden - vragen van het D.I.V.O. instituut hun kinderen geen zakgeld ge ven of minstens maandelijks iets toe stoppen. De geljjkberechtigdheid tussen de beide geslachten, die in de voorlo pige Westduitse grondwet is verankerd, geldt naar zakgeld gerekend ook al bij de jongens en meisjes: in doorsnee kan worden gezegd, dat zij evenveel krij gen. Tn de lagere leeftijdsgroepen (tien en elf jaar) krijgen de Westduitse meis jes zelfs iets meer dan de jongens. Natuurlijk leidt de hoogte van het zakgeld, dat de Westduitse kinderen krijgen, vaak tot overdreven voorstel lingen omtrent de wolstand van de ouwelui en omtent hun eigen aanspra ken jegens de toekomst. Zo kwam het, dat kortgeleden in een schooldiscussie over levensproblemen, waarin de vraag werd gesteld, hoeveel de „teenagers" dan wel dachten later voor hun levens onderhoud nodig te zullen hebben, een der jongens met een stalen gezicht het bedrag van 8000 mark per maand noem de. Een ander was iets bescheidener: hy meende, dat hij liet met 6000 mark per maand al een heel eind zou bren gen Maar dat zijn excessen, zelfs in West-Duitsland waar de teen-agers" met de Bardat-gezlehtjes, de paarde- staarten, de „blue jeans", de petticoats, de naaldhakjes, de leren jasjes, de Elvis- bakkebaarden en de scooters meer dan 250 miljoen mark per jaar kunnen uit geven. Twee Amsterdammers, die in het po litieblad reeds gesignaleerd waren we gens hun oneerlijke praktijken als schoorsteenvegers, hebben thans Twen te onveilig gemaakt Beide hoofdstedelin gen stapten grote zaken binnen en ver telden in opdracht van een groot kantoor de schoorstenen een beurt te moeten ge ven Daarop boden zij gepeperde reke ningen aan Zo incasseerden zij bij een groot kledingmagazijn te Hengelo 300.— Ook in Enschede beurden zij bedragen variërend van vijftig tot honderd gulden voor werk, dat niet was besteld maar dat zij ook niet verrichten. Een zaken man in Enschede, die de zaak niet ver trouwde, liet het tweetal door een win kelmeisje volgen. Zij waarschuwde ten slotte een surveilerende politieagent. Op het politiebureu bleek, dat men de beide Amsterdammers juist geen oplichting ten laste kon leggen, zodat de politie hen weer in vrijheid stelde. (Advertentie) (Van onze correspondent) Zes serveersters van het bekende café- restaurant „De Witte Bergen" in Laren hebben een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen de directie, die een loon regeling zou hebben doorgedreven, welke In strijd was met de terzake geldende be palingen. De procedure was geëntameerd door de Nederlandse bond van Horeca personeel en de zaak diende woensdag morgen voor de kantonrechter te Amers foort, mr. P. E. Vonkenberg. De voortvarende serveersters hadden intussen het verloop van de procedure niet afgewacht en zichzelf al radicaal schadeloos gesteld. Ze waren aangenomen 'P een conditie van 45 gulden per week lus vrije kost en inwoning; het bedic ningsgeld van vijftien procent en de „overtip" moesten ze afdragen. Dit laats te vormde de grief, waarop de bond de Ingestelde vordering baseerde. Eisers vroegen aanvankelijk niet minder dan f 68.500.-, welke vordering later werd teruggebracht tot f 37.947.- Tntugsen had de directie van het Laren- se café-restaurant achterhaald, dat vijf van de zes meisjes, die de vordering lie ten instellen, zich „eigen recht" hadden verschaft. Ze speelden onder één hoedje met buffet- en keukenpersoneel, dat b» stellingen opnam en uitvoerde. De zaak is uitgekomen toen een ser veerster. die niet goed overweg kon met het team, ontslag nam en de hele affaire aan de directie vertelde. Inmiddels waren betrokkenen verdwenen en elders in het land op verschillende plaatsen werkzaam Ze zijn verhoord en bekenden de feiten. De kantonrechter te Amersfoort vond woensdag tn de gehele gang van zaken voldoende aanleiding om de eisende partij de serveersters op één na, in hun eis niet ontvankelijk te verklaren. Een van hen, die niet meefraudeerde kreeg f 709.- schadevergoeding toegewezen. Het eigen recht" der overigen is in zoverre tot gelding gekomen, dat naar wij van justitiële zijde te Utrecht vernamen de strafzaak, die voortvloeide uit de aangifte door de directie van „De Witte Bergen" gpsepdneerd. een dag zonder zorgen!! Wij vertrekken om 9.30 uur van ons kantoor aan de Kortenaerstraat 1 te Rotterdam en zijn terug om 24.00 uur. (met inbegrip van koffie met gebak - uitgebreide koffie tafel te....? - thee - diner te....? en als slot te....? Deelnemerskaarten voor deze trip zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor te Rotterdam. Kortenaerstraat 1 en te Schiedam, Dam 18. DE AFD. PROPAGANDA Onze reis donderdag 23 juli a.s. naar Antwerpen-Brugge is UITVERKOCHT Dezer dagen keerdep In ons land terug de zes deelnemers aan de Nederlandse bio logische expeditie naar Turkije, de Leid- se studenten in de biologie E. Hennipman. V Nijhoff, C Swennen, W. J. M. Vader en W J. J O de Wilde en de amateur- bioloog en technische deskundige A. S Tulp uit Drachten. Het doel van de expeditie was het bijeen brengen van collecties geconserveerde dieren en gedroogde planten ten behoe ve van wetenschappelijk onderzoek aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie en het Rijksherbarium te Leiden, als mede de herbaria te Utrecht, Wagenin- gen, Kew en Berlijn. De financiering werd mogelijk gemaakt door belangrijke steun van de rijksuniversiteit te Leiden, het Prins Bernhardfonds, de HoUandsche Mij. der Wetenschappen en van de zijde van het bedrijfsleven. Gedurende de maanden april, mei en Juni werd met de speciaal voor dit doel ingerichte vrachtauto van de Rijksautomn- bielcentrale ruim 7000 km in Turkije afge legd- Dank zij de medewerking van de Turkse autoriteiten was men in <je gele genheid wetenschappelijk materiaal te verzamelen aan de Middellandse Zeekust, in het Taurusgebergte op de hoogvlakte van Eufraat en Tigris in het Oostponti- sche gebergte en langs de kust van de Zwarte Zee. Dat de expeditie een volledig succes 1» geworden, blijkt uit de resultaten; in to taal werden 6000 planten verzameld, om vattende ca. 1500 soorten, alsmede een be langrijke collectie reptielen, vissen schaal- en schelpdieren en insekten Het grootste deel van dit materiaal, ca 5 kub meter, is inmiddels van Istanbul verscheept, ter wijl het overige door de deelnemers, die de terugreis geheel met de auto aflegden, zelf werd meegenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6