Karavaan verlangt naar huis Triomf voor ROBINSON. ondergang voor Robic Futloze Tour de France door aard van parcours? „Pot" van Nelux weer gespekt Mej. A. Vunderink succesvol in de jeugdklasse Spanje draagt foto van Frederico op de revers Rusland reeds zeker van de zege op Nederland: 3-0 Uitslag twintigste etappe DE EILANDER Nederlandse roeiploeg voor Macon Vijf dagoverwinningen voor J. Kraan Nederland eerste bij zeilwedstrijd Onzeker spel van Maris Britse advocaat wereldkampioen floretschermen De Nijmeegse Vierdaagse INTERNATIONA T ,F, BRAASSEMWEEK OM DE GALEA-BEKER Rus vestigt nieuwe snelwandelrecords Bouwman en M. Maas in cricketelftal Ruim 650 meer in schrijvingen dan vorig jaar Bossche Driedaagse .sS1 siSkS V B VRIJDAG 17 JULI 1959 PAGINA 7 De Tour en de radio mm. Internationale Seaweek TSJECHISCHE ATLEET IN ELBE VERDRONKEN ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 1 door KLAAS TOXOPEUS minium Voor landenwedstrijd tegen Denemarken 800 deelnemers gestart Deense Kanaalzwemster niet geslaagd Cricketprogramma Van onze sportredacteur) CHALON, donderdagavond. Nog twee dagen en de inmiddels tot 66 man bijna de helft! uitgedun- Bovendien zal de Bretonse regionaal Gerard Saint ongetwijfeld worden uit geroepen tot de strijdlustigste man van heel de karavaan. Tenslotte zul- "v/ ii ou.il u oj iou, u-c 10C.0J01 ua>ucuu(r 7 i de karavaan van de heer Goddet zal [en Bahamontesen Gaul mogen aan- Parijs binnentrekken. Daar worden treden a^s de koningen der bergen, dan de Helden bejubeld. Daar zal Fre- Vat laatste staat zelfs al definitief derico Bahamontes in het geel gekleed vast. De weinige zaken welke nog te J "T 7 i i n - 1 li /in n/iM q i4.1X - _1 de ereronde maken. Daar zal de Fran se nationaal André Darrigade de groe ne trui dragen. Daar zullen de Bel- regelen zijn zij hebben uitsluitend betrekking op onderlinge prestigege vechten bij de Fransen zullen op de gen voor het tweede jaar in successie voorlaatste dag afgehandeld worden, de gele petjes, die bestemd zijn voor Dan is namelijk de tijdrit naar Dijon, de winnaars van het ploegenklasse- van waaruit de marathon naar Parijs ment, op hun hoofd mogen zetten, ondernomen wordt Als de Tbur de France eenmaal het stadium der beslissingen bereikt heeft, als de karavaan vermoeid is en nog slechts naar huis verlangt, dan vraagt men zich steeds weer af, of er nu werkelijk niets meer gebeu ren zal, dat op een revolutie gelijkt. Dat deed men ook vandaag weer, de laatste dag, waarop nog sensaties mogelijk zouden zijn. Het is echter duidelijk geworden: iedereen heeft zich neergelegd bij de posities die na meer dan drie weken onderlinge strijd verworven zijn. Daarom is er geen enkele aanval gelanceerd. De karavaan ging „wandelen", met als gevolg, dat voor de tweede achter eenvolgende keer het tijdschema op ernstige wijze verstoord werd. In An- necy kwam de karavaan vijf kwar tier te laat binnen. Vandaag arriveer de de hoofdmacht bijna een uur te laat. Gelukkig maar, dat men de start met 20 minuten vervroegd had.... Twee mannen hebben vandaag slechts de aandacht gevraagd. De een was in het voorste gelid. De ander be leefde een triest drama, ver achter het Peloton. De eerste heette Brian Robin son. Hij heeft de kans om waar te ma ken, dat men hem in Clermont Fer- rand niet ten onrechte gespaard heeft, hoewel hij ver na de tijdlimiet arri veerde, gretig gegrepen. Hij heeft m zijn eigen tempo de tocht van Annecy naar Chalon gemaakt en bereikte daar mee, dat hij twintig minuten voor al de anderen aan de eindstreep kwam. Intussen ging het mannetje Robic roem loos ten onder. Negentien dagen had hij zich gehandhaafd. Zelfs op de berg toppen was hij niet bezweken en nu, kort na de start, gingen zijn 38 jaar ou de benen plotseling niet meer rond. HU zakte weg uit het peloton, zwoegde en schudde alsmaar het kleine hoofdje, be reikte zowaar nog de finish, maar was. De jury wist van geen wijken. De naam Robic werd doorgestreept. Critiek op Coddef De karavaan had overigens weinig oog voor dit alles. Men verdiepte zich meer in hetgeen het lijfblad van de heer Goddet meldde over een vraagge sprek, dat voor de toekomst van de Tour de France misschien belangrUke gevolgen heeft. Is, zo vroeg men zich af, de aard van het parcours er verant woordelijk voor, dat wij dit jaar zo'n futloze Tour de France beleefd heb ben? De antwoorden waren niet mis. Er werd namelU'k niet alleen gesteld, dat by de huidige ontwikkeling van de internationale wielersport de Tour de France korter moet zijn en beperkt moet worden tot vUftien of achttien da gen, maar ook, dat het funest is voor het goede verloop van de strijd, dat er eerst zoveel vlakke etappes zyn, dat de bergen door een te vermoeide en in middels veel minder strijdlustige ka ravaan overwonnen moeten worden. „Begin met een of twee bergetappes en een tijdrit, dan is de strijdlust met een fel aangewakkerd", zo wordt de heer Goddet geadviseerd. Men redeneert aldus: Als in een berg etappe enkele specialisten onder de fa vorieten een voorsprong genomen heb ben, zullen hun naaste concurrenten onmiddellijk willen trachten dat ver schil weg te werken. Dan zullen zij dus in de aanval móéten. Nu hield ieder een, die meende de toekomstige win naar te kunnen zijn, zich rustig in de veronderstelling, dat er voor hem nog geen enkele reden was om aan te val len en dus krachten aan te spreken. Daar staat dan tegenover, dat al de anderen, die een wezenlijk onderdeel van de karavaan uitmaken, zonder dat moest daar vernemen, dat hp te laat zij tot de Grote Mannen behoren, van het begin gedoemd worden tot een knechtenrol. De kans om tenminste één keer op de voorgrond te treden, om zich ook één keer Groot te mogen wanen als trotse drager van de gele trui, wordt hun dan ontnomen. Saint achter Gaui Zo ziet men, terwijl de karavaan nog moeizaam voortrolt om het Avontuur van 1959 te beëindigen, denkt men reeds aan 1960. Laten wij ons voorlo pig echter beperken tot de laatste da gen van 1959. Zij zijn, ook al gebeurde er deze keer dan niets, vermoeiend ge noeg. Bovendien dwingen zij ons nog te zeggen, dat de pot van „Nelux" van daag weer aardig gespekt is. Charly Gaul heeft namelijk op het laatste berg je van de Tour, de Forêt d'Echallon, zich niei laten verrassen door de dap pere Saint. Hij kwam als eerste van het peloton op de top en daarmee stel de hij zijn tweede plaats in het berg- klassement veilig. Het leverde Nelux 250.000 francs op. Sinds maandagmor gen is het banksaldo van de Neder lands-Luxemburgse formatie opgelo pen van ruim 900.000 tot ongeveer 3 miljoen francs. Damen en Kersten zul len er geen spijt van hebben, dat zij in de moeilijkste uren van de Tour, in het hoogland van Auvergne, hebben door gebeten. 17-7-59 69 km Thorey Brazey^st SEURRES Jean De radio-reportage van de laatste etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.50 en 17.30 uur. De herhaling volgt om 19.40 uur en de nabeschouwing is om 21.55 uur. Alle uitzendingen via 298 m. T.V.-reportage Tussen 16.15 en 16.45 uur verzorgt de Eurovisie een rechtstreekse uit zending van de aankomst van de Tourrenners in Parijs. xï!» Ook op de laatste dag van de inter- Huurman jr. 2 Zomerweelde, strm. J. n if kader van de internationale Sea-week voor marine-teams uit België UneKentana, Italië. Noorwegen, weden en Nederland vonden zeilwedstrijden ptaats on het Usselmeer. Men ziet de draken tijdens de wedstrijd. 879 p. 2. Zweden 578 p. 3. Nederland 402 p. De uitslag van de zesde race was: 1. Noorwegen 879 p. 2. Nederland 578 p. 3. Griekenland 402 p. Het eindklassement luidt: 1. Neder land 3617 p. 2. Zweden 3191 p. 3. Noor wegen 2964 p. 4. Griekenland 1635 p. 5 Italië 997 p. 6. België 936 p. In de internationale Seaweek voor marine-ploegen, zjjn gisteren roei- en zeilwedstrijden gehouden te Medemblik. Roeikampioen werd Griekenland, dat voor Italië en België eindigde. De uitslag was: (2000 meter): 1. Grie kenland 8 min. 2. Italië 8.9,6. 3. België 8.12.7. 4. Nederland 8.2,28. 5. Noorwegen 8.33,2. 6. Zweden 8.43. De uitslag van de vijfde zeilrace in de Drakenklasse, luidde: 1. Noorwegen nationale Braassemweek was het licht weer. In de ochtend en een gedeelte van de middag zelfs vrijwel windstil. Later kwamen er verspreid vleugjes wind uit allerlei richtingen over het water en tenslotte een lopend briesje. Het waren dus wedstrijden waar alles in zat, maar waarbij vooral een dosis geluk te gebruiken viel. Omdat in een aantal klassen nog van alles kon ge beuren, in verband met de beslissing voor de hoofdprijs, was de strijd bij zonder enerverend. Met het oog op de zwakke wind waren alle banen inge kort, waardoor slechts een ronde werd gevaren. Talloze malen kwam het voor, dat een zeiler op een mooi vlaagje weg liep van zijn tegenstanders om dan even la ter lijdelijk te moeten toezien hoe de concurrenten weer in- en voorbij lie pen. Paul van Wijk werd in de Vrij heidsklasse voor de vierde maal eerste. Jacques Kraan won ook de laatste race in de Flying Dutchmanklasse en heeft dus vijf dagoverwinningen op zijn naam gebracht, zij het in een klein veld. In de Pampusklasse kwam Henk de Ruy- ter enkele tientallen meters te kort voor zijn vijfde dagoverwinning. Bijzonder goed heeft in deze ge slaagde Braassemweek mej. A. Vun derink in de jeugdklasse gevaren. In een serie van acht wedstrijden be haalde zij een goede puntenvoor- sprong en daardoor de hoofdprijs uit een veld van 19 schepen. De hoofd prijs in de Regenboogklasse viel ten deel aan de Rotterdammer John Hof land. De uitslagen luiden: Flying Dutchmanklasse: 1 Mustang, strm. Jacques Kraan (hoofdprijs), 2 Teal, strm. I. Bol. 12m2 Sharpieklasse: 1 Mariandel, strm. J. van Staveren (hoofdprijs), 2 Capriccio, strm. E. Döring (Did.) Valkenklasse: 1 Papita, strm.' D. 't Hooft. 2 Tarentella, strm. E. J. Hoppe, hoofdprijs: Bouty 2, Egon Rolf v. d. Baumen. Finn-klasse: 1 Felfinn, strm. J. J. PARIJS Longjumeau Corbeil Provins Romiliy Nangis Melun Nogent 18-7-59 331 km Mussy ChStillon St-Seine-l'Abbaye DIJON Ploegenklassement 1 Internationale ploeg (Robinson, Sutton, Christian) 18.16.15, 2 Italië 18.36.51, 3 ex aequo België, Frankrijk, 1 Robinson (Int. ploeg) 5.52.21 (met bon. 5.51.21), 2 Padovan (It.) 6.12.27 (met bon. 6.11.57). 3 Darrigade (Fr.) z. t„ 4 Cazala (Fr.) z.t., 5 LebuhoteJ (West) z.t., 6 Van Geneugden (B z.t., 7 Van Aerde (B.) z.t., 8 Anqueti! Nelux <Damen, Kersten en folzani, nr„\ Tt Q Ttuvssp rui »t in n,mm Spanje, Zwitserland-Duitsland, West, (Fr.) z.t, 9 Buysse (B.) z.t. 10 Damen Centraa] en Parys allen is.37.21. (Nelux) z.t., 11 Gismondi (It.), 12 Sabbadini (West), 13 Batti (It.) 14 De Bruyne (B.), 15 Picot (West), ie Algemeen ploegenklassement Saint (West), 17 Traxel (Zw.Dld IS 1 België (Hoevenaers, Adriaens- Huot (Centr.), 19 Groussard (West», sens en Pauwels) 336.58.08. 2 Frank- 20 Falaschi (It.), 28 Anglade (Ceritr.), rijk 337.37.22, 3 Centraal 337.54.27, 4 31 Rivière fFr34 Kersten (Nelux) West 338.11.08, 5 Spanje 339.00.14, 31 Riviere (Fr.), 34 ux Italië 5J9.19.55, 7 Nelux (Gaul, Damen 45 Bolzan (Nelux), 49 Gaul (Nelux), cn Ernzer) 3395810, 8 Zwits.-Duitsl. 50 Ernzer (Nelux), 53 Baldini (It.), 54 340.50.11, 9 Int. ploeg 341.00.11, 10 Pa- Hoevenaers (B.), 57 Bahamontes (Sp.) rijs 341.23.32. allen in dezelfde tijd als Padovan: 6.12.27. Puntenklassement Robic (Parijs), die na het sluiten van de controle arriveerde, is uit de 1 Darrigade (Fr.) 571 pt, 2 Saint strijd genomen. De Pooi Wierucki (West) 460 pt, 3 Gaul (Nelux) 419 pt, (Int.) gaf tijdens de 20e etappe op 4 Anquetil (Fr.) 418 pt, 5 Bahamon- Er zijn nu nog 66 renners in de strijd, tes (Sp.) 410 pt, 6 Graf (Zw.-Dld.) 381 pt, 7 Van Aerde (B.) 345, 8 Anglade Algemeen klassement (Centr.) 343, 9 Hoevenaers (B.) 314. 10 Robinson (Int. ploeg) 306, 11 Ri- 1 Bahamontes (Sp.) 112.04.58, 2 vière (Fr.) 290, 12 Baldini (It.) 285 Anglade (Centr.)) op 5 min. 40 sec., 13 Van Geneugden (B.) 266, 14 Grac 3 Mahé (West) op 8.56, 4 Anquetil zyk (Fr.) 247, 15 Bruni (It.) 241. (Fr.) op 10.14, 5 Baldini (It.) op 11.16 6 Hoevenaers (B.) op 11.28,7 Adriaens- sens (B.) op 11.44, 8 Rivière (Fr.) op 12.34, 9 ^auwels (B.) op 20.02, 10 Saint (West) op 20.19, 11 Gaul (Ne lux) op 21.26, 12 Brankart (B.) 112.27.56, 13 Bergaud (Centr.) 112.39.31, 14 Manzaneque (Sp.' 113.00.26, 15 Dotto (Centr.) 113.04.1S 16 Darrigade (Fr.) 113.04.38, 17 Robin- Bergklassement 1 Bahamontes (Sp.) 73 pt, 2 Gaul (Nelux) 68, 3 Saint (West) 65, 4 Huot (Centr.) 42, 5 Rivière (Fr.) 27, 6 Ber gaud (Centr.) 24, 6 en 8 Christi-in (Int. pl.) en Gismondi (It.) 19, 9 An. glade (Centr.) 15, 10 Mahé West) 14 snN'lnt6pToeg'l'l30725, 13 Frledrieb 11 Graf (Zwits.-Dld.) 13, 12 Dotto (Zw.-Dld.) 113.08.45, 19 Planckaerl (Centr.) 12, 13 Pauwels (Belg.) 11 (B 113.10.09, 20 Vermeulin (Parijs) 14/15 Desmet 'B.) en Morales (Sp.i 113 15.05, 24 Graf (Zw.-Dld.) 113.24.28, 10, 22 ex aequo o.a. Anquetil (Fr.) en 27 Jarssens (B.) 113.39.50, 29 Damen Damen (Nelux) 6, 27 ex aequo o.a (Nelux) 113.44.08, 31 Geminiani (Fr Ernzer (Nelux) 4, 32 ex aequo o- 113.45.40, 32 Ernzer (Nelux) 113.47.38. Baldini (It.) 2 pnt. 37 De Bruyne (B.) 113.53.10, 46 Bolzan (Nelux) 114.11.28, 52 Kersten Nelux- De prijs voor de strijdlustigste ren- 114 2118 ner was voor Robinson. (Van onze sportredacteur) Chalon, donderaagavond Ramon Torres, 63 jaar oud, on danks zijn jaren een der aandachtig- ste volgers van de Tour de France, werkt momenteel het hardst van al de journalisten in de karavaan van de heer Godaet. Elke dag weer verwacht men van hem op de redactie van „El Mundo Deportivao" in Barcelona vele kolommen, nu Frederico Bahamontes de Tour gaat winnen. Zaterdag heeft Spanje een nationale feestdag, zater dag begint voor Spanje de glorie van de wielersport, zo vertelde Torres ons. De gedachte aan zaterdag maakt Tor res overigens bijzonaer nerveus. Hij herinnert zich nog als de dag van gis teren, hoe heel Toledo feest vierde, twee jaar geleden, toen Frederico Ba hamontes trouwde met de charmante Fermina. De kerk was schitterend ver sierd, heel de stad vormde een erehaag voor het paar en na de plechtigheaen kende de vreugde geen grenzen. Hoe moet Spanje dan nu wel reageren en Toledo in het bijzonder, vraagt Torres zich bezorgd af. Frederico Bahamontes is de Held van Spanje geworden. Geen voetballer, geen stierevechter, niemand kan nu in zijn schaduw staan. In Maarid draagt ieder een op de revers een foto van Baha montes met daaromheen gedrapeerd een strikje in de nationale kleuren. In Bilbao, de stad van Lorono, de stad dus waar men tot voor zéér kort Bahamontes verafschuwde, omdat hij de grote rivaal van Lorono was, zélfs in Bilbao jubelt men voor Bahamontes. Lorono zal moe ten geaogen, dat hij voortaan zijn faam moet delen met zijn aartsvijand. De burgemeester van Bilbao heeft namelijk aangekondigd, dat in zijn stad een straat naar Bahamontes genoemd zal worden. Lorono genoot die eer al, ook al heeft bij nooit de Tour de France gewonnen. Lorono kijkt trouwens om meer redenen bijzonder zuinig. Het is namelijk ook nimmer ter ere van hem gebeurd, dat de Spaanse ambassadeur in Parijs vanuit Madrid opdracht heeft gekregen om naar het Pare des Princes te gaan om er ee t Spanjaard te huldigen. Zaterdag gebeurt dat voor Bahamontes. Men kan van Frederico Bahamontes bepaald niet zeggen, dat hij langzaam naar de top van ae wielersport geklau terd is. Zijn ster is omhoog geschoten. Zes jaar geleden kende niemand hem, toen hij aan de start verscheen voor de ronde van Asturië. Geen wonder, het was zijn eerste grote wedstrijd. Meteen echter vestigde hij de zoon van een stratemaker uit ae omgeving van To ledo zijn reputatie. Hij klom met een verbluffend gemak naar de top van ae Pajares, een berg die tot twee keer toe niet genomen kon worden in de ronde van Spanje, omdat sneeuwmuren de weg versperden. Die dag schreef de Bel gische superspecialist onder de wiel renners, Fons Versnick, aan alle Spaanse krant een brief. „Ik heb een fenomeen ontdekt. Zijn naam is Bahamontes. Geen Coppi, Bartali of Koblet kan hem op de bergen verslaan." Bahamontes heeft daarna de ene triomf na de andere behaald. Het volgend jaar reeds, in 1954, won hij voor de eerste keer het bergklassement in de Tour de France. Twee jaar later wera hij vierde in het eindklassement, ondanks het feit, dat hij meer dan veertig minuten achter stand had, toen de bergetappes begon nen. Nu zet hij de kroon op het werk. De zoon van de eenvoudige stratemaker gaat de Tour de France winnen en wordt daardoor miljonair. En het volgend sei zoen zal er speciaal ten behoeve van hem een eigen wielermerk gecreëerd worden. Fausto Coppi is uitsluitend voor dat doel naar Frankrijk gekomen De Sovjetatleet Anatoli Jegorov heeft in Leningrad twee nieuwe wereldre cords snelwandelen gevestigd. Jegorov liep in 2 uur 26,429 km 312 meter meer dan het oude record van de Australiër Allsopp (1956) en legde de 30 km af in 2.17.18,8. Het oude re cord van' 2.19.43,0 werd vorig jaar door de Rus Anatoli Wejakov gevestigd. In de vierkamp van de Westeuropeso groep voor de Galea-heker, te Vught ge speeld, heeft Rusland zich reeds verze kerd van de overwinning op Nederland door drie partijen van de vijf te winnen. Maris had helaas zyn normale vorm niet en verloor van Potanin met 5-7, 6-2, 6-2; de jonge Haks werd overklasd door Leius: 6-0, 6-1: en het dubbelsnel wonnen de Russen niet 6-1 6-1, 4-6, 6-1. Het was jammer dat Maris zowel in enkel- als in dubbelspel in zeer matige vorm speelde, ja dat hü zelfs op gewo ne slagen herhaaldelijk miste. In nor male vorm achten wij hem stellig niet de mindere van Potanin. integendeel, zijn service kan gevaarlijker zjjn dan die van de Rus, zijn backhand kan be ter passeren. Maar de Rus beheerste in hogere mate de verschillende slagen. Er ligt geen Amerikaanse of Australi sche dynamiek in zjjn spel, al nemen de Russen dit spel in hun opbouw van tennis als voorbeeld. Hij blijft rustig in allerlei situaties, hij mist alleen on der sterke pressie. De matigheid in het spel van Maris kwam op een kritiek moment. Hij had na 1-3 in de eerste set zjjn spel onder betere controle gekregen en ai buit te hij het zwakke punt van Potanin, onzeker op hoge topspinslagen op zijn voorhand niet uit, door eigen verdienste kwam hij op 5-3. Toen ver loor hij zijn servicegame door twee dubbele fouten: 5-4. Niettemin kreeg hij de Rus op 0/40, zodat hij drie kan sen voor de set had. Hij verspeelde ze alle drie louter door missers, twee ervan op kansen! De Rus won de ga me, kwam op 5-5, doorbrak de service van Maris opnieuw, kwam wederom op 0/40 en werderom verrichtte hij met huzarenstukje om zich uit deze kri tieke situatie te redden en de set te winnen met 7-5. Hij greep zijn kans echter nog niet. Hü ging onzeker spelen en onder de ver minderde pressie won Maris de tweede set met 6-2. Maar alle hoop op een ze ge van de Nederlander in de derde set ging teniet omdat hjj service na ser vice verloor, telkens^ met dubbele fou ten erin, om tenslotte, moedeloos, de set en de party te verliezen met 2-6. In het andere enkelspel was Leius veel te sterk voor de jeugdige Neder landse debutant Haks. De cijfers 6-0 6-1 behoeven waarlijk geen commen- ?r'u was een paar k'nssen verschil. In het dubbelspel van Maris en Bies heuvel ging de tactiek van de Neder landers om vooral de lob toe te pas sen (waarin Biesheuvel een specialist is) niet op omdat Likhachev uitstekend op smash was, iets wat de Nederlanders zich te weinig realiseerden. Bovendien had Leius ook afmakende korte volleys. En tegen dit alles faalde het spel van Ma- ris door misser op misser, zowel in for cerende als in defensieve slagen. Hjj had beslist zjjn dag niet. In de andere wedstrijd kwam Spanje (zonder zijn sterkste junior Arilia) óp 2-1 tegen Luxemburg. De uitslagen wa ren: Aindreu (Spanje) verliest van Wa- gener 7-9, 2-6, Gisberts verslaat Hirsch 6-1, 6-1, Aindreu en Gisberts verslaan Baden en Wagener 10-8, 6-3, 7-5. De or ganisatie van deze internationale ten- nispremière te Vught was onder de uit stekende leiding van de heer en me vrouw Van de Heyde eer succes. De 28-jarige Britse advocaat Allan Jay ls Boedapest wereldkampioen floret- schermen (elektrisch) geworden. In de barrage zegevierde hij over de Frans man Netter (5-4) en de Rus Midler (5-3). Een verrassing was dat de Ita liaan Bergamini, houder van de titel en tweede tijdens de Olympische kampioen schappen in Melbourne, niet verder kwam dan de zevende plaats. De jonge sprinter Vladimir Ruzicka, die verleden maand tijdens de Rosicky herdenkingswedstrijden te Praag de 100 meter won in 10.5 sec. en op wie men in Tsjechoslowakije de hoop had ge vestigd voor een goede klassering bij de Spelen te Rome, is donderdag ver dronken in de Elbe. Hij prepareerde zich in Nymburk met zijn- ploeggenoten op de landenontmoeting Bulgarije-Tsje- choslowakije nilillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllü 26 ..Valt t nogal mee met zijn verwonding?" infor- meerd< Hedwig. De dokter hoorde de zacht uitge sproken woorden. „Hij zal morgen weer kiplekkei zfan. jong!" Hei was op hei strand nu opeens veel drukkei geworden Onbegrijpelijk, waar ai die mensen tocl vandaan kwamen, 't Moest als een lopend vuurtji over het eiland zijn gegaan. De Peperkorrel stom helemaal vooraan met de politiepet op het hoofd ioen hp Simons hoofd naast de kajuit ontwaarde riep nij: „Dat is mooie buit, Simon!" De Peperkorre was nijdig. Ditmaal was hij bij de laatsten gewees die var het opwindende geval hoorden. Dat kon h niet goed zetten. Simon bleef zonnig: „Als je nog 'ns gaat zwemmei iaat dan goed op je passen, Peperkorrel!" De om standers- lachten. Zij Herinnerden zich het geval va enige jaren geleaen toen de Peperkorrel bijna vei dronken was bij zijn eerste poging om de zwem kunst meester te worden. Een jongen van twaal jaar had hem uit net water gehaald. De doktei was klaar met de gewonde. Tientallei handen werden uitgestoken toen Simon en de oud eilandarts met de onfortuinlijke coasterkapitein aa dek van de „Oobri" verschenen. Voorzichtig legd' men hem op dp wagen. Hij zou de nacht in het hui van dokter Van Maanen doorbrengen. Hedwig stuui- de de wagen zo voorzichtig alsof de weg uit eieren bestond. Langzamerhand vertrokken ook de belangstellen den. Fr was nu toch niets meer te beleven. Simon bleef alleen achter in de kajuit van de „Co bri" Hii ruimde de ergste rommel wat op en start te de motor. Voorzichtig, zoals een dokter die de pois van een patiënt voelt, hanteerde hij het stuur rad. Hel scheepje begon te trillen en langzaam trok ie pittige motor het los uit het zand. Simon bromde tevreden toen hij zag dal het toren icht al beter door kwam. Het zou gevaarlijk zijn om mei de spulien die hij nu aan boord had naai de steiger le varen. Tegen de tijd dal hij daar aan kwam zou het al licht zijn. Even dacht hij na. Toen gaf hij resoluut het stuurraad een paar slagen, zodal de boot een wijde boog in tegenovergestelde richting van de vuurtoren beschreef. Zo vo"r de „Cobri" enige tijd over de lichter wor dende zee. Er begon een zachte bries uit het noord westen te waaien Weer bromde Simon tevreden. Hij naakte snelle berekeningen, peilde de diepte en tuur- ie in de schemering. Op enkele honderden meters voor hem doemde de warte romp van een klein schip op. Het was de ilander beurtman. Simon stuurde voorzichtig langs •jj, maar desondanks had de beurtman hem toch ver ïomen. De deur van het achterlogies flapte oper >n in het felle schijnsel van de lamp stond daar di >eiirtsch.pper, een oude vrijgezel, in zijn onder roek aan dek. Even tuurde hy in het donker, maar toen kwan ijn stem: „Ha die Simon! Kom aan boord, jong!' iandig klom Simon aan dek van het kleine schip ■ijn handen vond, n als vanzelf de uitstekende deler /aaraap zjj zien konden vastklampen. Toen stapte ij het achterlogies binnen. Johannes, de oude knech' an de beurtman. zat in de kachel te porren waaroj ■en grote koffiepot stond te pruttelen. ,,'t Wordt iedere dag vroeger de kooi uit, mopperde lij. Toen zag hij pas welke vroege bezoeker er zojuisi .-as binnengekomen „O ben jij het?" zei hij op eer eheel andere toon. ..Als je effe wacht is de koffit ,-uin." „Geel mij maar wat anders!" opperde Simon Van dai blanke spulje weet wel." De beurtman liep naar een kast die in een hoek vas aangebracht en haalde er een fles jenever en drie glaasjes uit. Handig schonk hy ze vol. De kachel begon, na Johannes' eindeloze gespook, gezellig te snorren. 6 De twee mannen keken Simon nieuwsgierig aan. wat zou hem zo vroeg in de morgen hierheen heb- oen gebracht? Simon liet hen niet lang in het onze kere „ik heb 'n heel mooi vrachie in de „Cobri" iggen .begon hij, „maar ik kan er nog niet mee aan land komen. Ik wou de zaak als 't kon graag 'verpakken." 6 s De beurtmap en Johannes maakten er niet veel voorden aan vuil. Zij hadden wel meer van derge lijke vriendendiensten bewezen en zij waren er nooit -lecht mee uitgekomen. Binnen het kwartier was de luit uit de „Cobri" gehaaid en in een van de vele 'ergplaatsen in het beurtschip verborgen. „Daar eraait geen haan meer naar," zei Johannes. HOOFDSTUK VII Het schooltje van meester Jonker had lenteliederen 'P het repertoire genomen. Het was bijkans aan doenlijk om te horen hoe de jonge eilanders, waar- an het merendeel al aan de lange broek begon te lenken zongen van „als de winter vlu-hucht voor te lentelucht..." en „Weest gegroe-hoet, weest ge- groe-hoet, weest gegroet, o schone lentetijd -lccstcr Jonker kon zich weieens bezorgd afvragen, 'f zyn leerlingen werkelijk aan lenteluchten en voor- laarsbloemetjes dachten bij het zingen van die lie deren. Zouden ze niet eerder aan kievitseierenzoe- xen denken - of prakkizeren over de vlechten van ie meisjes, waaraan je zo heerlijk kunt trekken, zo- lat de famkes het uitgillen?....Lente, zo overdacht Tieester Jonker, is voor iedereen anders. Voor Teun >akker van het dorpscafé betekende het een nieuw (ezinsprobleem, aangezien zijn dochter Mieke een '"by verwachtte. Tjeerd IJesz had een landbouwtractor op het vaste- ana besteld. Het zou de eerste van het eiland wor- en. Tjeerd meende, dat hij zondags ook best met le tractor rondritten over het eiland kon organise- en, degenen die zin in een toertje hadden, op platte '■agens, achter zich aanslepend. Natuurlijk tegen, wat hij noemde, „een uiterst geringe vergoeding". (Wordt vervolgd). H. H. J. de Jong (hoofdprijs). Olympiaiollen: 1 Windveer, strm. B. Tournier. 2 Zomerweelde strm. H. J. dc Jong, hoofdprijs: Glipper, strm. Sj. H. Haaksma. Parhpusklasse: 1 Watergeus, strm. G. K. Pauli. 2 Westeinder, strm. H. J. de Ruyter (hoofdprijs). Drakenklasse: 1 Puzzle 3, strm. H. W. van der Steen, hoofdprijs Eska. strm. W. Klomp. 2 Noorman, strm. H. W. van der Steen. Regenboogklasse: 1 Hollandia, strm. C. van Staveren. 2 Cadans, strm. ir. G. A. Bakker, hoofdprijs: Beneventum, strm. J. Hofland. Het bestuur van de Nederlandse Roei- bond heeft besloten een skiffeur, een skiffeuse, een double scull en een ge stuurde vier af te vaardigen naar de Europese roeikampioenschappen, die in augustus bij Macon (Fr.) worden ge houden. 6 Mej. Luderus van Nereus (Amster- dam) zal Nederland vertegenwoordigen bij de kampioenschappen voor dames die van vrijdag 14 tot en met zondag lb augustus worden verwerkt. Aan de kampioenschappen voor heren (20 tot en met 23 augustus) zullen voor Ne- derland deelnemen: de skiffeur Rédelé iDeTTD°rdtsche). de double scull van de Hollandia Roeiclub uit Amsterdam (Kentmeester en Bakker) en de vier met stuurman van Nereus (Meyer boeg Van Haaps, Westerman, Fehmers slag. Vanier stuurman). Het Nederlandse cricketelftal dat za terdag 25 en zondag 26 juli op het terrein van VRA te Amstelveen tegen Denemarken zal uitkomen, bestaat uit de volgende spelers: jhr. ir. L. C. De Villeneuve aanvoerder, R. Colthoff wicketkeeper. P. van Arkel, C. R P Bakker, mr. W. H. Gallois, A. Schuur* E. W. C. Vriens (allen HCC). P. Bouw man (Rood en Wit), M. Maas (Haar lem), H. Stolk (Hermes DVS) en Wallv van Weelde (VOC). Het wordt de derde na-oorlogse wed strijd tussen de Deense en Neöerland- se cricketers. De beide voorgaande wed strijden eindigden in een draw. De Australische sprintkampioen der amateurs B. Coster, die aan de wereld kampioenschappen wielrennen van 8 tot 13 augustus te Amsterdam zou deelne men heeft tijdens de training een on geluk gehad. Hij kwam op de Haar lemmerweg ter hoogte van Halfweg met een auto in botsing. Met een her- i,eJ1,tC^uc^'n^ wcrd de renner in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam op genomen. (Van onze correpondent) Nymegen komt meer en meer in de S Van Romende Vierdaagse Da- de ito ivordt het aantal vlaggemasten in gT en legl° is he* aantal verwyzmgsborden naar de lecernlaat- sen van de militaire eenheden die aan de marsen deelnemen. d?ZtL aangroeiende Vierdaagse- koorts is donderdagmiddag de gebrui kelijke persconferentie gehouden, waar- op de majoor b.d. J. N. Breunese, de InndI Uo Vierdaagse, de laatste bij zonderheden uit de doeken heeft ge daan. Uit de cijfers blijkt, dat 14.537 personen voor deze 43ste Vierdaagse hebben ingeschreven, hetgeen ruim 650 iaar- Onder hen zyn 11.736 Nederlanders (van wie 6.457 mi- ntairen) en 2.801 buitenlanders uit Bel- gie, Canada, Duitsland. Engeland Non™ IsJ[aël' Halië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Verenigde Sta- a Vt o ?erland en Nederland. Onder er- Jldse burger deelnemers be binden zich 1287 dames. Overigens is t aa"ta' deelnemers, dat op de eer ste ochtend aan de start verschijnt meesta) beduidend lager dan het aan tal inschrijvingen. (Van onze Brabantse redactie) Een kleine achthonderd deelnemers zyn donderdagmorgen in Den Bosch ge start voor de eerste etappe van de Drie daagse fietstochten door Brabant, een toeristisch festijn dat voor de 15e maal door de Bossche V.V. is georganiseerd. Ideaal, niet te warm zomerweer be gunstigde de eerste dag, die de toer tochtrijders langs de Maas, door de bos sen en langs de Oostbrabantse akker- gebieden naar Ravenstein voerde Daar werden de deelnemers met pittige har- moniemuziek ontvangen. Vandaag zijn de Driedaagse rijders naar Deurne ge gaan. De laatste dag zal hen naar Öir- schot brengen, dat zich heeft opge maakt om de gasten een uitvoerig pro gramma voor te zetten. De Deense zwemster Elna Andersen heeft een vergeefse poging gedaan het Kanaal over te zwemmen. Na dertien uur te hebben gezwommen moest zij 314 mijl voor de Franse kust opgeven. Zy had o.a. maag- en beenkrampen. Het cricketprogramma voor de eers- ste klas luidt voor zondag a.s.: eerste klas A: ACC-Rood en Wit, HCC 2- «"DVS, Quick (Den Haag'-VRA, VOC-HCC 1. Eerste klas B: Haarlem- HBcj, Excelsior-Sparta.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7