Veertig jaar Haagse school- en kindertuinen Initiatief van onderwijzer brengt jeugd tot natuur Hulp aan achtergebleven gebieden zal uit liefde moeten geschieden DE ROKKEN NOG KORTER? Franse Assumptionist schrijft detectiveroman KIKKERS KWAKEN OP COMMANDO Vakantie aan de kust CONCLUSIES VAN FRANSE SOCIALE WEF.K Kritiek op politieke uitbuiting KWESTIE VAN NUANCE James Stewart wordt brigade-generaal „De moordenaar is in het klooster" SERVICE aan naaldhakjes Waalsdorpervlakte waterwingebied VRIJDAG 17 JULI 1959 PAGINA 9 De vrouwen in het Oosten bedekken zich tegen de warmte. In het westen trekt men zoveel mogelijk uit als het zo warm is als de afgelopen weken. Men stelt armen en benen, hoofd en schouders vrijelijk aan de zon en de warme lucht bloot. Wat is verstandiger om er het minste last van te hebben? De beproefde kleding van een lang, donker gewaad met gesloten lange mouwen en een in sluiers gewikkeld hals en hoofd, zoals men de vrouwen in het Midden-Oosten ziet dragen, ook bij het werk op de zonnige velden, heeft ongetwijfeld ten doel om de zon buiten te sluiten. Maar heeft óók met de gereserveerdheid te maken, die de man daar van de vrouw in het openbaar wenst. In het nieuwe moderne Israël, in precies hetzelfde klimaat zien de vrouwen er echter gewoon westers uit. Als men in Jerusalem, de stad die in tweeën gesneden is door versperringen, het oude Jordanische gedeelte verlaat dan neemt men afscheid van de donker ingepakte Oos terse vrouwen, om nog geen honderd stappen verder het complete westen tegemoet te treden onder precies dezelfde zon: modern geklede mannen en vrouwen, meisjes met blote benen, blote armen, met korte zwaaiende rokjes en onbedekt hoofd. Hebben ze meer of minder last van de warmte dan hun oosters aange klede zusters een paar straten verder? Het is niet te zien. TREUZEL NIET OP DE WEG Militairen zullen dit terrein verlaten NA DE BOCHT 3NCLHCID ZO VLUft MOSCUJK ©RVOER- EK WEGRIJDEN NIET HINDEREN CN AAN. PASSEN AAN DE SNCLHEiO VAN PE VERKEERSSTROOM V PFLTlANWB (Van een onzer redacteuren) t Op een klein ta feltje ligt een ge ruite doek uitge spreid. De rustige man, die achter het tafeltje zit, neemt uit een aquarium zonder water een kikker op en zet hem voor zich op de doek. Even later pakt hij er nog een. En uit een ander aquarium een pad, een vrouwtje, zoals hij zegt. Hij praat onderwijl -ustig met de derilg klei ne meisjes, die op banken rondom het tafeltje zitten, in een klein gebouw tje, dat op een van de Haagse kinder tuinen staat. Som mige meisjes steken hun tong uit en vinden die kikkers maar griezelig. Maar de onderwij zer stelt hen op hun gemak. „Stil zijn hoor, anders worden de kikkers bang, en springen dan misschien weg", zegt hjj. Hp drukt zachtjes op de rug van de ene kikker. De kikker kwaakt luid als op com mando. De man duwt dan op de rug van de tweede kik ker. Ook dit dier kwaakt, alleen niet zo luid als het an dere. „Deze kikker is jonger", zegt de man, „hp kwaakt niet zo hard". Alleen de pad kwaakt niet. De kikkers en de pad eten de pie ren, die de onderwijzer op tafel legt. Met hun lange tong werken ze de pie ren in een geweldig snelle beweging naar binnen. Ze doen het als op bevel. Even later kruipen twee hagedisjes over het tafeltje. Ze komen niet van het tafeltje af. En ook de kikkers hebben geen enkele maal geprobeerd van de tafel te springen. Gespannen kijken de meisjes toe. Ze vinden het al gauw niet griezelig meer. „Wat kan zo'n beest je nou doen", zegt de man. „Het heeft niet eens tandjes". Dit is één facet van het werk in Den Haag, dat duizenden jongens en meis jes vrienden van d* natuur doet worden. Het werk van de gemeentelijke schooi en kindertuinen, dat naar zijn aard heel lang uniek geweest is in Nederland en naar zijn omvang nog steeds enig is. Er is geen stad in Nederland, waar een organisatie op dit gebied bestaat, die te vergelijken is met die in Den Haag. Er wordt zelfs gezegd, dat Den Haag op het gebied van de school- en kindertuinen meer heeft dan alle ande re gemeenten in Nederland samen. Nu heeft de organisatie daar veertig jaar aan gewerkt. Begin 1919 werd door -ie Haagse wet houder van onderwijs, ir. J. W. Albar- da, de dienst van de school- en kinder tuinen ingesteld. Een Haagse onderwij zer, de heer E. J. Herweijer, werd de eerste directeur. Hij was het, die in het midden van de eerste wereldoorlog zich met een uitvoerig schrijven tot het ge meentebestuur had gericht over tuin- arbeid voor schoolkinderen. Dit was de eerste stoot tot het ontstaan van de jubilerende Haagse dienst. De heer Herweijer stelde in zijn brief voor op een braakliggend stuk terrein, dat was verwaarloosd, een tuin in te richten, waar schoolkinderen na school tijd lichte tuinarbeid zouden kunnen ver richten. Twee citate" uit zijn schrijven luidden: „Het aanta. lichamelijk zwakke kin deren op onze scholen is groot en meer en meer dringt het tot me door, dat het zenuwgestel van velen onzer leerlingen uiterst zwak is. Bij andere oorzaken lijkt mij gebrek aan frisse lucht mede daaraan schuldig. Dat de kinderen uit de volkswijken veel meer beweging in de frisse lucht nodig heb ben dan ze nu meestal ontvangen, is wel zeker." „Thans zijn de kinderen buiten de schooltijden hoofdzakelijk aangewezen op huis en straat: óf ze zitten veel te veel binnen, óf ze bren gen vele uren door op straat en wor- Een klein aantal Haagse scholieren interesseert zich voor de bijenteelt. Met een imker verzorgen zij de bijenvolken, die hier en daar op de schooltuinen hun woonplaats hebben. De meisjes houden dit langer vol dan de jongens, zo heeft de ervaring uitgewezen. den straatjongens en -meisjes met meer of mindere van dier gevreesde eigenschappen." De heer Herweijer zag de tuin niet als een middel tot welkome aanvulling van het gezinsvoedsel. Hij wilde de tuin gebruiken als middel voor de lichame lijke en geestelijke groei van het kind. Bij gelijksoortige voorstellen in andere steden werd vaak het argument ge bruikt, dat de tuin het gezinsvoedsel en het gezinsinkomen zou kunnen ver meerderen. Buiten Den Haag werd dan ook vaak van een werktuin gesproken. In Den Haag heette de tuin kindertuin. In 1918 nam Den Haag de eerste proef met een dergelijke tuin. Een jaar later ontstond de dienst voor de school- en kindertuinen en in 1920 konden twee honderd kinderen aan de Mient gaan tuinieren. De heer Herweijer breidde het werk snel uit. De tuin aan de Mient maakte hij geschikt voor het geven van botanische lessen aan ezoekende school klassen. Meer dan driehonderd klassen met bijna achtduizend leerlingen kregen in dat eerste jaar al les op de tuin. Nu exploiteert de Haagse dienst acht endertig tuinen, die plaats bieden aan ruim achtduizend kinderen, /ij hebben elk een tuintje van twaalf tot twintig vierkante meter, waar peentjes en aard appelen, maar ook bloemen en kruiden worden gekweekt. Men beschikt verder over een goed geoutilleerde botanische tuin en een fantastisch mooi aangelegde landschappelijke tuin. die de bezoeker de illusie geeft steeds in een ander deel van Nederland te wandelen. Op een betrekkelijk klein gebied zijn verschillende Nederlandse landschap pen samengebracht met bomen, gras, planten en kruiden. De overgang van het ene naar het andere landschap is treffend. Zelfs de fauna werkt enigs zins mee. In de hei heeft men jaren geleden een gladde slang losgelaten. Enige tjjd geleden zag de huidige direc teur, de heer J. Nijkamp, de slang voor zijn voeten wegschieten. Het beest heeft het dus naar zijn zin. In een precies na gemaakte Limburgse holle weg huist er gens een bunzing. Zien doet men hem niet, maar wel zijn sporen. De schooi en kindertuinen beschikken verder over zes lokalen, over de stad ver deeld, en over een zeer gevarieerde le vende have van biggen tot marmot ten ten behoeve van het onderwijs en de twee kinderboerderijen. Parken en andere vrije natuurruimten in en om Den Haag worden gebruikt om er met de schoolklassen naar toe te trekken. In 1951 werden excursies aange vraagd voor ruim drieduizend leer lingen. In 1958 was dit cijfer gestegen tot bjjna drieënnegentigduizend. He laas konden, door gebrek aan leer krachten, slechts voor ruim drieën- twintigduizend schoolkinderen deze excursies ook worden uitgevoerd. Om dat men toch een zo groot mogelijk aantal leerlingen wil bereiken, wordt zeven maal per jaar een gedrukte les beschikbaar gesteld over aktuele biologische o nderwerpen, voor twee 'leerjaren van de Haagse scholen. De in de tekst genoemde planten kunnen bü de schooltuinen worden aange vraagd. Zij worden dan op de scholen bezorgd. Meer dan vijftienhonderd on derwijzers en onderwijzeressen in Den Haag maken voor totaal tweeënveer tigduizend leerlingen in Den Haag ge bruik van deze uitgaven. Buiten Den Haag worden de lessen nog door on geveer vijfenveertighonderd leer krachten voor omstreeks honderdvijf- enderigduizend leterlingen gebruikt. Vijfentachtighonderd klassen vroegen in 1958 een les of een excursie aan. Even meer dan een derde daarvan kon worden tevredengesteld. Maar de dienst rekent er op, dat. het gemeentebestuur, zo gauw het even kan, het aantal per soneelsleden van de dienst zal vergro ten. Dan kan de ontwikkeling, die nu wordt geremd, voortgang vinden. Namens kinderen, personeelsleden en belangstellenden zal ter gelegenheid van het jubileum een kinderboerderij worden aangeboden. Dat wordt dan de derde. Het resultaat van een klasexcursie naar een Haagse sloot. In jampotten worden door de kinderen planten en dieren uit de sloten meegenomen. Het gevondene wordt aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. De 46ste Sociale Week van Frankrijk is beëindigd. Vijf inspannende dagen van uiteenzettingen van gedachtenwisselin- gen over het complex van vraag stukken, dat zich met betrekking tot <le onderontwikkelde gebieden voordoet, hebben tot een uitvoerige uitspraak ge leid. Vier gedrukte pagina's met con clusies, welke in tegenstelling tot an dere jaren beslist niet alleen de me ning van de redenaars weergeven, maar ook van hen die tijdens de discussies het woord voerden. De Sociale Week, die tot onderwerp van studie had genomen „de opgang der volkeren naar de men selijke gemeenschap", had zich vooral tot taak gesteld een juiste katholieke visie te formuleren op het werk van bijstand aan' de achtergebleven gebie den. Het ontbreken van ccn principiële opvatting bq veie westerse landen en het verwerpen van de communistische opvatting, vormden twee normen, bin- non welke de katholieke opvatting ge zocht diende te worden, aldus meldt het R.N.P. De belangstelling voor deze studies is enorm gebleken, vooral van de zijde der jongere generatie, welke in toenemende mate aan de sociale week deelneemt. Het aantal deelnemers, 3000 was een record, maar ook het aantal deelnemers beneden de 40 jaar, die 58 procent van het totaal uitmaakten, tegen vorig jaar 54 procent en in 1957 50 procent. Een kwart van de toehoorders is priester. Een percentage, dat steeds gelijk blijft. Hoog is ook do vrouwelijke deelname met 44 procent. Bijzonder groot was dit jaar de buitenlandse deelname voor al uit Afrika en Azië. De besluiten van het congres kon den niet anders voorop stellen dan de evangelische waarheid, dat de taak der katholieken in deze wereld er al lereerst op gericht is het Rijk Gods te vestigen, de medemens te helpen naai- het evangelie te kunnen leven. Vandaar dat de Sociale Week vaststel de dat de christenen de hulpverlening niet behoren te zien als een louter technische of economische aangele genheid, Dat is materialisme. De mens moet voorop staan in zijn bo vennatuurlijke bestemming. Ook die nen zijn tradities en historische vei> worvenheden geëerbiedigd te worden. Bovendien moeten de christenen hun hulpverlening uit liefde verrichten. Voorts moet bij alles het algemeen welzijn in het oog worden gehouden. Daarom dient als oplossing voor de opheffing der noden te worden verwor pen de economie der rijkdom (liberalis me), het monopolistisch kapitalisme en het communisme, Deze dienen plaats te maken voor een economie, welke ge richt is op de menselijke behoeften en op de solidariteit der mensen onderling. Fel wordt in de conclusies stelling genomen tegen hen, die de hulpver lening zouden willen uitbuiten om de on derontwikkelde gebieden tot klanten van hun politiek te maken. Evenzeer tegen hen, die in plaats van het koloniale sys- steem nu het systeem van protectie willen invoeren. Economisch gezien zul len allen hebben te streven naar de op bouw van een onderlinge uitwisseling van goederen tussen de rijke en de ar me landen, waarbij allereerst ten be hoeve van de arme landen de prijzen der grondstoffen moeten worden gesta biliseerd. De achtergebleven gebieden dienen geholpen te worden in hun ont sluiting. Daarbij kan men van deze Jan den eisen, dat hun onafhankelijkheids zin niet in eng nationalisme ontaardt, of dat deze landen hun bestuursvorm niet tot een chaos laten verworden. Iedere katholiek wordt nadrukkelijk verzocht stoffeiyk en door vakkundige hulp by te dragen tot opleiding van in heemse studenten en inheemse arbei ders, en tot het oprichten en steunen van onderwijs aan allen, die straks lei ding zullen geven aan de onderontwik kelde gebieden. De senaatscommissie voor de Ameri kaanse strijdkrachten heeft na lang beraad eindelijk haar goedkeuring ge acht aan de benoeming van filmacteur •James Stewart tot brigade-generaal van öe luchtmacht-reserve. De unanieme goedkeuring, kwam nadat het Pentagon afsloot de acteur in de afdeling public r®lations te-plaatsen ingeval van mobili satie en niet toe te voegen aan de 15de 'ehtmaeht Van het strategische lucht- g°rnmando, als stafchef. Zoals bekend "aeft James Stewart in de tweede we reldoorlog gediend als piloot van bom menwerpers. Engeland De werkgevers en werk nemers in de Britse drukkerswereld nebben gisteren bij hun overleg in Lon den menige vorderingen gemaakt. Be sloten werd de onderhandelingen maan dag a.s. voort te zetten. Intussen zal er ®chter in zes sub-commissies over ver schillende kwesties van gedachten wor- r®11 gewisseld. De drukkersstaking duurt mans vier weken. Honderdduizend mensen, duizend provinciale bladen en *•000 drukkerijen zijn er bü betrokken. Op de warmste dag van de vorige week hebben wij op een warme plek in Amsterdam met een religieuze in een donker habijt en gesteven kap ergens buiten zitten praten. Of ze het heel erg warm had, hebben wij haar ge vraagd, in het habijt, dat wij verge leken met de kledij, waarmee wij de Oosterse vrouwen in het sub-tropische klimaat hadden gezien. Het viel mee, zei ze. Maar opvallend was die streng gesloten kleding in ieder geval wel in de zomerse stad vol luchtig aangedane vrouwen. En een Finse toeriste met camera, die zë tegenkwam, had haar heel vriendelijk gevraagd of ze een foto van de zuster mocht nemen. Ze vond, als Finse, de dracht met de correcte witte huif om het gezicht zo mooi. En in Finland zien we maar heel zelden een katholieke zuster, zei ze, terwijl ze haar plaatje maakte. Dat ongetwijfeld met grote belangstelling bekeken zal worden in het land van de duizend meren. Op de warmste dagen ziet men ove rigens pas goed hoe de grenzen bij de kleding steeds verder verlegd worden. Kunnen de wippende petti coat-rokjes nóg korter worden? De san daaltjes nóg miniemer? Nee, echt niet, teenagers en wie het daarboven zijn, dan zijn jullie heus een paskwil. De lang- benigen zijn dan echt kippen op hoge poten. De deinende rokjes op de ge steven strokenranden er onder zijn heel feestelijk, heel lief en passen helemaal bij de fleur van deze zomer. Maar nu schrijver van „De moordenaar is in klooster", pater Guichardan. Zijn - franse nationaliteit ligt zichtbaar op van een Vlaams klooster gevonden. ?et opengeslagen boek in de vorm van Boileau, een late roeping, volgt het ge- h47 ,i .1. -ïn/rie nnn. zijn om hem er weer boven op te bren gen. Geen boeken, niet schrijven, alleen maar rusten, werd hem voorgeschreven. De pater vond echter, dat dit juist dè manier zou zijn om hem voor goed ziek te maken. Maar wat te doen als letter lijk alles hem verboden werd? „Ik ver veelde me zo verschrikkelijk en voelde me hoe langer hoe ellendiger, tot ik op het idee kwam in mijn gedachten een boek te gaan schrijven", zegt de pater. „En zo bedacht ik een politieroman". Eenmaal hersteld in Parijs terugge keerd, duurde het jaren voor hij de tijd vond „L'assassin est dans le couvent" ook werkelijk te schrijven. Nauwelijks was „De moordenaar is in het klooster" onder het pseudoniem van Jacques Ouvr„ uitgegeven (het is geen gewoonte dat paters detectiveromans schrijven), of het kreeg de „Grand prix du roman d'aventures". Voordien heeft stellig geen van de lezers vermoed, dat de hoofdredacteur van de „Pèlerin" zich achter „Jacques Ouvrard" verschool. Het verhaal is spannend, maar ondanks twee moorden heeft het een gezonde atmosfeer, die wel eens in dergelijke boeken ontbreekt. Een Savoyar, broeder Dieudonné, wordt op een avond dood voor het kippenhok gaan jullie het spelletje overdrijven. Jullie wilt voor elkaar niet onderdoen en zo'n epidemie van mal korte rokken moet gewoon weer uitwoeden. Maar vergeten jullie niet, dat wij er allemaal naar moeten kijken. Jullie maken er het straatbeeld mee en dat geeft ieder een wel een klein beetje de verplich ting om rekening te houden met de anderen, met het geheel, waar hij een deel van is. Een beetje zuiniger met de centimeters, die er boven afgeknipt worden, zou werkelijk esthetischer zijn. Nu is het wel eens een beetje belachehjk. We zagen een klein dikkertje met een héél bollend rokje hoog boven de kui ten, stijf gearmd met een hele lange verloofde, van wie ze op het perron bij de trein innig afscheid nam, de armen om zijn schouders, waarvoor ze hoog op de tenen moest gaan staan. Haar stijf wij de rokje trok mee naar boven, boven haar stevige kuiten en ze zal nooit weten, hoe mal ze er op dat sublieme moment uit zag. En mogen we, nu we het toch over de rok hebben, terzijde iets zeggen van de ceintuur? Die soepele leren ceintuurs, om een slank middel strak aangetrok ken, zijn heel aardig. Maar niemand vindt de paperclip mooi, waarmee de door-gehaalde slip wordt vastgezet. Duizenden petticoat-meisjes lopen met zwaaiende rokken op hun al of niet gehavende naaldhakschoentjes dooi de stad. Alsof ze allemaal gingen dan sen in de wei. Maar ze gaan naar hun werk en naar kantoor. Zo ging men vroeger naar een feest. Maar men zou kunnen zeggen, dat het hele leven nu uiterlijk meer feestelijks biedt. Soms lopen ze op nietsjes van sandaaltjes, alleen maar een zool met een lus om de teen. Wel héél nonchalant voor in de stad. Elke entourage vraagt nu eenmaal een eigen kleding. Maar de warmte is een vrijbrief. En de toeristen, die je om je heen ziet, misschien ook. Als toeriste doe je in een stad nu eenmaal anders dan wan neer het de stad is, waar je in woont en werkt. Hoewel het altijd moeilijk is te wennen aan de winkelende stadstoe- ristme in shorts. Er zijn tegenwoordig toch zo makkelijk shorts te krijgen met een bijpassende katoenen doorknoop- rok, die men zó even om kan slaan. Heel veel is bij al deze dingen een kwestie van nuance. Zoals het ook een kwestie van nuance is of de grijsharige dame, die op een snikhete dag met blote armen op de fiets zit, respectabel is of niet. De ouderen kijken het af van de jongeren en de grenzen zijn mobiel te genwoordig. En de warmte van de vorige week wist ze makkelijk uit. A. Bgl. Treuzelaars in het verkeer veroor zaken ongevallen. De automobilist die zich bij een verkeersstroom voegt, moet zijn tempo aanpassen, zegt de ANWB. Een treuzelaar in de file dwingt het verkeer achter hem tot afremmen. Vaak wordt hij rakelings gepasseerd door medeweggebruikers, die te veel haast hebben. Het getuigt van begrip voor het „ver- keerssamenspel" om na het afslaan op een kruispunt of bij het wegrijden van de parkeerplaats in een verkeersstroom gerakend, de snelheid aan te passen. Bovendien, waarschuwt de ANWB. loopt de treuzelaar de kans, dat hij gever baliseerd wordt omdat hij de vrijheid van het verkeer in gevaar brengt, het geen verboden is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In een warenhuis in Parijs (Le Printemps) bestaat reeds enige tijd een „klaar terwijl u wacht" service voor bezweken hakken aan de frêle schoentjeswaar de vrou wen tegenwoordig op lopen. Voor mannen is nu eenzelfde snelrepa- ratie-dienst ingericht in een ander groot warenhuis, La Samaritaine. De heren kunnen daar a la minute hun schoenen laten voorzien van nieuwe hakken van leer, plastic of ruuoer naar keuze. Overigens heb ben de allernieuwste hooggehakte schoentjeshelemaal geen hak. Een Romeinse schoenenontwerp ster Andrea is de uitvindster. Door een verfijnde onbuigzame binnenbouw rust de hiel van de hoog opwippende schoen op het niets. Het lijkt op de kleren van de keizer, die nietsaan had.' Een ander nieuwtje op schoe- nengebied is afkomstig van een ontwerper uit Belgrado. Hij maakt schoenen met verwisselbaar bo venstuk. Men ritst bijvoorbeeld van het zoolgedeelte de zwarte bekleding af en ritst er voor de variatie een witte of een blauwe bovensclioen aan, passend bij de jurk of de rok die men verwisseld heeft Dus alweer minder mee te nemen op reis. v. w^tK.ytoi'U.yo/i/ oooiv nb U<1, I 11/ Baskische petje, het populaire hoofd, deksel van Franse priesters. (Van onze medewerkster in Parijs) Wie denkt, dat pater Guichardan, jpofdredacteur van de „Pèlerin", een ??ftige bezadigde verschoning is, heeft le.t deerlijk mis, want ondanks zijn Pierwit rechtopstaand haar ziet hij er {ehgdig en guitig uit. Kwiek en slank, beweegt hij zich met de rustige zeker- Je!d, de bergbewoners eigen. Achter 'Jrilleglazen kijken zijn schrandere ogen e bezoeker vriendelijk aan, maar wees f". van verzekerd, dat hij meteen op JVUste waarde wordt geschat -.Zijn grootste activiteit geeft pater HJUchardan natuurlijk aan het week blad, waar zojuist het vierduizendste Thinner van verscheen. Voor meer dan vierde gedeelte van dat aantal heeft de leiding in handen gehad, precies 'fhonderdzesen vijftig nummers zijn verschenen sinds hij er hoofdredacteur v«n werd. -Pater Guichardan is een Savoyard en ï£rd in Chambéry geboren; hij ver- m'Ügt echter zorgvuldig in welk jaar. vertelt hij hoe hij gedure'de zijn r^derjaren naar de klokken van de ufthedraal luisterde waar hij dichtbij ?!°onde. In Savoye begon hij zijn stu- en hij beëindigde ze in Lyon, waar W zijn doctoraat in de theologie haalde een these over „Het probleem van ?e goddelijke eenvoud in het Oosten en "et Westen tijdens de XlVde en XVde cuw", waarvoor hij de prijs van de ~iu versite it kreeg. Daarna trad hij toe '9* de orde van de paters Assumption- J1'sten en gaf cursussen in Leuven en n Lormoy bij Parijs. t Maar in 1935 werd hij tot hoofdredac- JVr van de „Pèlerin" benoemd en sinds- ging er de oorlogsjaren niet nieegerekend geen week voorbij of ?r verscheen een kroniek van zijn hand J?- eenvoudig -ondertekend met: Roger Guichardan. was er geen oorlog geweest, dan zou ae Pater stellig nooit zijn bureau in de steek hebben gelaten, maar in 1939 werd _}'J als reserve-officier opgeroepen. Na e nederlaag sloot hij zich bij het verzet aan. En jaren lang deelde hij in de ber- g©n van zijn geboortegrond het leven an het verzetsleger, toen de oorlog voorbij was, werden i r Plannen gemaakt om de „Pèlerin" te '®rvatten. Maar de pater had behalve t" verzetsmedaille en het Legioen van er ook een geschokte gezondheid mee 'aar Parijs gebracht. De doktoren wa- - n het er al gauw over eens, dat een and of vijf volkomen rust nodig zou rechtelijke onderzoek. Maar dit is nau welijks begonnen of er heeft een tweede moord plaats. Wie is de schuldige? Een vreemde broeder, die uit Spanje is ge komen, ziet men midden in de nacht in de stad lopen. Boileau schrijft naar een vriend in Parijs, die een detectivebureau leidt, en gaat met hem naar Savoye, waar twee neven van frère Dieudonne een cementfabriek hebben. Ook daar heeft een geheimzinnige moord plaats, maar gedurende een wonderlijke gem- zenjacht. Het verhaal leest vlot en geeft boven dien een bijzónder aardige kijk op nei leven in het Vlaamse klooster. „En", zegt pater Guichardan, „ook m dergelijke ontspanningslectuur is het mogelijk, de mensen even tot nadenKe te brengen". Hij 1 daar zo van °Yer" tuigd, dat hij al aan een tweede detec tiveroman is begonnen! Diny K.—W. Na verloop van tijd zullen de mili taire gebouwen op dè Waalsdorpervlak te worden gesloopt. Het vrijgekomen duingebied zal met uit de Lek aange voerd rivierwater worden geïnfiltreerd. Zo zal de Waalsdorpervlakte worden opgenomen in het duingebied dat door de Haagse Waterleiding wordt gebruikt voor de waterwinning. De fusilladeplaat sen zullen niet worden geschonden en het nationale monument ter nagedach tenis van de onder de Duitse bezetting gevallen verzetsstrijders zal bereikbaar blijven. Dit is gebleken bij de behan deling door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van een aantal bezwaar schriften tegen het nieuwe Wassenaar- se uitbreidingsplan. Engeland De vakbondsleiders van 120.000 arbeiders in de Britse elektrici teitsindustrie hebben in Londen beslo ten onmiddellijk een werkweek van 40 uur te eisen. Zij vertegenwoordigen vijf vakverenigingen en worden gesteund door het grote verbond van 39 vakver enigingen in de scheeps- en machine bouw, die drie miljoen arbeiders verte genwoordigen. Deze bonden hebben voorts de leiders der 680.000 mijnwer kers gevraagd zich by de campagne voor de werkweek van 40 uur aan te sluiten. Vakantiekleding is een internationaal begrip, maar de Zweden ken nen bovendien de „vrijetijds"-kleding, wat natuurlijk op precies het zelfde neerkomt. Het Zweedse sportpakje van de foto is geschikt voor alle weekends en alle vakanties op en bij het water vooral aan een rotsige kust, waar het goed avonturieren is tussen de ongelijke klip pen met hun ruggen en kloven. Katoen blijft voor sportkleding favo riet, vooral de doodgewone waskatoen is weer erg in de mode. Jak langgepijpte broek, hoedje en ook platte schoentjes, alles van dezelf de gewone ruitjeskatoen kan men aan de Franse kust zien dragen Als uitdagende dracht, waar de vrouwelijke jeugd tegenwoordig zo sterk in is, hebben de stoutmoedigen de gewone blauwe katoenen werkbroek gelanceerd, maar dan zo verschoten en verwassen moge lijk, onderaan de pijpen slordig omgeslagen. Dat zijn van die één- seizoens-rages. Voor wie van „nieuwtjes" houdt, bestaan er katoenen hoedjes met aan de vrij hoge bol een zijzakje voor sigaretten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9