Nederlanders ondanks een goed in vorm laatste plaats Tienkamper Eef Kamerbeek in de voorste linies Wilde ouverture van Kaagweek Regen van protesten overstuur- en bakboordkwesties Théo Messidor bewijst uit zonderlijke klasse E.H.S. VERSLAAT H.H.C. NA 4% UUR SPELEN Jan van Uden stelt record op 800 meter weer scherper Amerika wedstrijd wint atletiek- Rusland tegen Landen-atletiekwedstrijd in Duisburg Uitslagen van Duisburg Mereveld's Mijlrecord Ver rassmde eindsprint van Wanda Honkbalcompetitie Gehavend Schoten machteloos Spannende duels in 350 cc-klasse Records polsstokhoogspringen en kogelstoten gesneuveld MAANDAG 20 JULI 1959 Ijk w (Van onze speciale verslaggever) DUISBURG, zondag. De smaad van Brussel is uit gewist! De zware nederlaag van 1957, toen de Nederlandse atle tiek in de eerste zes landen-wed- strijd roemloos met veertien pun ten achterstand op nummer voor laatst eindigde, is gerevancheerd. Weliswaar sloot Oranje na Duits land, Italië, Frankrijk, België en Zwitserland opnieuw de rij in deze officieuze kampioenschappen van de landen van Klein Europa, maar het verschil op de Belgen en op de Helveten is zo gering, dat wij met meer recht dan op de jongste nationale kampioenschap pen kunnen zeggen dat Neder land de stijgende lijn te pakken heeft en dat het met een verjong de ploeg hard op weg is uit het diepe moeras van inzinkingen te geraken. Ook wat de persoonlijke presta- j C\G dertig kilometer ging het echter I stukken beter en passeerde hij vele ties betreft zijn er hoopvolle resultaten geboekt. Daar was allereerst de recordverbetering van Jan Parlevliet op de 400 m. horden, waarbij hij Neerlands Recor dverbeterin g van Parlevliet beste tijd met niet minder dan 0,9 sec. omlaag bracht. Maar vooral verdient Eef Kamerbeek, de nationale allround-atleet num mer één, bewondering voor de wijze waarop hij in een bijna tro pische temperatuur de kracht en het doorzettingsvermogen heeft gevonden om de tienkamp als tweede te beëindigen en boven dien zijn eigen Nederlands record met 105 punten te verbeteren. WÊmm Motorraces in Beek Luxemburger Kohn naar Fortuna Kanoërs op tweede plan in Berlijn Tennistoernooi Eindhoven Zwitserse superieur In Amsterdam en Zand voort uvv 26 inschrijvingen voor wielerstrijd Wereldtitel jeugdsehaken Kuypers start met overwinning Kostbare fout van hengst Hairos II Peter Radford loopt 100 yards in 9.5 Duitste voetbalsterren 2 maanden geschorst V mb! atleten. De kleine Nederlandse kolonie op de tribunes genoot toen er vier land genoten binnenkwamen. De zege was voor de Belg Vandendriessche, die in 2.37.04 als eerste het stadion binnen kwam. De laatst geklasseerde kwam drie kwartier na hem binnen. Jan Parlevliet, een van de routiniers in de Nederlandse ploeg, zorgde voor een forse verrassing door op zijn num mer 400 m. horden als tweede te eindi gen en tevens zijn eigen Nederlands record te breken. Dit dankte de Wage- ninger aan het feit dat hij „tweebenig" is en daardoor niet behoefde te dribbelen om op het goede been te komen. Natuurlijk ondervond men op deze atletiekwedstrijden, die in het prachtig gelegen sportcomplex in Duisburg wer den gehouden, teleurstellingen. Maar aan de andere kant werd er punten- winst geboekt op nummers die in Nederland langzamerhand op de achter grond zijn geraakt. De grootste verras sing was wel de derde plaats, die de Apeldoornse atleet Nummerdor bij het hoogspringen voor zich opeiste. Welis waar sprong de Fransman Fournier dezelfde hoogte, maar Nummerdor had 1.90 m. in minder pogingen bereikt. Nederlands hoop was gevestigd op Kees Koch in de nummers kogelstoten en discuswerpen. Met de platte schijf stelde de Rotterdamse reus niet teleur en legde hij beslag op de tweede plaats achter de beroemde Italiaanse veteraan Consolini. Maar het kogelstoten verliep minder gunstig, doordat hjj zijn stoten tijdens het discuswerpen moest verrich ten, hetgeen aan zijn concentratie uiter aard geen goed deed. Hans Smit, Nederlands snelste sprin ter op het ogenblik, had begrijpelijker wijs niets in te brengen tegen de sterren van Europa: Berrutti, Delecour en Hary. Zijn tijd (10.8) viel echter enigszins tegen, daar men eigenlijk verwachtte, dat hij zich aan de drie supersprinters zou optrekken. De zege van de 19-jarige Livio Berrutti kwam als een verrassing. Algemeen beschouwde men Hary als favoriet nummer één. De Duitser leek zijn supporters in het gelijk te gaan stellen, toen hij na zijn befaamde blik- semstart al meteen enige meters op zijn rivalen voor lag en vervolgens het duel begon met de goed meekomende Frans man Delecour. Niemand had eigenlijk Berrutti in de gaten, die op de buiten baan de Duitser nog net voorbij ging. Berrutti liet zondag zien, dat zijn zege op de 100 meter geen toeval was ge weest, want opnieuw vloog de jonge Azzurri als eerste door de finish. Zijn voorsprong op Seye, de Franse kleur ling uit Senegal, bedroeg 0,1 sec. Hans Smit werd ook in deze sprint vierde. Roger Moens verslagen Duitsland toonde zich heer en meester op de midden- en lange afstandnummers. Dit ondervond o.a. de wereldrecordhou der Roger Moens bij de 800 meter. Bij het ingaan van de laatste bocht begon de Belg aan zijn befaamde eindsprint, maar de Duitser Paul Schmidt ging met hem mee en in het laatste rechte stuk, toen de lopers schouder aan schouder om de centimeters vochten, bleek dat De uitslagen van de zaterdag en zondag in Duisburg gehouden atle- tiek-landenwedstrijd waren: 110 meter horden: 1. Mazza (It.) 14.2 sec.; 4. Nederhand (N.) 14.8; hinkstapspringen: 1. Battista (F.) 15.52 m; 6. Verschoor (N.) 13.41 m; discuswerpen: 1. Consolini (It.) 52.36 m; 2. Koch (N.) 51.18 m; 200 meter: 1. Berruti (It.) 20.9 sec.; 2. Seye (F.) 21.0; 4. Smit (N.) 21.5; hoogspringen; 1. Puell (D.) 1.97 m; 3. Nummerdor (N.) 1.90 m; 10.000 meter: 1. Hoeger (D.) 30 min. 22.-; 2. Mimoun (F.) 30 min. 32.6 sec.; 3. Antonelli (It.) 31 min. 48.1 sec.; 4. Kunen (N.) 32 min. 10.4 sec,; 3000 meter hindernis: 1. Mueller (D.) 9 min. 1.6 sec.; 6. Jon kers (N.) 9 min. 50 sec.; kogelstoten; 1. Meconi (It.) 17.67 m; 5. Koch (N.) 15.34 m; tienkamp: 1. Tschudi (Z.) 7292 pnt.; 2. Eef Kamerbeek (N.) 6889 pnt.; 8. Herman Timme (N.) 5938 pnt.; 800 meter: 1. Schmidt (D.) 1 min. 50 sec.; 2. Moens (B.) 1 min. 50.1 sec.; 6. Essajas (N.) 1 min. 54.7 sec.; 4 x 400 meter estafette: 1. Duits land 3 min. 11.1 sec.; 6. Nederland 3 min. 19.4 sec.; polsstokhoogsprin gen: 1. Balaster (F.) 4.30 m; 6. Wij- sen (N.) 3.80 m; 400 meter horden: 1. Janz (D.) 51.5 sec.; 2. Parlevliet (N.) 5.22 sec.; kogelslingeren: 1. Hus- son (F.) 60.34 m; 6. Romani (N.) 52.16 m; verspringen: 1. Molzberger (D.) 7.45 m; 5. Weisscher (N.) 6.92 m; 100 meter: 1. Berrutti (It.) 10.5 sec.; 2. Delecour (F) 10.6 sec.; 3. Hary (D.) 10.6 sec.; 4. Smit (N.) 10.8 sec.; 400 meter: 1. Seye (F.) 47.2 sec.; 5. Moer man (N.) 48.5 sec.; 5000 meter: 1. Mueller (D.) 14.30.4; 4. Delnoye (N.) 14.35.2; speerwerpen: 1. Carlo Lie- vore (It.) 77,25 m; 6. Fikkert (N.) 61.34 m: 1500 meter: 1. Brenner (D.) 3.51.4; 5. Blankenstein (N.) 3.55.6; 4 x 100 meter estafette: 1. Italië 40,8; 6. Nederland (Smit, Bos. Bruin, Beker, Mock) 42.8; marathonloop: 1. Van Driessche (B.) 2.37.00.4; 6. Fre- deriks (N.) 2.49.01.0; puntenwaarde ring: 1. Duitsland 11 punt. (pl. cijfer 14); 3. Nederland 8 (26). De eindstand van de zeslanden- wedstrijd luidt: 1. Duitsland 134 pnt.; 2. Italië 112 pnt.; 3. Frankrijk 108 pnt.; 4. België 66.5 pnt.; 5. Zwitser land 65.5 pnt.; 6. Nederland 64 pnt. Moens (op topsnelheid) de Duitser niet kon houden. Onze landgenoot Essajas werd in deze race zesde. Ook op de 1500 meter toonden de gastheren zich oppermachtig. Meindert Blankenstein leidde het peloton welis waar het grootste gedeelte van de wed strijd, maar toen de Duitser Brenner naar voren ging, kon geen van de ande ren hem meer houden. De Duitser Mül- ler heeft tweemaal het zoet van de overwinning geproefd. Op de 5000 m. en op de 3000 m. steeple-chase. Op de vijf kilometer had Joep Delnoye lange tijd de leiding, maar hij poogde vergeefs om weg te komen. Tenslotte liet hij zich te veel insluiten en was daardoor niet paraat toen de Duitse favoriet Müller vierhonderd meter voor de finish een voorsprong nam, welke hij zonder al te veel moeite tot het einde toe kon hand haven. Op de drieduizend meter hindernis- baan heeft onze landgenoot Jonkers slechts gefigureerd. Ook hier won Mül ler onbedreigd. De 10.000 meter kreeg een interes sante noot door het starten van de bekende Fransman Alain Mimoun. Frans Kunen had enige ronden de kop, maar moest tenslotte de leiding overlaten aan de Duitser Höger en Mimoun. Het contrast tussen deze beide lopers was wel heelsterk: de lange bleke Höger steeds aan kop met een forse tred en de kleine donkere met schuifelende pas lopende Mi moun, die zich ronden achtereen in zijn schaduw bewoog. Een felle tus- sensprint was de kleine Algerijn te machtig en terwijl het peloton, waar onder Frans Kunen, op een ronde ach terstand lag, beende de lange Duitser naar de zege. Marathon in grote hitte Nederland veroverde veel punten op de marathon en legde op dit zware nummer beslag op de derde plaats in het landenklassement. Het weer was sterk in het nadeel van de lopers, die verschrikkelijk van de hitte te lijden hadden. Piet Bleeker, de Nederlandse kampioen, had omstreeks de twintig kilometer een enorme inzinking. Tegen De T.C. had een zeer jonge estafette ploeg de baan opgestuurd en waar schijnlijk zullen de zenuwen de jongens wel te machtig zijn geweest, want er werd ontactisch gelopen, terwijl de wis seling tweemaal met praktisch staande start gebeurde. Ook de viermaal 400 m. ging verloren, De Duitser Janz bleef in Duisburg ver eindigde als tweede in een voor op de Nederlander Parlevliet. Toch naVonale recordtijd. nieuwe maar hier was overmacht van de tegen- ging ook deze snel over de horden. Hij standers de oorzaak. Dit had Fred Moor man op de 400 m. ook al ondervonden, hoewel zijn tijd (48.5) lang niet slecht te noemen is. Peter Nederhand stelde op de 110 m. horden teleur door met 14.8 als vierde te eindigen. Het strenge dieet, dat coach Jan Blankers zijn tienkamp-pupil Eef Kamerbeek heeft opgelegd, heeft zijn vruchten afgeworpen. De Eindhovenaar, die de laatste weken praktisch niet op het polstok-springen heeft getraind en het ook op de andere nummers wegens een lichte blessure rustig aan moest doen bij de training, kwam vooral op de tweede dag tot enkele uitstekende verrichtingen. Zijn speerwerpen (59.09 m.) en de 110 m. horden (14.6) gaven de doorslag voor zijn tweede plaats en voor zijn recordverbetering van niet minder dan 105 punten. Onze tweede tienkamper Herman Timme blijkt ook een klimmende lijn te pakken te heb ben. Zijn totaal van 59.38 pnt. bracht hem op de achtste plaats. Op de overige technische nummers bleek dat Oranje nog steeds een forse achterstand op het buitenland heeft. Weisscher sprong niet verder dan de vijfde plaats, Wijzen met de polsstok niet hoger dan de zesde. Verschoor was laatste bij het nummer hinkstapsprong. terwijl Jan Romani en aanvoerder Fikkert kansloos waren bij respectievelijk het kogelslingeren en het speerwerpen. Door een overwinning in het dubbelspel heeft Australië in de tenniswedstrijd te gen Mexico, die in Mexico-City wordt ge houden, een 2—1-voorsprong genomen. Neale Fraser en Roy Emerson (Austr.) versloegen Mario Llamas en Gustave Palafex (Mex.) met 6—3, 6—2, 75. (Van onze paardesportmedewerker) silver S die even een foutje maakte Van de talrijke nschrijvingen bleken en Sorento. Double Six M kon niet nogal wat paarden op stal te zijn ge-1 jneekome Enterprise werd uitgescha- li i J I I.- n I rl U/-»+ Vi rt /-» 4-nwiv->^ ,-1 -t 1 bleven, zodat geen enkel nummer be hoefde te worden gesplitst. Mereveld's Mijlrecord, waaraan toch verbonden een eerste prijs van 3000, verloor door het afwezig zijn van o.a. Tabor, Sirona cn Hairos II wel iets aan belangrijkheid, nu er slechts zeven p->arden voor de lin ten kwamen. Evenwel het zijn toch twee heel mooie koersen geworden, waarbij uiteindelijk Théo Messidor weer eens zijn uitzonderlijk grote klasse bewees. )ndanks dat Théo Messidor in de eerste heat bij een slechte start zeker 60 m verloor, kon Ecvenberg profiteren van een gaatje langs de railing en met neuslengte voorsprong kwam hij als eerste over de eindstreep voor Quick- Jongeling (HHC) valt, Heemskerk (EHS) maakt een sliding en belandt veilig op hetweede honk. Een spannend mo ment uit de honkbalwedstrijd tussen beide Haarlemse teams. Bijna had HHC de lijstaanvoerder een nederlaag toe gebracht, maar in de slotfase beschikten de EHS'ers over de langste adem. (Van onzé honkbalmedewerker) Vier uur en vijftien minuten hebben EHS en HHC elkaar in evenwicht ge houden. Zestien innings lang waren het Jan Smidt en Herman Beidschat die de slagploegen weinig kansen lieten. Toen, moe gestreden en bijna niet meer in staat de nodige eoncentratie op te brengen, maakte EHS de winnende run, welke een 4-3 zege opleverde. EHS kwam door de nederlaag van Schoten heel dicht bij het kampioenschap. Spar ta prolongeerde zijn hoofdklasserschap door een zege op WVHEDW: 2-1. Twee fouten in het EHS-veld, direct na het begin van het met spanning tegemoet geziene duel tegen HHC, brachten het honkbalpubliek in de goede stemming. Zou HHC opnieuw de punten van het leidende EHS kunnen verove ren? Even zette Beidschat zich schrap en het gevaar ging voorbij. EHS deed het in zijn eerste slagbeurt beter. Twee De beste prestatie tijdens de Neder lands-; jeugdatletiekkampioenschappen in Eindhoven was ongetwijfeld die van de 17-jarige Jan van Uden uit Schaes- berg die de 800 meter won in 1 min. 51.3 sec. en daarmee voor de tweede maal in korte tijd het nationale juniorrecord op deze afstand aanmerkelijk verbeterde. Het oude record stond met 1 min. 52.5 sec. sinds 22 juni van dit jaar reeds op zijn naam en werd gevestigd tijdens de interlandwedstrijd West-Duitsiand-Ne- derland jeugd te Geisenkirchen. Ook op de 300 meter is Van Uden sinds 14 juni recordhouder met een tijd van 34.8 sec. Zondag werd deze prestatie geëvenaard door de Leidse Holland-junior Frans Beker. De kampioenen werden: jongens: 100 meter 1 Mock (AAC, Amsterdam) 11.5 sec., 2 Beker (Holland, Leiden) 11.6 sec., 300 meter: 1 Beker (Holland, Leiden) 34.8 (evenaring Ned. ree., 800 m.: 1 Van Uden (Schaesberg) 1 min. 51.3 sec. (Ned. record), 1500 meter: 1 Van Gent (PH, Vught) 4 min. 11.8 sec., 3000 meter: 1 Fleuren (Union, Nijmegen) 8 min. 56.7 sec., 110 meter horden: 1 Miltenburg (Union, Nijmegen) 15.6 sec., versprin gen: 1 Beelen (PSV, Eindhoven) 6.49 m., hoogspringen: 1 De Gruyl (DOS, Rot terdam) 1.75 m., polsstokhoogspringen: 1 Gelens (K. en K., Tilburg) 3.20 m., speerwerpen: 1 Slaman (ACC, Amster dam) 52.56 m., discuswerpen: 1 D. Schrie- ben (AVA, Alkmaar) 44.26 m., kogelsto ten: 1 Van der Kruk (AV 40, Delft) 14.17 m. Meisjes: 100 meter: 1 Matti Theune (Marathon, Vlissingen) 12.8 sec., 60 me ter horden: 1 Leni Hinten (K. en K., Tilburg) 9.3 sec., verspringen: 1 Leni Hinten K. en K„ Tilburg) 5.15 m„ hoog springen: 1 Marian Kort (Hollandia, Rot terdam), speerwerpen: 1 Joke Wage naar (ADA, Amsterdam) 31.85 m., dis cuswerpen: 1 Loes Bohling (Sagitta, Am sterdam) 41.73, kogelstoten: 1 Corrie van Wijk (DEM, Beverwijk) 14.89 m.. Nel Zwier wint vijfkamp De nationale vijfkampselectie in Eind hoven is gewonnen door Nel Zwier van Olympia (Wieringerwaard). Haar totaal voor de twee dagen was 4259 punten. De uitslag luidt: 1 Nel Zwier (Olympia, Wieringerwaard) 4259 pnt, 80 m. horden in 13.4 sec., verspringen 5.49 meter. 2 Corrie v. d. Bosch (Taxandria, Oister- wijk) 4219 pnt, 12.2 sec. en 5.28 meter, 3 Toos Mutter (Memphis, Enschede) 4134 pnt, 12 sec. en 5.09 meter 4 Mieke Schenk (Olympia, Wieringerwaard) 4048 pnt, 12.8 sec. en 5.37 meter. pracht tweehonkslagen van B. Tromp en Houtkamp leverden een run op, 1-0. De grote klap kwam in de vierde EHS- slagbeurt toen Jole, Van de Mark en Van Esveld werper Smidt in zijn zwak ke zijde tastten, 3-0. Dit was, zoals later zou blijken, het laatste wat Smidt weg gaf. Maar ook aan de andere zijde stond Beidschat, die zijn worpen ook goed onder controle had. In de zesde inning echter gebeurde er iets dat de jeugdige Beidschat voor een zware op gaaf stelde. Twee honken waren door HHC bezet, door een vrije loop en een foutje van tweede honkman Schuitema ker op een slag van B. Vrenegoor. Hierdoor wat onzeker wierp de EHS-er een rechte bal naar de slaggrage Wim Vrenegoor. Een fikse uithaal, en de bal verdween dwars over het EDO-veld in de tribune. Een glanzende homerun die de stand gelijk maakte: 3-3. Smidt en Beidschat gaven daarna niet veel kansen meer weg, en als zij kwamen waren het de furieuze velders die sco ren voorkwamen. Er moest tenslotte een zestiende EHS-slagbeurt komen al vorens de winnaar kon worden aange wezen. B. Tromp kreeg een vrije loop, een fout bracht hem op het derde honk, en de honkslag welke hierna van het slaghout van N. Tromp vertrok was voldoende voor de winnende run (4-3). Beidschat gooide 24x3 slag, 4x4 wijd en had 6 honkslagen tegen. Smidt noteerde 21-3-9. Zonder Sauer, Nanne, Ge.urts en Luk- kien had Schoten niet genoeg kracht om zijn kampioenskans te verdedigen. Vooral niet nu Han Urbanus, die niet minder dan 17 maal drie slag gooide, in een uitstekende vorm verkeerde. Munsterman daarentegen had in het begin al veel moeite de juiste richting te vinden. OWO buitte dit op de juiste wijze uit. Vier vrije lopen, een honk slag van Kozenkrants en een veldfout brachten al direct 3-0 op het scorebord. Schoten pakte de zaken ook pittig aan, want nog voordat Han Urbanus in de sfeer van de wedstrijd zat, had hij al twee vrije lopen en drie honkslagen moeten toestaan, welke op naam kwa men van Van de Brugge, Bakker en De Groot. Dit kostte twee runs waar door Schoten tot 3-2 inliep. Even leek het erop dat Munsterman OWO de baas kon, maar in de derde inning waren het Kruijs en De Lugt die met goede tikken dé scoro opvoerden tot 5-2. In de achtste slagbeurt scoorde OWO door honkslagen van Urbanus en Kruijs (8-3). De vrije loop die Corpelijn voor Spar ta in de achtste inning op de WVHEDW- werper Van Dijk veroverde, is van be slissende betekenis geweest voor de einduitslag van de honkbalwedstrijd tus sen beide teams. 0-0 was op dat mo ment nog -de score. Corpelijn wist het tweede honk te bereiken en kwam over de thuisplaat door een opoffering van Ras en een fout. Fabrie kwam weer binnen door een fout van Goosen op het tweede honk, 2-0. Met drie honken bezet en slechts één man uit, kon WVHEDW in de laatste slagbeurt toch maar tot één run komen, doordat de slagmensen Wolfram en Nieuwenhof op het beslissende moment faalde. De standen zijn: keld. Het hoge tempo, dat in de tweede heat Quicksilver S voorlegde, was voor Théo geen bezwaar om wederom zege vierend te eindigen. Double Six M maakte fouten. In de Norgprijs toonde Wanda een verrassende eindsprint en verwees daar- '.ede William Z en Whip Bird van Per mit naar de plaatsgelden. Why Not werd uitgeschakeld. Achter de auto starten en dén nog wel in de bocht, viel in de Sleen-prijs niet mee. Toch kwam het peloton vrij goed weg en Vir;, ia en Vicaline namen o beurten de leiding. Voorlopig werd Waluna Norton op de derde plaats ge houden. doch had tegen het einde nog voldoende stoom over om beide kop lopers te passeren. Fel was de eindsprint om het Tom r-hreurs Memoriaal. Q Basconi won in de mooie tijd van 1.23.1 onder sterke bedreiging van Sandra en Vlekloos Hanover. Teleurstellende verrichtingen van Sammy Mar- en Typhoon. Dij de recorü-prijs der Vierjarigen legde Winston Hanover beslag op de eerste prijs van 2000 na een nek aan nek-race met Walküre. W' belinc Wip was goede derde voor Wala. Met 14 deelnemers was de amateur- koers flink bezet. Uit het dichte veld namen Royal Heny, Sweetheart Julia B en Promotor enige voorsprong. Vita Kinley deed echter hun illusie, te niet en won vrij gemakkelijk. Felle strijd om de plaatsen werd door de foto be slist ten gunste van Seigneur Bascom en Vichia V. In de Vriesprijs werd noga) vertrou wen gesteld in Wijbo K. Dat bleek goed gezien, want de 4-jarige zoon verwees Vlieger D naar de „covercall" plaats. De uitslagen: Norgprijs: 2200 m, 11 deelnemers. 1. Wanda (de Vlieger) 1.29.4; 3.50, 1.60. 2. William Z 4.90, C 12.20. 3. Whip Bird van Permit 2.10. Koppel: 11.20. Sleenprijs: 2200 m, 10 deelnemers. 1. Waluna Norton (Kooyman) 1.25.2; 2.10, 1.50. 2. Vicaline 4.20, C 8.70. 3. Wil- ma Zora 2.80. Koppel: 2.40. Tom Schrcurs Memoriaal: 2300 m, 10 deelnemers. 1. Q Bascom (Dooyeweerd) 1.23.1; 6.20, 1.70. 2. Sandra 2.10, C 5.-. 3. Vlekloos Hanover 1.60. Koppel: 23.30. Tjjdens de eerste twee dagen van de Kaagweek werkte het weer op een haast ongekende wijze mee. Zaterdag was de dag van de onderlinge wed strijden. Zondag begon het „grote werk". Toen startten de schepen voor de open wedstrijden die tot cn met woensdag zullen duren. Het bleek al direct dat de Kaagweek een sportieve, maar zeer harde strijd in de verschillende klassen zou opleveren. De protestcommissie had i namelijk een groot aantal protesten over stuurboord-bakboordkwesties en 1 ruimte geven bij merktekens te ver werken. Jn het nauwe wedstrijdwater als de Kagerpldssen, moet men naast wed strijdzeilen ook kunnen schipperen en dat maakt wedstrijden op de Kaag juist zo aantrekkelijk. Bijzonder interessant was het duel om de leiding in de Valkenklasse tussen H. Kirkenier en E. Koif van den Baumen. waarvan C. van Schie uitnemend profiteerde en daar door won. In de Regenboogklasse, die gesplitst voer. kwamen vele reglemen taire overtredingen voor. Het gevolg was dat 9 jachten de strijd moesten staken. Nadat F. Bos over bakboord liggend twee jachten dwong het veld te verlaten, zeilde hij even later zelf door een verkeerde manoeuvre van een tourboot zijn mast over boord. Het was een verstandig besluit van het wed strijdcomité om per klasse een andere baan op te geven, waardoor een grotere spreiding over het wedstrijdwater werd verkregen. Uitslagen: Vrijheidsklasse A, eerste afdeling; 1. Naatje, strm. J. de Vries (De Kaag): 2. Agressor, H. Repko (Sneek). Vrijheidskiasst A, tweede afdeling: 1. Hepie Del 2, W. Elhorst (De Kaag); 2. Rakker, B. van Wijk (Braassemermeer). Pampusklasse: 1. Westeinder, H. J. de Ruyter (Nieuwe Meer); 2. Halve Maen, H. van Essen (Loosdrecht). Vliegende Hollanden klasse: 1. Mus tang, J. Kraan (Braassemermeer); 2. Catharina Totebel, P. Frech (De Maas)current over de streep te gaan. 12 vierkante meter sharpies: 1. Me teor, B. Kraan jr. (Braassemermeer); 2. Rakker. C. Guldemond (De Kaag). Valkenklasse A: 1. Annemieke, C. v. Schie (Het Witte Huis): 2. Bounty 2. E. Rolf van den Baumen (De Kaag). rneterklasse: 1. Cadans, ir. A. Bonnema (Noord-Ned. Watersportbond); 2. Ki- dang, A. Wolters (Noord-Ned. Water sportbond). 16 vierkante meter streepklasse A: 1. Stormy Petrel, M. de Jonge (Alg. Ver. Groot Amsterdam)2. Pie-De-Palo, J. A. de Haas Mzn. (Het Witte Huis). Finnjollenklasse: 1. Zomerweelde, J. dc Jong ('De Kaag); 2. José, R. Koop- mans (De Kaag). Olympis-jollenklasse A: 1. Glipper, S.i. Haaksma (De Kaag); 2. All Weather, Jac. F. Stup (De Kaag). SternkJasse: 1. Plakglas, H. Coops (De Kaag); 2 Frederik 2, H. v. d. Rest (Te Werve). Teamwedstrijd in de Pampusklasse: Curagao-De Kaag: 1. KZR en MV De Kaag 23.1 pnt.; 2. Asiento (Curagao) 13 pnt. 12 voetijoilcnklasse A: 1. Waterbaby, A. W. Reyers (De Kaag); 2. Glipper, F. L. Plantenga (De Kaag) onder protest. De motorraces op het vliegveld te Beek (Zuid-Limburg), de laatste wedstrijden die meetellen voor het Nederlands kampioen schap op de weg, hebben nauwelijks 3000 toeschouwers naar het circuit kunnen lok ken. Dat was jammer, want* er viel veel le genieten, mede door het ideale weer De spannendste duels werden uitgevochten in de 350 cc-klasse, waarvoor een groot aantal buitenlanders had ingeschreven De zege ging uiteindelijk naar dc 34-jarige Duitse elektricien Karl Hoppe, die in een prachtige stijl reed en geen moment de eerste plaats afstond. Niet minder interessant was de race van de halve liters. De Zweed Fagerstrom be heerste de strijd. Voor een Nederlands duel zorgden Anton Elbersen en Rinus van Son. De Utrechtenaar slaagde erin vóór zijn con- De races in de 250 cc-klasse en de 125 cc- klasse verloren veel van hun aantrekkelijk heid door het geringe aantal deelnemers. Bij de kwartliters verzekerde Leen Hoppezak zich van de leidersplaats. Swart toonde zich heer cn meester bij de ..Lilliputters" Hij bekommerde zich weinig om de vaak fellé Drakemdasse: 1. Norremeer 2, J. Hof- duels die Leenheer en Stoltenkamp lever- keE (De Kaag); 2. Joy 2, J. Bier (KNZRV). Regenboogklasse, eerste aid.: 1. Jan van Gent. F, K. Hoekstra (Sneker Zeil- club); 2. Algrie, J. Alberda (Sneek). Regenboogklasse, tweede afdeling: 1. Beneventum, J. Hofland (De Kaag). 2. Toreador, C. W. Kist (De Kaag). Noord-Nederlandsche 22 vierkante De Luxemburgse internationaal Kohn, die reeds 15 maal voor de nationale ploeg van het Groot-Hertogdom uitkwam en o.m. in de op il september 1957 te Rotterdam ge speelde wedstrijd NederlandLuxemburg meedeed, zal volgend seizoen voor For tuna gaan spelen. De besturen van de Geleense eredivisie club cn FC Basel, waarvoor Kohn het laatste jaar uitkwam, hebben over de transfer van de 25-jarige Luxemburger, die op alle plaatsen in de voorhoede kan spe len, overeenstemming bereikt. Op zeventiende jaar debuteerde Kohn in het Luxembur se elftal, vier jaar later werd hij semi-prof bij Karlsruher SC, in 1958 ging hij over naar FC Bas-el. De mogelijkheid bestaat dat nog een tweede niët-Nederlandse internationaal voor Fortuna gaat spelen. FC Luik en Fortuna onderhandelen nog steeds over de transfer van de Belgische vleugelspeler Pi ters. Zaterdag en zondag zijn in Berlijn in ternationale kano wedstrijden gehouden waaraan ook enkele Nederlanders deel namen. Le belangrijkste uitslagen wa ren zaterdag: klasse K 1 (10.000 meter) 1 Berghausen (Did) 46 min. 6,2 sec., 2 Mil tenberger (Did) 46.08,2, 5 Weijzen (Ned.) - 48.06,2. Klasse K 2 (10.000 meter): 1 Mereveld s Muirecord: le heat 1610 m, Scheuer/Lietz (Did) 43.06,4, 2 Schneider/ 7 deelnemers. Theo M ssidor (Eeren- j Lange (DId) 43 28 4 3 Klingers/Huys- man (Ned.) 43.32.6, 5 Kracht/Lagrand den en reed onbedreigd naar de zege. Dank zij het deelnemen van de Zwitserse kampioene mevr. Kaufmann en enkele Zuidafrikaanse spelers heeft het jaarlijkse tennistoernooi te Eindhoven weer een in ternationale tint gehad. Mevr. Kaufmann bleek een klasse apart in het damesenkel- speu zij won ook het damesdubbelspel. In het herenenkelspel won Hammill (ZA.) een spannende finale van Van Eijsden. In het damesenkelspel waren er in het natio nale kader enkele verrassende uitslagen vóór de finai-3. Zo won een jonge Bra bantse speelster van mej. Moritz 6—2 7—5; mej. Rollin Couquerque versloeg mej. J. Marinkelle 68 61 64 en in de halve finale won mej. Grosveld van mej. Ma rinkelle met 6—2 62. berg) 1.21.7; 1.90, 1.40. 2. Quicksilver S 5.40, C 11.90. Sorento. Koppel: 15.10. Record-prijs Vierjarigen: 1610 m. 11 deelnemers. 1. Winston Hanover (W. Leeuwenkamp) 1.26.-, 20.90, 4.80. 2. Wal küre 2.90, C 7.50. 3. Wiebeline Wip 2.50. Koppel: 16.90. Johan Smitprijs (amateurs): 2100 m, 14 deelnemers. 1. Vita Kinley (W. v. Schijndel) 1.26.6; 4.40, 1.90. 2. Se._neur Bascom 2.60. C 10.30. 3. Victrix V 1.90. Koppel: 11.70. Mereveld's Miilrecord: 2e heat 1610 m, 6 deelnemers. 1. Théo Messidor (Eeren- berg) 1.22.6; 1.50, 1.10. 2. Notekraker S 2.50, C 8.60. 3. Quicksilver S. Koppel: 10.90. Definitief: 1. Théo Messidor. 2. Quick silver S. 3. Sorento. 4. Notekraker S. Vries-prijs: 2100 m, 13 deelnemers. 1. Wybo K (Zeema-) 1.25.7; 3.50, 1.60. 2. Vlieger D 1.40, C 4.90. 3. Un Gamin 1.90. Koppel: 5.-. Toto-omzet 142.734.-. (Ned.) 43.36.8 Ook zondag waren de prestaties van de Nederlanders van bescheiden aard. Slechts bij de 4 x 500 meter estafette en bij de 500 meter K2 dames behaalden onze landgenoten een derde plaats. De uitslagen waren: HEREN. Klasse K 1 (500 meter)): 1 Sneider (Did) 1.56, 6 Knuppe (Neder land) 2.02.5; klasse K 2 (100 meter): 1 Scheuer/Lietz (Did) 3 min. 49,8 sec., 4 Klingers/Geurts (Ned.) 3.56.2; 500 meter: <1 Schneider/Lange (Did) 1 min. 45.8 sec., 5 Klingers/Huisman (Ned.) 1.50.7; 4 x 500 meter estafette: 1 KVD (Did) 8.41.0, 3 Nederland (Klin- gers/Geurts/Knuppe/Weyzen) 8.46.1. DAMES. Klasse K 1 (500 meter): 1 mej. Zenz (Did) 2 min. 13,6 sec., 7 J. Stadt (Ned.); klasse K 2: 1 mej. Zenz/ mej. Hartmann (Did) 2 min. 3,o sec., 3 gezusters Rozema (Nederland) 2.10.4. hoofdklasse eerste klasse EHS 12-22 ABC 12-19 Schoten 12-18 12-19 VVGA 11-12 de Volew. 12-16 Sparta 12-12 Ajax 12-12 HHC 12-10 HCK 11-11 OVVO 11- 9 SC Haarlem 12- 7 WVHEDW 11- 5 Kennemerl. 12- 5 EDO U- 4 Blauw Wit 11- 3 De atletiekwedstrijd tussen Amerika en Rusland, die onder grote belangstel ling in Philadelphia werd gehouden, is geëindigd in een zege voor de Ameri kanen: 127108. De Rus Bulatov ver beterde zijn eigen Europese record polsstokhoogspringen met twee centi meter: 4.64 m. De Amerikaan Parry O'Brien stootte de kogel naar een nieuw wereldrecord. Hij bereikte een afstand van 19.26 meter. Het oude record stond met 19.25 eveneens op zijn naam. B() h^t verspringen bleef Gregory Bell met 8.10 meter slechts drie centi meter beneden net wereldrecord van z(jn landgenoot Jesse Owens. Aan het einde van de eerste dag had de Amerikaanse herenploeg een voorsprong van 59—47 punten op de Russische. Bij de dames leidde evenwel Rusland met 34 tegen 18 punten. In de tienkamp was de stand na 5 nummers (100 meter, verspringen, kogelstoten, hoogspringen, 400 meter) 1. Kuznetsov (Rusland) 4625 pnt.; 2. Herman (V< St.) 4391 pnt. De Rus Kuznetsov vèrrichtte bij c tienkampers voortreffelijke prestatie; 100 meter in 10.8 sec., verspringen 7.39 meter, kogelstoten 15.469 meter, hoog springen 1.904 meter, 400 meter in 49i6 sec., discuswerpen 49.83, 110 meter hor den 14.6, De Russische dames versloegen hun Amerikaanse tegenstandsters met 67-40. De atletiekwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende ploegen van Tsjecho- slowakije en Bulgarije leverde een zege op voor de Tsjechen: 87130 pun ten. De cijfers voor de heren en dames waren respectievelijk 128—84 en 5946. Succes voor Oost-Duitsland De atletiekinterlandwedstrijd tussen Noorwegen en Oost-Duitsland te Oslo is door de gasten met 129 tegen 83 punten gewonnen. De ontmoeting Noorwegen B Denemarken eindigde in een Noorse zege, 13178 nnnten. Voor de wereldkampioenschappen wielrennen, die dit jaar in Nederland worden gehouden, heeft de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie inschrijvin gen uit 26 landen ontvangen. De volgen de landen zullen vertegenwoordigd zijn: Argentinië, Australië, België, Denemar ken, West-Duitsland, Oost-Duitsland, En geland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Joegoslavië, Luxemburg, Oostenrijk, Polen, Rusland, Spanje, Tsje- cho-Slowakije, Verenigde Staten, Zwe den, Ierland, Mexico, Marokko, Zwit serland en uiteraard Nederland. De wedstrijden op de baan worden van 8 tot en met 13 augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam ver werkt, de strijd op de weg wordt op za terdag 15 (amateurs) en 16 augustus (profs) op het verlengde circuit van Zandvoort beslist. De uitslagen van de eerste ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap jeugdsehaken luiden: Groep 1: Erny (Zwits.)—Wostyn (Belg.) afgebr.; Anguera (Sp.)Küttner (Did) 01, Hamann (Den.)—Cassidy (Ierl.) 1—0, Parma (Joegosl.)Weinwurm (Oost) 1—0. Groep 2: Grimshaw (Can.)Tomson (Rush) V2y2, Mallouf (Liberia)Halen (Zweden) y21/2, Biever (Lux.)Kuijpers (Ned.) 01, Phillips (Nw.-Zeel.)— Clemens (W.-Dld.) 01, Primavera (It.) was vrij. Groep 3: Stefanv»v (Buig.)Bitlicki (Arg.) \r2J/2. Hohler (Zwits.)Velasco (Cuba) 12\2, Tcherniak (Fr.)Maranja (Philip) 01, Saren (Finl.)—Hoen (Noorw.) 01, Rums (G.-B.) was vrij. Na zijn triomf i de Grote prijs der lage Landen en het Eliterennen heeft Hairos II zondag in de Grosser preis von Reckling hausen over 1600 meter zijn zegereeks niet kunnen voortzetten. De achtjarige Franse hengst, die als enige op 1660 meter stond, won de eerste serie in de prachtige kilo- metertjd van 1.16.3 voor Wallgunde en Lucien. kwam in de tweede serie als tweede aan, maar sprong door het stek en moest zodoende gediskwalificeerd wor den. De Britse sprinter Peter Radford heeft •"ateruag te Birmingham het Engelse re- 'o 1 op de 100 yards verbeterd. Radford wam tot 9.5 sec. en bleef daarmee 0.1 'conde beneden het oude record dat ?ds op zijn naam stond. Drie Duitse Internationals, Erich Jusko- wiaK. Horst Symaniak en Gerd Harpers. zijn voor de periode van 19 juli tot 15 september gescln t, omdat 'zij hadden deelgenomen aan voetbalwedstrijden die niet waren goedgekeurd door de Duitse voetbalbond. Bovendien kreeg elk van hen een boete van 500 mark. De Zweed Rolf Tibblin heeft te Reading (Engeland) een internationale motorcross voor motoren tot 250 cc gewonnen Het was de elfde wedstrijd in de competitie om de „Coupe d'Europe", waarin de Zweed de Jeiding heeft. Het Engelse pa„ d Alcide "heeft op Ascot de King George II and Queen Tsa-' beth Stakes gewonnen, eon I» si. „ver Sin. Sis' Sir, A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6