Prof. dr. A. A. Ariëns jubileert Gelukkige combinatie van professoraat met praktische priesterlijke arbeid Kerkje van Sweikhuizen barok kleed gestoken Wél postcensuur. niet „onwettig'5 Minister zegt grondig en onpartijdig onderzoek toe Hansapktst Blinden pe dgrimeren er naar int Odilia DE EILANDER Kerstening der samenleving m WÈmm Trots van het dorp IN NIEUW-GUINEA Geen vrees voor toeneming van straling PRIESTER IN DE SOCIALE BEWEGING KLAAS TOXOPEUS DINSDAG 21 JULI 1959 PAGINA 5 Competitie K.N.Z.B. Nederlandse toneelstukken in het buitenland yan Nelle bestellen? Neem wat extra in voorraad In ons land i 11» -v* I v door millllllUllilllllllllllllUIIHtlliilllllUllllllilllllllillllHIIIIIHHIUHIUUIH11!1^ - i Hv Op 23 juli viert prof. dr. A. A. Ariëns zijn zilveren priesterfeest. Op die dat wordt ook zijn koperen jubi leum gevierd als nationaal adviseur \an de Katholieke Middenstandsbeweging. Prof. Ariëns is een veelzijdig mens met grote gaven. Bovendien is hij een harde Werker. Dat maakt het niet gemakke lijk zijn persoon en zijn werk te beschrij ven. Een opsomming van zijn functies, publicaties en werkzaamheden vormt een lange lijst. Dat is onbegonnen werk. Om een beeld van de betekenis van de jubilaris te geven voor onze katholieke samenleving moet men zich beperken tot enkele grote lijnen. Dat geeft boven dien een zuiverder beeld. Want prof. Ariëns denkt in grote lijnen. Hij is ech ter niet de man, die zich ertoe beperkt in zijn studeerkamer in het Groot Se minarie Dijnselburg in grote lijnen te denken, hij werkt ook in grote lijnen. Hij is dan ook meer buiten de muren van het Utrechtse filosoficum te vin den dan daarbinnen. Hij werkt en denkt zeer consequent. Vanuit zijn visie op de wijze, waarop men concreet het christelijk sociaal ide aal in onze hedendaagse samenleving kan realiseren, heeft hij zijn werkzaam heid in het katholieke openbare leven een eigen inhoud gegeven. En daar bij brengt hij tevens in practijk zijn vi sie op de eigentijdse taak van de pries ter in de sociale beweging. Want als hij ergens van doordrongen is, dan is het wel hiervan, dat de priester de taak heeft in de kerstening van het openbare leven een belangrijk stuk van zijn zending te vervullen. Dat leert hij zijn studenten. Daarin gaat hij hen zelf voor. Hij heeft de sleutel gevonden voor de gelukkige combinatie van een prof- fessoraat en praktische priesterlijke ar beid. Deze drie: het denken, het lera ren en het doen zijn in zijn leven een drie-eenheid. Twee grondgedachten komen telkens terug in de publicaties van prof. Ariëns en dus ook consequent in zijn werkzaam heden: om de kerstening van onze sa menleving waar te maken moeten wij als katholieken beschikken over een deugdelijk eigentijds instrumentarium en is het noodzakelijk de christelijke le venshouding van de individuele christen meer diepgang te geven. Prof. Ariens denkt modern. Hij is tevens een groot realist. Deze zin voor de realiteit heeft hem er voor behoed de fout te maken, die men ten onrech te overigens, wel eens meent te moe ten beschouwen als noodzakelijk aan .modern denken" verbonden te zijn. Hii denkt zo modern, dat hij de „mo dernen" ln die zin in zijn denken steeds voor is geweest. De eigen ka tholieke organisatieverbanden in het maatschappelijk leven en in de poli tiek weet hij de noodzakelijke instru menten voor de realisatie van de christelijke gedachten, fn de feitelijke situatie, zoals deze zich in Nederland presenteert, mocht men dan begrijpe lijker wijze als reactie op minder ge zonde vergroeiingen, in een nog maar kort voorbije periode wel spelen en experimenteren met doorbraakgedach ten, maar de keiharde werkelijkheid van dit ogenblik dwingt toch tot de conclusie van het eigen katholieke ver band. Geen isolement. Een openstaan naar buiten, een samengaan met an deren, een volop meedoen en wel in de voorste gelederen. Maar vanuit het eigen verband. De werkelijkheid is immers, dat wij leven in een naar levensbeschouwing verdeelde samen leving en dat ieder van die Je^en^ j schouwelijke groepen een minderheid vormt. Er komt in die feitelijke om standigheid van dit ogenblik immers niets terecht van een werkelijke chris telijke invloed anders dan via eigen verbanden. Deze gedachten heeft prof. Ariëns uit en te na voorgehouden aan de sociale voormannen, waarvan hij de adviseur is. Maar hij heeft haar ook gerealiseerd in zijn ononderbroken activiteit bij het oprichten van katholieke vakorganisa ties van ondernemers, welke hij onont beerlijk weet als de partners in de P.B. O., in zijn aandeel in het in standhouden van de katholieke politieke eenheid (hii is lid van de Partijraad van de KVP), in zijn stimulerende invloed tot het na oorlogse herstel van de Raad van Over leg van de katholieke vakcentralen. En dat de openheid geen holle frase voor hem is, blijkt uit de waardering voor zjjn persoon en werk in de kringen van de niet-katholieke sociale organisaties, waarmee hij als nationaal adviseur van de Katholieke Middenstandsbeweging voortdurend contact heeft. Dat eigen ka tholieke verband moet middel blijven, geen doel worden. Vanuit de katholie ke beginselen moeten de sociale, econo mische en politieke vraagstukken be naderd worden, waarmee het bedrijfs leven en het maatschappelijk leven, worden geconfronteerd. Hoe moeten wij als katholieken denken over vraagstuk ken als vestigingswetgeving, concurren tie, het zelfstandig ondernemerschap, sociale voorzieningen, belastingen? Dit houdt prof. Ariëns de organisaties voor, waar hij mede leiding aan heeft te ge ven en hij heeft zelf een belangrijk aan deel in het tot stand brengen van een antwoord op die vragen. En daarbij be perkt hij zich niet tot de grote lynen. Zeer concreet vat hij de concrete vraag stukken aan. Zo kan men in de lyst van zijn publicaties de titel lezen: De prin cipiële betekenis van de P.B.O. maar ook: „over het behoud van de zelfstan digheid in de brandstoffenhandel bp economische concentratievormen Niet alleen het instrument, vooral ook de mens zelf en diens persoonlijke levenshouding intrigeren hem. Op de ontplooiing van de persoonlijkheid en bewustmaking van het christen zijn en het een taak hebben in de samenle ving als christen legt prof. Ariëns de volle nadruk. Dat is voor hem een we zenlijk onderdeel van zjjn priester schap. Vooral heeft daarbij zijn aan dacht de christelijke beroepsoefening Hij is een van de grootste stimula toren voor het werk in kernen en ge spreksgroepen, waarin de individuele mens in zijn eigen beroepsmilieu de mogelijkheid geboden wordt zich be ter te kunnen bezinnen op zijn chris- tentaak. Hij is hoofdredacteur van het blad „De Kern", waarin de gespreks stof voor de kerngroepen wordt behan deld. Om steeds in contact te staan met de praktijk leidt hij persoonlijk enkele gespreksgroepen. Een typisch voorbeeld van zijn arbeid, gericht op de ontwikkeling van de per soonlijke levenshouding is de oprichting van het Katholiek Bezinningscentrum voor Bioscoop- en Filmexploitanten. Prof. dr. A. A. Ariëns Geen vakorganisatie in de eigenlijke zin van het woord, maar het scheppen van een verband, waarbinnen deze men sen in onderling gesprek en studie trach ten de juiste christelijke levenshouding te vinden bij de uitoefening van hun be roep, dat van zo'n verstrekkende maat schappelijke betekenis is. Paus Pius XII heeft in 1958 dit initiatief zeer gepre zen en de wens uitgesproken, dat dit na volging zou vinden in andere landen. In het buitenland en met name in Duits land bestaat inderdaad grote belang stelling voor deze wijze van werken. En hier raken wij weer een ander fa cet van zjjn belangstelling en werkzaam heden: het werk in internationaal ver banden. Hij is. een van de belangrijkste initiatiefnemers en stimulatoren voor het tot stand komen van een interna tionale middenstandsbeweging. Daarbij gaat hij consequent ook weer van de zelfde visie uit, dat het noodzakelijk is in de zich steeds meer internationalise rende samenleving eveneens te beschik ken over een eigen katholieke appara tuur, wil onze wereldomvattende taak van de kerstening van de samenleving concreet aangepakt kunnen worden. Door dit internationale werk is het hem mogelijk geworden -vaardevolle assis tentie te verlenen aan katholieke orga nisaties in het buitenland, die nog kam pen met moeilijkheden in vormgeving en structuur. De tijd is goddank voorbij, dat de priesters voorzitters, secretaris sen en penningmeesters tegelijk waren van de sociale organisaties. Dat is ook niet meer nodig. Maar dat wil niet zeg gen, dat de priesters nu ook geen taak meer hebben ten aanzien van de socia le organisaties. Integendeel. Misschien zijn wij leken en priesters net nog iets te onvoldoende geëmancipeerd om daarvan doordrongen te zijn. Een man als prof. Ariëns is er het levende voor beeld van hoe het wel moet en hoe de verhouding priester-leek en ieders ei gen taak in de sociale organisatie ge stalte dient te krijgen. Prof. Ariëns is voorzitter van het College van Bonds- adviseurs van de Katholieke Centrale Sociale Organisaties en voorzitter van de studiekring van Nationale Bondsad- viseurs en de Katholieke Universiteits professoren in de Sociale Wetenschap pen. Hij heeft de oprichting van deze colleges gestimuleerd, ook weer vanuit zijn overtuiging, dat de priester ook in deze tijd een eigen taak heeft in de ka tholieke sociale beweging en zichzelf daarvoor voortdurend heeft te bekwa men en zich daarop moet bezinnen. Dat zjjn priesterjubileum samenvalt met zijn jubileum als Bondsadvlseur van de Katholieke Middenstandsbewe ging is meer dan een toevallige om standigheid. Het is een symbool. Het symbool, dat voor deze sociale pries ter het priesterschap en katholieke so ciale actie niet te scheiden zijn. Ook dat moet gevierd wo-den. WOUTER PERQUIN Het feestcomité biedt prof. Ariëns een receptie aan op 23 juli van 13.30 tot 17 uur op de Dijnselburg te Huis ter Heide. Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig Voor de competitie van de KNZB wer den maandagavond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: dames eerste klasse: HZC-het IJ 7-1. Heren eerste klasse C: Neptunus (Amersfoort) -Zwemlust 2-3 (Zwemlust kampioen). Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellenl Het toneelstuk „Het eeuwig toeval" van A. Defresne zal na een reeks voor stellingen m Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland in het najaar in Helsinki worden opgevoerd. Het stuk „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls zal 4 sep tember door de BBC worden uitgezon den in het programma „Saturday night theatre Advertentie Advertentie WONDVERBAND Verkrijgbaar'op 4, 6 en 8 ct breedte en in de lengtes van 10 cm - 500 cm. Uitgevoerd in plastic, elastische of gewone stof. Effvpte De Franse luchtvaartmaat- schappij „Air France" zal spoedig haar diensten op Egypte hervatten. Het be slag op de kantoren, dat in 1956 ten tijde van de Suez-crisis was gelegd, is door de Egyptische autoriteiten in Alexandrië opgeheven. Advertentie Van Nelle bestellen/ (Van onze Haagse redactie) Minister Korthals heeft toegezegd dat een grondig en strikt onpartijdig onder zoek zal worden ingesteld naar aanlei ding van de berichten dat men, al of niet met medeweten van de gouverneur van Nederlands-Nieuw-Guinea, in dat gebiedsdeel onwettige postcensuur zou uitoefenen. De bewindsman, die op treedt als minister van Zaken Overzee a.i. zegt in zijn antwoord op vragen uit de Tweede Kamer dat hij niet beschikt over gegevens inzake onwettige cen suur. Ook heeft hij geen aanwijzigingen „waaruit tot het bestaan van censuur op post van vooraanstaande ambtena ren en particulieren moet worden ge concludeerd". De minister maakt in zijn antwoord kennelijk onderscheid tussen „onwettige censuur en censuur op vooraanstaande ambtenaren en particulieren" en het „ter verzekering van openbare orde en rust uitoefenen van postcensuur ingevol ge de diensten-toezicht-ordonnantie 1935". Van de bevoegdheden volgens de ze ordonnantie maakt men namelijk se dert juli 1956 op grond van gebleken subversieve buitenlandse activiteiten wèl gebruik, zo erkent de bewindsman. Speciale ambtenaren oefenen het „toe zicht" uit onder leiding van de procu reur-generaal. Deze is bevoegd brieven op te houden, wanneer (zo zegt het de ordonnantie) „het vervoer of de bestel ling naar het oordeel van de met het toezicht belaste ambtenaren gevaar op levert voor de openbare orde en rust". Slechts op machtiging van de landrech ten mogen de bedoelde brieven worden geopend en mag worden kennis geno men van de inhoud. Verlof houdt geen verband met klacht Over de positie van de advocaat-gene raal te Hollandia, die over de uitgeoe fende censuur zou hebben geklaagd, zegt de minister dat het aan deze func tionaris ongevraagd verleende binnen lands verlof met deze klacht geen ver band noudt. Het waren andere gedra gingen van de advocaat-generaal, die voor de gouverneur aanleiding zijn ge weest hem verlof te verlenen in afwach ting van een onderzoek over de vraag of hij ambtelijk kan worden gehand haafd, aldus minister Korthals. Advertentie Van Nelle bestellenl (Van onze Haagse redactie) Bij het onderzoek, dat men geregeld instelt naar de mate van radioactiviteit in Nederland, is enkele malen een toe neming van de straling geconstateerd. De gemeten hoeveelheden bleven ech ter beneden de maximaal toelaatbare doses en de verhogingen waren van voorbijgaande aard, zo heeft minister Van Rooy (Sociale Zaken en Volksge zondheid) meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Er be hoeft volgens de bewindsman ook geen vrees te bestaan dat het gevaarlijke ra dioactieve strontium via voedingsge wassen en vlees de gezondheid zou kun nen benadelen. De minister zegt nog dat het onderzoek, dat men in Nederland naar de straling van bodem, lucht en water doet, Internationa op peil staat. De ruim vierhonderd bewoners van het dorpje Sweikhuize: (gemeente Schin- nen) bezitten tlians door toedoen van hun parochieherder, pastoor E Thissen, een magnifiek kerkje, dat de trots van Sweikhuizen genoemd mag worden. Van de uit 1739 daterende kapel, die en- kle jaren geleden hoognodig moest wor. den uitgebreid, heeft pastoor Thissen een uniek juweeltje van barokkunst ge maakt. De aanleiding daartoe vormde de vergroting van het oude kerkje. Zes tig zitplaatsen was zelfs voor deze klei ne dorpsgemeenschap toch wel wat a) te weinig. Het moesten er minstens driehonderd worden, te meer daar Sweik huizen zich ln de laatste kwart eeuw ontwikkeld heeft tot een echt bede vaartsoord voor blinde Odiliavereerders Toen de noodzakelijke uitbreiding van het oude kerkje voor de pastoor en de Roermondse architec'. J. Fransen een hele opgave vanweg' tal van be palingen van monu ientenzorg en ande re commissies eenmaal een feit was, zag de parochieherder zich voor een tweede noeilykheid geplaatst. Het oude hoofdaltaar bleek veel te klein voor het sterk vergrote kerkje. Er moest een nieuw altaar komen. Dank zjj een goede jeugdrelatie, prof. J. J. M. Timmers, conservator van het bisschoppelijk mu seum te Maastricht, kon deze moeilijk heid worden opgelost. Het museum was namelijk een oud barok altaar uit de kerk van Munstergeleen rijk. In het kerkje van Sweikhuizen zou het uit 1740 daterende altaar beslist nie' misstaan Integendeel. Het grondig gerestaureer de museumstuk, met prachtig vergul de expositietroon, is het sieraad van het priesterkoor geworden. Het nieuwe altaar, rijkelijk, maar niet overdadig van kostbare ornamen ten voorzien, ver!nt aan het koor iets koninklijks. De pastoor was er zozeer door ver rast, dat hij meteen voor het idee van prof. Timmers. om het achttiende eeuw. se kerkje volledige barokke aankleding te- geven, gewonnen was. De zijbeuk met het St. Odilia-kapelletje kreeg een ba- rokaltaar uit 1740; de barokke biecht stoel onderging een gedegen restaura tie: het oude hoofdaltaar van dezelfde stijl verwierf een decoratieve functie als omlijsting van het enige schilderij Zo ziet het exterieur van de kerk van Sweikhuizen er na de vergroting uit. Het interieur van de kerk van Sweikhuizen met het barokke hoofdaltaar en de fraaie ■preekstoel. in de kerk, een Sweikhuizens landschap nen bepalen. De unieke preekstoel da- van Harry Ritzen uit Schinnen, terwijl teert volgens hen uit de periode 1500 de overige interieurstukken zoveel mo- —1525. gelijk „verbarokt" werden. Een en an der is met smaak en zorg gebeurd. De preekstoel werd gerestaureerd. Niet ten onrechte kreeg dit meubel daarna een ereplaats in het kerkje van Sweikhui zen. Het is een unieke kunstschat en wel vanwege zijn twaalf prachtig ge- Kunststuk Hoe dit Kunststuk in Sweikhuizen te recht is gekomen, is een apart verhaal. In de door pastoor Thissen zorgvuldig ,i - bijgewerkte parochieannalen, moeten vnn Chrkhfc'Pkni9idood alsmede van ^e',a^'°°r.}eru^aa.n t0.thetJlar 1739 van Christus' Kruisdood, alsmede van de kerkvaders en kerkleraren. Een der panelen bevat een afbeelding van de heilige Dominicaan Vincentius Fer- rerius Uit het feit, dat Vincentius Fer- rerius, heilig verklaard in 1455, wél met aureool, maar Albertus Magnus en An- tonius van Florence zonder dit at tribuut staan afgebeeld, menen de des kundigen de ouderdom van dit kostba re kerkmeubel vrij nauwkeurig te kun- Advertentu Van Neüe hestellenl ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE 29 Hedwig en Menke deden het. Zij ^eken enkele minuten naar het beeldscherm. Er werd een soon ballet opgevoerd. Hedwig begreep er met veel van. Hi1 vond dat gedoe tamelijk kinderachtig. Hy keek ,de kamer eens rond. Er stonden zware meubels, zwaarder dan ie ze gewoonlijk op het eiland zag Het zag er nogal kostbaar uit, vond hij. Jui zo n televisietoestel had natuurlijk helemaal een vermo gen gekost. Er waren slechts enkele bezitters van zo'n apparaat op het eiland. Bettie scheen ook niet veel oog ,V00J,, i te hebben. „Willen jullie een kopje thee. vroeg ze fluisterend. Hedwig en Menke knikten. Zo zachj mogelyK liep Bettie door de kamer naar een traai theemeuhe) dat in de verste hoek stond. Voorzichug goot ze een scheutje thee in een fun porceleinen kopje, dat op een serveerblaadje van gevlochten ral fis werd geplaatst. Een ogenblik later werd er nog zo'n kopje ingeschonken Hedwig was bang dat hij net tere stukje porceleir tussen zijn vingers zou verbrijzelen. Het woog Dnnf niets. Dat was natuurlijk bijzonder deftig, zon licm kopje, dacht hti De duidelijke kostbaarheid van het }ntehieur maak te hem verlegen en zelfs wat onhandig. Hii probeer de zijn thee net zo te drinken als Menke deed, me de pink sierlijk omhoog gestoken Het kopje vie hem echter bjina van schrik uit de handen toen de zeekapitein opeens bromde: „Sigaretten staan di hoor!" De kamer was in een vreemd, blauwachtig schijn sel gebuid. Het achterhoofd van de zeekapitein leek op de één of andere kwal die uit een lichtende zee komt opduiken Pas toen het woord „Pauze" op het scherm ver scheen draaide de zeekapitein zijn stoel een beetje bij om zijn bezoekers wat nader te monsteren. Hij bromde goedkeurend toen hij Menke zag. Hedwig wuifde hy met de linkerhand toe. „Vrienden van jou zeker Bettie?" vroeg bij. „Ja, Derk" antwoordde zijn vrouw. „Dat is Menke de Boer. Wij zijn ai jaren vriendinnen. Maar dat heb ik ie toch al eens verteld?" De zeekapitein haalde de schouders op. „Ik hou dat allemaal niet zo bij" zei hij Hedwig keek aandachtig naar de rij knoppen on deraan het televisieapparaat. „Mooi apparaat, hè?" vroeg de kapitein, die Hed- wigs blikken had opgemerkt. De jonge boer knikte „Maar 't zal wel erg duur zijn, vrees ik" zei hij De zeekapitein antwoordde achteloos- ,Met 'n hon rierd of acht begin je al een heleboel, 'hoor! En '1 is gezellig, nietwaar Bettie?" „Öp welk schip vaart u. mijnheer?" informeerde Hedwig. „Dat schip van mij ken je toch niet," oordeelde dt «eekapitéin. ,,'t Heeft geen naam....alleen maar een ■ïummer, 't Hoort namelijk bi) een tankervloot. Maai :eg doe me 'n lol - en zeg geen „mijnheer" tegen mé. Voor Betties vrienden heet ik gewoon „Derk" hoor!" Bettie lachte Hedwig bemoedigend toe. Zij scheer :e begrijpen dat het voor de jongen niet zo vanzelf iprekend was, een veel oudere man en dan nog we •en zeekapitein te tutoyeren ,,'t Zal vanzelf we vennen, hoor Hedwig", lachte ze. „Wil je wel gelo ren dat mijn eigen vader nog „mijnheer" tegen Derl '.egt? Hij heeft vroeger gevaren en bij hem zit da dee var „de ouwe" die hoog boven de hele equipag /erheven is, er nog diep in...." „Ja.... een vreemde snijboon, die vader van jou' neende de zeekapitein. „Toen ik hem om de hand va' Jettie kwam vragen zei-ie notabene: „Mijnheer mor naar deen wat-ie 't beste vindt. Ik zal me niet vei zetten!" Hij lachte luid. „Maar ik moet zeggen," vervolgde hij, „dat-ie een lekkere dochter had. En di&r ben ik tenslotte mee getrouwd, nietwaar?" HU aaide Bettie eens over haar ju hebt trouwens ook smaak, zeun!" sprak hij tot Hedwig een hoofdknik in de richting van Menke makend „Ze zou mij een tikkie te schraal zijn, maar ieder zijn meug tenslotte. Kijk, ik persoonlijk nou bijvoorbeeld, heb liever iets stevigers, dan weet je waar je aan toe bent. Ik zeg altijd maar zo...." Wat hij had willen beweren werden de bezoekers niet ge waar. Bettie had kort en scherp gezegd: „Derk, ge draag je!" waarop hij zijn mond met een hoorbare klap had gesloten Hedwig begon snel over iets anders. De televisie maar weer,.Ze zeggen dat zo'n toestel wel aardig is maar dat het lastiger wordt als je kinderen hebt. Dan willen ze niet naar bed. Dat hoor je tenminste welpens vertellen." De zeekapitein lachte kort. „Nou..., wat dat be treft hoeven wji ons geen zorgen te maken. Hier zul- Vn heus geen kindertjes komen, makker. Hé, meid?" Weer tastte hy in haar richting. Derk", riep zijn vrouw. Is 't dan niet zo?" teemde de zeekapitein verder. Wat dacht je nou? Meen jü soms dat 't leuk is voor 'n kerel ais-ie van zee thuiskomt en d'r komt ipm zo'n dikke pinguin tegemoet?" HU zag dat Menke onwennig op haar stoel zat te (raaien „Let maai niet op mU. hoor meid." veront- -.cbuldigde hij zich onhandig, „ik ben nou eenmaal teen vegetariër als 't om de vrouwtjes gaat en lal mse iedereen weten ook." „Zo ts 't". bevestigde Bettie met volle overtui ging; „ik zeg precies als Derk: met de mensen .ebben we niks te maken. Ze kunnen beter van je detsen dan van je eten." Menke stono op. „Neem ons niet kwalUk, Bettie, ïaar we moeten weg. We komen 'n andere keer vel eens wat langer. Goed?" „Kom jU gerust nog maar 'ns terug, hoor meid!" 'ei de zeekapitein joviaal. „Maar kom dan op vrij- lag. Dan is er geen televisie en dan kunnen we •ens gezellig babbelen!" HU diaaide zyn stoel een wart slag om, zodat hp weer recht vooi het tele- isietoe' tel kwam te zitten en scheen op hetzelfde noment dr gehele wereld te zUn vergeten. (Wordt vervolgd bewaarden schaapjes de domini-canes". Een vroegere deken van Schinnen, wij len de zeereerwaarde heer Canoy, be zorgde het kerkje opmerkelijke 'kruis wegstaties: veertien warmkleurige li tho's uit 1845, vervaardigd door de Franse graweur Fragonard. Overigens deed hij dit zonder zelf op de hoogte te zijn van de waarde van de staties. Naar de mening v„„ deken Canoy wa ren deze litho's zo lelUk, dat ze niet lan ger meer een plaats verdienden in de hoofdkerk van Schinnen. Voor Sweik huizen waren „de lelijke platen" goed ge noeg. Thans maken diezelfde platen, waarvan pastoor Thissen er wijselijk ge noeg niet één zou willen ruilen voor alle veertien staties in de dekenale kerk, deel uit van de kostbaarheden van het, op een ondergeschikt détail na. volle dig gerestaureerde kerkje. De lijst van kerkschatten zou niet compleet zyn, wanneer we de rijk bewerkte monstrans uit 1850 die uitsluitend op hoogtUda- gen gebruikt wordt het uit datzelf de jaar daterende kerkorgel en de fraaie antieke kolomkandelaars zouden vergeten. Twee beschermheiligen De beelden van het kerkje horen vanwege hun geringe artistieke waar de niet thuis op deze Ujst, Toch wil len wij een enkel beeld terwille van bepaalde interessante histories niet onvermeid laten. We denken hierbij allereerst aan het beeld van St. Bar bara, die zonder het zelf te willen de heilige Anna wreed van haar troon gestoten heeft De mUnwerkersbevol- king van Sweikhuizen het landelUke plaatsje telt merkwaardigerwijs veel meer mijnwerkers dan boeren had behoefte aan een Barbarabeeld. Daar dit niet direct voorradig was, werd St. Anna toegerust met een mijnlamp en voortaan troont de patrones van de mijnwerkers in het fraaie kerkje Een ander merkwaardig beeld is dat van de tweede patrones van de „capel- le van Sweikhuizen" St. Odilia, nu eens vereerd als Odilia van Keulen, dan weer als Odilia van de Elzas. Overigens levert dit voor Sweikhuizen weinig moeilijkheden op, aangezien bei de Odilia's speciale beschermheiligen van de blinden zijn. Zowel van de Keul- tot de geestige woordspeling: „aldus se Odilia, als van haar naamgenote uit de Elzas bezit het kleine Limburgse dorpje relieken. De devotie tot de patrones van de blinden bloeit er en dateert reeds van 1851. Gedurende de laatste vijfentwintig jaar is deze devo tie uitgegroeid tot de traditionele jaarlijkse blinden- bedevaart op de tweede woensdag van juli. de laatste dag van de Odilia- kermis. De pelgri merende blinden worden dan door de gulle bevolking gastvrij onthaald op gastvrij onthaald en royaal op kermis- vla getracteerd. Buiten deze jaar lijkse getrouwen zijn ook andere be zoekers in Sweik huizen welkom. >e overigens nog maar weinige zomergas ten, die de paradij selijke schoonheid van het dorpje ont dekt hebben, kun nen hiervan mee praten, evenals de kunsthistorici in de ogen van de dorpsbewoners „de gelieerde hieëre" die sinds de ge slaagde restauratie van Sweikhuizens trots het plaa'sje weten te vinden. toen terwille van de bevolking van Sweikhuizen, tot dan toe gedwongen om over „quade wegen" in een verderop gelegen kerkdorp ter kerke te gaan. een bescheiden „capelle" werd gebouwd waar paters Dominicanen uit Sittard 's zondags de heilige mis kwamen lezen. Deze paters hebben zo staat absoluut vast het kerkje van Sweikhuizen ver rijkt met de zeer bijzondere preekstoel, die een tijdlang in een schaapstal te Brunssum bewaard is gebleven. Dit feit heeft een van de vroegere Sweik- huizense kroniekschrijvers geïnspireerd V. -'V.' Blinden in de processie ter ere van de H. Odilia, die Ir Sweikhuizen vereerd wordt. COR BERTRANO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5