alad voor Schiedam en omstreken Eisenhower vreest crisis om Berlijn President met verloop te Genève somber in Straaljager neergestort bij Nieuwkoop Messenmaniak bekent nog vijf aanslagen Atoomkoopvaarder te water gelaten „Savannah" tweemaal zo duur als een gewoon schip Franse mannequin vliegt naar verkeerd vliegveld „Het spijt me, maar dit is Biggin Hill niet" B Slachtoffers op strand en bij het zonnen bedreigd Leidse werf ver wacht miljoenen order uit Canada Anti-Chinese maatregelen op Java Te Camden in Amerika Legertruck van dijk Israëliërs op mars Minister Luns in Genève Het weer Mooi weer blijft De Blériot-race Vals alarm in 1950 Nixon heden naar Moskou RUSSEN BLIJVEN ONWRIKBAAR Inzittenden gered, boerderij afgebrand STORTVLOED VAN BEWIJSMATERIAAL Aanhoudend droog Aan zee Nieuwe minister van handel in Amerika Slangengevecht op Malakka Nieuw toeristenhotel op Aruba geopend Khroesjtsjev levert koel commentaar A WOENSDAG 22 JULI 1959 0 o 1 nieuwe amsche courant Als <le Russen terzake van de Duitse kwestie niet spoedig met een aanzien lijke concessie voor de dag komen, dan zal de Geneefse ministersconferentie medio volg nde week in een volstrekte mislukking eindigen. Van een bijeen komst van de regeringsleiders van de Grote Vier zal dan voorlopig niets ko men. Zo moet ongeveer de samenvat ting luiden van een politieke analyse, die Reuter en UPI gisteren in Washing ton van officiële zijde hebben gekregen. UPI heeft het in dit verband over „ge zaghebbende zegslieden". Reuter ont leent zijn bericht zelfs aan „een onaan tastbare bron". President Eisenhower slaat volgens deze berichten het verloop van de Geneefse besprekingen met toe nemend pessimisme en groeiende 'onge rustheid gade. Dat het om Berlijn tot ee:i gevaarlijke crisis zal komen, houdt hij voor mogelijk. De stans op een top conferentie, indien überhaupt nog aan wezig, acht Eisenhower bijzonder klein geworden. De Amerikaanse president is alleen dan bereid een topconferentie bij te wonen, als de Sovjet-Unie een water dichte verzekering geeft, dat zij niet, aan het eind van een overeengekomen periode voor onderhandelingen over het Duitse vraagstuk, zal pogen de westelijke geallieerden uit West-Berlijn te verdrijven of hun rechten in die stad teniet te doen. In Genève zelf ziet het er niet naar uit, dat de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zijn westelijke collega's op sensationele wijze tegemoet zal ko men. De Sovjet-delegatie laat wel doorsche meren, dat zij samen met de Oostduit sers werkt aan een compromis-voorstel maar het is zeer de vraag, of dit voor stel voldoende gewicht zal hebben om de conferentie alsnog te redden. President Eisenhower houdt rekening met de mogelijkheid, dat premier Khroesjtsjev zal pogen zaken te doen met de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, die vandaag naar Moskou reist. Nixon heeft opdracht gekregen terstond contact met het Witte Huis te zoeken, als Khroesjtsjev hem met be langrijke voorstellen aan boord komt. Het geschil tussen oost en west spitst zich thans toe op de wijze, waarop het verdere overleg over de Duitse kwestie moet worden gevoerd. Gromyko heeft dat overleg tot dusver willen overlaten aan een commissie, waarin Oost- en Westduitsers even sterk zjjn vertegenwoordigd. Anderhalf jaar zou die commissie de tijd moeten krijgen een Duits vredesverdrag op te stellen. Tijdens het overleg zou de Sov jet-Unie de geallieerde posities in West-Berlijn min of meer onaangetast willen laten. Wat Zij zou doen, indien de Duitse commissie na anderhalf jaar geen resultaat bereikt zou hebben, zegt zij niet. Minister Herter heeft maandag na mens het westen de oprichting voorge steld van een semi-permanente commis sie van vertegenwoordigers van de Gro te Vier, aangevuld met adviseurs uit Oost- en West-Duitsland. Tevens ver langde Herter, dat Gromyko de uit drukkelijke verzekering zou geven, dat er met West-Berlijn niets zou gebeuren, zolang in die commissie geen overeen stemming is bereikt over een Duits vre desverdrag. Gromyko noemde de voor stellen van Herter onaanvaardbaar, maar wilde er later nog op terugkomen. De kans, dat Khroesjtsjev aan Nixon de uitweg uit dit dilemma zal wijzen, wordt ook door Eisenhower niet hoog aangeslagen. De Amerikaanse presi dent meent, dat Khroesjtsjev zijn aan vankelijke belangstelling voor een top conferentie wellicht heeft verloren. Westelijke waarnemers zien in het af zeggen van Khroesjtsjevs Scandinavi sche reis het begin van een „hardere politiek" jegens het westen. Een mislukking in Genève kan volgens Eisenhower leiden tot een gevaarlijke militaire crisis rond Berlijn, maar hij gaat er van uit, dat de Russen niet op een kernoorlog aansturen. De huidige buitenlandse polittek van de Sovjet-Unie heeft volgens Eisenho wer drie hoofdthema's: het zaaien van verdeeldheid tussen Amerika en zjjn westelijke bondgenoten, vooral Enge land, vrees voor een herrezen en bewa pend Duitsland en vrees voor commu nistisch China, dat Rusland mogelijk het leiderschap van de communistische we reld zou kunnen betwisten. Ten aanzien van Berlijn is de Ameri kaanse president zich er ten volle van bewust, dat het voor het westen thans oneindig veel moeilijker zou zijn een blokkade het hoofd te bieden dan tien jaar geleden. ■BRRWX; Dinsdagmiddag is een straaljager van de basis Leeuwarden neergestort op een boerderij bij Nieuwdorp. De hofstede werd door de brandende kerosine vèrwoest. Een straaljager van de vliegbasis Leeu warden, een Hunter VII is dinsdagmid dag omstreeks 12 uur neergestort bij de Nieuwveenseweg, ongeveer een kilome ter van de kom van het dorp Nieuw koop. De twee inzittenden hebben zich met de schietstoel kunnen redden. Een hunner is aan de arm gewond. Een brok stuk van het vliegtuig viel, vijfhonderd meter van de plaats waar het toestel is neergestort, op een boerderij. Deze is De dader van de moordaanslag te Maarheeze, een 35-jarige tuinderskneclit uit Wateringen, heeft tot dusverre onder de druk van een stortvloed van bewijs materiaal en herkenning nog vijf wan daden bekend, na de eerder door hem toegegeven aanslag op de Rotterdamse monteur in de bossen van Maarheeze. Dit slachtoffer verkeert nog in levens- afgebrand. Een in de buurt staand woon huis, dat ontruimd werd, kon behouden worden. De boerderij, die in brand is geraakt doordat er brandende kerosine op is ge komen, were bewoond door de heer M. P. de Jong. Deze was zelf niet thuis. Zijn vrouw en kinderen waren wel aan wezig. /an hen is niemand gewond. Enige varkens kwamen in de vlammen om. Het vliegtuig werd bestuurd door lui tenant-vlieger De Jager. De tweede in zittende was de leerling-vlieger Ten Have. Luitenant-vlieger De Jager merk te, toen hij met een snelheid van 800 kilometer vloog, dat er iets aan een motor haperde. Toen hij zijn toestel op trok kwam er een explosie. De leer ling-vlieger verliet het eerst met de schietstoel het vliegtuig en kwam met zijn benen terecht in een sloot bij de boerderij van de heer Van der Veldt on der Aarlan derveen. De politie van Al phen aan den Rijn ontfermde zich over hem en bracht hem naar dokter Van der Wind in Aarlanderveen. Hij bleek ech ter niet gewond t« -*ijn. Luitenant De Jager, die als tweede het toestel verliet, kwam terecht bij de boerderij van de heer Angenent onder Aarlanderveen. Hij werd aan een arm gewond. Een kellner van een Nieuw- koops restaurant, die het ongeluk zag gebeuren, haalde hem met zijn auto op. Dokter Visser uit Nieuwkoop verleende hem medische hulp. De N.V. scheepsbouw en reparatie- werf De IIoop v.h. Gebrs. Boot tc Lei den staat een miljocnenorder uit Ca nada te wachten, die in de nabije toe komst wellicht ook van belang kan zijn voor andere Nederlandse scheepswer ven. De onderhandelingen over deze miljoenenorder zijn reeds in een vrij gevorderd stadium. De directie van de \\jerf verwacht van deze order voor ja renlang werk. De werf zal eerst een proeforder voor de Canadese visscrijmaatschappij „Na tional Seaproducts" moeten uitvoeren. Dit betreft de bouw van een 1000 pk treiler van het type IJm. 28. Wanneer de maatschappij tevreden is over de resultaten van het schip tijdens de visserij op de visgronden bij Niéuw- Schotland en Nieuw-Foundland, dan zal dit proefschip het prototype worden voor een groot aantal treilers voor de firma die alle in Nederland zullen worden gebouwd. De Canadese maatschappij heeft thans reeds 23 trei lers in de vaart, die Halifax als thuis haven hebben. De gemeenteraad van Djakarta, zo meldt Reuter, heeft besloten alle recla meborden, opschriften op winkels en na men van handelszaken in de Indonesi sche hoofdstad, die in Chinese karakters zijn geschreven, uit te bannen. Het raadslid Masjur Makmum verklaarde, dat deze beslissing is genomen in over eenstemming met voorschriften, die de plaatselijke legerautoriteiten kortgele den hebben uitgevaardigd. De overheid van Midden-Java heeft dinsdag bekendgemaakt dat vóór 1 ja nuari alle buitenlandse kleinhandela ren op het platteland hun zaken moeten sluiten of overdragen aan Indonesiërs. Deze maatregel zal grotendeels de Chi nezen betreffen die in dit gebied de kleinhandel uitoefenen. Hun aantal be draagt circa 25.000, zo meldt Reuter. Simls gisteren is er sprake van een nieuwe categorie schepen. De benamin gen „stoomschip" en „motorschip" passen niet meer op het vaartuig, dat mevrouw Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse president, gister middag te Camden in New Jersey te water heeft gelaten. De 21.840 ton me tende „Savannah", voor zover bekend het eerste koopvaardijschip ter Wereld dat door kernenergie wordt voortbewo gen, is officieel ingeschreven als „Nu clear Ship", compleet met hoofdletters. Het is een naamgenoot van het nietige scheepje, dat in 1819 de eerste tocht over de Atlantische Oceaan met stoom kracht volbracht. Die overtocht, van Savannah in Georgië naar Liverpool, duurde toen 29 dagen. De „Savannah" waar mevrouw Eisenhower gisteren een fles champagne op heeft laten bre ken, zal een snelheid ontwikkelen van twintig knopen. De vrouw van vice-pre sident Nixon heeft veertien maanden geleden de eerste kielplaat gelegd. De bouwkosten zullen in totaal op bijna 41 miljoen dollar (146 miljoen gulden) ko- Advertentle BI N N ENVERfNGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUiMRUBBERBED gevaar; de anderen kwamen er geluk kig beter van af. In de afgelopen maanden heeft de man op het Wassenaarse strand een Haagse dame en een paar jongens met j iM„fiSP een mes bedi-eigd. De dame en de jon gens konden door hard weg te rennen aan het gevaar ontsnappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk, me eveneens onverhoeds voor het blan ke lemmet stonden. Op ditzelfde strand heeft de man 18 april een negentienjarige Rotterdamse .longeman aangesproken en plotseling het mes op de keel gezet. Dit slacht offer weerde het mes af en werd daarbij zodanig aan twee vingers verwond, dat h() lange tijd niet heeft kunnen werken. De vingers zullen onbruikbaar blijven. Een lapje stof, aanwezig in het-kost- mns van de verdachte te Wateringen, ™t nieuwe bewijsmateriaal. Deze stot behoorde tot het pak van de twin tigjarige parinier H. van G. uit Vlaar- oingen, die 5 juni bij het zwemmen en zonnen te Schipluiden door een man, die ,.een bromfiets lang kwam rijden, aanSesPr°ken. Zij praatten wat en rufu e<rn cigaret, waarna de mad ron "J? burgerpak wilde aantrekken. L'iT/ i- hemd maar uit", zei toen plotseling de vreemdeling, trok een mes De buschauffeurs uit Israël trekken de bijzondere aandacht tijdens de Nijmeegse Vierdaagse. (zie 0ok pagina 3) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.47-20.45. Maan: 22.08-8.56. De veranderingen in de algemene lucht drukverdeling zijn boven West-Europa hog steeds gering. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noord zee verandert maar weinig van plaats. Tussen IJsland en Groenland arriveerde een vrij actieve depressie. Het fronten systeem hiervan zal morgen de Britse eilanden bereiken en mogelijk het daar aanwezige hogedrukgebied iets aantas ten. Dit zal echter nog weinig invloed op het weer in ons land 1; Mier, zodat hiei \g hetzelfde woei -n. Ook morgen droog en zomers strand weer met van de Noordzee tijdelijk en kele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. Tempera tuur in de middag 22 a 23 graden C. Vooruitzichten: nog steeds rustig en mooi strandweer met opklaringen. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 22 16 0 Ypenburg onbewolkt 23 14 0 Vlissingen onbewolkt 23 15 0 Eelde licht bew. 22 8 0 De Bilt mist 24 12 0 Twente mist 26 12 0 Eindhoven mist 26 11 0 Zd.-Limburg onbewolkt 25 13 0 Stockholm geheel bew. 24 16 2 Oslo zwaar bew 26 15 0 Kopenhagen licht bew. 20 17 1 Londen onbewolkt 27 14 0 Amsterdam onbewolkt 24 12 0 Brussel onbewolkt 26 14 0 Luxemburg onbewolkt 27 16 0 Parijs onbewolkt 28 14 0 Nice licht bew. 28 21 0 Berlijn regen 19 16 27 Frankfort onbewolkt 31 19 lunchen half bew. 24 14 Ziirich mist 27 12 0 neve onbewolkt 29 13 0 n» iiiilJ- I v. 'UUV uil„, CL11 J11CO hot mannier to lijf. Deze sprong het water in pm het vege lijf te redden. De vreemdeling rolde daarna de kle- repH °».q £d xc 0P ziJ'n bromfiets cn horiL ag' e roosder van de marinier huis' Al e!n apje slof dat in bet kost- "e,n„H de knecht te Wateringen is heeze ha'a a s de aansIaK m Maar- dat,man het gestolen pak, dat was vermaakt, aan. he?e«lanhtor«amse ''onSemu". (lie in april zoek van rteewWaS' 's dinsdag op ver- lêgaanWassenaarse politie mee- iV' naar Eindhoven, waar hii in het herkende C^I ïoto.v"n rip riVnor' ?,ntro."tat'e volgde, waarna 1 li t l Wassenaarse gevallen heeft bekend en kort nadien De Nederlandse minister van buiten zaken, mi. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren tijdens een lunch in Ge nève met de Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano van gedachten gewisseld over de ministers conferentie en over de Nederlands-Duit se kwesties. Minister Luns verklaarde na afloop dat zijn besprekingen met mi nister Von Brentano de ondertekening van een Nederlands-Duitse overeen komst over de hangende vraagstukken tussen de twee landen „een stap ver der" heeft gebracht. „Er zijn geen besluiten genomen", al dus minister Luns, „doch dr. Von Bren tano en ik zjjn verheugd over de resul taten van de besprekingen". Wat de Ge neefse conferentie betreft verklaarde de Nederlandse minister dat er geen reden voor optimisme was. „Tenzij de Rus sen een compromis aanbieden kan ik niet inzien hoe de conferentie kan sla gen", zei hij. Gisteravond heeft mr. Luns gedineerd met zijn Franse collega. messenstekerij te Maarheeze. De politie beschouwt de man, die lang buitens lands is geweest en ook al in een psy chiatrische inrichting is verpleegd, als een gevaarlijk zedendelinquent en ken nelijk ook als messenmaniak. De aanslagen in Wassenaar die steeds tijdens weekends plaats'vonden waren a-anleiding tot zorgvuldiger strand surveillance, door de Katwijkse de Wassenaarse en de rijkspolitie in samenwerking met de duinwachters vaak met behulp van het eerste Rotter damse slachtoffer, op zaterdagen en zondagen. Dank zij hechte samenwerking tussen de rijksrecherche en de politie van Wassenaar, Eindhoven, Den Haag cn van andere gemeenten is het gelukt de man snel in te rekenen en zoveel be wijsmateriaal te verzamelen, dat hij ont maskerd is. Thans onderzoekt men of nog onge veer gelijke gevallen onopgehelderd zijn gebleven, teneinde na te gaan of de man hierin ook de hand heeft gehad. President Eisenhower heeft Fred. H. Müller benoemd tot Amerikaans mi nister van handel. De senaat zal deze benoeming nog moeten goedkeuren. Se dert 11 maart 1958 is Müller ondermi nister van handel. Hij volgt Lewis Strauss op, die tijdelijk als minister van Tandel optrad, doch wiens benoeming liet door de Senaat werd goedgekeurd. Dorpelingen op Malakka hebben mede delingen gedaan over een slangenge vecht van vier uur bij een kreek in de buurt van Singapore, waarbij meer dan 100 reusachtige pythons elkaar te lijf gingen. Na de slachting lagen 60 pythons, waarvan sommige twee tot drie meter lang waren en zo dik als de arm van een volwassen man, dood op het slagveld. De bijgelovige Maleiers voorspellen, volgens Reuter, dat het slangengevecht een voorteken is voor een grote strijd tussen mensen. Onder grote belangstelling is het nieuwe Arubaanse Casino-hotel, dat 125 kamers telt en ruim acht miljoen An tilliaanse gulden aan bouw en inrich ting heeft gekost, in gebruik genomen. Onder de vele gasten bevonden zich o.m. de gouverneur der Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, de voltallige ministerraad van de Antillen, drie leden van het Antilliaanse kabinet en drie Venezolaanse ministers. De legertruck, die dinsdag bij Welsum, gemeente Olst, van een dijk is gestort. Bij dit ongeluk kwam, zoals gemeld, een soldaat om het leven. Zeven anderen werden gewond. De 28-jarige Franse parachutiste en mannequin Colette Duval is gisteren in 25 minuten en 10 seconden van de Are de Triomphe naar een vliegveld in Surrey gekomen, maar het bleek een verkeerd vliegveld te zijn. De helikop ter, die haar verder in de richting van Marble Arch zou brengen, stond op het vliegveld Biggin Hill, zodat haar po ging om de Britten in de Kanaalrace te slaan, mislukte. De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren volgens U.P.I, onthuld, dat in 1950 de Amerikaanse afweer- strijdkrachten in alarmtoestand werden gebracht, omdat.... er Sovjet vliegtuigen gemeld waren, op wëg naar Canada vanuit het Noorden. Spoedig bleek, dat het een vals alarm was, door atmosferische storingen veroorzaakt, aldus Acheson. Dit incident had plaats gedurende het bezoek van de Engelse premier Attlee aan Washington en het alarm werd gegeven, even voordat Attlee president Truman op het Witte Huis zou ontmoeten. Maar tegen de tijd, dat de ontmoeting van Attlee en Truman plaats had, was gebleken, dat de „naderende" vliegtuigen een „atmosferisch verschijnsel" waren. Attlee werd van het alarm op de hoogte gesteld. Toen Acheson de Engelse ambassade aan de telefoon kreeg om mededeling te doen van het alarm, zei ambas sadeur Sir Olivier Frank niets anders dan: „Maar, dat meent u toch niet." Gisteravond deed Colette Duval een tweede poging, nu van Londen naar Jrarijs. Ditmaa] bedroeg haar tijd 44 minuten en 40 seconden, zodat het re cord nog steeds op naam staat van Eric Rylands, die precies 3 minuten sneller was. In Parijs had Colette op de heenreis alles mee. Het verkeer werd voor haar stopgezet. Per motorfiets en helikopter was zij in 5 minuten 59 seconden van de Are de Triomphe op het vliegveld Villacoubiay. Daar stapte zij in eén supersonische tweemotorige jachtbom menwerper met straalaandrijving van bet type „Vautour" die de fabrikant, Sud-Aviation, haar had geleend. De piloot, kapitein Louis Iribarne van de Franse luchtmacht, landde op Ken- ley, een niet meer gebruikt militair vliegveld op tien kilometer van Biggin Hill. Hij bemerkte zijn vergissing te laat. Kenley is niet ingericht voor straalvliegtuigen. De tien ton zware Vautour vloog met gierende banden door een omheining, maar werd niet ernstig beschadigd. Ook de beide in zittenden bleven ongedeerd. Colette, die niet beter wist of zij was op Biggin Hill, keek uit naar het hefschroefvlieg- tuig dat haar naar Londen moest bren gen. maar kapitein Iribarne zei: ..Het .spijt me verschrikkelijk, maar dit is Biggin Hill niet". men; dat is ongeveer tweemaal zoveel als van een schip van overeenkomstig formaat, dat door conventionele ener gie wordt aangedreven. De nieuwe „Sa vannah" zal drie jaar achtereen in de vaart kunnen blijven, zonder dat er nieuwe brandstof voor de kernreactor behoeft te worden ingenomen. Zij zal dan een afstand van 300.000 zeemijlen kunnen afleggen. Dit laatste is een van de redenen, die de Amerikanen kunnen verzoenen met het feit, dat de „Savannah" voor een normale exploitatie veel te kostbaar is. Die exploitatie geschiedt door een par ticuliere maatschappij, de States Mari ne Corporation in Delaware, echter met zeer aanzienlijke subsidie van de Ame rikaanse regering. Het kan nog wel tien jaar duren voordat er „economische" atoomkoopvaarders in de vaart komen. Een tweede troost voor de Ameri kanen is, dat de „Savannah" waar schijnlijk het eerste schip van de koopvaardijvloot is, dat door kern energie wordt aangedreven. Waar schijnlijk, want de Russen hebben in het verleden berichten gelanceerd over een atoomijsbreker, die zij zouden bouwen, de „Leningrad", maar tol dusver zijn er geen aanwijzingen, dat de „Leningrad" al enig ijs heeft ge broken. Aangezien de Amerikanen reeds vijf atoomduikboten in de vaart hebben en zeer onlangs een atoomkruiser van sta pel hebben laten lopen, koesteren zij het trotse gevoel althans op dit gebied een flinke voorsprong op de Russen te hebben. President Eisenhower heeft de „Sa vannah" gekenschetst als een „vredes- schip", dat een demonstratie zal zijn van de mogelijkheden van een vreed zaam gebruik van kernenergie. De eerste zes tot twaalf maanden na dat de kerninstallatie is aangebracht en de 1.551 pond uraniumoxyde kogeltjes in de reactor is geladen, zullen „eerste proefnemingen" worden gedaan. Daar na komt het schip anderhalf jaar in be perkt commercieel gebruik. De passa giers zestig in getal zullen voor namelijk atoomgeleerden en ingenieurs zijn, die de werking der motoren (2200 pk) bestuderen. Ook zal vracht worden vervoerd. Het is de bedoeling van de „Savannah" het „veiligste schip ter wereld" te ma ken. Niet de geringste hoeveelheid ra dio-activiteit mag ontsnappen. De „Sa vannah" is dusdanig geconstrueerd dat het schip blijft drijven zelfs wanneer twee compartimenten geheel zjjn volge lopen. De scheepswand rondom de reactor is speciaal versterkt. Een schip dat de „Savannah" onder een rechte hoek ter hoogte van de reactor zou treffen zou ruim 5 meter moeten doordringen om de reactor te raken. De Amerikaanse vice-president Nixon vliegt vandaag met een Boeing 707 van Washington naar Moskou voor een be zoek van elf dagen aan de Sovjet-Unie. Het bezoek is niet alleen het antwoord op de bezoeken van de Russische vice- premiers Mikojan en Kozlov aan de Verenigde Staten, maar het biedt de vice-president ook de kans de Rus sische leiders te laten zien dat de Ame rikanen vast besloten zijn met soepel heid maar zonder zwakheid te onder handelen. NIXON Officieel bestaat Nixons taak in de Sovjet-Unie uit het openen van een Amerikaanse tentoonstelling in het So- kolnikipark te Moskou. Verder staan bezoeken aan de steden Leningrad. Sverdlowsk, Novosibirsk, Bjelojarsk en Nikni Tagil (Siberië) op het ptrogram- ma. Hij wordt op zijn reis naar de Sovjet-Unie vergezeld door president Eisenhowers broer Milton, de directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Allen, en de „vader van de atoomduik boten'", admiraal Rickover. In een ander straalvliegtuig van het zelfde type reizen een zestigtal Ameri kaanse journalisten naar Moskou. Wes telijke correspondenten vroegen premier Khroesjtsjev, die thans nog in.. War schau vertoeft, gisteren, wat hij van het bezoek van Nixon verwachtte. Hij antwoordde: „Eén ding begrMp ik niet. Waarom gaat hij naar ae Sovjet-Unie als in Amerika het Con gres een gebedsweek heeft voorge schreven voor de onderdrukte volke ren. Wij beschouwen de kapitalistische landen als onderdrukte landen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1