Zwemploeg revancheert zich op Britten: 112-89 Ria van Velsen zwemt wereldrecord op ru. igslag Hendrickx de grote man Meer kansen op promoveren en degraderen Drie clubs automatisch uit de Ere-divisie de Polo-zevental „kraakt' Britten niet 9-2 DAMEN krijgt weglitel van de profs Niesten ondanks zijn tweede zege slechts vijfde RECORDREGEN IN WAALWIIKS BASSIN Ada den Haan onttroond UITSLAGEN van WAALWIJK Verlengstuk voetbalcompetitie Ran en Van Dorp in prima vorm Britse pool moet aan voetbalbond betalen OLMEDO weer verslagen Beneluxronde van 11-20 september Hugens neemt de leiding in ronde v van Znid-Sbivië Wereldtitels schermen HONGAARS TEAM DEGENKAMPIOEN Povere resultaten van Nederlanders tlaiii Limburger wint „Brfm- zen paard van Breda" Extra wedstrijden 0111 Europees toernooi Eindelijk zwemmen en schieten MAANDAG 27 JULI 1959 (Van onze speciale verslaggever) Het zweet stond de tijdopne mers in de handen. Krampachtig klemden zij hun chronometers tussen de vingers. Daar ging Ria van Velsen met haar messcherpe rugslag op de finish af. Een heroïsche poging om het wereld record van de hooghartige Engel se Judy Grinham uit de historie te stoten. Judy zelf, die na een ruzie met de Britse zwembond haar zwempak aan de wilgen heeft gehangen, stond nu als jour naliste van de Daily Express op de bassinrand. Zij kon en wilde niet geloven dat haar 1.11.9 ern stig in gevaar was. Maar het zestienjarige Nederlandse meisje dwong haar slanke lichaam in een vernietigend tempo naar de triomf. Met een machtige eind sprint, die de honderden op de tribunes in vervoering deed op rijzen, greep zij het wereldrecord Judy, die nerveus op haar klokje staarde, hoorde als uit de verte de tijd afroepen: 1.11.7 -- J H ëM Concours hippique Breda Piet Damen had in de finale van het nationale wegkant- pioenschap der beroepsrenners op het Zandvoorts circuit aan een tiende plaats voldoende om beslag te kunnen leggen op de titel. De kleine Brabander uit het plaatsje Lieshout, de beste Nederlander in de jongste Tour de France, werd in deze slotrit, welke een vlak en eentonig karakter droeg en waarin helemaal geen gevechten van betekenis werden geleverd, niet eenmaal ernstig bedreigd. Zijn naaste rivalen Jet Lahaye en Bram Kool hebben het hem helemaal niet lastig gemaakt. Bovendien kon Bamen op de steun rekenen van zijn ploegmakkers Wim van Est en Gerrit Voorting. Zij verbleven onophoudelijk in de voorste gelederen van hel peloton om hef kanspaard Piet Damen voor onverhoedse aanvallen te behoeden. In het dolle enthousiasme, dat zich om het ZIAN-meisje afspeelde, ging een nieuwe explosie bijna verloren. Ge ïnspireerd door de magistrale attaque van Ria van Velsen, die als eerste op de 4x100 meter wisselslag estafette van start was gegaan, haakte de Ne derlandse ploeg naar nóg een wereld record. Ada den Haan, Tineke Lager berg en Cockie Gastelaars stelden hun eigen wereldtijd (4.52.9) niet minder dan 1.4 sec. scherper. De zweminter- land tussen Nederland en Engeland had daarmee een riant hoogtepunt bereikt. Maar daar bleef het niet bij. Nadat za terdag de 17-jarige Engelse kantoorbe diende Anita Lonsbrough met een tijd van 2.50.3 op de 200 meter schoolslag onze Ada den Haan als wereldrecord houdster (2.51.3) had onttroond, trok Corrie Schimmel de volgende dag nog eens alle registers open bij de 400 me ter vrije slag. Weer moest er een re cord aan geloven: het Europese. En om de dames niet alleen tot het middel punt te maken, trok de Eindhovenaar Leo Verburgt er zo driftig aan op de 400 meter vrije slag, dat hij het natio nale record met vijf volle seconden ver brijzelde. Een topweekeinde voor de Ne derlandse zwemwereld, die in het fraaie Waalwijkse natuurbad „Het Hoefsven" krachtig revanche nam voor de laatste nederlaag tegen de Britten. Met 112 om 89 zegevierde Oranje, dat eindelijk ook weer een goed spelend en royaal winnend waterpolo-team kon toejuichen. Natuurlijk zijn het de Nederlandse meisjes geweest, die in deze landen- wedstrijd de grootste buit naar zich toe hebben getrokken. Men mocht ver wachten, dat zij hun Britse collega's weinig successen zouden laten. De uit slag 55-34 wil o.a. zeggen, dat de onzen van de zeven nummers er zes won nen. Maar dat zij zo furieus op record tijden uit zouden zijn, viel de tegen standsters koud op het dak. Te meer, daar het bassin van „Het Hoefsven" op sommige plaatsen vrij ondiep was. waardoor een zekere weerslag moest worden overwonnen en het vestigen van records een moeilijke zaak leek. Doch ook de heren hebben sterker gezwommen dan ooit. Met Rome al enigszins in zicht legden zij een ver beten enthousiasme aan de dag, dat een climax kreeg in de twee estafette-num mers, in de prognoses bestempeld als IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll kejten onze landgenoten tegen een ach terstand aan van vier punten en voor lopig zou het verschil niet overbrugd worden. Niet na de 100 meter vrije slag heren, die een gespannen Leo Verburgt aan de start bracht, vlak naast de Britse favoriet Peter Kendrew en een ander kanspaard: Theo Hoogveld. Ook hier een grandioze race met Hoogveld als eerste na 50 meter. Wat hem nooit is overkomen, gebeurde juist toen, op het kritieke moment. Theo zwom in zijn haast in de touwen, veerde geïrriteerd terug, maar het kostte hem de ere plaats. In 59.5 sec. finishte hij gelijk met Kendrew, die net iets eerder had aangetikt. Op een tiende seconSe volgde een teleurgestelde Verburgt, die eens spijtig in zijn baard greep. Heren in grole vorm De zege van Ria van Velsen óp de 100 meter rugslag was met 1.12.4. im ponerend genoeg; niet echter de vierde plaats van Rinie Dobber, die de beide Engelsen langs haar zag gaan. Tot ne gen punten was de Nederlandse achter stand vergroot, nadat de 15Ö0 meter vrije slag heren een dubbele nederlaag had opgeleverd. André Hermsen, noch de 16-jarige Heetnstedenaar J. Bonte koe. kon het bolwerken tegen 3e twee Britten Kennedy en Streenan, die ver vóór een interessant duel uitvochten. Ni ging Streenan in 19.20.- als win naar over de streep, maar of hij Her man Willemse de nationale kam pioen met 18.57,6 zou hebben yersla- gen, is twijfelachtig. De 4x100 meter wisselslag heren bracht een verrassend herstel. Jaap de Jong legde niet voldoende elan in zijn rugslag om de tegenstander te verslaan, doch Wieger Menzonides demonstreerde als tweede man een oersterke school slag, die Bert Sitters, zijn opvolger, in een comfortabele positie bracht. Ook Sitters zwom alsof het een zaak was van leven of dood, waarna Theo Hoog veld zijn wraak pakte voor de verloren kans in zijn vorige race. „Zie je wef, dat wij het kunnen" glunderden de vier. scherper (1.10.6), waarmee zij eigenlijk al de snelste rugslagzwemster ter we reld was. Nu is zij dit ook op de 50- meterbaan. Cockie Gastelaars razend snel Het wereldrecord op de estafette, dat de vier Nederlandse meisjes bereikten, was naast Ria van Velsen voor een groot deel te danken aan de enorme inspanning van Cockie Gastelaars, die vier seconden sneller was dan Diana Wilkinson. Ada den Haan moest 2.4 sec. toestaan aan Lonsbrough en Tineke Lagerberg 2 sec. aan Gosden. De knappe prestatie van Leo Ver burgt op de 400 meter vrije slag kwam tot stand na een zeer regelmatige race. De eerste 100 meter in 1.05.7 de tweede in 2.17.-, de derde in. 3.28.- en de slot- tijd 4.39.4. De Brit Streenan eindigde als tweede In 4.48.7 Verburgt is in staat om het Nederlands record nog maals te verbeteren; men gelooft zelfs, dat hij 4.35.- zou kunnen zwemmen, wat slechts zeven seconden meer is dan de Europese recordtijd van de befaamde Engelsman Ian Black. Ook voor Corrie Schimmel was het een grote dag. De 400 meter vrije slag begon met een valse start, maar de tweede keer dook de zwemster van 't Gooi precies op tjjd het water in. Met haar lange slag nam zij de 100 meter in 1.07.5 en na 300 meter (3.40.3) lonkte het zoveelse record. Onder daverende aanmoedigingen sprintte Corrie meters weg van haar lotgenoten, naar een nieuwe Europese toptijd: 4.57.7 Judith de Nijs finishte als tweede in 5.-5, Na dit succes had Nederland resoluut het heft in Kanden genomen met 87-76 pnt. Cockie Gastelaars voerde de voorsprong op tot 14 pnt. door een zege op de 100 meter vrije slag; de vlinderslag was voor Tineke Lagerberg (1.13.-) en de heren-estafetteploeg zorgde voor de klap op de vuurpijl door de Britten met 12 seconden verschil achter zich te la ten. Deze door de katholieke Waal wijkse Zwemvereniging en Reddings brigade voortreffelijk georganiseerde interland eindigde daardoor in een fraaie Nederlandse overwinning. Het wereldkampioenschap voor degen- equipes is door Hongarije gewonnen. De eindstryd tegen Rusland wonnen de Hongaren met 9—7. Italië, dat het vorig jaar in het bezit van deze titel was, eindigde op de vierde plaats in het eindklassement. In de strijd om de der de plaats verloren de Italianen tegen Frankrijk, zij het met zeer klein ver schil. Beide equipes hadden n.l. 8 par tijen gewonnen, maar Frankrijk had 25 treffers ontvangen en Italië 26. Na de degen-equipewedstrijden werd het toernooi om de wereldkampioen schappen voortgezet met de teamwed strijden op sabel, waaraan een Neder landse ploeg deelnam. Kardolus, Hei denrijk, Tan en Haenen kwamen in de eerste ronde uit tegen Duitsland en Hongarije. Van dit viertal leverde de Hagenaar Kardolus de beste prestatie in de ontmoeting met Duitsland. Hij won 2 partijen en de overige leden van het team brachten het ieder slechts tot 1 gewonnen partij. De wedstrijd ging met 115 voor hen verloren. Tegen de Hongaren hadden onze landgenoten geen schijn van kans'. Tan werd Welis waar vervangen door Van Beem, maar deze wijziging bracht geen succes. Het begin van de strijd tegen de Hongaren was hoopvol. De Nederlandse ploeg verkreeg door een overwinning van Kardolus een voorsprong van 10. Maar meer stonden de Hongaarse sa- breurs niet toe. Van Beem en Haenen verloren alle duels en alleen Heidenrijk bracht nog een zege on zijn naam. 92 in het voordeel van Hongarije was de uitslag en dit betekende het einde van de deelneming van Nederlanders aan de strijd om de wereldtitels. Een pover resultaat De titel van wereldkampioen sabel equipes is in het bezit gekomen van de Poolse ploeg. In de finale won het team met .97 van de Hongaren. In de strijd om de derde plaats versloeg Rusland met 92 de Italianen. De eindstand was: 1. en wereldkampioen Polen; 2. Honga rije; 3. Rusland; 4. Italië. Theo Hoogveld moet eens diep adem halen. Hij heeft op de 4x100 m wisselslag zijn longen leeg gezwommen om Neder land aan een fraaie zege te helpen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii onvermijdelijke "nederlagen. Beide ke ren trokken onze landgenoten met ver metele frisheid over de baan, beide ke ren ook was het resultaat een prachtige overwinning met de concurrent op roy ale afstand. De balans sloeg tenslotte ten gunste van onze landgenoten door (59-55), wat internationaal een presta tie van betekenis mag heten. Anifa Lonsbrough „very quick" De fotografen waren blij, dat ze zaterdag op tijd waren. Twintig mi nuten was de interland aan de gang toen het gebeurde. Anita Lonsbrough naast Ada den Haan en Christini Gos den in de buitenbaan vocht een magnifiek schoolslagduel uit, waarin Ada onverwacht een tweede viool moest bespelen. „Not beautiful, but very quick", mompelden de Britse toeschouwers, toen Anita als gebeten door een wesp van het keerpunt weg- flitste. Na 100 meter 1.22.6 voor de zeventienjarige, 1.24.8 voor Ada den Haan. Machteloos zag het meisje van P.S.V. hoe de benen van haar rivale in een onstuitbare roffelslag het wa ter overwonnen en hoe zij een nieuw wereldrecord bemachtigde, een re-, cord van AdaEen trieste dag voor het Nederlandse meisje, dat in een ijsje vertroosting ging zoeken. De 4x100 meter vrije slag dames bracht Henny van de Velde, Corrie Schimmel, Sita Posthumus en Cockie Gastelaars tussen de touwen. Henny van de Velde moest terrein prijs geven aan de sterke Diana Wilkinson, maar Sita ranselde de achterstand weg en nam zelfs 2V2 meter voorsprong. Het was daarna aan Cockie Gastelaars wel toe vertrouwd om Natalie Steward op vei lige afstand te houden. Nederland zege vierde met 3.1 sec. verschil in 4.23.9. Na de 200 meter schoolslag dames Door de zege van het waterpolo-team stonden onze landgenoten na de eerste dag slechts één punt achter op de Brit ten: 51-52. Het programma van zondag zag er voor de einduitslag aanzienlijk gunstiger uit, doordat bijvoorbeeld de dames meer aan bod zouden komen, met alle aangename perspectieven van dien. De 4x100 meter wisselslag dames zorgde onmiddellijk voor de overbrug ging van het puntenverschil, maar be langrijker waren de twee wereldrecords, die onze meisjes in de boeken schre ven. Vooral voor Ria van Velsen was dit een fantastisch succes. Evenals Wie ger Menzonides is Ria lid van de Haag se club ZIAN, waar zij trainen onder leiding van Cor Scheele. Het zestien jarige meisje heeft een snelle opmars gemaakt. Het vorig jaar verbeterde zij in het Goffert-stadiop te Nijmegen het. Edwards met één tiende séconde, maar Edwards met één tiende seconde, nu spoedig daarna kwam uit Cardiff het bericht, dat Judy Grinham de afstand in 1.11.9 had gezommen: een bittere pil voor Ria, die bij de Europese kam pioenschappen in Boedapest er nog de terugslag van ondervond. Zij forceerde haar slag en werd vijfde in1.15.2 Op de 25-meterbaan stelde Ria van Velsen het legendarische record van Cor Kint, dat nog als Nederlands re cord bestond, drie tiende séconden Hiiniimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi 200 m. schoolslag dames: 1. Anita Lonsbrough (G.-B.) 2.50.3 (nieuw wereldrecord, 2. Ada den Haan (N.) 2.54.5, 3. Christine Goselen (G.;B.) 2.55.3, 4. Betty Heukels (N.) 2.59.5. 100 m. vrije slag heren: 1. Peter Ken drew (G.-B.) 59.5, 2. Theo Hoogveld (N.) 59.5, 3. Leo Verburgt (N.) 59.6, 4. Stan Clark (G.-B.) 60.8. 100 m. rugslag dames: 1. Ria van Velsen (N.) 1.12.4, 2. Margaret Ed wards (G.-B.) 1.13.4, 3. Carole Hussey (G.-B.) 1.15.1, 4. Rinie Dobber (N.) 1.15.3. 4 x 100 m. wisselslag dames: 1. Ned. 4.51.5 (Ria van Velsen, Tineke Lager berg, Ada den Haan, Cockie Gaste- laars) nieuw wereldrecord, 2. Gr. Br. 4.53.6. 400 m. vrije slag heren: 1. Leo Ver burgt (N.) 4.39.4 (nieuw Ned. record), 2. Robert Streenan (G.-B.) 4.43.7, 3. James Kennedy (G.-B.) 4.54.4, 4. Koos de Jong (N.) 4.56.8. 400 m. vrije slag dames: 1. Corrie Schimmel (N.) 4.57.7 (nieuw Europees record), 2. Judith de Nijs (N.) 5.0.5, 3. Judy Samuel (G.-B.) 5.09.8, 4. Nan Rea (G.-B.) 5.10.2. 100 m. vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars (N.) ï.04.6, 2. Natalie Ste ward (G.-B.) 1.05.4, 3. Sita Posthu mus (N.) 1.05.9, 4. Diana Wilkinson (G.-B.) 1,06.8. Bij de 4 x 100 m. wisselslag dames vestigde Ria van Velsen een nieuw wereldrecord op de rugslag. Haar tijd was: 1.11.7. De vriendschappelijke polo-wedstrij den op zondag tussen Ned. (jeugd) en Zuid-Afrika en tussen Nederland en «Groot-Brittannië eindigden resp. in een nederlaag (47) en een zege (102) voor Nederland. (Van onze sportcorrespondent) Een teleurgestelde Hendrickx verliet zondagavond om half zeven de ring Twee hindernissen voor het einde faal de hij in het concours a l'américain, het laatste nummer van het ruiterfeest der 75-jarige Bredase Concours Hippique Draf- en Renvereniging. Hij maakte een verontschuldigend gebaar tegenover Scheren en Ebben, met wie hij het trio vormde in het laatste, onderdeel van dit concours. Ebben had feilloos gespron gen, Scheeren eveneens, maar Hendrickx faalde met het prachtige paard Byou. Een teleurgestelde Hendrickx.Al lerminst. Want hij was de grote man van dit nationale concours. In het meest begeerde onderdeel, het concours MB, werd de Limburger eerste. En eveneens met Byou. Drie paarden kwa- mne foutloos in het zware springcon cours over alle hindernissen: Ylone met A. van der Kar, Coby met Koster en Byou met Hendrickx. In de barrage de eerste de beste helaas, vonden de ruim 6500 kijkers makte Henadrickx wederom een foutloos concours De uitslagen: Jachtspringconcours: 1. Bertie Uytendaal (Breda) met Hanko 71,6 sec. 2, Wiel Hendrickx (Grathem) met Byou 73,6 sec. Dressuurproef: 1-, P. M. Oothout (Soest) met Filmlicht 512,5 pnt. 2. L. van der Slikke (Nieuw en St. Joostland) met Etcetera 506,5 pnt pnt. Springconcours a l'Americaine: 1. Bertie Uytendaal (Breda) met Source Bleue, Harry Wouters van den Ouden- weyer (Eist) met Rebel en Anton Eh- ben. (Don Haag) met Manpti, totaal 65 pnt. 2. J. J. L. Baron van Lynden (Den Haag) met Shanty Mann, Willie Schee- ren (Vught) met Baltimore, mr. R. J. E, M. van Zinnicq Bergmann (Wasse naar) met Rodeo, toaal 64 punten. Jeugdspringconcours1. Isabelle'Spijer met Bilites 0 strpt, 72 pnt. 2. Hans Voliaard met Coureur 0 strpt, 71 pnt. Damesspringconcours: 1. Irene" Jansen (Ubbergen) met Abendfriede 0 strpt., 63,6 sec. 2. Proetske Arts (Amsterdam) met Rocket 0 strpt, 64,4 sec. Spring concours MB om het bronzen paard van Breda: 1. Wiel Hendrickx (Grathem) met Byou 0 str.pt. 2. Guust van der Kar (Hoogerheide) met Ylone 4 str.pt. Het bondsbestuur van de KNVB heeft in zijn zaterdag gehouden vergadering een gewijzigde promotie, en degradatie regeling voor het betaalde voetbal vast gesteld. Deze regeling, die geldt voor het seizoen 1959/60, houdt onder meer in dat niet meer twee, doch drie teams automatisch uit de Ere-divisie degrade ren. De liampioenen van de beide eer ste divisies promoveren, zoals gebrui kelijk was, automatisch naar de Ere divisie. De nummers twee en drie van de eerste divisie A. en B. spelen een gehele competitie om de derde plaats in de Ere-divisie. Wat de Ere-divisie betreft verkrijgt nummer een aan het slot van de com petitie in gevolge de b'epalingen van het huishoudelijk regiement de titel kam pioen van Nederland. De nummers een, twee en drie van de Ere-divisie spelen een gehele extra-competitie om een plaats voor deelneming aan de wedstrij den om de Europa-cup. De nummers laatst van de eerste divisie A. en B. degraderen automatisch naar de tweede divisie. De nummers een en twee van de tweede divisie A. en B. promoveren automatisch naar de eerste divisie. De nummers drie van de tweede divisie A. en 3. spelen een gehele competitie 0111 een plaats in de eerste divisie. De drie laatst geplaatsten elftallen van de tweede divisie A. en B. - in totaal dus Het Engelse meisje Anita Lonsbrough op weg naar haar wereldrecord op de 200 meter schoolslag. Terloops volgt zij de verrichtingen van Ada den Haan in de baan naast haar. (Van onze speciale verslaggever) „En jongens, er tegellaan hè schreeuwde Ben Kniest vanuit zijn doel, toen de gerenommeerde Belgische fluitist Bouwens de bal feilloos in het midden van het bassin mikte. Na de slechte polowedstrijd tegen de Belgen in Apeldoor» zon de Nederlandse ploeg op een revanche. Dat die in Waalwijk tegen ue zwak spelende Britteii tot een explosie werd, met negen doelpunten als resultaat, was verheugend. Vergeleken met voorgaande wed strijden van het Oranje-zevental was dit eindelijk weer een duel, waarin goed werd gezwommen en knappe schoten de aanvallen bekroonden. De ploeg speelde aggressief alsof Rome onmid dellijk op het spel stond en probeerde steeds weer te scoren, ook toen de ze ge al vast stond. Er moet echter wor den aangetekend, dat het Britse team een onbenullig spelletje liet zien, waar bij de flauwe boogballen, die de aan- (Van onze wielermedewerker) Oogluikend stonden zij tenslotte toe pakken op het sluimerende peloton. dat een andere rijder van hun „gele" ploeg, Coen Niesten, in de slotronde wegsprong en met de ritoverwinning schoot ging. Zijn tweede triomf in dit kampioenschap. Ondanks zijn twee overwinningen heeft Niesten toch niet beslag kunnen leggen op de titel. En dat is in feite wel 'n beetje raar. Er viel zondagmiddag in Zandvoort over de formule van dit kam pioenschap, waarbij met puntentelling wordt gewerkt, dan ook heel wat cri- tiek te beluisteren. Over het algemeen was men van mening dat er met tijden waarbij dan ook een tijdrit ingelast zou moeten worden gewerkt zal moe ten worden. Deze Zandvoortse finale over 252 kilo meter heeft de weinige toeschouwers op de tribune en in de duinen geen enke le maal kunnen boeien. Een en ander blijkt wel uit het feit dat Piet van Est na vijf kwartier fietsen, waarin nog helemaal niets bijzonders was gebeurd, een luid applaus kreeg te incasseren toen hij een solovlucht ondernam. Slechts vier renners, t.w. Schalk Ver boef, Tonny Bergmans, Cees v. d. Borst en Leo v. d. Pluym, bleken tenslotte be reid om met rossige Piet een avon tuurtje aan te gaan. Zij sloten zich na enkele ronden bij hem aan. Zonder veel tegenstand te ondervinden liepen de vijf demarranten steeds verder uit. Er werden in het peloton wel tegen- stootjes uitgedeeld door Wim van Est, Bram van Sluis en Piet Damen, doch daar bleef het bij. Voor Piet van Est en zijn makkers waren deze „speldeprik- ken" geenszins verontrustend..Zij voer den hun winst op tot bijna drie minuteh en hier en daar mompelde men. al dat de vijf een „toer" (4200 meter) zouden Maar zover is het niet gekomen. De favorieten wild'en zich de schande van ingelopen te worden blijkbaar besparen, wa'nt met nog 60 km te fietsen werd er door hen wat harder lustigste, en Piet de Jongh. De twee Bra bantse Tourrenners zagen elk een solo vlucht verijdeld worden. Meer succes had de Beverwijker Coen Niesten. Hij kwam evenals in Groes- beek. waar hij de tweede rit van dit kampioenschap won, pas in de aller laatste fase van de strijd, toen er nog maar 5 km gefietst moest worden, uit zijn schulp en sprak daarbij al zijn reserves aan. En dat bleek ook al omdat Voorting en Wim van Est zich over deze ontsnapping niet dik maak ten voldoende voor het behalen van de ritoverwinning. Piet Damen had al leen maar te zorgen dat Jef Lahaye en Bram Kool in de massasprint van het peloton niet te veel plaatsen op hem wonnen. Daarin is hij volkomen ge slaagd. Het kampioenschap viel hem zodoende ten deel. De „gele" rijders be haalden er een dubbele triomf mee. De uitslag van de derde rit luidt: 1. Coen Niesten, Beverwijk, de 252 km in 6 uur 15 min. 43 sec.; 2. M. v. d. Borgh, Koningsbosch op 8 sec.3. J. de J. v. d. Putten, 1 vailers af en toe loslieten, gedachten wekten aan een partijtje volleybal. Bovendien had hun doelwachter John son geen kjjk op de meest eenvoudige - schoten; hij was dan ook debet aan drie, vier Nedjrlandse doelpunten. Rechtshalf Ran en linksvoor Van Dorp waren zaterdag de beste spelers. Zij legden een grote -activiteit aan de dag en manipuleerden handig met de bal. De verdienste van Ran was vooral, dat hij durfde schieten in tegenstelling tot vroeger. Midhalf De Boer en doel man Kniest dreven als rotsen in de verdediging met weinig kwetsbare piek. ken. Bij de rust leek het overigens nog lang niet zeker, dat Nederland met royale cijfers de zege aan zich zou hou den Het begon bijzonder veelbelovend met een snel doelpunt van Van Dorp, direkt gevolgd door een flitsende tegen stoot van de Britten, die op de lat af ketste, en een tweede treffer van Van de Zwan na een slimme doorbraak. Van der Tooren bracht de stand even later op 3-0 met assistentie van Johnson, die grandioos blunderde. Toch gaven de Britse gasten het niet gewonnen. Vooral niet nadat linksachter Murray onstuimig naar voren stoomde en Kniest passeerde. Even was de ba lans bij Oranje zoek. Even ook vreesde men een herhaling van dé terugslag in de wedstrijd tegen Duitsland, toen ook een voorsprong verloren ging Mur ray rook de onzekerheid in de Neder landse linies. Als bij intuïtie greep hij naar het middel om nog meer verwar ring te stichten. Haastig gleed de Brit naar een open gat, ontving de bal op tijd en daar stond het: 3-2. Ons team ging niet door de knieën. Dat zou ook te gek geweest zijn, want de tegenstanders waren individueel en als combinatie verre de minderen. Hans Muller zette resoluut devoet ot> een hogere tree met een laconieke actie van zijn backhand: 4-2. In de tweede helft maakte Nederland weldra duidelijk hoe de krachtsverhoudingen lagen. Eerst moest \nton de Boer een paar maal redding brengen, maar een doelpunt van Van Dorp sloeg het Britse verweer aan stukken. Ran, die plotseling be merkte dat hjj zeif moest doorbreken, beukte net net, waarna Van der Tooren na goede.voorbereidingen van Muiier, rende voltreffer van Muller, die rechts, voor lag, en een benutte strafworp (van Ran) besloten het doelpuntenspek- takei, dat de zeventalcommissie onge twjjfeid enige gunstige perspectieven zal hebben geboden. zes clubs - komen in aanmerking voor teruggang naar het amateurvoetbal. Met dien verstande dat zij met de num mers voorlaatst van het seizoen 1958/59, te weten ONA en Velocitas op een na der vast te stellen wijze eventeel in twee groepen een gehele of halve com petitie zullen spelen om het aantal plaatsen dat nodig is om bij de aan vang van het seizoen 1960/61 te ko men tot een afdeling van 18 elftallen voor de tweede divisie. Daarbij reke ning houdende met de elftallen welke krachtens de thans geldende bepalingen overkomen van het amateurvoetbal. Indien de verenigingen ONA en/of Ve locitas, welke in gevolge de promotie en. degradatieregeling voor het seizoen 1958/59 in aanmerking komen voor te ruggang naar het amateurvoetbal,, in het seizoen 1959/60 een plaats bezetten welke recht geeft op promotie of het spelen van promotiewedstrijden naar de eerste divisie zullen deze verenigin gen niet behoeven deel te nemen aan de competitie voor het behoud van hun plaats in de tweede divisie. De Britse voetbalpoolondernemingcn zullen met ingang van het nieuwe sei zoen (1959/60) jaarlij aan de Football League en de Schotse League auteurs rechten op de programma's moeten be talen. Voorlopig geldt dit voor tien jaar. Dit is het resultaat van een proces, dat de League in mei j.l. aanhangig heeft gemaakt tegen Littlewoods betreffende het copyright op het voetbalnrogramma en waarin de Football League in het ge lijk werd gesteld. Voor de vier gróótste poolondernemirt- gen. Littlewoods, Vernons, Copes en Murphys. betekent dit jaarlijks een jni- nimum-bedrag van 245.000 pond sterling (2,5 milioen gulden), dat in de kassen van de F.A. en de Schotse League ver dwijnt. Deze som is een half procent van het bedrag, dat in de pool door de deel nemer wordt ingelegd, vermi-derd met datgene wat de belasting ervan neemt. De overige poolondernemingen, de klei nere. die niet zijn aangesloten bij de associatie van poolprnmotors. zullen" een evenredig deel aan de voetbalorganisa ties betalen. ..De grootste gebeurtenis in het voet bal, sinds de Football League in 1888 werd gesticht", zo zien velen de beslis sing ten aanzien van het voetbalpro gramma. Op welke wijze het geld zal worden besteed, is nog niet beslist. pp de pedalen Haan, Klaaswaal; 4. v, u. runen, geduwd en daarmee werd de ondergang Den Haag; 5. G. Voorting, Roosendaal; van t kopgroepje ingeluid. Enkele ron- 6. J. Captein, Amsterdam; 7. G. Pauw, den verder lag alles weer bijeen. Van de grote mannen waren alleen Piet v. d: Brekel en Hein van Breenen er 'niet meer-bij. De Limburger was zomaar afgestapt en „Tarzan" had in de bocht vanaf de Hunzerug een lelijke schuiver gemaakt door een aflopende achterband. Gesloten gelederen Naarmate de strijd liet einde naderde werd het gevecht om de vetste prijzen toch wat levendiger. De sterke Jo de Haan probeerde bet tot 35 man geslon ken „veld" aan stukken te rijden en ook Ab Geldermans en Jaap Kersten lieten zich' niet onbetuigd. Maar zij kwamen niet los uit de greep van het peloton. Een Gerrit Voorting, Wim van Est. Joop Captein, Michel Stolker en Piet Damen wisten het gelid gesloten te houden. Zij-gaven ook Peter Post en Tonny Bergmans geen kans. Evenmin trouwens als Piet van Est, de strijd- 1 Utrecht; 8. B. Kool, Delft; 9. J. Hinsen. Rijckex orscl (B.); 10. P. Damen, Lies hout; 11. Wim v. Est, St.-Willebrord. 12. J. de Roo. Sch'ore; 13. M. Stolker. Breda: 14. F. Steenvoorden, Heemstede; 15. J. Groot, Beverwijk; 16. J. Kersten. Siebengewakl; 17. C. v. d. Zandc, Halste ren; 18. D. de Groot, Amsterdam: 19. B. van Sluis. Vlissingen; 20. G. Pos. Vree land. Uitslag kampioenschap: 1. Piet Da men 17 punten: 2. B. Kool 22 pnt.; 3. J Captein 23 pnt.; 4. J. Hinsen 25 pnt.; 5. C. Niesten 26 pnt.6. J. de Roo 27 Pi?t. Nationale nieuwelingenwedstrijd: 1. J v. d. Velde, Amsterdam, de 50 km in 1 uur 14 min. 9 sec.: 2. P. Vleesman. Uitgeest; 3 L. Nijssen, Haarlem: 4. R. van Zwol, Amsterdam; 5. H. Stevens, Vinkeveen: 6. P. Wjjnands, Amersfoort: 7. H. Post, Amstelveen; 8. ex aequo: bet peloton. De Wimbledon-kampioen Alex Olmedo blijkt volkomen uit vorm te zijn. In de halve finales enkelspel van de tennis kampioenschappen van Pennsylvania kreeg Hij van de Zu '-Afrikaan Ian Ver maak een gevoelige nederlaag te slikken. Vermaak had slech.s drie sets (6—2. 64. 62) nodig om de Peruaan uit te schakelen. In de andere halve finale zegevierde de Amerikaan MacKay met 26. 64, 62. 61, over de Davis Cupspeler van India, Ramanathan Krishnan. De Boneluxronde, een nieuweling op de wielerkalender, begint gestalte te krijgen. De onlangs opgerichte „Stich ting sportmanifestaties" heeft voor deze ronde, die van 11 tot en met 20 Septem ber a.s. verreden wordt, het volgende routeschema opgesteld: 11 september: AmsterdamBreda, 200 km12 septem ber: Breda—Vlissingen, 120 km; 13 sep- tember Oostburg—Dinant (Belg.) 200 km; 14 sept.: DinantLuxemburg, 200 km; 15 sept.: Luxemburg—Sittard 265 km; 16 september: Sittard—Oss 166 km; 17 September: Oss—Doetinchem 133 km: 18 September: Doetinchem—Stadskanaal 180 km. plus een tijdrit van Stadskariaal naar Emmen 30 km; 19 september: Emmen—Groningen, 133 km; 20 septem ber: GroningenAmsterdam 242 km. „iuuci.i - HierbU blijft het echter niet, want na de stand opvoerde tot 7-2. Een schittel de ~_vr°ege aankomsten in Vlissin gen, Doetinchem en Groningen worden criteriums over een uur gereden, die meetellen voor het algemeen klasse ment. Het „Zeeuwse" criterium zal echter niet in Vlissingen maar in Oost burg gèreden worden, waartoe men eerst met de boot de Westerschelde zal oversteken. Het ligt in de bedoeling vijftien a zes tien ploegen van elk zeven renners te laten starten. De stichting heeft reeds contacten opgenomen met Italië. Frank rijk. Duitsland en België om het ren- nersveld een sterk internationaal ka rakter te geven. V,etappe van de ronde ran Zuid-SIavie, een rit over 105 km" van Ryeka naar Pula, is gewonnen door j- e]g GIas" Zii" landgenoot Roman eindigde als tweede en de Limburger Hugens bezette de derde plaats. De Belg René Vanderveoken won zon dag de derde etappe. Elf renners gingen m dezelfde tijd als de winnaar over de finish. Daarbij bevond zich Hugens. die de leiding in bet algemeen klassement overnam van de Belg Glas. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Hugens (Ned.) 13 uur 31 min. 49 sec.: 2. Petrovic (Zd.-Sl.) 13.32.44; 3 Vandervecken (België) 13.3246; 9. Stouten 13.35.17; 12. Doek 13.38.16. In het algemeen ploegenklassoment beeft Zuid-Slavië de leiding met een to-- taaltijd van 40 uur 38 mjn. 18 sec. Ne- rierland is derde (40.44.22). jMUNHg Coen Niesten juicht in Zandvoort. Hij toShSto won ook de derde rit om de proftitei, maar verder als vijfde in het klassement kwam hij niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6