Dagblad voor Schiedam en omstreken Khroesjtsjev dit jaar naar V.S.? Gunstige reactie op mogelijk advies van Nixon verwacht Rook verduistert verkeers weg Nijmegen-G roes Wereld jeugd festival van geraffineerde propaganda Spanning onder de jeugd in Wenen is voelbaar Drie doden bij ongeval Straalreus komt eind oktober Bankroverijen in Londen Het weer. Veenbrand in De Peel Nixon wil „Lenin ijs laten breken Auto door trein meegesleurd De K.L.M. vliegt vanuit Rotterdam Atoombewape ning in Navo-verband Nixon„wanneer U Amerika bezoekt" Enkele buien Koel weer met kans op buien Aan zee Het weer in Europa Honderdduizenden turven verbrand De twee omgekomen bergbeklimmers Eén der lichamen geïdentificeerd Slechts 60 km schei den Alaska van Rusland BOSBRAND BIJ DEKKERSWALD HEVIGE DISCUSSIES OP STRAAT Op onbewaakte over- weg in Etten AUTO-ONGEVAL IN SCHOORL Eén dodeéén gewonde ll O Naar Londen en Hamburg Vijf gewonden bij auto-ongeluk in Sittard Ministers beantwoorden vragen over verdrag met VS. DINSDAG 28 JULI 1959 B N 'gÊÊÊkSSB88! nieuwe iedamsche courant gissingen te Washington over de '"ogelijbheicl dat de Russische premier en partijleider Nikita Khroesjtsjev nog S't jaar een bezoek aan de Verenigde Maten zal brengen zijn, met het bezoek an vice-president Nixon aan de Sov- Jet-Unie, toegenomen, aldus meldt Reu- Jer. Er wordt in dit verband op gewe- •en dat in maandag uit Moskou ontvan gen telegrammen wordt medegedeeld, ?at Nixon in zyn particuliere gesprek- met Khroesjtsjev heeft gesproken Ver „...wanneer u Amerika bezoekt..." n niet over „...indien u..." speciale correspondent van de ••Washington Post", Carroll Kilpatrick, nieidt dat de verwachting bestaat dat ne ontmoeting tussen de Amerikaanse v'Ce-president en de Russische leider J» het afgelopen weekeinde in het land huis van laatstgenoemde buiten Mos- ^?utenminste zal leiden tot een nog l't laar door Khroesjtsjev aan de V. V brengen bezoek." Hjj voegt hieraan 5"?,,Het is ook mogelijk dat Nixons ,.®If naar de Sovjet-Unie zal leiden tot °Uedige vergaderingen van 's werelds °°gste leiders". yEn ook James Reston van de „New *ork Times" heeft gisteren in een te- 'sgram aan zijn blad melding gemaakt ®n de woorden, die Nixon zondagavond ,n het gebouw van de Amerikaanse am- assade te Moskou tot de heer en me vrouw Khroesjtsjev richtte: „Wanneer naar de Verenigde Staten komt Vele Amerikaanse gezagdragers nebben tot nu toe niet zo erg veel op gehad met het denkbeeld van een eventueel bezoek van Khroesjtsiev aan Amerika. Zy voorzien in ver band hiermede een reusachtige Rus sische propagandistische krachtsin spanning. terwijl zij ook opzien tegen het bijzonder moeilijke vraagstuk, waaryoor h.i. de Amerikaanse politie autoriteiten, die over Khroesjtsjevs veiligheid zouden moeten waken, zou den worden gesteld. Terwijl zondag eerlüke Britten hun warnie hoofdstad ontliepen en elders verkoeling zochten, sloegen bankrovers KUn slag in Londen. Zij voerden inbra ken in drie banken uit, stalen kasgeld reischeques in de „American Ex- P'css Company" en maakten zich mees te* van ''et geld van een ijsfabriek. In «Haal werd voor een bedrag van ruim jCrhonderdduizend gulden gestolen. v n van de inbraken in een bank le erde niets op. De door de dieven, na ?ren Tandkast c— van noeste arbeid, geopende opr aldus bleek namelijk leeg te zijn, "s meldt Reuter. srhmgens persberichten hebben ver tuiende benden de inbraken gepleegd, steuf w°rden de plannen ervoor opge ld door één persoon, die de bijnaam cia 1pro'essor" draagt. Deze zou ook spe- br j materiaal voor het openen van kin"1 asten aan ae brnden ter beschik- "8 stellen. Hij zou hiervoor, zonder st risico te lopen, "rote bedragen op- Verwachting tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur) Wij koel weer met veel bewolking etl enkele regenbuien met een kans ®P onweer. Matige af en toe krach- 'ge zuidwestelijke wind. z«n: 04.55-20.36. Maan: 00.16-15.23. - Eet weer in ons land staat thans ge- sv or>der invloed van een depressie- .■rsteem, waarvan het centrum vanmor- ".boven Engeland was gelegen. Rand- -ffngen van de depressie veroorzaken D, en toe buien, die in Engeland op vele on n met onweer gepaard gingen. In j.as land zijn tot nu toe de afgetapte „.ccrslaghoeveelheden gering. De depres sie 6""C»CCiüCUCIl gCilllg,. y-C verplaatst zich langzaam naar de oordzee, zodat het koelere weer met ns op buien voortduurt. Eoel strandweer met flinke opklarin- tB,'„maar plaatselijk nog een bui. Mati- Sr "Jdelijk vrij krachtige wind uit zuid- estelijko richting. Temperatuur in de yv'udag 18-20 gr. C., zeewater 18,5 gr. C. i1°?rUitzichten: nog koel door westelijke "chtstroom, maar ook flinke perioden n zonneschijn. station Weer yPenburg Ee^ngen 8® Bilt ^ante max. min. neeral. temp. temp. afgel. gisteren ziPa.hoven l^ckholm Lo°nPa^agen £aw?mburS Klce half bew, zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui g half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew.25 zwaar bew. 26 zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. 23 22 21 27 26 29 28 28 27 29 25 21 28 27 27 25 30 28 30 31 28 16 15 16 13 14 15 14 14 13 16 16 13 14 14 34 13 18 17 16 16 17 19 16 24 uur 3 0.6 1 0.1 0.4 0 0.1 0 0 O 0 0.1 1 2 0 0 0 0 2 1 0.5 O 0 Doch andere Amerikaanse functiona rissen menen dat het goed voor het Westen zou zyn, indien Khroesjtsjev zelf de Verenigde Staten zou kunnen zien. Zy menen dat de Russische lei der niet op de hoogte is van de Ame rikaanse toestanden. Waarnemers menen dat president Eisenhower waarschijnlijk gunstig zal reageren op een eventuele aanbeveling van vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Herter om Khroesjtsjev voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen, aldus meldt Reuter. In het afgelopen weekeinde is in het Noordbrabantse peeldorpje Helenaveen een veenbrand ontstaan, die in de loop van maandag ernstige afmetingen dreigde aan te nemen, toen het vuur via een totaal verdroogd weiland, dat in brand geraakte, oversloeg naar de bossen van de maatschappij „Helena veen". De in de nabijheid liggende boerderij van de heer Krekels moest met man en macht tegen het telkens weer aansluikende vuur worden verde digd. Zelfs beregeningsinstallaties wer den opgesteld om het vuur in te to men. Het gevaar verminderde pas toen de brandweren van Helenaveen en Deur- ne de bestrijding van de brand overna men. Inmiddels had een bosgebied van dertig hectaren (natuurbos en aanplant) vlam gevat. Dank zij de gunstige wind richting liepen de huizen van Helena veen met rechtstreeks gevaar, maar de herinnering aan 1921, toen zestien hui zen in vlammen opgingen ij een bos brand, deed verschillende inwoners toch besluiten om maandagnacht de wacht te houden. De veenbrand, waar van de bestrijding zeèr moeilijk is, woedt nog steeds ondergronds voort in de kurkdroge bodem. Hij strekt zich uit over een strook grond van circa vijf kilometer lengte. In de afgelopen da gen en nachten hebben enkele honder den boeren en arbeiders, die hier een turfgrondje hebben gepacht, koortsach tig gewerkt om hun turf in veiligheid te brengen. Niettemin zijn honderddui zenden turven verloren gegaan, onge veer een vierde deel van de hier opge stapelde partijen. De brand gaat nu en dan gepaard met het ontploffen van allerlei lichte munitie, onder andere mitrailleurkogels, die hier in oorlogs tijd zijn achtergelaten. In aansluiting op het bericht, dat twee Nederlandse bergbeklimmers in het Alpengebied op de Italiaans-Zwit serse grens zijn omgekomen, meldt het ANP, dat Italiaanse gidsen de twee li chamen hebben geborgen, die in een diepe kloof van de Berninagroep wa ren gezien. Een van de lichamen is geïdentifi ceerd als dat van de vijfentwintigjari ge student M. E. Michielsen uit Rotter dam. De naam van het tweede slacht offer, dat ook een Nederlander zou zijn, 'was gisteren nog niet bekend. De bergbeklimmers zouden in een gletscherspleet op 3200 meter hoogte zijn gevallen, nadat zij uit de berghut Marinelli Bombardieri voor een afda ling van de Berninagroep waren ver trokken. Terwijl de Amerikaanse admiraal Rlckover, de „vader van de atoom duikboot", bij een bezoek aan Lenin grad de nodige moeite had om door Ie dringen tot de atoom-installaties aan boord van de Russische atoom-ijsbre- ker „Lenin", trachtte vice-president Nixon gisteren naarstig liet contact met de Russische bevolking gaande te houden. By het bezoek van hét Ameri kaanse gezelschap aan de atoom-ijsbre- ker zei hy tot enkele Russische arbei ders: „Dit schip symboliseert de wensen van de bevolking van de V.S. en de Sov jet-Unie, nameiyk dat atoomenergie voor vrede en niet voor oorlog wordt ge bruikt. 60 km scheiden Alaska van de Sovjet-Unie. WU moeten het ys breken. Dit schip zou het kunnen doen." Een arbeider, die Nixon vroeg of hjj bp zyn terugkeer in de V.S. niet de vriendschappeiyke woorden zou vergeten aan het adres van de Russen, werd prompt uitgenodigd naar Ameri ka te komen om zich daar persoonlijk van te kunnen overtuigen. „Ik zal er over nadenken en als de betrekkingen tussen onze landen vriendschappelijk zyn, zal ik komen", zo antwoordde vol gens AFP de arbeider. Admiraal Rickover, die pas tot de atoom-installaties van de „Lenin" werd toegelaten nadat Nixon hem had opge stookt om dezelfde faciliteiten te vra gen, die vice-president Kozlov indertijd in de V.S. heeft gehad by zün bezoek aan het in aanbouw zijnde Amerikaan se atoom-koopvaardijschip „Savan nah", was niet bijzonder opgetogen. Hy zei dat de installaties van het schip goed waren en aan hun doel beant woorden. Iets nieuws op het gebied van de elektronische apparatuur had hp niet aangetroffen. een enthousiaste verkenner. ..0^- De jarige kroonprins Carl-Gustaaf van Zweden is Samen jmet zijn jonge kameraden helpt hij hier bij het vervoeren van een wondeop een zelfgemaakte draagbaar in het zomerkamp te Galö bij Stock holm. Gezien de gelaatsuitdrukking van de kroonprins, in het midden, schijnt het een nogal zwaar vrachtje te zijn. De brandweerkorpsen van Groesbeek en Nymegen zijn maandag opnieuw in de weer geweest om de brand in de Groesbeekse bossen nabij Dekkerswald te stuiten. Telkens laaiden de vlammen op en luid klonken de explosies van oorlogstuig, dat hier na de tweede we reldoorlog is achtergelaten. Er hing een dichte rook over de verkeersweg tussen Nqmegen en Groesbeek, waar de rykspolitie het verkeer regelde en de automobilisten hun grote lichten moesten ontsteken. Om half zeven wer den honderdvyftig militairen van het kampement Heumensoord afgelost. Even tevoren was de brandweer in Groesbeek opgeroepen voor een brand achter de Schrouwenberg, waar een (Van een byzondere correspondente) Nu is het niet meer mogelijk door Wenen te lopen en niets te merken. De stad is overstroomd door autobussen uit Oosteuropese landen en er rijden tientallen Tsjechische Tatra's, direct te herkennen aan de vreemde staartvin. Ook ziet men opvallend veel gele, zwar te en bruine mensen. En de spanning onder de jeugd is voelbaar. Komt men groepjes jongelui tegen, dan wordt er onmiddellijk gekeken naar een em bleem. Veel deelnemers aan het com munistische Wereld-Jeugdfestival dra gen dit officiële insigne: een aardbol met daaromheen vijf gekleurde halve cirkels, het geheel in de vorm van een bloem. Op straat ontstaan vaak hevige discussies tussen communisten en niet- communisten en enkele klappen zijn er ook al gevallen. Maar de politie is uiterst waakzaam. In elke straat pa trouilleren agenten en er Is een stevige versterking uit de provincie aangetrok ken. De bevolking van Wenen houdt zich over het algemeen afzydig. Voor de festival-deelnemers geen glorieuze in tocht, totgejuicht door het hele volk, zo als dat by vorige gelegenheden in sa- tellietlanden het geval was. Maar toch zyn er nog alty'd argeloze lieden, die zich laten verblinden door de weerga loos geraffineerde propaganda. Zondagmiddag was ik getuige van de plechtige opening van het festival in het reusachtige Prater-stadion. De manier waarop dat schouwspel ge- Maandagmiddag kwam op Schiphol aan een bijzondere luchtreiziger: een takin. Dit beest houdt het midden tussen een geit, schaap en koe. Het dier reisde van Rangoon naar Amsterdam en van hieruit naar Hamburg, waar het tijdelijk zal verblijven in de dierentuin terwijl het later door zal reizen naar New York. De takin is een zeldzame diersoort die voorkomt in noord-Birma. Alleen de dieren tuin in Peking heeft een levend exemplaar. regisseerd werd, was adembenemend. Het begin van het défilé der delega ties, precies om half zes, was meteen een tophit. Twee lange ryen van motorrijders reden in tegenge stelde richting de cirkelbaan op met aardige meisjes in rood met witte rok en blauw blousje op de duo, wuivend naar het publiek. Knap bedacht: Wat is er voor de hedendaagse jeugd aan- trekkelyker dan een jongeman op een blinkende motor met een charmant meisje achterop. En zo begon het ruim twee uur du rende schouwspel van jeugdgroepen die door de arena defileerden, telkens be groet door een stem uit de luidspreker. In alfabetische volgorde trokken er groepen van ongeveer 100 man voorby, velen in kleurige klederdrachten of sportuniformen. Dat ging dan telkens in deze styi: „wy begroeten de jeugd van Brazilië, brengers van de bood schap van de vrede„Wenen be groet het volk van het zeshonderd mil joen inwoners tellende China „Lang leve de vriendschap tussen de jeugd van Oostenryk en van de ganse wereld En het publiek maar juichen, hoewel in het begin zeker niet overdadig en thousiast. De geestdrift nam echter steeds toe. Waarom zou je ook niet klap pen en bjjval betuigen, wanneer frisse, vrolijke jonge mensen voorbij trekken, u't.de hele wereld by elkaar geko men zyn om van hun wil tot vrede en vriendschap te getuigen. Wie is er ook tegen vrede, tegen begrip tussen de vol keren. Toen de Japanse delegatie bin nentrok, zei de radiostem: „De Japan se jeugd heeft gezworen: geen Hirosji- ma meer." Donderend applaus. De Ja panners voerden spandoeken met „Ver bod van A- en H-bom" en „Atoomvrye zone in Azië." Toen een groep uit Noord-Korea ver scheen, waarvan de meisjes uiterst fraaie lange gewaden droegen, zei myn buurman, een goedmoedig uitziende Oostenrijker: „Schone Menschen sind das. Ich hab' immer geglaubt die sehen ganz anders aus." En hy betuigde hun zyn w-elgemeende byval. Dan kwam in eens het hoogtepunt: „Oostenrijk be groet de Russische jeugd. Wenen be groet de scheppers van de Spoetnik." De rest van de lofzangen ging in het oorverdovend gejuich verloren. Tegelyk klonken er schoten, talrijke kleine parachutes zweefden naar bene den met vlaggetjes van het festival en van de verschillende landen, vuurwerk knalde, de Tsjechische delegatie liet ballonnen op, hele trossen, sommige met wimpels. Het publiek wist niet meer waar te kijken, naar de lucht of naar het grote veld beneden, waar de jeugd uit Rusland optrok met een ge weldig aantal vlaggen, een spoetnik en een raket meevoerend. Even later als spreekkoor: „Vrede, vriendschap, we de, vriendschap," steeds_herhaald. Wat eerder was er al een duivenzwerm los gelaten, die een ogenblik de hemel bo ven het stadion verduisterde. Maar in de verte waren ook vliegtui gen te zien met letters achter zich aan: „Dit is geen festival voor ons". „Denk aan Hongarije" en „Denk aan Tibet". Voor de festival-organisatoren was er nog een wanklank. De vice-burgemees- ter van Wenen, Slavik, die na het défi lé, voordat de sportmanifestaties begon nen, een woordje namens het gemeen tebestuur moest zeggen, nodigde de jeugd zo nadrukkelyk uit om in dit vrije land hun ogen de kost te geven, dat er enige consternatie ontstond. Gefluit en gesis hier. handgeklap ginds. Hij sprak dan ook onomwonden over de vryheid van overtuiging, van menings uiting, de vryheid om te reizen waar heen men wil behalve naar landen die zelf een visumdwang hebben. Overigens moet voor de zeer ve len, die geen overtuigde keuze voor of tegen het communisme gedaan hebben, de verwarring wel heel groot zyn. Alles staat hier in het teken van de tegenstel ling, Vanmiddag was ik achtereenvol gens in twee bioscopen, die in hetzelfde huis ondergebracht zyn. In de ene. die door de communisten gehuurd is, zag ik een Japanse film met schaarse En gelse ondertitels: nadrukkelyke propa ganda tegen de H-bom met vredesdui ven en al. In de andere bioscoopzaal liep Animal Farm naar Orwells bekende satyre. De .entoonstclling over de kerkver volging achter liet ijzeren gordijn, die zeer goed gedocumenteerd is, trekt veel bezoekers. Maar de grote zaal van het Konzerthaus, waar vanavond de Tsje chische delegatie een programma van muziek en dans ten beste gaf, daverde van het applaus en ik merkte onder de toeschouwers weer een aantal argelo ze Weners op, die alles prachtig van den. Dat was het ook. Doch tragisch is alleen, dat de aanstokers van de kerk vervolging dezelfden zyn als degenen die deze jeugd voor hun machtsmani festaties willen misbruiken. Op de onbewaakte spoorwegovergang in de Kattestraat te Etten is vanmorgen omstreeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie gemeen te-arbeiders van Etten het leven hebben verloren. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur uit Roosendaal de overweg pas seerde, wilde een auto van de gemeen tereinigingsdienst deze oversteken. De auto werd bestuurd door de 35-jarige F. van der Meer, gehuwd en vader van een kind. Met hem zaten in de cabine J. Oomens, 5j) jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45-jarige gehuwde B Lambrechts, vader van een kind. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, is nog niet duidelijk. De wagen werd door dé trein gegrepen en ongeveer vyftig meter meegesleurd. Lambrechts werd er uit geslingerd en was op slag dood. De beide andere inzittenden wa ren zo zwaar gewond, dat ook zij vrij wel op slag dood moeten zijn geweest. Het treinverkeer van Breda naar Roosendaal was ongeveer een half uur gestremd. Het verkeer in omgekeerde richting was om half tien nog gestremd. Gisteravond laat is te Schoorl een personenauto met grote snelheid tegen een boom gereden. De bestuurder, de 47-jarige drogist J. F. Teriep uit Scha- gen, was op slag dood. Een mede-inzit tende, de heer A. S. Blokker, eveneens uit Schagen, werd ernstig gewond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Beide mannen hadden 's avonds een café in Petten bezocht en waren op weg naar Bergen. Ver moedelijk heeft de bestuurder door de grote snelheid de macht over het stuur verloren. In verband met de feestelijkheden te Amersfoort (700 jaar stad) is er een oud- Hollandse paardetram in het stadsbeeld verschenen die een vaste dienst onder houdt door de straten van de stad. De Amersfoortse burgers in middeleeuwse klederdracht maken druk gebruik van dit vervoermiddel. Eind oktober, een maand later dan verwacht werd, zal voor de eerste maal de intercontinentale versie van het viermotorig straalverkeersvliegtuig van Boeing, de Boeing "07 type 321, op Schiphol landen. In de laatste week van oktober namelijk zal Pan American World Airways de DC-fib en de DC-7 op de dienst naar Amsterdam vervangen door de Boeing 707, waarbij het in de bedoeling ligt met het straalvliegtuig regelmatig naar Schiphol te komen. In dien de aflevering van de bestelde in tercontinentale Boeings op de daarvoor vastgestelde data kan worden aange houden en het voorlopige vervoerssche- ma in een definitieve regeling kan wor den omgezet, zullen de Boeings drie maal per week in beide richtingen op Schiphol landen en vertrekken op de route tussen New York, Londen, Am sterdam en Dusseldorp en terug. Daarnaast blyven de beide vluchten rond de wereld, die door Pan American met de DC-6a's worden uitgevoerd en wel van de V.S. via Lond°n en Am sterdam naar het verre Oosten met doorverbinding naar Californië, gehand haafd, eveneens in beicle richtingen. De intercontinentale versie van de Boeing 707 is groter in afmetingen dan de thans door Pan American voor de oceaanvluchten in gebruik zijnde Boe ings 707 type 121. Intussen hebben laatstgenoemde vliegtuigen sinds 26 ok tober 1958 tot half juli van dit jaar reeds 100.000 passagiers over de Atlantische Oceaan gebracht. Het vliegbereik van de intercontinentale versie is aanzien lijk groter, hetgeen duidelyk werd bewe zen door de non-stopvluchten tussen Seattle en Rome, een afstand van ruim 9000 km die in 11 uur 4 minuten werd afgelegd en de vlucht van New York naar Moskou ter gelegenheid van het bezoek van Nixon, in een tyd van 8 uur 54 minuten. De spanwydte van de vleu gel is langer. Ook de romp heeft een grotere lengte, waardoor de capaciteit voor het passagiersvervoer kon worden uitgebreid. Ook de brandstofvoorraad ie, crofor. bosje jonge vliegdennen door het vuur was aangetast. Men wist de vlammen spoedig te doven, maar uit de humus- rijke grond walmde daarna een vette rook omhoog, die licht tot nieuwe bran den kon leiden. Vonkenregen uit lokomotieven De Groesbeekse brandweer moest eveneens uitrukken voor een brand in een graanveld dat naast de spoorbaan Nymegen-Kleef is gelegen. De gehele oogst ging hier verloren. Ook een lange strook bermgewas werd door het vuur aangetast. Deze brandjes worden ver oorzaakt door Duitse treinen, die nog stoomlokomotieven hebben. De Duitse machinisten doen er in het Groesbeek se heuvelland graag een schepje extra kolen op, waardoor een vonkenregen ontstaat, die gevaar oplevert voor de droge bermstroken. De burgemeester van Groesbeek heeft zich hierover met de Duitse spoorwegautoriteiten in verbinding ge steld. De Duitse instanties hebben nu toegezegd, dat van Kleef uit op elke door stoomlokomotieven getrokken trein speciaal toezicht zal zyn. Brandstichting Om zes uur maandagavond werd de brandweer voor de zesde maal gealar meerd voor een bosbrand op de Schou- wenberg. Nauwelyks was hier het vuur bedwongen of er kwam een brandmel ding van de staatsbossen aan de Bies- seltselaan nabij de Lage Hoenderberg. Tussen de bedryven door moesten de brandweerlieden nog assistentie verle nen by oplaaiende branden in het ge bied naby Dekkerswald, waar vyfender- tig hectaren waren aangetast en de bos sen tot aan de weg zyn uitgebrand. Om halftien moest de brandweer uitrukken voor een brandmelding in de bossen tus sen Mook en Groesbeek. Algemeen wordt aangenomen dat er sprake is van brandstichting. Er is in die richting een onderzoek gaande. De brandhaarden, waarvoor de Groesbeek se brandweer maandag moest uitruk ken, liggen kilometers uit elkaar en nqch de brandweer noch de politie ge loven aan toeval. De K.L.M. heeft het voornemen om, zo mogelijk reeds met ingang van de a.s. winterdienst, Rotterdam in het regel matig verkeersnet op te nemen. Na eni ge jaren de ontwikkeling van het lucht vervoer van en naar de luchthaven van de Maasstad nauwlettend te hebben ge volgd en de commerciële mogelykheden van lijnen op deze luchthaven doorlo pend in het oog te hebben gehouden, meent de K.L.M. thans tot een of meer Viscount-diensten van en naar Rotter dam te kunnen overgaan. Er worden reeds besprekingen gevoerd met alle be trokken instanties om een K.L.M.-ver binding met Londen en wellicht later ook met Hamburg tot stand te brengen. In dit stadium is het nog onmogelijk na dere gegevens over dienstregeling, fre quenties e.d. te vermelden. Op de ryksweg noord op de grens van de gemeenten Sittard en Nieuw- stad is maandagavond een ernstig on geluk gebeurd. Een auto, bestuurd door de heer Vos uit Groningen, waar in tevens zijn echtgenote en zijn drie jeugdige kinderen zaten, reed in een file in zuidelijke richting. De bestuur der kon niet tydig remmen voor een stoppende vrachtauto. Hy schoof met zyn wagen onder de vrachtauto en werd tevens door een achterop ryden- de vrachtauto geramd. Alle vyf perso nen werden uit de wagen geslingerd en liepen hierby verwondingen op. Zij zyn naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht. De toestand van een der kinderen is vry ernstig. De auto is to taal vernield. „Indien in Nederland kemladingen ten behoeve van de taktische atoom bewapening der NAVO-strydkrachten zouden worden opgeslagen, zou zulks niet geschieden op grond van het op 6 mei 1959 met de Verenigde Staten van Amerika gesloten verdrag, doch op grond van het in december 1957 door de Noord-Atlantische Raad ter zake genomen besluit. Het op 6 mei met de Verenigde Staten gesloten verdrag betreft uitsluitend de overdracht van geheime atomische in formatie en van z.g. non-nucleaire wa penonderdelen, waarin dergelyke in formatie is verwerkt. Om redenen van militair belang is het de ministers niet mogelyk aan te geven waar de kern ladingen in feite in West-Europa zullen worden opgeslagen." Dit doen de ministers mr. Luns en Van den Bergh weten naar aenle'é'nr van vragen van het Kamerlid Bri'ker (CPN). De ministers zeggen verder niets te hebben toe te voegen aan hetgeen werd gesteld in de memorie van ant woord betreffende hoofdstuk III van de ryksbegroting 1958, over de beslissing inzake het gebruik van in Nederland i opgeslagen wapens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1