Men vreest catastrofale gevolgen van de droogte Hansaplast Sunil wast stralend wit... Wintermode in warm Parijs Vliegtuigindustrie blijft van Engelse regering zor genkind Momentopname „Ernstiger dan bij wateroverlast" WITTER DAN HET WITSTE KONIJN en spaart uw linnenkast Rokken hag taille blousend bij Cardin iets langer Concurrentie van Ver. Staten moei lijk te weerstaan vaag, V B OVERIJSSEL SMACHT NAAK WATER p*. DINSDAG 28 JULI 1959 hi De burgerluchtvaart in het jaar 2000 Bekende figuren zeggen K.L.M. pro gnoses toe In Den Haag Eerste Indonesische receptie sinds 1956 Ongeluk op rijnaak in Ludwigshaven Nederlandse zeeman aan brandwonden overleden Neem wat extra in voorraad A Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der was werk, minder te wringen, dusminder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Nederlander vrijgelaten wmmz w$ %'mmm Politie slaags met demonstranten in Kerala Amsterdams nieuwe overslagbedrijf Vragen van Tweede- Kamerlid De roof op het station in Antwerpen Communisten boeken winst in Argentinië NEDERLANDS OUDSTE JOURNALIST 90 JAAR Havenarbeider verongelukt Geen voldoening bij zelf "ontplooiing Z.W.O. subsidieert psychologisch onderzoek Twee Nederlandse films naar Moskou (Van onze financiële correspondent in Londen) De vliegtuigindustrie, zowel de private als de militaire, en het burger luchttransport blijven bijzondere problemen scheppen niet alleen in Enge land maar over de gehele wereld. Pas een paar weken geleden maqkte een grote Amerikaanse luchtvaartonderneming bekend, dat de winst over 1957 van ca. 5 miljoen het afgelopen jaar in een ongeveer even groot verlies was veranderd. Overeenkomstige situaties komen ook elders voor ofschoon voorzover bekend met met dergelijke catastrofale gevolgen. De voornaam ste moeilijkheid ligt vanzelfsprekend in de zich te snel wijzigende techni sche ontwikkelingen, welke een adembenemende wedloop tussen de grote luchtvaartlijnen hebben doen ontstaan en welke voortdurend onmiddellijke beslissingen bij onbekendheid met toekomstige bezetting, gewenste uiter lijke vorm en nieuw ontwikkelde motortypen funeste financiële gevolgen doen hebben. Mogen de sociaal-economische plannen van het kabinet-De Quay de naam vooruitstrevend wel verdienen, de vraag is of zij in de praktijk te verwezenlijken zijn. Voor uitstrevendheid moet blijken en er ligt een aantal hindernissen op de weg. Het is vooral door het geven van een grote re vrijheid en zelfverantwoordelijkheid aan het bedrijfsleven op het gebied van prijzen en lonen dat deze regering het zichzelf veel moeilijker maakt dan haar voorgangsters De socialisten mogen de vrijere loonvorming bijvoorbeeld niet zo graag en zij werken dus niet con amore aan de verwezenlijking mee. De voorstanders doen dat natuurlijk wel. maar ook zij hebben hun bezwaren. Met de socialisten hebben ook de andere werknemers er immers een zwaar hoofd in, dat het begin van de vrijere loonvorming naar de wens tan de re gering samen met een huurverhoging en een afschaffing van de melksubsi- tiies verwezenlijkt moet worden. Men vreest, dat de speelruimte voor de nieu we loonpolitiek daardoor te klein wordt. Dat de socialisten en de confessionele werknemers elkaar op dit punt. on danks hun verschil van mening over de vorm tan loonpolitiek, gevonden heb ben maakt de z.aak voor de regering natuurlijk extra moeilijk. Vragen im mers de confessionelen de regering om haar geld. de socialisten schreeuwen om haar leven, terwijl nog niet te voor spellen is bij welke grens de eisen t an de eersten het doel tan de tweeden ten gevolge zullen hebben. Dat hangt onder meer samen met de derde moeilijkheid bij de invoering tan de vrijere loonvor ming, namelijk het feit dat zij haar in trede doet thet moment, dat de ar beidsmarkt weer schaarser wordt, een omstandigheid die reeds eenmaal een experiment met de vrijere loonvorming deed mislukken. Natuurlijk betreuren de socialisten het. dat met de geleide loonpolitiek al weer ee:i instrument van centrale eco nomische leiding verdwijnt, althans zwakker dreigt te worden. Soortgelij ke bezwaren hadden zij ook bij het ver dwijnen van de prtfsbeheersing en zij herinneren daar de laatste tijd nogal eens aan. Het is immers zo, dat de vrij ere loonvorming, zoals zij nu is opge zet. vrijwel staat of valt met de moge lijkheid om de prijzen zodanig in de hand te houden, dat zjj de ionen niet achterna gaan. Maar de overheid, zo zeggen de socialisten, heeft het appa raat dat de prijzen in de hand zou kun nen houden vroeger, tegen onze zin. af gebroken en zij gaat dus nu van kwaad tot erger. Toch zijn de socialisten, naar hun zeggen, geen dogmatische tegenstan ders van de vrijere loonvorming. Zij er kennen de feilen van de geleide loonpo litiek ook wel. maar zij tillen veel zwaarder aan de nadelige economische en sociale gevolgen die zij van de vrij ere loonvorming verwachten. De gelei de loonpolitiek ging, ruw gezegd, uit van de nationale gemiddelde piodukti- viteitsstijging die in een bepaalde perio de tot stand gekomen was en besliste n.m. aan de hand van dat macro-eco nomische getal hoe groot een algemene Joonronde kon zijn. Zodoende konden de minst produktieve bedrijfstakken de ze algemene loonsverhogingen niet ge-, heel betalen zonder prijsverhoging. De werknemers in de meest produktieve bedrijfstakken kregen echter minder dan zij, gezien de winsten der onderne mingen, hadden kunnen krijgen. De vrij ere loonvorming poogt deze fout te ont gaan door niet uit te gaan van het na- tionaal-economische gemiddelde, doch de uiteenlopende produktieve kracht van de bedrijfstakken en ondernemin gen tot richtsnoer te nemen. Zo ont staan <Jus gedifferentieerde loonsverho gingen, die met een zekere mate van vrijheid door de bedrijfsgenoten mo gen worden vastgesteld. Principieel en theoretisch bezien ls de zaak van de vrijere loonvor ming wel in orde. Het gaat. zoals gezegd, om de verwezenlijking. Daarbij staat geen serieus mens een ongebon denheid voor ogen zoals die bij vooroor logse verhoudingen bestond. Om dit te vermijden is er een aantal sociale aanvullingen nodig en moet het bedrijfs leven zich verder houden aan zekere spelregels, die mede dienen om de overheid in staat te stellen in laat ste instantie als toetsend orgaan op te treden. De voornaamste van die spel regels zijn o.i. dat een vrijere loonsver hoging niet in de prijzen mag worden doorberekend en dat een bedrijfstak geen ioonvoorstel mag baseren op de loutere overweging, dat er tegenover een andere bedrijfstak een achterstand bestaat. Het lijkt eenvoudig, maar het is natuurlijk oermoeilijk. Het socialistische bezwaar, dat de overheid het. apparaat tot beheersing van de prijzen uit handen gegeven heeft, is niet te onderschatten. Het is natuurlijk geenszins zo, dat wij naar een dergelijk stelsel zouden terugver langen. Wel zal er echter op het ge bied van de prijzen iets tot stand moe ten komen, dat effectiever is dan het geen wij de laatste jaren hebben mo gen beleven. De regering meent dat ge vonden te hebben door een scherper kartelbeleid en door groter vertrouwen tc stellen in het bedrijfsleven. Het be drijfsleven zelf, zo zegt minister De Pous, zal in het gevecht om een sta biel prijsniveau de eerste linies moeten; bezetten. Hier ligt natuurlijk een zwak punt. Hoe zal het immers in die eerste linie, in dat overleg tussen de bedrijfs takken toegaan? Men stelle zich de reële situatie voor. Na jaren van centraal ge leide loonpolitiek komen de vak bonden m de bedrijfstakken eerst goed in het geweer. Hun leiders zullen uiter aard proberen zoveel mogelijk uit het vuur te slepen, hetgeen van hen ver wacht wordt. Zij zullen zich daarbij wel afvragen, hoe het met de productivi teit gesteld is, maar dat gegeven is veel minder exact te berekenen dan wel eens wordt aangenomen. Zij zullen dus zeker ook de resultaten van andere bedrijfstakken wel in hun oordeel be- j trekken zonder da' daarbij aanwijsbaar van ..optrekken" gesproken kan wor den, De werkgevers zullen voor de re sultaten in andere bedrijfstakken even min onverschillig zijn. Er dreigt im mers een overspanning en men moet zijn arbeiders toch houden. Zo kan een aantal factoren in dezelfde richting wer ken en het loon omhoog drukken naar een peil, waarbij zowel werkgevers als werknemers, in het gunstigste geval, er in hun hart aan twijfelen, of de belofte om niet door te berekenen wel gehou den kan worden. Die twijfel zal hen ech ter niet altijd weerhouden, want de zor gen van vandaag worden zwaarder aangevoeld dan die van morgen. Deze gedachten zijn misschien som ber. maar het heeft geen zin de moei lijkheden te onderschatten, die zich met name in een krappe arbeidsmarkt kunnen voordoen. Het is verder niet goed zich te ontveinzen, dat de drie ledige taak, die de regering wil uitvoe ren huurverhoging, melkprijsverhq- ging en vrijere loonvorming een bij zonder zware is. Het aanvaarden van die taak getuigt van durf en van de wil tot vooruitstrevendheid, maar de ver wezenlijking ervan ligt voor een groot gedeelte in handen van het bedrijfsle ven, dat gevraagd heeft om grotere vrijheid en die vrijheid ook gekregen heeft. Zo doet zich dus de omstandig heid voor, dat, nog meer dan vroeger het geval was, dc mogelijkheid tot een (Van onze correspondent) zware gronden langs de IJssel en op de n lichte zandgronden benoorden Olde- De Over^selse Landbouwmaatschap- markt steenwijk. In de veenkoloniën pij heeft bij monde van haar secretaris, rond Vroomshoop en in het westelijk ir. IJ. van de Wal en de heer Rounia weidegebied lijkt de schade minder groot. Over het algemren genomen is de een aantal mededelingen verstrekt over Advertentie de gevolgen van de droogte, die vooral voor de hoge en lichte gronden van Overijssel atastri .'aal dreigt te wor den. De schade zou uiteindelijk wel eens groter kunnen zijn dan hij de wa teroverlast die de laatste jaren de pro vincie heeft geteisterd. Met name m het gebied tussen Om men en Gramsbergen en ten oosten hiervan, op de lichte hoge zandgronden in Salland en Twente, op de hogere Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de KLM zullen met me dewerking van de gemeente Utrecht aan de voet van de Domtoren tien brie ven worden ingemetseld, geschreven door bekende personen, waarin zij hun mening geven over de ontwikkeling die de burgerluchtvaart in de komende veertig jaar zal doormaken. De inhoud van deze brieven wordt eerst in het jaar 2000 hekend gemaakt. Reeds had den koning Leopold van België en de gouverneur van de kaap-provincie Du Plessis aan de KLM bericht gezonden, dat zij de uitnodiging een dergelijke voorspelling in gesloten couvert in te zenden, zullen aanvaarden. Een over eenkomstige toezegging is thans ook binnengekomen van Walton A. Cole, president-directeur van Reuters Ltd. te Londen, van prof. Marinates rector» magnificus van de universiteit van Athene en van Herbert Moser. voorzit ter van de Braziliaanse journalisten organisatie. De bedrijfssehool van de KLM op Schiphol is bezig een zilver- stalen koker te fabriceren, waarin alle prognoses zullen worden opgeborgen. Prof. Marinatos heeft verscheidene malen als gast gedoceerd aan de uni versiteit van Utrecht. De inmetseling geschiedt op 8 oktober. Het vertrek van twee Indonesische diplomaten is maandagavond de aan leiding geweest tot de eerste officiële receptie door de Indonesische vertegen woordiging in ons land sedert 1956. De vertrekkende diplomaten zijn de raad voor economische zaken dr. Latiet en de tweede secretaris, de heer Karnadi. De ontvangst werd in het gebouw van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag aangeboden door de eerste secretaris en mevrouw Hudijonoto. Met het vertrek van dr. Latief en de heer Karnadi is het aantal bij de Indonesi sche vertegenwoordiging in Den Haag werkzame diplomaten verminderd tot negen. De zeventienjarige Nederlandse zee man Jansen uit Tilburg is aan zijn brandwonden overleden nadat zijn kle ren op de Rijnaak Sarina, liggende in Ludwigshaven, hadden vlam gevat. Van de zijde van de rivierpolitie is meegedeeld dat vrijdag op de Sarina brand was uitgebroken toen petroleum van een groot in een kleiner blik werd overgegoten. De kleren van Jansen vatten vlam en hij sprong in de Rijn om de vlammen te doven. Later stierf hij in een ziekenhuis. ruwvoedervoorraad van goede kwali- teit, doch de hoeveelheid laat te wen sen over. Een gelukkige omstandigheid is, dat velen nog hooi van vorig jaar hebben. De melkproduktie is vergeleken met vorig jaar nagenoeg op peil, al ver toont zij de afgelopen weken een dalen de tendens. De roggeopbrengst laat zich gunstig aanzien, terwijl de haver- opbrengst matig tot slecht is. De aard appelpercelen hebben momenteel erg van de droogte te lijden, met name in die gebieden waar de schade zeer hoog moet worden geschat. Een geringe op brengst is hier te verwachten. De sui kerbieten. en voederbietenoogst kan nog redelijk uitvallen als er snel regen komt. Op de gemengde bedrijven, met na me in die gebieden waar de schade het grootst is, is alle hoop gevestigd op de teelt van stoppelknollen. zodat de groen- voedet voorraad nog iets kan worden aangevuld. Wanneer er echter niet spoeoig regen valt. moeten de gevolgen van de droogte voor deze bedrijven ca tastrofaal worden genoemd. Er mag op worden gerekend, dat men met name in die gebieden waar de schade het hoogst wordt geschat met hoge vee voederrekeningen zal moeten werken, hetgeen de financiële toestand van de in die gebieden gelegen bedrijven zeer ongunstig zou beïnvloeden. Er zijn hier en daar reeds bedrijven die vee op de markt moeten brengen. De stem ming onder de hoeren is over het alge meen niet verontrustend. Weat-DuUsland. In West-Berlijn is maandag de 50.000ste uitgewekene uit Oost-Duitsland van dit jaar aangeko men. (Reuter). Advertentie WONDVERBAND jttm Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd Hansaplast vyondverband bij de hand hebt. vooruitstrevend regeringsbeleid bepaald wordt door de wil tot zelfbeheersing van de machtsgroepen in het bedrijfs leven. -ip zullen de oprechtheid van hun verlangen naar grotere vrijheid nu zelf waar moeten maken. Maar het pad dat naar deze vrijheid leidt is nauw. Aan de ene kant dreigt de overbeste- ding. aan de andere kant de sociale on rust. tiifjfrr SUN' 17.630 rugkerend thema i.s ook de losse mouw, onafhankelijk van de rug, ongeveer als bij een overgooier. Hij doet dit alles met onvoorstelbaar mooie materialen, waarbij een geraniumrode pluizige wol losjes geweven in de vorm van ronde bloemmotieven. Tussen Cel abrikoos, een blauwig donkergrijs, reebruin, en alle tinten paars en lila, is rode kool een opvallend nieuwe tint. Zeer specta- eulair is de wollen mantelstof, geweven i in aflopende kleuren van donker naar I licht. Bij al dit schoons worden hoedjes gedragen soms als minuscule oosterse lampjes, zo voorop het hoofd dat zij de 'neus bijna raken. t-Ict wordt een kari- I katuur als de mannequin nen verenbos op het voorhoofd draagt die recht voor uit steekt als een stel voelsprieten. Bijna griezelig. A. Bgl. In Kerala, de door communisten ge- regeerde Indische staat, heeft de poli tie gisteren bij Kottayam het vuur ge opend op anti-communistische posten de studenten. Twee studenten werden gewond, aldus meldt U.P.ï. Eerder op de dag viel de politie, met stokken ge- Iwapend, in hetzelfde gebied een andere groep demonstranten aan. Eiders in de I staat werden verscheidene mensen bij j botsingen gewond en arresteerde de po- j litie kil!) personen. De leiders van de oppositie-campagne hebben gezegd, dat zij de actie zullen verhevigen, totdat de communisten uit de regering zullen zijn verdreven. Intussen meldt de onafhankelijke .Times of India" dat premier Neliroe de staat Kerala een dezer dagen ..het presidentiële bewind op zal leggen in een poging om aan het bloedvergieten een einde te maken. In dat geval zou een gouverneur het bestuur van de com munisten overnemen en de staat be sturen uit naam van de president van Indië. De regering heeft het besluit al genomen. Het wachten ls slechts op de officiële aankondiging, aldus het blad. Pierre Cardin die als alle jonge couturiers aandacht wijdt aait de ..teenager"- jeugd, heejt in zijn collectie jeunessedit antliracietkteurige pakje met nauwe lijks taille, niet aangesloten kraag en rok met rommelige ruimte. PARIJS, hedenmorgen In een tropische hitte zijn zondag in Parijs de shows van de haute cou ture begonnen, 's Avonds vonden de journalisten uit alle oorden van de wereld elkaar in de overvolle benauwde salons van Manguin. En terwijl ieder een met zijn programma fladderde, om zich koelte toe te wuiven, discussieerde Duitsland met Italië, en Zweden met Zuid-Amerika of het veel gelanceerde bruin wel een flatteuze kleur is. Grote koelbloedigheid wordt er van de mannequins geëist want ook voor de komende winter zjjn er vele tailleurs gecompleteerd met mantel, en Manguin voert zijn mantels nogal eens met witte wollen jersey. Kou lijdt men daarin niet. En het is heel mooi. als er een bijpas sende witte wollen blouse onder hoort. Manguin heeft de schouderboog een beetje uitgerekt en daaraan hangt hij zijn collectie vrijwel op, zonder verder een bepaalde interpretatie te geven. Het Tweede-Kamerlid Assmann (KVP) heeft de ministers van economische za ken en van binnenlandse zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de regering kennis genomen van de overeenkomst, welke de ge meente Amsterdam heeft aangegaan met de in Panama gevestigde onder neming „Tradax"? Kan zij mededelen, op welke voor waarden deze overeenkomst is tot stand gekomen, met name welke de aard en de omvang van de garanties zijn. waar toe de gemeente Amsterdam zich te- genovrr ..Tradax" heeft verbonden? Welke is naar de mening van de regering de betekenis van deze overeen komst? Hoe moet zij worden gewaar deerd in het kader van de onderlinge verhouding tussen de havens van Neder land? Mag worden aangenomen, dat zij past in het landelijk industrialisatiebe leid? In verband met de overval die in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Antwerpse centraal station werd ge pleegd. was zoals gemeld een Neder lander gearresteerd. Deze man is in middels in vrijheid gesteld. Hii heeft aangetoond dat hij op het tijdstip van de roof elders was. De communisten hebben zondag j.l. bij gemeenteraadsverkiezingen in de Argentijnse provincie Santa Fe winst geboekt. Hun stemmenaantal steeg van 1784 in 1958 lot 24.411 thans, tn de pro vinciale hoofdstad Santa Fe werden zij met slechts gering verschil door de re- ruingspartij verslagen. Regeringsfunc tionarissen vrezen dat deze verkiezings uitslag tot ongerustheid onder de be velhebbers van de strijdkrachten zal leiden. Laatstgenoemden hebben presi dent Frondizi voortdurend gewaar schuwd voor het gevaar van communis tische vooruitgang. De nestor van de Nederlandse jour nalisten. de heer P. E. Peaux, zal don derdag, doch niet in zijn woonplaats Den Haag, zijn negentigste verjaardag vieren. De heer Peaux begon zijn jour nalistieke loopbaan als volontair bij het Utrechtse Dagblad. Hij was lang ver bonden aan het Nieuws van den Dag en laatstelijk werkte hij bij de A.N.W.B. De heer Peaux is het oudste lid van de Nederlandse journalistenkring. Maandagmiddag is dr achtentwintig jarige havenarbeider P J. So -temeyer uit Amsterdam aan boord van een dek schuit. liggende aan de De Ruyterka- de. getroffen door een vallende laad boom. De man kreeg het gevaarte op zjjn hoofd en was op slag dood. De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschanpelijk Onderzoek heeft aan dr. M. Mulder, docent in de sociale psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en wetenschappelijk medewer ker aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, een subsidie verleend voor een onder zoek na.ar de vo'doening. die personen ervaren hii het dragen van eigen ver antwoordelijkheid voor de voltooiing van een taak (de zogenaamde zelf-rea- lisatie). In een onderhoud met het A.N.P. ver telde dr. Mulder, dat in de psychologi sche literatuur veel plaats wordt inge ruimd. aan idealistisch gestemde theo rieën over het streven van individuen om zich zelf te ontplooien bü het ver vullen van een eigen taak en over de voldoening, die daarmee gepaard gaat. Uit eigen onderzoekingen is dr. Mul der gebleken, dat in bepaalde gevallen deze vo'doening in het geheel niet op treedt, Naar dit verschijnsel zal dr. Mulder nu "olcens P'"oens-exoeri- mentele methode, die in de Verenigde Staten veelvuldig wordt toegepast, een onderzoek instellen. Op het van 310 augustus te Moskou te houden filmfestival zal het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap- nen inzenden de films Prijs de Zee van Herman van der Horst en Fanfare van Bert Haanstra. De films nemen hors concours aan het festival deel. Verenigde Staten. Mevrouw Batis ta heeft mevrouw Eisenhower schrifte lijk om een inreisvisum voor haar echtgenoot, de afgezette Cubaanse dic tator. gevraagd. Batista, die zich in de Dominicaanse republiek bevindt, heeft een week geleden zelf bü het Ameri kaanse consulaat aldaar een visum voor de V.S. aangevraagd Er is nog geen besluit van de V.S hierop bekendge maakt. Zijn tailleurs hebben óf geen taille óf nauwelijks taille óf normale taille. De mantels vertonen veel ruimte van bo ven. minder van onderen, soms vleer muismouwen. Hij brengt de blousende rug terug en zet zjjn baretten de man nequins recht op het hoofd. Nogal som ber zijn zijn kleuren, donkergrijs keert terug in gezelschap van abrikoos. De rokken zijn iets langer. Wat Parijs laat zien voor het win terseizoen, als dus de mantels aan bod komen, is voor de mantelconfec- tie in ons land altijd belangrijk. Pier re Cardin, leerling van Dior, is vorige seizoenen sterk inspirerend geweest voor de mantelmode. Hij staat in Pa rijs boven aan de ladder. De collectie, die hij gistermiddag en gisteravond toonde aan de zeer geïnteresseerde pers, was van grote schoonheid, zeer voornaam en zo boeiend, dat men -e warmte bijna vergat. De regie van de show doet ook veel. Als enige man nequins met grote vaart tegelijk hun entree maken in manleis van een zeer bijzondere streep in aflopend kleuren gamma, is de aandacht onmiddellijk gespannen op het volgende verrassen de element. Dat dan ook niet uitblijft in de collectie van een creatief ar tiest, die met sublieme materialen werkt. De mantels geeft hij grote, soms dub bel gevouwen kragen, even afstaand, soms schouderomvattend. De schou ders houdt hij smal. boven een gebro ken ruglijn, die men nauwelijks eeri taille-aanduiding kan noemen. Einde loos veel driekwarts mantelpakken heb ben een jasje met smal koord losjes om de heup gebonden. Neiging tot blou- sen is er voortdurend. Veel van deze complets en ook zijn rechte japonnen doen denken aan een kamerjas, non chalant om de heup vastgesnoerd met een smalle band waar het bovenstuk een beetje overheen hangt. Met de taille wordt dus nog echt verstoppertje ge speeld. En het bijzonder knappe van Cardin Is, dat hij niet wenst rekening te houden met dé natuurlijke anatomie van de vrouw en toch iets magnifieks (en soms ook iets heel lelijks) weet te j maken. De roklengte is zowat ander halve handbreedte onder de knie. Veel van die driekwarts ensembles hebben een los gerimpeld schootje al leen aan de voorzijde. Een telkens te- De twee Engelse luchtvaartmaat schappijen, beide iu handen van de staat, n.l. dc British Overseas Airways en dc British European Airways, heb ben op het ogenblik 220 miljoen geïn vesteerd in vliegtuigen, reeds in ge bruik of pas besteld en dit geeft nog slechts een onvolledig beeld van de grote kapitaalbehoeften van de lucht vaartindustrie. Vanzelfsprekend wordt verwacht, dat beide Britse maatschap pij-n voornamelijk Engelse vliegtuigen zullen kopen, maar zij kunnen het zieh niet permitteren al te zeer aah dit prin cipe vast te houden, omdat zij nu een maal hun plaats tussen allerlei inter nationale concurrenten dienen te be houden. Wat de militaire luchtvaart betreft is dit probleem natuurlijk nog klemmen der. Hef Britannic vrachttoestel zal eerst over enkele jaren gereed zijn: om deze tussentijd te overbruggen zal een twaalftal Amerikaanse machines moe ten worden gekocht voor prijzen van 10 tot 15 miljoen per stuk. De industrie heeft grote financiële steun gekregen van de regering voor haar verschillende projecten, maar vroeger of later en dat geldt zowel voor de burger- als de militaire lucht vaart komt de tijd, dat de industrie volledig afhankelijk wordt van de con tracten welke zij in binnen en buiten land kan verwerven, en gezien de blik semsnelle technische ontwikkeling in de ze sector lijkt het een van de grootste risico's, ooit door een Eugelse indus trietak gedragen. Het is natuurlük niet eerlük de Brit se vüegjtuigproduktiebedi'ijven de ..zie ke kindjes" van dë private industrie te noemen of ze te beschouwen als de on gezonde plek van de Engelse maatschap pij. zoals onlangs in het Lagerhuis ge daan werd door de oppositie. Zulke be weringen wofdpn niet geheet gestaafd door de feiten. Tenslotte kent men toch dc zeer bevredigende export van de V'ickers Viscount machines (met Rolls- Royce-fnotoren). waarvan tot nu toe 400 stuks zijn verkocht, en mag men niet vergeten, dat de vliegtuigindustrie jaarlijks 10 miljoen pond aan deviezen oplevert, terwijl de vele experimentele modellen, zoals b.v. de Rotodyne. be wijzen, dat deze industrietak voldoen de vitaliteit bezit. Er zijn bovendien nog andere pro blemen. De minister van Transport heeft officieel verklaard, dat de twee voornaamste redenen waarom de B.O. A.C. op het ogenblik geen winst maakt gevormd worden door het feit. dat de Verenigde Staten hebben geweigerd toestemming te verlenen tot landing in Tokio en doordat de dochtermaat schappijen. vooral die in het Midden- Oosten, zulke grote verliezen lüden- De laatste grote moeilijkheid is, dat de Britse vliegtuigfabrikanten, hoewel zij produkten van ongeveer gelijke kwa liteit afleveren, ten opzichte van de Amerikanen in het nadeel verkeren, omdat deze laatsten in staat zijn grote kredietfaciliteiten te verstrekken en soms kunnen profiteren van de gelden uit hoofde van militaire hulpverlening. Met het oog op het feit. dat de Engel se regering sterk is geïnteresseerd in de nationale .vliegtuigbouw t.v.m. de fensie. en exportbelangen, wordt deze concurrentie met ernstige bezorgdheid gadegeslagen. De laatste tijd hebben verschillende Europese landen de voor keur gegeven aan Amerikaanse jacht- toesteilen, bommenwerpers en raketten boven de Britse produkten. De Engelse regering zou de vliegta- rieven voor de lijnen naar Europa, Afrika en het Verre Oosten graag wil len verlagen, om daardoor meer pas sagiers aan te trekken. Om dit te kun nen doen zouden echter ook grotere fa ciliteiten moeten worden verleend aart de onafhankelijke Britse luchtvaart maatschappijen. Als in september a.s. geen overeenstemming wordt bereikt met de International Air Transport As sociation zal Groot-Brittannië zich waarschijnlijk willen terugtrekken uit deze organisatie. Het schijnt echter, dat dè eis van de Air League, een li chaam ter behartiging van alle Britse luehtvaartbelangen. om de tarieven van thans van 7 tot 11 d (28 tot 44 cent> tot 3 tot 4 d (12 tot 16 cent) per mijl, met ruim 50 -vt dus. te verlagen, of ficieel nog als prematuur beschouwd wordt. Het is waar. dat reizen per vliegtuig in de Verenigde Staten op het ogenblik heet wat goedkoper is dan in Engeland, maar de toestanden in bei de landen zijn zo verschillend, dat een gezonde vergelijking niet te maken is-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4