Labour dient motie in over gebeurtenissen in Nyasaland i Lid van verboden Afrikaanse partij in ons land Tegen omroepmonopolies in Engeland A EXAMENS DE EILANDER DE MAAND AUGUSTUS STAAT DE EERSTE WEKEN IN HET TEKEN VAN DE PERSEÏDEN CONTACT Geforceerde federatie Aanvaarding zou positie van Lennox-Boyd zeer moeilijk maken Franse operatic in Kabylië Met Nederlandse vrouw en dochtertje naar Nederland uitgeweken Televisie op de Antillen KRONIEK g«!,XH£?ïiï Zilveren priesterfeest mgr. P. M. Arntz Apostolisch vicaris van Bandoeng >1113 Bekende Duitse piloot verongelukt Tot nu toe vijftig schermutselingen Draaiorgelconcours in 'meigen Nij NA GEVANGENSCHAP IN RHODESIË Soekarno verbiedt lidmaatschap van politieke partij De sterrenhemel Opvolger van Heuss in het ziekenhuis KLAAS TOXOPEUS DINSDAG 28 JULI 1959 t dacht besteed. 'lil Hartaanval tijdens vlucht Aan alle hooggeplaatste landsdienaren 4. üL 4 'toto.' - IjD A a t ~YÏ A 'to 1 Jfet J v N"; VEEVERGIFTIGING IN SASSENHEIM OM EEN ZOMERHUISJE Fabrikant wint kort geding 7 N. toi «s-v ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door Zes jaar geleden heeft Engeland drie Afrikaanse gebieden samenge voegd tot een nieuwe staatkundige eenheid. De fusie, die plaats had tegen de wil van de Afrikaanse bevolking, "eeft inmiddels anleiding gegeven tot grote moeilijkheden. De Britse regering tot nog toe geenszins bereid de uni ficatie weer te niet te doen, maar zij zal toch een oplossing moeten vinden voor het probleem dat sinds vorige Week brandend actueel is geworden. In 1953 werd de Centraal Afrikaanse Fe deratie gevormd uit de kolonie* met Zelfbestuur Zuid-Rhodesië en de protec toraten Noord-Rhodesië en Nyasaland. is de structuur van de bevolking in "et eerstgenoemde land van heel ande. re aard dan in de beide andere gebie den. in de koloi.ie vindt men namelijk in tegenstelling tot de twee protecto raten naar verhouding zeer veel blan ken. Naast twee en een half miljoen Afrikanen zijn er in Zuid-Rhodesië niet toinder dan 200.000 blanke planters. In Nqord-Rhodesië is de verhouding 2.2 hiiljoen tegen 72.000. en in Nyasaland 2:? miljoen tegen 9.000. In Zuid-Rhode sië hebben de blanken steeds een vol komen overheersende rol gespeeld in bet binnenlandse bestuur, en toen dan ook de plam. n voor de Centraal-Afri- kaanse Federatie werden gelanceerd, vreesden de Afrikanen in de twee pro tectoraten op goede gronden dat voort aan in de hele federatie de blanke be woners het voor het zeggen zouden krij gen. De Afrikanen in Noord-Rhodesië en Nyasaland gaven er de voorkeur aan Rechtstreeks vanuit Londen te worden bestuurd. Zij wilden de status van protec toraat liever voorlopig gehandhaafd zien. Een Afrikaanse nationalistische be weging, het Afrikaanse Nationale Congres, heeft de laatste jaren R'oortdurend geprotesteerd tegen de fe deratie-vorm, maar aar deze protesten werd weinig aan- n.Toen kwam in ju- BUITENLANDSE li 1958 de presi dent van het Con- J ge tijd in Groot- Brittannië en Amerika had gewoond, naar zijn geboor- toland Nyasaland. om er persoonlijk bfit verzet tegen de federatie te lei- oen. Al poedig ontstonden er ernstige o.onflicten tussen de Afrikaanse verzets. beden e:i de regering van de federatie, onder leiding van prémier Sir Roy We- R'nsky. en tenslotte ontstond er een zo verontrustende situatie dat op 3 maart 1959 in Nyasaland de noodtoestand werd bitgeroepen. Dr. Banda en een groot bantal andere leiders van het Afrikaan se Nationale Congres werden zonder vorm van proces in de gevangenis ge- Worpen. Indertijd werd verklaard, dat 'tot drastisch optreden noodzakelijk Was omdat het Congres een grote sa menzwering had gesmeed tegen de rege ling. Maar vorige week heeft een spe ciale studie-commissie, onder leiding Van de vooraanstaande Britse rechter. Devlin, in een lijvig rapport medege deeld. dat er van een samenzwering geen sprake is geweest. In het rapport van Devlin (dat onze Londense correspon dent zaterdag j.l. in zijn rubriek ,,De Week in Westminster" uitvoerig heeft besproken) wordt verder gesteld, dat Nyasaland op het ogenblik een ..poli tiestaat" is, dat de gouverneur van Nya saland, Sir Robert Armitage, verant woordelijkheid draagt voor het uitbre ken van de onlusten in zijn gebied, en dat dr. Banda bepaald niet de schurk is waarvoor de Britten hem indertijd hebben uitgemaakt. Dr. Banda zou be reid zijn geweest met de wettige over heid te praten, als men hem daartoe de kans gegeven had. Vanmiddag is in het Britse Lager huis het debat begonnen over de situatie in Nyasaland, en de La- bour-oppositie zal ongetwijfeld dank baar gebruik maken van het rapport van Devlin (ee:i Conservatief) om de legering ter verantwoording te roepen yoor de gang van zaken in de Cen- liaal.Afrikaanse Federatie. De Britse minister an Koloniën. Lennox-Boyd, zal het niet gemakkelijk hebben. Men Verwacht niet, dat hij zal aftreden, maar hij is toch wel in een zeer netelig Parket geraakt. De zaak heeft in Groot- Drittannië zeer de aandacht getrokken. eb het hoogst serieuze zondagsblad •■.Die Observer", een orgaan dat men b'et van socialistische sympathieën kan Verdenken, heeft zojuist bijna een heel bümmer aan het rapport-Deviin gewijd, ib een hoofdartikel komt „The Obser ver" tot enige conclusies die allerminst vleiend zijn voor de verantwoordelijke Rmitse autoriteiten, van premier Mac- fbillan tot gouverneur Armitage. Het blad is van mening, dat Londen aan Nyasaland cn Noord-Rhodesië demo cratische grondwetten en Afrikaanse Regeringen moet beloven, en dat de pro tectoraten de gelegenheid moeten krij gen om zich desgewenst van de Fede ratie los te maken. Maar in Salisbury, cc hoofdstad van Zuid-Rhodesië en te vens de hoofdstad van de Federatie, verzet men zich met hand en tand te uton een staatkundige scheiding van de kolonie en de protectoraten. Sir Roy, be premier, heeft zich juist krachtig in gespannen om een verdere integratie af te dwingen. Het optreden van de Britten in Nyasa- land. vooral na het uitroepen van de Rood toestand, werpt een smet op het ko loniale beleid van een land dat zich altijd zo op zijn democratische opvat- fingen beroemt. Mgr. P. M. Arntz, apostolisch vicaris Ran Bandoeng viert 1 augustus zijn zil- toren priesterfeest. Mgr. Arntz werd 31 •toli i9io te Beers in Noord-Brabant g'- boren. Hij studeerde filosofie en theolo ge aan het filosoficum en theologieum 'tosp. te Zoeterwoude en St.-Agatha. 1 fhgustus 1934 ontving hij uit handen Van mgr. J. O. Smit de priesterwijding. Aanvankelijk kreeg hij een studie-op bracht voor Frans, maar in 1938 werd Ril leraar aan het Kruisherencollege te "den. Na drie jaar kreeg hij zijn be ademing tot magister aan het filosofi cum te Zoeterwoude. Toen na de oor- °S een rector moest worden aange beld aan het college te Uden om het 'Us promovendi voor te hereiden, werd Jbf?r. Arntz daarvoor aangezocht. Deze junctie bekleedde hij tot 1950. Van 1950 '°t 1952 was hij superior rogularis van be missie der Kruisheren op Java. 10 ia- JjUari 1952 benoemde paus Pius XII 'toni tot apostolisch vicaris van Ban doeng en tot titulair bisschop van Ste- torio. 25 maart van dat jaar geschiedde öe bisschopswijding in de kathedraal te Dandoeng. De oorlog met de Japanners Vernietigde veel van zijn werk. Bijna al- fes moest na de oorlog worden opge bouwd. Momenteel zijn er twee wees- buizen. negen lagere scholen, vijftien Middelbare scholen, een kweekschool eb een klein-seminarie. Naast de zeven entwintig Kruisheren zijn er twee Indo nesische priesters in het vicariaat Ban doeng werkzaam. Op de scholen en in be ziekenhuizen werken acht broeders cb honderdzevenenvijftig zusters. Het aantal katholieken bedraagt ongeveer dertien duizend. lie Britse socialisten hebben bij het Lagerhuis een motie ingediend, waarin wordt gezegd dat het Huis „het rapport van de commissie van onderzoek in Nyasaland aanvaardt". Goedkeuring hiervan zou inhouden dat de afgevaar digden akkoord gaan met de in dit rap port op de conservatieve regering ge oefende kritiek. Vandaag later op de dag zal'het Lagerhuis het rapport be spreken. De minister van koloniën, Lennox- Boyd, heeft laten weten, dat hij niet zal aftreden en dat dr. Hastings Ban da. de leider van de nationalisten in Nyasaland, gevangen blijft. Zoals be kend nam de gouverneur van Nyasa land, Sir Robert Armitage. indertijd krachtige maatregelen tegen de natio nalisten omdat dezen een bloedbad on 111t' n i Tanganjfta Spoor o ww ror Kongo Angola cola Noord LUAHSHVA BPOKENHS-L# LOeSAKAO BtANTY HAMwV SAUS0URV UMTALt ff. ST-WlCHOlSON ■toto AMNKA B**tsjoe naiana van~7 LLUL^ .'rik* der de blanken zouden hebben voorbe reid. De Britse commissie van onder zoek is echter tot de conclusie geko men dat er van een dergelijk plan niets is gebleken. De commissie van onderzoek noemt Nyasaland een „po litiestaat". Politieke commentators zijn van oordeel, dat minister Lennox-Boyds positie, evenals die van gouverneur Armitage, bijzonder moeilijk zal zijn, als de Labournota wordt aanvaard. De socialisten hopen dat zij de steun zullen krijgen van enige ontevreden conservatieven, maar dit wordt niet waarschijnlijk geacht. Wel zullen ver moedelijk dé liberalen Labour steu nen. In een regeringsmotie wordt de con clusie van de commissie van onderzoek onderschreven, dat de Afrikaanse Con grespartij van Nyasaland indertijd een politiek van geweld had aanvaard en dat het verklaren van de noodtoestand gerechtvaardigd was. In de motie wordt het verlies van mensenlevens be treurd, maar er wordt nan toegevoegd dat het snelle optreden van de gouver neur een verergering van de toestand heeft voorkomen. Zaterdag is een bekende Duitse vlie ger, Wolf Hirth, uit Stuttgart tijdens een zweefvliegtocht te Dettingen in West- Duitsland verongelukt. Hij moet tijdens de vlucht een hartaanval gekregen heb ben In mei van dit jaar ontving Wolf Hirth op het congres te Moskou van de international aeronautische federatie de Lilienthal-medailJe. een hoge onder scheiding voor vliegers. Wolf Hirth. die op 28 februari 1900 werd geboren, woonde in Stutjgart. Hij verwierf zich in de loop der jaren een wereldfaam als motor, en als zweefvlie ger. Onder andere heeft hij het^ook in Nederland bekende toestel de Grunau- baby ontworpen en geconstrueerd. Sinds 1952 was hij bestuurslid van de O.S.T.I.V., de internationale organisa tie op het gebied van zweefvliegen. In de eerste fase van de vorige week onder persoonlijke leiding van de Fran se opperbevelhebber in Algerije, gene raal Challe, begonnen operatie in net ten oosten van Algiers gelegen woeste en dicht beboste berggebied van Kaby lië, zijn meer dan 180 Algerijnse op standelingen gedood, gewond of gevan gen genomen, aldus is gisteravond of ficieel te Algiers medegedeeld. De der tigduizend man Franse troepen, die de ze „operation jumelles" („tweelingen' uitvoeren, verloren tot nu twee doden, terwijl achttien militairen werden ge wond. Er zijn tot nu toe ongeveer vijf tig schermutselingen geleverd, waarin, volgens niet-officiële cijfers, 110 rebel len sneuvelden. De Franse (roepen, die worden ge steund door vliegtuigen en helikopters, voeren zuiveringsoperaties uit in een met diepe ravijnen doorsneden bergge bied ter grootte van 1.800 tot tweedui zend vierkante kilometer, waarin zich vijf- tot tienduizend goed geoefen de en wel bewapende onstandelin- gen bevinden. In de eerste fase van de operatie zijn ook een negentigtal leden van het politieke en administratieve re- bellenbewind in Kabylië gearresteerd. De Franse militairen hebben tot nu toe een verlaten commandopost en veertien opslagplaatsen der opstande lingen van ammunitie, radio-apparaten en schrijfmachines gevonden. De rebel len schijnen zich in kleine groepen ge splitst te hebben, die een heenkomen zoeken in berggrotten on dorpen. De toe gangen tot Kabylië zijn afgezet om de opstandelingen te beletten het gebied te verlaten. In Franse militaire kringen meent men dat de operaties in Kabylië, ge zien de ideale schuilplaatsen die dit dicht beboste berggebied de rebellen biedt, tenminste verscheidene weken zuilen duren. Dank zij de medewerking van de „Kring van draaiorgelvrienden" o'nder voorzitterschap van Mr. Romke de Waard uit Amsterdam, zal 12 augustus te Njjmegen voornamelijk op Plein 1944 een nationaal draaiorgelcon cours worden gehouden. Dertien draai orgels zullen die dag hun melodieën doen horen. De bekende „Grote Gavi- oli" uit Assendelft zal ook van de par tij zijn. Nijmegenaren onder wie autoriteiten zullen hun talent kun nen tonen aan het wiel. De jury bestaat uit de stedelijke muziekrecensenten en de directie van „Toonkunst". Tijdens een debat in het Lagerhuis over de dood van elf Mau Mau-gevan- genen in het Hola-kamp in Kenia, in maart j.l„ eisten Labourleden gisteren het aftreden van minister Lennox Boyd. Het debat, dat gisteravond laat begon en tot bijna drie uur in de och tend voortduurde, eindigde zonder een stemming. Vorige week donderdag is te Londen een Witboek gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat een disciplinaire commis sie van onderzoek klachten tegen de gewezen commandant van bet kamp gerechtvaardigd had bevonden. De Mau Mau-aanhangers waren door bewakers doodgeslagen. De commandant werd verweten dat hij niet voldoende toezicht had uitgeoefend. Advertentie President Soekarno van Indonesië heeft gisteren een besluit uitgevaardigd, waarbij het aan hooggeplaatste burger lijke landsdienaren, commanderen de militairen en politie-ambtenaren verboden wordt, lid te zijn van een po litieke party. Eveneens heeft Soekarno 17 augustus vastgesteld als de datum, waarop de leden van het Indonesische parlement de eed op de grondwet van 1945 moe ten hebben afgelegd, op straffe van verlies van hun zetel in het parlement. Van de 268 leden van het parlement hebben 32 dit nog niet gedaan. Van deze 32 vertoeven er vijf in de rimboe, van wie twee bij de opstandelingen, twee verblijven in een gevangenis en de overigen hebben hun ontslag als parle mentslid ingediend. Van het lidmaatschap van een poli tieke partij zijn de hoogst bezoldigde ambtenaren uitgesloten, tot en met di recteuren van bureaus en onderbureaus, alsmede de directeuren van onderne mingen, die geheel of ten dele eigen dom van de staat zijn, aldus meldt Reu ter. President Soekarno heeft de procu reur-generaal gemachtigd de dood straf te eisen tegen „degenen die ob structie voeren tegen het regerings programma om het volk van voldoen de voedsel en kleding te voorzien," aldus meldt UPI. De president verleende de procureur- generaal extra-bevoegdlieden „opdat net regeringsprogramma beter ten uit voer kan worden gebracht." De procu reur-generaal zal thans in staat ziin rechtstreekse bevelen te geven aan de staats- en militaire politie, met voor bijgaan van de gewone hiërarchische procedures. Patrick .Mntimba, lid van de verbo den Afrikaanse congrespartij, die na een gevangenschap van enkele maan den door de regering van Rhodesië is vrijgelaten, is gistermiddag met 'n KLM- vliegtuig op de Amsterdamse luchtha ven gearriveerd. De Afrikaanse advo caat was in gezelschap van zijn vrouw, de 28-jarige Adri Matiinba-van Hoorn men van contact" die vijf jaar geleden is gehuwd, en hun vierjarig dochtertje Hanneke, die zich al gauw thuis voelde in de aankomsthal Europa en verstoppertje op balie en grond speelde met alle koffers van de passagiers, die met het toestel waren meegekomen. Matimba zal zich voorlopig in ons land vestigen, omdat de ouders van zijn echtgenote in Gouda wonen. Hij heeft een verblijfsvergunning voor on bepaalde tijd gekregen, op voorwaarde dat hij zich van elke politieke activiteit za) onthouden. Patrick Matimba deelde op Schip hol mede. dat hij vijf maanden in de gevangenis van Khami in Bulawajo had gezeten en ei slecht was behandeld. Toen de noodtoestand was afgekondigd zijn duizend Afrikanen in Nyasaland. Noord- en Zuid-Rhodesië gearresteerd. Hjj werd in Salisbury, waar het gezin j woonde, aangehouden. Waarom? Dat' weet hjj niet. zegt Mi, maar de reden was begrijpelijk: zijn lidmaatschap van de congrespartij. De toestand van het ogenblik achtte hij ingewikkeld. Natuurlijk streeft de nu verboden Afrikaanse congrespartv) naar onafhankelijkheid, maar langs de mocratische weg, zo verklaarde hij. Wij willen de Europeanen niet uit Afrika verdrijven, integendeel, wij willen met hen samenwerken. Wij hebben de Europeanen nodig bij de opbouw van het land. „In Nederland zal ik me van alle po litieke activiteiten onthouden", zo ver klaarde hij. „Ik ben echter geen lid meer yan de congrespartij, want die heeft immers opgehouden te bestaan, ik ben. naar ik meen, vrij, om in Euro pa te gaan waarheen ik wil. Het ligt in mijn bedoeling om een dezer dagen naar Londen te vliegen voor het opne- Verenigdo Staten. De Amerikaanse minister van landbouw. Ezra Benson, heeft maandag na een bezoek aan de Russische tentoonstelling te New York verklaard, er op te rekenen dat hij deze zomer de Sovjef-Unie, Polen en de Noordeuropese staten als vertegenwoor diger der Amerikaanse regering zal kunnen bezoeken. V'. v T~S -■ A Z toto -«e ii \y V/ 1 Tegenstanders van het „zuilen-sys- ten aanzien van bet vestigen van een em" in onze vaderlandse omroep, dat Antilliaanse televisie. In dit schrijven zegt de minister dat (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Heinricli Lübke, thans nog West- duits minister van landbouw en straks bondspresident, is voor onderzoek op genomen in het ziekenhuis in Eutin (Sleeswijk-Hoistein). Hij heeft zich daar onder behandeling gesteld van prof. Essen, een bekende specialist voor bloedziekten. Over het resultaat van het onderzoek en over de diagnose en behandeling wordt stilzwijgen bewaard. De a.s. president van West-Duitsland - hij is gekozen tot opvolger van prof. Heuss, de huidige bondspresident - heeft prof. Essen verboden mededelingen aan de pers te doen. De professor wilde niet verder gaan dan de verklaring, dat dr. Lübke „dringend vakantie nodig heeft". Vermoedelijk door het eten van ver giftigd afvai van bloembollen zijn de laatste dagen vergiftigingsverschijnse len opgetreden bij achttien stuks vee van het ras roodblaren (bij drie melk koeien en vijftien pinken) eigendom van een veehouder aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Inmiddels zijn tot heden twaalf stuks vee gestorven, terwijl van de andere zes stuks de toestand bedenkelijk is. Het onderzoek naar de juiste oorzaak is nog gaande. teem" in onze vaderlandse omroep, dat zjj beschouwen als een verbrokkeling yan krachten en een verspilling van financiën, zien wel eens over het hoofd, dat een door hen gepropageerde „natio nale omroep", zoaR die bijvoorbeeld in Engeland is belichaamd in de B.B.C., zijn bezwaren kan hebben en kan leiden tot monopolievorming. In Engeland doet thans een actie-co mité, dat een belangrijke rol heeft ge speeld bij de invoering van de commer ciële televisie, weer van zich horen. Het probeert de verzorging van een eventueel in te stellen derde televisie programma toegewezen te krijgen aan een nieuwe commerciële TV-maatschap- pii. Precies zoals dit comité er in 1953 naar heeft gestreefd, „het televisiemo nopolie van de B.B.C. te doorbreken", is het er thans op uit, een einde te ma ken aan wat het beschouwt als een mo nopolie, dat zich onder de Independent Television Authority op het gebied van de commerciële televisie heeft gevormd. Intussen wil dit niet zeggen, dat de B.B.C. zal blijven gevrijwaard van kri tiek. De leiding van het comité, dat staat onder presidentschap van Lord Lloyd, tweede secretaris van binnen landse zaken van 1952 tot 1954 en on derstaatssecretaris voor de koloniën van 1954 tot 1957, is van mening, dat er ook een eind moet komen aan het mo nopolie van de B.B.C. op het gebied van de radio en dat, rekening houdend met de technische mogelijkheden, ieder die een commercieel radiostation in Engeland wenst on te richten, daartoe vergunning moet bunnen krijgen. De vorige campagne van het comité is gevoerd met behulp van pamfletten, brieven aan parlementsleden en de pers, openbare bijeenkomsten en adres sen aan invloedrijke organisaties. De doeltreffendheid van de nieuwe actie zal voor een goed deel afhangen van de fi nanciële steun, die het comité krijgt, maar toch hoopt men, evenais de vori ge maal, spoedig bevredigende resulta ten te kunnen bereiken. De minister van verkeer en vervoer yan de Nederlandse Antillen. F. Beau- jon, heeft zich in een schrijven tot de staten der Nederlandse Antillen ge wend. teneinde een uiteenzetting te ge ven over de plannen van de regering er op Curagao en Aruba tezamen onge veer 2000 televisietoestellen in gebruik zijn. zodat mag worden aangenomen dat ruim 10.000 personen televisieprogram ma's afkomstig uit het buitenland volgen. De regering ziet hierin een ge vaar voor het volkseigene in de Neder landse Antillen. Sedert jaren wordt van particuliere zijde getracht, tot de op richting van een Antilliaanse televisie zender te komen doch op dit punt zijn onvoldoende vorderingen gemaakt, zo dat wel vaststaat, dat binnen afzienba re tijd dit initiatief geen kans van sla gen zal hebben. Ingrijpen van overheids wege acht de minister derhalve nood zakelijk. Besloten werd de overheid te doen deelnemen in het aandelenkapitaal van een op te richten N.V., de N.V. Ne- derlands-Antilliaans televisie bedrijf. De bouw van een televisiezender, zo wel op Curagao als op Aruba is noodza kelijk. De kosten worden geschat op NAF 550.000, de jaarlijkse exploitatie kosten op NAF 250.000 in de aanvang en op NAF 500.000 op den duur. De voornaamste bron van inkomsten zal re clame zijn. Maar aangezien de te ver wachten opbrengst van reclame de kos ten niet zal dekken stelt de minister voor, over te gaan tot heffing van „kijk geld" van NAF 5 per toestel per maand. De president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Ai- tena heeft maandagmiddag "uitsoraak gedaan in het kort geding, dat de fa brikant W B uit Zaandam aanhangig had gemaakt tegen bet gemeentebe stuur van Egmond aan Zee, De fabri kant had geëist, dat de verzegeling van een hem toebehorende woning onge daan zou worden gemaakt, zulks op een straffe van een dwangsom van 250.- per dag. De president heeft de vorde ring toegewezen. Het betrof een onbe woonbaar verklaarde woning, die de heer B. gerestaureerd had om er met zijn gezin gedurende de zomermaan den te verblijven. Enige tijd geleden hadden B. en W. de eigenaar op grond van gemeentelijke bepalingen gelast deze woning te ontruimen. Oostenrijk. Uit het meer van Top- litz is maandag een kist opgehaald met 500 pakjes nagemaakte Engelse bank biljetten van 5 pond. Het staat wel vast dat ze in de oorlog door de Duitsers zijn vervaardigd, ,430*10331*4 xnnqd joiseO Jirjtf AREND, O SCHUTTER Om de kaart te richten, moet men ze boven het hoofd houden en het N. laten samenvallen met de noordelijke horizon De stand van de hemel is die op 15 augustus, tussen 21 en 23 uur. Voor vroegere waarnemingen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waar nemingen in tegenovergestelde richting. Voor de maan ziin het eerste kwartier, de volle maan en het laatste kwartier aangegeven; de cijfers duiden de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn: Venus (Vj, Jupiter (J), Saturnus (S). De bewegingsrichting wordt aangegeven van punt 1 (le dag) naar punt 31 (laatste dag van de maand). ihoewel de nachten in augustus staat bijna loodrecht op dat van de langer worden, zijn slechts aardbaan. De aarde heeft dagen no- Venus. Jupiter en Saturnus dig om het gebied waar de Perseïden zichtbaar. Een bijzonder verschijnsel langs vliegen te doorkruisen. Op II is de meteorenvlaag, de Perseïden, die augustus gaat de aarde door de jaarlijks in augustus kan worden „hoofdmacht" van de zwermen, dan waargenomen. Venus zien we groter kunnen wij één Perseïde per minuut en groter worden, maar tezelfdertijd zien. Dit jaar wordt het grootste aan- smaller en smaller. Een kijker is ver- tal verwacht op 12 augustus vroeg op eist. Op 7 augustus staan Venus en de avond. de Maan bij elkaar. Kijkerbezitters De Perseïden dringen onze damp- kunnen de schijngestalten van Venus kring binnen met een snelheid van en de Maan met elkaar vergelijken. CO km per seconde, dat is groter dan Augustus is de maand van de Per- die der kunstmanen, welke slechts 8 seïden. Er gaat geen nacht van de km per seconde bedraagt. Op een eerste drie weken voorbij of er ver- 110 km boven onze aarde gekomen, schijnen Perseïden boven de noord- ziet men de Perseïden. De hevige oostelijke gezichtseinder. Zoek daar- botsingen van de meteoroïden met om het gedeelte van de hemel op ten de luchtdeeltjes verwarmen de me- zuiden van het sterrenbeeld Cassio- teoroïde tot smeltens toe. De atomen, peia. Tussen Cassiopeia en de horizon waaruit de meteoroïde is samenge- vindt u het vrij grillige sterrenbeeld steld, worden door deze botsingen Perseus. De hemelstreek rond Perseus erg gehavend. Er worden elektronen is het toneel waar de Perseïden elk afgerukt, en de atomen worden jaar optreden. De Perseïden worden ionen. Uit de spectroscopische waar in de volksmond „vallende sterren" nemingen blijkt dat er calcium-, genoemd; wetenschappelijk zi.in het magnesium- en silicium-ionen voor meteoren. Ze worden teweeggebracht komen in de lichtgevende wolk waar door meteoroïden. Dat zijn nietige in de meteoroïde zich hult. Het eind- lichaampjes, lopende van een hon- spoor van de meteoren eindigt meest- derdste centimeter tot enkele honder- al op 80 km. De meteoroïden zijn den centimeters. De kleinere komen waarschijnlijk samengesteld uit kor- het veelvuldigst voor. reltjes steen, metaal, bevroren water, Buiten de Perseïden kunnen ook toe- bevroren, koolzuur en bevroren am- vallige „meteoren" verschijnen. Om moniak. Treft een meteoroïde onze dit te herkennen, kan men nagaan aarde, dan is het een meteoriet. In het sterrenbeeld Weegschaal ontmoet de maan in de nacht van van welk punt de meteoor de hpmel ontvlucht. In geval van een „echte" Perseïde. vlucht deze weg van de ster 11 op 12 augustus de planeet Jupiter. Persei'. Elk iaar rond 12 augustus gaat De maan vervolgt haar weg naar het de aarde door een zwerm meteoro- sterrenbeeld de Schutter, waar zij iden. Deze doorlopen in 108 jaren Saturnus zal aantreffen. Door de een zeer lange ellips. Deze ellips reikt lage stand van Saturnus gaat jammer van de aardbaan tot buiten de baan genoeg een groot deel van haar van Pluto en het vlak van de ellips schoonheid verloren. Efemeriden: Van 31 juli tot 31 aug. korten de dagen met 1 uur en 58 min. Data Opkomst Ondergang Zon 1 5.07 u. 20.30 u. 31 5.53 u. 19.32 u. Venus I 8.46 u. 21.20 u. 21 7.35 u. 19.35 U. Jupiter I 14.53 u. 23.57 u. 21 13.42 u. 22.41 U. Saturnus 1 18.08 u. 2.15 U. 21 16.47 u. 22 0.48 U. Maan: Nieuwe maan op 4 augustus te 15.34 u. Eerste kwartier op 11 augustus te 18.10 u. Volle maan op 18 augustus te 13.50 u. Laatste kwartier op 26 augustus te 9.03 u. (x) 51' noorderbreedte. 4° oosterlengte. In meer naar het oosten gelegen landen komt de zon Iets eerder op en gaat ook iets vroeger onder. AMSTERDAM. Handelsweten schappen M.O. A: Th. Kraekman Baarn, F. Schipper Den Haag. 's-GRAVENHAGE Tekenen A (exa mentekenen M.O.): H. de Bruijn Kops Amsterdam, T. Frölich Haarlem, P. Blokhuis Den Haag, P. Dorleijn Utrecht, A. Jongmans Amsterdam. D. Dornhof, Aerdenhout, J. rKak. Laren (N.-H.). 's-GRAVENHAGE. Huisakte Duits M.O. A: mej. Th. Dijker Nijmegen, S. Kok Vlaardingen, J. de Boo Middelburg, llllülillü allllllllllllllllllllllflIimillllllilllllllMIIIIIIIHIflIlimillllllllllllllllllllllllllt 35 Voor de derde maal luchtte hij zijn gepijnigde hart. „Een brief, Clara! Een brief!" schreeuwde hij. alsot iemand hem door de ruit had uit staan lachenDat ellendige jong heeft een briefie ge schreven! Is 't zonder dat al niet erg genoeg? 'n maar bij andere mensen. Ons zal zoiets nooit over komen! Maar nou is 't tóch gebeurdprecies zoals je weieens in de kranten leestMaar dan ook geen haar andersClara dan tochwat hebben we verkeerd gedaan, dat die jongen het no dig vindt om te vluchten als een schurftige hond van een boerenerf? Hebben we hem soms mishan deld? Zouden we niet alles voor hem opgeofferd hebben? Clara, dit hou ik niet uit! Ik hou het niet uit!" Hij stond op en schoot snel zijn jas aan. „Waar ga je naar toe?" vroeg zij vrouw angstig. „Naar wie anders dan naar Simon de Rijke?" antwoordde hij. „Die weet er méér yan en al moest ik m de nek omdraaien, hij zal 't me ver tellen! Hij en niemand anders heeft die jongen ver pest! Dat gedoe van die twee hing me allang de keel uit! Maar ik zal m'n recht krijgen!" ..Doe 't niet, Chris!" smeekte Clara Hedland. „Je maakt 't alleen maar erger'"' Doch hij luisterde niet. (n drie stappen was hij bij de deur. Briefie! Als de eerste de beste zelfmoordenaarpas toen hii weg was liet Clara zich gaan. Zij toto'"'" huilde alsof haar hart moest breken. Het was voor het eerst sinds laren, dat zij haar verdriet zo uit- schre'de als nu. Alle angst, alle bange voorgevoelens zochten zich nu een uitweg, maar het gaf haar geen verlichting. M,1 ogen die nauwelijks zagen, blikte ze het kamertje rond. Onwillekeurig bleven zjj rusten op het tafeltje voor het raam, waar Hedwig als kind altijd zijn huiswerk en later de schriftelijke lessen van de lagere landbouwschool op het vasteland Clara! Met van boosheid trillende stem las hij voor: „Moeder en vader. Ik kan niet meer blijven. De zuïvelsehool is niks voor mij en met Menke is het ook uit Wees niet kwaad. Ik heb er strijd genoeg van. Groeten van Hedwig." „Wei allemensen," brieste Chris Hedland. „Heb je dat gehóórd, Clara? Je hebt de groeten van 'm." Zo smalend mogelijk zei hij: „Dat rotjong heeft al strijd genoeg. Zou je 'm niet vermoorden?" Hij wond zichzelf steeds meer op. Schuim stond hem op de lippen Hij liep, zwaaiend met het briefje van het raam naar de deur. De woorden sisten hem tussen de tanden toen hij uitriep: Claraik mag Hjen dat dat jong verzuipt." Clara begon luider te snikken. Met gesmoorde stem riep ze: „Doe dat niet, Chris! Vervloek de jongen niet! Om Gods wil dan tochJe mag hem niet vervloeken!" Haar angstige stem deed iets in hém breken. Met gebogen hoofd zonk hij op een stoel neer. Het briefje wierp hij op Hedwigs bed. „Daér dan!" zei hii. .Daar heb je zijn laatste groeten!" Hij steunde zijn hoofa in de handen. Zijn schouders schokten, alsof hij door zweepslagen getroffen werd. Na enige tijd zei hij treurig: „Als je 'ns van zo'n geval hoort, dan denk je: och, zulke dingen gebeuren alleen maakte Het was zijn éigen hoek in het grote huis. Daar stond ook altijd de zeilklomp. die hij als kind eens van Simon dè Rijkè gekregen had. Het w-as zijn eerste, echte speelgoed geweest en hoe trots was Hedwig op dat simpele ding! Het was Clara alsof zij de zeilklomp nog op het tafeltje zag staan. Pas toen zij ernaar wilde grijpen ontdekte zij dat het st.uk kinderspeelgoed weg was! Snel trok zij bet gordijn opzij. Nee... op de venster bank stond het ook niet. Hij moest de zeilklomp nebhen meegenomen op zijn vlucht! Verslagen ging zij zitten. Nog meer dan het ach tergelaten briefje overtuigde de verdwijning van de zeilklomp haar ervan, dat de jongen weg was... en weg zou blijven. Het was bitter, zó de jongen te moe ten afstaan Niets had hij meegenomen uit dit huis. dat achttien jaa. lang het zijne was geweest; nog geen handdoek had hij blijkbaar nodig op zijn lange reis naar het onbekende. Alléén die zeilklomp... De zee had geen half werk gedaan met Hedwig. Binnen het uur was het over het gehele eiland bekend, dat Hedwig Hedland, die naar Menke had gevrijd, met de noorderzon was vertrokken. De men sen hadden Chris Hedland in de vroegte naar de steiger zien fietsen. Ze hadden allang begrepen, dat hij rekenschap ging vragen bij Simon de Rijke. Hij zou ook wel naar de burgemeester gaan, zoals het altijd gebeurde in dergelijke gevallen. Maar wat zou het helpen? De eilanders herinnerden zich meer van die gevallen als dit. Op een kwade dag vertrok er soms één plotseling om nooit of pas na een hele poos weer terug te ke ren. De zee biedt duizenden schuilplaatsen aan de genen die het eiland te benauwd vonden. Simon zou die dag weer uitvaren. Met de pijp in de mondhoek geklemd was hij bezig zijn scheepje zeilree te maken. Hij keek verwonderd op, toen hjj Chris Hedlano om de hoek van het dorpscafé zag verschijnen met een trek op zijn gezicht en een hou ding, die niets goeds voorspelden. Hij moest hèm blijkbaar hebbpn. Inderdaad, Hedland daalde af naar de jachtsteiger. Zonder een woord te zeggen hield Simon de kajuits deur vooi hem open. Hedland ging gebukt naar bin nen en stak meteen van wal. „Ik kom om m'n jon gen" zei hij. Simons verbouwereerde blikken ziende, sprak hij: „Hij heeft vannacht de benen genomen. En 't móet al heel gek wezen, als jij daar niks van weet!" Hij probeerde zijn woorden kracht bij te zet ten door rechtop te gaan staan, doch hij stootte zijn hoofd tegen de zoldering. „Hij heeft 'n briefje achtergelaten" vervolgde Hedland Meneer is weggegaannaar zee. 't Werd hem thuis ook zó moeilijk gemaakt!" Hij zei dit laat ste schamper. „Je kunt 't geloven of niet" antwoordde de oude jutter, „maar waar-ie ook wezen kan; hier zeker niet En ik hoör nou pas voor 't eerst dat de kwajongen de benen genomen heeft." Chris Hedland keek hem ongelovig aan. „Hoewelzie Simon, „ik had 't eigenlijk al veel eerder verwacht. Verbazen doet 't me dan ook niet zo erg als jij misschien verwachtte. Zo gauw ik die zeun van jou bij 't water zag, wist ik al dat 't in hém stak. Dat verloochent zich nooit. Hedland!" C. Driessen Rotterdam, L. Ehrenthal Amsterdam. H. Huvinga 's-Hertogen- bosch, G. Rensen Nijmegen, S. Sep Roo sendaal, P. Spijkers Tilburg, R. Stut- terheim Halfweg, W. Verbrugge Bergen op Zoom, K. Vonk Enschede. Schoolakte Duits M.O. A: M. Geven Eindhoven, J. Leutscher Ter Apel, H. Lehmacher Rotterdam, J. Schols Ge leen, A. van Baal Axel, mej. A. Kraal Den Haag, J. Bruma Amsterdam. F. van Dijk Tegelen, M. Eekhof Zaandam, J. Erkamp Laren, M. Gloudemans Den Haag, J. Kes Amsterdam, H. Klipp Haarlem, G. Leen Amsterdam, A. Lie- vaart Amsterdam, J. Peters Den Haag, J. Prins Zwijndrecht, J. Remmers Oegst- geest, A. Simon Winterswijk, J. Spiertz Venlo. AMSTERDAM, 24 juli. Engels M.O.- A.: C. de Boer, Haarlem; J. R. Herma- nides, Amsterdam; H. Kroesbeek, Rot terdam; dr. E. D. Kunst, Amsterdam; J. J. Lindhout, Utrecht: E. Thomas. 's-Gravenhage, en J. Zuger, Amstelveen, en de dames: mej. J. R. Boogert, Was senaar; mej. M. Th. de Rooy, 's-Graven hage, en mej. N. V. Schaik, Apeldoorn. AMSTERDAM, 25 juli. Engels M.O.- A: J. J. Bexe, Utrecht; A. O. Derks. Scheveningen; M. F. Klop, Amsterdam; P. J. H. Meijers, ROthem-Meerssen; F. V. Oostveen, Culemborg; N. H. Proper, Amsterdam; B Schats, Maarssen; G. Schoots, Rotterdam; J. F. Steevensz, Haarlem; C. Wagmeester, Haarlem; G. H. H. Weegels, Weert; en de dames: mej. A. Huisman, Sneek; mevr. J. D. Kuy- pers-Lugt (Utrecht); mei. S. J. M. Roe- lofs. Venlo; mevr. L. de Voogt-Groot, Delft; mej. A. B. Vreeswijk, Rotterdam. HILVERSUM. 27 juli. Boekhouden M.O.: S. A. N. Hesp, M. de Beer, L. B. van Bree, H. E. Helstone, allen Amster dam; J. B. W Bakker, Hilversum; E. J. Elferink, Sassenheim; A. Deetman, 's-Gravenhage; S. van Dam, Rotterdam. Oost-Duitsland. De minister van binnenlandse zaken van de Westduitse staat Fvijn-Palts, Wolters, heeft ver klaard, dat het hoofd van de criminele dienst, dr. Georg Heuser, ontkend heeft deelgenomen te hebben aan massale executies tijdens de tweede wereldoor log. De minister kondigde aan, dat hij donderdag a.s. op een persconferentie een gedetailleerd verslag zal geven over het onderzoek in deze kwestie. Dr. Heuser werd vorige week donderdag (Wordt vervolgd). I aangehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5