Een geweldloze revolutie in ndische deelstaat Kerala Grote demonstratie in Trivandrum tegen de communistische regering Fakkels als levenslichten E De ..Dam men race Zaand am- Amsterdam RAADSEL Jumbo houdt zich goed E' Wat doet Nehroe? Vakantie voor Wiily Brandt Opera-première in Valkenburg Trein en helikopter zijn nu reeds uitgeschakeld Britse drukkersstaking duurt voort Romeo et Juliette door Emery Kelen EEN „HANNIBALWEG" IN HET ARCDAL ONTDEKT VERRASSING VOOR VAN CLIBURN V B DINSDAG 28 JULI 1959 PAGINA 6 (Van een bijzondere correspondent) TRIVANDRUM, (Kerala), juli. Een werkelijk grootse manifestatie, zoals die welke op 15 juli te Trivan drum plaats had is in de Indische deelstaat Kerala betrekkelijk zeld zaam. Dit ligt aan het feit, dat er feitelijk geen grote steden zijn. De hoofd stad, Trivandrum, is de enige werkelijke stad en die telt ook al niet meer dan een 100.000 tot 150.000 inwoners, wat mee te danken is aan de vele dorpen, die er bij getrokken zijn. Daarbij is het vervoer wel niet al te slecht maar de mensen denken er eerst nog wel eens over na, vóór ze op reis gaan. Van Ernakulam tot Trivandrum doet de trein er acht tot tien uur over. Het is ongeveer tweehonderd kilometer. De bussen zijn vrachtauto's met vrij goede passagiersaccommodatie. Als het druk wordt is reizen in de derde klas of in een bus werkelijk geen pretje. Daarbij kijken de mensen noodgedwongen op elke „naya paisa". Tenslotte is het regentijd en in de dagen voor de manifestatie plenste de regen over heel Kerala. Toch kwamen er op 15 juli in Trivandrum naar de schatting der kranten driehonderd tot zeshonderdduizend mensen bijeen. Laten we nuchter blijven en het laagste getal nemen en er nog wat afdoen. Het blijft waar dat een tot twee procent der bevolking van Kerala deelnam aan de manifestatie in Trivandrum. En de mensen kwamen daar niet voor hun plezier. Hun enige doel was duidelijk te maken dat ze de regering omver wilden werpen. Er is revolutie in Kerala. Maar wat voor revolutieDeze keer vormden vijftien toortsen het middel punt van alles. Natuurlijk, de politieke leiders waren er ook. Die komen echter altijd, als alles al in werking is. De leiders der Congrespartij kwa men om elf uur samen in het Mahatma Gandhi college. Om één uur voeg den de leiders der andere partijen zich bij hen. Tweeduizend leden uit de oppositie waren aanwezig: leden van het centrale parlement in New Delhi, leden van de staatsassemblee, leden van 22 uit de 26 gemeenteraden, die zich als groep tegen de regering hebben uitgesproken, leden van de „pan- chayats" of dorpsraden, die hetzelfde deden. Zij namen het Memorandum aan, dat straks aan de Gouverneur zou worden aangeboden. Het Memoran dum herhaalde de grieven tegen de regering. Het wees nog eens op de eens gezinde wil der bevolking. Het vroeg de Gouverneur de regering te ont slaan. Intussen waren de optochten, uit Vettoekad, met drie toortsen, uit Poel- loevilla, met twee toortsen, uit Cheriathoera, met drie toortsen, binnen gekomen. De toortsdraagsters voegden zich bij de zeven meisjes, die met hun toortsen Ankamali vertegenwoordigden. Hun tocht met die toortsen was praktisch de enige propaganda geweest voor de manifestatie in de hoofdstad. In twee groepen hadden ze half Kerala doorreisd. In alle dorpen en steden had het volk de toortsen begroet, terwijl een kleine optocht zich vormde die de slogans meeriep. Vaak had men de toortsen onder para- pluies moeten beschermen tegen de neerstromende regen. Het volk had ze gezien. De aandacht was op Trivandrum gericht. De toortsen waren de „levenslichten" van hun doden. Dat het allemaal katholieken waren die gedood werden deed niets ter zake. De politie had ze neergeschoten. Ze werden symbolen van nationaal verzet. Precies om vijf uur een wonder van stiptheid in Indië gingen de poorten open. De vlaggen kwamen naar buiten. Maar men had geen risico genomen. Vijfduizend kerels gingen voorop, de volle breedte van de weg in beslag nemende. Met forse kracht drongen ze de menigte rustig opzij. De politie, die alleen bij de kruispunten aanwezig was en die zich zeer correct gedroeg, had niets te doen. Verwachte compromis is uitgebleven Hoofdakte-examens Rijks kweekschool Haarlem jl" -■ i''rii.' d PAKISTAN C KIN O NEW-DELHI CALCUTTAO BOMBAY MADRAS V >r KERALA CEYLON TRIVANDROEM Achter deze eerste groep kwamen de fakkels. Drie aan drie schreden de vrou wen langzaam voort. Ze waren allen in het wit met een zwarte sjerp over de ene schouder. Onder hen waren twee we duwen van de slachtoffers. De menigte werd er stil van. Overal werden lichtjes (olielampjes) omhoog geheven ter be groeting van de „levenslichten". Maar een stoet, die vijf uur nodig heeft om ongeveer zeven Kilometer af te leggen en die uit niets dan mensen en vlaggen be staat moet iets te doen hebben. In Kera la is dat geen moeilijkheid: de mensen houden zich bezig met het roepen van „slogans". Ook dit had de leiding voorzien. Op iedere honderd meter werd een groep ingelast, die de „slogans" afriep. De ze keer was het vooral een rijm in het melodieus rhytnme van het Malaya- lam. De letterlijke vertaling luidt: „in een plaats hier vlakbij Aan de kust van onze zee Toen haar man niet thuis was Werd een zwangere vrouw gedood Gij, regering, zjjt schuldig Gjj zult verantwoording afleggen Wij zweren het bij deze fakkels". De mensen die vijf tot tien diep langs de huizen geperst stonden, die overal uit de vensteropeningen hingen en op de platte daken stonden, die menigten vormden waar er maar mogelijkheid toe was, kenden het vers ai spoedig van buiten. Het concen treerde ane aandacht op het droeve geval in Cheriathoera. Toen de politie uaar wild-schietend tussen de arme hjke vissershutten door iep, trof ze een vrouw, die binnen een omhel ning haar kind voedde. Ze liet een man met vijf kleintjes achter. Er liep een groep van tienduizend vrouwen mee in de optocht. Dat is op zich al uitzonderlijk. Het was tevens karakterisUek, m zoverre men aan de vrouwen beter kan zien wat voor soort mensen zoal meeliep. Er waren voor name Hindoe-dames en de armste ka tholieke visverkoopsters. Lr waren an dere christenen en Mohammedaansen. Heel de bevolking was op de been om dat ze allen een van wil waren: „we werpen deze regering omver". Een mi nuut of tien werd halt gemaakt, toen de fakkels bü het paleis van de gouver neur aankwamen. De politieke leiders brachten de fakkeldraagsters de poort binnen. De gouverneur werd begroet, het memorandum overhandigd, de foto genomen. De politieke leiders hielden verder besprekingen met de gouverneur, maar de fakkels keerden terug naar de mensen, die op de weg waren gaan zit ten. Een donderende schreeuw steeg op uit de duizenden kelen: „Dismiss, diss- miss, dismiss". Het woord voor ..ont slag" (van de regering) kennen ze nu allemaal in het Engels. Het was tien uur toen de eersten aankwamen op de Pasvangandi Mai- dan, het grote veld waar de massale bijeenkomsten in Trivandrum plaats vinden. Het was al een half uur aan het motregenen. Toch stroomden de mensen nog steeds aan. Er kwam geen eind aan. Toén het gehele terrein vol was gelopen, werd het stil. De luid' spreker begon te werken. Het eerste wat werd gezegd was, dat iedereen bereid moest zijn om offers te bren gen voor de bevrijding van Kerala. Het was een offer om in de regen te gaan zitten (op de grond zitten is op zich zelf geen bezwaar, de meesten hebben immers geen stoelen of tafel) maar deze keer durfde men het van alle aanwezigen te vragen, opdat allen alles konden volgen. Wat men in Europa nauwelijks zou geloven ge beurde: de menigte ging zitten. In de regen! Op de natte grond! Dan werd er poëzie voorgedragen, die de gebeurtenissen van de twee af gelopen jaren in herinnering bracht. Er was een vurige speech van Mannath Pradmanabhan. Er was een speech van P. T. Chacko. De eerste, een geestdrif tige r-denaar van over de tachtig en op en top Hindoe, zei, dat de regering had af te treden, wat er ook gebeurde. Opgeven zou men nooit. De andere, ka tholiek en fractieleider van de Congres partij in de staatsassemblee. sprak zijn overtuiging uit, dat New Delhi ging ingrijpen, al zou men wellicht geduld móeten hebben. Het was over half twaalf. De mensen uit Kerala kunnen eindeloos praten en luisteren. Uw ver slaggever mist het geduld. Hij weet al leen van horen zeggen dat het tot twee uur geduurd moet hebben en dat ten slotte de fakkels werden geplaatst bij het Helden-gedenkteken te Palyan. r is revolutie in Kerala. Maar het is een revolutie zonder geweld. De ze massa had de regering ineens weg kunnen vagen. De paar mensen van de politie met hun gebrekkige be wapening hadden tegen hen niets kun nen beginnen. Er was begeestering ge noeg. Er was vlammende verontwaar diging. Velen hadden in de afgelopen weken en maanden zelfs klappen opge lopen. Er was een groep studenten in de 'stoet, die vier doden betreurde door het mes van communisten tijdens rustige manifestaties. Er was moed genoeg. Maai- men heeft zich voorgenomen de revolutie zonder geweld door te zetten. De manifestatie in Trivandrum bewees dit eens te meer. Nu de politie zich cor rect gedroeg had er geen enkele bot sing plaats. Toch vergaderden in het zelfde Trivandrum de vertegenwoordi gers der communistische partij. Ze be spraken de toestand in Kerala. In hun brallend en lang manifest van twee dagen later werden alle brutale leugens her haald, die men al kende. De communis ten beschermen de democratie. Iedere regering moet de kans hebben vijf jaar lang te laten zien wat zij waard is. De verzetsbeweging in Kerala is een ter roristische beweging. Er is een massa hysterie met op de achtergrond de ka tholieke geestelijken, etc. In feite hebben de mensen in Ke rala lak aan de advocatenredenering over de juridische gronden waarop de centrale regering kan ingrijpen. Ze voelen aan dat positieve rechtsnor men moeten overeenkomen met de grondrechten van ieder mens, die dui delijk in de constitutie zijn omschre ven. Deze regering heeft heel het staatsapparaat in dienst gesteld van de partijdictatuur. Daarom moet zij weg. Als we nog twee en een half jaar wachten is er geen sprake meer van vrije verkiezingen. Weg met deze re gering. Dat is hun idee. Wat geweid aangaat. Uw correspon dent heeft heel wat gereisd door die streken van Kerala waar het verzet het sterkst is. Hij heeft nooit werkelijke ge welddadigheid gezien of van een feit van werkelijke gewelddadigheid gehoord. Er zullen wel gevallen geweest zijn. waar in een paar studenten, woedend over de moorden, hetzelfde deden wat ze vo rig jaar ook deden, nl. de banden van de staatsbussen doorsnijden. Dat is dan echter uitzondering. De bussen worden vaak aangehouden. Ik heb meerma len ondervonden dat het riskant is om in een staatsbus te reizen. De studen ten houden ze tegen, en alleen de po litie kan uitkomst brengen. Dit is een zeer doeltreffend middel van de stu denten om de regering te herinneren aan haar niet- ingeloste belofte ten op zichte van de bustarieven. Er wordt ook gepost vóór die scholen die nog open zijn. De mensen zeggen, dat allen gelijk moeten worden behandeld. Als de scholen in één district gesloten ge houden worden, moeten ze ook elders gesloten blijven. Als de regering het le ven van de meeste scholen onmogelijk maakt door haar voorschriften, moeten de anderen ook maar geen school heb ben. Dan gaat men voor de gebouwen demonstreren. Een enkele keer dringt men in de gebouwen door en spoort men de leerlingen aan om naar huis te gaan. Maar een klein gedeelte van de scholen blijft open en dan slechts voor een klein deel der leerlingen. Men heeft praktisch nergens schoolgebouwen be schadigd. Revolutie in Kerala. Laten we voor al niet denken dat het een grapje is. De hele bevolking is in opstand. De hele bevolking heeft er gevangenis straf en erger voor overnatuur lijk op de communisten na. Er zijn tienduizenden in de gevangenis. De re gering heeft leegstaande gebouwen moeten inrichten. Het grootste deel van de gevangenen wordt na een aan tal uren weer naar huis gezonden, omdat men zich geen raad meer weet. Er is honger in Kerala. De rijst is veel te duur voor de gewone man. De regen wordt een ramp. Talloos zijn de hutten die onder water staan. Intussen gaan de dagelijkse optochten door. Regen of geen regen. De men sen zijn op pad. Maar dit kost enorm veel energie. Vaders en moeders staan onder voortdurende druk. De kinderen kunnen al weken en weken niet naar school. Men voelt zich niet veilig door de aanvallen der commu nisten. De onderwijzers worden niet uitbetaald. Er zijn voortdurend nieuwe geldelijke bijdragen nodig. En het ergste is: men weet niet wanneer het einde zal komen. Er op in slaan is veel gemakkelijker. Dan doet men wat, dan lost men het probleem op. Kerala is echter een deel van Indië. New Delhi is bang om in te grijpen. Premier Nehroe verspeelde weer een deel van het gewonnen vertrouwen door eerst nog eens negen dagen op vakantie te gaan. Nu hopen velen vooral op Nehroe's dochter Indira Gandhi, die voorzitster is van de Congrespartij. Maar hoe lang zal het duren? Wat moet er allemaal nog ge- heuren? Het is moeilijk in Kerala. Maar het volk houdt zich prachtig. Als het mis gaat is het zeker niet op de eerste plaats te, wijten aan dit volk, dat zich lang genoeg heeft be heerst. Ik heb echter de stellige in druk, dat men zal volhouden in zelf beheersing en verzet beide. Weet de wereld waarom het gaat? De revolutie in Kerala is minder bloedig en minder sensationeel dan de revolutie in Hongarije. Maar hij kon wel eens van meer betekenis zijn. Het volk van Ke rala heeft zijn leiders nu zover gekre gen. dat ze uitgetrokken zijn over heel Indië om te vertellen wat het commu nisme inderdaad is. Dat is tegengif te gen het sterk werkend gif der commu nistische propaganda, dat nu al jaren lang zijn werk doet in Indië. Het is te gengif tegen de vriendelijke houding te genover de communistische landen. Het is tegengif tegen de triomftocht van Khroesjtsjev en Boelganin, die nog al tijd voortleeft in de herinnering der eenvoudigen. Het is tegengif tegen de halfslachtigheid van de grote pers. Het is tegengif tegen de enorme directe propaganda met communistische lec tuur, die in de beste uitvoering voor bijna niets wordt verspreid. Als Indië een land van betekenis is dan is de re volutie in Kerala een gebeurtenis van wereldbelang. Tegen de verwachtingen in zijn de werkgevers en de werknemers in de Britse drukkerswereld er gistermiddag niet in geslaagd, het ens te worden over een formule voor een beëindiging van de staking, die zeven weken gele den begon. Vanmorgen is het overleg voortgezet. Uit de Indische deelstaat Kerala, die door communisten geregeerd wordt, hebben wij van een aldaar wonende Nederlander bijgaand boeiend ooggetuigeverslag gekregen van de anti-communistische demon stratie die op 15 juli in de hoofdstad, Trivandrum, plaats had. De staal Kerala, in het zuiden van Indië, werd in 1956 gevormd uit de vroe gere staat Travancore-Cochin als mede uit enkele delen van andere vroegere staten. Bij de algemene verkiezingen van maart 1957 ver wierven de communisten in Kerala de meerderheid van de zetels in de wetgevende vergadering van de staat. Sinds 5 april 1957 is een communist, E. M. Sankaran Namboodiripad, pre mier van Kerala. De staat, die een oppervlakte heeft van ongeveer 38000 km2, heeft 15 miljoen inwo ners. In geen Indische staat is het percentage analfabeten zo gering als in Kerala. In een tijdsbestek van nog geen drie maanden heeft de Zuid-Nederlandse Opera onder regie van de heer Jef Baarts de Limburgse operaliefhebbers in staat gesteld om kennis te maken met twee althans in Nederland weinig ge speelde opera's, te weten Delibes' „Lak- mé", waarvan de première onlangs in Sittard ging. en „Romeo et Juliette" van Charles Gounod, die zondagavond in het Valkenburgse openluchttheater de pre mière beleefde. De belangstelling voor dit gebeuren was bijzonder groot. Het zelfde kan gezegd worden van het en thousiasme van de aanwezigen ten aan zien van het gebodene. Dit enthousias me was gerechtvaardigd, tenminste voor wat de laatste drie bedrijven betreft. De eerste twee voorspelden weinig goeds. Toen immers werd op enkele solisten na niet al te best gezongen en van boeiend acteren was weinig sprake. Gelukkig werd dit vrij spoedig anders. De twee hoofdrolspelers, de sopraan Lucy Tilly en Arthur Hoog veld, vertolkten voor de rest van het stuk op zeer gave en boeiende wijze de rol van respectievelijk Juliette en Romeo. Beiden droegen de voorstel ling en zorgden ervo r dut de aan wezigen voldaan het theater verlieten. Van de overige spelers kan dit niet ten volle worden gezegd. Hun acteren was vaak erg zwak, terwijl de Franse ta voor velen een te zware opgave bleek. Opmerkelijk gunstig riak hierbij evenwel Mieke Magnée af. De wijze waarop zij de rol van Romeo's page Stéfano bracht deed v eldadig aan. Aloys Frings als Merci- bekoorde door zijn vol stemgeluid. De gesignaleerde zwakke momenten aan het begin van deze uitvoering ver hinderen ons om van een glanzende première te spreken. Dit nejmt even wel niet weg dat deze uitvoering zeer bevredigend genoemd kan worden. Ge durende de komende augustus-maand zal de Zuid-Nederlandse Opera nog diverse uitvoeringen van Romeo et Ju liette in het Valkenburgse openlucht theater verzorgen, evenals van de opera Lakmé en van de operette „Die Fleder- maus". C. B. Willy Brandt, de burgemeester van het veelomstreden west-Berlijn, is voor enkele weken van zijn zorgen bevrijd op zijn vakantietocht met vrouw en zoons door Beieren en Oostenrijk. .,0e winnaar van de Dnmmenraee zal een speedboatbestuurder zijn," dat is de stellige overtuiging van enkele adspirant-deelnemers die tijdens het af gelopen weekeinde ernstig hebben zit ten te theoretiseren. Er waren voor standers van de trein. De treinracers hadden als voornaamste handicap de stukjes van Dam naar station, zowel in Zaandam als in Amsterdam. In Am sterdam loopt men altijd het risico ver keersagenten met stopborden op zijn weg te ontmoeten, het tunneltje bij het Centraal Station zal vrij zeker genomen RICHARD NIXON: iiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin (Van onze Romeinse correspondent) en jonge Engelse geleerde, dr. John Hoyte (hij is 26 jaar) van de Cambridge Uni versity is, wij hebben er reeds eerder over bericht, met een jonge vrouwe lijke olifant, Jumbo (12 jaar oud) uit de dier gaarde van Turijn, op stap 'n de Alpen. Het paar wordt gechaperonneerd door Jumbos oppasser, een dia enarts, een secre taris en enkele studenten, onder wie twee meisjes, die voorgeven het zijn Engelsen! de kook kunst nachtig te zijn. Drie muilezels dragen de Dr. Hoyte ligt in strijd men zal het zich wel licht herinneren met dr. Trafford en zeer vele andere doctoren in de oude geschiedenis. Het verschil van mening gaat over het verloop van de weg, die Hannibal met pn Carthaags leger van 20.000 man voetvolk, 6000 ruiters an 60 olifanten zou genomen hebben, toen hij in 218 v. C. uit het Rhóne- dal dwars over de Alpen trok om Noord-Italië bin nen te val]- Dit krasse staaltje, „.echts eenmaal in de his torie en wel door Napo leon herhaald, heeft vele geschiedkundig n geboeid. Aan de hand van de ge gevens der antieke auteurs heeft men getracht Han- nibals tocht te recon strueren. In de theorie hebben alle passen tussen de Monte viso en de Gothard "e revue al ge passeerd, maar het meest aannemelijk lijken de we gen over de Grote St. Bernard, door de pas van de Mont Cénis of door die van de vlont Genèvre. Dr. Hoyte heeft zijn eigen denkbeelden: Geen van deze, zegt hij. Hannibal is door het dal van de Isère en van de Are gegaan, maar Lceit voorbij (het huidige) Modane niet de omweg gemaakt over Lanslebourg- Mont Cénis. Hij is Z O. over Le Pla- ney en langs de Col du Clapier naar Susa ge trokken. Dr. Trafford werpt te gen, dat dit onmogelijk is; le hellingen der berg paden zijn hier veel te steil en Hannibals olifan ten zjuden dit nooiJ heb- en volbracht. Want oli fanten, doceert dr. Traf ford, zijn goede klimmers, naar slechte afdalers. Dr. Hoyte heeft -ijn geleerde tegenstander tot een duel uitgedaagd, niet op de Sa bel. niet met drukinkt, maar op de olifant zelf. Nu is hij bezig te trekken. Jumbo voorop met zijn oppas, dan hij met zijn gevolg en de muilen slui ten de karavaan. Tot nu toe houdt Jumbo zich goed. Hij he-ft alleen de hybriede neiging ont wikkeld om onderweg alle dorpsfonteinen aan te doen, .va: rna hij M. le Maire (met sjerp), de ge meenteraadsleden en de gendarmes vol vreugde nat spuit. De verslag gevers, die zo lang het nog kan per leep di tocht meemaken, schrijven, dat Ju- bo last van de mug gen heeft. Of deze mug gen ook dr. Hoyte en de twee kookvaardigen aan doen, .vordt niet gemeld. Dr. Hoyte heeft een aardig puntje ontdekt, dat pleit voor Hannibals route door het Arcdal althans. De boeren, die natuurlijk overal uitlopen om „die gaga Engelsen" met hun olifant te bekijken, heb ben verteld, dat deze weg sinds onheuglijk, tijden in de volksmond de „Han- ïibalweg" heet. Als het de expeditie lukt om via de Col du Cla pier met oe olifant levend en wel de Noorditaliaanse vlakte .e bereiken, dan is lewezen, dat deze tocht (voor één olifant en elf personen) mogelijk is. En dan blijft nog open, of Hannibal met zijn 30.000 man. 6000 paarden en 60 olifanten tóch niet lekker door de pas van de Mont Cénis getrokken is Italiaanse kranten hou den ons iedere dag nauw keurig op de hoogte. De News Chronicle financiert de onderneming, die alles in zich bergt, wat be schaafde Britten kan ver rukken: Cambridge, an cient history, animals and sport! ._l- Van Sir John Simon, een uitge droogde advocaat die in de dertiger jaren minister van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië was, werd wel verteld dat hij ijverig probeerde beminnelijk te wezen, maar dat hij steeds wanneer hij zijn arm om iemands schouders legde, hem on veranderlijk bij de verkeerde voor naam noemde. Er zijn mensen die nu eenmaal het talent missen om uiting te ge ven aan hun tedere gevoelens, van welke aard ze verder ook zijn. Richard Nixon, vice-president van de Verenigde Staten, maakte een ,,good-will"-reis door Latijns Ameri ka en werd bijna vermoord. Tijdens de laatst gehouden verkiezing voor het presidentschap begon Harold Stassen, een vooraanstaand Republi kein, met een „weg met Nixon"- beweging en noemde hem een last voor de partij. Harry Truman bad hardop, dat Nixon, zijnde de man die het gemakkelijkst was te ver slaan. zou worden gekozen. Hoe komt het, dat een man die zo veel toegewijde vrienden kan oproe pen zich ook zoveel bittere vijanden maakt? Waarom wordt hij een politieke paradox, een raadsel genoemd? Enkele jaren geleden heb ik een T.V.-programma gemaakt, waarin ook Nixon verscheen. Ik ontdekte dat Hij een gesoigneerde, behulpza me, vriendelijke en zorgvuldig spre kende jonge man was. Maar het leed geen twijfel of hij had een raadsel achtig gezicht en daarin trachtte ik de verklaring voor de paradox te vinden. Wanneer men Nixon ..en face" be ziet en men trekt een horizontale liin, precies beneden de ogen, dan kunt u hem „verdelen" in een boven- Nixon en een beneden-Nixon. De bo- ven-Nixon is smal en uitgerekt. De beneden-Nixon is kort en breed. Ik constateer deze „verdeling" niet in de veronderstelling dat ai de nobele bedoelingen van Nixon in het ene ge deelte ziin „genesteld" en dat in het andere het beest verscholen ligt. Maar ik geloof wel degeliik dat deze twee „gebiedssferen" duiden op te gengestelde componenten in de per soonlijkheid. Als ik de boven-Nixon teken, ont dek ik dat hjj de hoge, smalle her senpan. de dicht bii elkander staande oogkassen en de diep-Iiggende, naar binnen ietwat schuin getrokken ogen heeft geërfd van een magere, fragiele voorvader. Zijn brede kaak. de uitgestrekte, massieve en bolvor mige omtrek van de mond. die is toegerust met een krachtig gebit, werden hem nagelaten door een voorvader, die een of andere holbe woner in diens grot kan hebben af geranseld. Het recept is verder dui delijk: een cerebrale, aan princines gehechte, naar de diepste gronden zoekende, verlegen, zelfs schuwe Nixon is geënt op een stoutmoedige, hard-toeslaande agressieve en vast houdende Nixon. Aangezien deze twee complexen van geaardheid op vallend contrasteren, is het tussen hen een voortdurend touwtrekken. In dat deel van het woud waar Nixon zich in beweegt in het po litieke namelijk moet de agres- R/CHARU A//XOA/ natuurnoodzakelijk behalen. de sieve Nixon overwinning Hij vatte zijn gedragslijn tijdens de verkiezingscampagne in deze woorden samen: „Het gaat alleen om een campagne van vechten, slaan, en aan het wankelen bren gen, zó dat de verdienste van onze kandidaat de mensen eigen wordt gemaakt en ons programma is waard verwezenlijkt te worden." Nixon wordt er dikwijls van be schuldigd een dubbelhartige taktiek te voeren. Dat hangt natuurlijk af van de vraag aan welke kant van de partij-haag men zit. Over het algemeen genomen wordt de po litiek niet bedreven overeenkomstig de regels van de Markies van Queensbury. Maar omdat Nixon zo wel door vriend als door vijand als een bokser, die beide vuisten kan gebruiken, wordt erkend, wordt het veelal over het hoofd gezien dat hij ook een introvert, een psycholoog, oen gretig lezer, een muziek-liefheb- ber. kortom een kwetsbaar man is. Als men nu zulke belangrijke componenten van een persoonlijk heid over het hoofd ziet alhoewel zij duidelijk in het gelaat staan ge schreven dan bemerkt men, dat men nauw wordt geconfronteerd met een raadsel. Wanneer grote kracht gezet wordt achter toegëwijdheid aan een begin sel. heeft men te maken met een kruisvaarder. Nixon had, vóór hij aan de politiek begon, een sterke neiging om t:er kruisvaart te trekken en naar mijn mening zal hij altijd iets zoeken om tegen ten strijde te trekken. Nixon heeft vechtlustige ogen. Zjjn kaken en zijn tanden zijn die van een vechtersbaas. Hij heeft een ijzervretige manier van spreken, die geen tegenspraak duidt. Wanneer ik naar hem luister als hij voor de te levisie spreekt, fixeert hij me van onder zijn borstelige wenkbrauwen, die niet van elkaar zijn gescheiden, met zulk een onheilspellende, starre blik, en priemt hij tegelijkertijd met zo een beschuldigende vinger in mijn richting, dat ik in mijn stoel wil gaan janken: „Ik heb het niet ge daan! Ik heb het niet gedaan!" En dan gebeurt er iets vreemds. Middenin zijn donderpreek ver schijnt er plotseling op Nixons ge laat: een stralende glimlach! Deze glimlach is een onderdeel van het raadsel-Nixon. lli.j is een on harmonische noot in de strenge uit drukking van het vastberaden ge laat. Hij treft Nixon.s gelaat zoals een vuist het oog raakt en zoals pijn door de kies schiet. Omdat de glim lach in tegenspraak is met de uit drukking van het overige deel van het gezicht, roept hij de verdenking van onbetrouwbaarheid op en wekt hij wantrouwen. Ik ben er zeker van dat Nixon zich vele vijanden maakt alleen door tegen hen 1e lachen. Hoe is het mogelijk dat deze ver dwaalde glimlach plotseling op het gelaat verschijnt? Hij wijst volgens mij op het wan kele evenwicht tussen twee aan el kaar tegengestelde Nixons. Hij schiet omhoog vanuit de schuwe en kwets bare Nixon die aanvoelt dat de agres siviteit hem een beetje dwaas bo ven het hoofd groeit: en zodoende, valt hij voor enkele ogenblikken uit zijn rol van vechtersbaas en tracht hij de vergissing met een inconse quente glimlach goed te maken. Het is een glimlach die een kloof overbrugt, maar die te strak is om werkelijk opgewekt te zijn. Er is nog een andere verklaring mogelijk. In een democratie waar van een verkiezingskandidaat wordt verwacht, dat hij kleine kinderen zoent, is het mogelijk dat de een of andere, ijverige kenner van de psy chologie van de televisie de Vice- President adviseert nu en dan de camera in te kijken en dan te glim lachen. Indien dit inderdaad gebeurt, is het een grove onrechtvaardigheid jegens Nixon, omdat het een onna tuurlijk element brengt in een ge laat dat van een vechter, een kruis vaarder is, en dat alleen echt is als het vechtlustigheid uitdrukt. Een gelaat moet in zijn waarde worden gelaten. Eens heb ik ook staatslieden geadviseerd hoe zij zich voor een televisiecamera móesten gedragen. Maar ik heb hen nooit verteld dat ze eruit moesten zien ais een roos! Naar mijn mening is namelijk het beste gelaat dat een staatsman of ie mand anders de mensen kan tonen net dat ene dat hij van zijn vader en moeder heeft gekregen. Tweemaal is Nixon tot Vice-Presi dent van de Verenigde Staten geko zen dank zij de waardevolle glim lach van Eisenhower die de meest vredelievende glimlach is die ik ooit op het gelaat van een generaal heb getekend. Het grote probleem is: hoe kan Nixon met zijn eigen glimlach de verkiezingen in 1960 winnen? Het schijnt dat hij de favoriete kandidaat der regering is, als de man die het dichtst bij de staatsza ken is betrokken. En toch, diep in de Republikeinse jungle zijn de inboorlingen rusteloos. De tamtam spelt reeds de naam uit van R-O-C-K-E-F-E-L-L-E-R. (Nadruk verboden-copyright ABC-press) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIlUtUIIIlllllHllllltlllUIIIIIIIIIIIIUIIIIItlltlltilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllttlHIIKIIIIIIIIII, moeten worden, hetgeen seconden ver lies kan opleveren enz. enz. Maar dat alles is toch nog beter te overwinnen dan de handicaps bij het Noordzeeka naal en het IJ. Er zijn zondag jongstleden adspirant scooterrijders geweest die voor de af stand Zaandamse Dam tot de Noorder IJ vu Zeedijk eindpunt precies zes mi nuten tijd nodig hadden. De meeste kans van slagen schuilt, dunkt ons tenminste, in de speedboat. We hebben de tocht maandag reeds af gelegd en in recordtijd, naar onze me ning. Hier volgt het procédé. Afstem pelen op de Dam in Zaandam, een „lift" achter een reeds rijdende fiets tot aan het einde van de Loswal, sprong in een speedboat die startklaar ligt en roets door naar Amsterdam. Stoppen bij de aanlegplaats nabij bet Victoria- hotel. ren naar de gereedstaande fiet ser ten zuiden van het Victoriahotel, fiets tot aan de overkant van de Bijen korf en ren naar de controle midden op de Dam! Onderweg komt men niet één obstakel tegen. Inmiddels is bjj de dagelijkse lei ding van de Dammenrace bekend ge worden, dat de trein en de speedboat wel extra zorgen zullen baren, daarom wordt het vervoer per trein uitgescha keld. Dit was voor de heer Wissink, i-ublic-relations-chef bij de Nederland- sche Spoorwegen aanleiding om een telegram naar de Zaanse VVV te zen den met de inhoud: vernemen zojuist dat de spoorwegen worden uitgescha keld bij de Dammenrace, omdat iedere handicap ontbreekt. We verheugen ons hierover, want opnieuw wordt bewezen, dat snelheid en veiligheid de boventoon voeren bij de NS. Succes toegewenst met de onderneming. Er komen steeds nieuwe aanmeldin gen binnen. Onder meer is er een van een inwoner uit Schagen bij, die beleefd aan de heer B. C. Ooms vraagt: mag ik op de fiets meedoen? Waarom zoiï het niet mogen? aldus de beer Ooms- De Schager was al lang blij. want hü wil de rit ondernemen in het aloude Schager costuum. Er heeft ook een voetganger ingeschreven, die het lou- ter om de sportieve prestatie wil doen. Ook dat kan, al zijn er dan meer con troleposten nodig. Er is ook een groepsinsChrijving bin nen gekomen van een serie oberkelners uit de hoofdstad, die hun vervoermiddel nog geheim willen houden. Het zal geen helicopter zijn, want de autoriteiten hebben dergelijke vluchten verboden, althans het dalen va.n dergelijke ma chines. Inmiddels is een aanvrage van een deelnemer in studie die vanuit een helicopter met een „buitenmodel" val lijn omlaag wil zakken boven water om dan aan de oever met een snelvoertuig de rest van het traject af te leggen- De helicopter zou met een truck met oplegger ergens neergezet worden; het opstijgen schijnt namelijk niet verboden te zijn, wel het landen. Men denkt en studeert, dat het een lieve lust is. Me nigeen komt tot de ontdekking, dat het wegen, en verkeersreglement tal van bepalingen bevat, waarvan geen mens ooit iets gehoord heeft. Tal v an plannen moeten dan ook bij voortduring worden herzien. Een en ander is thans voor de orga nisatoren aanleiding geworden om de klasse-indeling scherper te gaan stel len, zodat eenieder een reële kans kart krijgen. Van Cliburn die door de Russen is ontdekt als een groot pianist, heeft gemerkt dat zij hem nog niet hebben vergeten. Toen hij zondag een bezoek bracht aan de Russische tentoonstelling in New York overhandigde een Russi sche functionaris hem een doos met naar hij verklaarde het. best verkoop bare snoepgoed in d.e Sovjet-Unie. Het suikergoed had de vorm van een vleugel met een portret erop. „Lieve goedheid, dat ben ik", riep Van Cliburn verrast uit. (U P l Geslaagd voor de gehele akte: de he ren: J. Smit te Volendam; C. M. Wijn koop te Castricum; P. N. M. Schouws te Heemskerk. Voor gedeelte B: mej. G, M- v. Schagen te EgmoncT-Binnen; de heren A. C. v. Breda te Hippolytushoef; B. A- Postma te Weesperkarspd' G. J. Fijm» te Amsterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6