Toneelspelers subsidiëren In de Finse stad Tampere gaat iedereen naar de schouwburg Duitse jongens met auto er vandoor Beruchte Delflse oplichter in België gegrepen JONGE DAME JONGE BEDIENDEN W.v.d.BURG Reclame DANK ZIJ EEN ZOMERTHEATER Theaterclub zonder deficit DDD Y Kampioenen Geschorste Ier naar Sparta Maakt Waren ontvlucht uit opvoedingsgesticht Parijs-Londen thans per „Caravelle" NIEUWS TREKT ALTIJD Zwaar bombardement op Matsu Onder motorzijspan in moddersloot H. W. DAMES 'PUISTJES- Bristol Brittannia tegen K.L.M.-Viscount Dieven in Italië „houden r DE MAASBODE N.V. N.V, PAYEN - ROAN COMPAGNY V DAMESKLEDING huis' Adlai Stevenson ziet heil in tapgesprek Rusland heeft minder dan tien intercontinen tale raketten Dame door motor overreden en gedood Met luchtpistool gedreigd Inbreker als slangemens Stuurman liet kapitein slapen voor Uw zaak Feestende juwelier tijdig weer bij positieven Na aanrijding overleden Bruto-investeringen in le kwartaal iets gestegen NSC DINSDAG 28 JULI 1959 PAGINA 8 Meisje bijtijds gered Juwelier BLOM September Geen persoonlijke ongelukken Jongeman tol een jaar veroordeeld Benelux landbouw Geringe mogelijkheid tot spoedige harmonisatie Rapport voor S.E.R.- commissie Door tralies gekropen Schip liep daardoor op de rotsen Industriële produktie in West-Duitsland blijft hoog Beroving op nippertje mislukt Vader van tien kinderen slacht' offer van hel verkeer T.o.v. Ie kwartaal 1958 Het Finse Tampere bij avond. Ondanks het feit dat er meer dan vierhonderd fabrieken gevestigd zijn, lijkt de stad op een groot park Het was een zonnige avond, toen ik uit het hoge Noorden van Fin land van de noordelijkste burger luchthaven van Europa, Ivalo, in Tam pere arriveerde. Terwijl wij boven de duizenden meren en de uitgestrekte pijnboombossen, het groene goud van Finland vlogen, vertelde mij de char mante stewardes van Finnair van een wonderbaarlijk openluchttheater in Tam pere op een bergrug van wilde en mil de schoonheid, waar iets te zien is, dat uniek in de wereld is. Een toeschou werstribune, die helemaal in de rondte draait. De hoof redacteur van Aamuleihi. op een na de grootste krant in Finland, de heer Jaakko Hakala, had mij van het vliegveld gehaald en reed mij door zijn mooie stad. Hij liet op een heuvel top zijn wagen stoppen en wees naar een open plek, op de bergrug, en zei: ,,Daar ligt het zomertheater van Tam- Eere. Op 16 juni heeft de draaibare tri une voor het eerst in de geschiedenis van het toneel, onder de vrije hemel 360 graden gedraaid!" Tampere heeft overigens een thea- terminnend publiek. Collega's van de krant, toneelspelers, de eerste burge meester, de heer Heikki Hakkinen, Theaterrad Eino Salmelainen, ,,The grand old man of the Finnish The atre", de tegenwoordige directeur van het zomertheater, de bekende ac teur Reino Kalliolahti, en de aardige secretaresse van de plaatselijke V.V. V. NEITI (juffrouw) Kirsti Hakkarai- nen hebben mij dat verteld. Er zijn vier theaters in Tampere met zijn 123.000 inwoners, waarvan 63 pet. in de industrie werkzaam, na Helsinki de grootste stad van Finland. Niet minder dan 415 fabrieken zijn in Tam. pere gevestigd, maar men ziet nau welijks rokende schoorstenen, omdat haast alles op elektrische kracht draait. De gehele stad lijkt op een weelderig park en de bewonderens waardige bronzen beelden en monu menten zijn geschenken aan de stad van ondernemingen ter gelegenheid van jubilea. De twee grootste theaters zijn: Het Theater van de Arbeiders van Tampere (geopend in 1901) en het Tampere The- ater (1904). Er zijn ook een Intiem Theater, het kleine theater van Tam pere (sinds voorjaar '59) met 100 zit plaatsen, en hét Openluchttheater „Pyynikin Kesateatteri". In het afgelopen seizoen, tot eind mei 1959 werden in het Arbeiderstheater 266 voorstellingen gegeven, voor 113.564 toeschouwers. Het Tampere Theater gaf 244 voorstellingen voor 80.631 toe schouwers. Bij elkaar vonden dus in de ze twee theaters 510 voorstellingen plaats welke door 194.195 betalende toe schouwers werden bezocht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat Tam pere 123.000 inwoners telt, is dit een res- pectavel getal. Aan het hoofd van het Arbeiderstheater staat de grootste man op het gebied van de toneelkunst in Finland, de heer Eino Salmelainen. Di recteur van het Tampere Theater is de heer Sakari Puurunen die in Finland een grote naam heeft door zijn moderne interpretatie van het toneeldrama. Tien jaar geleden wero in Tampere een Theater-Club opgericht, bestaande uit enkele vooraanstaande kunstcritici en liefhebbers van de kunst in het al gemeen. Er werd contributie geheven. De club begon met het oprichten van een zomertheater op de schilderachtige bergrug Pyyniki in een buitengewoon mooi park, aan de oever van het meer Pyhajarvi te stimuleren. Van begin af aan liep dit openluchttheater uitste kend. Er werden daar stukken van Fin se auteurs opgevoerd, en het woord de ficit bleek in deze gelukkige gemeen schap volkomen onbekend te zijn. Het terrein heeft de Theater Club van de stad Tampere ter beschikking gekregen, en de stad betaalde ook de bouwkosten van de tribune. Zo gebeurde het wonderbaarlijke, dat de Theater Club, de eerste in het land, in plaats van de hand voor subsidie op to houden, elk jaar opnieuw gel den ter bevordering van de kunst aan andere instellingen deed toekomen. Vier jaar geleden, in 1955, heeft de Theater Club het zomertheater Pyyni kin Kesateatteri voo reen luttel bedrag in eigendom verworven. „Maar wie betaalt het deficit, wan neer dit zou ontstaan?" vroeg ik de directeur van het zomertheater, de" acteur Reino Kalliolahti. Deze zette grote ogen op: „Wij hebben nooit aan een deficit gedacht. Integendeel, wjj geven geld weg, aan anderen. Toen ik vijf jaar geleden tot directeur van het Kesateatteri benoemd werd, hadden wij 7000 Finmark in kas (f70) Toch gaven wij aan het eind van het zomerseizoen geld aan diverse kunst instellingen. Wjj schrijven jaarlijks een prijs uit voor het beste stuk, dat in de twee vaste Theaters in Tampere wordt gespeeld. Wij geven beurzen voor studenten in de dramaturgie om ze in staat te stellen hun studies in het buitenland te voltooien, wij stel len geld beschikbaar voor toneelspe lers (speelsters) om talen te leren, organiseren ontmoetingen, waar aan komende acteurs (actrices) uit ko mende premières korte scènes opvoe ren. Hier ontmoeten ze toneelschrij vers die hun van hun werk een en ander vertellen." De Theater Club heeft het initiatief genomen voor het uitschrijven van een nationale prijsvraag voor het beste to neeldrama van Finland. De competitie is aan de gang en door de medewerking van de voortvarende stad Tampere be draagt de prijs niet minder dan een miljoen Finmark dat de toneelschrijver die als overwinnaar uit deze competi tie te voorschijn komt voor zijn gehele oeuvre wordt toegekend. De stad Tam pere heeft een half miljoen aan deze prijs bijgedragen, evenveel als de thea terclub. Voor het oprichten van een Drama studio in Tampere gaf de theaterclub 500.000 Finmark als beginkapitaal. Zij heeft voorts een flink bedrag gespen deerd, om de opneming van een leer stoel voor „dramaturgie" aan de Eco- Reino Kalliolahti, directeur van het zomertheater in Tampere. nomische Universiteit, welke haar poor, ten in het komend najaar in Tampere zal openen, te verzekeren. Al deze bij dragen betaalt de theaterclub uit de in komsten van het zomertheater. PdL BALaZS. Twee Duitse jongens, die uit een opvoe dingsgesticht in hun vaderland naar ons land gevlucht waren, hadden zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden wegens het rijden in een auto, die aan een inwoner van IJmulden toebehoort. Het wa ren volgens hun verdedigers, mr. dr. F. A. Bijvoet en mr. J. Jansonius, allerminst „Halbstarken", die met kwade bedoelin gen naar onze kust waren getrokken. Niet temin was één van beide jongens, een achttienjarige banketbakker uit Gladbeek korte tijd geleden reeds door de politie rechter in Haarlem veroordeeld. Daarom wilde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, beide knapen niet over één kam scheren wat de strafmaat betreft. Hij achtte diefstal van de auto be wezen geen „joy-riding" en eiste tegen de banketbakker zes maanden met aftrek. De andere verdachte, een achttienjarige elektricien, die in het Duitsland beoosten de Oder-Neisse-lijn geboren is en in Lipp- stadt woont, hoorde vier maanden met af trek tegen zich eisen. De jongens waren uit het opvoeding6ge- sticht ontvlucht omdat hun toekomst er naar hun zeggen somber uitzag. Ze waren bij boeren uitbesteed en moesten op het land werken. Veel viel er dus niet te le ren, waar nog bij kwam, dat ze voor on bepaalde tijd in de „Erziehungsanstalt" verbleven. Daarom wilden ze trachten in Nederland werk te krijgen, of als dat niet lukte gaan monsteren op een schip. Van dat alles was op de avond van de 28ste ju ni nog niets gekomen. Onderdak hadden de knapen niet. Zé hadden getracht in een kotter te slapen, in de IJmuider vis- sershaven maar daar was -het veel te koud. In een auto, die onafgesloten was, zou het beter gaan. De wagen bleek gemakkelijk op gang te brengen en het tweetal reed er mee weg, in de richting Amsterdam. In middels had de eigenaar van de auto aan gifte van de vermissing gedaan bij de po litie. Het duurde niet lang, of de beide jon gens-waren gedetineerd op het politiebu- Air France is begonnen met een dage lijkse dienst tussen Parijs en Londen en terug met het tweemotorig straalver- keersvliegtuig, de „Caravelle" De- vlieg reis van de ene naar' de andere hoofd stad werd hiermee teruggebracht tot minder dan een uUr. Ook de Carave-lle- dienst tussen Londen en Nice is thans geopend. De „Caravelle" heeft een snel heid van ongeveer 800 kilometer per uur De Chinese communisten hebben Nan- kantan-g. het belangrijkste eiland van de nationalistische Ma-tsu-eilanden. vanmor gen gedurende 49 minuten gebombardeerd- Het was met 263 salvo's het vierde en zwaarste bombardement, dat op deze eilanden werd uitgevoerd, aldus heeft het nationalistische ministerie van defensie te Talpeh volgens U.P.I. meegedeeld. reau van IJmuiden. Over de vraag, of de knapen de auto gestolen hadden, dan wel er tijdelijk en ten onrechte over beschikt hadden, heerste verschil van mening tus sen de officier van justitie en de beide ver dedigers. De officier ste-lde, dat de ver dachten als heer en meester over de wa gen beschikt hadden en kennelijk niet de bedoeling hadden, hem terug te geven. Daar tegenover stelden de verdedigers, dat de jongens heel goed wisten, dat ze nooit de grens over konden komen met de auto en ook geen pogingen gedaan hadden de kentekenen van de wagen te verdoeze len. Huns inziens was er slechts sprake van benzine-diefstal, Daarvoor vonden ze de eisen van het Openbaar Ministerie ech ter veel te hoog. Ook wezen de verdedi gers er op, dat de „Erziehungsanstalt" de ontvluchte jongens streng zal straffen, wanneer ze weer terugkomen. Een week water en brood krijgen ze in ieder geval, terwijl de kans, dat ze er binnen afzien bare tijd uit komen, ook gering is. Waar om de knapen in het opvoedingsgesticht zaten? De elektricien, uit een milieu van ontheemden, omdat zijn „Heimat" thans door Polen bewoond wordt, werd er ge straft en „heropgevoed" wegens zijn me deplichtigheid aan „joy-riding". De ander had een diefstal op zijn geweten. Naar het zeggen van de jongens waren het dus niet de ernstigste delicten, waarvoor ze in Duitsland huns inziens onevenredig zwaar gestraft werden. Het leek de verdedigers het best, dat de Haarlemse rechtbank de beide verdachten een straf zou opleggen gelijk aan het voorarrest, waarna ze over de grens gezét kunnen worden. Drie minuten heeft gisteren de elfjarige Joke Spackman onder een motorzijspan in een moddersloot te Bussurri gelegen Zij was door het voertuig, dat na een botsing met een auto „op hol" was gesla gen, in de langs de Rijksweg te Naarden gelegen sloot gedrukt. Joke Spackman uit Landsmeer liep met drie vriendinnetjes op het voetpad, toen de motorrijder M- uit Bussum van een bedrijf in leesportefeuilles weifelde bij het afslaan en in botsing kwam met een per sonenauto, bestuurd door de 55-jarige S. Schram uit Amsterdam. De motorrijder werd van zijn voertuig geslingerd en het vehikel 6tormde op de meisjes in. Joke en een vriendinnetje werden geraakt en eerst genoemde verdween met de motor onder water, terwijl de vriendin van de berm rolde, maar zich aan struiken'wist vast te grijpen. De heer Schram, die zich eerst van de toestand van de motorrijder over tuigde, die licht werd gewond, werd door de gillende meisjes op Joke geattendeerd Met een ongelooflijke krachtsinspanning kantelde de heer Schram de motor en trok Joke uit de modder. Aan zijn door tastend optreden heeft het kind. dat met een shock en een beenfractuur naar het Diaconessenhuis is overgebracht, haar le ven te danken. In Antwerpen is door de Belgische politie gearresteerd de Delftenaar J. R., een berucht oplichter, die reeds herhaalde malen met de politie in aanraking ge weest Enkele dagen gel-eden deed hij nog van zich horen, toen hij uit V"ei Hamdorf in Laren wist te ontsnappen, terwijl in een andere kamer een politieman zat te telefoneren. Het blijkt nu. (jat hij vandaar per taxi naar Groenekan bij Utrecht is gereden- De rekening moest maar naar hotel Hamdorf gestu-urd worden De man was ook in bespreking met diverse ra-d-.o-artiesten uiit het "Gooi in verband met een show. die hij in Duits land wilde organiseren In Antwerpen was hij in contact geko men niet een vertaalbureau. Hij heeft name.'ijK de meeste oplichterijen bedreven in verband met plannen voor het uitgeven van een filmsterren-blad. waarvoor hij foto's en kopij, verzamelde en een mach tige organisatie wilde opbouwen. Het Ant werpse bureau vertrouwde het geval eoh- te'r niet en nam contact op met het adres, dat R. jh Amsterdam had opgegeven. Toen daar b.-eek, dat het niet klopte, kwamen de Antwerpenaren naar Delft, waar de politie hen spoedig wist in te lichten om trent deze gerenommeerde oplichter. De periode na zijn laatste veroordeling, ongeveer anderhalf jaar geleden, is een aaneenschakeling geweest van de meest wonderlijke escapades. Hij ontzag zich b.v. niet om zelfs zijn schoonvader in Am sterdam 300 afhandig te maken. Zijn verblijf in de cel op het Delftse politie bureau gebruikte hij eens om een adver tentie op te stellen voor een secretaresse voor zijn „organisatie". Hij was ook degene, die tijdens het bezoek van Jayne Mansfield aan ons land vorig jaar, haar op Schiphol verwelkomde met een enorme bloemen-ruiker. Van de foto, die er toen van gemaakt werd, wilde hij honderden exemplaren verkopen Een van zijn slachtoffers daarbij, een Rotterdame foto graaf. jie.D er voor een goede driehonderd gulden in. R. reed dikwijls met taxi's het land door. Eenmaal toerde hij van Utrecht naar Den Haag. De vrouw van de taxihouder was meegereden, omdat zij het zaakje niet vertrouwde. In de residentie stapte hij even uit, maar hij kwam nooit meer bij de wagen terug. In De Bilt nam hij zes gouden ringen op zicht mee, die evenmin werden terug gegeven. Tijdens een recent onderzoek op zijn bureau in Amsterdam trof de politie papieren aan, waaruit bleek, dat R. grootse plannen had voor de uitbreiding van zijn organisatie naar Duitsland. Er werden lijsten gevonden waarop tientallen goederen stonden op gegeven, bestemd voor de inrichting van de nieuwe bureaus, van brandkasten tot flessen sherry toe. Men kan er wel van op aan, dat deze grand seigneur met zijn enorme fantasie tientallen mensen voor duizenden guldens heeft opgelicht. Lijnbaan 40 (naast Thai,a Theater). Tel. 136673. R'Oair in- en verkoop occasions goud, zilver en brlTlant JUWELEN, GOUD ZILVER INKOOP Kruisstraat 19 - Haarlem fb d Ridderstr Tel 16910 ...s Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloei bare D.D.D. De jeuk be daart in enkele secon den, de ziektekiemen worden gedood, de huid geneest, fl.20 p. flacon. geneest uw huid VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Aanvang nieuwe clubs SECRETARESSE Corresp.Stenotypist(e) Talen-Stenotypist(e) TYPEN Blind en Rythmlsch STENO Ned. en vreemde Talen BOEKHOUDEN TALEN Grammatica) Beginners Hand.corr. en ConversatieGevorderden Opl. Praktijkexamens MIDDENSTANDS- CURSUS Inschrijving dagel. INTERNATIONALE CIRCUS SHOW SLECHTS 10 DAGEN ROTTERDAM - KRUISKADE van vrijdag 31 juli af t.m. zondag 9 aug. Vrijdag 31 juli om 8 uur GROTE OPENINGSVOORSTELLING Van zaterdag 1 aug. af dagelijks 2 voorstellingen om 2 uur 30 en 8 uur Kaartverkoop a.d. circuscassa's en bij Bespreekbureau MILOT, Slaghek- s-traat 36, tel. 77666, Zuid. In de matinee's kinderen halve prijzen <beh. 3e rang). MENSEN-, DIERENSENSATIES 100% echte circuskunst Roofdieren, Prachtpaarden. Artiesten uit Italië en vele landen. In de vroege morgenuren van maandag Is een Bristol Brittannia van de BOAC na een lesvlucht bfl het terugtaxiën naai het stationsgebouw van Prestwick bij Glasgow tegen een Vickers Viscount van de KLM gebotst, die op het vliegveld stonp geparkeerd De Viscount werd aan het staartgedeelte zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Viscount PH-VIA, „S;r Sefton Bra-ncker", het eerste toestel van dit type dat de KLM destijds heeft aangeschaft, wa« zondagavond 22.35 uur van Schiphol verrokken voor een v-lucht naar Glasgow, waar bet toestel om 0.40 uur arriveerde. Na de nachtstop van zondag op maandag 'ou het toestel maandagmorgen 10.45 uur weer naar Amsterdam vertrekken. Deze dienst wordt uitsluitend gedurende de zomermaanden uitgevoerd, tussen 6 juni en 1 september. Maandagmorgen is een Dakota van de KLM met technicj aan boord v-an Schiphol vertrokken om op het vliegveld van Prestwick een onderzoek in te stellen Gebleken is. dat de remmen van de' Bristol Britannia niet goed func tioneerden en dat dit de oorzaak is ge weest cm het toestel te-gen de achterkant van de Viscount is gebotst. voorr a ere,p ondevwus SINGEL 72 TEL. 68847 SCHIEDAM zoekt voor haar afdeling Hoofdboekhouding een die dit jaar haar Mulodiploma heeft gehaald. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan de afdeling Personeel, Kortenaerstraat 1. vraagt voor haar afd. EXPEDITIE enige flinke voor licht magazijn werk Aanmelden dagelijks 912 uur: VIERHAVENSSTRAAT 46, ROTTERDAM-WEST KOOPJES HALEN I.ange Kerkstraat 1.9 Schiedam - Telefoon 66135 Personeel gevraagd Gevraagd op kleine consumpM"" artikelenfabriek te Schiedam» zelfst, administratieve kracflt met diploma boekhouden Be* kend met doorschrijfboek* eb Engelse handelscorrespondentie- Brieven met opgaaf van refer» leeftijd en verlangd salaris onaer letters MAM aan Nijgh vafl Ditmar Adv.bur, postbus 830. Rotterdam Nette jongen gevraagd voor lichte fabtiekswerkzaam hedeh. leeftijd 1516 jaar. TramkosteH worden vergoed. N.V. Suiker* werkfabriek ,.Arba", Rozenburg* sestraat 14. Schiedam. Handel en Bedrijf Glasplaten, ruiten voor suitedeU- ren, glas-in-lood, etalageglas# spiegels enz. Loopik's Glasiiv dustrie, Boterstraat 39 Schiedam» telef. 68945. 14 dagen gratis op proef all® merken televisies, compleet ge plaatst. Min. 1ste betaling. Ver der f 7,-. p.w.; eigen technische dienst. Tel. K 1800—123153 tot 6 uur. Ook radio's en bandrecor ders. Diversen Nachtelijke tobberijen. Calm® Dragées brengen overspannen ze* nuwen tot rust. f 2,— bij elke dro gist. Een onbewoonde villa te Caprigno Ber- gam as ca bij Milaan js d-oor het grondige optreden van een stel inbrekers in een pinhoop herschapen.Enige tij-d geleden ontdekten onbekenden, dat de villa ver laten was. Zij drongen binnen en namen enige kleinigheden weg. Toen dit geen moeilijkheden opleverde, kwamen zij terug en verdwenen met een wa-t grotere buit. Zij zetten hun bedrijf voort, ook nadat alle meubels waren weggehaald. Geleidelijk werden de ra-men. het hout werk en zelfs de pannen van het dak gestol-en. Zaterd-agnochit stortten de res ten :n- D? politie is nu een onderzoek be gonnen, a-ld-us meldt A.F.P. De Amerikaanse democratische leider Adlai Stevenson, die met vakantie W Florence is. heeft in een vraaggesprek met' Itahaanse journalisten verklaard dat de internationale toestand op het og-en- biik ernstiger is d-a-n anderhalf jaar ge leden aldus meldt A.F.P. De belangrijke kwesties die op de Geneefse conferentie worden besproken kunnen volgens hem slechts op een topconferentie worden ge regeld. Hij gelooft dat in de herfst een topconferentie zal worden gehouden. Voorts verklaarde Stevenson dat hij zich nie-t meer kandidaat kan stellen voor hel Amerikaanse presidentschap. De Sovjet-Unie heeft minder dan tien intercontinentale raketten waarmee zij de Verenigde Staten kan bereiken, aldus heeft de Amerikaanse minister van defen sie. McF.lroy, gisteren ve-rklaard. De Amerikaanse defensieleidere geloven dal zij c-p dit gebied de Russen meer dan evenaren kunnen, betoogde de minister McElroy sprak voor de televisie. Gisteren is de 73-jarige voetgan-gster ■•vrouw E. J. van de Capelle-Dugas uit lem bij het oversteken van de Rijks- «*»aatweg ter hoogte van de Spaarneho- •esstraat aangereden door een motorrij wiel, dat in de richting Velsen reed en bestuurd werd door de 28-jarige C. P. G. uit Haarlem. Beide personen werden ernstig gewond en zijn per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht al waar de dame overleden bleek te zijn. De 20-jarige Ierse binnenspeler John Crossan van Coleraine is door Sparta ge contracteerd. Dennis Neville, de manager van de Rotterdamse club en William McNabb en Walker, die namens Coleraine optraden, zijn vanmorgen in Belfast tol overeenstemming gekomen over de trans, fersom. Aan Crossan is door de Leagues van Ierland en Engeland een levenslang ver bod opgelegd voor het spelen van com petitiewedstrijden omdat hij de amateurs bepalingen heeft overtreden, toen hij na het verlaten van Berry City als amateu' voor Coleraine ging spelen. John Crossan zal in Rotterdam een functie aanvaarden bij een Amsterdamse firma. Hij vertrekt over 14 dagen naar Nederland. Sparta onderhandelt, zoals bekend, nog over het aantrekken van nog een Ier, nl. Peter Fitzgerald, een speler van Water ford. De Amsterdamse rechtbank heeft een 22-jarige banketbakkersknecht uit Bussum die op 26 mei een poging deed om een huisvrouw in Huizen met een luchtdruk pistool te intimideren, een jaar gevange nisstraf opgelegd plus voorwaardelijke ter beschikkingstelling aan de regering. De vrouw toonde hem op de bewuste dag baar lege portemonnee, waarop de jongen zijn pistool weer opborg. In het daarna volgende gesprek kreeg de vrouw zoveel medelijden met hem, dat ze hem tenslotte uit het spaargeld van haar doch ter 100.- meegaf, waarmee hij beroeps kleding zou kopen, om een betrekking te aanvaarden. Daags daarna vond de vrouw dankzij de politie, tot wie ze zich richtte, uit dat hij haar maar wat op de mouw had gespeld en het geld had verbrast. De harmonisatie van de Benelux landbouw, maakte weinig vordering, aldus een conclusie van de „speciale j Beneluxcommissie" in een advies aan i de Sociaal Economische Raad. „Met een verdere vrijmaking van de onderlinge handel in agrarische pro* dukten zijn maar weinig resultaten ge boekt. Weinig maatregelen op het ge bied van landbouwpolitiek of markt gebied zijn genomen om dichter bli el kaar te komen. Elk land is zijn eigen weg gegaan en heeft zijn landbouw politieke maatregelen getroffen en ge wijzigd naargelang de eigen, nationale omstandigheden en opvattingen", aldus de commissie. De speciale Beneluxcommissie vindt het onjuist „deze teleurstellende resul taten te wijten aan de onwil der rege ringen of van het agrarische bedrijfs- Drie Amsterdammers van wie twee broers van elkaar zijn hebben aan de lopende b&nd des nachts inbraken ge pleegd in Amsterdam, Heemstede en Aer- denhout, waarbij een hunner als een slangemens door de smalle opening van de tralies kroop, welke voor het raam van een villa in Heemstede waren aange bracht. Het drietal stond voor de Amster damse rechtbank terecht en de officier van Justitie eiste tegen twee, die al meermalen veroordeeld zijn, anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en tegen de derde, die nimmer veroordeeld is. een jaar met aftrek van het voorarrest. Uitspraak 31 juli. De verdachten zijn resp. 25, 27 en 30 jaar oud. De een is al viermaal, de tweede ai negenmaal veroordeeld Bovendien loopt er nog een voorwaardelijke veroordeling tegen hen, terwijl een hunner z.ch ook zal moeten verantwoorden wegens het niet opgeven van inkomsten aan Sociale Zaken, waarvan hij steun trok. Ze zijn door werkloosheid tot hun inbraken gekomen. Een wag zo arm, dat hij een in de Heem- steedse villa gestolen broek mocht be houden anders kon hij met voor de recht bank verschijnen. Ze hadden in die villa ei 2 huisgehouden en een grote ravage aangericht Zij stalen er kledingstukken, een radio en een wekkerklokje. De bewo ners waren met vakantie. Ze zijn tenslotte gepakt t-oen zij een in braak pleegden in een iederwarenfabriek aan de Derde Hugo de Grootstraat te Am sterdam Tevoren hadden zij ruzie ge maakt met de directie van de fabriek toen zij daar oude metalen en dergelijke koch ten cn alleen wilden meenemen wat zij van waarde achtten, terwijl de directie eiste dat ze alle „oude rommel" zouden meenemen Ze besloten toen des nachts in dezelfde fabriek te gaan inbreken Ze forceerden een raam en wilden toen de brandkast openboren. Maar het gerinkel van net brekend glas van het raam had een inspecteur van de Nachtveiligheids- lienst, die eT surveilleerde, gewaar schuwd en hij betrapte de inbrekers op heterdaad Ze sprongen door het raam en gingen er van door De politie was intus sen gealarmeerd en zij wist twee hunner op de hoek LijnbaansgrachtBloemgracht te arresteren na enige waarschuwings schoten te hebben gelost. De derde werd de volgende dag in zijn woning gepakt. Alle drie bekenden volledig. „Uw goede bedoelingen hebben ernstige gevolgen gehad", zei de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart tegen een stuurman uit Nieuwkoop, die als stuurman van de wacht in de nacht van 13 februari j.l. met het schip „Helemar" bij Dun- more voor de Ierse kust op de rotsen is gelopen. De stuurman was tegen de or der van de kapitein in bij de nadering van de Ierse kust doorgevaren zonder hem te waarschuwen. De hoofdinspecteur van de scheep vaart, de heer J. Metz, vond dat deze leven om de eenmaal ingenomen stand- I scheepsramp uitsluitend te wijten is aan punten los te laten. De feitelijke om standigheden spelen hierbij een zeer belangrijke rol". De commissie ziet geringe mogelijk heden voor belangrijke schreden op de weg naar harmonisatie binnen afzien bare tijd. In de agrarische sector ziin Nederland en de Bleu steeds minder aanvullend en meer concurrerend. De vraag is, of drastische wijziging van het Bleu-landbouwbeleid, gezien de nu in gang gezette geleidelijke ver wezenlijking van de gemeenschappelij ke markt in EEG-verband een juiste handelwijze zou zijn. Het lijkt de spe ciale commissie dan ook geenst de aandacht vooral te concentreren op het toekomstige EEG-landbouwbeleid en te trachten dit beleid zoveel mogelijk in een voor de Beneltix-landen gunstige zin te beïnvloeden. De Westduitse industrie beleeft nog steeds een hausseperiode, ondanks de zomerperiode, aldus wordt door het ministerie van Economische Zaken te Bonn bericht. Het indexcijfer voor de industriële produktie (op basis 1936 is 100) bedroeg in juni 249, slechts drie punten lager dan in mei, toen het op één na hoogste cijfer sinds 1936 werd bereikt. In november 1958 bedroeg de index 258 en in juni van dat jaar 243. Het ministerie rapporteert, dat de produktie slechts weinig is beïnvloed door de vakanties. Men verwacht voor de nabije toekomst echter een daling, omdat er zo weinig werkzoekenden zijn. Op het ogenblik kent West-Duits land slechts 321.000 werklozen, vrou wen inbegrepen. de stuurman, die z.i. weliswaar geen non chalance. maar in ieder geval een jeug dige zelfoverschatting had getoond. De kapitein uit Groningen, die tijdens het vastlopen van he.t schip te bed lag, treft naar de mening van de heer Metz geen enkele blaam. Uit het onderzoek bleek, dat de kapi tein tegen middernacht naar bed was gegaan en zijn stuurman de opdracht had gegeven hem te waarschuwen zodra hij de lichten van de Ierse kust uit het duis ter zag opdoemen. De stuurman, die over alle navigatiemiddelen beschikte, had dit echter niet gedaan omdat hij vond, „dat de kapitein zijn rust nodig had en de route er bovendien niet moeilijk uitzag". „U had beter aan de kapitein kunnen overlaten of hij zijn rust nodig had", zo merkte de president op. De kapitein had niet erg van zijn slaap genoten, want om vier uur in de ochtend was hij plotseling wakker geworden door het lawaai van de motor. Door de patrijspoort zag hij dat de 500 bruto register ton metende „Helemar" vlak bij de rotsen zat. Op het moment dat Hij naar de brug rende Hen het schio vast. Het is later door de sleepboot „Sim- son" van bureau Weismuller vlotgetrok- ken en op het strand gezet. Het «elyp was zwaar beschadigd en ligt nog steeds óp de werf voor reDaratie Do Amsterdamse politie, die z.ch na <mb telefonische oproep van het slaohtoffei (jimgs ia twee politiewagens naar d.en# woning spoedde heeft zaterdagavond om streeks negen uur een 29-jarige reisleider en twee vrouwen t.w. een 24-jar.ge huie houdster en een 22-jarige schoonheids specialiste gearresteerd Dit drietal wa" er bijna jP geslaagd een juwelier van 1500 gulden aar contanten plus een aanta' kostbare armbanden, ringen en ,horloge6i die etUJiike duizenden guldens waard zijn. te beroven De reisleider was met de juwelier en een der vrouwen uit geweest Toen de luweliei daarbij enigsz.ns onder invloed van drank geraakte, kwam bij de twee anderen het plan op hiervan een lucra tief misbruik te maken. De juwelier rook echter Icn' en zag kans een taxj te nemen, waarmee hij alleen naar zijn woning te rugkeerde In di« tussentijd voorzag de reisleider «ich van het gezelschap van een tweede vrouw en met zijn drieën togen zij ver* volgen» naar het hui6 van de juwelier- Zij wisten deze te overreden hen binnen te laten, waarna de twee vrouwen de be woner ir do keuken gezellig poogden bezig te houden. Intussen zoccht de reis' leider in het. huis naar geld en sieraden De toch al acchterdochtige juwelier be merkte dü en poogde de politie te bellen hetgeen de vrouwen hem enkele malen w sten te verhinderen. De politie slaagd® er echter in de herkomst van de telkens afgebroken gesprekken vast te stellen et> Juist toen de reisleider er met 1500 gulden en de sieraden in zijn auto van door pocgd-i te gaan, arriveerde de eerste auto van de politie. Het drietal werd promp' ingerekend In het Algemeen Ziekenhuis te Baarn is in de ouderdom van 57 jaar overleden de heer H. van Polen, een der rijwielbe waarders bij het Hilversumse postkan toor. Hij_ is vrijdag op zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Rijksweg onder de gemeente Baarn achter een grote vee wagen langs tegen een enige centimeter5 op dit rijwielpad staande militaire vracht auto opgereden. De man, wie het uitzicht door de vee wagen werd belemmerd, kwam daarbij te vallen, werd zeer ernstig gewond eb werd in zorgwekkende toestand in he' Baarnse ziekenhuis opgenomen. Hij was gehuwd en vader van tien kinderen. In het eerste kwartaal van 1959 zij" de bruto-investeringen in vaste activ» óin Nederland iets gestegen ten opzicht® van het eerste kwartaal van 1958, aldu# blijkt uit gegevens van het C.B.S.; edi wel van 1.819 miljoen tot 1.875 mil joen tegen 2.240 miljoen ln het vlerd® kwartaal van het afgelopen jaar. Hier van was voor rekening van de overheid 259 miljoen (in le kw. en 4e kw. 195& resp. 228 en 392 min.) en voor rekening van de bedrijven 1.616 (1.591 en 1.848) miljoen. De totale bruto-investeringen 'b vaste activa hebben over 1958 8.21" miljoen bedragen tegen 8 910 miljoen in 1957, waarvan voor rekening van de overheid 1.293 miljoen en voor rekening van de bedrijven 6.91^ (7.513) miljoen. In de mijnbouw, bouwnijverheid, ove rige nijverheid en openbare nutsbedrij ven werd in het eerste kwartaal 1953 geïnvesteerd voor 576 (in le en 4e kW- 3958 resp. 588 en 626) min. en i<J 1958 in totaal voor 2.367 (in 195' 2.654) min., in de exploitatie van wo nineen 381 (366 en 499) min. en f 1.8!» (1.872) min. en in verkeer en vervoeb 325 (366 en 399) min. en 1.529 (1.763) miljoen. In woningen werd geïnvesteerd: ib het le kw. voor 381 (le en 4e kw. 195° 366 en 499) min. en in 1958 1.815 (1.872) min., in gebouwen voor bedrijven en overheid 396 '333 en 389) min. e» 1.479 (1.383) min., in weg- en water bouwkundige werken (lncl. landaan winning en ontginning) f 160 (167 en 301) min. en 988 (1.106) min. en i» machines en overige uitrustingsstukken. 6C8 (596 en 679) min. en 2.476 (2.787)) miljoen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8