4 GOUDREPEN voor 50 cent 2 pakken z°ok" Pudding 1 rol Ruitjes biscuits voor 40 cent Zoek het in VERTEL DE WAARHEID VERGOEDING ZOUTSCHADE DE EFTEMNfi™ 1 S Gevolgen van K.L.M.-besluit voor Rotterdamse luchthaven Vals verslag van debat Kbroesjtsjev-Nixon Scherp herderlijk schrijven van Keralase aartsbisschop DE KOFFIE-EN THEEZAAK STAP OP S lintei Meer kans op langere startbaan Loonsverhoging voor N.S.-personeel Vele weg genen wijzigingen de letterlijke tekst Inzending lijst van katholieke communisten voor 31 juli gelast samen 50 cent in iliu reclame, MAAR DOE HET GOED! De krant kunt U niet missen. GEEN DAG! Provinciale Publ i c a lie Nienivs trekt altijd iedere dap ADVEKTL.N 1IL-MEUWS Kerosine-opslag Brand in Brussels paleis gesticht Dader in arre&i Op zee nieuwe proef met kikvorsmannen Conducteur mishandelt trampassagier IN DÊ „PRAYDA" ui Drie Joegoslaven wilden meer verdienen Nederland? Ise pianist verongelukt Schouten en v. d. Gijp niet op transferlijst WOENSDAG 29 JULI 1959 PAGINA (I Bij elke» aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie 'WW Achterhoek Vakantieboek ARNHEM "DE HEMELBERGH" Kemperbergerweg 111, tel. 08300-24604. R.-K. Vakantiehuis en jeugdherberg voor jongens en meisjes boven 17 jr. Vraagt prospectus. BOXTEL DIEREN GELEEN (Zuid-Limburg) GR0ESREEK -DIE hooghe HULSBERG bij Valkenburg VAKANTIE IN Z.-LIMBURG NOORDWUK/ZEE ULVENH0UT bij Breda gouw WALA verkoop tegen opruimings- prijzen restanten pyama's - aparte modieuze mo dellen nu bij WALA Speciaalhuis stukken goedkoper dan normaal en wel voor één prijs S F<p step-ins van Neder- Op de Rotterdamse luchthaven was men bijzonder ingenomen met de van de K.L.M. afkomstige mededeling, over vliegen van af Rotterdam, Uiteraard was men er op de hoogte van het voornemen van de Nederlandse maatschappij om „Zestienhoven" in haar net te betrekken, doch men had nog geen officiële bevestiging ontvangen van de beslissing. Het communiqué van de K.L.M.-directie mocht als zodanig worden gezien. Meer gerucht Rotterdams commentaar gwr meen afzijdig kon blüven, Voldoening Uitbreiding gebouwen Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd NSC ui eek Geldig tot en met 4 augustus 1959 £907 29 m UW EIGEN LAND 150.000 ha. bosrUk vakantiegebied. Gratis geïllustreerde vakantiegids: POSTBUS 10 LOCMEM I nPUFM „Hotel Berkeloord" LUVntin Telefoon K 6730—1500 A.N.W.B.-K.N.A.C.- en V.T.B.-Hotel. „Geniet vakantie in mooie rustige omg." Tennis, zwem- kano- en vis sport bij het hotel. Heropend, gemo derniseerd en uitgebreid. Vr. inl. F. E. de Deken, eig. IDEAAL UITGANGSPUNT VOOR TOCHTEN IN HET HART VAN BRABANT. Goede hotels. Inlichtingen en folders: V.V.V., Rechterstraat 52. Telefoon 303. Hotel-Café-Rest. „DE KrOON" Eindelijk Rust De verkeersweg is omge legd - De zaak waar men U verzorgt. 5 ERMEL0 VAKANTIEHUISJES nog vanaf 1 augustus, met str water. H KORTLANG. Fokke Kortlang^ laan 101. Errrielo Nog vrij pension v.a. 3/8 bij part. Prima verzorging, warm en koud str. water., 7 p.p.p.d. Fam. Walda, Lavendelstraat 11, Geleen. Telef. 3095. unUMDtLIV HOENDERBERGH" Vakantieoord voor r.-k. jongelui van 17—30 jaar. Gelegen op het hoogste punt van de omgeving. Sportveld - terras met prachtig uitzicht. Vraagt prospectus, telefoon 08891494 PENSION RIETRAE, Raadhuisstraat 4. Nog enkele kamers vrij. Volledig pen sion ƒ7.p.p.p.d. Prima keuken. Ka mers met str. water. Tel. 04405-305. KLIMMEN b'i Valkenburg. Pension aangeb. M. Janssen, Hout- str. A 43, Klimmen. Tel. 04405-328. Prima keuken, mooie omgeving, pensionprijs £6.50, sept, f 6.— p.p.p.d. Grote schaduwrijke tuin. Pension aangeboden in Boclioltz bij Vaals, f 6.50 p. p. p. d. L. Smitsmans, Emmastr. 23. Vak.huis „GOLFZ1CHT", Golfweg 15, Tel., 2962. Vlak bij zee. Gezins-, Dames- en He renkamers. Goede verzorging. Vanaf 45.- p.p.p.w. Voll pens. Gezinsk. bez. v. 18/7 tot 8/8. ZOMERVERBLIJF TE HUUR, incl. gas, water en liéht; vanaf 9 aug. '59 vrij, a 100.per week. L. Paulussen, Dorpsstraat 7, Ulvenhout. Bij Koninklijk Éesluit is het tijdstip, vóór hetwelk watersnood- schade zich moet hebben geopenbaard om onder de werking van de Wet op de Watersnoodschade 1953 gebracht te kunnen worden, vastgesteld op 20 juli 1959. Dit brengt mede, dat ook de zoutschade in de particuliere sector aan huizen en andere gebou,wen, welke een gevolg is van de watersnoodramp van 1953 en geregeld is in de „Regeling afkoop zoutschade waters noodramp 1953", zich vóór bedoelde datum moet hebben geopenbaard; teneinde voor een vergoeding (afkoopsom) inge volge genoemde regeling in aanmerking te komen, dient deze schade aangegeven te worden vóór 20 januari 1960. De beide genoemd^ tijdstippen gelden voortaan In afwijking van reeds vroeger in de pers verschenen mededelingen niet alleen voor de bovenbedoelde zoutschade, doch eveneens voor de zoutschade, welke een gevolg is van de Inundaties in de jaren 1944'1945. Na 19 januari 1960 ingediende aangiften zullen buiten behandeling blijven. De aangiften dienen te "geschieden met gebruikmaking van formulieren, welke thans gratis verkrijgbaar zijn bij de ge meentesecretarieën in de destijds getroffen gebieden, waar-* voor de zoutschaderegelingen gelden. De formulieren gaan vergezeld van een uitvoerige schriftelijke toelichting; zij dienen door middel van de daarbij beschikbaar gestelde portvrije en reeds geadresseerde enveloppen te worden toegezonden aan' de Schade-enquête-commissie, resp. het Rampschadebureau te Rotterdam. ook 'V Een unieke gelegenheid om U 'n schat van een pyama voor heel weinig aan te schaften! chique nylon jupons, 10 cm brede entredeux van kant en plissé, royale volant met kant versierd w elegante witte broché corsetten,sbnkmakend en steungevend met extra elastieken inzetsels, model zijsluitirig, in meerdere heupwijdten J lands meest bekende A&sèX*# merk, extra stevige kwa liteit, niet noemenswaar dige schoonheidsfoutjes, van 7.95 voor 3.97 16.97 Amerikaanse nylon beha's, geheel doorge stikte cups met gevoerde ondercups, elastieken tus- senzetsel, van 4.50 voor 2 ...en lot 6 aug. 10°KORTING op alle WALA BEHA'S, CORSETTEN, enz. RotterdamMeent 67 Burg. Baumannlaan 124 Noordsingel 39 Schiedam: Oranjegalerij Croene Hiiledijk 267 Vlaardingen:Gcd.Bicrsloot Dordtselaan 112 hoek Korte Hoogstraat De beslissing zal, naar men ons van de zijde van de vliegvelddirectie mededeel de, wel enkele gevolgen hebben voor de voorzieningen van „Zestienhoven". Men is daar wel gewend aan het neerstrijken van grote toestellen, doch het starten en da len van Viscounts plaatst „Zestienhoven" toch voor aparte problemen. De Viscount is een zgn. turbo-prop-toe- stel; de propellers worden aangedreven door uitlaatgassen en draaien op een zeer hoog toerental, waardoor de snelheid ai aanstonds groot is. Tot nog toe is er op „Zestienhoven" nooit een Viscount gezien. „Dit toestel zal, nu wjj nog over een 1300 meter startbaan beschikken, wel met een verminderd startgewicht vliegen, omdat een 1300 me- terbaan het voor een Viscount vastgestel de minimum is. Dit brengt met zich mee, dat de kansen op de verlenging van de startbaan aanzienlijk zijn gestegen," zei men ons. Een andere consequentie is, dat moet worden voorzien in aanvoer en opslag van kerosine, de goedkope brand stof, waarop de Viscount draait. Er zal dus wel een grote tankwagen verschijnen, terwijl ook een opslagtank moet worden geplaatst of ingegraven. Hoe het met het reparatiebedrijf gaat, werd ons nog niet duidelijk gemaakt. Waarschijnlijk zal de K.L.M. hier zelf voor te zorgen hebben, misschien in samenwerking met Rotter dam Air. Een andere voorzeniing. waaraan be hoefte bestaat is de I.L.S. (Instrumental Landing System), met welk hulpmiddel vliegtuigen bij slecht zicht zonder radar kunnen landen. Bijna alle luchthavens zijn voorzien van deze installatie, „Zestien hoven" echter niet. De verschijning van de Viscount brengt verder met zich mee, een uitermate zorg vuldig schoonhouden van startbaan en platform. De brandweervoorzieningen op „Zestienhoven" behoeven niet te worden uitgebreid. Hiermede is de Rotterdamse luchthaven een grote .slag voor op tal van internationale luchthavens. Tenslotte zullen de omwonenden reke ning moeten houden met een groter ge rucht dan tot nog toe, omdat de Viscount een nogal aparte en luide toon voert. Wat al lang te voorzien was, wordt thans een feit. De Rotterdamse luchtha ven, wier vervoerscijfers zich in sterk opwaartse lijn bevinden, ontwikkelt zich zo snel, dat de K.L.M., de Nederlandse na tionale luchtvaartmaatschappij, niet lan- Reeds meermalen was de directie ge polst over een opneming van „Zestien hoven" in haar verkeersnet, doch de ant woorden, die hieröp werden gegeven, duidden er steeds op, dat de K.L.M. eerst de verdere ontwikkeling van de luchtha ven wilde volgen, alvorens tot een besluit te komen. In Roterdamse kring had men van den beginne af al zoveel vertrouwen in „Zes tienhoven". dat men zich verwonderde over dit lange talmen. Geruchten, als zou de Nederlandse luchtvaartmaatschappij de hand hebben in een actie ter beperking van de mogelijkheden tot verdere ont wikkeling van de Rotterdamse luchthaven werden ontkend; het thans genomen be sluit moge als een afdoende ontkenning worden gezien van elk pogen van de K.L.M. om een grotere ontplooiing van „Zestienhoven" tegen te gaan. Wanneer men de Rotterdammers hoort over de K.L.M.-beslissing, dan kan men hun uitingen samenvatten in deze korte maar krachtige opmerking: „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". En dit „ten halve gekeerd" dundt dan op de kansen, die verscheidene buitenlandse luchtvaarmaatschappijen reeds hebben gegrepen. Zo konden buitenlandse lijnen op „Zestienhoven" al dien envoor de aan voer naar de eindpunten van belangrijke Internationale maatschappijen als de Brit se B.O.A.C. en de Amerikaanse P.A.A „Zestienhoven" werd ook ereds de Ne derlandse schakel in een Engels-Duitse luchtverbinding. De loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. U. Schilthuis, verklaarde over het jongste besluit van de K.L.M.: Het is van algemene bekendheid, dat Rot terdam dé K.L.M. op zijn luchthaven node heeft gemist en het stemt dan ook tot grote voldoening, dat onze nationale luchtvaartmaatschappij voornemens is op „Zestienhoven" te gaan vliegen. Dat daarmee oude banden zijn hersteld is na tuurlijk bijzonder aangenaam, want Rot terdam heeft met Waalhaven een belang rijke rol gespeeld in de geschiedenis van de K.L.M. Die gemeenschappelijke ge schiedenis is niet plotseling afgebroken zoals jvel eens ten onrechte wordt ge meend. In goede verstandhouding hebben beide partijen, als ik het zo noemen mag, in de achter ons liggende jaren contact onderhouden en daarbij zijn alle mogelijk heden onder ogen gezien. Wij zien, zo vervolgde de loco-burge meester, in de plannen voor de nieuwa lijn een erkenning, dat de luchthaven haar levensvatbaarheid volledig bewezen heeft. Dat sprak al duidelijk uit de vervoers cijfers en het welkome besluit van de K.L.M. geeft daar nog meer reliëf aan. De heer U. F. M. Dellaert, directeur van cUt N.y. Luchthaven Schiphol, gaf de yol- gende commentaar op het besluit van de directie van de K.L.M. om het vliegveld „Zestienhoven" met ingang van de win- terdienst op 1 oktober a.s. in haar lucht net op te nemen: „Van Rotterdamse zijde is via de volks vertegenwoordiging en ook daar buiten steeds betoogd, dat de exploitatie van het vliegveld „Zestienhoven" wil voorzien in de specifiek Rotterdamse behoeften aan luchtverkeer. Indien Rotterdam deze ex ploitatie blijft zoeken in de lokale sfeer, dan wordt dit door Schiphol als normale concurrentie aanvaard." De heer A. W. F. van der Hoek, haven meester van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, zeide o.m.: „Het stationsgebouw dient te worden uitgebreid. Plannen daarvoor worden in gereedheid gebracht en zullen in de ge meenteraad ter sprake komen." Op de vraag of Rotterdam de specifieke behoefteri aan luchtverkeer nog steeds in de lokale sfeer zag, zei de heer Van der Hoek dat dit inderdaad het geval is. „Rot terdam streeft niet naar intercontinentaal geregeld luchtverkeer, noch wil Zestien hoven een knooppunt worden van inter nationale lijnen". In de nacht van maandag op dinsdag is in het Egmontpaleis te Brussel brand ge sticht, aldus meldt Belga. Er .waren ver scheidene brandhaarden, onder meer op de gelijkvloerse verdieping in de vertrek ken van de Unie van internationale ver enigingen, de voormalige particuliere bi bliotheek van de hertog van Arenberg en op de eerste verdieping in een door de stad Brussel aan eên hotel verhuurd ver trek. De rook die uit de eerste verdieping op steeg, is omstreeks 1 uur opgemerkt door een agent van de politiepost op de bin nenplaats van het paleis. Dank zij het snelle en doeltreffende ingrijpen van po litie en brandweer konden de vlammen worden gedoofd. De schade is vrij aanzienlijk, voorna melijk in he archief /an de Unie van Internationale vereriigir.gen. De meubelen en een gedeelte van de bibliotheek ztln verbrand. Gelukkig zijn oude publikaties uit 1850 niet fjoor hef vyur aangetast Er is op drie plaatsen brand gesticht, nil op de behedenver-dtepinig, op de eer ste en op de tweede etage. De brand weer was met twee lichte spuiten het vuur in anderhalf uur meester. De dader, een 37-jarige timmerman zon der vaste verblijfplaats, heeft zichzelf bij de politie aangegeven. Hij verklaarde dat hij het paleis was binnengegaan om te ste len, maar dat hij uit woede, omdat ht] niets van zijn gading vond. brand had gesticht. Men gelooft niet dat de dader de pyro maan is. die de afgelopen maanden op verscheidene plaatsen aan het werk is ge weest, Bij de wijziging van het sinds 1 juli 1956 van kracht zijnde Reglement Dienstvoor- .waarden der Ned. Spoorwegen, die per 1 juli 1958 haar beslag kreeg, wetd in ver band met vragen, welke rezen met be trekking tot een systeem van prestatie beloning vooralsnog een uitzondering ge maakt voor een deel der voorgestelde loonsverhoging. Thans hebben de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars beslist, dat de nog niet gerealiseerde twee procent alsnog met^ingang van 1 januari 1959 kan wor- den*"toegekend. De resultaten van het onderwater- onderzoek op de Noordzee voor -de kust van IJmuiden ten behoeve van de vis serij zijn van dien aard geweest, dat de proef herhaald zal worden. Boven ver wachting trof men op een diepte van circa 20 meter voldoende zicht om de vissen, de stand van het net, e.d. te ob serveren. Bij gunstig weei zullen daar om eind augustus of begin september opnieuw kikvorsmannen met het vis serij-onderzoekingsvaartuig naar zee gaan voor onderwateronderzoek. De Amsterdamse tram, een- bron van conversatie voor de passagier, is het on derwerp van gesprek geweest in het zaal tje van de Amsterdamse politierechter, mr. B. van der Wacrden. Het betrof meer in het bijzonder de gedragingen van een conducteur, die op 27 februari van dit jaar de journalist C. Noordewier tegen do kin had geschopt en diens keel had dicht geknepen. „Ik weet dat ik te ver ben gegaan maar het was a'lemaal piet gebeurd als hij mij niet eerst had gestompt en geschopt." zo verontschuldigde de verdachte zich. De politierechter merkte op dat de journalist zich volgens getuigen juist erg beheerst had gedragen, toen hij zelf de schoppen had geïncasseerd. De officier van justitie i -iste f 50 boete en 14 dagen gevangenis-' straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter maakte er 30 boete van maar ging voor de rest met de eis van de officier mee. De journalist ontkende zelf geschopt of geslagen te hebben. Ook de getuigen had den dit niet gezien. Hij was op de hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Albert Cuypstraat op de bijwagen van lijn 16 gestapt, hoewel de conducteur hem te kennen gaf dat de trarri vol was en er een andere tram achteraan reed. De heer Noordewier, die helemaal geen volgtram zag, wilde niet meer uitstappen. De con ducteur liet toen de tram midden op de rijbaan stoppen en begon de journalist met zijn schoen te bewerken. Dit bracht de journalist er toe nu vierkant te weige ren de tram te verlaten. Enkele haltes verder bij het Concertgebouw was de conducteur, die inmiddels een andere baan bij de gemeente heeft gekregen, nog steeds niet van zijn woede bekoeld. Hij was opnieuw op de journalist afgekomen •n had hem de heel dichtgeknepen. Na een vergelijking tussen wat de Pravda" van vrijdag van de woorden wisseling van vrijdag tussen de Russische premier, Khroesjtsjcv en de Amerikaanse vice-president, Nixon, en de letterlijke verslagen ervan in de westelijke pers, zyn de westelijke waarnemers van oordcel. dat er weinig terecht, is gekomen van Kroesjtsjevs belofte, dat het Russische volk letterlijk zou horen wat er gezegd was. De Amerikaanse vice-president wordt in het verslag afgebeeld als iemand die zich zwakjes verdedigt tegen een vól komen dominerende Khroesjtsjev. Daar enboven wordt de Russische premier let terlijk geciteerd en Nixon meestal indi rect en slechts vijfmaal direct, telkens met opmerkingen van een zin. Enkele op merkingen van Khroesjtsjev werdon weg gelaten of gewijzigd en enkele opmerkin gen van Nixon werden toegeschreven aan Khroesjtsjev, aldus de westelijke waar nemers. De Londense „Daily Telegraph" schrijft dat de vergelijking aantoont, dat Khroesjtsjev zijn belofte over een volle dig verslag van de woordenwisselinjfvóor het Russische volk niet is nagekomen. De Zweedse „Dagens Nyheter" noemt het verslag een volkomen vervalsing. De „Daily Telegraph" geeft de volgen de voorbeelden: Khroesjtsjev zei, dat Rus sische boeren en staalarbeiders zich een huis van 14.000 dollar zoals staat op de Amerikaanse tentoonstelling, kunnen ver oorloven. De „Pravda" liet deze opmer king in het verslag weg. De opmerking van Khroesjtsjev, dat alles wat een Rus te doen heeft om een huis te krijgen is, i de Sovjet-Unie geboren te zijn, werd dooi du „Pravda" gewijzigd in: Iedere Rus van het mannelijk geslacht heeft recht van het gemeentebestuur een huis te eisen. De opmerking van Nixon, dat de Amerikaanse en Russische arbeiders zouden moeten samenwerken zoals dat gebeurd is bij de opbouw van de tentoon stelling in Moskou, werd door de „Prav da" toegeschreven aan Khroesjtsjev. Nixons verontschuldiging, dat hij met 'zijn gastheer, Khroesjtsjev, aan het debatte ren was gegaan, werd door de „Pravda" weggelaten, evenals Khr02s.jtsj.evs belofte dat het Russische volk een letterlijk ver slag van de woordenwisseling zou lezen Ook de vele sarcastische en woedende opmerkingen van Khroesjtsjev worden weggelaten, aldus de „Daily Telegraph". Hetgeen Khroesjtsjev zei, werd bijge werkt tot een samenhangend geheel, ter wijl Nixon werd afgebeeld als iemand die van onderwerp verandert of grapjes maakt, telkens als hij in het nauw komt. De politie te 's-Gravenhage heeft uit het verhoor, dat is gevoerd mot hulp van een tolk, kunnen opmaken, dat de drie Joegoslaven, die vrijdagavond om half tien onder een trein in 's-*Gravenhage afri- vcerden, niet om politieke redenen hun land hebben verlaten. De drie mannen zijn Iputer en alleen uit hun land vertrokken, omdat zij er de levensstandaard te laag vonden. Met name waren zij van oordeel, dat ze er „te weinig verdienden". Het ligt in cie bedoeling dat de drie mannen over ■jle Duitse grens zullen worden gezet. De minister van Justitie moet echter aan de- zo uitwijzing nog zijn goedkeuring hech ten. Blijkens een mededeling van de directie van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is gedurende een storm ter hoog te van Fremantle (Australië) de 55-jarige heer J. G. van Diepenbeék uit Amster dam, pianist van het scheepstrio van het hi-s. -.jQhan van Oldenbarnevelt" een do delijk ongeluk overkomen. De begrafenis zal te Melbourne plaatsvinden, waai' de „Oldenbarnevelt" morgen wordt verwacht. Volgens een radiobericht, dat in Mel bourne is opgevangen, zijn in dezelfde storm verscheidene passagiers gewond. In de Sportkroniek van deze week. hel officiële orgaan van de KNVB, staat, dat de Fcjjenoordspelers Cor van der Gijp en Henk Schouten hebben verzocht op de transferlijst te worden geplaatst. De heer Kieboom- die wij naar aanleiding van dit voor Rotterdamse sportkringen alarme rende bericht opbelden, zei echter, dat het verzoek van beide spelers weer ingetrok ken was. Zowel Schouten als Van der Gijp heb ben gepoogd een beter contractte krij gen, maar nadat het Feijcnoordbestuur hun had medegedeeld, dat een speciale, Commissie aan de hand van de prestaties I mene In een scherp en krachtig geformuleerd herderlijk schrijven heeft de aartsbisschop van Ernakuiam, mgr. J. Parccattil, de Keralase katholieken verboden zich aan te sluiten bij zgn. onafhankelijke katholieke organisaties. wei: niet de kerkelijke goedkeuring hebben gekregen, aldus meldt het K.N.P. Hij gelast voorts dat een lijst van alle katholieke communisten in ziill aartsbisdom voor 31 juli bij hem moet zijn ingeleverd. Tevens herinnert hij eraan, dat communisten of sympathisanten, geen recht hebben op een christelijke begrafe nis en dat hun de sacramenten worden geweigerd. Mgr. Parecattil waarschuwt in zijn herderlijke schrijven voor de communis tische pogingen om in het katholieke or ganisatieleven te infiltreren. Zijn her derlijke br^ef is hét resultaat .van de po gingen van communisten om zgn. katho lieke organisaties o te bouwen en zo doende het Katholiek» kamp te verdelen. Met name noemt de aartsbisschop de Al gemene katholieke Liga van Kerala en d progressieve katholieken. Als voor- beejd van infiltratie vermeldt de aarts bisschop de optocht in Ernakuiam, waar aan 7000 personen deelnamen. In deze optocht, welke door de communisten was georganiseerd, werd een vaandel mee gedragen met de afbeelding van het H. Hart met bloedende wonden. De Alge- katholieke Liga van Kerala was de beloningen zou vaststellen, gaven zij vertegenwoordigd airmede communist! er beiden de voorkeur aan in 'de Feijen- sche partijafdelingen en vakorganisaties, oordkleuren te blijven spelen. i Het aartsbisschoppelijk herderlijke schrijven wijst p de patriottische be wegingen in andere communistisch ge regeerde landen en zegt, dat zij steeds de kern zijn van de zgn. nationale ker ken. Hef voornaamste doel dezer natio nale kerken is, aldus de aartsbisschop, de doelstellingen van hef communisme tot uitvoering te brengen door één Iijrr te trekken met de communistische lei ders. Mgr Parccattil -zegt, dan ook. dat de communistische regering van Kerala aan de progressieve katholieken van het land alle steun zal verlenen. De aartsbisschop benadrukt evenwel, dat zijn verklaring niet gezien moet wor den als een teken, dat er veel communis ten onder de katholieken zijn, al zijn er "atuurlijk wel. Maar sommigen keren te rug van hun communistische sympathieën door de houding van de regering tegen over het onderwijs. Wij zien dit, aldus de aartsbisschop, als een teker, van de god delijke Voorzienigheid, welke zelfs uit het kwaad goed kan doen voorkomen Dit neemt niet weg, dat de katholieken van Kerala zijn gewikkeld in een „strijd op leven of dood" voor hun rechten als staatsburger en als leden der katholieke Kerk. Het herderlijke schrijven van de aartsbisschop van Ernakuiam (Syro Mala- barese Ritus) is een der krachtigste stel lingnemingen. welke de kerkelijke leiders in Kerala hebben ingenomen sedert de communistische regering haar aanval op de katholieke en andere bijzondere seho- - len is begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6