Daqblad voor Schiedam en omstreken Naar een gedifferentieerde loonpolitiek Bij betere arbeidsvoorwaarden geen verhoging van de prijzen vorm van Binnenstad halve meter onder water Hg tm Nixon uit Siberië terug in Moskou Veel n. weinig in jeut Angst voor besmetting met Westelijke geest Kerala bevrijd van rood regiem brood Wenen AANWIJZINGEN AAN RIJKSBEMIDDELAARS Produktiviteits- stijging voorop Twee nieuwe huisprelaten Brandweer iverpt zanddammen op Skulsje zeiien op hei Pikmeer Morgen reist Amerikaanse vice-president naar Polen Germaine Richier overleden Warmste juli sedert 1947 Mgr. Van O dijk en mgr. Terstappen Wolkbreuk boven Tilburg Op één juli van na zonnigste deze eeuw Weer wordt weer beter Het weer in Europa ZA'ltROAG 1 AUüUöIüd iüa&i Aan zee nieuwe leaamscne courant Verhogingen van de arbeidskosten mogen ook op langere termijn niet leiden tot verhoging van de binnenlandse prijzen. Deze hogere kosten moeten gerechtvaardigd worden door stijging van de produktiviteit. De verkorting van de werkweek van gemiddeld achtenveertig tot- ge middeld vijfenveertig uur dient etappegewijs te geschieden. Afwijking van de tot dusver gehanteerde richtlijnen inzake lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan worden toegestaan. Dit zijn enkele algemene aanwijzingen die staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken) namens de regering aan het College van Rijksbemidde laars heeft gegeven. Zjj luiden in hun totaliteit als volgt: 1. De datum van afloop van een CAO zal bepalend zijn voor het tijd stip, waarop een wijziging tot stand kan worden gebracht. Evenwel kun nen thans lopende contracten, die na 31 maart 1960 eindigen, reeds per die datum worden gewijzigd. Indien een CAO inhoudt een wijziging op andere dan de genoemde tijdstippen (de „openbreekclausule") dan zal het van de formulering van de desbetreffende bepalingen afhangen, of onder de on derhavige omstandigheden van het gewijzigde loonbeleid gebruik kah worden gemaakt voor zulk een tus- tentijdse wijziging. 2. Onder de hierna te vermelden voor gaarden staat het college afwjiking toe van de tot dusver gehanteerde richt lijnen op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Daarbij 3al het mogelijk zijn, dat op voorzichti ge wijze een begin wordt gemaakt met pen vermindering van de gemeenteklas- senverschillen. Het college betrekt in zijn beoordeling tevens de uit de voor stellen voortvloeiende loonstructuur met inachtneming van de destijds na overleg met de Stichting van den Ar beid vastgestelde maatstaven.. Eventu ele voorstellen tot ondernemingsgewijze differentiatie behoren tot de competen tie van het bedrijfstaksgewijze overleg. Het. coilegb zal onder bepaalde voor- Waarden, waaronder begrepen een re delijke continuïteit van de regeling, zijn medewerking verlenen aan voorstellen tot het instellen of verbeteren van ^instdelings-, gepremieerde spaar-, Pensioen.,of andere regelingen. Ceen doorberekening 3. De betrokken partijen dienen blijk geven er zich van bewust te zijn, "at de kosten der overeen te komen Verbeteringen van de lonen of andere arbeidsvoorwaarden niet in de prijzen Jhogen worden doorberekend. De par- Men aan werkgeverszijde dienen zich Voor tie gehele periode, waarop de voor stellen betrekking hebben, sterk te ma ren. dat de daaruit voortvloeiende ver hogingen van de arbeidskosten ook op angere termijn niet leiden tot verho- Flng van de binnenlandse prijzen. Der halve moeten deze hogere kosten wor- 'Jen gerechtvaardigd door stijging van *1" produktiviteit in de bedrijfstak of F® onderneming. In beginsel dient claar- h'.l te worden uitgegaan van de in de bedrijfstak of de onderneming te ver dachten toeneming van de produktivi- 'e't gedurende een toekomstige periode, h'e in geen geval de duur van de CAO bover. mag gaan. Deze verwachting kan aannemelijk Worden gemaakt mede aan de hand van gegevens omtrent de produktie Per werknemer, zoals deze zich in het V'erleden Jieeft ontwikkeld. In de be ginperiode der differentiatie mag haast de in de toekomst te verwach ten toeneming van de produktiviteit Jn het algemeen slechts rekening "den gehouden met de productivi teitsontwikkeling in de bedrijfstak of de onderneming gedurende het jaar 1959, voorzover deze nog niet in de lonen of andere arbeidsvoorwaarden tot uitdrukking is gekomen. Een en ander met inachtneming van de ten laste van de ondernemingen komen de compensaties voor de in de eerste "elft van 1960 te verwachten huur-en melkprijs verhogingen. I" bijzondere gevallen kan het gewenst worden ge oordeeld, de ontwikkeling van de Rentabiliteit, welke bij een gelijkblij kend prijspeil de ontwikkeling van de Produktiviteit zal weerspiegelen, in dc motivering te betrekken. t. Het college zal welwillend wgenover meerjarige contracten. Het ,al daarbij de voorkeur geven aan con tacten, waarin wordt voorzien ui op eenvolgende verbeteringen van de lo- hen of andere arbeidsvoorwaarden, die ■In afgestemd op de in de bedrijfstak ,.P jaarbasis te verwachten ontwikke- "hg van de produktiviteit. Bindend vastgestelde regeling 5- Indien de door partijen in een be- 1 drijfstak voorgestelde verbeteringen van de lonen of andere arbeidsvoor waarden zozeer de gemiddelde natio nale stijging van de produktiviteit overtreffen, dat daaruit naar het oor deel van het college bezwaarlijk te achten gevolgen, b.v. in verband met de situatie op de arbeidsmarkt, zouden voortvloeien, dan nodigt het partijen uit, de voorstellen zodanig te herzien, dat de bezwaren worden ondervangen. Wordt daaraan »'et in voldoende ma te tegemoet gekomen, dan kan heit col lege zo nodig een beslissing nemen by bindend vastgestelde regeling. Indien het voorgaande leidt tot een verminde ring van kosten t.o.v. de kosten der aanvankelijke voorstellen, dan dient de ze vermindering in beginsel, voorzover het goederen en diensten voor de bin nenlandse markt betreft, tot een prijs daling te leiden en voorzover bet goe deren en diensten voor de export be treft, tot een bevordering van winstde ling. 6. Het college kan van het boven staande afwijken, indien zulks na ver loop van tijd uit een oogpunt van coör dinatie noodzakelijk zou worden geacht, of indien het niet tot het bedrijfsleven behorende sectoren betreft, die geheel pf gedeeltelijk hun inkomsten vinden in contributies cn/of subsidies. Zulke afwijkingen zullen niet zijn toegestaan dan na overleg met de betrokken mi nister. 7. In een tijd van volledige of o\ er- matig grote werkgelegenheid zal het differentiatie-beleid met. een grotere voorzichtigheid dienen te worden toe gepast dari wanneer meer evenwichtige verhoudingen heersen. Dit geldt even eens in een periode van grote werkloos heid. Do mate, waarin uit een oogpunt van coördinatie remmend zal dienen te worden opgetreden, wordt derhalve me de bepaald door de werkgelegenheid. 8. Indien besloten wordt tot oen ver korting van de wekelijkse arbeidsduur van gemiddeld achtenveertig uur tot gemiddeld vijfenveertig uur, dan dient de invoering te geschieden in het kader van een ctappegewijze vermindering. Onder bijzondere omstandigheden, waarin voor bepaalde ondernemingen een verkorting van de arbeidsduur met drie uur ineens om organisatorische en/of produkticteehnische redenen de voorkeur zou verdienen boven een meer geleidelijke invoering, dan zal zulk een verkorting mogelijk zijn. mits daardoor geen ernstige moeilijkheden ontstaan voor andere ondernemingen of bedrijfs takken, aldus de aanwijzing. Ceen principiële veranderingen Tijdens een persconferentie hebben o.a. minister Van Rooy en staatssecre taris Roolvink enige toelichting ver schaft. De minister deelde, in antwoord op een vraag mee dat er na het ge sprek met de ^tichting van den Arbeid enige wijzigingen in het ontwerp zijn aangebracht. Deze wijzigingen zijn ge baseerd op suggesties van de Stichting, zijn in- sommige gevallen zelfs letterlijk overgenomen, doch zij be tekenen niet, dat in het beleid van de regering inzake de gedifferentieerde borden gehouden met de produktivi-loonvorming principiële veranderingen j. u.j-:irrfoi- "''gekomen zijn. Zjj betekenen evenmin, dat er grote materiële verschillen met de oude opzet zijn ontstaan. Staatssecretaris Roolvink gaf een be langrijke toelichting bij punt 6. dat doelt op een mogelijkheid tot afwyking van de nu gegeven spelregels na ver loop van tjjd. Hjj zei, dat hij hierbij niet denkt aan de nabije toekomst. HU wilde zelfs het hele jaar 1960 buiten be schouwing laten als het om deze afwu- kingsmogeltjkheid gaat. Het heeft ver der geen enkele zin een datum te noe men aangezien de wenselijkheid van toepassing van deze afwijkingsmogelijk- heid geheel afhankelijk is van de ko mende Joon- en prijsontwikkeling. Het gaat hier om groepen, die uit het oog punt van de coördinatie een achterstand hebben opgelopen. Welke groepen zjjn dat? Degenen, die behalve hun algemene compensatie geen andere loonsverhoging krijgen? Dat is niet het geval. Op de eerste plaats geeft de overcompensatie hun al een positieverbetering van ongeveer 1.5 pet. Bovendien ondervinden deze groe pen er geen hinder van wanneer andere wél een vrijere loonsverhoging krijgen. Die hinder zouden zij eerst ondervin den wanneer deze verhogingen tot een prijsstijging zouden leiden. Men moet deze kwestie dus geheel in het kader van de komende loon. en prijsontwik kelingen bekjjken. Er is nu nog niets over te zeggen. „Openbreekclausule" Een andere belangrijke zaak is de z.g „openbreekclausule" in een CAO, de bepaling welke in sommige CAO's is opgenomen met de bedoeling om tot tussentijdse contractswijziging over te gaan bij het ontstaan van een nieuwe situatie op loongebied. In hoeverre kan deze clausule er toe leiden, dat bedrijfs takken eerder aan een gedifferentieerde loonsverhoging toekomen dan de aanwij zingen over het algemeen genomen stellen? Het hangt, zo zegt de aan wijzing, van de formulering van die clausule af. Staatssecretaris Roolvink lichtte de zaak met een voorbeeld toe. Als er spra- t ®w'ee priesters uit Limburg, te we- mgr. drs. P. van Oilijk, vicaris- Jv!,,eraal van de bisschop van Roer- cn mgr. A. Terstappen, plebaan- '*ken van Roermond, zijn vrijdag door de Paus benoemd tot huispre- ,a»t. Mgr. Van Odijk is tevens lid van kathedrale kapittel van het bisdom "erniond geworden. kc is van een contract, dat op 1 mei 1959 afliep, doch wegens de toen heer sende loonstop bij gebrek aan mogelijk heden met een jaar verlengd is, met opneming van de clausule dat gewijzigd zal worden zodra daartoe de mogelijk heid bestaat, dan is hier sprake van een openbreekclausule, die over het al gemeen wel zal kunnen worden toege past. Gaat het om een soortgelijke CAO. waarbij in 1959 wel verbeteringen zijn toegepast, doch waarin bovendien nog een openbreekclausule is opgenomen, dan maken de loonvoorstellingen die op grond daarvan worden gedaan niet veel kans door het College te worden goedgekeurd. Over het algemeen hangt de beoordeling van deze zaken ook af van de wijze waarop de Stichting van de Arbeid deze openbreekclausulës in haar beleid gaat betrekken. Magneetwerking Aan de staatssecretaris werd ge vraagd of de bepaling uit punt 5, welke zege dat het College slechts Ioonvoor- stellen zal goedkeuren als zij niet te zeer boven de nationale produktiviteit uitgaan, er niet toe kan leiden, dat er magneetwerking ontstaat. Bedoeld werd dat het College bij afwijzing van een zodanig voorstel een percentage zal moeten noemen waarmee het wel ak koord gaat, welk percentage dan wel licht als magneet zou kunnen gaan werken bij andere loonvoorstellcn. Als voorbeeld werd daarbij genoemd het loonvoorsjel van de metaalsector waar over zeer binnenkort zal moeten wor den beslist. In reactie hierop zei de staatssecretaris van mening te zijn, dat de beslissing voor de metaalsector een zeer „verantwoorde beslissing" zal wor den aangezien dit voorstel inderdaad een startschot zou kunnen ontketenen. gSgggJ -■ S. Len beeld van de overlast die zeer vele bewoners van een deel van oud-Tilburg vrijdag als gevolg van de overmalige regenval hebben ondervonden. Toen de bui voorbij was, sag men allerwegen druk gehoos. Met teilen en emmers werd het water uit ondergelopen kelders en gangen geschept. Tijdens een wolkbreuk zijn vrijdag rond het middaguur grote delen van de laaggelegen Tllburgse binnenstad onder water komen te staan. Het bereikte in verschillende straten en op pleinen een hoogte van een halve meter. Met man en macht was de TiHburgse politie in de weer om het verkeer om te leiden. Zij kreeg daarbij assistentie van te hulp geroepen militairen. Intussen stroomde bet regenwater vrijelijk huizen en kel ders binnen zonder dat men in staat bleek dit onheil af te wenden. 3ij de brandweer kwamen meer dan tweehonderd verzoeken binnen om kelders leeg te pompen. Men heeft van die zijde getracht door het plaatsen van schotten en het opwer- s* pit»>"iif m - m wmsxmmi pen van zanddammen de schade te be perken. Door tijdig ingrijpen kon de brandweer op het tentoonstellingter rein van ,,Het hart van Brabant", dat al evenmin een grote hoeveelheid wa ter kon verwerken, een ramp voorko men. De dichte regen en het hoge water in de straten heeft geleid tot een aanzien lijk aantal verkeersongelukken in de stad zelf en op de buitenwegen. Bij tien tallen werden botsingen en slippartijen gemeld. Een personenauto belandde na een slippartij op de rijksweg Tilburg- Oirschot in de sloot, terwijl een andere personenauto nabij Loon op Zand slip pend enige andere voertuigen ramde. In veie andere gevallen weigerden de remmen hun diensten. Over het alge meen bleef de schade bij deze ongeval len. op enkele lichtgewonden na, be perkt tot materiële schade. Pas in de loop van de middag is het verkeer weer enigermate op gang gekomen. De brand weer bleef editor nog urenlang bezig met het verwijderen, van water uit kel ders en woningen. De Amerikaanse vice-president, Ki- j kunnen verlichten. Tijdens een ont- chard Nixon, is gisteren in Moskou te ruggekeerd voor de laatste fase van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, aldus berichten Reuter en AFP. In de afgelopen week heeft hij Sibe rië en de Oeral bezocht. Een lid van het gezelschap van Nixon heeft gister avond verklaard dat geen verdere bij eenkomsten tussen Nixon en premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie wor den georganiseerd. Nixon zal morgen naar Polen reizen. De Amerikaanse vice:president heeft vociY zijn terugkeer in de Russische hoofdstad de aanbouw van een kern reactor bij de Siberische hoofdstad in ogenschouw genomen. Voor zijn vertrek uit Sverdlovsk zei Nixon volgens „Tass" dat hij zeer onder de indruk was van de produktie van de fabrieken die hij had bezocht, van de energie van het Russische volk en dc tekenen van voor uitgang die hij had waargenomen. „Na tuurlijk bestaan er verschillen tussen beide landen. Sommige daarvan gaan zeer diep maar ik ben er zeker van dat wjj een weg zullen kunnen vinden om deze te overwinnen." Bij zijn aan komst op het Moskouse vliegveld van Vnoekovo deelde Nixon mee dat hij van daag een rede voor de Russische tele visie zal uitspreken. Op de vraag van een verslaggever van de Russische ra dio zei Nixon: „Wij hebben een interes sante reis gemaakt en het spijt me dat ik geen bezoek van twee weken aan uw land kan brengen." Dc negen gouverneurs van Ameri kaanse staten, die kortgeleden van een bezoek aan de Sovjet-Unie zijn terug gekeerd, zijn gisteren op het Witte huis door president Eisenhower ontvangen. Zij gaven als hun oordeel dat een ont moeting lussen Eisenhower en Khroesj tsjev de internationale spanningen zou Naar thans bekend wordt is donder dag de beeldhouwster Germaine Richier op 55-jarige leeftijd te Montpellier, waar zij zich enige tijd geleden om gezond heidsredenen had teruggetrokken, over leden. Bekend van haar zjjn onder mear het Qhristus-beeld van de kerk van Assy in Opper-Savoye en de Don Quichotte die voor het Franse paviljoen op de We reldtentoonstelling te Brussel stond. vangst ter ere van de negen gouver neurs heeft Khroesjtsjev zich bereid verklaard een bezoek aan de V.S. te brengen, als daf nuttig resultaat zou lebben. Ook heeft Khroesjtsjev ver klaard „zeer sterk te hopen" dat Eisen hower bereid is een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. De negen gouverneurs hebben Eisen hower geadviseerd zo spoedig als dat zich laat verwerkelijken een bezoek aan de Verenigde Staten te arrangeren voor de Russische premier. Gouverneur Le- roy Collins van Florida, die na het be zoek aan Eisenhower optrad als woord voerder van de gouverneurs, verklaar de dat zulk een bezoek voor de wereld het bewijs zou kunnen zjjn dat het Russische volk door zijn regering voor de vrede wil werken. Gevraagd hoe Eisenhower de suggestie van de gou verneurs ontvangen had zei Collins dat de president er belangstelling voor toon de en zich er niet tegen heeft ver klaard, echter evenmin een positieve mededeling had gedaan. Het K.N.M.I. deelt mede: juli was ditmaal een bijzonder zonnige maand. In De Bilt werden niet minder dan 289 uren zonneschijn geregistreerd tegen 206 uren normaal. Daarmede is de af gelopen maand op één na de zonnigste juli tot dusver in deze eeuw. Alleen in juli 1901 scheen dc zon nog meer, na melijk 319 uren. Ofschoon er de laatste dagen veel regen gevallen is, bleef de hoeveelheid neerslag gemiddeld, over het gehele land genomen, onder nor maal. Plaatselijk zijn evenwel hoeveel heden gemeten die groter zijn dan de normale maandsom. De temperatuur was gemiddeld ruim één graad Celsius boven normaal. Vooral overdag was het aan de wanne kant. In De Bilt was het de warmste jnli sedert 1947. Elf zo merse dgen werden daar genoteerd te gen acht normaal. Na 1947 is het aan tal zomerse dagen in juli niet meer zo groot geweest. °P Onder een bewolkte hemel met een straffe wind in de zeilen zo is vrijdag het skutsje zeilen op het Pikmeer bij Grouw onder grote belangstelling begonnen. Tien skutsjes kwamen adn de start De Indische president, Prasad, heeft gisteren een eind gemaakt aan het communistisch bewind in de staat Ke rala, aldus meldt Reuter. Op advies van premier Nehroe en diens regering vaar digde hij een proclamatie uit waarbij Kerala rechtstreeks ouder presidenti eel bestuur werd geplaatst, de wetge vende vergadering werd ontbonden en opdracht gegeven werd zo spoedig mo gelijk algemene verkiezingen te houden. De president heeft zjjn bevoegdheden voor het besturen van Kerala overge dragen aan de gouverneur, Rao. Dc Indische communistische partij heeft onmiddellijk een oproep gedaan voor het houden van een vreedzaam protest in het hele land op maandag. Zij noemde het heenzenden van de re gering in Kerala „een aanval op het parlementaire stelsel en de democra tie". In de afgelopen zes weken zfln als gevolg van een campagne tegen het communistische bewind zestien men sen omgekomen, een paar honderd personen gewond en ongeveer hon derdduizend gearresteerd bij botsin gen met de politie. De oppositie be schuldigde de communisten van wan bestuur en onrechtvaardigheid. De Hindoes en de rooms-katholieken or ganiseerden een actie tegen de com munistische pogingen om toezicht op de scholen uit te oefenen. De proclamatie werd afgekondigd op grond van een grondwetsartikel dat presidentieel bestuur mogelijk maakt wanneer een situatie is geschapen waar in het bestuur van een staat niet kan worden uitgeoefend in overeenstem ming met de bepalingen van de grond wet. De 'voorzitter van de Indische Congrespartij, mevrouw Indira Gan dhi heeft verklaard dat zij de proclama tie geen gelukkige oplossing acht. „Maar de toestand in Kerala was zo dat er geen andere oplossing mogelijk was". Als de communisten de nieuwe verkiezingen in Kerala winnen „zal ieder zich bjj de uitspraak van de kie zers moeten neerleggen." WENEN, hedenmorgen (Van een bijzondere correspondente) Nooif in mijn leven heb ik in zo korte tijd zoveel cultuur geslikt als deze af gelopen week midden in de voor het Weense muziek- en toneelleven overi gens dode tjjd. Maar het program van het zevende wereldjeugdfestlval biedt elke dag een keuze uit enige tiental len evenementen. Ze zijn van zeer ver schillende aard en kwaliteit. Er zijn prachtige manifestaties bij van volks cultuur, die op zich niets met politiek te maken hebben, afgezien dan van de obligate inleidende woorden over vre de en vriendschap. Gistermiddag zag ik een Koreaanse zang- en dansgroep, die bijzonder mooie dingen liet zien uit I een voor ons wel heel verre en vreem- de wereld. De internationale modeshow die ik dezer dagen zag met modellen uit Frankrijk, Polen, Italië. Hongarije, Engeland, Oost-Duitsiand en Tsjeclio- slowakije ft'as als zodanig ook niet po litiek, zij het dan dat „staatsmode-insti- tuten" zoals die in Berlijn, Warschau en Praag, die alle „volkseigen" mode zaken in het betreffende land van mo déllen voorzien, ons wel een enigszins vreemde instelling lijken. Duidelijker kwam dé politieke aap uit de mouw bjj een bijeenkomst speciaal voor studenten, waar zogenaamde emi nente geleerden zouden spreken over „De wetenschap en de mensheid over honderd jaar". Een Engelse en drie Russische professoren traden achter eenvolgens op, die zich geen van allen aan de pretentieuze titel hielden. Dank zij de (technisch vrij slechte) simultaan- vertaling was ook te volgen wat de he ren uit de Sovjet-Unie te vertellen had den. Dit kwam neer op enkele algemeen heden zoals: de mens krijgt een steeds grotere macht over de natuur; de atoombom is een groot gevaar; Rusland heeft getracht de atoomproeven stop te doen zetten, maar de Amerikanen wil len niet; in onze samenleving ont breekt het aan wederzijds vertrouwen. Het bekende lied dus. Eén opmerking van een Moskouse professor, waarmee hij de vooruitgang van de mensheid trachtte te bewijzen was niet on-aardig: elk schoolkind van tegenwoordig weet meer dan Aristoteles. Het valt op. dat steeds meer overi gens aantrekkelijke voorstellingen slecht bezocht zijn, ondanks het feit, dat sommige delegaties in gesloten groepen gebracht cn gehaald worden. Men spreekt hier dan ook algemeen van „Festival im Autobus". Vooral de deelnemers uit de Oosteuropese lan den ziet men steeds in autobussen van hun nachtverblijven voor het grootste deel op het jftarbeursterrein naar de verschillende bijeenkom sten in de stad vervoerd worden. Na afloop worden ze onmiddellijk weer de bussen ingeduwd. De angst voor besmetting met de geest van het Westen is bij de organisatoren van het festival blijkbaar erg groot. Het is bekend, dat het de Hongaarse dele gatie vrijwel geheel ontbreekt aan contanten en aan talenkennis. Verscheidene landen, waaronder de Sovjet-Unie, Hongarije en Tsjechoslo- wakije, hebben hun deelnemers na en kele dagen door een nieuwe groep ver vangen. Toen ik gisteren na een voor stelling van een Tsjechisch marionet tentheater achter de coulissen was doorgedrongen om met de jonge arties ten te praten afgestudeerden van de hogeschool voor poppenspel, de enige ter wereld naar men mij zei bleek dit alleen mogelijk via een cerberus achtige meneer die er op stond als tolk te fungeren. De deelnemers uit niet- communistische landen zijn veel vrijer. Contacten met jonge mensen uit Zuid- Amerika, Afrika, Indië en de Arabische landen bijvoorbeeld komen heel ge makkelijk tot stand. Veelal zijn zjj geen communisten. In de gesprekken met hen komt bijna steeds naar voren dat het communisme als zodanig hen'heel weinig interesseert. Wat hen bezig houdt is de oplossing van hun nationa le moeilijkheden, zoals de opbouw van hun economie en het verwezenlijken van een volwaardige plaats-temidden van de andere volkeren, of, zoals in het geval van Indië, nog schrijnender pro blemen als de voedselvoorziening en de daarmee samenhangende massale geboortebeperking. Is het een wonder, dat velen van hen in de vrede en vriend schapsbeloften gepaard met de kreten van anti-imperialisme en anti-kolonia- jisme, waar dit festival van weer kaatst, perspectieven zien voor de toe komst van hun volk. Een categorie deelnemers, die ac tief contact zoeken, zijn de Oosten rijkse en Oostduitse communisten. De paradox doet zich voor. dat. hoewel cr hier geen taalmoeilijkheden zijn, er met hen het minst te praten valt. Het is langzamerhand al bekend, dat het steeds dezelfden zijn, die op straat discussies uitlokken. De bustochten naar liet IJzeren Gor dijn, ergens aan de Oostenrijks-Hon gaarse grens, die door de Bundesjugend en studenten georganiseerd worden, trekken steeds meer belangstelling. Voor een deel zijn het Amerikaanse en Westeuropese toeristen, die nu ook aan 't denken gezet worden. Maar er komen steeds meer deelnemers van het festi val. En tijdens de tocht, die heen en terug ruim vier uur duurt, ontspinnen zich vruchtbare gesprekken. Want er gaan ook steeds een aantal van de jeug dige organisatoren mee. Gebleken is, dat het lunchpakket, dat iedereen mee krijgt, voor sommigen ook al een lok middel is. Gisteren kwamen er name lijk een paar festival-deelnemers vra gen, of dit de bus was, waar je te eten krijgt. Waarmee het gerucht van de ellendige voedselpositie binnen het festival niet uit de lucht gegrepen blijkt. Overigens is dit natuurlijk maar een onbelangrijke randverschijning, a ie niets zegt. De. grote vraag is: zullen er veel van de jongelui, die naar We nen gekomen zijn om het grote feest van vrede en vriendschap te vieren, naar huis teruggaan met een beter in zicht in de werkelijke bedoelingen van het communisme. De augustusmaand zal van meet af aan een geleidelijke verbetering bren gen. De laatste twee juli-dagen vielen er in ons land tal van buien vergezeld van onweer. Zeer zwaar waren deze buien gisteren in het zuiden van Neder land, waar vanmorgen in Eindhoven 32, in Zuid-Limburg 30 en in Tilburg 50 mm regen werd afgetapt. Deze bui enactiviteit zal geleidelijk verder afne men nu een rug van hoge luchtdruk via de Noordzee naar ons land komt. Er mogen morgen al wat meer opklaringen worden verwacht dan vandaag. Op de meeste plaatsen zal het droog weer zijn. De temperatuur zal nog niet veel kunnen stijgen, doordat de lucht via zee wordt aangevoerd. De julimaand was warm en zeer zonnig, maar door de regen van de laatste drie dagen kwam het regencijfer toch niet zo laag te liggen als verwacht werd. Aan het strand flinke opklaringen en morgen overal droog. Matige wind tus sen noordwest en noord. Temperatuur in de middag omstreeks 20 gr.C., zee water 18 gr.C. Vooruitzichten: wat be ter strandweer dan in de afgelopen twee dagen met wat meer zon. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgei. gisteren 24 uur Den Heider half bew. 20 17 3 Vpenburg zwaar bew. 19 17 7 Vlissmgen half bew. 18 36 7 Eeide half bew. 20 34 12 De Bilt Jicht bew. J9 15 11 Twen tv zwaar bew. 20 34 12 Eindhoven regen 19 14 32 Zd.-Limburg geheel bew. 35 14 30 Stockholm zwaar bew. 24 16 0 üsio half bew. 25 13 0 Kopenhagen regen 22 16 4 Londen zwaar bew. 21 14 0 Amsterdam zwaar bew. 20 16 22 BrusseJ hail bew. 16 13 11 Luxemburg zwaar bew. 11 12 10 Parijs half bew. 22 12 0 Nice onbewolkt 2d 15 0 Berlijn regen 21 15 0.1 Frankfort regenbui 2Ö 14 4 München regen If 12 15 Zurich regen 17 13 7 Genève half bew. -.1 12 3 Wenen licht b«w. 18 15 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1