Dagblad voor Schiedam en omstreken Warm welkom voor Nixon in Warschau Enthousiaste Polen gul met bloemen Diplomaten in Washington: Khroesjtsjev komt zeker naar Amerika Sleepbootbemanning pakt Britse overvallers Tweede dader van overval te Wuustwezel aangehouden Koningin Elizabeth en prins Philip terug in Engeland Kijkje naar de overkant De heer B. D. op de golflinks Militairen trachten man te heroven wmSmW Doornat in Rotterdams hotel Stortingsplicht huiseigenaren Doodvonnissen in F rans-Kameroen Het weer Lord Altrincham heeft kritiek op dure koninklijke Hij sprak waardig reizen MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 Scliiltercnde rede voor Russische radio en televisie Prins Albert Pauselijk onderscheiden •Jfc liBüi ■br- f&ss? Verolme in Noor wegen 9 Prof. Vito opvolger van pater Gemelli Nederlands cineast terug van reis door Tibet Tankmijn ontvreemd te Schinnen Steun voor de Nieuw- Guinea-expeditie Staatsloterij Vragen aan jiiitiister Opklaringen Aan zee Het weer in Europa - - - - nieuwe scliiedamsche rant Do Amerikaanse vice-president, Ri- chard Nixon, is gisteren uit Moskou in Warschau aangekomen, aldus berichten UP1 en Renter. Op het vliegveld werd hij onder meer begroet door de Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, en de vice-voorzitter van de Raad van State, Oskar Lange. De War- schauers hebben Nixon op zijn tocht door de Poolse hoofdstad een warme ontvangst bereid. Vele Polen wierpen bloemen naar de auto waarmee hij van het vliegveld naar het Myslewicki— paleis reed. Op de trappen van het pa leis dankte de Amerikaanse vice-pre sident voor het betoonde enthousiasme, dat volgens waarnemers stellig groter Was dan dat by het bezoek van de Rus sische premier, Khroesjtsjev. Nixon zei „nog nooit zulk een warme ont vangst te hebben beleefd". Ook toen hij dr. Milton Eisenhower, een broer van de Amerikaanse president, aan de menigte voorstelde, steeg een luid ge juich op. In het centrum van de stad wierpen zoveel mensen bloemen naar de wa gen van Nixon. dat de boeketten her haaldelijk opzjj moesten worden ge schoven, opdat ze het uitzicht van de chauffeur niet beiemmerden. Veie Polen riepen „Leve Nixon, leve Eisen hower, leve de Verenigde Staten". Anderen zongen de traditionele Pool se heilwens ,,Sto lat, sto lat, sto lat, noch zyje zyje nam", „Honderd jaar, honderd jaar, honderd jaar moge hij nog voor ons leven". Nixon werd in enkele uren in War schau meer toegejuicht dan geduren de zijn gehele reis door de Sovjet- Unie. Oskar Lange, vroeger een Ameri kaans staatsburger, sprak de officiële begroetingsrede uit. Hij herinnerde aan de gemeenschappelijke strijd tegen de Duitsers en sprak de hoop uit dat Nixon tijdens zijn verblijf vertrouwder met het leven van de Polen zou worden. Nixon antwoordde veel te hebben ver nomen over de opbouw van het tijdens de oorlog zwaar vernielde Polen. Hij herinnerde eraan dat de Verenigde Sta ten miljoenen mensen van Poolse ori gine tellen, met name admiraal Hyman Hickover, de „vader van de atoomduik boot". Rickover, die zich in het gevolg van Nixon bevindt, is een Poolse Jood. Het Poolse communistische blad Try buna Ludu" en het voornaamste blad dat geen binding met een partij heeft, „Zycie Warszawy", hebben op de voorpagina het portret van Nixon en een welkomstgroet aan de hoge bezoe ker gepubliceerd. „Trybuua Ludu" zag ill zijn komst „een vriendschappelijke daad jegens de bevolking van Polen en een uiting van een realistische benade ring van het zeer belangrijke vraag stuk van vreedzaam samenleven en sa menwerken van volken ongeacht lnin sociale stelsels". Opvallend was de ■milde toon van het blad in de kritiek op de Amerikaanse politiek en het on- tewoon edelmoedig toegeven dat Ame rika een „grote bijdrage heelt geleverd bij het verslaan van het fascistische im perialisme". Zondagochtend is Nixon, na een tien daags bezoek aan de Sovjet-Unie, van het Moskouse vliegveld naar Polen ver trokken. Van Khroesjtsjev heeft hij ver scheidene brieven voor Eisenhower meegekregen. Nixon zei voor zijn ver trek: „Als het bezoek slechts tot resul taat heeft dat de uitwisseling van denk beelden tussen beide landen groter Wordt, dan zal ik het als een succes beschouwen". De Russische vice-pre mier Kozlov sprak op bet vliegveld een afscheidsrede uit. Hij zei het te be treuren dat in de Verenigde Staten Waar zoveel wordt gesproken over meer Uitwisseling van informaties de' rede die premier Khroesjtsjev by de opening van de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou uitsprak, niet volledig werd af gedrukt. „Dit is karakteristiek voor de vrijheid van de Amerikaanse pers". Kozlov wees erop dat de Sovjetpers Nixons rede in haar geheel heeft gepu bliceerd. „Bij de uitwisseling van in formatie komt het meer op daden dan op woorden aan", aldus de Rus. Zaterdag heeft Nixon voor de Russi sche radio en televisie gezegd dat Amerika zijn militaire basis niet in stand houdt om de Sovjet-Unie aan te vallen, maar om zichzelf en zijn bond genoten ie verdedigen. De oplossing van het militaire vraagstuk kan vol- Vice-president Richard Nixon, als mijn werker gefotografeerd tijdens zijn bezoek aan de kopermijnen in Sverlovsk. gens Nixou uitsluitend worden gevon den in een gemeenschappelijke ontwa pening en niet in een eenzijdige. Hij pleitte voor een openhartige samen werking, „die ons samen naar de. maan kan brengen." Verder sprak de Ame rikaanse vice-president zich uit voor een regelmatige uitwisseling op aller lei gebied, voor een vreedzame concur- reiitie, voor een gezamenlijke strijd te gen honger en ziekte en voor een poli tiek van „open lucht, open stad, open geest en open hart." „Als Khroesj tsjev zich wijdt aan het scheppen van betere levensomstandigheden voor het Russische volk, zal hij de geschiede nis ingaan als één van dc grootste Sovjet-leiders, maar als hij er naar streeft andere landen gelijk te schake len, zal hij vrees, achterdocht en span ning .scheppen," aldus Nixon. De toe spraak is rechtstreeks door alle Russi sche radiozenders uitgezonden, alsme de door elf televisiestudio's binnen een straal van vierhonderd kilonieter van Moskou. Nixons rede werd zin voor zin in het Russisch vertaald. Uit telefoonge sprekken met Russische luisteraars, direct na. de uitzending, kregen jour nalisten de indruk dat de rede goed ontvangen was, vooral wegens de vriendschappelijke toon en omdat het „geen propaganda voor de Ameri kaanse levenswijze" was. De radio luisteraars" waren in de loop van de middag ervan op de hoogte gebracht dat Nixon om 20 uur plaatselijke tijd zou spreken. Volgens „Tass" hebben miljoenen mensen in het centrale ge deelte van de Russische federatie Nixons pede op de televisie gevolgd. Over de' radio-uitzending sprak het persbureau niet. In een commentaar van radio Moskou werd Nixón een „schitterend redenaar" genoemd die het „slachtoffer" is van de „verkeerde voorstellingen omtrent de Sovjet-Unie welke de Amerikaanse propaganda al vele jaren heeft ver spreid". Nixon schijnt veel te hebben nagedacht over hetgeen hij in de Sov jet-Unie heeft gezien en gehoord, maar zijn verblijf schijnt te kort te zijn ge weest om alle onjuiste ideeën over dit land weg te nemen, aldus de zen der. De Sovjet-kranten bevatten ver slagen van Nixons rede en 't regerings- blad „Izwestia" publiceerde de volledi ge tekst. Commentaar N.Y. Tinnes De New York Times schrijft, dat de Amerikanen wel diep geroerd moeten zijn door de uitbundige ontvangst, die de bevolking van Warschau vice-presi dent Nixon heeft bereid. Dit gebeurde in een stad die enkele weken geledende Russische premier Khroesjtsjev slechts lauw verwelkomde. Eens te meer heeft de rheid zich sterker getoond dan de schijn. H-t blad zegt verder; Er is-zondag iets belangrijks gebeurd in Warschau. De be volking heeft dè propagandacampagne teni- gedaan, die het deed voorkomen alsof de bevolking van Oogt-Europa het communisme gewonnen was, zodat r meer van onderdrukte volken kon orden gesproken. De vrienden van vrijheid en democratie hebben weer n oed gevat, waardoor het politieke we reldbeeld ongetwijfeld zal worden be- invloed. In de Acta Apostolicae Sedis, het staatsblad van de Heilige Stoel, is za terdag een decreet verschenen waarbij prins Albert van Luik, de broer van koning Boudewijn van België, is be noemd tot Ridder Grootkruis in de Or- dine Piano, een door Paus Pius IX in 1847 ingestelde orde, welke Paus Pius XII in 1939 heeft hervormd. Onder de andere onlangs met deze onderschei ding begiftigde personen zijn Prins Giulio Pacelli, de neef van Paus Pius XII en de ambassadeur van Costa Ri ca bij de Heilige Stoel, en de Italiaan se minister van buitenlandse zaken, Giuseppe Pella. Prins Albert van Duik en prinses Paola zullen hun wittebroodsweken op het aan Spanje behorende eilandje Ma jorca deze week beëindigen, aldus meldt UPI. Na hun vertrek uit For- mentor zullen prins Albert en prinses Paola het Spaanse vasteland bezoe ken en vervolgens doorreizen naar Estoril in Portugal, voor een bezoek aan de oom van prins Albert, ex-ko ning Umberto van Italië. Venvacht wordt dat het jonggehuwde paar per boot naar Valencia zal varen en over land door zal reizen naar Madrid. De waarschijnlijkheid van een bezoek van de Russische premier, Nikita Khroesjtsjev, aan de Verenigde Sta ten begint meer en meer een zekerheid te worden. Het Witte Huis heeft vol gens Reuter nog geen officieel teken gegeven, maar uit de gebeurtenissen van de laatste week blijkt dat de kwes tie intensief wordt bestudeerd. Diplo maten in Washington zijn van mening dat Khroesjtsjev zeker naar Amerika zal komen. Anders zo menen zij zou de Amerikaanse vice-president, Nixon, op zijn persconferentie te Mos kou aan het eind van zijn reis door de Sovjet-Unie niet hebben gesproken in termen zoals hij bij die gelegenheid ge bruikte. Nixon zei toen onder meer dat voor een uitnodiging een aantal facto ren in overweging moet worden geno men, waarvan sommige positief en an dere negatief zijn, maar over het ge heel genomen geloofde dc vice-presi dent toch dat Khroesjtsjev te gelege- nertijd naar dc Verenigde Staten moet worden uitgenodigd. Toen Khroesjtsjev zaterdag onver wacht een bezoek bracht aan het vliegveld Vnoekovo by Moskou om het straalvliegtuig de Boeing 707 te bezichtigen waarmee Nixon reist, ant woordde de Russische premier op een vraag van een Amerikaanse jour nalist „met dit vliegtuig cf een an der" naar de Verenigde Staten te wil len vliegen „wanneer de tyd daar voor rijp is". In gewoonlijk welingelichte kringen in Londen wordt volgens Reuter voor speld, dat een bijeenkomst tussen Ei senhower en Khroesjtsjev bijna zeker zou leiden tot een topconferentie van dc Grote Vier. De kansen voor een top conferentie zouden niet Verminderen door een uitnodiging vail Eisenhower aan de Russische premier voor een be zoek aan Washington. De Londense „Observer" heeft gis teren verklaard, dat aJs Nixon kans zou zien bezoeken van Khroesjtsjev aan Eisenhower en omgekeerd te ar rangeren, hy iets veel nuttigërs zal heb ben .gedaan dan de adviseurs die niets beter weten te zeggen dan „Blyf aan eengesloten" en „Geef niets toe". Het blad waarschuwt dat een gesprek tus sen Eisenhower en Khroesjtsjev Enge land de gelegenheid zou geven te tonen dat het volwassen is. „Als wij reageren met de in beginsel schooljongensachti ge denkbeelden over grandeur van De Gaulle, en erop staan dat wy er ook bij zyn, zullen wij iets veel ergers doen dan ons alleen maar belachelijk maken. Wij zullen de beste hoop van de wereld op evenwicht schaden", aldus de „Ob server". In sommige politieke kringen in Bonn beschouwt men de mogelijkheid van een bezoek van Khroesjtsjev aan de V.S. met een zekere bezorgdheid. De Sovjet-leider zou een dergelijk be zoek aangrijpen ais een gelegenheid voor propaganda, vooral om zijn eigen positie te versterken. In welingelichte kringen in de Westduitse hoofdstad werd echter gezegd dat de Vfestduitse regering van mening is dat er geen reden is om een dergelijk bezoek met wantrouwen tegemoet te zien. De Senator John F. Kennedy, die wordt genoemd als de toekomstige kan didaat van de Democraten voor het pre sidentschap, heeft zich tegenover jour nalisten uitgesproken voor een bezoek van Khroesjtsjev aan Amerika en een topconferentie van de Sovjet-leider met president Eisenhower. De aartsbisschop van Boston. Ri chard kardinaal Cushing, heeft zich in krachtige beivoordingen uitgelaten te gen een mogelijk bezoek van Khroesj tsjev aan de Verenigde Staten. De kar dinaal heeft een verklaring uitgegeven waarin hij onder meer zei: „Ik verhef myn stem tegen ,\e voorgestelde uitno digingen aan Khroesjtsjev om ons land te bezoeken en ik «loe een beroep op de anderen die van het zelfde gevoelen zijn, dit eveneens te doen." Hij zei dat hij zijn verklaring aflegde „namens de miljoenen mensen in Rusland en in ge knechte en in slavernij gebrachte landen door de tyrannie van Khroesjtsjev en co, die nioj voor zichzelf kunnen spre ken". Spanje De vooraanstaande Spaan se matador Antonio Ordonez is zater dag bij een stierengevecht te Palma (Majorca) door een stier gewond. Hij weigerde de ar-na te verlaten voor hij zyn stier gedood had. Daarna werd hij met een vliegtuig naar Madrid ge bracht, waar hij is opgenomen in het ziekenhuis waar eerder deze week zyn grote rivaal en zjvager. Luis Mi guel Dominguin, werd opgenomen. Gedeelten van internationale delegaties, die het Wereld-Jeugdfestival bezoeken, konden onder leiding van de Oostenrijk se jeugdorganisaties de grens tussen Oos tenrijk en Hongarije in ogenschouw ne men en zelf de behoefte aan vrijheid vaststellen in de door prikkeldraad en Algerye Volgens in Oran ontvan gen berichten hebben de Algerijnse op standelingen ten westen van Colomb Bechar, aan de Marokkaans-Algerijnse grens, een Frans-Marokkaanse com- geschutstorens gebakende lijn tussen het ^i^sj^_,ëevangen genomen Bie ^een jm-^ ene en het andere land. derzoek zou instellen naar incidenten Vier Britse militairen, die enkele da gen verlof i„ Amsterdam doorbrachten, hebben gisteravond een 62-jarige man op de De Ruyterkade overvallen. Zij hadden, zo bekenden zij later, de be doeling de man van zijn geld te bero ven. Dat dit niet doorging, heeft de man te danken aan de bemanning van een sleepboot. De kapitein en de ma chinist van de sleepboot hoorden plotse ling iemand op een verlaten stuk van de De Ruyterkade angstig om hulp roepen. Zij richtten de schijnwerper van hun boot in de richting van het hulp geroep. Daar zagen zij de in burger- kostuums geklede Britten de man toe takelen. De militairen hadden op de loer ge staan en onverwachts een jas over het hoofd van hun slachtoffer gegooid. Met een stuk metaal begonnen zij hem te Dank zij de oplettendheid van een ho telhouder is zondagmiddag te Rotter dam de tweede dader van de roofover val te Wuustwezel gearresteerd. Van de een miljoen Belgische francs, die hij woensdag met een medeplichtige uit het wisselkantoor had weten te bemach tigen, had hij er nog 31.00 op zak, plus een bedrag van 300 a 400 Nederlandse guldens. Een pistool en een dolkmes werden eveneens in zijn bezit gevonden. Het betreft hier een 29-jarige grond werker uit Antwerpen, die vrijdagavond laat zich doornat aan een hotel op het Heemraadsplein te Rotterdam ver voegde om een kamer. Hij toonde daar bij een Belgisch identiteitsbewijs uit Zandvliet, dat echter naar later bleek niet het zijne was. Hij deed een verhaal van plensbuien, om zich te verontschuldigen dat hij zo nat was. Maar dat mocht niet hinderen, het zou althans zijn vakantie niet bederven. Om vertrouwen te wekken betaalde hij de veertien dagen, die hij van plan was te blijven, vooruit. Do hotelhouder gaf hem inderdaad een kamer, maar vond de houding van de Belg toch vreemd. Toen hij boven- Te Ramstein in Duitsland stond Koning Boudewijn van België als deelnemer aan het internationaal golftournooi als de heer B Derethy ingeschreven. Rechts Koning Boudewijn. Links, op twee na, komen juist de heren Bob Hope en Bing Crosby uit de verte het veld op. Dezer dagen gaat de scheepsbouwer C. Verolme naar Noorwegen, waar hij ''met de eigenaar van een scheepswerf in de omgeving van Oslo onderhande lingen voert over het overnemen van diens werf om deze aan zyn concern te kunnen toevoegen. De berichten als zou den de onderhandelingen reeds tot een definitief resultaat hebben geleid wor den door de Nederlandse scheepsbou wer wel wat voorbarig genoemd. Hij hoopt evenwel in de loop van de week nadere mededelingen over de gang van zaken te kunnen doen. Tot opvolger van pater Gemelli, stichter en tot aan zyn dood enkele we ken geleden rector-magnificus van dé katholieke H. Hart-universileit van Mi laan, is benoemd prof Francesco Vito, tot dusver deken van de faculteit voor staatswetenschappen. De Nederlandse cameraman Jan Boon, specialist in het vervaardigen van films over bergen, die woont in Kitzbuehl in Tyrol, is teruggekeerd van een réis van 214 maand door de grensstreek van mdië en Tibet. Ge durende zyn tocht die hy te voet maakte, legde hij een afstand van 300 kilometer af. Hij heeft een aantal films gemaakt over liet leven van de be volking in die streek. dien in een ochtendblad de volgende morgen het relaas van de overval te Wuustwezel las, waarin ook de naam van het plaatsje Zandvliet werd ver meld en zich ging realiseren, dat het vréémd was dat de man zp goed in zijn contanten zat, ging hij het' een met het ander combineren en besloot tenslotte de politie op te bellen, met het ver zoek eens een onderzoek in te stellen. Het eerste dat de politie te weten kwam, na een telefoontje met Ant werpen^ was, dat de identiteitskaart door iémand in Zandvliet werd ver mist. De hotelgast moest dus onder een valse naam te Rotterdam verblij ven: op zichzelf al een reden genoeg om hem aan de tand te voelen. De Belg was echter lange tyd niet in zijn hotel aanwezig. Eerst zondagmid dag had rrien succes. De deur van zijn kamer bleek n.l. op slot te zijn, hetgeen erop wees dat hy thuisgeko men was. Om geen argwaan te wekken klopte (le echtgenote van de hotelhouder op de deur van zijn kamer en vroeg op vriendelijke toon: „Meneer, mag ik u even spreken?" Na enkele ogenblikken werd de deur toen op een kier geopend, echter ver genoeg om er een voet tus sen te zetten, de loop van een revolver te laten zien en het bevel „Handen om hoog" te laten horen. De arrestatie was toen spoedig een feit. De man heeft intussen reeds een bekentenis afgelegd. Hy had vrijdag in België een auto ontvreemd, doch was in zyn haast om over de grens te ko men ergens in een sloot gpreden. (Van onze Limburgse redacteur) Een door spelende kinderen in het Stammerderbos te Schinnen gevonden tankmijn is spoorloos verdwenen. Toen de politie vrijdag met een lid van de bomopruimingsdienst te Tilburg op de plaats verscheen waar de tankmijn te voren in de grond stak, bleek het pro jectiel te zijn weggehaald. Politie-on- derzoek heeft nog niet tot resultaat ge leid. Db tankmijn was in afwachting van de komst van de bommontagedienst door de politie met wat aarde afgedekt. slaan. Plotseling stonden zij in het licht van een schijnwerper. Van de sleepboot renden de kapitein en de machinist naar het gevecht. Op dat moment kwam een politiewagen met loeiende sirene voorbij. Deze was ge alarmeerd voor een gevecht op P-apen- burg, waar vier Duitse jongens, die met alarmpistolen gewapend waren, ge tracht hadden een meisje aan te ran den. (Zij konden later worden gepakt en zullen over de grens worden gezet). De zeelieden konden de politieman nen in de auto waarschuwen. Deze stopte, terwijl de kapitein en de machi nist erin slaagden een van de vier militairen te grijpen. De stoker van de sleepboot rende achter de drie vluch tende Britten aan. Er was inmiddels assistentie ingeroepen van nog een ra dio-wagen. De stoker die in de buurt van de Haarlemmerdijk een van de militairen vlak op de hielen had geze ten, kreeg hulp van deze auto, waar door de vluchteling kon worden ingere kend. De twee overigen zijn nog geen uur later in hun hotel aan de Nieuwen- dijk gepakt. Hun slachtoffer bleek slechts lichte verwondingen te' hebben opgelopen. Hy kon, in het bezit van zijn portemonnaie, naar huis gaan. Ieder, die het wel en wee van de Nieuw-Guinea-expeditie ter harte gaat, kan geld geven om mee te werken de expeditie te doen slagen. De scheeps bouwer C. Verolme, die zich definitief garant heeft gesteld voor deze onderzoe- kingsreis die in het slop dreigde te ra ken, heeft bij de Rotterdamsche Bank een rekening „Steun expeditie Nieuw- Guinea" geopend, in de hoop, dat par ticulieren en bedrijven daarop gelden zullen storten, zodat de financiële steun niet ten volle op hem zal neerkomen. Na zijn toezegging vorige week heeft de heer Verolme van vele kanten be wijzen van instemming gekregen, niet alleen in de vorm van brieven maar ook reeds in klinkende munt. Aan verschil lende zakenrelaties zal hij de komende dagen brieven sturen met het verzoek hem te helpen de expeditie financieel te steunen. Er is een tekort van twee ton. In de 544ste staatsloterij 1ste klasse is vandaa;; de f 25.000 gevallen op het lot nummer 5165. het Tweede Kamerlid Van Rijcke- vorse] (KVP) heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid de volgende vragen gesteld: Is de regering niet van mening, dat verwar ring en misverstand is of kan ontstaan ten gevolge van haar mededelingen in een rondschrijven aan de huiseigena ren, dat dezen per 1 augustus stortings- plichtig blijven ingevolge de Wet Groot boek Woningverbetering, omdat daar door de indruk wordt gevestigd, dat de regering ook voornemens zou zyn tot het doen nemen van de in de artikelen 12 en 13 van die wet bedoelde invorde ringsmaatregelen van aanmaning en dwangbevel? Is de regering voornemens de in de vorige vraag bedoelde invorde ringsmaatregelen voorlopig achterwe ge te laten, zolang redelijkerwijze te verwachten is, dat voormelde wet over enige tijd zal worden ingetrok ken, en, zo ja, ware het dan niet juis ter geweest om zulks ronduit aan de huiseigenaren mede te delen, zo no dig voorzichtigheidshalve onder voor behoud van alle rechten jegens de stortingsplichtige huiseigenaren, voor het geval de intrekking vat) voormel de wet onverhoopt en overwacht niet tot stand zou komen? Is de regering niet van mening, dat nu zij van oordeel is, dat de wet grootboek woningverbetering onjuist is en daarom dient te worden ingetrok ken zij niet slechts constitutioneel bevoegd is tot de in vorige, vraag be doelde voorlopige opschorting van in vorderingsmaatregelen ten gevolge waarvan de regering geen rechten prijsgeeft, doch slechts bevoegdheden tijdelijk niet uitoefent maar zelfs daartoe verplicht kan worden geacht uit overwegingen van openhartig rege ringsbeleid en administratieve doel matigheid? Een speciale rechtbank in Douala (Frans-Kameroen) heeft na een onder zoek naar de ongeregeldheden in juli, zeven mensen ter dood (van wie vijf bij verstek) en drie tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Nog acht personen kregen gevangenisstraffen. Een verdachte werd vrijgesproken. Al dus berichten Reuter en A.F.P. Verwachting tot dinsdavond. (op gemaakt te 11.15 uur). Opklaringen maar ook enkele lo kale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. In het algemeen iets hogere temperaturen. Zon: 5.04-20.25. Maan: 5.04-19.58. Maandagmorgen bereikte een nieuw storingsgebied ons land. Na het passeren ervan zullen opnieuw opklaringen voor komen, maar de kans op lokale buien blijft bestaan. Morgen wat beter strandweer dan vandaag met op de meeste plaatsen droog en wat zonniger weer. Tempera tuur in de middag ongeveer 20 graden C. met een matige wind uit noordwestelijke richting. Vooruitzichten: gematigd strandweer met opklaringen. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 21 17 0 Ypenburg geheel bew. 20 12 0 Vlissmgen geheel bew. 17 14 5 EeJde licht bew. 21 13 0 De Bilt zwaar bew. 21 10 1 Twentv half bew. 22 13 0.2 Eindhoven zwaar bew. 21 11 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 18 12 0.2 Stockholm geheel bew. 19 15 9 Oslo half bew. 27 14 0 Kopenhage regen 20 14 14 Londen zwaar bew. 22 13 2 Amsterdam zwaar bew. 21 11 0.2 Brussel geheel bew. 16 9 12 Luxemburg zwaar bew. 17 12 4 Parijs zwaar bew. 19 10 0 Nice onbewolkt 25 18 0 Berlijn geheel bew. 22 15 1 Frankfort zwaar bew. 19 13 2 München geheel bew. 20 12 0.1 Ziirich zwaar bew. 18 10 0.1 Genéve onbe-wfolkt 22 7 0.1 Wenen geheel bew 23 14 0 Locarno onbewolkt 24 9 4 Innsbrück zwaar bew. 22 11 6 Lissabon onbewolkt 19 Madrid onbewolkt 34 18 0.1 Mallorca half bew. 20 Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn gister morgen met een „Comef'-straalvlieg- tuig van hun reis van zes weken door Canada in Engeland teruggekeerd, op gewacht door de andere leden van de koninklijke familie. Bij de ministers, diplomaten en de andere leden van het comité van ontvangst voor Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg stond gisterochtend op London Airport een stemmig gekleed heertje. Hij sprak waardig met enkele van de hoge ambtenaren en alles leek heel normaal totdat 'een rechercheur enkele minuten voor de aankomst van het vliegtuig bemerkte dat de man niet op de lijst stond. Haastig werd hij weggeleid. Bij het verhoor, dat volgens Reuter vijf uur geduurd heeft, bleek dat hij Patrick Ennis heet, 61 jaar is en wel vaker ongenood bij officiële gelegenheden tegenwoordig is geweest. Hij vindt dat alleen maar plezierig en van kwade bedoelingen is niets gebleken. De politie beraadt zich op maatregelen om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. I Het Engelse populaire zondagsblad „The People" schreef gisteren dat twee hofartsen vandaag koningin Elizabeth medisch zullen onderzoeken. Volgens dit blad is men bezorgd over mogelijke gevolgen van oververmoeidheid waar aan de koningin op deze reis heeft blootgestaan. Lord Altrincham, die zich een zekere faam heeft verworven wegens zyn kri tiek op het Britse hof, verklaarde za terdag in zijn blad „National and English Review", dat spectaculaire koninklijke bezoeken geen zin meer hebben. Ze zijn te duur en eisen te veel van de mensen. „Dat nooit meer", zei de socialistische „Da^ly Herald" bij een aankoïtistfoto van de vorstin, waarop zij er afgemat uit ziet. Het blad vermeldt, dat de koningin in Canada 8.000 handen heeft gedrukt, 13£ plaatsen, heeft bezocht en 50 toe spraken heeft gehouden. Volgens de conservatieve „Daily MrtT' zullen de artsen vandaag bepalen of de koningin in staat is volgende week het voorgenomen bezoek aar* de Orkaden en de Shetland-eilanden te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1