Nieuws uit stad en omtrek Eerste plechtige H, Mis van Pater L. de Jong O.P. Schiedamse merkwaardigheden Jeugd-Hengelwedstrijd onder ideale omstandigheden Geheugen-hulp rar Ruim 38.000 bezoekers op elfde Westlandse Handels- tentoonstelling NIEUWS UIT KETHEL Reclame Slaat men in 1960 over voor Uw zaak BURGERLIJKE STAND De Snelvliegers (NBVZ) O. B. K.-concert Autodieven gegrepen Standenverschil in de vorige eeuw Schotse doedelzak spelers in de Plantage Minder goed vliegweer voor postduiven J Bioscopen Rotterdam Ze blijven verdwijnen Ondankbare redding Josephine komt per speciaal vliegtuig OUDE BIJENKORF nu hol en leeg NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Het Oranjefeest BISSCHOP ZAL ALTAAR WIJDEN Weg Rotterdam-Hoog vliet in 1960 breder Maakt NSC MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 fAGINA 3 RENAULT- e duiven werden in Bastogne niet gelost nieuwe scliiedamsclie courant - h r iiiiii T evretlen Financiering Freeswedstrijden Verrassing Van s.s. Rotterdam Onder grote belangstelling van de paro chianen der Havenparochie en* de plaatse- 'Üke afdelingcn van de Dominicaanse le kengemeenschap. heeft, gisteren pater L. de Jong O.P. zijn eerste plechtige h.mis opgedragen. Voorafgegaan door bruidjes betrad de neomist de Havenkerk waar hij door pastoor A C v.d. Brckel naar het •Pet een weelde van witte bloemen ver sierde altaar werd geleid. Het plechtig ceremonieel van het aantrekken van do Priesterlijke misgewaden werd door de Parochieherder vanaf het preekgestoelte toegelicht. De neomist werd bij zijn eerste plech tige dankoffer geassisteerd door de eerw. Paters G Oostvogel en M. Hensen O.P.. Welke laatste ook de feestpreek hield. Pas toor v.d. Brekel fungeerde als presbyter- assistens. Een met leden yan het zang koor van de St.-Liduinaparochie versterkt groot koor vertolkte op loffelijke wijze de ..Missa Solemnis" ofwel de grote mis van Jan Nieland welke evenals de wis selende gezangen onder leiding van de heer J- Ranken stijlvolle bijdragen waren tot dit indrukwekkende parochiefeest. De organist Anton Tersteeg droeg met ziin in leidend orgelspel, waarin hij de Prélude Van Gabriel Pierné ten gehore bracht, niet Weinig bij tot dit fraaie muzikale eerbe toon Tijdens de in hotel Beyersbergen gehou. den receptie kwamen velen de neomist en zijn familie hun gelukwensen aanbieden Ari vp rtenr.ip) agent Familieleden, vrienden en parochianen, alsmede een groot aantal tertiarissen van de nog steeds groeiende Dominicaanse lekengemeenschap gaven hier acte de pré- sence. Talrijke geschenken mocht pater De Jong hierbij nog in ontvangst nemen en voegen bij de vele welke hij reeds mocht ontvangen. Waar het arbeidster rein van zijn priesterlijke roeping zal ko men te liggen hierover verkeert pater De Jong nog in het ongewisse. Voorlopig heeft hij in Nijmegen nog een jaar studie voor de boeg en dan zal het ofwel paro chiewerk hier in Nederland, of uitzending naar de Dominicaanse missiegebieden wor. den. Met een plechtig danklof werd althans het kerkelijk deel van deze voor pater De Jong en zijn familie zo grote dag besloten. GEBOREN: Mauritius A. M., zoon van J. A. M. Wiliemsen en P. M. Schelle kens; Janke, dochter van J. de Groot en J. de Vries; Geyrit. zoon van G. van der Kooij en G. M. Schultinjc; Christiaan F., zoon van C F. Wansleeben en A. J. Ringelberg; Anneke, dochter van W. Punt en J. Roe- lofsen; Robert, zoon van A. P. Kramer en K. Plooi]; Everdina A., dochter van H. Niemeijer en E. A. van Uden. De p.v. De Snelvliegers vloog zaterdag 1 auguetu* met 83 duiven een wedvlucht vanuit Sittard. afstand 145 km. Gelost 12 uur. Eerste duif 14.38.53, laatste duif 15.06 01. 1 3 6 9 J. van Rossen; 2 14 19 20 H. J. Tjaden; 4 10 12 G. van Wingerden; Het programma van het concert in de Plantage op woensdag 5 augustus a.s.. te geven door het harmonie-orkest O. B. K on'der leiding van de heer D. Koster des namiddag te 8 uur op 't Plantage-podium ter, opening, van de Schiedamse Vakantie weeg 1959 luidt 1. The Thir, Red Line, mars Kenneth J Alford. 2 Lg Moulin au Rocher; ouverture C G. Reissiger. 3. l'scnaikowsky Herinneringen arr. Alb. Meyns Wzn. 4 Kerzerwals» Joh, Strauss. Arr. Kliment. 5. Bagatelle Jos. Rixner. 6. Gravin Maritza. Fant. o. d. operette E. Kalman, arr. F. Rogister 7. De Spookbrrgade. W, H Myddleton. Arr. P. J. Molenaar. Marsfinale. Samen met zijn buurman in diens auto zette de heer P. A. J. van Oosten uit de Grofbaan 11 zaterdagmiddag omstreeks 12 uur de achtervolging in, toen hij hoorde, dat twee onbekenden in de Kreupelftraat zijn auto hadden gestolen. Op het parkeer terrein BreedstraatZijlstraat werden de autodieven klemgereden en de twee Schie dammers begonnen een vechtpartij met hen. In de liop van het gevecht kwam de politie langs en arresteerde de 19-jarige Duitse zeeman M. s. De ander, de 19- jarige J. H. S. ging er vandoor, maar werd even later in-een steegje in de buurt aangehouden. De Duitsers waren afkom stig van een schip, dat aan de Merweha- ven ligt. Op het hoofdbureau van politie bekenden zij de diefstal. Zondagmorgen zijn zij naar boord teruggebracht. De eigenaar had zijn auto niet afgeslo ten in de Kreupelstraat geparkeerd. IN DE VORIGE EEUW is er een rijme laar geweest, die zich' ergerde, dat het vertrouwde Meutje, Muy en Vrouwe werd verdrongen door juffer, joffer of juf frouw. Hij zegt: Sy segt, dat sy een juffer is. Doch Grietje-moei is hevet mis. Heur man is maer een kruydenier. So.o gaet het nae de nieuwe swier. Een yder wil nu maer juffrouwen, 't Ging in de oude tyt wel bet, 't Was Ael-my. Saer-muy, altemet, Vrouw Muitje. Keesvaer. Jan-Jansens- neeven. Die naeme werden al gegeven. Nae yders afcomst én fatsoen. Omstreeks 1800 is dit verschijnsel be gonnen, en speciaal het woord mevrouw Als onderdeel van de vakantiefeesten Was „The Hawick Boy's Brigade Pipe Band" naa.r Schiedam gekomen voor het g^vcn van een voorstelling van hun ty pische Schotse dansen en het maken van de daar in Schotland zo populaire doe- delzakmuziek. Toen het gezelschap, dat bestond uit twintig jpngens zo tussen 14 en 21 jaar, het plantagepodium opmar- scheerde, waren er nog maar weinig be langstellenden. Toen echter het vreemd soortige en doordringende geluid tot ver in de omtrek doordrong, kwamen van alle kanten de toeschouwers aanzetten. De non-stop-show door de Schotten ge bracht was dan ook de nioeite waard om gezien en gehoord te worden. Mars selecties waaronder de traditionele slow- march werden op volmaakt militaire wij ze gebracht waarbij doedelzak én trom men in alle voorkomende ritmes wer den bespeeld en geslagen. Door het Schot se meisje, Elaine Lümsden werden enke le dansjes uitgevoerd waaronder de zo bekende sabeldans. Het ontbreken van een dansgroep maak te het optreden over het algemeen wat eentonig hoewel het gezelschap steeds een dankbaar applaus mOcht oogsten. The Hawick boy's waren de gasten van het Wijkcentrum „Spaamdam" in Amsterdam Centrum waar zij bij de leden van dit centrum onderdak kregen. Van Amster dam uitmaakten zij verschillende trip- Pen door ons land en gaven hier en daar voorstellingen. Er staat nog een drie daags bezoek aan Groningen op het pro gramma. Dan trekken de Schotten alvo rens naar hun hooglanden terug te keren Voor een paar dagen naar Parijs. Voor het eerst in dit vliegseizpen troffen ook de Schiedamse duivenliefhebbers bij bun verschillende wedvluchten minder gunstig vliegweer. De door de verenigin gen, aangesloten bij de Rotterd. Bond haar Bastogne gezonden jonge duiven wer den wegens het slechte weer niet gelost. Indien het daar aan de Luxemburgse grens vanmorgen om 6 uur beter weer is geweest, zijn de duiven de lucht ingegaan en inmiddels op hun hokken gearriveerd. Bit heeft voor de diverse echtgenoten der duivenliefhebbers ingehouden, dat zij van daag de wacht bij de valplanken moesten betrekken om de duiven te pakken, het geen met de wasdag niet overal even ge legen is gekomen. De Ned. Algem. Bond vloog vanuit St.- Chislain-Hornu (172 km.) Door de ver eniging „de Vrijheid" werden 480 duiven Meegegeven die eerst om 11.40 uur bij een harde N.W. Wind gelost, werden. Mede door de regenbuien die de duiven onder leg te verduren kregen, verliep de vlucht Haag. Kletsnat arriveerden de eersten dan bok op hun resp. hokken. Winnaar werd de duif van H. J. v. d. Steen (14.50 uur); 2. J. Wijnen; 3. K. Duy- Mel. De prijzen waren in 40'minuten ver diend. Be zaterdagvliegers die vanuit Sitttard Wogen (135 km.) troffen het nog vrij goed. Wel stond er een "Stevige N.W. wind maar bet was droog. Door de vereniging „De Snelvliegers' werd aan deze vlucht deel genomen met 83 duiven. Gelost orn 12 uur Mriveerde de eerste duif om 14.34 uur bij ztin eigenaar J. van Rossen die tevens be- ;Llag op de derde prijs wist te leggen. Tweede werd de duif van de liefhebber H. Tjade. Alle prijzen waren in 26 minuten Verdiend. J Ollg OnoMrtrf «nn/ V hiedam amit'ekM 81ste Jaargang No. 24049 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 6613 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.30 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle adwertentóe-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Adrvertentne- "wezen. ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2.54 per mamd en f 0.59 per week. 5. 16 W. Egging; 7 J. Scheepmaker; 8 17 was een onderscheiding naar de fortuinen. C Beijaars; 11 15 P. J. van Eijk; 13 Chr. Het woord mevrouw betekent „mijn mees- Zweistra 18 P. Sprong, 21 J. Tromp. teres" en werd in die zin reeds door de Het mooiste weertje dat een hengelaar zich maar dromen kan en een stukje vis water waarin karpers en zeelten rond dartelen; ziedaar de twee factoren die het jcugd-hengeltoernooi,in het kader van de vakantiefeesten gehouden, (ot een succes gemaakt hebben. Om klokslag drie uur zaterdagmiddag gingen op de Meeuwensingel in v. m. Kethel achten zestig vislijnen te water waarvan er een enzestig door jongens werden gehanteerd en zeven door meisjes. Een groot aantal ouders was met deze hcngelmatadorcn meegekomen. De vaders om deskundige adviezen te geven en de moeders wilden ook wel eens de sensatie beleven van een strijd tussen een jonge hengelaar en een karper van zo'n pondje of tien en zelfs veel zwaarder. Zoals het echter altijd gaat, ook deze middag liet de karper zich niet zien. Dc aanwezigheid van zoveel mensén aan de oevers van zijn domein was hem mis schien wat al te bar, zodat hij zich in een rustig hoekje terugtrok. Of het werkelijk een karper geweest is die na goed ander half uur vissen de spullen van Frans Gie- sen jr. de vijver insleurde, zullen wij nooit vernemen. Iets groots en zwaars leverde echter deze jonge deelnemer dit kunstje. De karper of zeelt had echter buiten de waard gerekend want Frans ging onmid dellijk te water, zijn boeltje achterna. Geen vis echter aan de haak te bekennen maar het kostte de kloeke visser wel een nat pak. Het eerste kwartier van de wedstrijd leverde de meeste vis op. Hieronder was een flinke zeelt, maar geleidelijk aan werd de vis wat voorzichtiger. Het kleine grut was brutaal genoeg en dit werd dan ook bij tientallen gevangen en dit zette natuurlijk weinig zoden aan dc dijk. Het bleef totaal bij drie grote zeelten en de nodige maatvoorns en de verwachte karpersensatie b'.eef uit. Na het opmaken v9n de eindstand, bleek Chr. Verharen met zijn 78 cm ge vangen maatvis de eerste prijs gewonnen te hebben. Tweede werd Aart Korpers- hoek met 54 cm. Hieronder bevond zich echter de grootste zeelt (37 cm) waarmee hij beslag legde op de autoped, beschik baar gesteld door de kinderrijwielen- en autopedfabriek „Trio" uit Rotterdam, voor de deelnemer met de zwaarste vis. De derde prijs ging naar G. van Opijnen (34 cm), vierde en vijfde werden E. Zonneveld HEDEN: Passage Theater: De vierkante rekruut (alle leeftijden) dagelijks 2 en 8.15. zat. en zord. 1,30 4,00 6.45 en 9,15 uur; donder dagavond Ned. Ballet, 8 uur. Monopole Theater; De grote jazz-cock- tail (alle leeftijden) 7 en 9 uur, zat. en zondag 3. 5. 7 en 9 uur. Dinsdag, woens dag en donderdag. Matinee's met „Texas (18 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 10 5 zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8; Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za van 1012 uur: dl. t/m za van 25 uur ma., di., wo., vr. van 7—8 30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.30—8 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang); jeugd; wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur. wo. en vr 7—8.30 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Gouka en Co Groeneïaar, 127. Programma's van 31 juli t.m. 6 aug. Arena: Wat 'n hondeleven (a.l.)Capitol: De Meteoor-monsters (14 jr); Centraal: De levensroman van Joseph Schmidt (a.l.); Cineac-AD: Rio Bravo (14 jr); Cineac- NRC: actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.); Colosseum: Boemelstudenten (a.l.), don derdag: De prinspiraat (18 jr.); Harmonie; Fanfare (a.l.); Lumière: Kluchtig en luchtig (a.l.); Lutusca: Die glücklichste Frau der Welt (a.l.))' Luxor; Orfeu negro (18 jr); Metro: Overval in de Pacific (14 j); Passage (Schiedam): De vierkante rekruut (a.l.); Prinses: Wel en wee van Broadway (onbekend). Rex: Jacht op ontvoerde vrouwen (18 jaar). Thalia: Geen cent voor de belasting (18 jaar), 't Venster: De glim lach van een zomernacht (volw.). Vistoria: De familie Trapp in Amerika (a.l.), don- I derdag: Summer madness (voiw.). 1 Het jeugdliengeltoernooi in Kethel. Een grote vis nam Frans Giesen zijn hengel mee, maar Frans sprong er pardoes achteraan. en J. Looman met resp. 34 en 33 cm gevan gen vis. De deelnemende meisjes hadden allen even „weinig gevangen of liever gezegd niets". Gezien er echter voor hen toch prijzen beschikbaar waren besliste hier het lot. Cobby Giesen trok de eerste prijs; tweede en derde werden Paula den Ouden en Carla van Veelen. De prijzen werden uitgereikt door het commissielid C. J. Aben en in zijn kort toespraakje hetwelk dit feest voorafging was geen woord (hen- gelaars)Iatijn. Het bleek dat er voor alle deelnemers(sters) een prijsje beschik baar was bestaande uit luxe en huis houdelijke artikelen zodat de diverse moe ders op deze wijze in de feestvreugden mochten delen. De coca-cola-fabriek had gezorgd voor een verkoelende dronk en mooie zonnekleppen en dit maakte het feest volkomen. Landvoogdes in 1565 gebruikt. De z.g. eer. ste stand bestond ip Schiedam uit de bur. gemeester, rijke branders en zeer kapi taalkrachtige burgers. De tweede stand, de middenstand, bestond uit twee delen: de hogere waaronder wer den gerekend, de ambtenaren met een lei dende functie, kleine branders, doktoren en predikanten. Dan de lagere, zij die voor eigen rekening zaken deden, onderwijzers, enz. De derde stand bestond uit de hand arbeiders en de ouden van dagen. Ook in Schiedam gaf de kledij meestal de maatschappelijke stand aan. Een heer werd iemand genoemd, die er altijd net jes uitzag, waarbij nooit een hoed ont brak. Een "8me, die er meer dan 1 dienst bode op na hield, was natuurlijk een me- vrouw. Men had in die dagen iemand uit die derde stand in zijn zondags pak, geen meneer durven noemen, daar- men er van op aan kon, dat de aange sprokene dit als een miskenning op zou vatten. In het dagelijkse leven werd een pet, des zondags een kaasbolletje gedragen, e"-, .J1 /0UVY en Houw deed de „hoge zijde dienst, een familiestuk, dat niet zelden aan derden werd uitgeleend. Zo'n handarbeider uit di? dagen, toonde karakter, door kleding te dragen, die hij zelf wenste, bekommerde zich niet om de mening van anderen, haatte kruipe rij en voelde zich vrij burger, wat hij dan ^ok inderdaad was. De mensen wa ren tevreden en waren ingesteld op de tijdsomstandigheden. Daarom is het bij na onmogelijk vergelijkingen met het he den te maken. C. A. van der ZEE Sr. De heer H. H.- vermist een damesfiets, die hij had neergezet voor het pand Schie- damseweg 32. Van de heer T. J. Z. is de fiets gestolen die stond voor zijn woning aan de Singelstraat. De motorfiets van de heer G. A. S., die verleden week vin de Oude Sluis is ge- l stolen, is teruggevonden in de nabijheid van de Moerdijkbrug. Dc 27-jarige C. Schenk, Eendrachtstraat 46, heeft zaterdagmorgen omstreeks half zeven een zesjarig jongetje uit de Nieuwe Haven gered. Het kind was daar spelen derwijs ingeraakt. De heer Schenk, pomp bediende bij het garage- en automobielbe- drijf „Unique" aan de Nieuwe Haven, zag het ongeval en sprong gekleed te water. Hij slaagde erin het jongetje op het droge te brengen. Het kind is onbekend geble ven, want het liep meteen naar huis. De heer Schenk liep een verkoudheid op. waardoor hij enige'dagen het bed moet houden. Tijdens het redden van het jon getje beschadigde hij zijn polshorloge en raakte enig geld kwijt. In aansluiting op de mededeling, dat ■Josephine Baker met haar echtgenoot en haar tien „regenboog-kinderen" naar de Jeugdlanddag van de Shell Junior Club (8 augustus in het Ahoy'-complex te Rot terdam) zal komen, vernemen wij nader, dat vrijdag a.s, de regenboog-kinderen Van Les Milandes naar Parijs zullen vertrek ken in gezelschap van drie kinderver- zorgsters. Na in Parijs te hebben over nacht zullen ze samen met Josephine per speciaal vliegtuig naar de landdag in Rot terdam komen. Na het bezoek aan de landdag reist het gezelschap op dezelfde wijze naar Frankrijk terug. Tijdens dit bezoek wordt ook een persoonlijk ge schenk voor elk der kinderen aangeboden. De tien kinderen negen jongens en één meisje zijn afkomstig uit Korea, Columbia, Japan, Finland, Israjjl, de Ivoorkust en Venezuela, terwijl twee van hen in Algerije zijn geboren en één een Fransmannetje uit Parijs is. De Shell Junior Club, die geregeld en hoofdzakelijk ten behoeve van het Neder landse jeugdwerk giften of geschenken uit haar door de contributies der leden gevormde clubkas heeft verstrekt, heelt gemeend nu ook eens steun te moeten verlenen aan een ten bate der jeugd on dernomen project buiten onze grenzen. Deze steun zal ditmaal ten goede komen aan^ Josephines bijzonder kostbare „ge- ï)c Oranje-feesten in Kethel. De spectaculaire windhondenreHnen trokken veel belangstelling. De Afganen stormen de startkist uit, om in volle reu de kunsthaas te achtervolgen. f Sedert enkele dagen is het binnen de oude Bijenkorf te Rotterdam stil en leeg. Uitwendig bemerkt men er iets van, wijl de etalages zijn ontruimd. De laatste ti) delijke inwoner heeft gisteren het pand met pak en zak verlaten, zodat nu het wachten op de sloper is. Die laatste inwoner was de n.v. fabnek van behangselpapieren Gebr. Sanders, wier bedrijfspand in Delfgauw in noven». ber 1957 was afgebrand. Miljoenen rollen behangselpapier zijn sedertdien de oude Bijenkorf in- en uitgegaan. Nu zullen de wagens van Sanders, die een bekende verschijning op de Cool- singel werden, er niet meer regelmatig te zien zijn, want de nieuwe opslagplaats in Delfgauw is inmiddels gereedgekomen; daar beschikt het bedrijf.nu over een ruimte van 4000 vierkante meter. De nieuwe teegmachine, pas aangeschaft, doet uitstekend werk. DP elfde IVestlandse Handelstentoon stelling heeft de verwachtingen overtrof fen. Niet alleen omdat er toch weer meer bezoekers waren dan verleden Jaar nl. ruim 38.000 maar ook omdat die belang stellenden bijzonder tevreden waren over hetgeen geboden werd. Door die tevre denheid deden ook de standhouders - voor al in de verwarmings- en kassenbouwsec- tor - goede zaken. Grote interesse werd er door de bezoeker* aan de dag gelegd Hebt u dc foto's van de optocht in dc krant gezien? We hebben hem voorbij zien trekken, sl'echts vijf minuten buiten in de regen geslaan en het kuiltje in onze hoed was al boordevol met regenwater. En maar ge-optocht. Wat waren ze nat die deelnemers. Tot op d'r hemd, ondanks regenjassen en lappen plastic. Het paard van een der Je-Ke-Hu-Ba-wagens gaf er op de Rolbrug de brui aan en ging liggen'. Hy of zij vond het waanzin. Er hielp geer. mocdcrtjelicf aan. Hij moest mee in de stoet. Hebt u die wagens goed bekeken? Origineel hè!! Jammer, er was geen prijs voor de origineelste wagen. Wat dat Je-Ke-Hu-Ba betekent? Jeugd-Kethel-Huis-Bazar. 't Is een geweldige en taaie actie van de Chris telijke Kethelse jeugd voor een nieuw verenigingsgebouw. Er moet al aardig wat geld in kas zijn voor dat gebouw, dat meer dan een ton gaat kosten. Ook wel eens van die andere actie gehoord? We bedoelen het C.V.A. Die is pierdood, spij tig!!! Tijdens de rondrit werd op het veld de aandacht van de Kethelse schooljeugd vastgehouden door het gezelschap van Carla Flink. Het was de bedoeling dit op het veld te doen, maar och heden, het re gende niet alleen op de stoet in Schiedam, op het veld zag je elkaar niet eens staan Een of and?re goede geest heeft toen de ruimte in de ,.Ark" beschikbaar gesteld Het moet daar prachtig gegaan zijn. Er waren, van horen zeggen wel driehonderd kinderen aanwezig. Wij kunnen echter niet overal tegelijk zijn. Het ringsteken en een gedeelte van d? volksspelen heeft nog redelijk doorgang kunnen vinden,, de rest van de dag ging in de soep. Toen tegen de avond het num mer hoogdraadacrobatiek gegeven zou worden, waren er maar een twintigtal be langstellenden op het terrein, en die ston den dan nog op een afstand kouwelijk te kleumen onder de beschutting van een of andere attraetietent Het nummer ging, na een bespreking met het bestuur van de Oranjevereniging, niet door. Geen publiek, en men zou toch niet het volle pond gekregen hebben. Het werken op die kleffe natte stelling zou levensgevaarlijk geweest zijn. Maar toch moeten die artiesten betaald worden. Contract is contract. En zo is ook deze tweede dag een grote geldelijke strop voor de Oranjevereniging geworden. Deze vereniging bestaat reeds zo'n zeventigtal jaren en is dus wat we zouden kunnen noemen ,,'n Ouwe Taaie" Ze zullen er heus wel bovenop komen Mas-r dan moeten de gezamenlijke leden achteraf, wat onze Vlaamse buren zo sap pig zeggen: „Niet zéveren". Tegen een overmacht als dit boze weer is niets be stand. We hebben maar een accentstreepje gezet.... zee-veeren bestaan niet. Vrijdag ging het iets beter. Pluvius dreigde wel, maar liet zijn water boven. Het gezelschap van de radio- en revue artiesten en de Boerenkapel van Radboud hadden een groot en dankbaar gehoor. Vertier bij de attracties en plezier in de consumptietent. En nu de prijswinnaars: Versiering tilbury's: le prijs N. Bos en echtgenote (Geen rassenhaat); 2e prijs J. Rodenburg en echtgenote: 3e prijs J, Vlug- n,an en mevr. V. d. Kuy. Versiering van bedrijfsauto's en vereni gingswagens: le pr. V. d. Valk's bloemis terij en tuinaanleg; 2e pr. Boekhandel „Mercurius"; 3e pr. Magazijn „De Ooie vaar". Versiering rijwielen: Laura de Groot, Franc, de Groot en Tineke v. d. Water resp. le, 2e en 3e prijs. Ringsteken tilbury's: Aad v. Winden trouwt de vrouw met de stalen zenuwen Tineke Bouwens pikte maar liefst 7 ringen van de draad. Een verdiende le prijs. 2e pr. A. Hoogerbrugge; 3e pr. A. Poot Jzn. Ringsteken tractoren: Annie Poot, J. Ko#y en L. Verkade resp. le> 2e en 3e pr. Volksspelen. Hardlopen met hindernis sen voor dames: Marijke Hofman, Wil v. d. Ven en Toos Bos resp. le, 2e en 3e pr. Hardlopen met hindernissen voor he ren: le pr. R. v. d. Ven, 2e pr. P. v. Mil Azn. Zaklopen heren; le nr- R- v. d. Ven. 2e pr. A. v. Mil. Zaklopen dames: le pr. Agn. Wijsbroek, 2e pr. Toos Bos. (Herplaatst wegens misstelling) Diverse belanghebbenden hebhen deze dagen met aandacht naar de nieuwsbe richten zitten luisteren. Wij in Kethel hadden alleen Interesse voor het weerbe richt. De, boeren moesten regen en 't be stuur van het Oranjecomité kon deze wens tot zekere hoogte billijken, maar zag het water liefst afgeleverd 's nachts of een paar dagen later. Enfin we hebben niet behoeven te mop. peren. Een etl ander is 's middags en 's avonds nat geworden, maar dat kwam niet van de regen. 's Middags is het, een waterballet ge worden bij het tonsteken en 's avonds ren de menige windhond de sloot in, omdat deze door zijn snelheid uit de bocht vloog. Inzake de windhondenrennen hebben we ons licht eens ontstoken bij mevr. M. Ver meulen, secretaresse van de windhonden- renvereniging „Rotterdam" en verzorg ster van de honden. Deze vertelde ons, dat haar vereniging in de polder Zestien- hoven een renbaan heeft met b.v. een schuin oplopende helling in de bochten. Deze bochten ontbraken op dit vlakke wei land in Kethel. Vandaar dat gebuitel in die sloten met bijkomende nerveusheid der honden. Deze diertjes lopen met een verbluffende vaart achter een stuk pels (de haas), dat met grote snelheid aap eer touw rond de baan getrokken wordt .De honden lopen steeds op het gezicht. Ver schillende malen zijn de honden aan d« verkeerde kant uit de sloot gekomen en dan gingen zij nerveus over het verkeerde weiland zoeken naar de haas. Er kwamen 3 greyhounds aan de start. „Rudi's Memory" van G. v.d. Graaf uit Rotterdam werd 1. De twee andere gin gen de sloot in. Van de whippets waren er meer. „Alge- nib" van F. Moret te Rotterdam werd 1; ..Dorothea" van dr. A, Bijdendijk Rotter dam 2; „Gopsie" van L. P. Vermeulen, Rotterdam 3; en ..Vesta" van K. M. de Lange, Rotterdam 4. Van de 4 afghanen dk in de course lie pen werd „Nila" van H. Post, Rotterdam 1 en „Byan" van mevrouw Deutekom Rotterdam 2. Deze mevrouw ging nat naar huis (sloot!). Zaterdagmiddag werd ook nog een ge deelte van de volksspelen afgewerkt. Ton steken dames: Gré Lanser, Wil v.d. Ven. Ria van Winden en Gretha Fuik resp de le, 2e, 3e en 4e prijs. Tonsteken heren: A. Keijzer. S. Hêijdra en P. van Mil resp. de le, 2e en 3e prijs Kruiwagen rijden: 1. Toos Bos. 2. Arina Bijl. De prijsuitreiking heeft maandagavond 3 augustus plaats bij P. van Beurden aan de Dorpsstraat. Deze laatste dag van het Oranjefeest is goed geslaagd. Er was veel nubliek bij het tonsteken en nog meer bil de windhondenrennen. Het was voor het bestuur var. de Oranjevereniging een hele nniuchting dat dit feest weer voorbij was. Tot het volgend jaar dan maar weer. voor het grote warenhuis waarin dank zij de uitstekende samenwerking tussen het Proefstation en de studieclubs de verschillende nieuwe rassen van tomaten en komkommers bezichtigd konden wor den. En de kwekers deden dat terdege, want velen kropen op hun knieën om de plant heen. Tijdes de rond Bet middaguur gehou den sluitingsbijeenkomst toonde Wehate- voorzitter G. Vijverberg zich dan ook zeer tevreden Bovendien w'as de tentoon stellingsruimte nog wat groter en waren do steeds weer fraaier verzorgd dan andere jaren. Op de vraag: „komt er volgend jaar weer een Wehaté of slaat men dan over in verband met de grote tentoonstelling Floriade te Rotterdam?" kon de heer Vijverberg geen definitief antwoord ge ven. Aanvankelijk was men besloten om in I960 geen tentoonstellig te houden, maar daar tal van standhouders en be zoekers te kennen hebben gegeven de We haté geen jaar te willen missen, zal het bestuur zich nader hierover beraden. Ver heugend vond de heer Vijverberg het dat er ook zo'n enorme belangstelling voor de Wehaté bestaat van buiten het Westland, ja zelfs van over de landsgren zen. Zeer intensief was bijv. de belang stelling van de tuinbouwcentra Emmen. Hoogezand en Venlo etc. Namens de standhouders bracht de heer Olivier een belangwekkend aspect in net geding. Steeds hoort men tijdens redevoe ringen op de Wehaté over de bedragen die er in de tuinbouw worden geïnves teerd.... maar het Nederlandse bankwe zen blijkt nog niet doordrongen te zijn van hetgeen de Nederlandse tuinbouw dient'te investeren wil hij zijn plaats be houden en uitbreiden. Vooral in het EEG- verband zijn er grote mogelijkheden tot uit breiding en vernieuwing van de bedrijven. Hij deed daarom een beroep op het be stuur om bij een volgende Wehaté ook het centrale bankwezen uit Nederland te in teresseren. Zaterdagmiddag woonden zeer velen de eerste Nederlandse kampioenschappen fre zen bij. Hoewel het I.T.T. vrij sceptisch tegenover deze wedstrijden had gestaan, bleek aldra dat het een succes werd. Er werden uitstekende resultaten geboekt. De heer P. Boekenstein uit De Lier kan zich Nederlands kampioen noemen en de heer Verkade uit Boskoop werd tweede. On getwijfeld zullen dergelijke wedstrijden op de Wehaté niet meer ontbreken. Tenslotte zal de heer Hannemaayer uit Lier nog lang aan deze elfde Wehaté te rug denken. Zaterdagmiddag omstreeks half zes stapte hij nog even bij de Wehaté af, teneinde een bestelling op te geven. Toen hij van mej Ph, Bruinsma het toe- gtngsbewijs had ontvangen bleek hij de 38.000ste bezoeker te zijn en dat was voor de fa Bezemer uit Delf]; aanleiding hem een grasmaaimachine aan te bieden! Het altaar in het Auditorium van de „Rotterdam" zal op 18 augustus om 9 uur v.m. door mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam, plechtig worden ingewijd. Vervolgens zal in het Auditorium de zegening van het schip plaats vinden, waarna voor de eerste maal aan boord een plechtige H. Mis zal worden opgedra gen. Het verkeer op de Groene Kruisweg, de provinciale weg van Rotterdam naar Brielle, neemt snel toe. Vooral het weg gedeelte RotterdamHoogvliet wordt zeer intensief bereden. De Provinciale Water staat overweegt verbreding van dit weg dek tot 7.25 meter, aldus de ANWB. Een plan hiertoe, dat tevens voorziet in de verbetering van een aantal verkeers-tech- niseh verouderde kruisingen, is in be werking. Zodra het plan gereed is wordl het aan het College van Gedeputeerde Staten ter goedkeuring voorgelegd en zal machtiging voor de uitvoering worden ge vraagd. De ANWB verwacht, dat de werkzaamheden reeds in de loop van I960 ter hand worden genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3