Subandrio tracht Menzies vrees aan te jagen I zomer- maastrfchts Handen af" van Nieuw-Guinea Liever Amerika dan Rusland H Chefarine 4 Maandwisseling vroeg slechts weinig nieuw bankpapier Tubman stelt bemiddeling in Algerijnse kwestie voor Noodtoestand uitgeroepen in Laotiaanse provincies Filippino's nemen wraak op Indo nesische piraten Op conferentie van negen vrije Afrikaanse landen Dag Hammarskjöld op de hoogte van de ernst van de situatie flBSG 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Verzoent Grivas zich met Makarios? Het I.V.V.V. brengt affaire Aissat Idir voor V.JN". Weekstaat De Nederlandsche Bank Erhard naar Turkije en Griekenland Verrassing in Monrovia Baanwachter voorkomt ramp Op Terschelling Roekeloze zwemmers met moeite gered Duits echtpaar in Venlo mishandeld Turkije en de E.E.G. Mozaïek van 2100 schelpen TIJDELIJK! WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 BUITENLANDSE KRONIEK H. J. de Vries overleden Oud-voorzitter Surinaamse Raad van Advies puur of met soda Oman wil onafhankelijk worden Hooirneijer Mogelijkheid tot uitgifte van aandelen ad f 100 Aan de oevers van de maes A AP? O IS WE WK 11 *»P0lN1-t' If) HO !-« lUMllHl 0' SCOICf 1Hing Van 6 nne Scotch De tenlandse zaken. dr. Subandrio. heeft gisteren de ambassadeur van Austra lië in Indonesië, Lawrence Mclntyre, ont boden op zijn ministerie, teneinde op heldering te vragen over de jongste verklaring van de Australische pre mier, Menzies, over Nieuw-Guinea, al dus meldt A.F.P. Menzies verklaarde zonda voor de televisie, te hopen, dat Nieuw-Guinea eerstdaags zelfbestuur zal krijgen. Na het onderhoud met Mclntyre verklaarde Subandrio tegen over journalisten, dat de ambassadeur niet kon zeggen of de persberichten over Menzies' rede juist waren. De mi nister verklaarde echter, dat Indone sië Australië heeft gewaarschuwd ,,af te bjijven" van West-Irian derlands Nieuw-Guinea), Hij voegde eraan toe: Toen Khroesjtsjev op 14 juli in War schau arriveerde, werd hij opge wacht door een grote menigte. Fabrieksarbeiders en regeringsambte naren hadden speciaal vrijaf gekre gen om de Russische premier te begroe ten. Zij werden met open vrachtauto's 'naar de wegen gebracht waar Khroesj tsjev zou passeren, en zij kregen op dracht langs deze wegen opgesteld te blijven tot de hoge bezoeker gepas seerd zou zijn. Toen de Sovjet-macht hebber voorbij kwam, werd er slechts hier en daar beleefd geklapt. De mees te toeschouwers hulden zich in een ijzig stilzwijgen. Toen Nixon op 2 augustus in de Pool se hoofdstad aankwam, werd hij door een minstens even grote menigte be groet als Khroesjtsjev, maar dit keer waren de Polen spontaan opgekomen. De radio en de pers hadden het tijd stip van aankomst niet bekend ge maakt, en zij hadden ook gezwegen over de route die Nixons stoet zou vol gen van het militaire vliegveld naar het centrum van de stad. Maar de „Voice of America" had de bewoners van Warschau op de hoogte gebracht van de bijzonderheden van Nixons be zoek, en toen de Amerikaanse vice-pre sident gearriveerd was, werd hij langs de hele route met groot enthousiasme begroet. De Polen gaven een indruk wekkende demonstratie van hun sym pathie voor de Verenigde Staten, en van hun vreugde dat een zo vooraan staand afgezant van het Westen en de vrije wereld hun een bezoek bracht. Nixon schijnt diep onder de indruk ge komen te zijn van het welkom dat hem door het Poolse volk bereid werd. De hartelijke ontvangst overtrof al zijn verwachtingen. „De belangen en de veiligheid zowel van oostelijk Nieuw-Guinea (het Austra lische deel) als van het Australisch con tinent zullen beter worden veilig ge steld, wanneer West-Irian weer onder Indonesische soevereiniteit zal zijn ge bracht". Volgens Subandrio bestaat „de mo gelijkheid dat binnen vijf of tien jaar de dichtbevolkte Aziatische landen naar „Lebensraum" gaan uitzien. Zij zullen dan het oog laten vallen op Australië, dat met een uitgebreid op pervlak dun bevolkt is. Dit zal zeker het geval zijn wanneer het gehele ge bied ten noorden van Australië onder Australisch bestuur komt". Subandrio zei te betwijfelen of een Westelijk land het onderwtjspeil van de inheemse bevolking van Nieuw- Guinea kon verbeteren. Hij vertelde on langs een film te hebben gezien en en kele prachtige gebouwen te hebben op gemerkt, die kennelijk door de Neder landers zijn gebouwd. „Ik zag slechts enkele behoorlijk geklede Papoea's, en in het algemeen gaat de autochtone be volking nog ongekleed. Voor vreemde lingen is zij slechts een studieobject", aldus de minister. Vergeleken met de meest achterlijke gebieden van de rest van Indonesië zijn de sociale voorzie ningen op West-Irian tien maal slech ter. In de republiek Indonesië zijn geen tweede rangs burgers, terwijl iedere buitenlander de inheemsen van West- Irian als zijnde van een mindere status beschouwt, zo meende de minister. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! et bezoek aan Warschau heeft Nixon de gelegenheid geboden de Polen te laten blijken, dat de Amerikanen een grote belangstelling en genegenheid voor hen koesteren. (Tenslotte heeft de V.S. heel wat bur- gers die van Pool- se afkomst zijn, onder wie vice-ad- miraal Rickover, de uitvinder van de atoomduikboot, die Nixon op diens reis vergezelt) Nixon heeft ook gehad zelf te de verschillen en zijn tussen de BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. de gelegenheid constateren wat de overeenkomsten communistische systemen in de Sov jet-Unie en in Polen, en misschien heeft hij dezer dagen voorzichtig ge probeerd de Poolse autoriteiten aan te moedigen zich nog meer van Moskou te distanciëren. Maar Nixons bezoek aan Polen was niet zonder risico. Een gezaghebbend Pools communistisch blad heeft aan de vooravond van het bezoek van de vice- Eresident van de Verenigde Staten dit ezoek voorgesteld als een erkenning door Amerika van het Poolse „sociale stelsel". Dit is natuurlijk een valse voorstelling van zaken, en Nixon heeft dezer dagen dan ook gewezen op de grote verschillen van opvatting, die er bestaan tussen de regeringen van de V.S. en Polen. Nixon weet, dat de verwachtingen die in oktober 1956 nog gekoesterd werden van de Poolse „opstand" niet in vervulling zijn gegaan. Het dictato riale systeem heeft niet plaats ge maakt voor de een of andere vorm van parlementaire democratie, en Po len heeft zich niet los gemaakt van het Sovjetblok. De Polen zijn indertijd ternauwernood voor het lot van Hon garije gespaard gebleven, en hun com munistische leider springt behoedzaam om met de machtige Khroesjtsjev. Als Nixon zich bij zijn bezoek aan Warschau te enthousiast getoond had over de zekere vrijheid die Polen ten opzichte van de Sovjet-Unie heeft weten te verwerven, dan zou hij daarmee verraad hebben gepleegd aan de Amerikaanse opvatting over de Sovjet-satellietstaten. (Tenslotte is in de V.S. zojuist nog een „Captive Na tions Week" gehouden, om de mensen niet te doen vergeten dat vele Oost- Europese volkeren gebukt gaan onder het juk van Moskou). Nixon zou ook die talloze Polen bittér teleurgesteld hebben die van Gomülka's bewind niets willen weten. Tenslotte is Polen nog altijd een land waar een Kerkver volging heerst, waar men zonder vorm van proces eindeloos gevangen gezet kan worden, waar geen vrije pers be staat, waar censuur wordt uitgeoefend en waar een paar communisten uit naam van „de staat" het hele poli tieke, economische, sociale en culture le leven aan banden leggen. De over eenkomsten van het Poolse communis tische systeem met het Russische zqn nog altijd groter dan de verschillen. Over de gesprekken die Nixon in Warschau gevoerd heeft met de Pool se machthebbers is tot nog toe weinig bekend geworden, maar we moeten hopen dat de Amerikaanse vice-presi dent met grote voorzichtigheid is op getreden. Hij is ongetwijfeld aangeval len over de Amerikaanse steun aan West-Duitsland, omdat de Poolse com munisten in de Bondsrepubliek een po tentiële agressor zien, en men zal hem zeker ook gezegd hebben dat Po len tot het „socialistische kamp wenst te blijven behoren. In hoeverre Nixon de gevaarlijke klippen omzeild heeft, kan uit de be schikbare schaarse gegevens met op gemaakt worden, en in hoeverre het bezoek voor Amerika en het Westen van nut is geweest valt ook nog niet te beoordelen. Maar Nixon heeft in Polen althans een grootse sympathie-betuiging .voor Amerika uitgelokt, die tegelijk min of meer als een anti-Russische betoging beschouwd kon worden. De Polen, die in hun geschiedenis zoveel van de Rus sen moesten lijden, hebben Gomulka duidelijk laten weten dat zij altijd nog meer vertrouwen hebben in Washing ton dan in Moskou. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft volgens het Grieks-Cyprische avondblad „Phos" verklaard, dat de meningsverschillen tussen hem en generaal Grivas, de leider der vroege re Grieks-Cyprische verzetsbeweging EOKA, spoedig geregeld zullen zijn. Er bestaan geen grote meningsver schillen, verklaarde hij, en de paar kleine verschilpunten die er zijn, zijn door derden veroorzaakt. De toestand zal echter spoedig volledig opgeklaard zijn. Makarios legde de verklaring af nadat hij had gesproken met Nicos Kranidiotis, die ambassadeur van de Cyprische republiek irt Athene zal worden en die reeds in Athene vertoeft. Kranidiotis was speciaal voor dit onder houd naar Nicosia gekomen. Een groep van 50 zwaarbewapende Filippino's is vandaag naar Celebes ver trokken om wraak te nemen op Indone sische piraten die verleden week veer tien Filippino's zouden hebben gedood, aldus meldt de Philippijnse nieuws dienst. Volgens het persbureau waren de mannen bewapend met dynamiet, ge weren, pistolen en messen en zwaarden. Het bericht is afkomstig uit Jolo Su- lu, in de zuidelijke Philippijnen. Een woordvoerder van de Philippijnse poli tie zei, dat hij geen bevestiging heeft ontvangen van het bericht maar dat het hoofdkwartier het onmiddellijk zou on derzoeken. De P.N.S. (Philippine News Service) meldde volgens UPI «dat het merendeel der mannen, die naar Celebes zjjn ver trokken, familieleden zijn van de ver moorde slachtoffers. Er is gemeld, dat 30 Indonesische piraten een Philïppjjns schip hebben geënterd en de veertien bemanningsleden hebben afgeslacht. Voor hun vertrek zeiden de Filippino's, dat zij Indonesische zeilboten zullen overvallen en niet terugkeren voordat zij de dood1 van hun familieleden hebben gewroken. Zij staan onder leiding van Panglima Aboesamah, wiens zoon een van de slachtoffers was. Zjj zijn in vier motorboten vertrokken.' Het Internationale verbond van .vrije vakverenigingen heeft gisteravond mee gedeeld, dat het een beroep heeft ge- 1 daan op de Commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties en op het Internationaal arbeidsbureau, om een onderzoek in te stellen naar de dood van de Algerijnse vakbondsleider Aissat Idir, in een Frans militair hospi taal te Algiers. In een communiqué van het I.V.V.V. dat gisteravond te Brussel op de hoqfd- zetel van die organisatie werd uitgege- ven, wordt gezegd, dat dit besluit „uiting geeft aan dc diepe bezorgdheid van de vrije arbeiders-beweging in de j hele wereld over het lot van de Alge- rijnse vakbondsleider, die algemeen se- cretaris van de „Ugta", de Algerijnse I vakbondsfederatie was. De omstandig* heden waaronder hij in een hospitaal overleed moeten onderzocht worden." Het communiqué zegt, dat de alge- I meen secretaris van het' I.V.V.V., J. H. Oldenbroek, aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld gevraagd heeft, de zaak te onderzoeken. Oldenbroek heeft bovendien een klacht ingediend bij het Internationaal arbeidsbureau tegen Frankrijk wegens inbreuk op de vrijheid van organisatie vooi de arbeiders en het recht op het vrijelijk zich organiseren en contributie heffen. Vólgens de Fransen is Aissat Idir .overleden aan brandwonden, omdat hij door het roken van sigaretten in bed, dit in brand zou hebben gezet. Advertentie Hill Thomson iXo ttfi EDINBURGH^ j BlVllUt> MD &11KMU i» Sf"1'"' 1/1 Fl. 16.65 En de beste whisky voor die zomerdrank is QUEEN ANNE! Real Scotch„Een van vele" zuit U misschien zeggen. Ja, dat wel, maar gelukkig ook een van de allerbeste onder die Schotse whiskies. Vraag er dus ook om. Onthoud de naam „QUEEN ANNE". Elke P" goede slijter kent en heeft „QUEEN ANNE l SCOTCH WHISKY': MP: Paul Sorbi N.V., den Haag. Levering uitsluitend via Uw wijnleverancier. De Westduitse minister van economi sche zaken, professor Ludwig Erhard, zal 17 augustus op reis gaan naar. Tur kije en Griekenland, aldus heeft volgens Reuter een woordvoerder van het mi nisterie meegedeeld. Erhard zou tot 22 augustus in Ankara blijven en dan naar Athene reizen waar hij drie of vier da gen zou vertoeven. Erhard zal in Tur kije waarschijnlijk met leden van de re gering besprekingen voeren over kwes ties betreffende de Europese gemeen schappelijke markt en de plannen voor een vrijhandelszone, aldus de woord voerder. I .r'J President William Tubman van Libe rie heeft gisteren geopperd dat „be vriende Afrikaanse naties" bemidde len tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen, aldus meldt United Press International. Tubman opperde dit denkbeeld, toen hij de gedelegeer den van negen onafhankelijke Afrikaan se naties verwelkomde op een confe rentie van het vrije Afrika in Monrovia, dc hoofdstad van Liberië. Tubmans voorstel kwam als een verrassing. Een andere Verrassing was een telegram met de beste wensen voor het succes van de conferentie, afkomstig van de Amerikaanse onder-minister van bui tenlandse zaken, O. Douglas Dillon. De negen landen die aan de conferen tie deelnemen zijn Liberië, Libië, Ma rokko, Ghana, Guinea, de Verenigde Arabische Republiek, Ethiopië, Tune sië en Soedan. „Mijn broeders, mijn vrienden", al dus Tubman, „men kan een leger van een miljoen man bestrijden, maar on afhankelijkheid is een miljoen ideeën en men kan niet een miljoen idepën bestrijden". Over het Algerijnse pro bleem zei de Liberiaanse president „Wij gelóven niet dat de erkenning of niet-erkenning van Algerije, of de even tuele breuk der diplomatieke betrek kingen met Frankrijk, het Algerijnse probleem zou oplossen. Nodig is bemld- j deling doof bevriende Afrikaanse lan den en door leden van de Verenigde Naties". Zijn verklaring werd met ap plaus ontvangen door alle gedelegeer den. inclusief die van de Algerijnse ,,regering-in-ballingschap". Tijdens het vooroverleg is men het niet eens geworden over de kwestie welke status dient te worden gegeven aan de Algerijnse delegatie, welke on der leiding staat van Mohammed Ya- zid, de minister van voorlichting van de „voorlopige regering". Op het laatste ogenblik werd besloten dat de delegaties inclusief die van Algerije, in alfabetische volgorde zouden zitten aan de halfronde mahoniehouten tafel. Tot voorzitter van de conferentie werd gekozen de leider van de delega tie van Liberië, Grimes. Hjj is de staatssecretaris voor buitenlandse za ken van zijn land. Grimes stelde deze voorlopige agenda voor: Onderzoek van de Algerijnse kwes tie, inclusief de kwestie van erkenning Van de voorlopige Algerijnse regering. Vestiging van een gemeenschappe lijke positie voor de Afrikaanse lan den met het oog op het komend debat in de Verenigde Naties over Algerile. Verkondiging van een gemeenschap pelijk beleid met betrekking tot ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika en met betrekking tot de Franse atoombom- Het opmerkelijke van dc weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 aug. 1959 is wel de geringe uitzetting van dc bmkbil.ic tiencirculatie. Hoewei er re kening gehouden moet worden, dat er ep 1 en 3 aug. behoorlijke bedragen aan bankbiljetten zuilen zijn ingeleverd, kan de uitzetting der circulatie in de laatste dagen van juli niet erg groot zijn ge weest. De circulatie beliep or> 3 augus tus 4399 min, dat is 16 m'n hoger dan op 21/7. Met deze stand blijft de circulatie onder dc hoogst bereikte stand van f 4451 min, welke op 29 de cember 1958 gepubliceerd werd, maar deze stand is wel de hoogste van 1959. Men mag aannemen, dat augustus een snelle en krachtige contractie van de circulatie zal laten zien. De goud- en deviezenreserve vertoon de een vermindering vaq 20 min, waarvan 5 miljoen 'n goud. De totale voorraad bedraagt 5197 rHn<. De ruim te van de geldmarkt blijkt uit de ver mindering. van de posten voorschotten en wissels door de bank gekocht. De eerste post daalde met 3 min tot een zeer lage stand van 12,7 min. De wis sels daalden met 54 min tot 392 min, als gevolg van de verkoop van de Ne derlandsche Bank aan de open markt. Het betrof hier kort papier namelijk per 18 augustus a.s. en per 15 oktober a.s. tegen een disconto van respectieve lijk 1(4 procent en lr'* procent. Deze vervaldata liggen zeer gunstig in verband met betaling Van vennoot schapsbelasting. De banken hielden op 3 augustus j.l. Dinsdagmiddag heeft de bemanning van de Roode-Kruisvlet op het strand van Midsland op Terschelling grote moeite gehad met twee zwemmers die de zee in dreven te redden. Ondanks de eb en de zware rollers waren deze zwemmers, een heer en een dame, ver in zee gegaan. Toen de badmeester ontdekte, dat zjj, al hun pogingen het land te bereiken ten spfjt, naar zee afdreven sloeg hij alarm. De Roode- Kruisvlet werd in het water gebracht en schipper Mathe Riiff nam het roer. Door de zware branding miste de vlet bij de eerste poging de zwemmers op tien meter. Een werpboei met een lijn bracht echter uitkomst, doch door twee overslaande zeejjes werden twee van de drie opvarenden van de vlet over boord geslagen. Zjj wisten echter weer op het vaartuig te kómen. Pogin gen om, met de geredden op sleeptouw, het land te bereiken liepen op niets uit. Geoefende zwemmers probeerden van het strand af met een lijn naar de vlet te zwemmen, doch tweemaal brak de lijn. De derde maal ging het goed en rnet de trekkracht van veie handen, werd de vlet op het strand gezet. Het was er zó druk, dat de schipper geen kans heeft gekregen met de geredden kennis te maken. In de afgelopen nacht is er in de Jodenstraat in Venlo een vechtpartij geweest tussen een echtpaar uit Kre- feld dat op huwelijksreis was, en drie Venlonaren. De ruzie is ontstaan toen het echtpaar per auto door deze straat reed en daar werd aangehouden door het drietal, dat beweerde dat men niet door deze straat mocht rijden. Het niets vermoedende bruidspaar stapte uit, waarna de drie jongemannen het zoda nig toetakelde, dat man en vrouw in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De drie jongelieden zuilen voor de officier van justitie worden geleid. In kringen van dc E.E.G.-commissie is dinsdagmiddag bevestigd dat de Turkse regering op 31 juli een brief tot Prof. Hallstein, de voorzitter van genoemde commissie, heeft gericht waarin gevraagd werd om tot de Eu ropese gemeenschappelijke 'markt te mogen toetreden. Volgens kringen die in nauw contact tot de Europese com missie staan, zou tik regering te Anka ra eerst tariefovereenkomsten met de zes willen sluiten en vervolgens het vol ledige lidmaatschap van de E.E.G. wil len verwerven. een saldo bij de. Nederlandsche Bank aan van f 572 min. hetgeen weliswaar 65 min lager is dan de.vorige week maar nog altijd aanzienlijk boven het aan te houden verplichte kasreserve ge middelde. De schatkist zag haar saldo met 27 min dalen tot 496 min. maar deze da ling is gering in het licht van de ver plichtingen die de staat had. Er verviel op 30 juli circa 180 min schatkistpa pier, terwijl de vorige gehouden ten der 133 min opbracht. Verder moest de staat circa 10 min betalen als rente op gevestigde schuld. De inkomsten uit belastingbetaling nemen op het ogen blik steeds meer in omvang toe. De geldmarkt blijft zeer ruim en het ziet er naar uit, dat deze toesthnd voor lopig zal aanhouden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiimimiMiiniimiiniiim iln loom Liuua 4.402.376 4.397.321 Buiten) vorrt goud -•n deviezen l 778.972 782.607 Buit betaalrn fl» 1.816 834 Vord. buit. guld. (2) 79.111 74.631 165 163 445.900 392.100 V norse h rek t*rl 'bel) 15.818 12.680 Nerierl munten 19.812 20.013 6.366 6.6CJ Passiva BanKbilietten 4.383.481 4.399.3~9 Ri.lks schatkist 522.566 495.820 Saldi hanu in Ned 636.866 572.250 Saldi and «ngezet 110.597 117.569 Saldi bun circ bk 21.184 27.769 Saldi ander# niet tng 6.313 6.540 Saldi huit gelds 14.091 13.752 54.128 54.7C1 Ned •ïchatk pap bult circul banken Munrhtli voor de ■«taat m circulatie gebracht 105.405 105.441 lot gouo en dev 5.216.687 5.196.9.1 vV v conv dev nett< 765.061 767.9D3 Percentage goud en deviezen 90.94 91.02 1 o 11 c n li n B 11 Van deze 2 oosten is vm verf mei 779.152 781.7'1 (2> waarvan uit hoofde »1q nilat fKkoorden 3.500 io.?:ó Premier Sananikone van Laos heeft vandaag de noodtoestand uitgeroepen voor vijf provincies van Laos, aldus blijkt uit de mededelingen van radio Vientiane die Reuter in Londen heeft opgevangen. De premier heeft het le ger verzocht de „bijstand te verlenen die noodzakelijk is voor het handha ven van de vrede en d# orde", die verstoord zijn door een „groep perso nen", die de wapens hebben opgeno men tegen de autoriteiten van de vijf provincies. Het zijn de provincies Phong Saly, Sam Neua, Zieng Khoe- ang, Cammon en Savannakhet. Uit de hoofdstad Vientiane heeft United Press International vernomen, dat de regering een boodschap heeft gezonden naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld, waarin deze op de hoogte wordt gebracht van de ernst van de situatie. Volgens die boodschap is de tegenwoordige toestand in Lgos, die geschapen is door de strijdkrachten van de communist Pathet Lao, een schending van de overeenkomsten van Genève en worden de rebellen-strijd krachten geoefe-d en Uitgerust door het communistische Noord-Vietnam. Een officieel communiqué yan de mi nister van voorlichting van Laos legde de schuld van de situatie maandag ook al op het communistische Noord-Viet nam. Het communiqué zei, dat de re gering van Laos dc bewijzen in han den heeft van de interventie van Noord-Vietnam bij de huidige strijd. Dank zij het doortastend optreden van een baanwachter-met-een-vrije-dag is in West-Duitsland een ramp voorkomen. Een grote tankwagen ramde bij Ober- traublin'g een viaduct in de spoorlijn München-Regensburg, waardoor het via duct werd ontzet. Een passerende trein zou onherroepelijk ontsporen met alle tragische gevolgen van dien. De baan wachter, Johann Kugler, rende naar het dichtstbijzijnde station en kon juist op tijd het baanvak door onveilig sein af sluiten, enkele minuten voordat een trein met tweehonderd passagiers het baanvak zou berijden. In Paramaribo is dinsdagavond over leden de heer H. J. de Vlies, oud voorzitter van de Surinaamse raad van advies. Hij trad indertijd op als ver vanger van de gouverneur bij diens af wezigheid. De overledene was de va der van de huidige commissaris voor Surinaamse zakeh in Den Haag, mr, H. de Vries. Advertentie De Imam van pman, Ghalib-Ibn- Aky, beeft gisteren aan de Arabische Liga gevraagd, de eis van onafhanke lijkheid van Oman op de volgende zit ting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties naar voren te wil len brengen, aldus bericht UPf. De con ferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga, die op 1 september in Casablanca bijeen zal ko men, zal dit verzoek bespreken. Inrtië Het hoofd van de afdeling kernenergie van het Indische ministe rie van patuurlqke hulpbronnen en we tenschappelijk onderzoek, dr. II. J. Bhabha, heeft gisteren meegedeeld dat in 1964 de eerste Indische kernener giecentrale in gebruik zal worden ge nomen. Eind dit jaar zal een inschrij ving worden opengesteld waarbfy de producenten in de wereld aanbiedingen kunnen doen voor de bouw van de cen trale, die een vermogen van 250.000 kilowatt 2al hebben. (Reuter). A. Hooirneijer en Zonen te Barendrecht delen mede, dat een voorstel tot statu tenwijziging is te verwachten. Het hoofd punt van de wijziging betreft het ope nen van de mogelijkheid tot uitgifte van aandelen groot 100 gulden. Dit houdt mede verband met de toekomstige uit keringen die uit de agioreserve kunnen worden gedaan, terwijl bovendien dc n.v. het spreiden van het aandelenbezit wil helpen bevorderen. Advent i.tie Daar staan nu de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique, waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petrus Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas tricht in de hele wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerkLet op deze merken, dan heeft U een goéd product. en dan natuurlijk van d* N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS REG0UT. MAASTRICHT 2100 schelpen gebruikte de Zeeuwse kunstenaar Andries Minderhout voor de vervaardiging van een mozaïek van 60 bij 100 cm, bestemd voor de hal van de nieuwe telefooncentrale m Tholen. De heer Minderhout, die ongeveer 6000 schelpen verzamelde, waaruit hij een keus maakte, symboliseert in zijn werkstuk de automatisering van de telefoon. De schelpjes zijn met een speciaal samenge stelde specie vastgezet. Deze specie wordt steenhard en tast de schelpen niet aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4