Na theorie: de werkelijkheid de arbeidsgemeenschap van LIGA BINNEN V AARTOPLEIDIN G UNIEK IN EUROPA Oliebuisleiding Rotterdam- Rijn over de grens Soldaat van 1965 zal zeer beschermd worden ve ilig De vergoeding van extra- uren bij het v.h.ULo. DE EILANDER Hansaplast College van „bierprof Raad van State bijeen SOCIALE STUDIEWEEK VAN ROLDUC In de discussies onthoudt men zich niet van kritiek Nieuive cursus voor schipper of machinist Maximum-capaciteit van twintig miljoen ton Grotere zekerheid voor de A-aktebezitters plastic watervast WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Problemen van het bedrijf sapostolaat Nederlander in Zwitserland verongelukt AUTOMOBILIST VERONGELUKT De scholen in Little Rock door KLAAS TOXOPEUS Salarissen bij lager nijverheidsonderwijs Prof. drs. B.D.Hartong Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Een in officiële inleidingen vaak te weinig naar voren komend beeld van de sociale werkelijkheid van de ar beid rees dinsdag, de laatste dag van de sociale studieweek van Rolduc:, op ti,jdens de bespreking van de discus sie-resultaten. De middag, en de hele avond van de vorige dag waren n.l. aan de gedachtenwisseling gewijd. Daarmee heeft de leic/ng van de so- imiiuiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiriiHiiiiiiMliiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! ciale studieweek een nieuw element in de opzet gebracht, dat aller waar dering heeft weggedragen. Want tot een gedachtenwisseling in de zuivere zin van het woord is het niet beperkt gebleven. Is het niet verleidelijk om onder de dekmantel van de anonimi teit van de rapporteur van de discus siegroep de vele kleine en grote grie ven, welke men Jegens zijn partner in de arbeidsgemeenschap koestert naar voren te brengen. Daar is dan ook een druk gebruik van gemaakt. Met een „Zullen we Karl Marx nu •naar niet meteen tot de eer der alta ren verheffen" werd gereageerd op de stelling, die pater Alfred O.F.M. Cap - overigens terloops - geponeerd had, n.l. dat deze vader van het socialisme, rich onsterfelijke verdiensten heeft ver worven, door aan te tonen, dat het kapi talistisch stelsel de mens in de arbeider ontmenselijkt. Pater Alfred preciseerde rijn standpunt nader door er op te wij zen, dat het een overtrokken spiritua listische opvatting is, dat de arbeid al leen betekenis heeft voorzover deze dienstbaar is aan geestelijke waarden. Het is juist Marx geweest, die aan de arbeid in het menselijk denken de plaats heeft gegeven, die hem toekomt, zij het dan ook dat Marx, als een reactie figuur extreem is en hij niet gevolgd kan worden in zijn zuiver-materialisti- sche en atheïstische ideeën. Niettemin is de leer van Marx een hippel aan het Christendom, waarop het Christendom nog steeds het antwoord schuldig is. Wij moeten niet, aldus Pater Alfred, in kleinzielige geloofsverdediging afbreken Wat als denkwerk en als historisch feit enorme betekenis heeft. Na de vele schone theorieën over de gemeenschap van de arbeid - naar vo ren gebracht door theoretici - kwam in de discussie de visie van de werkers aan het arbeidsfront zelf naar voren. De systemen van prestatie-meting, zoals het Bedeau-systeem en de Merit-rating Werden in dit verband op de korrel ge nomen. Bij de beantwoording van deze kritiek werd toegegeven, dat de Be- deau-consulenten bij de basis van de on derneming zijn begonnen, maar de top over het hoofd hebben gezien. Verder, dat de voorlichting van dc arbeiders over de betekenis van dergelijke syste men, die van enorme betekenis zijn voor zijn leven, vaak veel te laat wordt ter hand genomen. De kritiek was soms ongezouten. Naar aanleiding van een opmerking van prof. dr. M. G. Plattel O. P. uit Tilburg, dat een wijsgeer het zich kan veroorloven soms onverantwoorde dingen te zeggen, Werd bij wijze van vraag aan het fo rum voorgelegd, of dit soms ook de vrijheid geeft om een inleiding zo te houden, dat tachtig procent van het ge hoor ze niet kan volgen. De kritiek richtte zich voorts tegen het nepotisme bij het bezetten van belangrijke posten, waardoor de promotiekansen van de mensen uit het bedrijf worden ver kleind tegen het te grote aantal acade mici, dat wordt geplaatst op posten die evengoed of beter door anderen bezet zouden kunnen worden; tegen het ont breken van de financiële medezeggen schap in de organen van de p.b.o.; te- gen de wereldvreemdheid van sommi ge theorieën over de kerstening van de arbeid („Hoe wil een meisje dat de he le dag aan de inpak-afdeling van een groot bedrijf staat, haar arbeid zien als een verlengstuk van het scheppings werk Gods?"); tegen het ontbreken van de echte menselijke belangstelling van de chef voor zijn arbeider, niet als arbeidskracht (waarbij analogie met de paarde-kracht gesteld werd), maal ais mede-mens. Het was kennelijk een geluid uit on dernemerskring, dat het een onge rechtvaardigde generalisatie noemde, toen pater Alfred opmerkte, dat de ondernemers bij voorkeur graag een arbeider zien van het pion-type" zonder een sterke persoonlijkheid. De Capucijh ging schuilen achter een bij na letterlijk gelijke uitspraak van prof. Van Doorn. De reactie daarop van een bedrijfssocioloog, dat de flexi biliteit van het type, dat de onderne mer graag ziet, juist het kenmerk is van een grote persoonlijkheid, werd niet zonder gegrom in het gehoor ont vangen. Bij de behandeling van opmerkingen over het arbeidsgeluk en de arbeids vreugde bleek, dat de oorzaak van het ontbreken hiervan in een zeer groot aan tal gevallen moet worden gezocht niet in het bedrijf maar daarbuiten en met name in het gezin van de bedrijfsge- noot. Zo luidde een van de conclu sies van een overigens nog niet gepu bliceerd rapport over het grote onder zoek dat met behulp van Marshall-gel den is ingesteld naar aanpassingsmoei lijkheden. Uit de discussiegroep van de pries ters, die zich met het oog op de hen be treffende problematiek van het bedrijfs- apostolaat in een aparte groep verenigd hadden, kwam o.a. nog het volgende naar voren: men vond het praktisch niet juist het bedrijfsapostolaat met de K.A.B. te vereenzelvigen, omdat dan het gevaar dreigt, dat de bezwaren wel ke men in de onderneming tegen de K.A.B. koestert op de kerk, in wier naam de bedrjjfsaalmoezenier komt, worden overgedragen. Voorts bleek in de praktijk van het bedrijfsapostolaat een verschillende methode te worden gevolgd in Limburg en in het westen des lands; in het westen werkt dc be- drijfsaalmoezenier én via bedrijfsker- nen, én rechtstreeks door bedrijfsbe zoek, huisbezoek en gespreksgroepen; in Limburg werkt men vrijwel- uitslui tend via de bedrijfskernen. In de fles lost geheel op 2 Als pap klontert niet 3 Droog uit de hand héérlijk van smaakl LIGA! Let op de echte! Verenigde Staten Zowel het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden als de Senaat hebben gisteren een wets ontwerp aanvaard, dat voorziet in de fensie-uitgaven van 39.228.230.000 dollar in het belastingjaar dat op 1 juli is begonnen. (AFP), Bjj Sarnen in Zwitserland, in de om geving van het Vierwoudstedenmeer, heeft zich een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij de 24-jarige heer A. Schans uit Baarn, onderwijzer aan de Nederlands Hervormde school te Stroe (gemeente Barneveld), werd ge dood. Samen met zijn collega, de heer A. Klejjer uit Voorthuizen, eveneens on derwijzer aan genoemde school, was hij per scooter op vakantiereis. De heer Schans zou. aldusde eerste berichten van de politie uit Zürich, de scooter hebben bestuurd. Hij moet met een op de weg liggend voorwerp in aanraking zijn gekomen, waardoor zijn voertuig slipte. De heer Schans kwam te vallen en werd overreden door een hem ach terop komende scooter. De heer Kieper uit Voorthuizen, die op de duo zat, werd enige meters weggeslingerd, maar liep geen levensgevaarlijke ver wondingen op. Nederland staat in West-Europa thans aan de spits waar het de oplei ding voor de binnenscheepvaart be treft. Maar het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart (KOF), dat dit heeft bereikt, is nog niet te vreden en heeft plannen uitgewerkt voor vervolmaking van de opleiding tot binnenvaartkapitein of -machinist. Deze opleiding geschiedt door middel van schriftelijke cursussen, waarna het KOF onder rijkstoezicht de exa mens afneemt. Over de resultaten van deze cursus sen en over de nieuwe wegen die men gaat inslaan, vertelde de directeur van De gewone wekelijkse vergadering van de Raad van State in Den Haag werd dinsdagmiddag voor het eerst gepresi deerd door de nieuwe vice-president minister van staat prof. dr. L. J. M. Beet. Aan het begin van de vergadering is oud-minister Helders als lid beëdigd. Op de foto zittend v.l.n.r.: prof. dr. L. J. M. Beel, mr. G. Ph. Helders en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Omstreeks half vier dinsdagmiddag is op de Bceksebaan te Breda de veertig jarige Rotterdammer F. Ingen Housz óm het leven gekomen, toen hij plotse ling moest uitwijken voor een zeven jarige jongetje, dat onverwacht de weg overstak. Door het krachtig remmen kantelde de auto diverse malen en kwam hij in de berm van de weg tot stilstand. De heer Ingen Housz werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De soldaat van 1965 zal een raket- hiens zijn die zich op het slagveld met sProngen van honderden meters kan herplaatsen, aldus is op het congres van het Amerikaanse leger te Washing ton aan een verslaggever van A.F.P. meegedeeld. Aan de helm van deze sol daat zullen twee apparaten zijn beves tigd die infra-rood licht uitstralen, zo dat de drager 's-nachts evengoed kan ri en als overdag maar zelf niet gezien hvordt. De soldaat van 1965 draagt Voorts kleding die hem beschermt te- Ren kogels en granaatscherven en rveneens tegen radio-activiteit. Ook rijn gezicht en zijn handen zijn bedekt. Volgens Reuter heeft het hoofd van dienst voor wetenschappelijk speur werk van het Amerikaanse leger, ge- heraal Trudeau, gisteren verklaard dat er enkele gassen bestaan, waarvan het gebruik in een oorlog niet onmenselijk zijn. Generaal Trudeau zei dat in dien de communisten ooit chemische strijdmiddelen in een oorlog gaan ge bruiken, er middelen moeten bestaan hrn aan een dergelijke aanval het hoofd te bieden. Er zijn, aldus generaal Trudeau, on langs proeven genomen met met-dode lijke gassen die getroffenen buiten ge- Vecht stellen zonder hen te doden of "lijvend letsel te bezorgen. Deze midde- *en zijn stellig een voordelige manier tot het veroveren van gebouwen, brug gen en andere door mensenhanden ge maakte dingen zonder ze te vernielen. Generaal Trudeau deelde voorts me- nel dat het leger van plan is in de naaste toekomst zijn Nike Zeus, een De schoolraad te Little Rock ln de Amerikaanse Staat Arkansas heeft vol gens Reuter nu bekendgemaakt, dat de vier middelbare scholen van de stad volgende week worden geopend en zo wel voor blanken als negers toeganke- Jt}k zijn. De scholen zijn sinds 1 september 1958 gesloten geweest omdat zQ geen négerleerlingen wilden toelaten. raket voor de vernietiging van raket ten, te proberen tegen raketten voor lange en middelgrote afstand. Een wa pen als de Nike Zeus is dringend nood zakelijk nu de Russen dreigen met hun raketten. Hij zei ervan overtuigd te zjjn dat de Nike Zeus in de jaren zes- j gelijkgesteld. Eveneens tbr voor de bestrijding van raketten pa- mee worden gelijkgesteld bezitters van - 1 - - l buitenlandse diploma's, die van vol- (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Ver- mooten (PvdA) over de rechtspositie van de 55-jarige A-aktebezitters en de beloning voor extra uren van de lera ren bij het VHMO. De minister zegt daarin o.a.: De grote zekerheid, die van de nieuwe regeling voor A-aktebezitters het gevolg zal zijn, zal aan de betrokkenen de overgang van een betrekkingin vaste dienst elders naar een betrekking in tij delijke dienst bij het VHMO gemakkelij ker maken. Dit dient naar het oordeel van de minister onder de huidige om standigheden als een onderwijsbelang te worden beschouwd. De ministeriële be voegdheid om dispensatie te verlenen aan onbevoegden en de hantering van die bevoegdheid zijn in feite geen zaak voor het georganiseerd overleg, hoewel deze aangelegenheid daar wel eerder in groter verband is aangeroerd. Met ae bezitters van een akte-A kunnen in be paalde gevallen ook onbevoegde leraren, die in het te onderwijzen vak kandi daatsexamen hebben afgelegd worden kunnen hier- raat zal zijn. De aanleg van de oliebuisleiding Rot terdam-Rijn is thans zover gevorderd, dat de grens bij Venlo is overschreden. De reusachtige Amerikaanse graafma chine, die de sleuven voor de buizen kant en klaar maakt, in een tempo van anderhalve kilometer per dag, is reeds tot Grefrath, twaalf kilometer in Duitsland gevorderd. Maar op de grote hei op de grens van Venlo was nog een stukje van het werk onafge maakt gelaten opdat dinsdag de grens overschrijding officieel kon worden ge vierd. De directie van de n.v. „Rotterdam- Rijn pijpleiding" had een groot aan tal gasten, die allerlei instanties ver tegenwoordigden waarmee men bij de voorbereiding van dit project te doen heeft gehad, uitgenodigd eens nader kennis te maken met deze onderne ming. Men bezichtigde het werk van een lasploeg, bestaande uit twee Ameri kaanse en twee Nederlandse deskundi gen, in de sleuf nabij de Venlose grens. Hier is ook het terrein reeds uitgezet voor de bouw van een pompstation an nex opslagplaats van tanks, die met een olievoorraad zullen worden gevuld. Later ging men naar de omgeving van Grefrath, waar de graafmachine en een buizenlegger in volle werking wa ren. Tevoren hadden de heren H. J. Slingenberg en G. Einsel, leden van de Nederlandse-Duitse directie van de „Rotterdam-Rijn pjjpleidingmaatschap- PÜ", op een bijeenkomst in de zaal „Nationaal" te Venlo een aantal bij zonderheden over deze onderneming meegedeeld. Het omvat een buisleiding van 24 inch (600 millimeter)-diameter van Pernis naar Venlo. Hier splitst de leiding zich in een 24-inch leiding naar Wezel en een 24-inc hleiding naar de plaatsen Godorf en Wesseiing bij Keu len. Bij Wezel sluit de leiding aan op de reeds bestaande 16-inch leiding, die van de Rijnhaven Wezel naar de raf finaderij Gelsenberg loopt. Bij Godorf zal een nieuwe raffinaderij worden ge bouwd voor de „Deutsche Shell A.G.". Bil Wesseiing bevindt zich reeds een raffinaderij, waarin de „Caltex" belan gen heeft. Men verwacht de leiding per 1 juli 1960 in bedrijf te kunnen stellen. Er zal uitsluitend ruwe olie door worden getransporteerd. De buisleiding ligt in Nederland in de grond van ruim 1.300 landeigenaren. Met allen is overeenstemming bereikt over verkrijgen van een zakelijk recht, zodat het verkregen recht van conces sie en de verklaring van openbaar be lang, welke van de Nederlandse rege ring waren verkregen, niet behoefden te worden gebruikUom toegang tot be paalde terreinen af te dwingen. Met Rijkswaterstaat, Provinciale Water staat, Nationale Plan, Cultuurtechni sche Dienst, gedeputeerde staten, ge meentebesturen, polderbesturen, Ne derlandse Spoorwegen en andere in stanties zijn talrijke besprekingen aan gaande do kruisirigen van rivieren, ka nalen, dijken, verkeerswegen, spoor banen en dergelijke tot een goed einde gebracht. Onder de grote waterwegen die worden gekruist zijn het Hollandsch Diep, de Oude Maas, het Wilhelmina- kanaal, de Zuidwillemsvaart en de Maas. Te Pernis is' een pompstation in aanbouw. Te Venlo zal men hiermee binnen enkele dagen beginnen. In de eerste fase is op een transport tot acht en een half miljoen ton olie per jaar gerekend. Na het inbouwen van de pompen te Venlo zal de trans portcapaciteit tot tien miljoen ton kun nen worden opgevoerd. Voorbereidin gen worden getroffen om door de bouw eventuele herziening van de lera- Van nog twee pompstations tussen Per- ilarisBen. ne vera-oeriimr is uit- „js en y'enlo de maximale capaciteit van bijna twintig miljoen ton per jaar te bereiken. De heer Einsel verklaarde dat de Rotterdam-Rijn Leiding in beginsel zo danig is ontworpen, dat zij zonder com plicaties in een Europees net zou kun nen worden opgenomen. Het ziet er op doende waarde zijn voor het Nederlands onderwijs. Uit een oogpunt van onderwijsbe lang was het zeer ongewenst de be slissing over de beloning voor extra- uren langer uit te stellen. In de ko mende jaren zal in toenemende ma te een beroep op de leraren moeten worden gedaan om extra uren te ge ven. De beslissing over het al of niet aanvaarden van een aantal extra uren in het komendecursusjaar moest dopr de betrokken leraren op korte termijn worden genomen. De in het komende jaar geldende belonings bedragen moeten daarbij uiteraard bekend zijn. De minister zegt echter uitdrukkelijk dat de beslissing, die voor het jaar 1959-1960 is genomen in beginsel los staat van het grotere vraagstuk van een eventuele herziening van de rensalarissen. De vergoeding is uit sluitend voor het komende cursusjaar vastgesteld waarbij in belangrijke mate is tegemoetgekomen aan de bezwaren, die hij eerdere besprekingen in het G.O. tegen de tot dusver toegekende bedra gen naar voren zij" gebracht. De ver goedingsregeling geldt ook voor onder directeuren en conrectoren. het ogenblik echter niet naar uit, dat deze mogelijkheid binnen afzienbare tijd zal kunnen worden gerealiseerd. Advertentie ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE IHIIIIIIU: aiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiü 42 Sommige eilanders vertelden hun kinderen en klein kinderen de verhalen die zij zelf ook van hun ouders en grootouders hadden gehoord: over die vreselijke winter van het midden van de vorige eeuw, toen de meeuwen van honger de mensen de ogen hadden uit gepikt. De kleintjes huiverden dan, zoals hun vaders dat ook deden, jaren geleden. - Op een zondagmorgen was het eiland zó stil. dat men nog zou schrikken van een briesend paard of van het luiden van de torenklok. In de kleine kerk, opge trokken uit dezelfde gele steen als waarvan de mees te huizen waren gebouwd, beklom dominee Marga- dant de kansel. Op de lezenaar voor hem lag de oude bijbel. De heldere stem van dominee vulde het schip van de kerk tot in de uiterste hoeken, toen hij de verzen voorlas. De gemeente luisterde aandachtig. Dominee Margadant bezat de gave, het Evangelie zó voor te lezen, dat men meende dat het schriftwoord krek vanmorgen voor het eerst op het eiland werd verkon- digd. Zij stonden reeds van nature open voor hetgeen hen van de kansel werd voorgelezen, deze kinderen van de zee. Dominee Margadant wist dat heel goed. Daarom hield hij de gemeente bij voorkeur die pas sages uit de Schrift voor, waarvan hij wist dat zij de eilanders zouden doen denken aan hun eigen leven. Niemand beter dan een eilander weet immers wat het betekent, als Gods zoon een.storm op een meer stilt? En was het noodgeschrei van de apostelen tij dens de stortn in wezen niet precies eender als de Maydays" die zij door hun radio's hoorden op de novemberavonden, met de wind als een beest om het huis? Ook op deze zondag was het, alsof de gemeente voor haar ogen zag gebeuren wat dominee Marga- dams heldere stem daar vanaf de kansel voorlas. Hij had voor deze zondag zijn tekst gekozen uit Markus 14. de gelijkenis van de Verloren Zoon. Langzaam en duidelijk las hij de gewijde woorden: Een zeker mens had twee zonen. En de jongste van hen zeide tot de vader: Vader, geef mij het deel des goeds dat mij toekomt De gemeente luisterde eerbiedig. Ook onder hen wa- ren er jonge mensen geweest, die het ouderiijK huis hadden verlaten, na ontvangst van hun erfdeel, om vermoeid en gebroken weer terug te keren, juist als de verloren zoon die bij zijn onverwachte thuiskomst liefdevol door zijn vader werd ontvangen. De eilanders transponeerden ongemerkt de parahei welke Jezus had gesproken op de toestanden op het eiland. Een barmhartige vadereen eigenwijze zoon die zijn erfdeel verkwistoch er waren er zovelen. Terwijl dominee sprak over de jongste zoon van de welgestelde man, die berooid en vervuild naar huis sloof) zoals een schurftige hond dat doet, klonk ir opeens een snik door de kerk. De mensen keken nieuwsgierig om. Het was Men- l(o I "Dominee Margadant schrok hevig. Hij kende de geschiedenis tussen Menke en Hedwig en onwille keurig had hij bij de voorlezing van de parabel aan de jongen van Hedland moeten denken. Was het onbezonnen geweest, deze tekst te kiezen? Maar hadden ze hem dan niet verteld, dat Menke die jon gen van Hedland als het ware had afgezworen? Maar Menke was een gevoelig meisje, wist do minee Margadant. Er kwam een gevoel van hevige vreugde in hem op, toen hij aan de mogelijkheid dacht dat juist dit verhaal uit het Evangelie Menke ervan kon hebben overtuigd, dat het groter is te ver geven dan vergiffenis te ontvangen. Soms stuit een zielzorger op onpeilbare diepten in een medemens. Menke was er zo één. Raadselach tig ais de zee, maar daarom des te boeiender als schepsel Gods, Dominee Margadant was van plan geweest aan de gelijkenis van de verloren zoon een les te knopen die betrekking zou hebben op de heden daagse wereld, die te hard is om nog de handen uit te strekken naar de Vader, die zelfs degenen die zichzelf verwerpen wil oprichten. Hp liet dat nu evenwel achterwege. Bij het zingen van de eerste psalm was iedereen het kleine incident al vergeten. Alleen moeder Hedland keek peinzend voor zich uit. De laatste weken was Menke dikwijls 'op late avon den bij haar op bezoek gekomen. Zij verscheen als Chris Hedland niet thuis was. Erg spraakzaam was ze nooit De twee vrouwen konden soms langer dan een uur bij elkaar aan tafel zitten, zonder ook maar één woord te spreken. Toch gaven die uren moeder Hedland het gevoel, dat Menke haar hart voor de oudere vrouw had opengelegd. Dat snikken van haar onder de preek had haar verontrust. „Menke vecht met zichzelf", dat moeder Hedland. „Zij heeft Hedwig ontegenzeglijk lief. Móói dan wij kunnen begrijpen. Maar tegelijkertijd heeft zü een verschrikkelijke, bodemloze haat tegen de zee. Hedwig had geen erger verraad aan haar liefde kunnen plegen dan door naar zee te gaan. Waai Menke's haat tegen de zee uit voortsproot zou niemand kunnen zeggen; zelfs haai ouders biet. Soms wordt zo'n gevoel ae mens aangeboren. Misschien had zii in haar jeugd eens iets beleefd aan zee, dat diepe indruk op haar had gemaakt, zonder dat zp zelf nog zou kunnen vertellen wat er dan wel gebeurd was. Ging het haar, Clara, niet eigenlijk nèt zo? Geroddeld was er genoeg in het dorp, toen het praatje de ronde deed dat Menke haar vrijer dood of levend had afgezworen. Het was koren op de molen van de oude wijfjes in de Kerkstraat, die pro beerden uit te vissen wat er precies gebeurd was tus- ■;<>n Menke en Hedwig. „Over 'n half jaartje weten we méér", zei er één veelbetekenend. Maar zij die meenden dat de tijd het wel zou le- 'cen, werden teleurgesteld. Alleen Clara Hedland vermoedde iets van het vele dat er in Menke om ging. En dat hel meisje het niet gemakkelijk had, dat wist zij na deze zondag wel heel zeker. (Wordt vervolgd). WONDVERBAND Vooreen wondje is slechts het bes te goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd... en overal... Hansaplast wondverband bij de hand hebt. het KOF, de heer A. A. Kleijn, tijdens de 35ste vakantiecursus, die deze week op de Prinses Juliana op de Maas in Limburg wordt gehouden. Men is in april 1957 begonnen met een schrifte lijke cursus voor de schippersdiploma's, waarvan er vijf zijn voor de verschil lende vaargebieden: het havengebied van Rotterdam, de kanaalvaart, de ri vier- en de kanaalvaart, de ruime vaar waters- en de kanaalvaart en de Rijn vaart. Met deze cursussen bleek men in de roos geschoten te hebben. Er zjjn voor het eerste examen in juni 25 van de 37 kandidaten geslaagd en de cursus wordt nu door ongeveer 250 matrozen en ongediplomeerde schippers gevolgd. Met ingang van 1 oktober zal nu de cursus in drie delen worden gesplitst: de kanaalvaart, de rivier- en kanaal- vaart en de ruime vaarwaters, opdat de cursisten zich meer op het door hen gewenste diploma kunnen richten De heer Kleijn verwacht overigens een nog aanmerkelijk, verder gaande differen tiatie, wanneer namelijk het nog bij de Tweede Kamer in te dienen wetsont werp op de veiligheid in de .binnenvaart wetskracht zal hebben verkregen. Dan zullen waarschijnlijk ook voor vele kor te trajecten (veerdiensten) afzonder lijke diploma's worden vereist, i Het koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart heeft voorts het leerplan gereed voor een dit najaar te beginnen cursus „matroos-motordrijver". Er blijkt een zeer grote behoefte te bestaan aan deze vaklieden in de binnenvaart. De in Europa unieke opleiding „bin nenscheepvaart" van het KOF ziet er nu als volgt uit: gedegen lagere school opleiding, twee jaar dagnijverheids school (Amsterdam. Rotterdam.. Har- lingen en Delfzijl), twee jaar vaarprak- tijk ingevolge het landelijk leerlingen stelsel voor de Rijn- en binnenvaart, waarna het matrozendiploma behaald wordt, de cursus „matroos-motor drijver" en tot slot de schipperscursus of de machinistencursus. Deze afge ronde binnenvaartvakopleiding is al leen in Nederland te vinden. De bijzondere commissie voor het ge- organiseert overleg nijverheidsonder wijs (G.O.-N.O.) heeft voorsteilen van de regeringsdelegatie behandeld inza ke de aanpassing van de salarissen la ger nijverheidsonderwijs (L.N.O.) aan die van het voortgezet gewoon lager on derwijs (V.G.L.O.) Naar het departe ment van O.K. en W. mededeelt kon de personeelsdelegatie zich met deze voorstellen verenigen, behoudens de voorgestelde omvang van de volledige betrekking voor leraren. Voorts stelde de personeelsdelegatie zich op het stand punt dat deze aanpassing dient te ge schieden gerekend van 1 januari 1957, aldus het ministerie. Vaticaanstad Paus Joannes zal deze zomer alleen op maandagen, woensdagen en zaterdagen particuliere en speciale audiënties verlenen om meer tijd te hebben voor zijn werk op apostolisch gebieji. De algemene audiën ties zullen onveranderd op woensda gen en zaterdagen worden gehouden. (Rtr). We hebben onder het genot van een kopje thee een privé- biercollege gevolgd bij prof. drs. B. D. Hartong, een der drie di recteuren van de Phoenix Brou werij in Amersfoort. De bier prof (als we deze wetenschaps man zo oneerbiedig mogen betitelen) bleek een charmant gastheer te zijn, die geboeid 'door de wetenschap van gerst en gist niet uitgepraat raakte over de vele facetten van het edele brouwersvak. De heer Hartong is een ras echte Rotterdam. Zestig jaar ge leden op 6 augustus 1899 werd hij daar geboren. Zijn va der was notaris; zijn broers wonen er nog en zijn zuster, Cor- rie Hartong, is leidster van de bekende balletschool Na zijn eindexamen aan het Erasmus- gymnasium ging de jeugdige Hartong scheikunde studeren in Utrecht, waar hij doctoraal deed. In Delft completeerde hij zijn studie met microbiologie. Stu dent-af trad drs. Hartong in dienst van de Phoenix Brouwerij, waar hij thans 35 jaar werkzaam is. Daarnaast is hij nu al 20 jaar professor in de fysische chemie aan de Brouwerijschool te Gent. Dat professoraat ver- vult de heer Hartong met veel enthousiasme. De Gentse brouwerijschool (waarvan een kanunnik rector is) leidt ingenieurs op voor het biervak. Ons land kent een dergelijk instituut niet, vandaar dat ook Nederlanders in Gentde bierkunde leren. De laatste oorlog is oorzaak dat ae Duitse brouwersscholen minder in trek raakten en het Vlaamse instituut grote belangstelling kreeg. De cursusduur beloopt vier jaar. Pro). Hartong geldt internationaal als een wijze gids m bierlana. Voor het Nederlands sprekende gebied redigeert hij mede het orgaan „Brouwerij en Mouterij". In de kringen van de NIB EM (Nat. Instituut voor Brouwers gerst en Mout) en van de European Brewery Convention waarbij veer tien Westeuropese landen zijn aangesloten geniet hij groot gezag. De E B C. telt in het hoofdbestuur twee leden uit elk aangesloten land; prof. Hartong maakt er deel van uit. Prettig contact bestaat ook met de Ameri can Society of Brewery Chemists. Mede-oprichter is pro). Hartong van de Groep van Nederlandse Brouwerijscheikundigen (G.N.B.S.), een actieve kern van experts, die de vakproblemen in clubverband te lijf gaan. Al wist men meer dan 6000 jaar geleden al bier te brouwen en gaat het er nog steeds om graan op te lossen en te vergisten, gaandeweg heeft ae wetenschap het brouwen benaderd en aan veel deelprocessen, voorheen door feeling beheerst, een wetenschappelijk kompas geschonken. Het gisten betekende oudtijds een raadselachtig proces, waar Pasteur verhelderend licht op wierp. Toen een tachtigtal jaren geleden ook de koeltechniek gevorderd was en men in alle jaargetijden de temperatuur beheerste, kwa men veel brouwerijen-, o.a. de Phoenix in Amersfoort, tot stand. Vroeger btouwde menig caféhouder zijn eigen bier. Prof. Hartong kent er nog in Vlaanderen, maar om technische en economische reaeneii zijn de kleinere brouwerijen verdwenen. Vlak na de oorog telde Nederland nog totaal 85 bierbrouwerijen, nu totaal 38, die in veel opzichten samen werken. De chemici gaan door met hun analyse van het brouwproces; zij controleren iedere fase en plegen research om mogelijkheden en wensen te kunnen realiseren. Vroeger moest brouwersgerst worden ingevoerd.. Nu is deze in ons land zo veredeld, dat het Nederlandse produkt wordt uitge voerd. Research en proefkweek zorgden voor aanpassing aan bodem en klimaat. De wensen van de boer (hoge opbrengst) en de biermaker (brouwwaarde) kwamen tot een synthese. Nederland is intussen het Lana met de grootste bierexport. Veel in blik. Dat heeft voordelen: bier ts lichtgevoelig; retouremballage is er niet (maar het kost 19, glas 12 cent). Een economische kwestie voor de commerciële leiding. Chemische proble men blijven er genoeg. In Engeland zoekt men een methode voor continu- blerbereiding. In Amerika vraagt men naar bier, waarvan men met dik wordt en waar de gebruiker niet naar gaat ruiken.... Die tendensen ziet men ook in ons lund, aldus prof. Hartong. De mode is een lichter, minder pittig, bier. Toch heeft de Phoenix ter gelegenheid van de Amersfoortse eeuwfeesten een St.-Jorisbier volgens klassiek recept gebrouwen: het smaakt flink naar hop en mout. De bierliefhebbers bleken er mee ifi hun schik: het wordt in het hele land gevraagd. Of de jonge garde met de nauwe broekspijpen de hope des vader lands ook de hope des bierbrouwers uitmaakt, hebben we prof. Hartong gevraagd. Het bierverbruik is gestegen, kregen we te horen, vooral door het grotere verbruik van de oudere drinkers. De „fris"-drinkers komen er ook wel aan toe, meent men. zodra ze de smaak te pakken hebben Om er dronken van te worden moet men er heel wat van verzwelgen. De wegslingeraars van „slechts een paar glazen bier, edelachtbare," zijn be driegers, oordeelt de professor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5