Ook geen Westers topoverleg in NATO-verband Italiaanse suggestie vindt weinig weerklank Nehroe stuurt brief over Laos DRAADLOOS CONTACT B.B.C. gaat van zich afbijten Verolme verwerft groot belang in Noorse scheepswerf DAGPÜZZLE m m m Tweemaal aan de dood ontsnapt R MF m i YA. ZlwCa/néfia. /v&et YAS H l CA Aangehouden Belg weer verhoord Schildwachten in opspraak Er wordt minder vlees gegeten Met voorstel bestandscommissie weer in het leven te roepen - JI§1S li Ontmoeting De Gaulle-Franeo? Operaprijs Stad Salzburg 1959 Jantje lacht terecht Met uitbreiding zijn belangrijke investeringen gemoeid i H S i i Hilariteit voor Buckingham Palace Menzies' televisierede naar Djakarta geseind Geslaagde proeven met Thor-raket Duitse cracks niet op CHIO Rotterdam Minister Klompé spreekt in Helsinki Sclieldewerf buiten dijks in Zuid-Sloe Vanwege cle duurdere carbonaadjcs Cortlever favoriet na vierde ronde Indonesië Grotere actie tegen opstandelingen Het statuut van de Europese School Naar medisch cen trum in Tanganyika Churchill's biografie Unilever in Marokko Persen in Engeland draaien wee,r DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 Hij blijft schuld aan moord op pastoor ontkennen Wetenschappelijk maand blad voor blinden ook op de band Klacht over trage goed keuringsprocedure Investering van f 5 min. in nieuwe onderneming Examens - Advertentie De commissaris van de gerechtelijke politie te Antwerpen, J. de Tobel, en zijn collega R. Somers, inspecteur van de gerechtelijke politie in dezelfde stad, hebben woensdag hun eerste onder zoek voltooid in de zaak tegen de zon dag in Rotterdam aangehouden 29-jari-- ge grondwerker uit Antwerpen. Het is hun niet gelukt, zo heeft de commissa ris meegedeeld, hem te doen bekennen, dat hij schuldig zou zijn aan de mooird op pastoor Notebaert te Ledeberg. Zo als gemeld menen de Belgische politie mannen sterke aanwijzingen tegen hem te hebben. De Belgen zijn woensdag avond naar Antwerpen teruggekeerd en zullen verdachte verder verhoren als hij straks zal zijn uitgeleverd. De man verblijft thans in het huis van bewaring te Rotterdam. Daar de moord is ge schied in het ambtsgebied van de ge rechtelijke officier F. Peeters te Gent zal deze morgen nagr Rotterdam ko men om verdachte andermaal hierover te ondervragen. Volgens een onderzoek door de Belgische politie zijn de hulzen, die na de moord op de pastoor in diens huis gevonden zijn afgeschoten met een pistool van hetzelfde, soort als ver dachte bij zijn arrestatie in zijn bezit had. Heel Engeland wordt op het ogenblik geschoold in het militaire taaleigen. Zo als „filthy" de uitdrukking is, wanneer op een of ander gala-uniform een mi nuscuul pluisje zichtbaar is. zo heet alle „idle", wat bij de garde-regimen ten niet volgens de letter van de in wendige dienst en de „standing orders" verloopt. De afgelopen dagen heeft zich een hele reeks voorvallen afgespeeld, die als „idle" moeten worden betiteld. Zo is een lid van de „Coldstream Guards" bestraft, omdat hij, vermoede lijk uit wraak over de opdringerige be langstelling van een groep toeristen, bij het uitvoeren van de voorgeschreven passen voor Buckingham Palace zoda nig manoeuvreerde, dat een Amerikaan se dame getroffen werd door zijn met kracht uitgestoken rechterbeen. Hij heeft enkele dagen licht arrest gekre- gen_ wegens „idle marching". Maar hij geniet de sympathie van zijn collega's. „Die toeristen begrijpen niet", zo zeg gen zij, „hoe moeilijk het is absoluut stil te staan. Wjj mogen niet tegen de voorbijgangers praten. Maar elke dag verdringen zich tientallen belangstellen den om ons heen en voor je het weet, is het scharlaken van je tuniek ontoon baar". Een ander lid van de „Coldstream Guards", John Foot, wilde gisteren zijn paradepassen iets te uitbundig nemen. Het gevolg was, dat de dikke stof van zijn pantalon ter hoogte van het zit vlak scheurde. De wachtcommandant moest eraan te pas komen. Hü gelast te een voortijdige aflossing teneinde Foot niet langer voor gek te laten lo pen. Voor een ander verblijf van konin gin Elizabeth, Windsor Castle, heeft een lid van de „Irish Guards", bij het maken van een halve draai, met de kolf van zijn geweer het hoofd geraakt van een 8-jarig jongetje, dat juist wat dichterbjj was gekomen om de wacht nauwkeurig te bekijken. De vader van het jongetje heeft geen klacht inge diend. „Mijn zoon had maar wat ver-j der weg moeten blijven", zei hij. Australische autoriteiten hebben de letterlijke tekst van uitlatingen over Nieuw-Guinea van de Australische mi nister-president, Menzies, in een tele visieuitzending van zondag gisteren naar Djakarta geseind, aldus meldt Reuter. Dinsdag was uit Djakarta ge meld dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, bezorgd was over de Australische politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea nadat hij uittreksels uit Menzies' ver klaring voor de televisie had gelezen. Naar verluidt, kreeg Subandrio de in druk dat Australië was afgeweken van de geest van de gemeenschappelijke verklaring die hjj en de Australische minister van buitenlandse zaken, Ca sey, eerder dit jaar hebben onderte kend. Australische ambtenaren zeiden gisteren dat uit de letterlijke tekst zal blijken dat Australië zijn standpunt over de Nederlandse souverelniteit over het westelijk deel van Nieuw-Guinea niet heeft gewijzigd. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teravond op Cape Canaveral een raket van het type Thor gelanceerd, die in de neuskegel een pakket instrumenten mee voerde dat men in de buurt van het eiland Antigua, op een afstand van 2.400 kilometer hoopt terug te vinden. Er is ondermeer een bandopname-apparaat bij voor het registreren van de 'gedra gingen van de kegel gedurende de vlucht, aldus meldt Ü.P.I. Op 24 juli is een Thor gelanceerd met een filmepamera aan boord. Uit de op names bleek toen, dat de raket een sta biele koers volgde zonder slingeren of draaien. Eind deze week zal een Thor gelan ceerd worden die een satelliet in een baan om de aarde moet brengen. In de Duitse equipe, die aan het in ternationale concours hippique te Rotter dam zal deelnemen, ontbreken de Olym pisch kampioen Hans Günther Winkler en de vroegere Europese kampioen Fritz Thiedemann. Duitsland wordt ver tegenwoordigd door Pade met Fröhlich en Domherr, Walter Günther (Astral en Vasta) Von Buchwaldt (Flugwind en Servus), Lütke-Westhüs (Ala en Atoll) en Stackfleth (Frechdachs en Tornado of Scholly). In het Europees kampioen schap voor amazones, dat tijdens het Rotterdamse CHIO verwerkt wordt, starten voor Duitsland, Anna Clement en waarschijnlijk ook Helga Kohier. In officiële Amerikaanse kringen in Washington weigert men volgens Reu ter commentaar te, geven on de sugges tie die door Italië zou zijn gedaan op de bijeenkomst van de permanente NATO-raad te Parijs om tijdens het be zoek van Eisenhower aan Parijs een bij eenkomst van de NATO op het niveau van de regeringsleiders ie organiseren. Uit zeer goede bron vernam men dat de Italiaanse zaakgelastigde in Was hington onderminister Murphy gepolst heeft over een dergelijke conferentie. In doorgaans welingelichte kringen in Washington meent men dat Eisenho wer er niet veel voor voelt om tijdens zijn verblijf besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van alle NATO-lan- den. Men kon zich echter wel voorstel len dat de president in de NATO-raad mededeling zal doen van zijn plannen. Maar een debat of een conferentie acht men niet waarschijnlijk. Onder deze om standigheden zal een NATO-biieen- komst op ambassadeursniveau voldoen de zijn. zo meent men. De Franse regering zou helemaal niet warm lopen voor de Italiaanse sug gestie. Het Italiaanse voorstel zou voorts in de permanente NATO-raad op diplomatieke wijze onder tafel zijn ge werkt onder het voorwendsel dat er tot nu toe geen data zijn vastgesteld voor het bezoek van Eisenhower nan Europa. Overname van de Italiaanse sug gestie zou overigens de NATO-raad maar-in een moeilijk parket brengen. De leiders van de NATO-landen ziin er immers mee akkoord gegaan dat Eisen hower met Khroesjtsjev overlegt als hoofd van de Amerikaanse regering en niet. als woordvoerder van de NATO- landen. Een bijeenkomst van de rege ringsleiders van de NATO-landen zou tengevolge hebben dat Eisenhower met Khroesjtsjev zal gaan praten als woord voerder van de NATO-landen. In Parijs hoopt men dan ook dat Italië het met deze visie eens is en dat men de Ita liaanse suggestie niet verder in overwe ging zal hoeven nemen. In Parijs verluidt dat De Gaulle aan president Eisenhower twee data - 27 augustus en 3 september - heeft voor gesteld voor het bezoek aan Parijs. Hij zal zich neerleggen bij het besluit van Eisenhower en hij zal eventueel zijn be zoek aan Algerije eind augustus uitstel len indien dat noodzakelijk mocht zijn. De betrekkelijke koelheid waarmee de eerste aankondiging van de bezoeken van Khroesjtsjev eh Eisenhower ont vangen werd, overheers- nog in de se- mi-ófficiële commentaren. Met uitzon dering van het communistische blad „rHumanité" en de pro-communisti sche „Liberation" waarschuwen de dag- Het dertiende congres van de inter nationale federatie van academisch gevormde vrouwen heeft woensdag in de feestzaal van de universiteit van Helsinki zijn openings-zitting gehou den. Er nemen aan dit congres 700 academisch gevormde vrouwen uit 37 landen deel. De openingsrede werd uit gesproken door de Finse dr. Eeva Ja- lavisto. De Nederlandse minister dr. M. Klompé sprak over de verantwoorde lijkheid van de vrouwen in het politie ke leven voor het scheppen van een humaner gemeenschap in de moder ne tijd. bladen in verschillende mate tegen bui tensporig optimisme. Deze voorzichtig heid wordt gedeeld door de meeste func tionarissen die vrezen dat president Eisenhower enkele van de Westelijke meningen zou kunnen prijsgeven in ruil voor lege woorden. Volgens hen be staat ook in Bonn en in Rome deze vrees. De ontmoeting tussen De Gaulle en president Eisenhower zal moeten aantonen in hoeverre een dergelijk wan trouwen gerechtvaardigd is, zo menen zij. De nieuwe Scheldewerf zal in het Zuid-Sloe bij fort Rammekens zonder bezwaar buitendijks kunnen worden ge bouwd. Dit is reeds duidelijk geworden uit onderzoekingen in het openlucht waterloopkundige laboratorium „De Voorst" in de Noord-Oostpolder. Deze mededeling,deed de hoofdinge nieur-directeur van dn rijkswaterstaat directie Zeeland ir. J. H. van der Burgt tijdens een persconferentie in de Noord-Oostpolder. Hij voegde hieraan toe, dat met de bouw van de nieuwe werf van de Kon. Mij. De Schelde N.V. het beste kan worden gewacht op verder waterloopkundig onderzoek naar de „inscharing" van het voorste deel van het. Sloe door de getijden van Honte en Everinge. De bevinding, dat de werf buiten dijks kan worden gebouwd, ontheft ve len van het piekeren over de bouw van een sluis in de ontworpen afsluit- dam van het Zuid-Sloe, en dit vooral in financiële zin, zo merkte ir. van der Burgt met voldoening op. De afdeling statistiek van het pro- duktschap voor vee en vlees heeft een nota opgesteld over de ontwikke ling van de consumptie van vlees. Daaruit blijkt, dat de Nederlander in 1956 gemiddeld 40,9 kilogram vlees at, in 1957 41,2 kg en ir. 1958 40,2 kg. In tonnen uitgedrukt betekende dit een totale consumptie van respectie velijk 445.700, 454.325 en 450.275 ton. De consumptie van rundvlees steeg van 15.6 kg per hoofd van de bevolking in 1957 tot 16 kg in 1958, die van var kenvlees daalde echter van 21.8 tot 20.8 kg. De afdeling statistiek van het pro- duktschap wijt de daling van het ver bruik van varkensvlees aan een minder groot aanbod van slachtvarkens, een versnelde aflevering in lager gewicht en de daaruit voortvloeiende stijging van het prijspeil. In december 1958 be taalden de consumenten 4.95 voor een kilo carbonade, ruim 40 cent meer dan een jaar daarvoor. De consumenten prijs van doorregen runderlappen daar entegen steeg in dat jaar slechts van 4.15 tot 4.23 per kg. De consumptie van schape- en paardevlees onderging een lichte daling, hetgeen voornamelijk veroorzaakt is door een geringere pro- duktie en invoer van paardevlees. In de nota wordt voorts gezegd, dat het niet uitgesloten is, dat de ontwikkeling van de produktie en het verbruik van slachtpluimvee in de toekomst de ge- bruiksgewoonten in de sector vlees zal gaan beïnvloeden. Door in de vierde ronde van Brede- wout te winnen heeft de internationale meester Nico Cortlever in het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland de leiding veroverd met 3A pn uit 4 partijen. Zijn kansen om de ti tel van de niet medespelende Van Weezei over te nemen worden hoog aangesla gen. De uitslagen van de vierde ronde lui den: JansenLangeweg %-y„ Cortlever -Bredewout 1-0, VerholtBranicki afg., MulderVan der Tol 'A-y, VinkVan Donk afg., SandersSchvffer 1-0. Woensdagavond zijn de afgebroken partijen uitgespeeld. Zij brachten de vol gen-' resultaten: Scheffer—Van der Tol 1-0, Van der TolSanders y-\4, Jansen - Branicki 1-0, VinkVan Donk 0-1, VerholtBranicki 0-1. De stand na de vierde ronde luidt: 1. Cortlever 3 y„ pnt., 2 en 3 Branicki n- Langeweg 3 pnt., 4. Jansen 214 pnt., 5, 6 en 7 F 'edf wout, Van Donk en San ders 2 pnt., 8 en 9 Mulder en Verholt llA pnt., 10, 11 en 12 Vink, Var der Tol en Scheffer 1 pnt. Voor het dameskampioenschap zijn de standen in het voor-toernooi: Groep A: 1. mevr. Timmer 4 pnt., 2. mevr Van Aalst 3 pnt., 3, 4 en 5 mej. Bruinenberg, mevr. Van der Klift en mevr. Spook 2 pnt. Groep B: 1. mevr. Beejaerts an Blok land 3 pnt plus een afgebr. partij, 2. mej. mr. De Kierck 2'A en 1 afgebr, partij, 3. mej. Broerse 2 pnt. Er bestaan plannen bij de vereniging „Het gesproken weekblad De Band" te Grave om in samenwerking met het al gemeen gesproken weekblad te Den Haag over te gaan tot uitgifte van een wetenschappelijk gesproken maandblad voor blinden. Van de zijde van de blin den bestaat voor deze plannen grote be langstelling. De staf-chef van de gecombineerde In donesische strijdkrachten, luchtmaar- schalk Suriadarma, heeft gisteren op een persconferentie in Djakarta ver klaard, dat de militaire operaties te gen de Indonesische opstandelingen zul len worden uitgebreid, aldus bericht Reuter. Suriadarma deelde dit mee na dat hjj een bijeenkomst had gehad met de minister van defensie en chef van de legerstaf, luitenant-generaal Nasution en met de chef van de luchtmachtstaf, kolonel Mahadinata. -V.CW/V4 mrgNAWM vXw!v e.vHANÓI, LOEANG PRA3ANG v thajU zuid:-: BANGKOK V.*.' CAMBODJA nom pen ?.v. VIET- NAM'l ^.'.•oAjCGNöï^a; de Geneefse akkoorden over Laos, nood maatregelen te nemen om de interna tionale commissie voor Laos nieuw le ven in te blazen. De Franse en de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville en Casfiella, zullen elkaar op 24 oktober op het Fazanteneiland in de grensrivier de Bidassoa ontmoeten, al dus melden Reuter en AFP. Deze da tum is gekozen omdat het dan 300 jaar geleden zal zjjn, dat Mazarin en de Hertog van Haro op het genoemde eiland het verdrag tekenden dat een einde maakte aan de Frans-Spaanse oorlog van de Pyreneeën. Volgens welingelichte kringen te Pa rijs zal het onderhoud van de twee mi nisters, als het tot goede resultaten leidt, wellicht door een ontmoeting tus- Hammarskjöld, een provocerende daad sen president De Gaulle en genera f1 .1 .1 aii T v»r» v> r\r\ ïimrr) nv> rr.-»* rfrl I_T 1 - „Ün "remier Nehroe van Indië heeft zijn Canadese ambtgenoot, Diefenbaker, een brief gesenreven over de toestand in Laos, aldus heeft volgens Reuter een Canadees persbureau van bevoegde zij de in Ottawa vernomen. Naar verluidt heeft Nehroe voorgesteld de commissie van toezicht op de naleving van het be stand in Laos weer in liet leven te roe pen. In deze commissie hadden Indië, Canada en Polen zitting. Een jaar ge leden is de commissie ontbonden. De gouverneurs van dt Thailandse pro vincies die aan het noordelijke deel van Laos grenzen, hebben last gekregen de veiligheidsmaatregelen aan de grens te verscherpen. Tevoren was van onoffi ciële zijde vernomen dat. de Laotiaanse stad Sam Ncua in handen van de com munistische opstandelingen is gevallen. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Verenigde Staten verantwoordelijk ge steld voor wat het noemt „de huidige gevaarlijke toestand in Laos", aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw China" uit Hanoi gemeld. Het Noordvietnamese ministerie noemde voorts de Laotiaanse brief aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties waardoor de toestand nog ernstiger kan worden. Noord-Vietnam verzocht in de verklaring de landen die verant woordelijk zijn voor de uitvoering van (Van onze Haagse redactie) Verschillende leden van Dc Tweede Kamer hebben hun teleurstelling uitge sproken over de trage behandeling van de vereiste goedkeuringsprocedure voor het Statuut van de „Europese School" te Luxemburg. Dit statuut kwam in de eerste helft van 1957 tot stand. Pas in oktober 1958 vroeg de minister van Buitenlandse Zaken, Mr Luns, aan de Kamer de stilzwijgende goedkeuring en toen de Kamer do w ens te kennen gaf het statuut aan de uitdrukkelijke goed keuring van de Staten Generaal te on derwerpen, werd pas vijf maanden la ter een wetsontwerp ingediend. Het ge volg is, dat de leerlingen van de Euro pese School, die dit jaar eindexamen hebben gedaan, geen recht van toela ting hebben tot universitaire examens, omdat het verdrag door Nederland nog niet is geratificeerd. Het ziet er naar uit, dat de BBC heel wat feller dan voorheen van zich zal gaan afbijten in de strijd tegen de commerciële televisie en tegen de in voering van commerciële radio in En geland. Het spreekwoord: nieuwe heren, nieuwe wetten, gaat ook op in het ge val van mr. Hugh Carleton Greene, een broer van de bekende auteur Graham Greene, die Sir Ian Jacob te gen het einde van dit jaar zal opvol gen als directeur-generaal van de BBC. Hugh Greene, die vroeger journalist is geweest en die thans aan het hoold staat van de nieuwsdiensten van de BBC, heeft te kennen gegeven, dat hij niet van plan is, het hoofd te buigen voor de enorme kapitalen, die achter de commerciële televisie staan en dat hy zich met hand en tand zal verzet ten tegen iedere poging tot invoering van commerciële radio. „Ik vind het een volkomen dwaze gedachte," aldus heeft hij in een inter view met de Britse journalist James Thomas verklaard, „dat de BBC zich door de commerciële televisie in een hoek zou laten drukken. De moeilijk heid is, dat Sir Robert Fraser, de di recteur-generaal van de Dndependent) T(elevision) A(uthority) (commerciële televisie), zijn eigen propaganda over de kwaliteit van zijn programma's be gint te geloven en dat is gevaarlijk." Greene, die van mening is, dat de commerciële televisie op de lange duur het passieve kijken in de hand werkt en de kijkers ongeschikt maakt om po- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Voor de strijd om de Operaprijs der Stad Salzburg 1959, waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen met „Salto Mortale" van Henk Badings en „Kalchas" van Jurriaan Andriessen, zijn de volgende tv-opera's ingezonden: „Débat de Folie et Amour" van Da vid van de Woestijne (België-NIR), „Die Auszeichung" van Hans Poser (Duitsland-ARD), „The Spur of the Moment" van Guy Hallahan (Enge land BBC), „La Campane" van Renzo Rosselini (Italië-RAI)„Shuzenji Mono- gatari" van Osano Shimizu (Japan- NHK), „Passkontrolle" van Paul An- gerer (Oostenrijk-ORF) en „Serephine oder Die stumme Apothekerin" van Heinrich Sutermeister (Zwitserland- SRG). De internationale jury, die ter beoor deling van de werken van 20 tot en met 22 augustus in Salzburg bijeen komt, staat onder voorzitterschap van Gerhard Freund, directeur van de Oos tenrijkse televisie. sitief gerichte programma's te waar deren, vervolgde: „Ik ben er altijd te gen geweest om de televisie in handen te geven van de grote zakenlui en in die mening ben ik onlangs nog ver sterkt, toen een kopstuk van de com merciële televisie voorstelde de kwa liteit van de programma's op te offe ren aan de winst van zijn maatschap pij-" Met betrekking tot de ontwikkeling van de televisie in Engeland is de nieuw benoemde directeur-generaal van de BBC gekant tegen invoering van enig nieuw tv-programma, voor dat de BBC en de bestaande commer ciële televisie er elk een kanaal bij hebben. „In dat geval komt de BBC er het beste af, want de commerciële kanalen zullen elkaar bestrijden met precies dezelfde soort programma's, terwijl wjj de kijkers een alternatief zullen bieden." Wat de fv-programma's voor de jeugd betreft, is de heer Greene van mening, dat de kinderen moeten wor den geprikkeld tot zelfwerkzaamheid en dat men ze niet alleen maar pas sief moet laten kijken. „Bij de com merciële televisie zou dat onzin zijn, omdat het enige doel is; een zo groot mogelijk publiek voor haar reclames te trekken." Onder de titel van „Jantje lacht, Jantje huiltkwam de N.C.R.V, gisteravond met een soort, met liedjes en „sketches" aangeklede „verhande ling" over de al of niet opvoedkundige kinderpoëzie van Van Alphen tot en met Van Hattum. En dat bleek dan al les bij elkaar een onopgesmukt maar eigenlijk wel plezierig programmaatje, dat door Frans Hesmerg en David Ko ning handig en niet zonder geest in el kaar was gezet. Er werd op een be minnelijke manier de draak gestoken met een al te zwaar tillende „peda gogie" en een kleine kinderschaar werd op een ongekunstelde wijze in het spel betrokken. De volwassen „rollen" werden door Jan Hahn en Aafje Bou- ber behendig en met charme vervuld. Jantje lachte gisteravond hoofdzakelijk, en terecht. De film over de „expeditie-Sterren gebergte" had door de gebeurtenissen van de afgelopen dagen een ongewone actualiteit. Maar ook zonder dat was dit „verslag" zeer interessant. Aan het slot van de avond droeg Paul Steenbergen op telerecording „Or pheus", een verhaal van L. A. G. Strong voor, zoals hjj dat enige tijd ge leden ook al had gedaan. Als een mees terlijk acteur dus. H. Hn. De Duitse autocoureur Hans Her mann ontsnapte bij de race om de Grand Prix van Duitsland tot tweemaal tos aan de dood toen zijn racewagen verongelukte. Eerst werd hij uit de auto geslingerd en vervolgens scheelde het maar wei nig of de auto, die een vreemde buiteling door de lucht maakte, kwam boven op hem terecht. Her mann werd slechts licht gewond. In Sengarema, de hoofdplaats van het Geita-distrikt in het noorden van Tanganyika is een medisch centrum in oprichting. Enkele maanden geleden vertrokken Broeders van St. Jan de Deo met zusters van St. Carolus Borromeus en Kajotters naar dit gebied. Terwijl de bouw reeds krachtig vordert, zullen opnieuw broeders van St. Jan de Deo worden uitgezonden. Voor een extra scholing zijn zij reeds naar het Londen- se Hospital St. John of God vertrokken. Binnenkort zal ook de Bossche arts dr H. Marjot per schip naar Sengarema vertrekken. Nationalistisch China Het parle ment van nationalistisch China heeft gisteren een wet goedgekeurd, die vrou wen en verloofden van soldaten aan het het front verplicht hun geliefden trouw te blijven. De wet stelt voorts „toenade ringspogingen" tot deze vrouwen straf baar. (Rtr.) De levensgeschiedenis van Sir Win ston Churchill zal worden verteld op het Amerikaanse televisiescherm. Als tenminste de plannen van Jack Le Vien, een Amerikaan, die tijdens de laatste wereldoorlog bij generaal Eisenhower was gedetacheerd als pers officier, kunnen worden verwezenlijkt. Voor Sir Winston met het jacht van Onassis een vakantietrip ging maken, heeft Le Vien, die thans filmproducent is, twee bezoeken gebracht aan Chart- well om zijn plannen te bespreken. „Er staat nog niets definitief vast," verklaarde hij later, „maar het ligt in mjjn bedoeling om 234 korte films te maken, zodat de hele tv-biografie van Sir Winston over zes jaar kan worden verdeeld. Ik wil beginnen met hem te laten zien in de loopgraven tijdens de eerste wereldoorlog en dan zijn levens loop te volgen tot op de huidige dag Daarbij zal ik gebruik maken van of ficiële documentaires, journaals en films, die tijdens de laatste oorlog door de geallieerden en door de Duitsers zijn gemaakt. Daaraan zal ongeveer 25 procent film worden toegevoegd, die speciaal voor deze gelegenheid is op genomen. Het geheel zal in alle talen worden nagesynchroniseerd. Ik hoop de hertog Van Windsor te laten zien. als h;j afstand doet van de Britse troon en verder opnamen van Lord Montgomery in Afrika en van Harry Truman op de conferentie van Potsdam. De hele film door zal Sir Win ston Churchill optreden, want hij is tenslotte de architect van deze nieuw ste geschiedenis." De Nederlandse scheepsbouwer, de heer C. Verolme heeft op een pers conferentie in Oslo verklaard dat zijn concern 80 procent van de aandelen van de Noorse scheepswerf „Sarpsborg Mekaniske Verksted A.S." zal verwer ven door uitbreiding van het kapitaal van de maatschappij van 200.000 Noor se kronen tot een miljoen kronen. Voorts heeft hij beloofd minstens 19 miljoen kronen (10 miljoen gulden) tijdens het eerste stadium van een groot uitbrei dingsprogram te investeren. De werf, waar 600 man werkt, ligt te Sarpsborg, een stad in het uiterste zuidoosten van Noorwegen, vlak bij de Zweedse grens, men verwacht, dat de Noorse regering op haar wekelijkse bijeenkomst vrijdag aanstaande de overeenkomst goed zal keuren. De heer Verolme had woensdag een bespreking met de Noorse minister van industrie Kjell Holler. Kort daarna zei hij op een persconferentie, dat de mi nister zich goedgezind had getoond. De Noorse regering heeft echter geen spe ciale voorrechten aan zijn onderneming gegeven. „Ik ben niet naar Noorwegen geko men om de Noorse werven concur rentie aan te doen, maar om te hel pen meer schepen in Noorwegen te bouwen", aldus de heer Verolme. Zijn plannen vormden een uitbreidingspro gramma in fasen voor de werf van Sarpsborg. Er zullen geen revolutionai re veranderingen worden ingevoerd. De dagelijkse leiding van de maatschap pij blijft onveranderd. De huidige staf leden blijven in functie, doch de lei ding wordt uitgebreid met twee verte genwoordigers van de Verolme-groep, namelijk de directeur van „Norsk Phi lips" Hans Cappelen, en de reder Ro- ald Nerdrum. Sarpsborg Mekaniske Verksted gaat zich meer toeleggen op het bouwen van grotere schepen en wel in zo groot mo gelijke mate in samenwerking met an dere Noorse firma's. Na de tweede we reldoorlog is de werf uitgebreid en er zijn schepen gebouwd tot een grootte van 7500 d.w. ton. De werf beschikt over orders die volledige werkgelegen heid tot 1961 waarborgen, maar daarna zou werkloosheid gedreigd hebben ge zien de mindere vraag naar schepen van de 7500 ton klasse. Op de persconferen tie bracht de heer Verolme naar voren dat de reders van Noorwegen de op twee na grootste zeevarende natie ter wereld tot nu toe veelal gedwongen waren hun schepen in het buitenland te laten bouwen, wegens de afwezig heid van grote werven in Noorwegen. Sarpsborg Mekaniske Verksted moet in staat zijn schepen van 7.500 ton deadweight te bouwen, maar Verolme zonder werk is. Franco worden gevolgd. Hiervoor zijn 1 echter tot dusver geen plannen ge- j maakt. Men verwacht dat de minis ters onder andere zullen spreken ovei de wens van Spanje om tot de NAVO te worden toegelaten, een wens die door Frankrijk wordt gedeeld. Voorts neemt men te Parijs aan. dat er ge- I sproken zal worden over financiële en economische kwesties die een gevolg zijn van Spanje's toetreding tot de O.E.E.S. en de devaluatie van de pe seta. Met instemming van de Marokkaanse regering heeft Unilever in Marokko een J naamloze vennootschap opgericht voor de fabricage en verkoop van syntheti sche wasmiddelen, eetbare vetten en ver schillende toiletartikelen, die tot nu toe door Unilever in Marokko werden inge- voerd. Onderhandelingen inzake de aan- koop van een fabrieksterrein in Casa blanca zijn in een vergevorderd stadium- Naar verwachting zal met de investering j in deze Marokkaanse onderneming een j bedrag van f 5 miljoen zijn gemoeid. De bankiersfirma Gebr. Teixeira de Mattos zal zoals voorgenomen was zater- i dag per advertentie de sluiting van de aanmeldingstermijn van gewone aan delen P_ F. van Vlissingen en Co's j Katoenfa'brieken te Helmond, waarop j aan het begin van deze week een bod van 350 pet. gedaan werd, bekendma ken, zo vernemen w(j van een der fir manten. „Nu de beurskoers reeds 401 pet. bedraagt, heeft het bod overigens i geen zin meer," aldus verklaarde ge noemde firmant. Men is niet voornemens het aantal aangemelde aandelen te publiceren, noch van de voorgenomen gang van zaken af te wijken. Naar De Telegraaf weet te melden is de bestaande controverse in het be stuur van Van Vlissingen opgeheven- I De heer H. L. Fentener var. Vlissingen I sr. en de overige bestuursleden zijn tot i i algehele overeenstemming gekomen, zeide dat hij de werf zo zal uitbreiden waarbij eerstgenoemde toezegde niet j dat er schepen van elke grootte ge- te zullen ingaan op het bod van derden, bouwd kunnen worden. „We zijn in terwijl aan de heer H. L. Fentener van staat schepen van 110.000 ton dead- Vlissingen jr. volledig eerherstel zal weight in Rotterdam te bouwen; waar-worden gegeven en hem weer een om zou in Sarpsborg niet hetzelfde wor- plaats in tiet bedrijf zal worden aan- den gedaan?", vroeg hij, maar hij liet 1 doorschemeren dat 73.000 ton het maximum voor Sarpsborg zou zijn. Ver wacht wordt dat door de uitbreiding het aantal werkkrachten aanzienlijk zal worden opgevoerd. De kapitaalsin vestering van Verolme heeft in Noor wegen een zeer gunstige ontvangst ge had, doch men betwijfelt, of het waar is, dat de werf schepen van 70.000 ton of meer zai gaan bouwen. In dat ge val zou de investering van Verolme veel groter moeten zijn dan de 10 mil joen, die hij voor het eerste stadium van het uitbreidingsprogram heeft toe gezegd, zo zegt men. gelopen, aldus meldt Reuter. Doe staking werden ongeveer 4.300 drukke rijen en 1.100 provinciale blader troffen. rige week aangegane overeenkc De tien betrokken vakbonden ben nu een stemming onder hun leden over de overeenkomst. AMSTERDAM, 5 aug. Engels I A. de dames mej. W. A. Kraan (Leiden), mevrouw P. C. F. Engelberts-v. Mill (Soest) en de heren P. M. H. G. J. Meuws (Venlo), C. J. Rosier ('s-Graven- hage), T. v. d. Spoel (Meppel), J. Velle- ma (Eindhoven). UTRECHT, 5 aug. Frans M. O. A: A. Hollaardt (Helden-Panningen), A. Kleijnen (Spekholzerheide), L. Knip pers (Amsterdam) en de dames M. den Herder-Meijer Drees (Oegst eest), E. Hanzon (Leiden), R. Heukels-£ nders (Sche eningen), G. Holscher-Ten Brinke (Overveen). geboden. Hiermede is de eenheid in de familie Van Vlissingen in het bestuur van de maatschappij hersteld. Tevens is aan buitenstaanders vrijwel de kans ontno men, door middel van het bod op aan delen, de macht over het bedrijf handen te krijgen. KRUISWOORDRAADSEL 2 3 5 6 7 8 9 10 CN f n O 00 O O Het aantal werklozen in West-Duits- land bedroeg einde juli 215.460, 43.795 minder dan vorige maand. Dit betekent dat 1,1 procent van de beroepsbevolking Horizontaal: 1. spiegeltje, plantensap! 2. bijeenroepen; 3. een beroep; 4. vrucht van eik, rund; 5. grassoort, stek; 6. ge reedschap, Spaanse rivier; 7. suo loco, vroeger, zwaardvis; 8. avond (Eng.)» academ. graad; 9. teken in dierenriem- zeevis; 10. koning, lichaamsdeel; 11- afdoende. Verticaal: 1. sportbeoefenaar; 2. por ijzer, nu al; 3. inwendig, Arab, bevel- heber; 4. overgeblevenen, romeinse rijk; 5. zandheuvel, vertrouwd; 6. regenbak; 7. zeer warm, gindse; 8. Spaanse muil ezelverhuurder, schrijfwerktuig; 9. nooti geweldig, do; 10. winterkost, dolk. OPLOSSING 5 AUGUSTUS 1. meter - 2. terdege - 3. gedaagde 4. Deventer - 5. terrazzo - 6. zomer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4