Feijenoord superieur aan Franse elegance Goed debuut van de aanwinsten FLORIADE FLEURT OP Stroomdistributie in Europoort en Botlek Nieuwe stortingsbiljetten voor giro Rustpunt Tour-van-Drie lag in Rotterdamse Burgerzaal Reclame Altijd even lekker Altijd ovenvers! 45 Bisschop verlaat Portugal na kritiek op premier Salazar Reclame Geestelijk vader Memisa en Verkenners in het goud Pas op voor Loukie Vandekasteele Schiphol rekent dit jaar op een miljoen passagiers Gedeeltelijke uitbreiding Gemeente lijke Sociale Werkplaats te Naaldwijk Reeds tien pet. meer luchtreizigers Betaald parkeren bij de Bijenkorf Schouten grote man van de Rotterdammers Voor de expeditie Sterrengebergte Duitse oplichter gepakt Treinwagon door as gezakt Dank zij regen: VARKENSVLEES DUURDER Objecten afgezegd wegens gebrek aan ruimte Kosten f 10 miljoen, geen openbare aanbesteding Voordelen voor dienst en bedrijfsleven Mechanische verwer tóng Nationale zeilwedstrij den voor de jeugd Maakt voor Uw zac^' mar it Grote rol Marie ;ntl garandeert U da versheid! Maakt voor Uw zaak O Chauffeur-met-pecli is handige oplichter NSC DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 PAGINA Onbetaalde hotelrekening op zak Ook Nieuw-Guinea zet zich in pn| Ln*_sais;l Op Reeuwijkse Plassen: 76 tewerkgestelden Ruimte voor berging materialen Verdere vergroting werkplaats in nabije toekomst Bestemming grond voor bran- weergarage niet langer mogelijk li 'Pt Victoria verpakt ze zó uit de ovefl In de luchtdichte rof. Vraag daarom speciaal Victoria! Er is keuze genoeg1 Café Noir 65 ct. per pakje Bruxelies Kermesse 55 ct. per pakje Java Wafers 60 ct per pakje Butterfly 55 ct. per rol Aiiéén Victoria Drie dagen feest voor pastoor J. C. H. M. Schiphorst Bij wijze van proef In goede aarde Over de wereld De nieuwe aanwinsten van Feijenoord stopte hij keurig. Echter na een half hebben zich gisteravond aan het publiek 1 uur was het weer Kees Rijvers, die hem gepresenteerd en een ruime voldoendetot capitulatie dwong met een hard. on- kunnen halen. Het was in de wedstrijd tegen Saint-Etienne, de ploeg van Rijvers in zijn Franse tijd dat de nieuwe mid denlinie Klaassens-Kreijermaat en Ben- naars op de linksbinnen plaats hun kun nen aan het Rotterdamse publiek moch ten tonen en het is vooral Kreijermaat geweest, die door zijn spel bewonde ring afdwong. Bennaars niet altijd even gelukkig, verzette bergen werk en zal in dien hij op Moulijn is ingespeeld met deze een prima linkervleugel kunnen vormen. De beste speler van de Feijenoord- ploeg. was echter ongetwijfeld Schou ten. die met zijn soloacties, korte drib bels en uitstekend afgeven tot grote hoog te steeg en keer op keer alle aandacht van de verdediging van Saint-Etienne op eiste In het eerste kwartier, moest doelman Pieters Graafland nog al eens de han den uit de mouwen steken op gevaarlijke schoten van middenvoor Lirou en al ont stonden er dan heel wat hachelijke situa ties voor het doel van de Rotterdam mers, tot scoren kwamen de Fransen niet. Dit gebeurde aan de andere zijde. In de vijftiende minuut, verraste Kees Rijvers zijn oude clubgenoot, doelman Abbes met een ver, flitsend schot en bracht daarmede de stand op 10. Kort daarop leek het of Saint-Etienne gelijk zou gaan maken, maar linksbinnen Pey- roche kopte buiten bereik van doelman Graafland de bal tegen de paal. Tien minuten voor de rust, kwam Bennaars, na een voorzet van Van der Gijp alleen voor doelman Abbes, maar hij schoot de bal tegen de uitlopende keeper aan. Vlak daarna kreeg Bennaars weer een uitstekende kans. Hij werd gelanceerd door Schouten, maar nu schoot hij naast. Toch kwam het doelpunt er. want zeven minuten voor de rust, omspeelde Van der Gijp eerst linksachter Wicart en ver volgens de te hulp komende spil Domin go. Hij besloot dit solowerk met een goed schot, dat de roos trof en zo kon Feyen- oord de rust ingaan met een voorsprong van 20. In de tweede helft domineerde Feije noord, hetgeen deels te wijten was aan het feit, dat de combinaties van Saint Etienne, die een lust voor het oog waren, te ver werden doorgevoerd. Hierdoor kreeg de verdediging van Feijenoord steeds gele genheid om in te grijpen en dan de eigen voorhoede aan het werk te zetten. Doelman Abbes kreeg heel wat te doen en schoten van Kreijermaat en Schouten verwacht flitsend schot, dat Abbes te machtig was. Vijf minuten later was het alweer raak toen de mee opgerukte Klaassens een kogel afvuurde, die in het doel lag, voor Abbes maar kon reage ren. 4-0. Tien minuten voor tijd lukte eindelijk aan linksbuiten Coinqon, na goed werk van midvoor Lirou om de achterstand te verkleinen tot 4-1 en kort daarna werd het 4-2 töen na een corner rechts buiten Glowacki de bal over Graafland heen in het doel kopte. Bennaars kreeg toch loon naar werken, want hij bracht de eindstand op 5-2, daartoe in staat ge steld door voorbereidend werk van Mou lijn. In Ned. Nieuw Guinea is, met het doel steun te verlenen aan de expeditie naar het Sterrengebergte, een landelijk co mité opgericht onder de naam „Comité Nieuw Guinea expeditie Sterrengeberg te". Als leden hebben daarin o.a. zitting genomen de beide bisschoppen mgr. dr. D. Staverman en mgr. H. Tillemans. Het comité is van oordeel, dat het doenlijk is, in Ned. Nieuw Guinea een bedrag bij een te brengen van 25.000. Hiermede zou met name de zeer belangrijk geachte doorsteek van het basiskamp Ol Sibil naar de hoofdplaats Hollandia kunnen worden verwezenlijkt, aldus het comité, dat zijn oproep doet uitgaan in de over tuiging, dat zowel de inheemse bewoners als de Nederlandse werkers in Nieuw-Gui nea de waarde van de expeditie zullen be seffen voor de openlegging van het gebied in het algemeen als voor de ontwikkeling van de Papoease bevolking in het bijzon der. De inzameling zal geschieden via de Nieuw Guinea Handelsvereniging, door De politie te Zwolle heeft de 39-jarige Duitser E V. uit Ramstein bij Düssel- dorf aangehouden op verdenking van op lichting. De man, die zich vliegtuiginge nieur noemt, is gisteren voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Hij bleek de afgelopen 16 jaren al 21 maal te zijn ver oordeeld, hoofdzakelijk wegens oplichting e,n vermogensdelicten. De man vervoegde zich bü een chari tatieve instelling te Zwolle, waar hij veer tien gulden vroeg om naar Duitsland te kunnen terugkeren. Toevallig hoorde een rechercheur dit verhaal enkele ogenblik ken later. V. beantwoordde aan een signa lement, dat de rechercheur had gekregen en hij werd ingerekend. Bij fouillering van de Duitser, die een vlotte prater bleek te zijn. maar die zichzelf herhaaldelijk te gensprak, vond men in zijn zakken niet- betaalde rekeningen van hotels in Amster dam, Rotterdam en Arnhem. Voorts trof men op hem een briefje aan, waaruit bleek, dat hij in Duitsland reeds in de ge vangenis had gezeten. Informatie bij In terpol bevestigde dat men de hand had gelegd op een volgens de politie berucht oplichter. V. is opgesloten in het huis van bewaring te Zwolle. Bij het station Wezep aan de spoorlijn ZwolleAmersfoort is vanochtend een goederenwagon van de N.S. door een as gezakt. Hierdoor werden de dwarsliggers over een afstand van ongeveer 2i/ï kilo meter beschadigd. Tussen Wezep en Ol- debroek werd het treinverkeer tijdelijk over enkel spoor geleid. De treinen had den geringe vertraging. Dank zij de langdurige regenval zijn grote delen van het Floriade-terrein in enkele dagen tijds grondig van aanzien veranderd. Midden vorige week waren de uitgestrekte gazons in het hart van het park nog grote grauw-bruine vlak ken Toen het weekeinde naderde, be speurde men al een groene waas en nu schiet het gras allerwegen op de meest voorspoedige wijze uit de grond. Er is geen duidelijker bewijs, dat de terreinen die gereed worden gemaakt voor de Internationale Tuinbouw Tentoon- steling Floriade-1960 te Rotterdam, drin gend water nodig hadden en wel in gro tere hoeveelheden dan door middel van sproei-leidingen en met behulp van tank auto s konden worden aangevoerd. Men vertrouwt er nu op, dat de gazons, die de grote bollenplateaus als het ware omlijsten reeds deze maand voor het eerst kunnen worden gemaaid. Ook elders op het Floriade-terrein blijkt de regen bijzonder welkom te zijn. Na een week zeer vochtig weer ziet men er de zegenrijke gevolgen van aan de heesters en houtige gewassen die royaler in het blad komen sterk beginnen uit te lopen en er veel fleuriger komen bij te staan. In september-oktober begint de massa le inplanting van o.m ruim één miljoen der allerbeste bloembollen die volgend jaar op de Floriade van einde maart af in volle bloei zullen staan. De varkensprijzen zün in de afgelopen weken bij een gering aanbod «n een gro tere vraag, sterk gestegen. Veertien da gen geleden stelde het produktschap voor vee en vlees de overnemingprijs voor ba- convarkens op f 2,26 per kilogram en in de week daarop werd deze nog eens met 2 een» verhoogd. Ondanks deze maat regelen bleven de baconvarkens goedko per dan de varkens uit de opvolgende ge wichtsklasse, hetgeen spanningen veroor zaakte Het produktschap voor vee en vlees besloot daarom vanmorgen op de openbare vergadering te Utrecht de over nemingprijs rigoureus te verhogen en op, f 2,35 te brengen. De voorzitter van het produktschap. de beer Joh. de Veer. noemde de stijging van de varkensprijzen een typisch augus- tus-verschijnsel: er wordt meer varkens vlees gegeten, de karbonades stijgen in prijs, de aanvragen uit het buitenland ne men toe en het aanbod is niet overmatig groot. De heer De Veer verwacht dat de huidige situatie niet langer dan enkele we ken gehandhaafd za] blijven. De prijzen op de Engelse baconmarkt zi.in inmiddels enigszins gestegen. Met betrekking tot de rundveemarkt merkte spr. op. dat deze enigszins is over voerd. De prijzen vertonen dan ook een iets dalende tendens. De situatie is, de omstandigheden in aanmerking genomen, volgens hem echter vrij bevredigend. De industriële vestigingen en de aanleg van havens, zowel in het Botlekgebied als in Europoort, maken het noodzakelijk^ voorberei dingen te treffen om tijdig te kun nen overgaan tot de aanleg van een distributienet, de aansluiting van de bedrijven, de bouw van transfor matorhuisjes, enz. Met dit alles zal een bedrag van ongeveer f 10 mil joen zijn gemoeid. Het overzicht, van de uit te voeren werken kan nog slechts globaal zijn, omdat nog geen nauwkeurige gegevens beschikbaar zijn over de omvang van de (Van onze Haagse redacteur). In de komende twee jaren zal voor alle girostortingen van het bekende driedelige stortingsformulier worden overgegaan op een nieuw tweedelig formulier, dat de grootte heeft van een ponskaart. Voor de Post-. Cheque- en Girodienst betekent dit collecten op kantoren, het geven van klas- een ingrijpende wijziging in zijn werk sieke muziek-avonden, een postzegelactie, het gezamenlijk gedurende enkele nachten vissen door bewoners van de kustdorpen en door voetbalwedstrijden. systeem. Men had bij de formulieren drie elementen nodig: een bewijs voor degene, die het geld storf, een kennisgeving aan de begunstigde en een stuk, dat bij de gemeentebestuur van Rotterdam gisteren Het heeft gisteren de rennertjes van de „Tour-van-Drie" in de Burgerzaal ont vangen. Op de laatste dag van hun grote ronde zijn de jongens in 14 ploegen van ongeveer 10 man onder leiding van tour leider P. van Hout uit Oostvoorne naar Maassluis vertrokken. Per veer staken ze de Nieuwe Waterweg over en reden van daar via Vlaardingen en Schiedam naar de Maaasstad. Namens de burgemeester, die een operatie ondergaat, ontving, de loco burgemeester J. W. Schilthuis hen. De loco-burgemeester prees het doorzettings vermogen en enthousiasme van de jeug dige renners en toonde zich verheugd over de groei van de Ronde, die nu ook naar Rotterdam was gekomen. In rode shirts, korte broeken en gym schoenen keken de wielrenners in de dop als volleerde meesters om zich heen. Op hun rug achteloos hun fouragezakje en met frisse en gezonde gezichten van de buitenlucht. De deftige Burgerzaal weergalmde van de jonge stemmen, toen ze voor de loco burgemeester en eigenlijk ook voor de afwezige burgemeester uit volle borst het Tourlied zongen. Op de burgemeester, zijn plaatsvervanger, de Tour en de jarige prinses Irene werd een vierwerf hoera gejoeld. Onder grote vreugde werd de mededeling ontvangen, dat buiten de zaal limonade op de dorstige kelen wachtte. Gistermiddag maakten de renners een rondvaart met de Spido door R'dams imposante havens. Daarna brachten zij een bezoek aan Thomsen's Havenbedrijf. Via de Maastunnel keert de Tour weer huiswaarts door de groene polders van IJsselmonde en Voorne-Putte en de pittoreske dorpjes Geervliet en Heen- vliet. vf» administratie van de dienst zelf blijft. Dit laatste stuk. het middengedeelte van de huidige biljetten, valt nu weg. In de plaats daarvan gaat men van de kennisgevingen van bijschrijving met een snelheid van 15000 stuks per uur fotografische micro opnamen maken, die in het archief blij ven, heigeen voor de Giro een aanzien lijke besparing aan archiefruimte zal be tekenen Voor een bepaalde groep van groot gebruikers, die stortingsbiljetten rondzen den (verzendhuizen, energiebedrijven, boe kenclubs e.d.) is in de afgelopen maanden al overgeschakeld op het nieuwe systeem dat ook voor het. bedrijfsleven voordelen biedt De nieuwe biljetten zijn steviger dan de oude slappe formulieren, die zich niet lenen voor mechanische verwerking. Er zijn tien „posities" opengelaten, waar door bedrijven, die met ponskaarten wer ken, extra mogelijkheden houden voor hun debiteurenadministratie, magazijnadmini stratie. verkoopstatistieken e.d. De ge hele achterzijde van de formuleren kan worden benut voor gedrukte mededelin gen. die op de betaling betrekking hebben. De kosten van de ponskaartformulieren blijven gelijk aan die van de oude biljet ten. Het ligt in de Jpedoelin-g mettertijd atle giroformulieren zodanig in te richten, dat zij geschikt worden voor mechanische verwerking. Men houdt voor de toekomst rekening met gironummers van negen cijfers. werken en het tempo ervan, wijl deze afhankelijk zijn van de aard en de ves tigingsplaats der te stichten bedrijven. Do verwachting is, dat het nog aan te leggen gedeelte van het distributienet in het Botlekgebied een uitgave van 2,5 miljoen zal vergen en dat met de bouw van transformatorhuisjes en het maken van aansluitpunten een bedrag van f 2 miljoen zal zijn gemoeid. De kosten van het distributienet in het Europoort- gebied worden geraamd op 4 miljoen, te verhogen met naar raming 1,5 miljoen voor het aanleggen van een derde voe dingskabel. B. en W. van Rotterdam stellen aan de Raad voor, het werkkrediet tot f 10 mil joen te voteren. Zij delen mede, dat de aard van de onderhavige werken zich niet leent voor een openbare aanbeste ding. Op de 's-Gravenbroekse Pias (zes ba nen) en op de Elfhoevenplas (vier ba nen) worden zaterdag, zondag en maan dag a.s. nationale zeilwedstrijden gehou den voor de jeugd, uitgeschreven door de Roei- en Zeilvereniging „Gouda" en de Goudse Watersportvereniging „Elfhoeven" Er wordt gestart in een A- en in een B-klasse. De wedstrijden worden gehou den onder de bepalingen van de K.V.N.W.V terwijl ook de reglementen voor de I.Y.R.U. hierop van toepassing zijn. In totaal hebben zich veertig jeugd- zeilers ingeschreven. Wegens de toeneming van het aantal te- werkgestelden en de veranderde opvattin gen omtrent de door de geplaatsten te ver richten werkzaamheden deed zich reeds aanstonds de behoefte gevoelen aan uit breiding van de bestaande ruimte in de werkplaats voor mindervaliden. Er moet naar worden gestreefd, dat de uit te voeren werkobjecten zo gevarieerd mogelijk zijn Dit is namelijk met het oog op het karakter van de werkplaats van bij. zonder groot belang. Immers door deze variatie in de werkzaamheden kan worden bereikt, dat be maximaal mogelijke indi viduele arbeidsprestatie enigszins wordt benaderd. Voorts moet in verband met de eventuele plaatsing van de arbeiders in 't vrije bedrijf worden getracht hen de nodi ge routine en bekwaamheid voor diverse soorten arbeid te doen verkrijgen. De ver beterde werkobjecten, welke aldus wor den verkregen, verhogen niet alleen de mogelijkheid tot scholing van de geplaat sten, maar verlenen de werkplaats ook een betere financiële basis. De situatie is echter thans dusdanig, dat verschillende aantrekkelijke werkob jecten moeten worden afgezegd omdat deze wegens het gebrek aan ruim te niet kunnen worden uitgevoerd Zulks kan niet in het belang van de werkplaats en de daar tewerkgestelden worden ge acht. In de werkplaats zijn momenteel 76 personen tewerkgesteld. Volgens deskun digen moet voor elke arbeider in een so ciale werkplaats worden gerekend met een ruimte van 6 tot 10 m2, al naargelang de soort arbeid, welke wordt verricht. De bestaande werkplaats biedt echter slechts een ruimte van ongeveer 3 m2 pe.r arbeider. Hieruit moge eveneens blijken, dat aan uitbreiding van de werk plaats een dringende behoefte bestaat. De grootste behoefte bestaat thans aan ruimte voor de berging van materialen e. d. In de werkplaats is hiervoor momen teel geen afzonderlijke ruimte aanwezig. Deze materialen en voorraden zijn door het gehele gebouw verspreid, hetgeen niet alleen onordelijk is, maar bovendien de werkzaamheden en speciaal de controle bemoeilijkt. Aangezien de verwachting bestaat, dat voor de totaal nodige uitbreiding, mede in verband met de door de regering ge dane mededelingen omtrent de bouwac tiviteiten, op korte termijn geen rijksgoed keuring in het vooruitzicht zal worden ge steld acht B. en W. het noodzakelijk, dat het gebouw voorshands gedeeltelijk wordt uitgebreid met een werkruimte Deze ruimte zal voorlopig in hoofdzaak worden gebruikt als magazijn-, opslag en expe ditie-ruimte. Door de nieuw te bouwen ruimte zal het mogelijk worden, dat een betere organisa tie kan worden bereikt en het brandge vaar wordt verminderd. Indirect ontstaat in bepaalde opzichten meer werkruimte dpordat de materialen e.d., die nu door het gehele gebouw zijn verspreid, in een afzonderlijke ruimte kunnen worden on dergebracht.. De totale kosten van de nu voorgestel de uitbreiding worden geraamd op totaai f. 49.000,. B. en W. wijzen er op, dat in de nabije toekomst een nader voorstel zal worden gedaan voor verdere vergroting van de werkplaats. Deze vergroting zal o.m. be staan uit: uitbreiding van de werkruimte tot ongeveer 600 m2, inrichting spreek- en behandelkamer voor de arts, benevens in richting spreekkamer voor de maatschap pelijk werkster, uitbreiding cantine en toi letruimten en de inrichting van een kan toor op de verdieping. De achtergevel van de partiële uitbreiding zal als een wer- plaatsbare gevel worden uitgevoerd en bij algehele uitbreiding kunnen worden ge bruikt bij de indeling van de verschillende appartementen. Zoals bekend zal zijn, lag het aanvan kelijk in de bedoeling de bouw van een werkplaats en brandweergarage tegelij kertijd te doen uitvoeren. Doordat voor de bouw van laatstbedoeld object geen rijksgoedkeuring kon worden verkregen is aan dit voornemen geen uitvoering geven. In verband met de voorgenorrw uitbreiding van de werkplaats zal de stemming van de grond tot brandweer?'' rage niet langer kunnen worden gehat1", haafd. B. en W. delen in dit verbal1 mede, dat zij tegelegenertijd hop5' voor te stellen de brandweergarage, eve11? tueel gecombineerd met de command?, post voor de Bescherming Burgerbevo3 king, op een andere plaats in het compk 's-Gravenzandseweg te doen bouwen. v# Een Portugese bisschop, die kritiek heeft gehad op het autoritaire bewind van premier Antonio Salazar, heeft Portugal voor onbepaalde tijd verlaten. Aldus meldt 't Kath. Ned. Persbureau. Officieel is van de zijde van het bisdom Oporto meegedeeld, dat de bisschop, mgr. A. Ferreira Gomes, naar het buitenland is vertrokken De duur van het verbljjf buitenslands was nog niet bekend. Het kon een maand, maar ook drie maanden zijn In tegenstelling tot lopende geruch ten verklaart de diocesane zegsman, dat mgr. Ferreira bisschop van Oporto blflft. Ten tijde van de presidentsverkiezing verleden jaar zond de bisschop van Opo-rto aan premier Salazar een brief, waarin hij diens politiek kritiseerde Toen president Americo Thomaz kort geleden een bezoek aan Oporto bracht, was mgr. Ferreira Gom-es niet bij de officiële ont vangst aanwezig. Wel zijn coadjutor mgr. F. de Ar.drade e Silva. In zijn brief, welks inhoud gedeeltelijk is uitgelekt. waarschuwt de bisschop van Oporto, dat Portugal wordt bedreigd door een hevige omwenteling van anarchis- tisch-co-mraunistische aard. Mgr. Ferreira Gomes verklaart verder, dat de autoritai re bestuursvorm in Portugal daar de schuld van is. Sociale onrechtvaardigheid is er het gevolg van. „Overal in het land zijn lompen, vodden, honger en ellende", aldus de bisschop Kritiek had de bisschop ook op Salazar» corporatieve staat en de huidige verhou dingen tussen werkgever en werknemer in Portugal. „De Portugese sociale proble men zullen alleen worden opgelost door druk van de arbeiders op de staat", ver klaarde de prelaat, Hij wees erop. dat het stak-ngsreeht geen misdaad' is. Op zijn best bestaat er bij de werkgevers een patriarchale instelling. Het is meer dan duidelijk dat de arbeiders heden ten dage niet meer door hun bazen kunnen worden bevoogd De kritiek van de bisschop werd ernsttg opgevat. Premier Salazar reageerde enige tijd later in Lissabon met een openlijk dreigement aan het adres der Kerk. Het eerste dreigement sinds hij dertig jaar geleden aan de macht kwam ,,Het zal mij moeilijk vallen" zo verklaarde hij in een toespraak, „mij gedwongen te voelen kerkelijke leiders aan banden te leggen" Daar, in het Sint-Josephpension van het vriendelijke Alphen aan den Rijn, treffen we hem in zün kamer. Een kamer, die men evengoed een museum of een ar chief zou kunnen noemen. Pastoor J. C. H. M. Schiphorst, die op 15 augustus een halve eeuw priester zal zün, rookt niet. En al zou hij roken, dan zou zijn sigaar uit gaan, want hü heeft verbazend veel te vertellen en om de paar zinnen duikt hü in kasten en Iaden naar documenten of foto's of hü wqst naar trofeeën aan de muur. Ta] van organisaties zouden heel wat voor die archieven over hebben, want zij Uit gegevens, verstrekt door de N.V. Luchthaven Schiphol, blükt, dat het aantal passagiers in geregeld en ongeregeld ver keer, Europees en intercontinentaal, te zamen over de eerste zes maanden van dit jaar met meer dan 45.000 is gestegen in vergelüking met de overeenkomstige periode van 1958. In totaal werden van januari tot en met juni 1959 483.093 inko mende en uitgaande luchtreizigers geno teerd, hetgeen tien procent meer is dan verleden jaar. De stijging heeft ook in juli aangehou den en de reserveringen voor augustus en september in de toestellen van de ver schillende maatschappijen geven een meer dan bevredigend beeld. Men rekent er dan ook op, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van Schiphol dit iaar meer dan één miljoen passagiers de loketten zullen passeren (972.510 in 1958). Juni betekende voorts een topmaand voor de luchthaven. Nog nimmer is een aantal van 120.056 passagiers in één maand op Schiphol geboekt. Volgens de voorlopige tellingen is dit record in juli alweer verbeterd en is het gestegen tot boven de 130.000. Opvallend is de groei van het postver keer in het eerste half jaar. Het inter continentale postvervoer steeg met niet minder dan 45 procent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958 Vooral merkwaardig was de stijging in het postverkeer tussen Rusland, Polen en Een 31-jarige chauffeur, zekere J. H. R„ een recidivist zonder vaste woon- of ver blijfplaats, die door de justitie als een vrijwel onverbterlqke oplichter wordt be schouwd en dan ook reeds in een psy- chópateninrichting is verpleegd, doet de laatste weken weer van zich spreken. Op het hoofdbureau van politie te Amster dam is een aantal gedupeerde automobi listen aangifte komen doen, die niet lang in het onzekere behoefden te worden ge laten. „Is het soms deze man?" vraagt de recherche hun en toont de slachtoffers een foto van R. Steeds blijkt dat juist te z.Vn' Pan komt het verhaal steeds ge lijkluidend. zoals het verleden jaar ook p' stelt zich als lifter ergens in Nederland langs een van de grote 9b; Als iemand hem dan meeneemt steekt hij in de wagen een verhaal af, waar geen speld tussen is te krijgen en waarin hij zich nooit vast praat en nie mand hem op 'n tegenstrijdigheid kan be trappen doordat hij zelf door de jaren heen een grote routine heeft opgedaan. Hij zegt geregeld met zijn broer of een bij-rijder e,en Jkoel-auto voor vis of vlees in Nederland te rijden ten behoeve van een Sr n*T" vYaarvan zijn vader direc teur is. Ais adres geeft hij op de Gent sesteenweg 124 te Oostende. Als familie naam bezigt hij Vandekasteele of Made- heeft hK ™ornaam Loukie. Met die auto eft hij. zo zegt hij, de vorige dag een ongeluk gehad. Zijn broer of bijrijder m het ziekenhuis beland. Tsjechoslowakije enerzijds en Zuid-Ameri- was ï~i chTgewnnXVA"'J-j0H," ka rnd:ë en Pakistan anderziid* welk een verband om de armf °°k ka, indië en Pakistan anderzijds, welk verkeer voor een groot deel via Schiphol wordt geleid. Ook het goederenvervoer is sterk om hoog gegaan. Het intercontinentale goede renverkeer steeg in het eerste half jaar met veertig procent en het Europese me 21 procent in vergelijking met 1958 Van januari tot en met juni 1959 werd 17.7 miljoen kilo vracht op Schiphol verladen tegen 14.2 miljoen kilo in het eerste half jaar van 1958, een gemiddelde stijging van 25 procent. zelf soms nacht werken heeft hü de' auto tódi ïög achter moeten laten en aangezien hij te weinig geld over heeft gehouden, moei hij maar zien hoe hij terugkomt naar Bel- gie. Wel zou hij zijn vader kunnen opbel len om hem te komen halen, maar onge lukkigerwijs is vader ook juist in het buitenland." Nu blijft hem nog één andere mogelük- heid over: Hij heeft in Nederland nog familie (altijd dicht in de buurt van de list), waar hij eerst naar toe wil om op verhaal te komen en zo mogelijk geld ban lenen voor de terugreis naar België. Door al deze ellende bijna tot tranen toe bewogen automobilisten nemen de chauf feur soms mee naar eigen huis, geven hem een maaltijd en stoppen hem dan wat geld toe. Hij hoeft daar zelf soms niet eens meer om te vragen. Men is er van overtuigd, dat de aardige R dit bedrag zonder enige twijfel onmiddellijk zal overmaken als hü eenmaal terug is in België. Hij belooft dat ook plechtig, maar als men na twee weken of een maand een brief naar Oostende schrijft komt die als onbestelbaar terug. Tot nu toe, aldus de Amsterdamse recherche, kon R, wegens wie ook in andere gemeente voor precies hetzelfde feit aangifte is gedaan, nog niet worden aangehouden. „De Bijenkorf" te Rotterdam wil een proef gaan nemen met het parkeren te gen betaling. Mocht deze proef slagen, dan ligt het in dc bedoeling van de direc tie in haar uitbreidingsplannen een par keergarage op te nemen. Het terrein, dat men voor de proefne ming voorlopig voor drie jaar van de ge meente wil huren beslaat een oppervlakte van ongeveer 1700 m2. Het is gelegen op de hoek van de Aert van Nesstraat en de Hennekijmstraat, dat ten dele al voor .De Bijenkorf" is gereserveerd voor toekom stige uitbreiding. Hier zal dan tevens de expeditiehof zijn. B. en W. van Rotterdam zijn van oor deel, dat de nieuwe plannen steun verdie nen en zij stellen daarom de raad voor het genoemde terrein voor een tijdvak van drie jaar in huur te geven tegen een huur- zün zoveel als de doopregisters. Dat 4' thans „rustende" pastoor ze bezit dan14 hij aan het feit. dat hü de grondleg?6' van die organisaties is. Twee bü'zondere eigenschappen zijn die hem steeds deden slagen: zijn fan'a' sie en zijn organisatie-vermogen. De fa"' tasie schonk hem het doel, het organisatie' talent de middelen. Zün vruchtbaarste tijd waren zijn R"1' terdamse jaren, vallende tussen 1914 «5 1928. Als geboren Schiedammer voelde b" zich thuis aan de boorden van de Nieu«v® Maas. Hij wist, wat hij met de Rottterdaf' mers kon bereiken. Als ze ergens iets in zien, is hun med6' werking gul en welhaast onbeperkt. Paf' toor Schiphorst toen kapelaan bij de' ken Thier aan de Nieuwe Haven maal4, te kennis met een enthousiaste Tilburg5* padvinders-promotor. Hij liep warm vo°' deze toen in katholieke kring nog met ar?' wanende ogen beschouwde modern? jeugdbeweging en vond weerklank b« prof. mr. Van der Heijden, dr Huddlesto" Slater, Jan Engels en Willem Looijaar®' Met hen richtte hij met goedkeuring va11 mgr. A. J. Callier de RKP (R.-K. PadvÜ1' ders', op. Dat was in 1917 en die allereerste ka' tholieke verkennersgroep bestaat nu n1 Het is de St.-Laurentiusgroep, thans b«' horende tot de parochie van de Goud5* Rijweg, Op de ervaringen van die R.K-P werd in Nederland de praktijk van h* katholieke verkennen van vandaag opêe' bouwd. Een ander Initiatief, waarvan men oV6' de gehele wereld de vruchten plukt, is 4 Medische Missie Actie (Memisa), waa>" van pastoor Schiphorst eveneens de gee5' telijke vader is. Die actie is voortgek0' men uit de grote Rotterdamse missie-te11' toonstelling Roma, die in 1925 werd êe' houden. Dat de pastoor kon slagen dank' te hij vooral aan een grote schare enthoP' siaste medewerkers en medewerksters P? Memisa en bet Medisch Missie Tiidschr" hebben in alle werelddelen een go-ed* naam en op menige missiepost dankt me" het welslagen van het bekeringswerk af'1 de medische hulp, die van daaruit aan d* inheemse bevolking geboden kan worde11, zodat de missionaris a] spoedig het vef' trouwen kreeg. bestemming van de betrokken automobi- prijs van 2000,— per jaar. Later, tijdens zijn pastoraat in Katwlif en Amsterdam (St.-Bonifacius) heeft h1,1 zich evenmin beperkt tot de arbeid in I* eigen parochie. De Missie Verkeersm'd' delen Actie (Miva) ondervond zijn krach' tige steun evenals het Apostolaat der Her? eniging. Zijn laatste spectaculaire wet* was het organiseren van een grandioz* eucharistische dag in het Olympisch st3' dion bij het zesde eeuwfeest van het S3' nament van Mirakel te Amsterdam 1048.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6