WOESTIJNLEEUW NAAR HUIS TERUG Gevluchte Piemontees werd stalmeester Italiaans gezant van Alleen de geliefde vrouw was in Rome STNBENDE'S NIEUW ROOD mi m SNELHEID Reclame Mgr. W. Bekkers drie weken naar Ver. Staten en Canada Anderhalf jaar geëist tegen machinist wegens mishandeling ROTTERDAM" TERUG van technische proefvaart O Opstandige geen dag! cloor J. C. Mc. Muilen Grootmoedig man Ahmed houdt niet van journalisten Geen harem in Rome De krant kunt U niet missen "^akt voor TTw zaak Een apart volk Affaire op de Cornelia B" In de woestijn geboren Weer als Arabier vermomd Verdediger neht dit echter niet bewezen Moeder vertelt haar geschiedenis Ir. P. Boele overleden NSC VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 PAGTNA Ahmed I, de koning van Yemen, dre eerder op een paard kon rijden dan lopen wat zou moeilijker zijn geweest, een woestijn arabier te berijden of door het woestijnzand te waggelen? is dus naar zijn land terug gekeerd. Hij liet eerst het vliegtuig dalen, waarmede hij via Asmara naar zijn hoofd stad toog. Onverwacht leek hij weer aan getast door de ziekte, waarvoor hij in Rome genezing gezocht had. Maar achteraf is ge bleken, dat de snelle stijging van het vlieg tuig de oorzaak van een tijdelijke inzinking was geweest. Tenslotte, deze woestijn koning, hoe gehard ook door het leven in tenten en het berijden van snelle paarden en bonkige kamelen, is de zestig gepasseerd en kan niet meer alles verdragen, ofschoon hij dit vele jaren gedacht heeft. Na enige dagen opnieuw rust in de villa aan de Via Ardeatina, waar hij enkele maanden ver bleef, is hij naar Napels gereisd, om vandaar aan boord van een oceaanstomer de thuis reis te aanvaarden. En nu is Italië, dat overi gens letterlijk door vreemdelingen over stroomd wordt, een merkwaardige en ge ziene gast armer.Ahmed I heeft zich bijna nergens officieel vertoond en voornamelijk rustig gehouden. Het was overigens een betrekkelijke rust. Want van de villa in Rome uit bleef hij zijn land regeren. Of schoon er wel werd beweerd, dat de kroon prins feitelijk het gezag had overgenomen en de oude woestijnleeuw vermoedelijk niet eens meer naar Yemen terug zou gaan, on derhield hij een geregeld radio-contact niet zijn hoofdstad en zijn regering. Dagelijks kwamen er tientallen codetelegrammen de villa binnen en evenveel werden vandaar op het postkantoor te Rome bezorgd. Van het gedivongen oponthoud maakte een woordvoerder van Alnned 1 dankbaar gebruik, om de geruchten, als zou een der harem, vrouwen, die de vorst op zijn reis naar Europa had meegenomen, uit de villa gevlucht zijn, zo uitdrukkelijk mogelijk tegen te spreken. Deze vrouw, een Syrische, naar beweerd iverd, indertijd door koning Saoed aan zijn vriend Ahmed geschonken, zou onderdak in een klooster gevraagd, en gekregen hebben. Niets van waar, zo werd door de woordvoerder betoogd. Deze ontkende eveneens, dat een broer van deze vrouw uit Syrië naar Rome was gekomen, teneinde haar uit de slavernij van de Yemenitische souverein te verlossen, zoals Romeinse sensatiebladen beweerd hadden. Nooit zo nieuw ah nu! je reinste bessenjenever Drink eens Spanjool! 4 Observator Kok dacht aan grap Slachtoffer bewusteloos Met 40.000 paarden Sana, een der blanke steden in liet koninkrijk van Ahmed I. 5 Hars var Berwer Pijpjes voldeden Intussen, al woont Ahmed I. de heerser over een der merkwaardigste staten van het al even merkwaardige Arabië erg teruggetrokken in Rome men heeft daar toch wel iets naders over hem vernomen. Een redacteur van de „Corriere della Sera" is er zelfs in geslaagd door hem ontvangen te worden. Dit dankte «9 aan het feit dat de honoraire stalhouder van de Imam zoals Ahmed de Eerste zich bij voorkeur noemt. (Imam betekent Heer der gelovigen) een Italiaan is en. - gezant van Italië aan Ahmeds hof waar hij tij dens de afgelopen oorlog een baantje in de stallen had gevonden. Enkele jaren i9 Amedeo Gullet, een Piëmontees, als Ah med el Redai in dienst van Ahmed I ee- weest. Hij was in staat, zich na de neder laag der Italianen in Oost-Afrika aan de krijgsgevangenschap te onttrekken. Aan gezien hij vloeiend Arabisch sprak en me de dank zij zijn donker uiterlijk had hij de kust van de Rode Zee weten te bereiken dat Guillet naar de Eeuwige Stad was gekomen, om zijn regering rapport uit te brengen en tevens te adviseren aangaande hetgeen in verband met Ah meds verblijf in Italië gedaan of niet ge daan zou moeten worden Italië onderhoudt uiterst vriendschappelijke diplomatieke betrekkingen met Yemen en tevens winst gevende economische en financiële. Ahmed I is een grootmoedig man. Dit heeft Amadeo Guillet ondervonden. Toen deze in Yemen, waar hij tenslotte als op perstalmeester van de koning werkte en diens bewondering en vriendschap had weten te verwerven door zijn grote kennis van paarden en paardenfokkerij ook van de Arabische volbloeds door mid del van radio hoorde, dat Italië geca pituleerd had en de zijde der geallieerden geen gezant, aangezien niemand in Ro me dit stuk woestijn de moeite waard vond. Zijn Italiaanse lijfartsen achten het raadzaam dat dp vorst, die meende, door een ernstige ziekte te zijn aangetast een flinke rustkuur hield en een kuur van ge neeskrachtig water zou maken. De kwaal van Ahmed I is nl niets apders dan de eerste tekenen van de ouderdom waarvoor zelfs de leeuw der woestijn zich moet buigen doch welke in aanzien lijke mate verlicht' kan worden, vooral door een langdurig verblijf in een gema tigd klimaat. Ahmed I is nu terug in zijn land. De journalist van de ..Corriere della Sera" publiceerde zijn artikelen direct nadat hij vertrokken was. ingevolge de gemaak te afspraak. Denk nu niet lezer, dat deze persman een interview kreeg. Van te voren was afgesproken dat hij geen vraag zou stellen. Hij mocht alleen iets zeggen als de koning iets zei en zich dan tot de tolk richten Wel onze man moest eerst ettelijke uren antichambreren voordat hij na volgens de gewoonte van de Arabie ren zijn schoenen te hebben uitgetrokken In de kamer werd toegelaten waar Ah med I zat te werken Hij las het ene. met fijn Arabisch .schrift bedekte blad papiei na het andere in even fijn schrift en uiterst snel in de marge kanttekeningen maker. De afstammeling van Mohammeds dochter Fatima en van Mohammeds schoonzoon Ali volgens de traditie in Ahmeds geslacht stroomt het bloed van het geslacht dezer beide illustere per soonlijkheden door zijn aderen had zich ook in Rome door een grote hofhouding omringd Zijn lijfkok was eveneens mee gekomen. alsmede een tweetal ledep van zijn persoonlijke lijfwacht Een ervan be vond zich steeds in zijn onmiddellijke na bijheid De een liep in de ouderwetse Ara bische dracht rond. met een grotij. rijk versierde ponjaard aan zijn zijd? de an dere droeg dit wapen op een kakipak Hij wilde blijkbaar met zijn tijd mee.. getreden hBn volkomen intimiderend, zo dat ze hun wapens aan zijn voeten kwa men leggen, om genade smekend. En toch, Ahmed was zich van schier ieder- 'n verlaten wereld, tot een wanhoopsdaad overgegaan Hij reed. in zijn kostbaarste gewaad gekleed zijn paleis uit waarvoor de opstandelignen reeds een paar oude ka nonnen hadden opgesteld en zette alles op alles en., won Zijn zege werd beze geld door het revolutie optreden van zijn zoon, Seifal Badr die, in allerijl naar Ah meds trouwe nomadenstammen was ge togen en met een legertje uitgezochte schutters naar de hoofdstad kwam. een einde makend aan elk verzet. Er vielen bij die gelegenheid tal van hoofden. Het is in Yemen nog steeds: oog om oog, tand om tand. Er werden toenmaals van deze even romantische als bloedige episo de door buitenlandse journalisten die er niets van hadden gezien, sensationale ver halen gemaakt waarin koning Ahmed en zijn zoon vergeleken werden met de gro te helden uit de bewogen geschiedenis van de Arabieren. Koning Ahmed .1 kan thans in zijn hoofd stad temidden va» zijn haremdames, het verleden overdenken, vertrouwend OP de kunde der Europese geneesheren, door wie hem een leven is voorspeld, als hij zich maar aan hun voorschriften houdt Tot slot mogen we nog wel vermelden, dat Ahmed slechts zijn meest geliefde vrouw naar Rome meenam, die ook bij hem was. gedurende de tijd dat hij in een kliniek in observatie lag De verhalen, als zou hij er ook in Rome een harem op na hebben gehouden. berusten op een misver stand Een aantal hofdignitarissen. zijn lijfwacht en zijn kok hadden er op gestaan dat hun vrouw meeging naar het verre Rome. Het waren deze vrouwen die on dergebracht zijnde in een andere vill.a de Romeinse juornalisten het verhaal van de harem in Rome hebben doen verspreiden. DP man van de Corriere della Sera" kreeg tijdens zijn bezoek aan Ahmed niets te horen behalve dan. dat de leeuw der woestijn niet kon inzien waartoe journalis ten eigenlijk deugden Hij vond hen vol komen waardeloze creaturen, stelde hij zo terloops vast bij het doorlezen vgn zijn staatsstukken.. De journalist schreef, afscheid van ko ning Ahmed I van Yemen te hebben geno men na zijn schoenen weer te hebben aangetrokken er volkomen van overtuigd met een bijzonder mens te doen gehad te hebben. .Zonctoorstoofde bessen van de 1959-oogst gaven hun pure sap voor Rynbende's. Nieuw Rood. Geniet daarvan met volle teugen. Proef die zonneglans en zonnegloed, dat doet een mens goed! Rynbende's Nieuw Rood maakt elke dag tot zonnedag. Je reinste natuur ving Rynbende in zijn pittige bessenjenever, voor mannen en vrouwen die van 't goede weten te genieten. Profiteel van die natuur. Gezondheid! Schenk huif om half Nieuw Rood en Z Rynbende's Jonge Jenever in de glazen. Z De aparte drank voor orginele mensen! Z Bessenjenever) „si®; ■xaïl> 1 1/1 literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (excl. statiegeld) De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk. Immers nieuws moet nieuw zijn. Een be richt heet van de naald wordt gelezen. Kers vers van de pers ont vangt iedere dagblad- abonné zijn krant in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge zien. Dagbladreclame ls bij zonder effectief door de aandacht, die tedere lezer iedere dag voor ..zijn*' krant heeft. Ver over en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd, iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. en toen was hij deze in een Arabische fe- Wk°«n - met uitzondering dan van loeka naar Arabië overgestoken, zo'n pri mitieve kustboot met een driehoekig zeil. waarvan iedereen behalve de Arabi sche opvarenden elk ogenblik verwacht dat ze zal omslaan of zinken.. Amadeo Guilet bereikte tiehouden de kust van Yemen toen nog een land. als het. ware met een ijzeren gordiin van de wereld afgesloten. De Yemenieten vormen een apart volk dat in een door woestij nen en bergketenen afgesloten gebied eeuwenlang een eigen leven heeft geleefd, zich sterk met negerslaven vermengde, maar orthodox Mohammedaans uleef. Zó orthodox, dat de Imam zioh nooit verwaar digd heeft, een pelgrimsreis naar het niet zo heel ver van zijn hoofdstad El Taiz liggende Mekka te maken om daar de door Mohammed geheiligde plaatsen te be zoeken. Hij vond zich daarvoor te hoog verheven. De Yemenieten voelen zich een soort su per-Arabieren. ook al. omdat de heer schappij van de Halve Maan er altijd een schijngezag is geweest. De Turken hebben er gedurende eeuwen enkele garnizoenen gelegerd doch zich nauwelijks met het binnenlandse bestuur ingelaten slechts de schatting geïnd waartoe zich eens on fortuinlijke heersers van Yemen verplicht hadden, toen de Turken h«n troepen en kele nederlagen hadden toegebracht. Ah med I is een typische vertegenwoordiger van zijn volk Voor dit volk is hij Nasser- el-din Allah ofwel de overwinnaar voor 't ware geloof tevens Amit-el-Moeminin, ofwel de vorst der ware gelovigen. Zelfs de ulema's, de wijze mannen, kennen hem het recht toe, de gelovigen dn de moskee in gebed vóór te gaan. Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch cn Nederlands emigratie- bisschop vertrok heden van Schiphol voor een bezoek aan de Ver. Staten en Canada. Mgr. Bekkers wordt vergezeld door ir. J. Wellen, lid van het bestuur der Kath. Centrale Emigratie-stichting. De reis die ongeveer drie weken zal duren is voorbereid in overleg met de bisschoppelijk commissaris voor de emi gratie, het commissariaat voor de emi gratie, de Nederlandse emigratiedienst, de katholieke emigratiestichting en de katholieke immigratieorganisaties van de Ver. Staten en Canada, de National Ca tholic Welfare Conference en de Cana dian Catholic Immigration Services. In New York hoopt mgr. Bekkers een ont moeting te hebben o.a. met mgr. Ed. Swanstrom, directeur van de relief en resettlement division van de National Catholic Welfare Conference. Deze or ganisatie heeft zich na de laatste oorloi voortdurend ingespannen de noden in vele delen van de wereld te lenigen. Deze instantie heeft met medewerking van de N.C.W.C. ook aan tienduizenden emigran ten, o.m. uit Nederland de gelegenheid geboden naar Amerika te emigreren. Na besprekingen aan de Amerikaanse oostkust zal mgr. Bekkers per vliegtuig naar de Amerikaanse westkust doorrei zen om in de staat Californië hoge ker kelijke autoriteiten te ontmoeten. De emigratiebisschop hoopt tevens de gele genheid te hebben in dit gedeelte van Amerika de Nederlandse emigranten te spreken en kennis te nemen van de dynamische ontwikkeling in dit gedeel te van Amerika. Ahmed werd in de woestijn geboren tij dens een der vele veldtochten van zijn vader, de beroemde emir en Imam Yahia die later, evenals de meeste heersers over Yemen in het verleden een geweldadige dood zou sterven. Ook toen deze zich weer in de hoofdstad El Taiz had kunnen vesti gen bleef Ahmed het bivak in de woestijn boven een gemakkelijk leventje aan het hof verkiezen. In de onophoudelijke gue rilla tussen de woestijnbewoners aan de grenzen van Yemen en Saoedi Arabië. welke nooit precies vastgesteld zijn. kon hij zijn krijgskunst gestadig vervolmaken. Evenals de stichter van Saoedi Arabië. 'die als hoofd van een kleine, maar uiterst weerbare sekte de Wahabieten, erin slaagde, Mekka op het oude heersersge slacht der Hasjemieten te veroveren, moest hij eerst de troon van zijn vader en later zijn eigen troon, met de wape- in de hand blijven verdedigen en hij heeft dit nog slechts enkele jaren geleden moe ten doen. in de befaamde opstand van zijn broer Prins Abdoella waarvoor Yemen voor het eerst enige bekendheid in de wereld verwierf, We hebben deze episode, vol romantiek. maar tevens vervuld met een onmeedo gend bloedvergieten in deze artikelen reeks indertijd uitvoerig weergegeven. De Italiaanse journalist, dde er later een re portage over had gemaakt zonder even wel in staat te zijn geweest, koning Ahmed I van aangezicht tot aangezicht te aan schouwen. was uiteraard dubbel in zijn sas, toen hij door bemiddeling van zijn vriend Amadeo Guillet tenslotte een au diëntie bij de leeuw der woestijn in.. Rhme verkreeg. Dit was mogeiök. dope» het door Mussolini nog beheerste noor den besloot hij in alle stilte, het land en de koning, waar hij zulk een goed ont haal had gevonden te verlaten Het heim wee had hem te pakken gekregen. Maar hij wist nu genoeg van Yemen en Ahmed I om te weten, dat deze hem niet zonder meer zou laten gaan Men treedt nu een maal niet bij een woestijnkoning in dienst om wanneer men er zin in heeft zijn baantje op te zeggen Dat gaat zo maar niet Tenslotte is een vorst als Ahmed een alleenheerster, feitelijk een soort despoot, wiens luimen wet zijn. Vermoedelijk zou hij een opperstalmeester niet zonder meer laten gaan. Derhalve verliet Amadeo clandestien het land, op dezelfde manier als hij geko men was dus als Arabier vermomd. In Rome trad hij spoedig op als deskundige ln Arabische aangelegenheden Men stel de zijn kennis dusdanig op prijs dat men hem de post van ..gezant bij de koning van Yemen aanbood.. Hij nam die aan Wie niet waagt die niet wint dacht hij blijkbaar.. Koning Ahmed herkende tot zi.in grote verbazing en tevens met een zekere verstoordheid in de onschendbare diplomdat zijn voormalige opperstalmees ter Er was geruime tijd een nogal ge spannen verhouding, doch Guillet bleek toch voor de vorst zijn gunsteling Ahmed el Riad (Riad is een Arabische verbaste ring van Guillet) gebleven te zijn en hij werd tenslotte weer in genade aangeno men op conditie dat hij opnieuw t toezich van de koninklijke stoeterij op zich zou nemen, zij het dan als honorair opperstal meester. De gezant beschouwde het als een onontkoombaar uitvloeisel van zijn ambt.. Deze merkwaardige combinatie van ge zant en hofdiignitaris is inmiddels niet de voornaamste oorzaak geweest die de ko ning van Yemen heul voor zijn zieke li chaam in Italië deed zoeken. Hij had en kele jaren geleden twee Italiaanse medici als lijfarts in dienst genomen en boven dien, hij is Italië nog steeds erkentelijk voor'het feit. dat dit het eerste land was hetwelk in 1929 de onafhankelijkheid van Yemen erkende, al zond het toen nog Koning Ahmed I houdt niet van journa listen Dit komt ook wel hierdoor dat hij bij zijn eerste kennismaking met dit soort mensen weinig geluk heeft gehad. Toen hij enkele jaren geleden zijn oorlogszuch tige woestijnnomaden naar de grens van het naburige Aden zond om er onrust te zaaien en aldus kracht bij te zetten aan zijn aanspraken op dit gebied, die nog van eeuwen her dateren liet hij een aantal journalisten Amerikaanse en Zwitserse zijn gebied binnen en stelde hen in staat een tocht langs het ..front" te maken De heren maakten hiervan reportages, waarin van de Yemenieten niet vee! heel bleef, hun krijgsvoering in het belachelijke ge trokken werd. Nee koning Ahmed legde er weinig eer mep in Dit was een hele teleurstelling na dp boelende reportages in 1957 door journalisten gemaakt van de opstand van Abdoellah waarbij koning Ahmed bijna het loodje zou hebben ge legd indien hij de opstandelingen niet op zijn oude grimmige manter tegemoet was Een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest, heeft de advo caat-generaal b« 't Gerechtshof te 's-Gra- venhage, nr. J. Zaajjcr, gisteren ge vorderd tegen de 32-jarige machinist bjj de grote vaart A. K. uit Rotterdam, we gens mishandeling, de dood tengevolge hebbende, van de 50-jarige tweede machi nist Van R. Op een avond in oktober van het vorige jaar hadden de machinisten in Bordeaux enige café's bezocht. Laat in de avond toen de mannen op hun schip, de ..Corne lia B", terug waren, zou de tweede ma chinist door de schuld van K. in het water zijn gevallen. De man verdronk. De kok van het schip had aan de politie verteld, dat hij meende dat K. de tweede machi nist voor de grap buitenboord had gehou den Het slachtoffer stribbelde niet tegen en zei niets, aldus de kok. De kok had ge roepen „spring hem na". De machinist deed dit, maar kon van R. niet vinden. De verdachte zegt. zich niet meer te herinneren hoe het allemaal gebeurd is en waarom Er was geen ruzie geweest Het psychiatrisch rapport zegt. dat K impulsief en baldadig 'is en verminderd toerekeningsvatvaar geacht moet wor den. De kapitein van het schip had destijds in het logboek geschreven dat het een on geluk was geweest omdat, naar hij meen- de, niemand er hij gebaat was als de wer kelijke toedracht werd vermeld. De kapi tein is hiervoor reeds gestraft. De procureur-generaal kon zien niet ver enigen met do straf, welke de rechtbank te Rotterdam een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest de machi nist had opgelegd. Hij vond deze straf te laag. De verdediger, mr. P. C. Berghuis, uit Groningen: vroeg vrijspraak. Mogelijk was liet slachtoffer al bewusteloos geweest voordat hij in het water viel. omdat hij veel gedronken had. zei de pleiter. Ver drinken hoeft geen redelijk gevolg te zijn van in het water vallen, meende hij Hij was van 'mening dat de machinist ten hoogste wegens dood door schuld veroor deeld zou kunnen worden. Het hof zal maandag 10 augustus a.s. arrest wijzen. In Canada zal mgr. Bekkers zijn op wachting maken bij de aartsbisschop van Montreal, kardinaal Leger. De leiding van de Canadian Catholic Immigration Servi ces. die de reis van mgr. Bekkers in Zuid oost-Canada heeft uitgewerkt, zal hem daarna voorlichten over de hedendaagse emigratiemogelijkheden in Canada. Tijdens het verblijf in Canada hoopt mgr. Bekkers tevens met kardinaal mcGuigan van To ronto en de bisschoppen van Ottawa, Ha milton en London van gedachten te wis selen. In een gezamenlijke ontmoeting met Nederlandse priesters die in Zuid oost-Canada voor de Nederlandse katho lieke emigranten werkzaam zijn, hoopt mgr. Bekkers zich op de hoogte te stellen van de religieuze en sociaal-economische aspecten, die aan de emigratie in Canada verbonden zijn. Bij persoonlijke bezoeken aan de Nederlandse emigranten hoopt mgr. Bekkers zijn kennis omtrent de as pecten, die verbonden zijn aan emigratie naar Canada, te verdiepen. De reis van mgr. Bekkers mag zeker gezien worden als een bewijs van de goede verstandhou ding tussen Nederland en Amerika en Ca nada als belangrijke emigratielanden voor Nederland. Mgr. Bekkers zal 27 augustus weer uit New York vertrekken vergezeld van een veertigtal Brabantse vaders en moeders, die voor enige weken een bezoek gebracht hebben aan hun kinderen in Canada. Gisteren, enkele uren eerder dan men oorspronkelijk had vastge steld, is de meest spectaculaire aan winst van Nederlands passagiers- vloot, het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn aan de werf van de bouwster, De Rotterdamsche Droogdok Mij. teruggekeerd. Die vroege terugkeer hield verband met de grote snelheid van het sc.hip en de weersomstandigheden. .We hebben het weer eigenlijk niet mee-gehad!'. zei de hoofddirecteur van de Hol'.and-Amerika Lijn de heer W. H. de Voor ons ligt het zojuist verschenen stuk „Opstandige Jeugd" geschreven door J. C. Mc. Muilen. We kunnen in het kort van dit stuk zeggen, dat het zeer goed is, raak getypeerd, maar vooral: up to date Het stelt de problemen van de hedendaagse jeugd aan de orde. Het laat ons enige jeugdige mensen zien die totaal de koers zijn kwijt geraakt, zoveel mogelijk trachten genieten van het leven en God vergeten zjjn. Wat zegt hun nog de Kerk Het is daar allemaal zo ouderwets en muf. Het leven roept hen. Het leven in de dancings en de bars, waar je je kunt uitleven en kunt vergeten. Is dit onze jeugd van tegenwoordig Of is dit de jeugd van altijd geweest Het spel bevat eigenlijk alleen maar het verhaal van een moeder aan haar dochter over haar eigen jeugd. Dit verhaal zien wij in 'n black-out-scè- ne voor ons uitgebeeld. De dochter is voor de zoveelste maai weer diep in de nacht thuis gekomen. De moeder is ten 'inde raad, want de dochter speelt een gevaar lijk spel met een zeer serieuze jongen, die ontzettend veel van haar houdt: in plaats van zich bij die jongen te houden, gaat zij met Jan en Alleman uit dansen en overi gens is er niets meer met haar te be ginnen. Dan besluit de moeder het verhaal van haar eigen jeugd te vertellen. Geen be risping dus, geen preek, want dat alles haalt toch.niets uit, maar het verhaal van haar eigen jeugd. En dan krijgen we e&n geschiedenis voor ons je zien, ,van 20, 30 jaag terug en onze ogen gaan van verbazing wijd open, als we j bemerken, dat die geschiedenis volkomen I gepast zou hebben in onze eigen moder- l ne tijd. De gewoonten zijn iets anders Toen speelden de meisjes nog piano en zongen toonladders En wat toen heel erg laat was, bijvoorbeeld één uur in de nacht is nu een uurtje verschoven: tot twee uur bijvoorbeeld Evenals de leeftijd ook een kleine wijziging heeft ondergaan en een meisje van zeventien nu bijvoorbeeld praat en doet als toen een meisje van achttien. Maar overigens blijkt de jeugd precies en precies eender Er is geen haartje verschil. Het schijnt dus niet in de tijd te zitten, maar in de leeftijd, in de jaren Het is alleen zo beroerd voor de jeugd dat dB ouderen hun eigen jeugd vergeten zijn. En daarom worden zij door die „voorbeeldige" ouderen zo snel voor slecht uitgemaakt. Er deugt niets van de jeugd. En de jeugd begint zich belast en beladen te voelen. Iedere keer moeten zij het weer opnieuw horen, dat er niets, maar dan ook niets van haar deugt En daarom worden de ouderen door haar voor ouder wets versleten, voor mensen zonder be grip De moeder in dit spel doet het echter anders. Zij vertelt haar dochter haar eigen jeugd. Diezelfde jaren, die de dochter nu doormaakt, heeft ook zij doorgemaakt. Die zelfde wilde jaren, waarin men tot ont dekking komt van zijn eigen krachten en mogelijkheden. De jaren, waarin men denkt God niet meer nodig te hebben en ook zijn vader en moeder niet meer. De jaren, waarin men meent, dat de ouderen de vijand zijn van de jeugd cn de jeugd de baas wil blijven. De jaren, waarin men met enorme sprongen een geestelijke groei doormaakt met alle stormen en val partijen en klimtochten en berginstortin- gen ls gevolg. Heilige huisjes storten in een, andere paleizen worden opgebouwd. Het is als een oorlog, die schoon schip tracht te maken. En wat zal nog staan, als alles voorbij is? Maar wat dan nog staat, staat stevig. Maar dan is de jeugd, Re groei voorbij. Als we de moeder in haar jeugdjaren zien, blijkt zij in niets te verschillen van haar dochter en toch is zij nu een zeer verstandig en heel wijs mens. Haèr moe der heeft indertijd evenveel zorgen over haar gemaakt en niemand had ooit gedacht dat er nog iets van haar of haar zusters terecht zou komen. Zij ging zelfs niet meer naar de kerk. En nu is er bijna geen vro mer mens ln heel de buurt aan te wijzen. En zij, zij hield hét ook met allerlei jon gens, terwijl een heel serieuze man haar het hof maakte. Na haar wilde jaren heeft zij eieren gekozen voor haar geld en toch die serieuze man getrouwd en zij is heel gelukkig en tevreden met hem ge worden, al heeft ze het nooit rijk gehad Zelfs is het één keer zover met haar geko men, dat zij dreigde het huis uit te lopen omdat zij thuis alles banaal en grof en beneden haar standing vónd, Maar toen heeft haar moeder het niet langer genomen en heeft haar dochter een wijs lesje gege ven Moeder werd zelf uithuizig, modern en wild. niet omdat het haar aard was maar om haar kinderen eens te laten voe len, hoe zij zich aanstelden. En dit lesje heeft geholpen. En nu, nu helpt het ver haal weer, het verhaal van de moeder aan haar dochter over haar eigen jeugd. Zo moesten alle ouderen zich hun jeugd nog kunnen herinneren en dit in onver bloemde en meedogenloze taal aan hun kinderen vertellen. Hoogstwaarschijnlijk zouden dan veler ogen open gaan en er zou meer begrip komen tussen de ouderen en de jeugd Men zou dan inzien, dat het maar voorbijgaande jaren waren. Jaren, die wij niet te zwaar moeten tillen, maar van de andere kant: ook beslissende ja ren. waarin de ieugd op onze steun moet kunnen rekenen Maar geen steun zonder begrip En als wij ouderen blijven vasthou den, dat wij indertijd toch weer heel an ders waren dan de jeugd van tegenwoor dig, omdat wij toen niet met bromfietsen stonden te knalpotten en geen milkshakes zaten te slurpen in Amerikaans-achtige snackbars, dan kan de jeugd onze steun wel afschrijven, want dan tonen wij niet het minste begrip voor de veranderde schakeringen Want o weg. als wij toen ook eens bromfietsen gehad zouden hebben., wat zouden wij hebben geknald Woensdagavond is in zijn woning te Slikkerveer overleden de heer ir. P. Boe le, een van de directeuren en grootste aandeelhouder van de n.v. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes. Pieter Boele, geboren te Ridder kerk,. is 63 jaar oud geworden. Hij was reeds geruime tijd ziek. De teraardebe stelling is bepaald op zaterdagmiddag om drie uur op de algemene begraafplaats Rusthof te Ridderkerk. Monchy tijdens een persbijeenkomst gisteren in de weidse lounge van de toeristenklasse op het promenadedek. „We hadden zo graag een beetje ruw weer ge had en ook daarom zochten we de Azuren op Maar het bleef rustig". Van proeven met de stabilisators kon dus niets komen, maar men vertrouwt op de ervaring met de vier andere H.A.L.- scheoen die met dergelijke evenwlehts* :nsfailat,es zijn toegerust. Het schip, dat minimaal 1128 passagiers en maximaal 1784 passagiers kan ver voeren had ditmaal ruim 600 gasten aan boord. die via het Kanaal naar de Azoren voeren en langs de Engelse zuidkust naar Rotterdam terugkeerden. Er was alom veel belangstelling, zowel langs de wal bij het vertrek als op zee Toen de veertigduizend paarden het schip door 'net Kanaal stuwden, ging er een hartelijk gejuich op van de juist pas serende „Nieuw Amsterdam", die de naam van vlaggeschip verliest aan de .Rotter dam". De snelheidsproeven verliepen hoogst bevredigend en de vondst beide uitlaat pijpen op het achterdek bleek aan alle verwachtingen te voldoen; de roetneerslag op de dekken was praktisch te verwaar lozen. Me» de „Rotterdam" Is het assortiment van de H A.L.-vloot compleet, al denkt men nog zij het in de verre verte - aan een zusterschip van de ..Statendam" Het karakter van de „Rotterdam" ver schilt aanmerkelijk van de evengrot? „Nieuw Amsterdam" Deze laatste werd gebouwd in de jaren, dat men de Ameri kaanse oassagiers gaarne Imponeerde met grote afmetingen De „Grand Hall" ln dat schip is er een staaltje van. Maar zowel op de_ „Statendam" als op d« .Rotterdam" heeft* men de thans meer gezochte sfeer geschapen die de Amerikanen met „cosy" aanduiden Gezellig, zouden we zeggen. De ruimten zijn wat meer gebroken, lager van piafond en artistiek wat grilliger aan gekleed Het Rotterdamse leven vindt hier en daar enige weerspiegeling o.a. in een glazen winkel, waarboven de naam „Lijnbaan" prijkt. Men vindt aan boord ook een ..Café de la Paix". maar dat 's nier een herinnering aan het Rotterdamse restaurant Men voert de naam aan boord na toestemming van het bekende Parijs® restaurant Vandaar dat hier de enige niet-Ne.derlandse artiest medewerking heeft verleend. nl. A. Brenet die er een paar Parijse gouaches aan de wand heeft. De luxe-hut nummer 198 ls gereser veerd voor onze kroonprinses wanneer zU over enkele wéken aan boord komt. Deze hut kan worden vergroot met een aan grenzende passagiershut. Behalve de normale slaap-accomodatie vindt men ®r een prachtige brede commode van een doniserrodc edele houtsoort Op het bovenblad ervan prijkt een slank bronzen plastiekie van de Limburgse kunstenaar Henny Epplé. De eerste persoonlijke kennismaking met het inwendige van het nieuwe vlagge schip zou ons verleiden wat uitvoeriger to te gaan op de zeer verantwoorde in' deling en de vele kunstschatten die all® ruimten herbergen. Wij hopen daarop echter terug te komen, wanneer de offi' cifile proefvaart begint. Maar niet onvermeld willen wij laten de mededeling van de heer De Monchy, dat de totale kosten van hef nieuwe «chip een kanitaal lussen de 120 cn 13® miljoen golden bedragen Ongeveer eT'Wlveel a's liet hele Rotterdamse metro-pepject kosH I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6