Nieuw nationaal record van Bert Sitters Drie maanden kampleven helpt jongens over moeilijke drempel 1 hun Lichtweer-zeilers element Improvisatie nodig nalatigheid door m Het Witte Zand" te Zweelo zag er 1700 komen en gaan Cholmov neemt g aan tegen Portisch c 3 au."»* KRr arsrss Zwemkampioenschappen Uitstekende tijden in Appelsga Pakistaan gaat hockeyers voor „Rome" trainen ..Geestelijk sanatorium", geen strafkolonie Hollandweek II 111 Nieuwe zege van Fries Jansma Gerritsen en Jan Derksen winnen hun series INÖELING VOOR WERELDTITELS Australië staat voor tegen Italianen ONDANKS DE LES VAN ALJECHIN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 Nationale schaaktitel Cortlevér verslaat Jansen Internationale marathon in Enschede Deen Elvstroem wint Finn Gold Cup Nederlandse ruiters naar België Didi naar Real Madrid Haring voor Israël r.S=lS,~3X één .'"SLHTV. LAATSTE NIEUWS Wereldkampioen schappen Goede prestatie van Balvert Halve- finale Davis Cup .ARGENTIJN BIELICKI STERKSTE SCHAKER BIJ DE JEUGD Ronde v. Oost-Duitsland O door J. H. DONNER Het prachtig gelegen natuurbad van Appelsga is dit weekeinde het trefpunt van de Nederlandse zwemelite. .In dit Friese plaatsje op de snijding van de provinciegrenzen van Groningen, Fries land en Drente, begon vrijdag namelijk voor een kleine 1000 toeschouwers de strijd om de nationale zwemkampioen schappen. En het was een goed begin ook, want reeds op de eerste avond, die bestemd was voor de series van enkele nummers, viel er een Nederlands record te noteren. Bert Sitters van 't IJ start te op de 200 meter vlinderslag met zulk een geweld dat hij op de baan bij de trjbunes - ruim vijf seconden uitliep Op zfjn eeuwige coneürent Charles Ritton. Toen hjj aantikte bleef het even stil op het juryplatform, de baanwaarnemer had 2 min. 37.1 sec genoteerd. Maar toen kwamen de b«efjes van de drie tijdwaarnemers binnen: 2.36.8, 3.36.9, en 2.37.1 en dat betekende een Nederlands rekord voor Bert Sitters in de tüd van 2 min. 36,0 sec. precies 0,1 sec. onder de door de K.N.Z.B. gestelde limiet van 1.37.0. En zo kon de speaker bekend maken Het ziet er naar uit dat de Pool Bra- nicki,, die sedert het Hoogovenschaak toernooi in ons land vertoeft, de titel van open schaakkampioen van Neder land op zijn naam zal brengen. De zes de ronde bracht hem een heel stuk in de goede richting. Zoals bekend gaf Cortlevcr zijn partij uit de vijfde rond tegen hem op. In de zesde ronde, die vrijdag werd gespeeld, vochten do leiders Branicki en Lange- weg lange tijd een moeilijk middenspel met lichte stukken uit. Onzes inziens had Branicki de betere stelling, doch 'n Winstmethode scheen niet direct voor handen. Teven hét verstrijken van de speeltijd maakte Langeweg echter een vermoeidheidsfout, die een stuk kostte. Hij liet de winst aan zijn tegenstan der. In een Franse partij tegen van der Tol offerde Verholst in een vroeg sta dium een paard op g7, waarna zijn kan sen op winst waren verkeken. Het punt Werd door beide spelers gedeeld. Ir. van Donk versloeg dr. Mulder, lfl een Konings-Indiër, Saemisch-va- riant, probeerde Bakelse arts de zet h5, helemaal bevredigend ble,ek deze zet niet te zijn: De remise tussen Vink en dr. ir. Scheffer kwam na een correcte oud- Meraner tot stand. Sanders-Bredewout werd afgebroken in een voor wit gun stige stelling. Wit had de partij positio neel opgezet via een dubbel loper-fian- chetto en kreeg allengs vat op het cen trum. De uitslagen van de vrijdag gespeelde partijen uit de zesde ronde luiden: San ders-Bredewout 1-0, Jansen-Cortlever 0-1, Branicki-Langeweg 1-0, Verholst- Van der Tol 'A-Ü, Van Donk-Mulder 1-0, Vink-Scheffer De stand na de zesde ronde luidt: 1. Branicki 5 pnt; 2. Langeweg 4 pnt; 3. Cortlever 3% pnt 1 afgebr.; 4. Jan sen 3 pnt 4- 1 afgebr.; 5. Verholst en Van Donk elk 3 pnt; 7. Bredewoüt en Sanders elk 2Vz pnt 1 afgebr.; 9. Van der Tol 2% pnt; 10. Mulder 2 pnt; 11. Scheffer en Vink elk l'A pnt. Damesgroep zesde ronde: mevr. Van der Tol-mevr. Timmer 0-1, mevr. Van Aalst-mevr. Spook %-*&, mej. C. Brui- nenberg-mevr. D. l'Eau 1-0, mej. Heems- kerk-mevr. Van der Klift 1-0. De stand: 1. Mevr. Timmer 5'A pnt; 2. Mevr. v. Aalst 4% pnt; 3. mej. Heems kerk 314 pnt. Damesgroep B: afgebr. part. uit de vierde ronde: mevr. Van der Veen-mej. mr. De Klercq mevr. Beelaerts van Blokland-mevr. Klein 14-14. Zesde ronde: mej. Uding-mevr. Van der Veen 0-1, mevr. Beelaerts van Blok- land-mevr. Lakomy 0-1, mej. S. Bruinen- berg-mej. mr. De Klercq 0-1, mej. Broer- se-mevr. Klein afgebroken. De stand: 1. mevr. Beelaerts van Blok land en mevr. Van der Veen elk 414 pnt; 3. mej. mr. De Klercq 4 pnt. De belangstelling van de Nederlandse en buitenlandse langé afstandlopers voor de internationale marathon, die za terdag 15 augustus te Enschede wordt gehouden en tevens voor onze landge noten telt als Nederlands kampioen schap, is bijzonder groot. Tot nu toe hebben reeds 47 Nederlanders ingeschre ven o.m. Piet Bleeker (Lycurgus Zaan dam), Jan Frederiks (Daventria-De- venter), Jacques Smits (AA V-Alphen a./d. Rijn) en Piet van Hoorn (Avon- Heerlen). Ook Fons Veldhuizen, die ver leden week op zo'n verrassende wijze het 25 km kampioenschap van 'Neder land won, zal aan de start verschijnen. In Enschede wordt tevens een 20-tal buitenlanders verwacht, onder meer de Engelsen Arther Keily en Peter Faw- son en de Zwitser Walter Suter. Favo riet voor deze marathon Is ongetwijfeld de Tsjech dr. Pavel Kantorek. De or ganisatoren zijn nog met enige Europe se atlétiekbonden, o.a. met België en Oostenrijk, in onderhandeling, zodat ln totaal ongeveer 70 marathonlopers zul len deelnemen. Paul Elvstroem heeft opnieuw geen twijfel over laten bestaan over de vraag wie 's werelds beste Finn-zeiler is. Vrijdag bracht de Olympische kam pioen van 1956 in de wedstrijden om de Finn Gold Cup bij Kopenhagen de vijfde race op zijn naam en werd tweede ln de vierde wedstrijd. De Deen is hierdoor al zeker van zijn eerste plaats in het eindklassement. Hij vergaarde in totaal 11.977 punten, een aantal dat geen van de andere zei lers nog kan bereiken. De laatste race, die zondag wordt gezeild, is dus nóg maar van weinig belang. Een Nederlandse ploeg zal deelne men aan het Internationale Concours Hipplque, dat van 22 tot en met 30 augustus a.s, in 't Zoute (België wordt gehouden. Het team is als volgt samen gesteld: Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist) met „Hubfertus" en „Póurquoi", Anton Ebben (Den Haag) met ..Schwartzdrossei" en „Grote Pooka" Irene Jansen (Eist) met „Abendiriede" en „Icare 2" en Tjeerd Veldstra (Marsurn) met. „Kabila" en „Ferner". Als chef d'équipe fungeert maj. W. J. K. Bischoff van Heemskerck. dat de wens van burgemeester Bonte koe in vervulling was gegaan. Deze had namelijk in zijn toespraakje, waar in hij wees op het feit dat Oosterwol- de een plaats met ruim 2000 schoolgaan de kinderen nog niet over een zwembad beschikte, ietwat voorbarig over we- reld-Europese en Nederlandse records gesproken. Voorbarig ja, zo leek het, want velen waren pessimistisch ge stemd omtrent dit donkergroene water, dat door een houten loopbrug van het -overige deel wordt gescheiden. Maar de prestatie van Sitters maakte aan alle twijfel een eind. Dit bad is snel en wan neer alles gaat zo als wordt verwacht vallen er zeker nog enkele records, Dat bleek trouwens ook wel uit de uit slag van de 100 meter vlinder 'eg, waar Tineke Lagerberg vodr het eerst sinds lange tijd tot een prestatie van groot formaat kwam (1.11.8.), maar nog meer uit de tijd van Jople Troost, die de twee de serie won in 1.13.4 en zicfr daardoor 11a Tineke Lagerberg en Atie Voorbij als derde klasseerde voor de finale. Ook de overigen op dit nummer kwamen tot een goede prestatie. De uitslagen van diegenen die zich voor de finales klasseerden luiden: 400 m. vrije slag héren: Verburgt (PSV) 4.44.9.. Sikma (Nereus) 4.53.4., E. de Jong (LZO) 4.54.3., HermSefi (Kobben) 4.57,4 'e Witte <AZC) 4.58,9.. Bultman, ('t Gooi) 5.00,2., 200 m. vlinderslag he ren: Sitters ('t IJ) 2.36,9 (nw Ned. ree.) Ritton (DJK) 2.42,4., Fega (DJT~) 2.47.0, Smaling (RZC) 2.47.3, Ter Poorter» (DWR) 2.53,1, De Wit (Zwemlust) 2.58,7 100 m. vlinderslag dames: Tineke La gerberg (Naarden) 1.11,8., Atie Voorbij (KNZB) 1.13.2., Jopie Troost (HDZ), Corrie Schimmel (Gooi) 1.15,3., Mari anne Heemskerk (Naarden) 1.16,5., Wil ly Lambour (Naarden) 1.17,5. 4 x 100 m wisselsl. estafette heren: LZO 4.43,6., 't IJ 4.45,4., ZOAN 4.52,4.. HPC 4.56.0, ZAR 4.59,1., DWR 5.03.3. 4 x 100 m wisselsl estafette dames: HDZ 5.06,2, Naarden 5.16.3, De Robben 5.20,4, Zian 5.21,6, ADZ 5.28,8, 't Gooi 5.29.-. (Van onze sportredactie) Een half jaar te laat, zo ze-U de secretaris-penningmeester van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond, jhr. L. J. Quarles van Ufford'. zal het Nederlandse hockeyteam in de laatste voorbereidingen voor de Olympische spelen van 1960 te Rome geleid worden door een Pakistaanse oefenmeester. Het is weliswaar nog niet helemaal zeker, dat de onderhandelingen tussen de KNHB en de betrokken trainer tot een goed einde zullen komen, maar het ziet er toch wel naar uit dat de 37-1arlge Pakistaan Nabir Ahmad Kalat binnen kort belast wordt met de voorbereiding van de Nederlandse kernploeg voor de komende Olympische spelen. Kalat speelt momenteel nog voor het provin ciale elftal van Delhi en hj1 is boven dien coach van de hockeyploeg van Karachi. Real Madrid en de Braziliaanse club Botafogo zijn het eens geworden over het transferbedrag van de Braziliaan international Didi, dat 320.000 gulden bedraagt. Didi zal het contract tekenen, dat hem met ingang van het nieuwe seizoen' voor twee jaar aan Real Ma drid verbindt. De twee clubs zijn ver der overeengekomen een wedstrijd te gen elkaar te spelen te Marecana of Chamartin, waarvan de recette ten goede komt aan Botafogo, maar in min dering wordt gebracht op de door Real Madrid te betalen som. Donderdag is op Israëlische am bassade in 's-Gravenhage een contract 0 Jertekend tussen de Nederlandse bond van haringhandelaréi en het Israë lische ministerie van handel en indus trie.: vertegenwo digd door de direc teur van het bureau voedsel import uit Jeruzalem, ter waarde van rond een miljoen gulden, voor de levering van ruim 16.000 vaten gezouten ha ring. Er zijn noè onderhandelingen gaande over eventuele uijbreiding van dit contract. Ook de tweede dag van de Holland- week II was ideaal voor de super llohtweer-zellers. Zelfs moesten de starts enkele malen worden uitgesteld. En toen eindelijk werd gestart dreven de jachten op een nauwelijks waar neembaar zuchtje wind het eerste kruis- rak in. De vaart naar het eerste merk teken nam weer zeer lange tijd ln beslag. De zeilers ln de Pnmpus-klasse hadden er zelfs meer clan twee uur voor nodig. Een van de verrassingen van deze tweede dag was. dat Vanguard, ge- He" was een belachelijke toestand. Toen vrijdagmiddag om vier uur de wed strijdcommissarissen van de UCI zich rond de tafel zetten om de series in te delen kwamen zij fot de ontstellende conclusie, dat van tal van landen - on der meer van Polen en Rusland - de definitieve deelnemerslijsten nog niet binnen waren en dat terwijl nog 's mor gens op het congres, waar de Russen en Polen aanwezig waren, meegedeeld was, dat onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst de definitieve lijsten inge leverd moesten worden. Het reglement van de UCI kent echter geen uiterste termijn en dus moesten de wedstrüd- comrnissarissen zeil maar proberen de lijst te completeren. Er werden koeriers naar het Olympisch Stadion gestuurd om daar uit te vissen, wie voor de be treffende landen zouden uitkomen. Ook in de hotels van de deelnemers werd ijverig gespeurd en vier uur nadat men had moeten beginnen was men eindelijk zover, dat de indeling kon worden ge maakt. De Graaf tegen de wereldkampioen Lang heeft het geduurd eer de he ren wedstrijdcommissarissen de» puz zel hadden opgelost. Tenslotte echter waren zij zover, dat een indeling ge maakt kon worden voor hetgeen ons in de eerste dagen van de wedstrijden in het Olympisch Stadion te wachten staat. Zo werd bijv. beslist dat de Rotterdamse amateur De Graaf om negen uur vanmorgen aan de start moest verschijnen om met o.a. de Italiaanse wereldkampioen Gaspftrel- la uit te maken wie zich rechtstreeks in de achtste finales van het toer nooi om het sprintkampioenschap zal plaatsen. Zij beslisten eveneens, dat Jan Derksen een gemakkelijke serie- rit bij de profs kreeg. De Japanner Yoshida en de Engelsman Suter wer den zijn tegenstanders. Ook voor andere nummers werd een indeling gemaakt. Bij de stayers zal men in het programma van vanavond, dat om half acht begint, naast de acht ste- en kwart-finales van de amateur- sprinters, de kwartfinales van de snel ste profs en de kwartfinales van de ach tervolging amateurs ook de eerste se ries van de .stayerswedstrijden voor amateurs en profs zien. Bij de ama teurs wordt Nederland in de eerste se rie vertegenwoordigd door Buis. Hij heeft in de wedstrijd over 50 km., die vier finalisten zal opleveren, o.a. twee Oostduitsers (Meister en Schindler), de Belg Uytterhoeven en de Fransman Deconinck als tegenstanders. Bi) de profs komen Koch en Wagtmans in ac tie ln de eerste wedstrijd over éér uur, die drie finalisten gaat opleveren. De stuurd door de bekende Friese zeiler Fokke Jansina, wederom bij de Draken won van sterke zeilers als W. J". van Duyl, Jan Bier en Cor Groo'. Niet zo verrassend was het feit dat dc beide Italianen Capio en Por ta de eerste en tweede plaats voor zich opeisten in de Flying Dutchman- klasse. Deze „lichtweer-superspecialis- 1:en" zeilden in deze algemene drjjfpar- tlj opnieuw bijzonder subtiel, wat Ken nelijk zijn oorzaak vindt in de omstan digheid dat zij daarin een veel grotere ervaring hebben dan de Nederlanders, die meestal onder andere omstandighe den moeten zeilen. In de Pampus-klasse won J. B. Ree- der de race. Met O. P. Besseling, die vrijdag tweede werd, staat hif. er in het totaalklassement goed voor. De Amsterdammer Jarques Huur man Jr. vormt bij de Finnjollen een klasse anart. Hij dreef ook nu weer aanzienlijk harder dan zijn concurren ten. Zjjn „Fel Finn" ging slechts kort na de F.D.-zeilers door de finishlijn, ondanks het feit dat de „Vliegende Hol landers" een half uur vcor de Finnjol len waren gestart. Uitslagen internationale Flying Dutchman-klasse1. Aldebaran 2, Stuurman Capio (It.); 2. Vira, Porta (It.): 3. Fenris. Joop Helder (NNWB); 4. Favonius, Jaap Helder (NNWB):. Internationale Draken-kl.: 1. Van* guard, Fokke Jansma A Warners (KNZRV): 2. Trintel If, W. P. van Duyl (KNZRV): 3. Joy IT. mr. G. P. Nnbakker (KNZRV)4. Vagans Sem- :.trijden voor amateur- en profsprinters JU' I™ rin HSfn c, zijn opgenomen. Daarna is do tweede Si1 177ar-A,',urn.storm" twee Nederlanders moeten de strijd aanbinden met de huidige wereldkam pioen Bucher. de Italiaan Pizzalli - de jongste stayer, die de oudste gangma ker (Pasquler) 'meft de Duitser Ja- cpbi en o.a. de B -lgische ex-Wereldkam pioen Verschuren. Zondag zullen reeds de eerste we- m~ iMfn Enkele honderden toeschouwers woon den vanmorgen in het Olympisch Sta dion de eerste ritten bij van de wereld kampioenschappen wielrennen. In de baan kwamen de sprinters bij de ama teurs en de professionals. De nummers een van elke serie plaatsten zich direct in de achtste finales. De rest komt in de herkansingen. Bij de profs hadden Rosseau en Mas- pes in hun series weinig moeite met resp. de Deen Jensen en de Luxem burger Gillen. Onze landgenoot Derk sen zegevierde over de Zwitser Suter en de Japanner Yoshida. Hijzelendoorn moest met een tweede plaats genoegen nemen achter de Japanner Takeno. Ook de Italiaan Pensentie en de Zwitser Von Buren verzekrden zich van een plaats in de achtste finales. Onze amateur-sprinters streden met wisselend succes. De Graaf werd in zijn serie vierde, Gerritsen won zijn rit, maar Paul kwam ook niet verder dan een vierde plaats. Bernhard Eckstein heeft de achtste etappe van de ronde van Oost-Duitsland gewonnen. De Oostduitse renner had voor de 130 km van Cottbus naar Frank fort aan de Oder 3 Uur 13 min. 17 sec, nodig. In de sprint Versloeg hij onder meer zijn landgenoot Guenther Loerke en de Nederlander Balvert, die respec tievelijk tweede en derde werden. De uitslag van deze achtste etappe was: 1. Eckstein (O.-Did.), 130 km in 3.13.17 (met bonif. 3.12.17); 2. Loerke (O.-Dld.) z.t. (met bonif. 3.12.47); 3. Bal vert (Ned.) z.t. (met bonif. 3.13.17). De Nederlander Van Straaten werd 20ste. Gustav Adolf Schur heeft de leiding in het algemeen klassement behouden. Zijn voorsprong op nummer twee, de Nederlander Zilverberg, bedraagt bijna 10 minuten. Na de achtste etappe luidt het algemene klassement: 1. Schur (O.- Dld.) 31.47.43: 2. Zilverberg (Nederl.) 31.57.26; 23. Balvert (eNd.) 32.13.18: 24. Jansen (Ned.) 32.13.26; 27. Van Straaten (Ned.) 32.14.24. Het algemene ploegenklassement: 1. Duitsland; 2. België; 5. Nederland Oost-Duitsland 95.57.50; 2. België 96.13.54; 5. Nederland 96.24.10. Australië heeft vrijdag te Philadel phia ln de semifinale om de Davia Cup een voorsprong met 2-0 genomen op Italië door twee zeges in het enkel spel. Rod Laver sloeg de Italiaan Nico la Pietrangeli met 6-4, 2-6, 6-3, 6-3, on Neale Fraser won van Orlando Sirola met 19-17, 1-6, 6-3, 6-4, De eerste set tussen Fraser en Sirola, die met de uit slag 19-17, duurde één uur en 31 minu ten. Vandaag komen de Australiërs Fra ser en Roy Emerson in het dubbelspel uit tegen Pietrangeli en Sirola. Het jeugdschaaktoernooi in Mulnchen- stein heeft een overwinning opgeleverd voor de Argentijn Bielicki. Hij behaalde 8 pnt. De einduitslag was verder; 2. Parma (Joegoslavië), Rumens (G.B.) en Slafanov èyQ pnt. 5 Clemens (W-D), Hamar.n (Denem.) en Kuettner (O-D) 5y2.. 8. Naranja (Philip) en Tomson (Rusl.) 5 pnt., 10 Kuypers (Ned.) pnt., 11 Philips (Nieuw Zeeland) 4 pnt., 12 Erny (Zw.) 3 pnt. vogel, Chr. Saur (Het Witte Huis):, internationale Finnjollen-klasse 1. ir (WV. Am- Wayboer (De Onderlinge): 3."Planeetje (Bob Maas jr. (KWV. Loosdrecht). 11 het kamp „Het Witte Zand" te Zweelo, verrukkelijk gelegen in het Drentse land, omzoomd dooi korenvelden en akker, zetten Jongens in de leeftijd van 10 tot 14 jaar hun beste beentje voor bfj verschillende sportoefeningen, ais hindernisloop, hard lopen, verspringen en hoogspringen, ko gelstoten en balwerpen. Het gebeurt onder het scherpziend oog van de con sulent van de nationale vereniging voor harmonische Hchaamsontwikke- ling, want het gaat om het halen van het HLO-diploma, een officieel bewijs van een zekere vaardigheid. Ze zijn er wat tuk op, het fraai uitgevoerde certificaat straks mee naar huis te ne men. Reikt hun behendigheid bij de beste wil ter wereld niet zo ver, dat zij de vereiste prestaties leveren, dan kun nen ze altijd nog een kampdiploma krijgen. Veel trotser zijn de jongens echter op een insigne, dat hun plechtig op een zaterdagavond door de commandant werd uitgereikt, wanneer zij er in ge slaagd waren door het uitblinken bij verschillende activieteiten, die kunnen liggen tussen onderwijs eri corvée- diensten, tien handtekeningen van lei der of leidster op de z.g. eisenkaart te verwerven. Reeds 900 jongens lopen getooid met zo'n mooi vijfkleurig Insig ne, in ons land rond. Het jongenskamp is nog een instel ling van het Ministerie van O. K. en W., maar staat onder patronage van de Katholieke Nationale Stichting voor Bij zonder Gezinswerk en Jeugdzqrg. Een verblijf van drie maanden in de ze omgeving, waar Jongens van dezelf de leeftijd met de. commandant, de heer W. Smets, leiders en leidsters van groepjes van 14, een gezonde open ge meenschap vormen allen voor allen en alles met elkaar komt hun licha melijke conditie uitstekend ten goede. Handenarbeid is een uitstekend middel om de vrije expressie te bevorderen. Door het leven in de vrije natuur met spelen ln do openlucht zelfs het leren geschiedt spelenderwijs komen de spieren behoorlijk los en er is een prima eetlust. De gewichts toename na een kampperiode vari eert van 1 tot 6 kilo. Veel voornamer echter is de geestelijke winst en wat zü van hier meenemen aan karakter vorming en vermogen om zich aan te passen bi) moeilijke omstandighe den ln het leven, zal wellicht eerst ten volle tot uitdrukking komen als zij volwassen zijn, Juist in een cri- tleke periode, toen zij door allerlei factoren in het eigen milieu niet de nodige steun kregen, zijn zij over een serie van de amateur-stayers. Weer plaatsan zich dan vier man voor deI eindstrijd. Van Houwelingen en Van der T"";. 2 Smirt D V Meulen moeten dan in actie komen te- ?.terdam). 2. Spurt, D. v gen o.a. de Oostduitser Wahl en de Belgen De Coster en. Vandenbergh. Daar na moet Wierstra zijn kansen op de ti tel bij de profs verdedigen in een se rie met o.a. de ex-wereldkampioenen Timoner (Spanje) en Depaepe (België). Spelenderwijs wordt de jongens liefde voor het dier bijgebracht. In Hongarije - meer nauwkeurig Boe dapest - is afgelopen maand een toiir- nooi gehóuden ter herdenking van dr. Asztalos, een zeer gezien schaakorgani sator uit dat land, die een jaar geleden kwam te overlijden. Er waren slechts deelnemers van ach ter het ijzeren gordijn. De Russen h?d- den een van hun mindere grootheden afgevaardigd, Cholmov, maar toch is het fournooi weer een Russische triomph geworden. Niettemin heeft Cholmov een !De Franse heren «tletlekploeg heeft tegen Noorwegen voor een klinkende ovëvwlnnirg gezorgd, Met 120 tegen 89 punten tounden de Franseh zich supe rieur. Italië heeft het walorpolo-toernool van de militaire zwemkampioenschappen gewonnen, door vrijdag met 13-3 te win nen van Spanje. Nederland won irtet 10-5 van Frankrijk en eindigde als tweede. geweldige strijd moeten leveren om nr. 2, Uhlmann, voor te blijven. Dit is hem tenslotte gelukt. Hij haalde 10 punten uit 13 partijen. Uhlmann 9%. De Hongaren Bilek, Ujtelky en de nieuwe kampioen Portisch Volgden op grote afstand met 7Vz punt. Portisch, die na zijn laatste successen als een groot talent gold, verloor een indrukwekken de partij tegen Cholmov. Cholmov 1. d2d4 2. c2C4 3. Pgl—f3 4. d4d5 Portisch PgB—16 e7e6 c7c5 b7b5?l Zeer oud en afkomstig van Löwen- fisch. Aljechin heeft er indertijd eert partij mee gewonnen *egen Tarrasch, die het gambiet aannam. Sindsdien neemt men de pion niet meer en toen wit met positioneel spel voordeel behaalde in enige partijen, verdween de opening uit de meesterpraktijk. Het is zeer karakteristiek dat Cholmov zich van dat alles niets aantrekt en het gambiet aanneemt. Hij is een speler met stalen zenuwen. 5. d5xe6 f7xc6 6. c4xb5 d7d5 Zo te zien staat zwart niet gek. Een sterk centrum en een vlotte ontwikke ling. 7. Lel—g5 Lf8e7 8. e2e3 0—0 9. Lfle2 Pb8—d7 10. Pblc3 Lc8b7 11. 0—0 Dd8e8 Het blijkt dat het zwarte centrum toch niet zo sterk is. Het oprukken van de e-pion is voortdurend onmogelijk wegens ruil op f6. 12. Ddlc2 Le7—dB 13. Tfl—el Ta8—c8 Nu was op 13e5 gevolgd 14. e4! d4; 15. Lc4t en Pd5 en wit beheerst het centrum. De gehele volgende strijd iB slechts centrumstrijd. Even schijnt het dat toch zwart de slag wint, maar wit doorkruist zijn plannen met een gewel dige combinatie. 14. Tal—dl Ld6—b8 15. Lg5—h4 Kg8h8 Om niet meer door een schaak op c4 gehinderd te worden. 18. Le2fl e6e5 17. e3—e4 d5—d4 Nemen op e4 was natuurlijk zinloos wegens 18. Pd2. i 18. Pc3—bl C5c4 19. Deze pion kan wit niet nemen wegens Le4: en zwart heeft voordeel. 19. Pbl—d2 20. b2xc3 21. Dc2—bl c4c3 Tc8xc3 Pd7c5 Het lijkt of zwért aan het langste eind trekt. Zijn stukken komen sterk naar voren. Maar wit weet het initiatief te handhaven. 22. Lh4g3! Pf6—h5 23. Dbl—b4 Ph5f4 24. Lg3xf4 Tf8xf4 De pion op e4 krijgt het nu hard te verduren. 25. Pd2c4! Pc5xe4 26. Pc4xe5! Lb8d6 27. Db4xd4 Ld6c5 Zwart schijnt te winnen. Maar wit. heeft nu een geweldige ressource, die hij lang van te voren gezien moet heb ben. 28. Telxe4!l Lc5xd4 29. Te4xf4 Ld4—b6 Wit heeft slechts toren en loper voor de dame, maar hij heeft hinderlijke mat- dreigingen. 30. Lfl—c4 Nu dreigt vooral 31. Pg6i!l 30Lb7xf3 31. g2xf3! g7è8 32. Tdld7! Tc3—cit 33. Kglg2 Tel—c2 Een machteloze aanval óp f2 die door wit genegeerd wordt. 34. Tf4h4! 35. Kg2—hl 36. h4—e4 Nu Is het uit. 36 37. Pe5f71 Tc?.xf2t h7hö Tf2—c2 Zwart geeft op. drempel geholpen, waarna zjj des te beter zicHzelf konden helpen. Misschien wel de ouders zelf of een maatschappelijke instahtie ter plaatse, de jeugdbeweging, een medisch opvoed kundig bureau, of wat dan ook, heeft het nodig geóórdeeld, dat deze jongens voor een tijd uit hun sleur van alle dag, het gezin, de school of de buurt werd gehaald en overgeplaatst naar een an dere ómgevlng, waar zij door andere volwassen personen met liefde worden benaderd, zonder dat ei' over hun moei lijkheden wcfrdt gesproken. Niet op de achterste bank Hier gaat de jongen niet verloren in een grote klas, waar hij op de achter ste bank zit, omdat de onderwijzer nooit gelegenheid heeft gehad hem te leren kennen. Hier; krijgt hij gelegenheid zich door eon prettige bezigheid té ui ten, waarvoor thuis bij de krappe woon gelegenheid geen mogelijkheid was, of zich uit te leven in gezond spel, waar voor de buurt in zijn woonplaats geen kansen bood. Vadet en moeder, die druk met hun winkel waren, hebben juist dat ene kereltje. Inderdaad wat moeilijk misschien in de omgang, niet die be langstelling in de opvoeding kunnen geven, welke hjj juist nodig had, of on bewust in hun genegenheid wat ver waarloosd. Inwendig is de jongen aan het mokken geslagen; hü wordt bru taal en haalt op straat baldadige stre ken uit in plaats van naar school te gaan. Soms komt het zo ver, dat hij met de kinderrechter in aanraking komt, die de ouders waarschuwt, dat het zo niet langer door kan gaan. De ogen van de ouders gaan open. Iri vele gevallen helpt het hoofd van de school daarbij, die hen attent maakt op de mogelijkheid van plaatsing in een kamp, waar de jongen zichzelf en ook zfjn thuis anders leert zien. Verstandige ouders maken daarvan gebruik en als de jongen zich niet verzet, want de uitzending heeft volledig het karakter van vrijwilligheid, komt een contact ambtenaar in het gézin eens praten. Men moet het verblijf in zo'n kamp vooral niet als een straf zien, maar eerder als een geestelük sanatorium, waar de jongen wat op verhaal en tot rust komt. Het komt dikwijls heel het gezin ten goede, want ook thuis zijn va der en moeder na een vertrouwelijk gesprek met de maatschappelijke werk ster van de parochie de verhoudingen eerst helder gaan zien. Zo'n Jongen keert in een gesaneerd gezin terug, Sport is ten belangrijk onderdeel pan het dagprogramma. waarin hij voor de rest van zfjn groei veilig Is. Jongens uit alle milieus Het zijn beslist geen jongens uit a- sociale gezinnen, maar het gaat uit sluitend om tijdelijke opvoedingsmoei lijkheden. Ztf kunnen evengoed voort komen uit kringen van arbeiders als van middenstanders en uit meer intel lectuele milieus. Vandaar het verlangen van de in Utrecht gevestigde katholieke stichting naar ulfbrelding van het werk ln de diepte door meer differentiatie. Zweelo heeft onlangs tien jaar be staan en niet minder dan 1700 jongens zijn er gepasseerd. Zij hebben de eerste moeilijke uren gekend van iedere jongen, als hij voor een tijdje van huis is, maar er allengs een an dere vertrouwde sfeer gevonden. Me nige jongen heeft er geleerd voortaan meer geen hekel aan school te heb ben, omdat de wijze van leren hem tot een lust is geworden. Anderhalf uur per dag is hij daarmee slechts bezig gehouden onder leiding van een bevoegde leerkracht, omdat het on- derwjjs in het kamp slechts beschouwd wordt als een element van de alge mene vorming, waarin ook handen arbeid en sport een belangrijke rol spelen. De behandeling van de stof is echter zodanig van alle vakken .samen legt de jóngen naar eigen in zicht zelf een werkmap aan dat dit onderwijs gaat leven en de jongen volop interesseert. Nooit heeft een schoolhoofd later verklaard, dat de in zijn klas teruggekeerde leerling werkelijk achter was geraakt. In een speciaal daarvoor ingericht lokaal leggen de jongens zich toe, niet alleen op stoere vormen van handen arbeid als een 'behoorlijk stuk timmer werk, maar ook op meer fijne arbeid als boetseren of knutselen met allerlei afvalmateriaal. Allemaal middelen tot expressie van wat zo'n jongen innerlijk beroert. Ze zijn dol op een tentoonstel ling van hun werkstukken en de ouders, die eens In het trimester op bezoek komen, waarbij de jongens zelf als gastheren optreden, staan dikwijls ver steld van de niet vermoede gaven van hun kind. Tot uit Zeeuws-vlaanderen en Maastricht, want uit alle hoeken van Ons land treft men jongens in Zweelo aan, komen de vaders en moeders graag naar het afgelegen oord. Men ziet hoe bij de hele opvoeding in het kamp de ouders op de achtergrond blij ven. Door contact-ambtenaren wordt het verband levendig gehouden en zo gewenst, komt ook de commandant een keer thuis op bezoek. Cezin en jeugdwerk Buiten de regelmatige activiteiten le ven de jongens net als in gezinsverband met de leider of leidster in hun eigen groep, hetgeen het sociale bewustzijn bevordert. Gewoonlijk komen de leiders voort uit het jeugdwerk, waardoor de hier toegepaste methodiek is geinspi- reerd. Zo worden als de jongens er een poosje z(jn, ook patrouilles gevormd, die een eigen leider kiezen, waardoor meer verantwoordelijkheid op de jon- gens zelf komt te rusten. Er Is een uitstekend samenspel en nu en dan hou den de patrouilleleiders met de com mandant kampraad. wat zeer belang rijk ls voor de goede geest. Veel waarde wordt terecht toegekend aan de vrije uurtjes, waarin de jongen naar eigen believen bezig Is. Velen hebben pas in het kamp leren lezen. Zij hebben verder verschillende clubs, zelfs een „Instuif" ln een grote zaal, waar jongens van alle groepen elkaar kunnen ontmoeten. Er is een cantine, waar de jongens hun van de kampleiding ontvangen zak geld (50 ct. per week) naar verkiezing mogen besteden, doch een drukke ne ring is het niet. De inkomsten whzen uit, dat ongeveer de helft van het zak geld vrijwillig gespaard wordt. Liever koopt men later een cadeautje voor thuis of een langbegeerd voorwerp voor zichzelf. Twee keer in de week komt de aal moezenier, pater Starmans O. Carm. uit het nabij gelegen Emmen voor de jongens de H. Mis in de eenvoudige maar fraai aangeklede kapel opdra gen. Morgen- en Avondgebed doen zij in het afzonderlijk groepsverbljjf, maar op donderdagavond sluiten zij de dag met een gemeenschappelijk samentreffen in de kapel, waar de aalmoezenier gelegenheid tot biech ten geeft. Hoezeer de jongens, ook zij, die uit ae grote stad komen, de natuur leren eerbiedigen, heeft bij het jubileum vo rige maand de burgemeester van Zwee- lo getuigd: Hjj hield tien jaar geléden z\)n hart vast, toen ln zijn dorp, dat tot voor kort een gesloten gemeenschap was, het vroegere kamp van de Ar beidsdienst, door de Jongens bevolkt Werd. Maar geen blad aan een boom, als de jongens op wandeling ziln, wordt beschadigd en geen dier van de boeren bevolking wordt geplaagd. Zij hebben daarvoor veel te grote Hefde, die bh' de verzorging van. de eigen tuin en door net bezit van een Kinderboerderij door het departement en de kathoiiekt stichting geschonken wordt aan» kweekt. r ÏGNAAT AGAS7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4