Daablad voor Schiedam en omstreken Eisenhower gaat eerst naar Bonn Ook besprekingen met mr. Luns en Paul-Henri Spaak NAAR DE 4700 METER HOGE JULIANATOP Dodelijke ongevallen in het w eekci n d-verkeer Zware straffen in het Beierse casino-proces Conferentie van Monrovia zet Frankrijk onder druk Nu zelf gelukgewenst Druk programma voor de boeg gast Nkroemah van Elizabeth De Vertol 107 op Schiphol Doorsteek naar Hollandia van het hoofdbivak uit Bij Hoenderloo: een tractor gekanteld Tivee oud-ministers moeten de gevangenis in Onderhandel met de Algerijnen en zie af van kernproeven Tien tankgranaten in akker Warmte, óók in Rome Catastrofe door wervelstorm Het weer MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Ghana verzint al namen voor de haby In het Sterrengebergte Nieuw-Guinea Subandrio vertrouwt op toegeven van Nederland Bos- en heidebrand bij Epe en Oldebroek 3(1.000 op 4890 Em. déken Kollenberg Geheim Kamerheer Ploeg snijdt granaat door vlak hij ontsteking Na explosie in Roseburg: 11 lijken geborgen Filippino's bestookt door Indonesiërs Koning Boudewijn onverwacht naar de Rivièra Minder warm Aan zee Het weer in Europa nieuwe leaamscne cou ant President Eisenhower 7,al zijn bezoek aan Europa deze maand beginnen in Bonn. Volgens sommige waarnemers heelt hü hiertoe besloten om de bezwa ren, die bondskanselier Adenauer heeft tegen de uitwisseling van bezoeken tus sen Eisenhower en Khroesjtsjev, weg te nemen of te doen verminderen. Maar volgens de officiële bekendmaking van het Witte huis is het bezoek van de Amerikaanse president in de eerste plaats bedoeld als een demonstratie van de westelijke solidariteit en van het belang, dat de westelijke mogend heden hechten aan de Duitse kwestie in het algemeen en aan West-Berlijn in het bijzonder. In het programma van Eisenhower is voorts een bijeenkomst opgenomen met de voorzitter van de NATO-raad, als hoedanig thans optreedt onze minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, en de secretaris generaal van de NATO, Paul-Henri Spaak. Premier Khroesjtsjev van de Sov jet-Unie heeft dezer dagen op een pers conferentie in het Kremlin meegedeeld, dat hij met vakantie gaat om uit te rusten. Hij wil fit zijn tegen de tijd, dat hij naar de Verenigde Staten gaat, ..teneinde mijn land zo waardig moge lijk te vertegenwoordigen". President Eisenhower laat aan zijn Vrijdag is officieel bekend gemaakt dat koningin Elizabeth begin volgend jaar haar derde kind verwacht. Een recente foto van het Britse koninklijk paar. Nu koningin Elizabeth van Engeland haar derde kind verwacht, is een- van de eerste consequenties, dat zij haar be zoek in november a.s. aan de onafhan kelijke Westafrikaanse staat Ghana heeft moeten -.fzeggen. Premier Kwame Nkroemah was daarom een van de eer sten buiten de Britse koninklijke fami lie, die het blijde nieuws vernam. De koningin heeft hem nu uitgenodigd als haar gast naar het Schotse kasteel Bal moral te komen. Het feit, dat de konin gin niét komt, fascineert de Ghanezen zeker evenzeer als aanvankelijk het Vooruitzicht, dat zij wel zou komen. Ghana vindt, dat het ten opzichte van de nieuwe koninklijke baby een bijzon dere plaats inneemt. Vandaar, dat de „Ghana Times", die te Accra verschijnt, zaterdag in een hoofdartikel verklaarde, dat de bevol king van Ghana uiterst trots zou zijn, als de koninklijke baby een Ghanese naam zou krijgen. Het blad deed zelf al en kele voorstellen: Amma Ghana, als het een meisje zou zijn, en Kwame Ghana, ais het een jongen is. Intussen is premier Nkroemah gisteren uit Accra naar Londen vertrokken. He denmorgen wordt hij ontvangen door Premier Macmillari; later op de dag reist hij door naar Balmoral. Zaterdagavond werd de Arhsterdamse luchthaven verrast rpet de komst van een vreemde vogel: het hefschrocf- yliegtuig Vertol 107, dat voortbewogen worgt door twee gasturbinemotoren, die tandemrotoren aandrijven. De Ver tol 107, een prototype, dat in Europa voor de eërste maal werd gedemon streerd in Parijs tijdens de salon in juni, 's het nieuwste produkt van de Vertol Aircraft Corporation. Het demonstra- iievliegtuig is gedeeltelijk in militaire, gedeeltelijk in civiele versie uitgevoerd, "a de salon op Le Bourget is men be gonnen met een Europese tournee. Het toestel h&alt een kruissnelheid van 240 km per uur, de romp is 13 rhe- ler lang en de oppervlakte van de cabi ne is zo groot, dat deze helikopter voor "et burgerluchtverkeer plaats biedt Jan 24 passagiers. De beide rotoren nebben elk drie bladen; zij zijn onder- nng verwisselbaar. De stuurhut is voor- zien van instrumenten voor nachtvlie- gen. Het toestel zal na het eerste ge deelte van de tournee thans op Schiphol ln de Louis Blériot-hangar worden na gekeken. Donderdag begint men met de monstraties op Schiphol. Daarna zijn nog Valkenburg, ftpenburg en Zestien hoven aan de beurt. Na de demonstra tes in ons land vliegt de Vertol 107 naar Engeland. ontmoeting met de Russische autocraat een reeks conferenties voorafgegaan, zo als hij die in zijn hele ambtsperiode als president wellicht nog nooit heeft afge werkt. Zfln programma ziet er onoffi cieel als volgt uit. Woensdag 26 augustus vertrekt hij, vergezeld door o.a. minister Herter, met een straalvliegtuig van het type Boeing 707 naar Bonn, waar hij de volgende morgen te omstreeks tien uur aankomt. Zowel in Parijs als in Bonn zijn waarnemers geneigd dit bezoek van Eisenhower aan te mer ken als een persoonlijke overwinning, al naar gelang hun standplaats: voor de Gaulle of voor Adenauer. In de berichten wordt er geen mel ding van gemaakt, of het officiële West- duitse kringen voldoening heeft geschon ken, dat do president terwille van zijn bezoek aan Bonn de opening van de Pan-Amerikaanse Spelen in Chicago op die dag heeft afgezegd. Vermoedelijk nog in de avond van de 27ste augustus, naar men verwacht te zes of zeven uur, vliegt Eisenhower naar Londen. Daar zal hij besprekingen boeren met leden van de Britse rege ring en wellicht brengt hij een bezoek aan de koninklijke familie in Balmo ral, Schotland. Op 2 september begeeft de Amerikaan se president zich naar Parijs, waar hij allereerst zal confereren met president De Gaulle. Behalve over de kamende be sprekingen tussen hemzelf en premier Khroesjtsjev zal president Eisenhower vermoedelijk ook moeten praten over de Algerijnse kwestie en over de struc tuur van de NATO. Naar verluidt zal De Gaulle van de Amerikaanse president verlangen, dat de Verenigde Staten het Franse stand punt inzake Algerije openlijk zullen steunen en zich niet meer, zoals tot dusver, van stemming zullen onthouden. Wat de structuur van de NATO aan gaat, zal De Gaulle waarschijnlijk weer aandringen op de vorming van een di rectoraat, dat een z.g. „globale strate gie" uitwerkt en waarin Frankrijk een belangrijk woordje meespreekt. Eveneens in Parijs zal Eisenhower een ontmoeting hebben met de Itali aanse premier, Antonio Segni, en diens minister van buitenlandse zaken, Giu seppe Pella. Aangenomen wordt, dat ook het over leg tussen de Amerikaanse president en de heren Luns en Spaak in Parijs zal plaats grijpen. Op vragen van jour nalisten, of het gesprek met de heren Luns en Spaak in de plaats treedt van een consultatie van alle N.A.T.O.-lan- den, zoals Italië en België die hadden voorgesteld, bleef de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, het ant woord schuldig. Een Democratisch lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Sa muel S. Stratton, heeft voorgesteld, dat de president, als hij toch in Europa is, meteen even een'kijkje neemt in West- Berljjn. Bondskanselier Adenauer vertrekt vandaag naar zijn vaste vakantiever blijf te CadenabJjia aan het Como- meer. Men verwacht, dat hij daar in de komende dagen premier Segni van Italië wel zal treffen voor het voeren van besprekingen, die verband houdeq met de komende reis van Eisenhower. De Westduitsé bondskanselier onder breekt zijn vakantie om in Bonn te kun nen zijn, als het Amerikaanse staats hoofd daar aankomt. Wanneer president Eisenhower pre cies naar Washington zal terugkeren, is nog niet bekend. Zeker is alleen, dat premier Khroesjtsjev 15 september op het vliegveld Friendship bij Baltimore aankomt en dat hjj hoopt alsdan in uit steken-, conditie te zijn. Argentinië De 70-jarige mgr. Lafit- te, die kortgeleden was benoemd tot aartsbisschop van Buenos Aires, is na een hartaanval overleden. (Rtr) •iwi-v.v.::v:v. i .v.véwfc Zaterdag zijn in Hilversum mej. Netty v. d. Linden en de heer Jan Pol in het huwelijk getreden. De bruiddie deel uitmaakt van de felicitatiedienst, die jonggehuwden bezoekt om cadeaus namens het Nederlandse bedrijfsleven aan te bieden, werd nu zelf het middelpunt van haar collega's die en bloc naar het stadhuis waren gekomen. De voorzitter van de Stichting expedi tie Nederlands Nieuw-Guinea, prof. Mr. H. J. Lam, heeft zaterdag een onder houd gehad met de heer C. Verolme. Zoals wij eerder meldden heeft de heer Verolme aangeboden de expeditie uit haar financiële moeilijkheden te helpen, wahrby zowel de heer Verolme als de stichting, hun pogingen zullen voort zetten om uit de particuliere sektor gelden ten behoeve van deze expeditie te verkrijgen. Over de expeditie zelf kan nog het volgende worden gemeld: Van de leider werd telegrafisch bericht ontvangen dat In een vergadering van het dagelijks bestuur van het zgn. Nationale Front heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken dr. Subandrio zaterdag verklaard, dat Indonesië zich in poli tiek, economisch en militair opzicht moet consolideren, zodat zijn aanspra ken op Nieuw-Guinea niet gaan lijken op „bedelarij", aldus UPI. ,,Ik acht het niet noodzakelijk de kwestie West-Irian bij de Verenigde Na ties aanhangig te maken", zo zeide hij. Het prestige van Indonesië in het buitenland is volgens hem gestegen ver geleken met vroeger. Indonesië zal Ne derlandse voorstellen om over de status van Nieuw-Guinea te onderhandelen afwijzen. „Wij zijn thans meester in eigen huis en spelen in militaire, economische en politieke aangelegenheden niet meer de tweede viool. De tijd zal komen, dat Nederland West-Irian aan Indonesië zal overdragen, of het dit nu prettig vindt of niet", zo besloot Subandrio. dc geologische groep, beslaande uit de geoloog Escher, de geomorfoloog Ver stappen de marirje-arts Tissing, de cine- as' Ter Laag en de onderofficier der mariniers De Wijn, het Ok-Tsjop-dal is binnengetrokken. Deze groep heeft 'ot opdracht, als on derdeel der expeditie, een eerste poging te wagen de Julianatop, waarvan op de kzart een hoogte staat aangegeven van 4700 nieter, te beklimmen. De groep heeft in verband daarmede enige extra uitrusting ontvangen. Zaterdag is ook de oliegeoloog Bar uit het hoofdbivak vertrokken voor het maken van de zogenaamde door steek met als einddoel Hollandia. verwacht wordt dat zijn tocht in geo logisch opzicht belangwekkend zal zijn. Hoewel de expeditieleiding de moge lijkheid tot het maken van deze pa trouille heeft geschapen en aan de voor bereiding er van ook daadwerkelijk heeft medegewerkt, valt zjj buiten het kader van de eigenlijke expeditie en de daarvoor benodigde extra-kosten wor- dn met uit expeditiefondsen bestreden. Op de grens van öe gemeenten Epe en-Oldebroek heeft zaterdagmiddag een bos- en heidebrand gewoed, die ongeveer zes hectaren in de as heeft gelegd. Het vuur werd door voorbij gangers ontdekt op een terrein van het ministerie van oorlóg. Twee ar beiders van de Nederlandse Heide maatschappij hadden grote hoeveelhe den dode takken verbrand. Men ver moedt dat na hun vertrek het vuur is blijven smeulen en door de wind is aangewakkerd. Aanvankelijk traden alleen tankwagens uit de legerplaats bij Oldebroek tegen het vuur op, maar toen bleek dat uitbrei ding naar alle waarschijnlijkheid moei lijk was te voorkomen, werd groot alarm gemaakt. Daarop kwamen de brandweerkorpsen van Hatte'm, Apel doorn, Heerde en Epe te hulp, Een vijf tigtal militairen hielp het vuur be strijden. Dit verplaatste zich inmiddels snel naar particuliere terreinen, be groeid met heide en vliegdennen. Er gingen enige bijenkasten verloren. Voorts verbrandde een stukje hei, lig gende in het landgoed De Dellen en ten slotte kon niet worden voorkomen dat het vuur oversloeg naar de militaire ter reinen, behorende tot de schietbaan van de legerplaats Oldebroek. Door het ma ken van een brandgang slaagde men er in het vuur te lokaliseren en enige uren later had men het bedwongen. In de 544e Staatsloterij 2e klasse zijn prijzen gevallen van: f 30.000 op 4890; f5.000 op 1859; f2.000 op 5132; f 1.500 op 10461 en 16297; f 1.000 op 5789, 7871, 8161, 9984 en 11996. Op dc provinciale weg tussen Hoen- derloo en de ingang vail he' Nationale Park dc Hoge Veluwe is zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een dode en vijf gewonden, van wie twee ernstig, zijn te betreuren. Bij een aanrijding tussen een land- bouwtractor van de Stichting Hoender- loo en een passerende toerautobus uit Assen kantelde de tractor, waarop be halve de bestuurder, de 25-jarige H. O. uit Hoenderloo ook vijf jongens in de leeftijd van 15 en 16 jaar zaten. De 16- jarige F. WiUemsen liep een schedel- basisfractuur op. Hij werd overge bracht naar het St.-Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij enige uren na aankomst is overleden. De bestuurder van de tractor werd met o.a. een zwa re hersenschudding in het Juliana-zie- kenhuis in Apeldoorn opgenomen. Hier heen werd ook vervoerd de 15-jarige A. de Wit, die ernstige kneuzingen had op gelopen. De overige drie jongens wer den opgenomen in de ziekenzaal van de stichting Hoenderloo. Omtrent de toedracht van dit ernsti ge ongeval vernamen we nog dat de tractor rechts van de weg reed. De be stuurder is bij -het passeren van een autobus kennelijk afgeleid door de wui vende jongens, waardoor hij naar links uitweek, juist op het moment, dat een tweede autobus passeerde. De botsing was onvermijdelijk. Over de kop Zaterdagavond is op de hoofdweg Best-Eindhoven een personenauto van de weg geraakt. De auto sloeg enkele malen over de kop en werd vernield. De bestuurder, de 29-jarige P. van O. uit Herten werd levensgevaarlijk ge wond en overleed zaterdagnacht in het ziekenhuis in Eindhoven. Drie vrouwe lijke inzittenden, onder wie de verloof de van de bestuurder, werden eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Aange-, nomen wordt, dat de bestuurder, die als een goede, doch harde rijder be- Aegen onafhankelijke Afrikaanse lan den hebben op een zaterdag te Monro via besloten conferentie een beroep op V ,ri!k gedaan het recht op onafhan kelijkheid van liet Algerijnse volk te erkennen. Zij drongen er bij Frank op aan zijn troepen uit Algerije terug te trekken, de vijandelijkheden te sta ken en onderhandelingen met de voor- Algerijnse regering te beginnen. Zij richtten zich ook tot de andere 14 leden van de N.A.T.O. met het verzoek cr. raTikrijk op aan te dringen het gebruik van N.A.T.O.-wapens in de Al gerijnse oorlog te staken. De conferentie nam voorts een .reso lutie aan, waarin het Franse besluit tot het houden van proeven met kern wapens in de Sahara krachtig wordt ver oordeeld. Dc afvaardigingen dringen er bij regelingen en volken op aan bij de Franse regering te protesteren, op dat zxj afziet van de proeven. In een andere resolutie worden de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en de rassendiscriminatie in de Centraal-Afri- kaanse federatie en Kenia veroordeeld. De conferentie doet een beroep op al le V.N.-leden om de beheerschapsge- bieden te helpen zelfstandigheid te be reiken. Op Engeland wordt een beroep gedaan een einde te maken aan de noodtoestand in Njassaland, het ver bod van het Afrikaanse Congres aldaar op te heffen en de politieke gevangenen vrjj te laten. De negen deelnemers aan de conferentie' te Monrovia waren: de V.A.R., Soedan, Ethiopië, Tunesië, Ma rokko, Libië, Liberia, Ghana efl Gui nea. De Franse ambassade in Monrovia heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt; ,;De proefnemin gen in de Sahara zullen geen gevaar voor de naburige bevolking opleveren. De bom zal erg klein zijn en de radio activiteit zeer licht. Alle voorzorgs maatregelen zijn getroffen." De proe ven worden genomen in een afgelegen en totaal onbewoond gedeelte van de Sahara op een afstand van ongeveer 2750 km van Monrovia, zo wordt ge zegd. Een speciaal weerkundig bureau zal gegevens verzamelen die het moge lijk maken dat de proeven op de gun stigste tijden zullen worden genomen, aldus de Franse bekendmaking. Vanmorgen is de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Hnibers, naar Purmer- end gegaan om, zijn enige klasgenoot die nog in leven is. emeritus-deken en pastoor Adr. Holienberg, geluk te wen sen met zijn diamanten priesterfeest, dat deze zaterdag 15 augustus hoopt te vieren. ne bisschop deelde de jubile rende priester, die in het St.-Liduina- pensiou vertoeft, mede, dat Z.H. de Paus hem benoemd heeft tot geheim kamerheer. (Van onze correspondent in Bonn) Aan het eind van een proces, dat ook ver buiten de deelstaat Beieren de aandacht heeft getrokken, heeft de pre sident van de tweede grote strafka mer van het „Landsgericht" te Mün chen zaterdag zware straffen uitge sproken over twee Beierse oud-minis ters, twee voormalige leden van de Beierse landdag en een vleeshande laar. Zij allen werden veroordeeld we gens in vele gevallen meervoudige meineed in verhand met de oprich ting van casino's. De gewezen voorzit ter van de „Beierse Partij", prof. dr. 'i°sePl1 .Baumgartner, kreeg twee jaar tuchthuis. Hij is vroeger vice-premier en minister van landbouw in de Beier se regering geweest. De voormalige minister van binnen landse zaken dr. August Geislhörin- ger kreeg vijftien maanden gevange nisstraf. Twee oud-leden van de land dag, namelijk de B.P.-er Max Klotz en do C.S.U.-er Franz Michel, kregen respectievelijk 33 en 24 maanden tucht huis. De vleeshandelaar Karl Freiseh- ner, die optrad als vertegenwoordiger van het syndicaat dat de casino's wil de exploiteren, kreeg 22 maanden. Drie veroordeelden verbleven reeds m voorarrest. Baumgartner en Michel werden in de rechtszaal gearresteerd, omdat dc: president het gevaar aanwe zig achtte,dat zij de vlucht zouden nemen. Alle vijf hebben tegen hun von nis hoger beroep aangetekend, zodat het casino-schandaal voor een hogere rechtbank dus nog eens zal worden op gevoerd. De zaak, waar het om gaat. is de oprichting geweest van vier Beierse casino's, namelijk te Garmisch-Par- tenkirchen, Bad Reichenhall, Bad Wiesee en Bad Kissingen. Vroegere regeringen onder leiding van de Christelijk-Sociale Unie hadden altijd de toestemming tot het openen van de speelbanken geweigerd. Een regering onder leiding van de socialisten, waarvan ook leden van de Beierse Partij deel uitmaakten, gaf, nadat blijkbaar enkele ministers en parlementsleden met geld waren be werkt, de vergunning wèl. Toen er geruchten begonnen te cir culeren, dat er sprake zou zijn van omkoping, stelde de landdag een com missie van onderzoek in, die rond 60 getuigen verhoorde. Voor deze com missie verklaarden de thans veroor deelden, dat zij nimmer geld of goede ren in ruil voor de speelbankconcessie hadden ontvangen c.q. aangeboden. Freisehner pleegde zeker ook meer dan een meineed. Toch was hij het, die naar de politie in München liep met de mededeling, dat zijn geweten begon te knagen en dat hij precies zou vertel len, hoe alles in zijn werk was gegaan. Het casino-proces is 7 juli j.l. begon nen. De Beierse Partij heeft intussen haar politieke rol in Beieren wel uit gespeeld. Maar de speelbanken blijven inmiddels open. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn uit een grasland aan de Nijkerkerweg in Barneveld tien zware tankgranaten, die er gedurende veertien jaren enige decimeters diep in de grond hebben gezeten, verwijderd. Het gevaarlijke werk werd verricht door deskundigen van de mijnopruimingsdienst, die voorts het gehele grasland met een mijndetector op projectielen hebben afgezocht. De vondst werd reeds vrijdag gedaan, toen een arbeider op dit stuk grond met een tractorploeg grasland scheurde. De ploeg stiet op iets hards en bij nader on derzoek bleek dat zij een tankgranaat van ongeveer een meter lengte had doorgesneden, op enige centimeters af stand van de ontstekingsinrichting. Men vermoedde dat er nog meer pro jectielen in de grond zouden zitten, om dat op deze plaats 17 april 1945 omstreeks dertig tanks Duitse stellingen bij Amers foort hadden beschoten. Na veel graaf werk werden nog negen andere gra naten van hetzelfde kaliber*als de eerst- gevondene omhoog gehaald. Te Roseburg in de Amerikaanse staat Oregon wordt gevreesd, dat het aantal slachtoffers als gevolg van de ontplof fing, die daar enkele dagen geleden plaats greep, zal oplopen tot 25 of 30. In het centrum van de stad brak vrij dagmorgen brand uit in een gebouw, waarvoor een auto geparkeerd stond, geladen met zes ton dynamiet en an dere explosieve stoffen. 'Een hevige ont ploffing volgde. Niet minder dan zes blokken huizen werden volkomen in puin gelegd. Reeds zijn elf lijken geborgen, maar alle ruïnes zijn nog niet doorzocht. Zes tien personen zijn in het ziekenhuis op genomen. Drie van hen verkeren in le vensgevaar. De materiële schade wordt geschat op tien a twaalf miljoen dollar. kenri stond, door te grote snelheid van de rijweg is geraakt. Terugkerend van een bezoek aan zijn vrouw in het ziekenhuis te Den Bosch is zondagavond de 66-jarige P. Kuijpers uit Heesch dodelijk verongelukt. Onder do gemeente Geffen verliet een fiet ser plotseling het rijwielpad en kwam voor de motor van de heer Kuijpers te recht. Deze sloeg daardoor over de kop en verloor daarbij het leven. De wiel rijder werd ernsti® gewond in het zie kenhuis te Oss opgenomen. In Bussum In Bussum is een auto-ongeluk ge beurd dat aan een persoon het leven heeft gekost en waarbij twee personen ernstig en een licht werden gewond. Het gebeurde toen de bestuurder van een personenwagen, de heer H. Dieters uit Bussum, met zijn auto, waarin tevens zijn echtgenote en zijn twaalf, en zes tienjarige dochter waren gezeten, op een kruispunt wilde inhalen. De heer D. wilde een bestelwagen passeren. Uit een der straten kwam echter op hetzelfde moment een andere auto. De wagen van de heer IV ramde eerst deze wagen, raakte vervolgens de bestelwagen en kwam aan de overzijde van de weg tegen een boom tot stil stand. De echtgenote van de heer D. over leed op slag. Hijzelf en zijn twaalf jarig dochtertje werden ernstig en het zestienjarige dochtertje werd lichter gewond. De Philippijnse autoriteiten hebben volgens AFÏP niet gereageerd op de be vestiging van officiële Indonesische zij de, dat onlangs Indonesische vliegtui gen vijf Philippijnse koempits (prau wen) onder vuur hebben genomen en vernietigd. De zegsman van het Indo nesische leger, luitenant-kolonel Har- soiio, heeft verklaard dat de prauwen waren geladen met o.a. koffie en rub ber, die klaarblijkelijk naar de Philip- pijnen zouden worden gesmokkeld. In Manilla is aan het incident een andere lezing gegeven. De Philippijnse nieuwsdienst schreef, dat er zich in de prauwen 39 coprahandelaars bevonden. Zij voeren net een rivier op in Fueger, op Celebes, waar een bruggehoofd is van de Indonesische opstandelingen, toen zij onder mitrailleurvuur werden genomen. 37 van de 39 overleefden de aanval ep slaagden erin met drie prau wen te ontsnappen. De twee andere vaartuigen zonken. De wervelstorm „Ellen", die zaterdag gevolgd door zware regens en hagel- buieh, over Formosa is getrokken, heeft op het eiland een catastrofe veroor zaakt. In midden- en zuid-Formosa zijn overstromingen ontstaan, die de ergste zijn sinds 1998. Ongeveer 1000 mensen moeten zijn omgekomen en meer dan 30.000 zijn dakloos geworden. De mate riële schade is enorm. Er is een nood toestand afgekondigd. In het gebied van het Mee- van de Zon en de Maan staan twee elektrische centrales onder water, waardoor vijftig fabrieken van elektriciteit zijn versto ken. Op vele plaatsen staat meer dan 1.80 meter water. Naar Reuter in paleiskringen te Brus sel heeft vernomen, is koning Boude wijn gistermiddag met een militair vliegtuig naar Hyeres nabij Toulon ver trokken. Hij maakte de reis alleen. In tegenstelling tot de gewoonte werd dit maal zijn vertrek naar het buitenland niet officieel bekendgemaakt. Paleis functionarissen verklaarden zelfs niets van de reis van de vorst af te weten. De verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Minder warm met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en ziuidwest. Zon: 5.16-20.14. Maan: 13.32-23.23. Zomers strandweer met opklaringen maar ook morgen kans op een warmte- onweer. Veranderlijke wind, in de mid dag plaatselijk iets koelere zeewind. Temperatuur in de middag 24-26 gr. Zee water ruim 18 gr. Vooruitzichten: Zo mers strandweer maar niet geheel be stendig. max min neersl. Station Weer temp. temp aigel. gisteren 24 uur 21 18 0.1 16 0.6 17 4 15 1 16 5 Den Heidei licht bew. V pen burg mist Vlissingen mist EeJde onbewolkt De Bilt licht bcw. Twen tv licht bew. Eindhoveh licht bew. Zd -Limburg onbewlokt Helsinki onbewolkt Stockholm licht bew. Het is warm in ons land. het is nog warmer ur Rome. Deze scooterrijder die in de verzengende hitte naar water snakte profiteerde van de toevallige omstandig heid dat hij op zijn weg een lekkende waterpijp tegenkwam. Hij bcdaclu zich niet en laafde zijn dorst aan het frisse water. Oslo Kopennap Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zürich Genéve Wenen InnsbrUck Athene R«»me Madrid MaLlorca Lissabon 23 24 24 24 26 26 25 23 26 26 23 zwaar bew onbewolkt zwaar bew. 26 zwaar bew. 24 onbewolkt 26 half bew. 27 geheel bew. 29 onbewolkt 28 zwaar bew 30 onbewolkt 25 mist onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 31 24 16 16 16 11 12 14 15 18 15 16 15 18 20 19 14 14 15 15 14 25 20 22 20 15 0 1 0 0.3 0 0 0 0.3 0.2 0.3 3 0 0 O O O 0 O 4 0 0 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1