Dauphin van het Kremlin KLEURIG EN FEEËRIEK VOLKSDANSFEEST Opmerkelijke roman over Nieuw-Guinea Nederlands Kamerkoor in Salzburg: groot succes Controlesysteem op radio actieve stoffen afgerond 1959: zomermaanden vol zonneschijn Kernreactor van de T.H. Op Hart van Brabant Publiek zeer enthousiast Districtsgewijze toezicht M Ike denkt nog aan topconferentie Ferhat Abbas wint terrein MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 door Emery Kelen mm iü Slip Nieuwste Engelse autosport rrr-a me 1952 M8 De beperking op de invoer van boter en suiker in Duitsland Surinaamse postzegels voor fitalisten BUITENLANDSE KRONIEK FROL KOZLOV: iiuimiiiiiiiiiiiimiiMnimmiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitmmiiiiiiiiiiitiiiimmi - iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiitiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiinmiiiiiiiiiiinHiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiii Iedereen heeft zo zijn eigen tijd verdrijf. Sommige mensen lossen kruiswoordraadsels op, anderen spe len schaak tegen zichzelf. Ik heb eens iemand gekend, een diplomaat, die zijn hond whisky leerde drinken. Op verloren avonden dronken zij samen een fles, totdat de een óp en de an der ónder het bed viel. Haar ik weet niet, wie waar U echt kwam. Wan neer ik niets te doen heb, wil ik nog wel eens communistische leiders „vertalen" in kapitalisten, en ik pro beer dan uit te maken, welke soort rol zjj in het Amerikaanse leven zou den spelen. Ik ben er zeker van dat Khroesjtsjev een miljonair zou 2ijn. Niet een van de gladde soort die prei sident is van de raad van commis sarissen van de Chase Manhattan Bank, maar meer op de manier van een succesrijke kippen-farmer in De laware of van een kaasmagnaat uit Wisconsin. Anastas Mikoyan, die er dreigend uitziet en die ook graag dreigende taal spreekt, zou een beste arbeids- leider aan de New Yorkse haven we zen. Ik denk dat Andrei Gromy- ko een model van een directeur van een meisjesschool in Massachusetts zou zijn. Met de eerste vice-premier Frol Kosiov ligt het gecompliceerder. Hij heeft de voorname stijl van een groot bedrijfsleider. Hij zou de manager kunnen zijn van de een of andere fa briek van koolzuurhoudende dranken in het Midden-Westen, of van een staal-concern, of zelfs van oen bank. Hij heeft alles wat bij een groot plat telands-zakenman behoort: blinken de tanden, een stevige handdruk, een goede kleermaker en een verschrik kelijk onberispelijke hals. aardoor is hij voor een westerling het soort Rus waar het plezierig is om naar te kijken. Er zal altijd iets verontrustends blijven hangen rond Khroesjtsjev en Slikoyan met hun revolutionair verleden. Maar Koz- lov was in 1917 pas negen jaar oud en zijn revolutionair verleden be staat waarschijnlijk uit het spelen met knikkers of uit het hoeden van ganzen, zoals van kle' boerenjon gens in dat deel van de wereld wordt verwacht. Het is een lonende tijdpassering mensen gade te slaan die er in ge slaagd zijn op te klimmen tot in de stratosferische regionen van de macht en te constateren hoe zij in verschillende maatschappelijke stel sels op elkander lijken. De Sovjet- Unie geeft het aanzien aan haar eigen soort nationale leiders. Ik denk dat zij eerst worden uitgezogen en dan opgeblazen, als plastic speel goed. Bijna allen zijn-zwaar-gebouw- de, gezette; en tonronde mannen met een nek als -en „Bauernwurst". Voor wat generaals in het Rode Leger be treft schijnt dit het voorgeschreven uiterlijk te zijn. Ook Kozlov is van dit hout gesne den. Hij heeft een buik als een dikke trom, een adellijk embonpoint en een korte stierenek. Zijn gelaat weer spiegelt al die kenmerken van furieu ze energie, die eis schijnt te zijn wil men zich in Rusland een topfunctie verwerven en behouden: een indruk- wekkend, bolvormig bijt-apparaat, een brede, voorhamerachtige kaak en een kin als een ijsbreker met atoomkracht. Maar er is iets met het hoofd van Kozlov dat mij als ongebruikelijk opvalt. Het is niet de kanonskogel, die tot de standaard-uitrusting van Russische leiders behoort. Het be gint meteen bij de nek. en het onder ste deel van het gezicht; dan schiet het van de wenkbrauwen af ineens omhoog en vernauwt zich als de neuskegel van een raket. De uiterste top is versierd met 'n gekuilde kuif, een soort plumeau. Di hoge hoofd verleent hem het uiterlijk van een Amerikaanse groot-ondernemer. Door de lange, smalle bovenkaak (die het hele middengezicht in be slag neemt) wijkt hij opvallend af van 't geijkte type. Zij verklaart ook de smalle, spitse neus, de geknepen mond en de dicht bij elkander staan de ogen. Maar het naar binnen schuin aflopen van de ogen is te wij ten aan de uitstekende en opvallend Slavische jukbeenderen. Als Kozlov hartelijk en gul lacht kan men de spieren in zijn gezicht zien verhar den en de jukbeenderen in al hun in drukwekkendheid bewonderen. Kozlov is in feite een gespierd-vet- te man, die over het geheel bezien Hjkt op Khroesjtsjev en Tito en voor wat betreft de niet-communis- tische wereld op mannen als Juan Peron en Battista. Er zijn, aan beide zijden van het ijzeren gordijn, veel van die mannen met een "Herculische lach en met een stem. die klinkt als het donderen van een goederentrein over een houten *brug. Men kan ze bij bosjes aantreffen waar en wan neer dan ook sterke mannen verga derd zijn, die in mensen moeten handelen, op een of andere meeting van politieke machthebbers dus bij voorbeeld. Dit zfjn mensen met een onbe grensd zelfvertrouwen, zij zijn hard- toeslaande vechters en goede organi satoren. Zij weten hoe zij met mensen moeten omspringen en zij zijn in staat iemand terzijde te schuiven met een handdruk of met een por in de rug of als het nodig is met een stomp op de neus. Maar dat uitgerekte en smalle dat wij waargenomen hebben in het mid den-gezicht van Kozlov heeft nog een verder strekkende betekenis: het duidt op een innerlijke vonk die deze soort mensen drijft tot meer dan tot ge spierde hartelijkheid alléén. Het duidt op een dynamo, een stuwende kracht die de ogen doet flitsen, men sen doet draven en in wilde gebaren doet uitbarsten. Dat maakt van Koz lov een „Draufganger" en dikwijls genoeg een non-stop variété-voorstel ling. Tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten gedroeg Kozlov zich voor het oog van de wereld als was hij candidaat voor het gouverneur schap van Minnesota. Hij drukte iedereen de hand en wat de fotografen hem ook gaven, hij zette het op zijn hoofd. Terwijl hij ons waarschuwde dat voor wat de Berlijnse crisis be trof geweld met geweld zou worden vergolden, scheen hij slechts al te ge lukkig te zijn dat hij tot zover een glimlach met een glimlach kon ver gelden. De firma voor welke Kozlov zulk een vlijtige reclame voert, is niet al te populair in de Verenigde Staten. Hoe breed hij ook glim lachte en hoe luid hij ook schater lachte, niemand zag hem voor het Kerstmannetje aan. Niettemin heeft hij, zoals ik hem zie, tot op een be paalde hoogte en die ligt dan nog altijd diep verscholen in zijn persoon lijkheids-structuur veel gemeen met vele Westerse zakenlieden. Ook al nemen zij alle noodzakelijke voor zorgen in verband met het feit, dat een man met zijn persoonlijke eigenaar digheden zowel gewiekst als meedo genloos moet zijn, het zou toch wel eens kunnen wezen dat westerlingen zich meer op hun gemak voelen als zij zaken doen met hem in plaats van met sommige andere Russische top figuren. Ik zou eerder een onberaden gooi willen doen naar het aantal haren in de baard van Karl Marx dan dat ik zou willen trachten te voorspellen wie de opvolger van Nikita Khroesj tsjev zal worden. Op het ogenblik zijn er twee vice- premiers: Mikoyan en Kozlov. Miko yan is een oud oorlogspaard, waar omheen een sfeer van geheimzinnig heid hangt. Kozlov is een zak-uitgave van Khroesjtsjev. Ik ben er zeker van dat Khroesjtsjev zichzelf her kent in Kozlov, in diens rusteloze stuwkracht en ook in zijn sluwheid. Ik ben er ook zeker van dat hij hem verkiest boven Mikoyan, die hij even zeer moet wantrouwen als bewonde ren. Misschien heeft Kozlov op het ogen blik niet zo veel ervaring als som migen, die ouder zijn dan hij; maar het zou mij, alleen afgaande op wat ik in zijn persoonlijkheid zie besloten, niet verbazen als Kozlov de Dauphin van het Kremlin zou blijken te zijn. (Nadruk verboden-copyright ABC-press) In de Wippolder te Delft verrijst de kernreactor van de Technische Hogeschool Het wordt met een doorsnee van 26 meter beneden (boven 22 meter) en een hoogte van 28 meter een kolossaal gevaarte. E Op de tentoonstelling Hart van Bra bant in het Tilburgse Leijpark heeft de Federatie van Folkloristische Groe pen in Nederland zaterdag en zondag een internationaal folkloristische fes tival 1959 georganiseerd. Het is een groot iestijn geworden, waarbij behal ve de Nederlandse groepen nog 260 buitenlandse deelnemers warep. Zij kwamen uit België (St. Genesius bij Brussel),' Denemarken (Hobro), Noord- Jutland, West-Duitsland (Künzelsau, Granberg, Schwaben) Frankrijk (Tho- non-les-Bains, Haut-Savoy), Ier land (Dublin), Italië (Sassari, Sardi nië), Schotland (Cheadle, Cheshire), Zweden (Karlskogo), Zwitserland (Thunn Nederland was vertegenwoor digd door een Friese groep uif> Sneek, een Westfriese uit Wijdenes, uit Gelder land (Laren). Twentenaren uit Arnhem („De Tukkers") en Zeeuwen uit Middel burg. Als bevallige show van kleurige kle derdrachten is het festival grandioos geslaagd. Uit het oogpunt van de volks dans gaat onze bewondering vooral uit naar de Ierse jongens en meisjes, die met een perfecte lichaamsbeheer- sing een ongelofelijk voetenwerk demon streerden dat sterk herinnerde aan de Morrisdansen. Het was wèergaloos mooi. De Schotten hielden ook hun gro te naam hoog. Wat de volksmuziek be treft moeten we zowel de groep uit Sar dinië als die uit West-Duitsland bijzon der prijzen. De jongelui uit Sardinië kwamen op in prachtige klederdracht iniiinmiiimMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiifiiiMii.MiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiifiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiiiiiiiifiifiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden is onlangs een roman van Martien Blondel uitgekomen, die om zijn actualiteit on miskenbaar grote aandacht verdient. Tezamen met het bekende boek van dr. J. Boelaars M. S. C. „Papoea's aan de Mappi" (De Fontein, Utrecht) geeft Blondels roman een goed beeld van de moeilijke taak, die Nederland op zich genomen heeft met betrekking tot de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Pater Boelaars verbleef als etnoloog van 1951-1957 in Nieuw-Guinea onder de stam der Jaquai; ongeveer in dezelfde tijd deed Blondel zijn ervaringen op onder de Papoea's. Beide boeken teke nen het conflict, de botsing of, zo men wil, de moeilijkheden, die voortkomen uit de ontmoeting van twee culturen: het Christendom en de magisch-mytho- logische Papoea-wereld. Bij Blondels roman is de beschrij ving van land èn volk van Nieuw-Gui nea het hoofdgegeven. Wie het boek daarom ter hand neemt, kan zich een goed en betrouwbaar beeld vormen van de gewbldige problematiek, die hier om een oplossing vraagt. Het is een bewijs van wijs inzicht, dat de schrijver niet probeert die oplossing ook maar te sug gereren. Hij beperkt zich tot 'het duide lijk ahngeven van de ontzagwekkende problemen, die zich hier voordoen. En daarin is hij, naar onze mening, goed geslaagd. Zijn beschrijving van toestan den en feiten pleit voor de grootste voorzichtigheid en deskundigheid bij de benadering van land en volk. Dat daar aan nog al eens iets ontbreekt blijkt uit het verschil in optreden van de missionarissen, die het leven van het volk in uiterste ontbering jarenlang hebben gedeeld, en dat der gouverne mentsambtenaren, wier verregaand on begrip voortdurend ernstige brokken maakt. Karakterontleding is niet Blondels sterkste zijde. Het best is hem nog de tekening van de missionarissen gelukt. De figuur van de jonge dokter Banks komt, naar onze mening, totaal niet uit de verf. Zijn aandeel in de roman bestaat alleen in gemakkelijke, psycho logisch nauwelijks gemotiveerde bewe ringen van de schrijver. Het probleem van het „echtpaar" Dolk doet in deze roman voor ons ge voel nogal geforceerd aan. Het geheel krijgt daardoor iets tweeslachtigs, voor al omdat de auteur aan dit laatste zo'n grote plaats toekent. René Dolk en No- ra zijn beiden katholiek. Nora heeft haar eerste man verlaten en is met de we duwnaar René opnieuw alleen bur gerlijk getrouwd. Om de moeilijkhe den, die zij daardoor ondervinden, be sluiten zij naar Nieuw-Guinea te gaan. Correspondentie uit Nederland maakt hun situatie ook daar bekend. René tracht in gesprekken met de missiona rissen zijn innerlijke vrede terug te win nen, echter zonder resultaat. Deze ge sprekken hebben weinig .diepgang en moesten, hoewel zij hier en daar met een enkel woord de kern van de zaak raken, beter uitgewerkt zijn. Te meer daar René zijn misstap bij iedere ge legenheid tracht goed te praten met een beroep op hun mens-zijn (vandaar de titel). Er spreekt voortdurend een felle wrok tegen de Kerk uit zijn woorden. Ik wist van te voren wat er zou komen, als ik met een priester over ons „hu welijk" zou praten, zegt hij. Een onder houd met een onpersoonlijke toogdra- ger met een vooropgezet standpunt. Mij zou de ijzeren wet zijn voorgehouden, waartegen geen menselijke motieven helpen. Wij waren mensen. Dat was de enige reden, welke wij hadden kunnen aanvoeren en het zou nutteloos zijn ge weest" (pag 74) En verder (pag. 163): Als ei- een God in de hemel was en mijn hele wezeh weigerde daaraan te twijfelen kon Ik mij niet voorstel len, dat hij gramstorig op ons zou neer zien, gereed om ons met bestraffende bliksems te treffen. Als wij bijeen wa ren in ons arme huis. in liefde en vre de, opofferingsgezind en zuiver in onze bedoelingen goed voor elkaar te zijn, hoopten wij eerder op goedertierenheid, begrip en vergeving, als vergeving no dig zou zijn. Wat ging mij dan eigen lijk nog de misprijzing van een ander aan?" Dit probleem wordt niet opge lost al schijnt René in zijn laatste ge sprek met de missionaris zich gewon nen te geven voor het verkeerde van zijn „huwelijk". Dat de auteur gemeend heeft dit hu welijksprobleem in zijn roman te moe ten inlassen, betreuren wij. Maar af gezien daarvan heeft hij een belangrijk boek geschreven over Nieuw-Guinea, dat voor ons land van grote betekenjs is. V. W. ■Pfcfl mm De nieuwste Engelse autosport, een ritje met de Tro-kart. een vehikel, dat eigenlijk alleen uit een motortje, een chassis en een viertal kleine wielen bestaat. De Engelsen zijn verzot op dit voertuigje; zij hebben zich al verenigd in honder den clubs, die wekelijks wedstrijden organiseren op speciaal gebouwde race banen. Het tweetakt motortje heeft eeh inhoud van, 98 cc, er is geen versnelling en er zijn geen veren. Het geval haalt zestig k'm per uur. Met de aanwijzing van eerste kan toren waarlangs InVoer van radio actieve stoffen per auto, trein, schip of vliegtuig uitsluitend mag geschie den is, sinds ruim een week, in Ne derland het toezicht op de omgang met en het gebruik van radio-actieve stoffen belangrijk verstevigd. Reeds onmiddellijk na de invoering van het radioactieve-stoffen-besluit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een voorlopige ver- Gemiddelde percentage '931 rmrm rr-r-n i rrn n-r-n i t i i 'i M i sw J 1 M J J M J J A 5 M J J A S De achter ons liggende zpmermaan- den kenmerkten zich door een voor ons land uitzonderlijk hoog zonneschfjn-per- centage. Onder „zonneschijn-percenta- ge" verstaat men de uren, dat de zon schijnt, uitgedrukt in procenten van de tijd tussen zonsop- en zonsondergang, et het gebruikelijk meteoroldgische 30-jaar gemiddelde (1921-1950) als ba sis ziet men, dat wij tot de forse zo mer van 1947 terug moeten gaan om een behoorlijke overschrijding van dit gemiddelde te krijgen. De augustus maand 1947 gaf aan dit jaar een uitzon derlijk zonnig karakter.Men ziet voorts in 1949 een redelijke overschrijding van het gemiddelde, maar in 1950 begint de neergang met een sombere september maand. 1954 en 1956 werden zomers in mineur' en het vorige jaar kon alleen de september-maand maar net aan het gemiddelde toekomen.Dit jaar zijn 3 van de 5 zomermaanden reeds ver bo ven het gemiddelde uit. gunning verleend aan drie producenten, twaalf importeurs en 163 gebruikers van radioactieve stoifen. Het toezicht op deze vergunninghou ders geschiedt districtsgewijze door de directeuren van keuringsdiensten van waren en landelijk en provinciaal door de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid. De minister heeft aan deze voorlopi ge vergunningen in verband met de aanwijzing van de eerste kantoren de voorwaarde verbonden, dat bij de dou ane-aangifte moet worden vermeld: de naam van de afzender van de radio actieve stoffen, naam en adres van de geadresseerde, soortnaam van de ra dioactieve stof(fen). aantai eenheden van de radioactieve str"(fen). Dit betekent, dat reeds aanstonds bjj de invoer kan worden nagegaan, of overeenkomstig het radioactieve stof- fen-besluit de zendingen bestemd zjjn voor degene die gerechtigd zijn de'ze te ontvangen, n.l. de vergunninghou dende importeurs, dan wel de toege laten gebruikers. Indien de feitelijke invoer van radio actieve stoffen niet geschiedt door de vergunninghouder, doch door een an der (b.v. een expediteur) dan dient deze in het bezit te zijn van een schrif telijke machtiging van de vergunning houder tot de invoer der stoffen. Komt de naam van de geadresseer de niet voor op de U1st van vérgunning- houders, welke geregeld in de "Staats courant wordt gepubliceerd, of kan de expediteur geen machtiging tot invoer overleggen, dan moet de zending rechtstreeks en onder ambtelijke ver zegeling worden gezonden naar het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Bilthoven. In dit instituut kunnen de .nodige maatregelen worden genomen om de radioactieve stoffen in afwachtig van doorzending of terugzending tijdelijk op te slaan zonder gevaar voor versprei ding. daterend uit 1600 en zongen hun volks liedjes zeer gedisciplineerd. De liede ren werden uitgevoerd in uitstekende meerstemmige bewerkingen. De Duitse groep was voorzien van een vrij grcot begeleidend orkestje. Zij voerde onder andere Swabische dansen uit van Leopold Mozart. Een voudige maai boeiend en muzikaal ge schreven weekjes met een zeer goede stemvoering. Verschillende dansers speelden ook in het orkestje meé, ter wijl allen meewerkten In het a capella- koortje. We geloven dat deze gecom bineerde vorm van samen musiceren en dansen de meeste kans maakt levend te blijven en de jongelui aan te trekken. Van de Nederlandse groepen kwa men de Arnhemse Twentenaren het stijlvolst voor de dag met echte oud- Hollandse dansen. Het was verheugend te bemerken dat het festival zowel za terdagavond als zondagmiddag en zon dagavond telkens, een publiek van enke le duizenden mensen wist te trekken. Vooral tijdens de avonduren was het festijn een sprookje. De dansers „werk ten" op een drijvend vlot ln dd grote parkvijver tegen een achtergrond van fraai verlichte treurwilgen. Dokter J. van der Bijl uit Rcnkum voerde de re gie en de programma'eiding bekwaam en met goede smaak. Het festival zal maandagavond zijn bekroning vinden in een grootscheeps Bal des Nations. Volgens de „Washington Post" heeft president Eisenhower tijdens een diner, dat hij een groep correspondenten vorige week aanbood, gezegd, dat hij zal in stemmen met het houden van een top conferentie van de Grote Vier, als Khroesjtsjev bereid is waarborgen te geven voor het behoud van de weste lijke postties in Berlijn. F.isenhower zou van mening zijn. dat een topconferentie gehouden zou kunnen worden in de tijd tussen hel bezoek van Khroesjtsjev aan dr V.S. cn dat van hemzelf aan de Sovjet-Unie. Eisenhower is van plan Khroesjtsjev bij diens aankomst op het vliegveld Friendship bij Baltimore persoonlijk te begroeten Hij beschouwt zijn gast als liet feitelijke staatshoofd van de Sovjet- Unie en (lij zal hem ook als zodanig behandelen Tot een openbaar debat met Khroesj tsjev zal Eisenhower zich niet laten ver leiden. omdat, hij dat beneden zijn waardigheid acht. Ook zal hij hem niet vergezellen op zijn tiendahgse reis door de Verenigde Staten. Bij de organisatie der Verenigde Na ties rekent men er op, dat Khroesjtsjev ten voltallige bijeenkomst van de Alge méne Vergadering zal toespreken. De veiligheidsmaatregelen, die enen dan denkt te nemen, zullen nog strenger zi.in dan die bij het bezoek van koningin Elizabeth en dat wii volgens deskun digen wat zeggen. Aan de minister en de staatssecre taris van economische zaken heeft de heer Mulders, lid van de Tweede Ka mer, vragen gesteld over het besluit van de minister van landbouwzaken van de Duitse bondsrepubliek om in gaande I augustus 1959 in het z.g. kleine grensverkeer tussen Duitsland en Nederland de vrije invoer van bo ter en suiker door grensgangers terug te brengen tot 0.25 kg voor boter en' 1 kg voor suiker. Hij vraagt of de be windslieden niet van mening zijn, dat deze maatregel indruist tegen, zo niet in strijd is met de beginselen van de E.E.G., alsmede of de bewindslieden, en zo ja, in welke mate de Nederlandse regering te dezer zake bemoeiingen heeft gehad met deze voor de grens streek zo belangrijke beslissing, dan wel welke stappen hunnerzijds tegen deze beslissing zijn genomen. Daarbij vraagt tlij zich af óf de bewindslieden bekend zijn met de ver strekkende ge volgen van deze maatregel voor ie in dividuele bestaansmogelijkheid van de in de grensstreek wonende Nederland se middenstand. Zo ja. dan vraagt de heer Mulders of en, zo |a. welke stap pen overwogen worden om genoemde maatregel te doen beëindigen, respec tievelijk te wilzigen. De Surnnaamse minister van finan ciën, dr. J. Sedney, heeft 31 juli een overeenkomst voor vier jaar getekend met de Lehmann trading comp. waar in aan deze maatschappij het recht wordt verleend zegels voor filatelisti sche doeleinden buiten Suriname te ver kopen, d.w.z. de verkoop hiervan bij zonder te stimuleren, er propaganda voor te maken, enz. SALZBURG, hedenmorgen Wat nog nooit eerder gebeurd is, het enthousiaste publiek heeft de concert zaal van het Mozarteum bijna afgebro ken. Zó heeft het geapplaudisseerd en met de voeten gestampt na de uitvoe ringen van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Feilx de Nobel. Nar dat het ensemble zich een jaar geleden tijdens de Wiener Festwoche ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van het koor der Gesellschaft der Mu- sikfreunde aan het muziekminnend Oostenrijkse publiek had voorgesteld, is ten gevolge van het succes in We nen de uitnodiging ontvangen in Salz burg tijdeus de r"c piele 1959 eeh uit voering te geven. Hiermede werd de kroon op het werk gezet, want de deel neming aan de Salzburger Festspicle is en blijft de hartewens van elke kunste naar. Terwijl een jaar geledn het Con certgebouworkest in dezelfde zaal, waar barokke Amor-figuurtjes met gouden guirlandes spelen en de kris tallen luchters warm licht versprei den, het slotconcert^ gaf, heeft nu het Nederlands Kamerkoor een avond vol vreugde en genot geschonken aan liefhebbers van heinde en verre, die naar de stad van de dommen en dro men kwamen om zich aan al het fees telijke wat hier geboden wordt te la ven. Het programma van deze avond was met zorg samengesteld. Voor de pauze werd Gregoriaans: „Victimae Paschali Laudes"; Brume1: „Sicut Lilium", Jos- fiuin des Préz: „Ave Maria". Orlando di Lasso: „Ave Verum" en „Jubilate Deo", Paiestrina: „Omnis pulchritu- dov Domini", Jan Pieterszoon Swee- linck:/ „Rozette" en Hassler: „Pater Noster" gezongen. Na elk lied applau disseerde men sterk, maar bij het Pa ter Noster met de juichende slotakkoor den kreeg het koor een geweldige ova- tie. Na de pauze zong het koor Hinde- mith: „Zes chansons" en Darius Mil- haus: „Zesde Symfonie". Daarna volg de „Trois Chansons de Charles d'Or- 'éans van Claude Debüssy met een prachtige altsolo, welk werk groot suc ces oogstte en het programma sloot met Maurice Ravels „Troir Chansons". Het publiek dwong het koor tot toegiften. Hier ontpopte zich de uitmuntende diri gent Felix de Nobel als een voortreffe lijk conferencier. Hij kondigde aan. dat van Orlando „Ich weiss mir ein Made- lein' zou svorden gezongen. De zaal applaudisseerde na afloop ge weldig, Niemand wilde weggaan. Men stampte en riep bravo. Toen keerde Felix de Nobel terug en deelde mee, dat het koor nu een lied van de onlangs overleden Nederlandse componist Sem Dresden zou zingen over eén wonder baarlijke vrouw „Wuft Wief'. „Ik kan u niet vertellen hoe het is, li zult wel merken hoe het toegaat." Deze aankon diging werd met bravo-geroep beant woord en het lied werd een groot suc ces. Het opgetogen publiek was niet tevre den voor er nog twee toegiften waren gezongen. Ook nu waren de bijvalsbetui gingen allerhartelijkst; zjj schenen geen einde te zullen nemen. De Salzburger Nachrichten van van ochtend schrijft: „Het Nederlands Ka merkoor bestaat uit uitermate geculti veerde en bezielde musici, rijpe, artis tieke persoonlijkheden". PaL BALaZS West-Duitsland Een parlementaire delegatie van de bondsrepubliek zaj op 1 september precies twintig jaar na de Duitse aahval op Polen in War schau aankomen, De delegatie zal be staan uit negen christen-democraten, zes sociaal-democraten, een liberaal en een afgevaardigde van de Duitse Par tij. (A.F.P.) Ex-koning Faroek van Egypte zit op zwart zaad. De voormalige monarch van de Egyptenaren, tevens oud-soeve rein van Nubië, Soedan, Kordofan en Darfour moet sedert maanden niet thuis geven als zijn kruidenier met de rekening langs komt. ..Toen ik uit Egypte vlufchtte;, heb ik alleen mijn kin deren gered, geld heb ik niet meege nomen en bij Amerikaanse of Zwitser se banken heb ik geen rekeningen, zo als men wel eens beweert", aldus heeft Faroek zijn huidige financiële moeilijk heden aan een verslaggever van een Italiaans blad verklaard. En de late erf genaam der pharao's die zestien jaar lang in een zelfs voor Oosterse begrip pen uitbundige weelde zijn extravagan ties botvierde, zei erbij: „Waarom zou ik me moeten schamen, nu ik arm ge worden ben?" Het is een hard gelag voor de Oos terse heerser kennis te maken met de armoede, waaronder ook zoveel van zijn vroegere onderdanen gebukt gingen, en nog gaan. Faroek heeft kapitalen verkwist. Er doet een verhaal de ron de, dat hij in een week zeshonderddui zend gulden in het Casino te Monte Car lo heeft verlóren. Dat was vóór de fata le datum 26 juli 1952, toen generaal Naguib hem tot aftreden dwong. In de tijd dus dat elk van de veertien mil joen Egyptische boeren nog geen dertig cent per dag verdiende. Faroeks parti culiere vermogen schijnt toen ongeveer 200 miljoen gulden te hebben bedragen. De exorbitante levenswijze van de vor stelijke verkwister in die dagen is meer dan bekend, cn heeft niet weinig bijge dragen tot zijn huidige impopulariteit. Enkele dagen nadat hij Egypte als afgezette monarch had verlaten, ver- trouwde Faroek op Capri aan journalis ten toe, dat hij zijn vermogen groten deels had verloren. „Wij zullen zeer, zeer eenvoudig moeten leven", aldus de „walrus" zoals de ex-konirtg wegens zijn grote snor en zijn omvangrijke ge stalte in de legerclub te Caïro werd ge noemd. Het schijnt dat Faroek in 1952 op Capri niet geweten heeft wat „eenvou dig leven" eigenlijk inhoudt, gezien de vele rekeningen die hij thans weer moet betalen. Met. de huur heeft hij geen moeite. De twee appartementen in Ro me, waarin hij woont, staan op naam van prins Foead, die zeven jaar is, en met zijn beide zusters in Zwitserland woont. Maar zijn maaltijden krijgt hij niet gratis. Faroek heeft daarom be sloten zijn te Monte Carlo liggend jacht „La Favorita" te verkopen zodat hij z\)n schuldeisers tevreden kan stellen. Aan geen enkele journalist heeft Fa roek tot nu toe Verteld dat hij zal gaan werken voor de kost. Mogelijk zal hij in de toekomst gemaakte schulden blij ven voldoen met de opbrengsten van de verkoop van een zijner hpzittingen. Hij is nog iong, pas negenendertig jaar. Er bestaat dus een goede kans dat hij even arm zal sterven als een van z\jn vroegere boeien-onderdanen. De Algerijnse rebellen, die op mili tair gebied met een geduchte ne derlaag bedreigd worden, hebben zojuist op politiek gebied terrein gewonnen. Zij voeren hun strijd tegen de Fransen, bij wijze van spreken, op twee fronten. Terwijl de gewapende op standelingen in Algerije meer en meeï in het nauw gedreven wórden, consta teren hun politieke leiders met voldoe ning een toename van hun internatio naal prestige. De Fransen zullen er niet in slagen de Algerijnse opstandige be weging met geweld te onderdrukken, want de kracht van deze beweging schuilt niet op de eerste plaats in de activiteiten van de guerilla-strijders in Algerije. Sinds enkele weken is er een Franse militaire operatie gaande tegen de re bellen in de Algerijnse landstreek Ka- bylië. Deze operatie, „Jumelles" ge naamd, wordt gevoerd onder persoon lijke leiding van de Franse opperbevel hebber in Algerije, generaal Challe. Enige tienduizenden uitgelezen soldaten zijn in deze ontoegankelijke bergstreek in de strijd geworpen om er het ver- zét te breken van krachtige groepen opstandelingen. Men heeft in Parijs al le hoop, dat de operatie, die voorlopig nog wel niet beëindigd zal kunnen wor den, tenslotte met succes beloond wordt. Maar men beseft in Franse regerings kringen toch ook, dat met een militaire overwinning in Algerije het Algerijnse probleem nog lang niet uit de wereld zal zijn geholpen. Premier Debré heeft dezer dagen in Algerije een bezoek ge bracht aan de Franse troepen die aan operatie „Jumelles" deelnemen, maar Debré heeft op deze zelfde reis ook maatregelen besproken die een meer positieve bijdrage moet en vormen tot de oplossing van de Algerijnse kwestie. Zo heeft hij zich bezig ge houden met het zogenaamde Plan van Constantine, dat de welvaart van Algerije aanmerke lijk zou moeten vergroten, terwijl hij ook de mogelijkheden heeft bestudeerd om het militaire bestuur geleidelijk door een burgerlijk bestuur te vervan gen, waarbij dan vooral Mohammedaan se ambtenaren ingeschakeld zouden moeten worden. In Monrovia, de -hoofdstad van de Westafrikaanse onafhankelijke staat, Liberie, heeft vorige week de zogenaamde Algerijnse regering in bal lingschap, die in Caïro zetelt, een be langrijke politiek overwinning behaald. Een vertegenwoordiger van de „Alge rijnse regering" heeft op voet van ge lijkheid kunnen deelnemen aan een con ferentie van onafhankelijke Afrikaanse staten, 'en in Monrovia wapperde de groen-witte vlag van „Algerije" naast die van negen bestaande staten: Marok ko, Tunesië, Ghana, Libië. Guinea, de Verenigde Arabische Republiek, Ethio pië, de Soedan en Liberië. Van al deze landen hebben tot nog toe alleen Ethio pië en Liberië de Algerijnse „regering" nog niet erkend. De andere zeven sta ten onderhouden diplomatieke betrek kingen met de in Caïro gevestigde Al gerijnse rebellenleiders. De Westafrikaanse staat Guinea, die zich na het constitutionele referendum van september 1958 van Frankrijk heeft losgemaakt, is overigens pas vorige week overgegaan tot het uitwisselen van diplomaten met dc „Algerijnse re gering in ballingschap". Daarmee heeft de president van deze staat, Sekou Tou- ré, zich nog eerder van Parijs gedis- tancieerd, want de Franse regering wil nu eenmaal niets te maken hebben met staten die de rebellen-regering erken nen. Tijdens da besprekingen op de con ferentie in Monrovia is gebleken dat de Algerijnse rebellfen niet al leen op de morele maar ook op de ma teriële steun zullen kunnen rekenen van vele Afrikaanse landen. De rebellen zul len in toenemende mate van wapens worden voorzien en er is. door de Verenigde Arabische Republiek, zelfs een plan geopperd voor de vorming van een Afrikaanse vrijwilligerskorps voor Algerije. Alleen de gastheer van de deelnemers aan de conferentie, (ie president van Liberië, Tubman, toonde zich min of meer gematigd. Hi) drong aan op spoe dige onderhandelingen tussen Parijs en de Algerijnse rebellen, en hij hoopte, dat de Secretaris-Generaal van de Ver enigde Naties of een bepaald land de rol van bemiddelaar zou kunnen spe len. Wellicht heeft Tubman deze rol aan Amerika toegedacht, een land waarmee hij nauwe betrekkingen onderhoudt. Als hij dat inderdaad bedoelt dan vindt zijn denkbeeld steun bij een groep van zes tien leden van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, die van mening zijn dat de V.S. in de komende zitting van de Algemene Vergadering var de V.S, moeten aandringen op een gesprpk tussen president De Gaulle en „pre mier" Ferhat Abbas van de „Algerijnse regering in ballingschap". Als De Gaulle over enkele weken Al gerije bezoekt, zal hij misschien laten weten op welke voorwaarden ht1 bereid is met de rebellen te gaan praten, maar tot nog toe bestaat er volgens Parijs geen klimaat voor een gesprek met de opstandelingen. De Fransen heb ben in het'verleden steeds geweigerd het Algerijnse probleem in de Assem blee van de V.N. te bespreken, omdat het volgens hen een „binnenlandse kwestie" betreft. Maar er za' straks i'1 de V.N. ongetwijfeld sterke druk op Pa rijs worden uitgeoefend om dit stand punt te herzien. Vooral van het Afri kaans-Aziatische blok in de V.N. kunnen de Fransen een flinke aanval verwach ten. Maar het meest benieuwd Is Frank rijk naar de houding die Amerika in het V.N.-debat over Algerlie zal inne men, Parijs hor.it er op te kunnen ver trouwen, dat de Amerikaanse gedele geerde, Cabnt Lodge, zich opnieuw van stemmen zal onthouden als een resolutie wordt ingediend voor Frans-Algerijnse onderhandelingen, maar in Amerika groeit het onbehagen over de politiek van Parijs ten aanzien van Algerije.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4