Corrie Schimmel verbetert weer Europees record Fraaie overwinningen van Ada den Haan en Hoogveld m Nederlandse atleten weinig fortuinlijk tegen Fransen Essajas verrast Van Eden UW neemt plaats van EDO in bij de hoofdklassers in Dames-atleten grijpen Verdun naar zege ROOD EN WIT MET ZES INVALLERS NOG TE STERK VOOR QUICK Strijd om nationale zwemtitels in Appelscha Tineke Lagerberg m verovert titel op Atie Voorbij Pool Branicki op eerste plaats WEER NEDERLAAG, MAAR GOEDE PRESTATIES Honkbalcompetitie Nederlands record voor Gerda Kraan Fraaie century van Ter Haar Ongeval bij het paardrijden in Koudum John Surtees ook in Ulster onstuitbaar CRICKETCOMPETITIE Sleeswijk (óe) eerste Nederlander 4 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Hypnotiseur „traint" voetballers In open schaakkampioen schap Finn Gold Cup (Van onze speciale verslaggever) Onze zwemmers en zwemsters heb ben het afgelopen weekeinde in het Friese Appelscha slag geleverd om de nationale titels. Men zag felle pres- tige-duels, maar geen van de grote favorieten liet zich verrassen. Onder anderen Corrie Schimmel niet op haar specialistennummer, Bert Sit ters niet op de vlinderslag, en even min Ria van Velsen of Ada den Haan. Zij bewezen alle concurrenten hun superieure kracht, zoals enigen van hen kortgeleden ook deden tegen de Britse zwemélite. En hoe staat het met de records?, zult ge vragen. Als onze meisjes officieel tussen de tou wen komen, sneuvelen er toch natio nale, Europese of wereldrecords? Uit Appelscha valt echter slechts één internationale tijd te melden. Maar dan ook een, die bijzonder zwaar telt, omdat er volle seconden mee ge moeid waren. Corrie Schimmel knab belde voor de zoveelste maal iets af van haar Europese recordtijd op de 400 meter. Knabbelen is wel wat iel uitgedrukt, want de toch al knappe 4.57.7 van Waalwijk sneuvelde met niet minder dan vijf seconden. De eerste finale, zaterdagmiddag, was direct raak. Niemand verwachtte zo vlug al grootse prestaties, Corrie Schimmel zelf waarschijnlijk ook niet. Het frêle Gooise meisje stapte zwakjes glim lachend op het startblok van baan 5 alsof er eigenlijk niets op het spel stond. De nationale titel op deze 400 meter kon haar natuurlijk niet ontgaan. De race leek velen een formaliteit toe. Maar nauwelijks had de Europese recordhoudster 50 meter gezwommen of er ontstond rumoer op de tribunes. Corrie schoot door het water met het élan van een sprintster. Haar toch al lelijke armslag stak scherp af bij de soepele stijl van Judith de Nijs; de ruimte tussen beiden werd steeds gro ter. De eerste honderd meter in 1.07,9, de tweede in 1.13,8. „Zij gaat sneller dan in Waalwijk", hoorde men fluisteren. Corrie vocht vinnig door. Voor haar be stond alleen nog het record: 1.15,5 over de derde 100 meter. Op het laatste ge deelte mocht zij bijna 5 seconden ver spelen om toch nog onder haar beste tijd te blijven. Het record moest met seconden sneuvelen. 4.52,4 drukten de tijdwaarnemers af, 5,3 seconden min der dan onlangs tegen Groot-Brittannië. De Australische Lorraine Crapp is houd ster van het wereldrecord met 4.47,2. Ook haar landgenote Dawn Fraser zwom ooit sneller dan de Nederlandse. Maar Corrie Schimmel groeit nog steeds naar een grotere vorm en niemand ge looft dat zij al op de bodem van haar arsenaal heeft moeten tasten. De 400 meter vrije slag bij de heren vormde weer een prettige gelegenheid voor Leo Verburgt om zijn enorme energie uit te leven. De gebaarde Eindhovenaar lag aanvankelijk nog gelijk met Jan Sikma, totdat uithou dingsvermogen en talent een duidelijke taal spraken. Verburgt, die jammer genoeg te langzaam was begonnen om het Nederlandse record te bedreigen, liep eerst uit op Sikma en daarna op André Hermsen en Koos de Jong. Zij bereikten resp. de tweede en derde positie. De tussentijden van Verburgt waren: 1.06,3, 2.19,7, 3.33,6, 4.44,7. Sitterssterke winnaar Atie Voorbij raakte op de 100 meter vlinderslag haar titel kwijt aan Tineke Lagerberg, die een tijd van 1.12,3 achter haar naam liet schrijven. De eerste baan was voor Jopie Troost, maar het ge weld dat de twee rivalen even later ontketenden, drong het moedige meisje naar een lager plan. Tineke Lagerberg bleef de door de K.N.Z.B. ingeschreven Atie Voorbij (nog steeds hebben de ex- Robbenzwemsters geen toestemming om onder de naam van hun nieuwe club Naarden uit te komen) 0,4 seconden voor. Minder spanning leverde het duel op tussen Bert Sitters en Charles Ritton op de 200 meter vlinderslag. De eerste stelde vrijdagavond in zijn serie het nationale record op 2.36,9 (0,1 sec. onder de limiet). Ditmaal kwam de crack van Het IJ net iets te kort om opnieuw in de belangstelling te komen. Na 1.13,3 over de 100 meter finishte Sitters in 2.37,8; 4,2 sec. eerder dan Ritton. Als derde klasseerde zich .Henk Vega van D.J.K. In de finales 4 x 100 meter wisselslag zegevierde de herenploeg van L.Z.O. in 4,40 met Het IJ 4.48,3 als tweede. Jaap de Jong legde de basis voor het Leeuwardense succes. Op de 100 meter rugslag nam hij enige meters winst op alle concurrenten, welke zijn ploegge noten Kostelijk, Osinga en Koos de Jong niet meer lieten schieten. Ondanks heftig verzet van de grote man van Z.I.A.N., Mensonides, die weer een bij zonder fraaie schoolslag zwom. Bij de dames bleef H.D.Z. (Rinie Dobber, Gerrle Nederhof, Kitty Wagenaar en Willie Lambour) alle mededingers de baas. Het meeste verzet kwam van tlllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllMllllllllllllllli Corrie Schimmel tief aan de leiding. Corrie Schimmel bleef nog juist vóór Sita Posthumus. Theo Hoogveld wilde op de 100 meter vrije slag niets aan het toeval over laten. Een goed getimede start gaf hem onmiddellijk de kans om Charles Ritton en Bert Sitters van zich af te schudden. Hij keerde dan ook als eerste en greep de zege in 59,3 sec. Ritton hield zich nog juist zijn eeuwige rivaal Sitters van het iijf. Ronny Kroon legde beslag op de vierde, Verburgt op de vijfde plaats. De jongens- en meisjes-adspiranten hadden ook hun nationale kampioen schappen. Een van de belangrijkste was het vrije slag-duel tussen Hennie van de Velde en Astrid Ording. De laatste noteerde weer een goede tijd: 1.06,1 en hield daarmee haar tegen standster voldoende van zich af (1.07,2). Erica Terpstra leverde een opvallende prestatie door in 1.07,4 als derde aan te tikken. Ab Lindeman van P.S.V. won bij de jongens-adspiranten zowel de 100 meter rugslag als de 100 meter vrije slag. De laatste finales, n.l. de 4 x 100 meter vrije slag dames en de 4 x 200 meter vrije slag heren, verliepen succesvol voor resp. de ploegen van Naarden (Dinie Koopman, Adrie Lasterie, Tineke Lager berg en Willy Lambou.) en L.Z.O. (Koos de Jong, Piet ten Thije, Jan Osinga en Jaap de Jong). Het schoonspringkampioenschap van Nederland werd bij de heren behaald door de 14-jarige Dick Gerritsen, die llllllllltlllllllllinmilllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllllllll 80,69 punten (1 mefer-plank) behaalde. Greetje Lugthart werd titelhoudster bij Naarden en de Robben, die overigens de dames met 76 punten. Op de 3 meter- büna 12 sec. prijs moesten geven. iiiiiiiimmiIHHimilimmillllllllHlllllimiHHlIlllllllllllllllM Ria van Velsen: revanche Voor Ria van Velsen scheen zondag de zon weer. De dag daarvoor had ze haar ploeggenoten diep teleurgesteld door een zeer matige tijd op het esta fette-nummer, waardoor Z.I.A.N. gelijk kansloos was. Maar het eerste program ma-onderdeel van de laatste middag, de 100 meter rugslag, gaf haar de kans op een revanche die zij gretig aangreep. Lenie de Nijs noch.Geertje Wielema, op haar „oude dag" nog een uitstekende finaliste, konden Ria's tempo volgen. De tijd van 1.12,4 lag slechts 0,7 sec. boven het wereldrecord, dat de Haagse zwemster twee weken geleden in de boeken schreef. De 100 meter rugslag heren bracht Jaap de Jong van L.Z.O. al na de halve afstand in ideale positie. Achter hem vochten Jan Jiskoot en Jan Weeteling verwoed om de tweede positie, welke de man van Merwede tenslotte nog royaal voor zich reserveerde. Jiskoot tikte 0,7 sec. later aan dan winnaar De Jong. De 200 meter vrije slag dames gaf aanvankelijk een interessante strijd te zien tussen de beide P.S.V.-zwemsters Ada den Haan en Bettie Heukels, maar weldra nam de nationale kampioene de teugels resoluut in handen. Na de eerste 100 meter, die Ada in 1.26,3 aflegde, voerde zij haar voorsprong op tot bijna 8 sec. Achter de twee Brabantse meisjes finishte Rita Kroon. Hetzelfde nummer bij de heren bracht een zelfverzekerde Wieger Mensonides in de baan, die een voudig de titel niet kón mislopen. Op windend was het duel in zijn kielzog tussen Kostelijk en Kroonenburg, van wie de laatste een verrassende neder laag leed. Hij kwam 0,4 sec. te kort. Hoogveldstraffe sprint Ook voor Cockie Gastelaars was een triomf weggelegd. Evenals het vorig jaar toonde de favoriete van S.Z.C. zich de sterkste op de 100 meter vrjje slag. Corrie Schimmel en Sita Posthumus gebruikten hun laatste reserves om de speciaal voor dit nummer door de Com missaris van de Koningin van Friesland uitgeloofde medaille te veroveren, maar iimiiiiiiilllHlIllljimiMlinilllllilluiMMlIlillHlIlliilllilMililll voor hen was slechts een strijd in het tweede gelid weggelegd. Na de eerste plank plaatste zij zich eveneens als eer- 50 meter, die Sita als snelste aflegde, ste met 127.96 pnt. Martin Stokhorst was nestelde Cockie Gastelaars zich defini- dit bij de heren. 4* De Engelse non-leagueclub Glou cester heeft grote plannen. Om die te kunnen verwezenlijken hebben de leiders de assistentie ingeroepen van een... hypnotiseur, de 65-jarige Hen ry Blythe. Gesteund door diens mys terieuze krachten wil Gloucester pro beren door te dringen tot de hogere regionen in het Engelse voetbal. Blythe maakt er aanspraak op kinde ren door examens te hebben 'gesleept' en zenuwachtige automobilisten aan hun rijbewijs te hebben geholpen. Een kwestie van mysterieuze krachten De spelers van Gloucester zijn za terdag voor de eerste keer door de heer Blythe „getraind". Hij liet ze op het veld zitten, bracht ze in trance en op dramatische toon sprak hij ze vervolgens toe: „Wanneer jullie ont waakt, zullen jullie je geladen weten met energie. Deze zal je in staat stel len op je eigen command- in de hoog ste graad van bekwaamheid te spelen. Jullie zullen een grote eenheid vor men en Gloucester maken tot een over de gehele wereld gerespecteerde tegenstander. Het vonnis over EDO, het vorig jaar nog honkbalkampioen var Nederland, wordt voltrokken. WVHEDW legt de basis voor de sprekende overwinning met 104. Hier ziet men hoe slag Nuberg het eer ste honk bereikt. Kops (EDO) faalde in zijn poging om Nuberg int te tikken. Met gespreide armen geeft scheidsrechter Schotel „in" aan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Pool Branicki, die sedert een half jaar in ons land verblijft, heeft, door een overwinning in de laatste ronde op de Rotterdammer Sanders, de titel van open schaakkampioen van Nederland op zijn naam gebracht. Hij is hiermee de opvolger van Chr. P. van Weezei uit Amstelveen, die ditmaal niet van de par tij was. Branicki bleef in het te Doe- tinchem gespeelde toernooi ongeslagen. Hjj behaalde een score van 6 uit 7. Dat de beslissing in de laatste ronde zou vallen was niet verrassend. De twaalf spelers waren immers sterker dan de deelnemers in de voorafgaande jaren. De internationale meester Nico Cortlc- ver heeft vanaf het begin de leiding ge had. doch viel plotseling terug door een nederlaag tegen Branicki. Zijn achter stand, di etoen een half punt bedroeg, kon hij niet meer inlopen. De Pool liet geen steekje meer vallen. De uitslagen van de laatste ronde lui den: Sanders-Branicki 0-1, Cortlever-Ver- holt 1-0, Van der Tol-Langeweg 1-0, Van Donk-Jansen 1-0, ir. Scheffer-dr. Mul der >/,-'/>. De eindstand luidt: 1 Branicki 6 pt, 2 Cortlever 5'A pt, 3-4 ir. Van Donk en Langeweg beiden 4 pt, 5-6-7 Bredewout, Sanders cn Van der Tol ieder 3 'A pt, 8-9 Jansen en Verholt beiden 3 pt, 10 dr. Mulder 1\', pt, 11 ir. Scheffcr 2 pt, 12 Vink 1 'A pt. Dames-groep A: eindstand: 1 mevr. Timmer (i pt, 2 mevr. Van Aalst 5 pt, 3 mej. C. Bruinenberg 4 pt. B: 1 mcj. Broers 5y„ pt, 2-3 mevr. Beelaerts van Blokland en mevr. Van der Veen beiden 5 pt. Bij het concours-hippique, dat zaterdag te Koudum gehouden werd. heeft zich een tragische gebeurtenis voorgedaan. De heer D. van der Laan uit Scharn-egoutum bij Sneek werd tijdens een van de tuigpaar- dennummers onwel en overl-eed enkele ogenblikken later aan een hartverlam ming. Hij was 69 jaar. Van der Laan was vele jaren een bekend rijder van Friese tuigpaarden en op de concoursen hippique in het Noorden van hret land winnaar van vele prijzen. Ook won hij verschillende kampioenschappen. In de laatste tijd was hij hijzonder succesvol met de Friese mer rie Eke van de heer T. Maat te Rohel. De laatste atletiekinterlanc! van de Nederlandse herenploeg van dit jaar is ook de beste geweest. Weliswaar ver loren de oranjebroeken met 117-94 pun ten van een sterk Frans B-team maar op alle nummers is er hard en vinnig gevochten. De juryleden maten boven dien enige malen met de Franse slag. Jan Parlevliet namelijk, die op de 490 meter horden in 53,5 sec. het eerst over de finish ging, werd later gediskwalifi ceerd aangezien hij in plaats van over de horden er naast zou hebben gelopen. Kees Iioeh kreeg bij het kogelstoten een bittere pil te slikken. De jury verklaarde zijn laatste worp ongeldig, die hem op de eerste plaats zou hebben gebracht. Sommige Nederlanders kwamen tot knappe prestaties. Wim Essajas bijvoor beeld, die de 800 meter in 1 min. 50,9 sec. won, daarmee slechts 0,2 sec. boven het Nederlands record van Meindert Blankenstein bleef en tevens de 17-jarige Jan van Uden versloeg, dan een Henk Heida die voor het eerst in een landen- wedstrijd de 1500 meter liep en zege vierde in de zeer goede tijd van 3 min. 48.3 sec. Daardoor neemt hij nu met Meindert Blankenstein en achter Wim Slijkhuis, de tweede plaats op de Nederlandse ranglijst aller tijden in. De kleine Karenbeld die op de 400 meter tot zijn imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De 100 en 200 meter, en 800 meter en de 4 x 400 meter estafette zijn ongetwij feld de spectaculairste nummers ge. weest. Ondanks verwoede tegenstand van de Fransman Bernard Cahen zege vierde Hans Smit in 10.6 sec. over de 100 en 21.6 sec. over de 200 meter. De 800 meter was in meer dan één opzicht interessant. Wat zou Jan van Uden doen? Zou hij het Nederlands record verbeteren en zou de West-Indiër Wim Essajas zich met een rol op het tweede plan tevreden stellen? Direct na de start nam Jan van Uden de leiding, gevolgd door Claude Guil- hermou, Wim Essajas en Jean Wable. Na 400 meter in 55 sec. trok Guilhermou naar voren en Essajas, het gevaar be seffend ging mee, liep hem voorbij en zette op driehonderd meter voor de fi nish een aanval in die hem pas op 100 meter voor de eindstreep voor de zich hevig te weer stellende Van Uden bracht. In de prachtige tijd van 1 min. 50.9 sec. finishte hij als eerste. Vlak daarop gevolgd door Van Uden terwijl de Fran sen met grote achterstand binnenkwa men. De 25-,jarigc student in de biologie Henk Heida ging op de 1500 meter goed mee. Met nog driehonderd meter te lopen nestelde hij zich tussen de Fransen Bert Sitters beste verrichting kwam (49 seC.) en Piet Hamer, die zorgde dat Nederland nu twee kogelslingeraars boven de 50 meter heeft, toonden aan dat na de nederlagen tegen België, die bij de zeslandenwed- strjjd te Duisburg en die tegen de Engel se ploeg, er ditmaal anders moest wor den gestreden: met volle overgave en zonder beduchtzaamheid voor de tegen standers. De Fransen wonnen twaalf nummers, waarvan er zes voor hen in een dubbele zege eindigden, terwijl onze landgenoten acht maal de sterksten bleken. Op de 110 meter horden gingen zelfs Eef Ka merbeek en Peter Nederhand, en op de 800 meter Essajas en Jan van Uden als eerste en tweede door de finish. Gerard Vervoort en Gauthicr. De gehele Nederlandse ploeg veerde van de tri bunes toen Heida zijn definitieve aan val inzette. Met nog tweehonderd meter voor de boeg zag men dat hij wilde wachten tot het laatste rechte eind. Toen spoot hij weg en op dit laatste stuk liet hij Vervoort 3,2 sec. achter zich. Een prestatie van formaat, wan neer men bedenkt dat dit zijn eerste officiële 1500 meter was. Knappe sprong van Vissser Henk Visser had er zin in. De lange Amsterdammer, die dinsdag weer naar Amerika vertrekt, om daar zijn studies voort te zetten, sprong slechts driemaal: 7.44 m bij de êerste, 7.34 m bjj de twee de en 7.70 meter bij de derde poging. Kees Koch was de enige bij het discus werpen die boven de vijftig meter kwam. Zelfs viermaal, waarvan de beste 51.15 m was. (Van onze honkbalmedewerker) De vereniging HCK heeft een bijzon der moeilijk honkbal-weekeinde achter de rug. Zowel van haar eerste als van het re serveteam werden sportieve plichten ge- eist. Aan beide is voldaan. IICK hielp met een zege op ABC UVV aan pro motie naar de honkbalhoofdklasse. HCK 2 was de rechter over TIW. Door met 65 te winnen moest deze bekende Am sterdamse club degraderen naar de tweede klasse. EDO had de kans om hoofdklasser te blijven in eigen hand. De landskampioenen van 1958 konden echter WVHEDW niet weerstaan, en de nederlaag met 10t betekende het ein de van het hoofdklasserschap. EHS, Sparta en VVGA wonnen alle met vijf runs. EHS met 50 van Schoten, Spar ta met 54 van IIHC en VVGA met 5—3 van O VVO. 30 voor, dat was de stand, voor een goed spelend EDO, toen WVHEDW voor de zesde maal ging proberen, hier enige wijziging in te brengen. De vijf voorgaande slagbeurten was het niet gelukt. Knap werperswerk van Dobi Peters, en goed sluitend veldwerk, wa ren de grootste hinderpalen, op de weg naar succes. De 30 welke EDO had opgebouwd, was niet geflatteerd. EDO had beslist het beste van het spel. Niets wees erop, dat die zesde WV HEDW-slagbeurt, een volkomen onder gang van de Haarlemmers zou worden. Van Dijk joeg de bal op de juiste wijze het veld in. Dit kon EDO niet bepaald verontrusten. Toen echter daarna een hele serie korte tikken, niét op de juiste wijze behandeld werden, en ook Nuberg een honkslag weggaf, en op de tribunes herhaaldelijk gejuich opsteeg als er weer een Amsterdammer over de thuisplaat gleed, begon het er toch voor EDO somber uit te zien. Nadat het stof, door deze explosie wat was onge trokken, en liet scorebord weer zicht baar werd, bleek WVHEDW de achter worp van Brands, die probeerde Ur- banus vier wijd te geven, bracht 1—0 op het scorebord. Een goede tik van Kruys en veldfouton brachten de stand op 30. Toen VVGA voor de achtste maai aan slag ging was deze stand nog zo. Nadat echter de derde man was uit geschakeld, bleek ook de stand enige wijziging te hebben ondergaan. De 30 had plaats gemaakt, voor 53 in het voordeel van VVGA. Walker, Ruud Kok, Boers en Brands, hadden met slagwerk, en enkele slippen in het OVVO-veid van de gelegenheid gebruik gemaakt te scoren. Brands gaf in de laatste OVVO-slagbeurt, geen kansen meer weg. Sparta, behaalde ook al een vreemde zege. Met Fabrie bij Sparta op de plaat, had HHC het beste van bet spel. Wim Vrenegoor joeg weer tweemaal de bal, ongrijpbaar voor de spelers het veld in. Het was niet verwonder lijk. dat HHC met 40 voor kwam te staan. In de laatste Sparta slagbeurt, was de stand 42 in het voordeel van HHC. Twee vrije lopen echter welke Jan Smidt weggaf, werden de oorzaak van de moeilijkheden, welke toen ont stonden. Onzuivere aangooien, kort slagwerk, en enkele onzekere beslissin gen van de leiding, leverden Sparta, niet geheel verdiend, drie runs op, waar door de Rotterdammers met 54 won nen. UVV, dat zaterdag al promoveerde, door de zege van HCK op concurrent ABC, liet zondag zien, dat het ook op eigen kracht kampioen had geworden. Twee vrjje lopen plus een homerun van Eigen in de eerste inning brachten UVV op 30. Ajax zette toen een offen sief in, waaraan werd deelgenomen door v. 't Hof, Herre Kok en Neefjes, die met feilloze honkslagen in de vierde inning de stand nivelleerden 33. Het waren Staller en Van 't Hof die met honkslagen Ajax zelfs de lei ding bezorgden. Het moest 5—3 woi-den, eer UVV een beetje aan honkballen De 19-jarige Engelse motorrenner Mike Haiiwood heeft op het Drundrod- circuit de race in de 125 cc-klasse ge wonnen van de Grote Prijs van Ulster. Voor 90.000 toeschouwers slaagde de favoriet voor de overwinning, de Rho- desiër Hocking, er lange tijd in bij te Hijven, maar tenslotte moest hij Haii wood laten gaan. De Brit John Surtees, die zowel in de 350 ais dc 500 cc-klasse reeds zeker is van het wereldkampioenschap, zege vierde ook nu in de 350 cc-klasse. Dade lijk na de start nam hij de leiding om die niet meer af te staan. Na zijn overwinning bracht hij ook de race van de zware motoren op zijn naam. Opnieuw was de Brit ongenaak baar voor zijn rivalen. Zelfs Bob Mcln- tyre, de ervaren Schotse rijder, die de laatste tijd alleen nog in Groot-Brittan nië in wedstrijden uitkomt, slaagde er niet in de wereldkampioen op korte af stand te blijven volgen. Hoe groot de overmacht van Surtees dit jaar is, blijkt uit het feit. dat de elf races die dit seizoen tellen voor de competities om de wereldkampioenschappen in de 350 en 500 cc-klasse alle eindigden in overwinningen voor de Londenaar. Gary Hoeking nam later revanche voor zijn nederlaag tegen Mike Hail- wood in de 125 cc-klasse. Bij de kwart- liters behaalde hij een overtuigende zege op zijn grote rivaal. Bijna een halve minuut voor de Brit ging Hocking ever de eindstreep. De dames-interland Frankrijk-Neder land, die in het knusse, maar tech nisch minder gunstige stadion te Ver dun werd gehouden, eindigde in een zwaarbevochten, maar stellig verdien de overwinning voor onze dames: 55-51. Het begin was overigens deprimerend door het te elfder ure uitvallen van Willy Bakkcr-Cysouw op de 80 meter horden en enkele incidenten bij het kogelstoten en verspringen, waarvan Corrie van Wijk en Wemmy Spieren- burg-SchoItmeyer het slachtoffer wer den. Het volgende nummer, de 200 meter, waarop Henry in 24,7 sec het Franse record verbeterde, bracht ons ondanks do fraaie tweede plaats van Ine Ter- laak-Spijk en de derde van Nannie Haase weer een punt verder achterop, maar toen kwam de fantastische 800 meter van Gerda Kraan tegen de Fran se recordhoudster Gouilli,eux. Gerda nam reeds na 100 meter de leiding, liep de eerste 400 meter in de zeer snelle tijd van 61 sec en finishte niet grote voorsprong in de Nederland se recordtijd van 2 min. 9,8 sec., een prestatie die internationaal hoog geno teerd zal staan. Willy Knaap verzeker de zich van de derde plaats en bracht daarmee de stand op 33-33 punten. Gesterkt door dit resultaat begon de Locs Boling kwam Nederland aan de leiding met 40-37 punten. Met nog twee nummers voor de boeg, het speerwerpen en de 4 x 100 meter, stonden onze kansen niet hoog geno teerd. Had niet onlangs Suzanne Ca- thiard het Franse record speerwerpen op 44,39 meter gebracht? Welnu, onze speerwerpsters zijn erin geslaagd de overwinning uit het vuur te slepen. Met een magistrale worp van 46.16 meter verbeterde Willy van Montfoort haar eigen Nederlandse record met 20 cm. en toen ook Gré Versterre met een worp van 41.39 meter uit de bus kwam, was het verzet gebroken. Met slechts de 4 x 100 meter voor dc boeg en de stand 53-46 in het voordeel van de Nederlandse ploeg, kon ons niets meer gebeuren. Toch werd deze 4 x 100 meter een der hoogtepunten van het programma. Een geladen Wemmy Spierenburg loonde zich op dc eerste 100 meter de evenknie van Picado, die het nummer 100 meter had gewonnen. Nannie Haase verloor geen meter op Fluchot, terwijl ook Ine Terlaak-Spjjk tegen Henry geen duimbreed prijs gaf. Jammer ge noeg was de laatste wissel met Jóke Bijlèveld niet feilloos. Ofschoon ook Joke een prachtige race lie]), kon zij niet verhinderen, dat Capdeville net opmars van onze ploeg. Corrie van den een tiende seconde eerder eindigde: Bosch won het discuswerpen met 45.63 46,5 sec. voor Frankrijk, 46,6 sec. voor meter en dank zij een derde plaats van I Nederland. gescoord. Deze elf stuks in twee slag beurten werden Ajax' vonnis. 14-5 stond ook na afloop nog op het score bord. stand tot een voorsprong (7—3) te heb- ging denken. Toen dat gebeurde was ben omgezet. EDO probeerde in de Ajax nergens meer. In de zevende voorlaaste slagbeurt, met inzet van alle werden drie, en in de achtste acht runs krachten, deze stand nog te wijzigen. Het was echter velder Góosen die met twee, fantastische vangballén EDO het score beletten, en beperkte tot een run 74. WVHEDW kon zich op het wer pen van De Nieuwe, die Peters op de plaat had vervangen, zeker stellen. Het kreeg nog drie spelers over de thuis plaat en maakte er 104 van. Hierna was het vuur bij EDO uitgeblust. On getwijfeld zullen de Rood Zwarten het volgend seizoen in de eerste klasse hoge ogen gooien, want een uitgesprokén zwakke ploeg hebben zij niet. Beidschaf de grote man Herman Beidschat was de grote man in de wedstrijd SchotenEHS, waarbij niets op het spel stond, dan alleen de eer. Schoten heeft geen enkele kans gekregen, deze klassewerper ook maar een honkslag af te dwingen. No hit werd het schitterende resultaat voor deze 19-jarige. Hjj legde Schoten geheel aan banden, door niet minder dan acht tien tegenstanders, voor drie slag, als persoonlijk slachtoffer te eisen. Slechts twee vrije lopen, echter zonder gevaar, waren de enige schoonheidsfoutjes. Aan slag verdiende EHS op de Schoten werper Sauer twee runs door zuiver slagwerk van v. Esveld, Schuitemaker en Oosterbaan in de derde inning. Er werden daarna nog drie runs gescoord, maar dat waren cadeautjesj welke tweede honkman Kuykhoven schonk. De 50 zege was echter volkomen ver diend. OVVO begon tegen VVGA goed. Een honkslag van Rietbergen, en een wilde Tijdens atletiekwedstrijden in het Zuid- Zweedse plaatsje Vaexjoe is Dan Waern er op de 1000 meter niet in geslaagd zijn we reldrecord te verbeteren. In een felle race met de Engelse Europese kampioen Brian Hewson kwam de Zweed tot 2 min. 18.2 sec. en daarmee bleef hij juist 0.1 sec. boven het record dat op 2 min. 18.1 sec. staat. Blauw Wit. met de 45-jarige Cor Wil- ders op de plaat, beeft door een krappe zege op Kennemerland, de laatste kans gegrepen, om via een beslissingswed strijd, een poging te wagen, eerste klasser te blijven. Hans Winter kreeg niet de steun van zijn velders, waar hij recht op had. Zo ging niet alleen een voorsprong (2—1) verloren, maar ook de kans op een gelijk spel. De standen zijn: Hoofdklasse: EHS 1.4—26 Schoten 13—18 Snarta 1314 VVGA 13—14 HHC 14—12 OVVO 13—11 WVHEDW 12— 7 EDO 13— 4 Eerste klasse UW 14—23 ABC 14—20 De Volew. 1417 HCK 13—15 Ajax 14—12 SC Haarlem 14-11 Kennemerl. 14— 5 Blauw Wit 135 (Van onze cricketmedewerker) In de sterke eerste klasse A van de cricketcompetitie heeft het Haarlemse Rood Wit, dat met zes invallers in het veld verscheen, zich oppermachtig getoond tegen het Haagse Quick. De hoge score van Rood Wit was voor namelijk het werk van Ter Haar, die een fraaie century in de boeken bracht, terwijl hij zijn bat door de hele inning» droeg. Verrassend was de overwinning van VRA, dat na tien nederlagen in successie, tegen Hermes DVS eindelijk succes had. ACC had niets in te bren gen tegen VOC!, dat in Amstelveen voor een grote score zorgde. Door het machtige fielden en dc geenszins dodelijke aanval van Quick had Rood Wit weinig moeite een fraai totaal op te bouwen van 206 voor het verlies van zeven wickets. De be langrijkste figuur in de innings der Spaarnestedelingen was Ter Haar, die met 109 not out bleef. Dat hij op 12 door Quick een vangkans gaf die ge mist werd, doet aan de prestatie weinig af. C. J. de Ruig (42) en Pliester (28) hadden eveneens een goed aandeel in het hoge totaal. Bij de gastheren waren Rambaldo (3 voor 30) en Bosman (4 voor 79), de enigen, die met de bal succes hadden. Op 5 hadden de Hanenburgers reeds twee wickets verspeeld. De 15-jarige Kramer (23), Marseille (20) en Van Eek (17) lieten goed batten zien. Het beste kwam echter van Poolman, die met een stijlvolle 65 topscorer werd. Een kwartier voor tijd hadden de Haan tjes de innings erop zitten. Leyer (3 voor 15), Luining (3 voor 36), Venker (3 voor 42) en Pliester (2 voor 38) deden in de aanval prima werk. Ook Ter Haar, die na de thee de plaats van De .Nijs achter het wicket innam en twee slachtoffers maakte, kon op goed fielden terugzien. Aanvoerder Sieb Mulder van VRA stuurde Hermes DVS na een gewonnen toss het veld in. .Op 2 zat de reserve Pasmooy weer aan de kant, doch Fischer (25) cn Peereboom (30) boden de Hermes DVS-aanvai, die in het be gin niet bijzonder gevaarlijk was, goed het hoofd. In vlot tempo verschenen de runs op het bord. Op 52 ging Peere boom na een goede 30 op Tettelaar l.b.w., 14 runs later gevolgd door Fischer, die door Noordijk gebowled werd. Van Nierop en Jansen Schöonho- gen (16) hielden tot de lunch stand, waarna Van Meurs, die voor de tweede maal zeer gevaarlijk bowlde, de VRA- vvickets in vlot tempo opruimde. Tette laar (3 voor 22) verrichtte met de bal eveneens uitstekend werk. Op 115 was het met de innings van VRA bekeken, hetgeen voornamelijk te danken was (1 voor 23) en Baris (1 voor 20) na men de resterende wickets voor hun rekening. De innings van Hermes DVS ver liep voorspoedig, daar Stolk (16) en Van der Ende (31) voor een thee stand van 2 voor 50 zorgden. Na de hervatting bracht Peereboom, die voortreffelijk bowlde en 6 voor 45 nam, een volkomen ommekeer te weeg. Hille (12) en Tettelaar (15) wa ren de enigen, die zich nog verzet ten. doch daar de staart volkomen faalde, was op 99 de zege voor VRA een feit. Fischer (3 voor 29) had naast Peereboom goede bowlingcij- fers. ACC bleek niet in staat op de bats- Iieden van VOC enige indruk te ma ken. Hans van Weelde (54) en Dob- binga (58) zorgden voor een fraaie ope ningsstand van 97. Nadat Van Weelde run out geslagen was, vielen even snel enige wickets, doch Wally van Weelde, goed gesteund door Trijzelaar, kon in snel tempo het totaal opvoeren, totdat op 200 voor 6 gesloten werd. Wally van Weelde bleef na een magis trale 51 not out. Wim van der Hurk (1 voor 29). Bregman (1 voor 37), Henk van Weelde (2 voor 65) en Van Soomeren (1 voor 29), Bregman (1 voor 37), Henk van Weelde (2 voor 65) en Van Soomeren (1 voor 48) deelden de wickets. VOC beschikte in de aanval over een felheid, die ACC node miste. Terwiel (2 voor 31), Hans Madsen (2 voor 16), Lochmann van Bennekom (3 voor 34) en Huising (2 voor 1) maakten, dat ACC niet boven de 99 uitkwam. De Baare (27), Feldmann (10), Bregman (10) en Wim van der Hurk (20) boden nog enig verzet, doch de overige bats- lieden faalden volkomen Eerste klasse B Eerste klasse B; PW-VVV gewonnen door PW met 64 runs en 5 wickets. PW scoorde 125 voor vjjf wickets. VVV scoorde 61 all out. Het eindklassement van een in Kopenha gen gehouden wedstrijd voor Finnjollen om de Finn Gold Cup, luidt: 1. Pai.l Elvstroem (Den.) met Bes 2: 2. André Nehs (Belg i met. Fiston: 3. Pierre Pcullaln Fr i met Fa- revel; 6. Hans Sleeswijk (Ned.) met Finding- 12, Leo Gerhards (Nee. met Firebird: 1«' teigeen vuornameUjK te nameen was wim Maarse (Ned.) met fiaum Koopnians aan Van Meurs (4 voor 41). Noordwjjk werd 37e; Leverland 43«.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6