Daablad voor Schiedam en omstreken Komplat tegen bewind van Castro verijdeld Dominicaanse radio meldt dood van Cubaanse premier IJmuidens jongeman tekent voor Vreemdelingenlegioen Geredde in bemanning Vlissingen begroet Bange ogenblikken aan boord en zeven uur in sloep op de Noordzee Auto in Utrechtse singel wm m Behouden op weg naar huis ONRUST IN HAVANA STIJGT Ministerdaagt tegenstander tot duel uit Geronseld tijdens NA DE ONDERGANG VAN DE SCH. 37 Het weer. Twee jeugdige gasten aan boord SRm verblijf in Oran Twee van de drie inzittende dames kwamen om het leven Noodweer woedt met stortregens en blikseminslag Dagboeken van Hinnnler ontdekt fSiS» K DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 In Argentinië Koningin uit Italië teruggekeerd NIET NAAR SCHIP TERUGGEKEERD Buienactiviteit Wisselvallig en koel Aan zee Het weer in Europa A.s. vrijdag geen vastendag Vrij scherpe koersdaling in Wall Street zuidelijke charme zakelijke zuinigheid vqnof I 479CU Her ter naar Chili Nieuwe Amerikaanse minister van handel Ondergang Syrische G.P. voorspeld Onder omvallende trekker gedood Over geheel Europa Geruchten om Boudewijn en Marie-Thérèse In Toplitzmeer en nieuwe schiedamscne courant Lift" De Dominicaanse radio heeft giste ren volgens Reuter haar gewone uitzen ding onderbroken om te melden dat vol gens de Dominicaanse nieuwsdiensten de Cubaanse minister-president, Fidel Cas tro, is overleden en dat de Cubaanse stad Santiago in handen van de revolu tionairen is. „Leve Cuba, leve de vrije Cubanen", zo voegde de zender eraan toe. Een woordvoerder van het paleis van de Cubaanse president heeft te Ha vana meegedeeld, dat het bericht van de Dominicaanse radio geheel onge grond is. Intussen verneemt Reuter uit betrouwbare bron, dat de regering van Fidel Castro een samenzwering tegen het regime heeft verijdeld. In officiële kringen werd verklaard dat „noch de re volutie noch het land in gevaar is". Men meent dat 'het tijdstip voor de samenzwering nauw samenhangt met het begin van de conferentie van Ame- De Argentijnse minister van lucht vaart, Ramon A. Abrahim, heeft van daag een politieke tegenstander uitge daagd tot een duel. aldus meldt Uni ted Press International. De minister heeft vandaag zijn secondanten naar die van dr. Silenzi Stagni, het hoofd Van de nationalistische partij, gezon den, die hem ervan beschuldigd heeft de Aerolineas Argentina.? te pogen te elimineren. Deze beschuldiging is in een open brief in een plaatselijk blad geuit. Stagni betoogt in deze brief dat Abrahim aandeelhouder is in een par ticuliere luchtvaartmaatschappij, de frans-Continental. In de open brief, Vaaxin ook de naam van de minister van economische zaken, Alvaro Alsoga- ray, wordt genoemd, verklaart Stagni dat de Argentijnse luchtvaartmaat schappij noch de minister van lucht vaart, noch de minister van econo mische zaken, aangaat. De datum van het duel is nog niet bekendgemaakt. rikaanse ministers van buitenlandse za ken in Santiago (Chili) teneinde te doen blijken dat in het Caraïbische gebied spanning heerst. Een woordvoerder van de Cubaanse ambassade in Santiago heeft overi gens bekendgemaakt, dat Fidel Cas tro niet naar de Chileense hoofdstad komt voor do conferentie van minis ters van buitenlandse zaken van de Amerikaanse landen. Een der andere leiders van de „beweging van de 26e juli", Armando Sharp, zal namens Cuba de conferentie bijwonen. Geruchten over onrust deden ook gis teren de ronde in Havana, maar het was rustig in de stad. De regering blijft het stilzwijgen in acht nemen over de berichten inzake een inval op het eiland Pines. In ambtelijke kringen wil men ook geen commentaar geven over berichten over grootscheepse arresta ties van vijanden van het regime van Castro. Volgens onofficiële schattingen zijn er in het weekeinde 200 tot 1000 men sen gearresteerd. Het dagblad „Revolu- cion" dat dikwijls de mening van de re gering geeft, meldde gisteren, dat in 48 uur tijds misschien meer dan 1000 mensen in hechtenis zijn genomen in verband met „de tegenrevolutionaire sa menzwering". Onder de gearresteerden zijn volgens het blad verscheidene grootgrondbezitters. Koningin Juliana en prinses Irene zijn maandagavond per vliegtuig uit Napels in Nederland teruggekeerd. Het toestel heeft de vlucht Napels-Soester- berg zonder tussenlanding gemaakt. Prins Bernhard wordt vandaag op paleis Soestdijk verwacht. Prinses Bea trix zal, zoals is gemeld, nog enige da gen in Florence verblijven. De opvarenden van Scheveningse vissersvaartuig Gecrtruida Jacoba gefotografeerd aan boord van die hen naar de vaste wal bracht. loodsboot, Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer. Met af en toe regen. Zwakke tot matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Zon: 5.17—20.12. Maan: 14.45—00.00 In Hoek van Holland bracht een bui 35 mm regen, en er kwam een wind stoot van 26 meter per seconde bij voor, de buien volgde een regenzone die vanmorgen langzaam van zuid naar hoord over ons land trok. Met zuidwes telijke winden stroomde koelere lucht van oceanische oorsprong binnen. De Regenzone wordt gevolgd door een ge bied met opklaringen, naar omdat een storing in de hogere luchtlagen die van morgen boven Zuid-Engeland en West- frankrijk lag nog ons land zal pas- Seren, moeten ook enkele buien worden Verwacht. Het blijft dus wisselvallig en koel weer. Een regenfront trekt langzaam naar bot noorden en wordt gevolgd door op klaringen. Morgen overwegend droog biet zonnige perioden en op slechts enkele plaatsen nog een bui. Matige tijdelijk krachtige wind uit zuidweste lijke richting. Temperaturen in de mid- bag 21-23 gr. C. Vooruitzichten: wisselvallig strand heer, maar ook perioden van zonne schijn. Station Weer $en Helder JPenburg vlissingen keicte 5,6 Bilt £»ente fjndhoven max. min. neersl temp. temp afgel gisteren geheel regen regen regen regen regen ^-Muuuven regen ifl gb.-Limburg regen jDsinkt zwaar jftpckholm i' Osio °Penhagen £°nden gmsterdam frussel Luxemburg ÏJenen ïïusbrück Jb>me jjadrid ■Aallorca i^ssabon Belgrado bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. geheel bew. regen geheel bew. regen half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. half bew. motregen regen onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. 25 28 27 28 29 30 29 28 20 23 26 25 22 28 27 27 22 27 29 28 28 25 28 29 27 18 18 17 17 18 17 17 16 6 9 14 17 15 18 16 16 20 18 13 11 11 19 14 25 21 14 19 14 19 24 UUI 3 16 1 0.1 2 2 17 26 0 O 0 0 4 7 17 0.2 1 0 25 8 9 0 0.2 0 0.2 0 0 0 Nadat de zestien geredden in Vlissingen aan land waren gestapt wachtte hen een hartelijke verwelkoming van hun familieleden. De Paus heeft met het oog op bijzon dere omstandigheden alle gelovigen ge dispenseerd van hun plicht tot vasten op vrijdag, 14 augustus, vigilie van Maria Tenhemelopneming, aldus meldt het K.N.P. Deze dispensatie ontslaat dus niet, zo merkt het K.N.P. op, van de plicht tot onthouding van vlees en jus uit vlees. De mening, dat de komende wederzijdse bezoeken van Khroesjtsjev en Eisen- 1 wer er toe zouden kunnen leiden, dat d- Amerikaanse defensieorders vermin derd worden, veroorzaakte maandag op de New Yorkse effectenbeurs een ver dere koersdaling. Er werden vele koers verliezen van 2 dollar of meer geno teerd. In enkel i evallen met name bij dt elektronische fondsen liepen de koersverliezen tot zeven dollar. Advertentie De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, is naar Santiago in Chili vertrokken om de V.S. te ver tegenwoordigen op de inter-Amerikaan- se bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken. De vergadering, waar aan 21 landen deelnemen, begint mor gen. Er zal o.m. gesproken worden over de spanningen in het Caraïbische ge bied. De nieuwe Amerikaanse minister van handel, Frederick H. Mueller, is gis teren op het Witte Huis, in tegenwoor digheid van president Eisenhower, beëdigd. De Senaat heeft Muellers be noeming zonder bezwaar goedgekeurd. De eerder door Eisenhower voorgedra gen kandidaat voor de functie, de vroe gere voorzitter van de commissie voor atoomenergie Strauss, is door de Se naat niet aanvaard. Mueller was reeds onderminister van handel. Vijftien voormalige leden van de com munistische partjj in Syrië hebben vol gens Reuter verklaard, dat de partij onvermijdelijk zal ineenstorten, aange zien meer dan 80 procent van de leden het niet eens is met de leiding en de ideologie. De vijftien noemden op een persconferentie in Damascus het com- (Van onze correspondent) De bemanning van de Scheveningse logger Geertruida Jacoba, de Sch. 37, is maandagavond zes uur behouden en wel in Vlissingen aangekomen. De vis sersboot is, zoals wij gisteren in een groot deel van ons blad meldden, na een explosie op de Noordzee ten onder gegaan. Op het Roeiershooid in Vlis singen hadden zich maandag in de na middag een groepje familieleden en vele duizenden belangstellenden ver enigd om de binnenkomst gade te slaan van het Duitse vrachtschip Ra- benfels, dat de geredden aan boord had. Omstreeks half zes verscheen het Duitse vrachtschip op de rede, waar na de loodsboot het tegemoet voer. En een half uiir later konden schipper Leendert Rog en stuurman Adriaan Zoutenbier hun vrouwen omarmen. Bij de geredden waren ook de veertienjarige Adriaan, zoontje van stuurman Adriaan Zoutenbier, en de tienjarige Tineke Rog, dochtertje van de schipper. Zij maakten een vakantiereisje mee aan boord. Het was hun eerste zeereisje. Yit; u-et relaas van de schipbreuk, dat schipper Rog deed, kwam vast te staan, dat er aan boord van de Geer truida Jacoba in de nacht van zondag op maandag wel enkele benauwde ogenblikken zijn beleefd. Rond twee uur in de morgen meldde monteur Jan uur mond, dat de motor was afgesla gen. Een kort. onderzoek volgde. Alles bleek normaal en even later sloeg de motor weer aan. Schipper Rog en vuurmond gingen weer naar „boven" maar nauwelijks waren zij aan dek of feA.aaverende explosie volgde. Onmid- aeuyk stroomde het water het schip binnen. De manschappen werden ge- P°ra en de kinderen gewekt en onder S,e, h°ede van volwassenen gesteld. Even later werd de sloep gestreken, tevoren hadden de mannen nog vuur- PP afgeschoten en hadden ze alle strozakken, die aan boord waren, in brand gestoken. Maar ondanks deze vlammen passeerde er op een afstand van drie^jnyi een schip, dat taal noch tenen gaf. Andere schepen voeren ech ter snel ter assistentie naderbij, gealarmeerd door de radioseinen, die schipper Rog had kunnen geven. Er waren vrij veel schepen in de omge ving. De zee was kalm. Toch duurde het tot rond negen uur maandagmorgen voor twee schepen op de plaats van het onheü, een dertig mijl uit de kust bij Den Helder, ver schenen. Maar toen hadden de Sche- venmgers het ook voor het kiezen: of de Noor die naar Texel voer of de Rabenfeis, die naar Antwerpen op weg was. Zij kozen de Rabenfeis, omdat zij meenden uit Vlissingen sneller thuis te kunnen zijn. Intussen was de uit 1916 stammende Geertruida Jacoba met aan boord 461 kantje- ter waarde van rond 30.000 gulden in de golven ver dwenen. De trieste thuisreis kon be ginnen. Zestien uur na de scheeps ramp volgde in Vlissingen de thuis komst voor schipper Rog eii zijn man nen, onder wie een van de jongste op varenden, de veertienjarige Van der Kruk. Het ziet er naar uit. dat de 18-jarige koksmaat J. van Raamt uit IJmuiden zich in een wespennest heeft gestoken. Hij schijnt namelijk te hebben getekend voor het Franse vreemdelingenlegioen en zoals de zaken er nu voorstaan heeft de jongeman weinig kans zich uit het aangegeven dienstverband los te ma ken. Op 26 juli van dit jaar is hij in gezel schap van de 22-ja.rige J. Klaas en Bos uit Amsterdam in de Algerijnse haven Oran gaan passagieren. In de avond uren zouden de beide jongelui weer aan boord van hun schip, de Hector van de KNSM, terugkeren. Toen dit niet het geval was is de Hector de daaropvol gende maandag de thuisreis begonnen. De kapitein stuurde een telegram naar zijn maatschappij, waarin hij mededeel de, dat de twee jongelui gedeserteerd waren. De KNSM heeft vervolgens het Nederlandse vice-consulaat en haar agent in Oran ingeschakeld om te we ten te komen wat er precies aan de hand was. Na een tweetal telegrammen kwam er bericht binnen, dat de twee jongelui in goede gezondheid verkeer den. Een dag later bereikte de KNSM een luchtpostbrief van de ageht waarin deze vertelde, dat de twee jonge zeelui voor het vreemdelingenlegioen hadden getekend. Dit was hem gebleken, nadat hij een onderzoek naar de verblijfplaats van Klaas en Bos en Van Raamt had in gesteld. De zaak schijnt zich ais volgt te heb ben toegedragen. De twee jongens zijn die zondagavond, 26 juli, niet naar hun schip teruggekeerd. Dit is des maan dags vertrokken zonder dat de jongelui zich hadden gemeld. Nadat zij zich bij de agent hadden gemeld, zijn zij ver moedelijk in handen van een ronse laar van het legioen gevallen, die niet veel moeite gehad zal hebben de zonder middelen van bestaan verkerende jon gens aan te werven. Het bericht, dat haar zoon deze stap heeft gedaan, heeft de moeder Van Raamt, die aan de Lierstraat in IJmui den woont met ontsteltenis vervuld. Zij kan zich niet indenken, dat haar jongen zo iets onbezonnens heeft gedaan. Toen de Hector zes weken geleden voor deze reis naar Noord-Afrika vertrok, zo ver telde zij, nam mijn zoon alleen maar de meest noodzakelijke kledingstukken mee, omdat het maar een korte reis zou zijn. Van een avontuurlijke geest Maandagmorgen is in^Zaltbommel de 36-jarige E. van Wijgerden onder zijn trekker gekomen en gedood. Hij reed bij de Waalstoep in Hurwenen, toen hij door nog niet opgehelderde oorzaak van de weg afraakte en van de dijk stortte. Maandagmiddag is aan de Rijnkade naby het VVV bureau in Utrecht ,een auto met drie inzittende dames te wa ter geraakt. De chauffeuse, de 4G-jarige mevrouw J. E. Furnée-Honig, en haar moeder, de 75-jarige mevrouw W. Ho- nig-van der Pies, beiden uit 's-Graven- hage, kwamen hierbij om het leven. Slechts één van de drie inzittenden, de 21-jarige dochter van de chauffeuse, mejuffrouw C. Furnée, kon zich via de voorruit van de ondergedompelde wa gen door een sprong in het water red den. Zij werd opgepikt door een juist passerende rondvaartboot. Hoewel twee politiemannen onmid dellijk te water sprongen en trachtten de ruiten van de auto met een staaf te breken om de twee inzittende dames te redden, mocht de toegeschoten hulp niet baten. Toen na ongeveer tien mi nuten de verongelukte auto door een takelwagen van de brandweer was op gehaald, bleken de levensgeesten van de beide dames reeds geweken. De oorzaak van het tragisch ongeval moet vermoedelijk worden gezocht in het feit, dat de chauffeuse bij het in beweging brengen van haar wagen vooruit is gereden in plaats van achter uit. heeft zij nooit iets kunnen merken. Hij studeerde hard om zijn koksdiploma te halen en ging zelden of nooit uit. De Velser recherche, die het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft inge schakeld om alsnog een poging te doen om Van Raamt te kunnen doen terug keren is hierover tamelijk sceptisch ge stemd. Voor de Franse wet is Van Raamt militair meerderjarig en alleen als hij zijn opleding in Frankrijk zou ontvangen, bestaat er een minimale kans. dat hij naar huis kan terugkeren. Ook als hij lichamelijk ongeschikt wordt geacht, is er een mogelijkheid om de dans te ontspringen. In verschillende Europese landen heeft het gisteren hevig gestormd, al dus melden Reuter en AFP. In Zwit serland was de storm oorzaak van de dood van zes mensen. De windkracht was op sommige plaatsen 33 meter per seconde. De temperatuur daalde in en kele minuten ca. tien graden. Aan de zuidkust van Engeland heeft het zeer zwaar geregend. In Newquay. Cornwall, viel in een uur tijd zeventig millimeter. In het gebied van Milaan en Turijn vielen hagelstenen zo groot als sinaas appelen. De Milaan-Amsterdam-ex- pres had een half uur vertraging door blikseminslag. De schade was gering. In vele delen van Zuid. en Midden- Frankrijk heeft de storm zware schade aan de oogsten en gebouwen aange richt. In vele delen van West-Duitsland zijn onweersbuien voorgekomen. Op het meer van Constanz waren er een-meter- hoge golven. Volgens de waterpolitie zijn 21 roeiers en zeilers gered. In Wangen in Allgau is een circus tent omgewaaid. In Karlsruhe is de spits van een kerk toren afgebroken. Brokstukken kwamen terecht ^op een bus met toeristen uit Wenen. De chauffeur en zijn assistent werden ernstig gewond. In de Achterhoek Tijdens het zware noodweer, dat maandagavond boven de Achterhoek heeft gewoed, zijn verscheidene koren bulten door de bliksem getroffen. In de buurtschap Varsel. gemeente Hen gelo (Gid.) gingen er twee in vlammen op. In Hummelo en Keppel ging een grote landbouwschuur in vlammen op. Hierbij ging een partij gedorst en on- gedorst graan verloren. In Brummen Ook Brummen beleefde maandag avond een zeer zwaar onweer. De villa van de familie Van Deventer aan de Meidoornlaan werd door het hemelvuur getroffen en brandde vrijwel geheel uit. Vele huizen raakten door blikseminslag zonder licht. De telefoon bij de storings dienst van de elektriciteitsmaatschappij stond niet stil. Boerderij in Schayk getroffen In de gemeente Schayk werd maan dagavond de kapitale boerderij, be woond door de weduwe M. Spanjers en haar vier kinderen, door de bliksem ge troffen. De boerderij met inboedel en oogst ging geheel verloren. Prins Xavier van Bourbon-Parma, J van de 25-jarige prinses Marie- Uierèse, wier naam. volgens Reuter, herhaaldelijk is genoemd in verband met huwelijksplannen van koning Bou- dewyn, heeft gisteren meegedeeld dat zijn dochter per auto naar de Rivièra is vertrokken. Koning Boudewijn van België is zon dagmiddag naar Hyères nabij Toulon gereisd voor een vakantie in het Franse departement Var, waarvan Toulon de hoofdstad is. De Bourbon-Parma's wo- munisme een nieuw soort imperialisme. 1 nen in Bourges Midden-Frankrijk. Het Hamburgse tijdschrift Der Stern heeft volgens Reuter bekendgemaakt, dat gisteren in het Toplitzmeer in Oos tenrijk persoonlijke documenten, dag boeken, passen en andere identiteitspa pieren van Himmler zijn teruggevon den. Ook heeft men nog meer valse En gelse bankbiljetten opgehaald. Het geld en de papieren, die zich in kofl'ers be vonden, zijn niet behulp van een tele visiecamera op een diepte van circa 80 meter ontdekt. De koffers zijn in de laatste oorlogsda gen in het meer gegooid om te trach ten alle sporen van de „operatie Ber nard" uit te wissen. Deze naam was gegeven aan een operatie, die tot doel had de Engelse economie te verstoren door het in omloop brengen van vals geld. Volgens Der Stern was de bergplaats zo doeltreffend, dat de geheime dien sten van Engeland en de V.S. jarenlang hadden geprobeerd het raadsei van het valse geld op te lossen. Amerika De visclub van Wilming ton in Noord-Carolina heeft premier Khroesjtsjev uitgenodigd tijdens zijn be zoek aan Amerika mee uit vissen te gaan. „Een partijlijn is niet nodig", aldus het telegram dat de club heeft verzonden, „wij zorgen voor hengels en lijnen". (U.P.I.). MMN Uit de half uit de Utrechtse singelgracht gehesen auto pogen gesprongen mannen de twee inzittenden te bevrijden. water

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1