V.S. bezorgd over toestand in Laos Noord-Vietnam wil herstel van internationale commissie TASS voorziet nieuwe westelijke kernproeven Nederlandse regering tegen overbruggingsgeld Djakarta wijst Nederlandse tandart; ;s Geheime instructies van Himmler opgevist Bergers ontvangen dreig brieven uit Duitsland Maeinillan acht zich door De Gaulle onheus bejegend Vijfmiljoenste in Madurodam Parade in Caïro Ho Tsji-minh in China Castro gewond? Khroesjtsjev voor de V.N. Na aanbod van Khroesjtsjev Werken Westduitse experts aan de Franse atoombom? Voor Europese functionarissen in goed betaalde nieuwe uit Toch nog een strandwandeling Géén vasten en onthouding Nieuwe geheime organisatie op Cyprus Het weer Fransen beschieten Tunesische legerpost De Schelde" bouwt scheepswerf in Haifa Koperstaking in V.S. breidt zich uit Franse pers spoort koning Boudewijn op Maria Hemelvaart EISENHOWERS REIS NAAR EUROPA W isselvallig Onbestendig weer Het weer in Europa Officiële toestemming verkregen Aan zee WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 Dagblad voor Schiedam en omstreken Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken lieeft gisteren een ver klaring uitgegeven over de gevechten in Laos. Daarin wordt gezegd, dat de communisten blijkbaar vastbesloten zijn de spanningen in zuid-oost-Azië. te hand haven. Het is nog niet duidelijk, aldus het Amerikaanse ministerie, of dit hun motief is, of dat hun plannen nog veel verder gaan. In de verklaring wordt ook een beschuldiging van Noord-Viet- nam tegengesproken, als zouden de Verenigde Staten bezig zijn militaire bases te vestigen in Laos. ,,Deze be wering is belachelijk", aldus het Ame rikaanse ministerie, „Laos wordt al leen en uitsluitend bedreigd door het communisme en het is juist de rege ring van Noord-Vietnam, die de com munistische opstandelingen in noorde lijk Laos steunt en aanmoedigt". Intus sen heeft Pham Van Dong, de minister van buitenlandse zaken van het com munistische Noord-Vietnam, nota's ge richt tot Groot-Brittannië en de Sovjet- TJnie, waarin hij verzoekt om maatre gelen tot herstel van de internationale controlecommissie in Laos. Het is de vijfde keer, dat Pham Van Dong dit verzoek doet. Eerder heeft hij het ge daan op 4 februari, 4 maart, 18 mei en 5 juni, aldus bericht United Press International. De.Noord-Vietnamese minister richt te zijn nota's tot Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, omdat de ministers van buitenlandse zaken van die landen in 1954 afwisselend het voorzitterschap hebben bekleed van de conferentie van Genève, die bedoeld was om een einde te maken aan de vijandelijkheden in Indo-China. In Laos werden toen grote moeilijk heden veroorzaakt door de aanwezig heid. in het noorden des lands, van een Volgens een Ameriikaanse commen tator, Drew Pearson, is ,?e Cubaanse premier, Fidel Castro, in het afgelopen weekeinde bij de contrarevolutionaire verwikkelingen in Havanna door een kogel gewond. Dit is, naar Pearson uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nam, de reden waarom de Cubaanse premier niet naar Santiago in Chili gaat voor de pan-Amerikaanse minis ter-conferentie. Het is niet bekend of Castro ernstig gewond is, doch men verwacht dat binnenkort bekendge maakt zal worden dat hij ziek is, aldus Pearson. De Russische premier. Nikita Khroesjtsjev, heeft een uitnodiging om de Algemene Vergadering der Verenig de Naties toe te spreken aanvaard, al dus heeft UPI gisteravond vernomen. De, uitnodiging werd gedaan door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld. De juiste datum is nog niet bekend, maar ver wacht wordt dat Khroesjtsjev kort na zijn aankomst in de Verenigde Staten op 15 zijn toespraak in de V.N. zal houden. De aartsbisschop van Boston, Ri chard kardinaal Gushing, heeft giste ren de katholieken opgeroepen tot het houden van een „Kruistocht van ge bed" gedurende het verblijf van de •Russische premier in de Verenigde Staten. De kardinaal, die zeer gekant is te gen bezoeken van Russische leiders aan Amerika, verzocht de gelovigen in zjjn aartsdiocees te bidden „voor de geregeerden en regeerders van Rus land, voor naties in knechtschap, voor de droevige kwijnenden in gevangenis sen en vluchtelingenkampen, voor het lijdende volk overal en voor universele vrede De Tunesische regering heeft van daag bekendgemaakt, dat maandag avond een Tunesische legerpost bij de Algerijnse grens door Franse artillerie is beschoten, aldus bericht Reuter. Een Tunesische militair werd licht gewond. krachtige communistische beweging, de Pathet Lao, die zich verzette tegen de koninklijke regering in Vientiane. Op de conferentie van Genève werd besloten tot de oprichting van een internationale controlecommissie, die moest frachten tussen de regering van Laos en de op standelingen een akkoord tot stand te brengen. In deze commissie namen Indië, Polen en Canada zitting. Na drie jaar onderhandelen bracht zjj de regering van Laos ertoe met de Pathet Lao een regeling aan te gaan. Eind 1957 werd de leider van deze beweging, prins Souphanouvong, in de regering opgenomen. De internationale commissie bleef nog enige tijd in Laos, maar op 20 juli 1958 staakte zij, op verzoek van de re gering te Vientiane, haar werkzaam heden voor onbepaalde tijd. Een nieuwe premier, Phoui Sananikone, begon een sterk anti-communistisch beleid te voe ren. Hij kon zich daarbij verzekerd we ten van de instemming van de Verenig de Staten, die het akkoord van Genève van 1954 nooit hebben willen tekenen. O.m. zou prins Souphanouvong zjjn ge arresteerd. i Op verzoek van Sananikone leverde Amerika wapens aan Laos en ook stuurde het militair personeel naar het koninkrijk. Het gaat hier om instruc teurs, die tijdelijk zijn toegevoegd aan de Franse militaire missie in Laos en die de Laotianen moeten opleiden in het ge ruik van Amerikaanse wapens. De communistische regering van Noord-Vietnam heeft daarop enkele bataljons Laotiaanse opstandelingen, die door haar zijn opgeleid en uitgerust, naar de provincie Sam Neua gediri geerd. De schermutselingen die toen uitbraken, voeren de communisten aan als een argument om de internationale controlecommissie haar werkzaamhe den te laten hervatten. Ook de Indische regering staat terug keer van de commissie voor. Premier Nehroe heeft gisteren in het parlement te Nieuw Delhi gezegd, dat zijn land zich uit de commissie zal terugtrekken, indien blijkt, dat de overeenkomst van Genève niet meer wordt nageleefd. De regering van Laos is fel gekant tegen het doen herleven van de commissie, aangezien dit naar haar mening de communistische infiltratie zou verster ken. Om te tonen, dat haar bezwaren zich niet tegen Indië als zodanig rich ten, heeft zij gisteren Indische mili taire waarnemers gevraagd de situatie in Noord-Laos in ogenschouw te komen nemen. Volgens sommige waarnemers ver vult de crisis in Laos ook een rol in de verhouding tussen de communisti sche landen onderling. Communistisch China en Noord-Vietnam zouden weinig voelen voor het rechtstreekse overleg tussen premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en president Eisenhower. Door het aanwakkeren van de moeilijk heden in Laos zouden zjj in staat zijn de atmosfeer voor dat overleg te be derven. President Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam pleegt thans volgens UPI ergens in China overleg met de hoogste Chinese leiders. Dinsdag passeerde de vijfmiljoenste bezoeker ae loketten van de miniatuur stad Madurodam in Den Haag. Het was de heer H. J. Stuurman, betonwerker van beroep, uit Leerdam. De heer W. Wilde, waarnemend voorzitter van Madurodam, laat de heer Stuurman en zijn vrouw een lijst zien van geschen ken waaruit zij een keus konden doen. De heer Stuurman koos een brom fiets. Vóór de gelukkige vijfmiljoenste de negenjarige Lida v. d. Berg uit Beverwijk, die als vijfmiljoenéénste de loketten passeerde en van mevrouw Maduro (geheel rechts) een meisjesfiets kreeg aangeboden. (Van onze Haagse redaetie) De Nederlandse regering is het er niet mee eens, dat hoge functionaris sen van de Europese gemeenschap pen na hun aftreden nog grote be dragen aan „overbruggingsgeld" ont vangen. wanneer zij uit een nieuwe werkkring reeds belangrijke inkom sten genieten. De regering zal deze kwestie ter sprake brengen in de ra den van ministers van de K.S.G., de E.E.G. en van Euratom. Dit blijkt uit het antwoord van de ministers Luns (buitenlandse zaken) en De Pous (economische zaken) op vragen uit de Tweede Kamer. Over de „overbruggingsgelden" is reeds eerder gediscussieerd in de ver gadering van het Europese parlement in juni van dit jaar. Het ging toen over de volger Te gevallen: De Fransman Re- né Mayer, die vrijwillig als lid van de hoge autoriteit van de K.S.G. aftrad om aen functie als directeur van een grote onderneming te kunnen aanvaar- De Oostenrijkse politie heeft volgens AFP te Grnz meegedeeld, dat in het meer van Toplitz geen persoonlijke dag boeken van Heinrich Htmmler, de lei der van de voormalige SS, zjjn gevon den, zoals in onofficiële berichten werd gezegd. Wel zijn volgens de politie in hef meer een lijst van alle medewer kers van de operatic Bernhard (hef ma- ken van vals geld), een lijst met de val se biljetten van 5, 10, 20 en 50 pond sterling, gemaakt van maart 1944 tot .januari 1945, en sabotage-instructies in het Duits, Engels, Nederlands en Noors gevonden. Met een grote parade langs de oever van de Nijl heeft de Verenigde Arabische Republiek dezer aagen de jaardag van de revolutie gevierd. Op de foto: tanks en pantserwagens van de Egyptische en Syrische strijdkrachten tijdens de parade. De lijst van de deelnemers in het valse-munterscomplot bevat 146 namen die nog te lezen zijn. De sabotage-in structies omvatten handleidingen tot het opblazen van schepen, fortificaties, vliegveldinstallaties en andere militai re inrichtingen. Vertegenwoordigers van het Westduitse tijdschrift Der Stern hebben aan Reuter meegedeeld, dat zjj hopen vóór zondag nog meer kis ten van de bodem op te halen. Volgen de week zal de vroegere leider van een verzetsgroep in Stiermarken, Gaiswin- kier, Der Stern gaan helpen. Gaiswin- kler zegt ervan overtuigd te zijn dat hij een voorraad goud zal vinden die ook in het meer zou zijn geworpen. De leider van de groep van Der Stern, Löhde, heeft op een persconferentie gezegd, dat zijn groep een aantal dreigbrieven heeft ontvangen, een uit Wenen ,en de andere uiti Duitsland. Verder zei Löhde dat iemand de duikwerkzaamheden schijnt te willen hebben verhinderen door een van de kabels door te snijden waaraan een vlot was bevestigd. Er zt)n zeven kisten opgehaald en nog acht op de bodem gezien, aldus Löhde. De Israëlische ministeriële commissie voor economische zaken heeft haar goed keuring gehecht aan de volledige tekst van de overeenkomst tussen Israël en de scheepswerf „De Schelde" om in Haifa een Nederlandse scheepswerf te bou wen. De autoriteiten verwachten dat de in vestering in de scheepswerf in totaal 30 miljoen pond zal bedragen. De Schelde zal de technische leiding op zich nemen en Israëlische arbeiders opleiden. >5 den. Desondanks ontving hp ca 1,4 mil joen Belg. frank (ruim 100.000 gulden) overbruggingsgeld De Duitser F. Etzel, eveneens vrijwil lig afgetreden als lid van de hoge autoriteit. Hij werd minister van fi nanciën van de Bondsrepubliek maar ontving van de K.S.G. gedurende drie jaar nog 350.000 Belg. frank (ca 27.000 gulden) per jaar. De Fransman Ar maria, wegens ziekte afgetreden uit zijn tunctie als. voorzitter van de Euratom commissie, maar kort daarna voorzit ter yan de raad van beheer van de Lo- thanngse kolenmijnen. Hij ontving nog ca 1,3 miljoen Belg. frank (970.000 gul den) en krijgt op 65-jarige leeftijd recht op pensioen. De ministers Luns en De Pous herin nerenals verklaring voor deze over bruggingsregeling in de K.S.G. aan het verbod voor leden van de hoge ii iii'ityit om gedurende drie jaar na de beëindiging van hun ambt beroeps werkzaamheden in de kolen- en staal industrie uit te oefenen. Het overbrug gingsgeld is dus een zekere vergoeding voor deze beperking in de mogelijkhe den om een nieuwe functie te verwer ven. De K.S.G.-regeling is voorlopig overgenomen voor de E.E.G. en Eura tom, hoewel daar geen beperking in het aanvaarden van nieuwe functies is vastgelegd. In het bijzonder voor de E.E.G. en Euratom zal de Nederlandse regering dus bezwaar maken tegen het ongewij zigd overnemen van deze voorziening in de definitieve regeling. iJaAat 'n het begin van de week de ar oeiaers van een aantal bedrijven van Kennecott Copper het werk hadden neergelegd, komen er thans berichten, dat bij meerdere bedrijven in de koper- inciustrie het werk is neergelegd of neer gelegd dreigt te worden. Zoals bekend, ÏC slip belangrijke concerns in de Kopermdustrie aangezegd dat, de arbei ders het werk neer zullen leggen, in dien voor 20 augustus geen overeen stemming wordt bereikt over een nieu we arbeidsovereenkomst. De oude over- e6w teP °P 30 juni af. t?u kij Anaconda Copper noch op Phelps Dodge is het werk tot nu toe neergelegd. Er gaan echter geruch ten dat hier binnen niet te lange tijd een staking te verwachten is. küanse, verslaggevers en fotografen li pij o en gisteren na twee dagen vruchte loos gezocht te hebben het spel „Zoek de Koning" kunnen beëindigen. Zij me nen de Belgische koning Boudewijn, die volgens een officiële bekendmaking uit Brussel een vakantie aan de itiviera zou doorbrengen, thans gevon den te hebben. De vorst zou vertoeven ui de villa La Tour Sarrazine en heeft volgens buren gisteren aan onderwater sport en filmen gedaan op het privé- strand bij de villa, aldus meldt Reuter. „Pe. YilIa behoort aan Groothertogin Lnarlotte van Luxemburg en ligt te Bormes les Mimosas bp le Lavandou op 35 km van Toulon. Prinses Marie-Thérèse van Bourbon- Parma, die door de Fransen als Bou dewijn s toekomstige echtgenote wordt beschouwd en die ook aan de Rivièra zou vertoeven, is echter nog onvind baar. Haar vader heeft echter bekend laten maken, dat alle speculaties om trent een huwelijk ongegrond zijn. Het Indonesische ministerie van jus titie heeft tegen de Nederlandse tand arts, de lieer 3. Mulder, een bevel uit gevaardigd ..O spoedig mogelijk het land te verlaten. Er is in het officiële uitwijzingsbevel geen enkele reden op gegeven, doch algemeen wordt veron dersteld dat het is uitgevaardigd we gens medeplichtigheid in de zaak van de Nederlander de lieer Schmidt. De heer Mulder heeft ontkend dat hij met deze affaire iets te maken heeft gehad, en verklaarde tegenover UPJ dat hij hl>T. llllwii'rinc-'.Iioinl n!z\t Tl. Het officiële Russische persbureau Tass meent uit een aantal berichten in de Amerikaanse pers te mogen conclu deren, dat op het eiland Eniwetok voorbereidingen worden getroffen om de Amerikaanse kernproeven te her vatten. Tass herinnert aan een toe spraak, welke de Amerikaanse Demo cratische senator Clinton Anderson vo rige week heeft gehouden en waaruit op te maken zou zijn, dat de V.S. na afloop van het tegenwoordige „mora torium" op 31 oktober a.s. hun proe ven zullen voortzetten. Verder wordt de „New York Times" van 21 juli ge citeerd, waarin werd bericht over de aanleg van tunnels voor ondergrondse proeven in Nevada. Klaarblijkelijk is het de opzet van Tass door deze berich ten meer reliëf te verlenen aan een brief, die premier Khroesjtsjev dezer dagen tot de Europese Federatie tegen I Kernproeven heeft gericht en waarin hij schreef, dat de Sovjet-Unie bereid is te verklaren, dat zij niet als eerste haar kernproeven zal hervatten. In dit verband verdient het de aan dacht, dat de Russische vertegenwoor diger op de conferentie in Geneve, Tsa- rapkin, nog steeds weigert in te stem men met maatregelen, die volgens het westen onmisbaar zijn voor een be trouwbare controle op beloften als door Khroesjtsjev aangeboden. Intussen is het niet uitgesloten, dat nog vóór de afloop van het „morato rium" een nieuwe kernproef zal worden genomen en wel door Frankrijk. Als proefterrein is een gebied in de Sahara bij Reggane uitgekozen. Een Franse woordvoerder heeft gisteren verklaard dat zjjn regering zich niets zal aantrek ken van het aanbod van premier Khroesjtsjev. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van defensie heeft naar aanleiding van een bericht in een Lon- dens dagblad categorisch tegengespro ken, dat West-Duitsland zou deelnemen aan de produktie van de Franse atoom bom. De woordvoerder noemde het be richt absurd maar voegde er aan toe niet te weten of misschien Duitse des kundigen op particuliere basis aan het werk aan de Franse atoombom deel namen. Van de zjjde van het Westduit se ministerie voor atoomenergie werd opgemerkt, dat alleen reeds uit tech nisch oogpunt bezien de bondsrepubliek aan Frankrijk geen enkeie hulp kon bieden. (Volgens de bepalingen van de het uitwijzingsbevel niet begrijpt. „Ik weet niet waarom men mij bevolen 1 overeenkomst van Brussel van maart he »:t zo spoedig mogelijk te vertrek- j 1955 's bet West-Duitsland verboden ken, maar ik kan nadrukkelijk vcrkla- atoom-, biologische of chemische wa ren dat ik met de zaak-Schmidt niets te maken heb", aldus verklaarde de heer Mulder. Deze verklaring wordt gesteund door mededelingen van functionarissen van de Nederlandse diplomatieke mis sie in Djakarta, die evenmin begrij pen waarom de heer Mulder uitgewe zen wordt. Het Indonesisch ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn woordvoerder laten meedelen dat daar niets bekend is over het uitwijzingsbe vel, dat „een louter militaire aangele genheid" wordt genoemd. De heer Mul der heeft geruime tijd in Djakarta ge werkt. Toen hij in de gevangenis zat is de heer Schmidt verscheidende ke ren naar hem toegebracht, voor tand- behandelingen. pens te vervaardigen). De door het be doelde Londense blad geuite vrees, dat West-Duitsland plutonium aan Frank rijk zou leveren, werd ook ongerecht vaardigd genoemd. De proefreactor van Karlsruhe komt pas eind dit jaar of later in werking en zal slechts kleine hoeveelheden plutonium leveren. Een woordvoerder van het Foreign Office te Londen heeft een persbericht, dat de inlichtingendienst van de NATO een onderzoek zou instellen naar de be weerde medewerking van Westduitse geleerden aan de Franse atoombom, als onzin bestempeld. Uit Parijs wordt gemeld dat. volgens hetgeen in wetenschappelijke kringen aldaar gezegd wordt, de ontploffing van de eerste Franse atoombom betrekke- Hjk spoedig gevolgd zal worden door de produktie van een waterstofbom. Op de conferentie te Genève zjjn oost en west het er gisteren over eens ge worden, dat het hoofdbureau van een eventueel in het leven te roepen orga nisatie voor het toezicht op de naleving van een verbod op kernproeven in Wa nen gevestigd zal worden. Op verzoek van verschillende bisschop pen heeft paus Joannes XXIII de gelo vigen van de gehele wereld ontheven van de plicht tot onthouding op vrijdag 14 augustus, vigilie van Maria Hemelvaart. De dispensatie is verleend met het oog op het verlengde weekeinde en op het reisseizoen, dat thans zijn top bereikt. De vastenplicht voor de vigilie van Maria Hemelvaart werd reeds per pauselijk be sluit van juli 1957 verplaatst naar de vi gilie van Maria Onbevlekt Ontvangen, 8 december. Dit betekent dus, dat vrijdag 14 augustus niet behoeft te worden ge vast, maar dat ook vlees en jus uit vlees gebruikt mogen worden. In de ommuurde stadswijk van Ni cosia, de hoofdstad van Cyprus, zjjn volgens Reuter gisteravond pamfletten verspreid, waarin de oprichting van een pieuwe geheime organisatie voor aansluiting van Cyprus bjj Grieken, land wordt bekendgemaakt, De organisatie, „Het Enisisfront van Cyprus", zal met alle middelen waar over het beschikt, en zonodig met ge- weld, strjjden voor de vervulling van de Grieks-Cyprische nationale wensen en rechten, aldus de pamfletten. De overeenkomsten met Engeland en de oprichting van een Cyprische republiek beschouwt het front als een eerste stap naar aansluiting bij Griekenland. ..Als aartsbisschop Makarios de nationale weg bewandelt, zal hjj ons als fanatie ke aanhangers aan zjjn zijde vinden," aldus de bekendmaking, „doch ais hij maar even hiervan afwijkt zal hij in ons krachtige critici en zelfs, wellicht, tegenstanders vinden." Heen, het was dinsdag bepaald geen weer om naar het strand te gaan. Toch waren er m Zandvoort nog enkele mensen die de regen trotseerden en een stranawan- deling maakten, gewapend met parapluie. De Nederlandse pianist Theo Bruins is in Mexico City aangekomen voor een tournee van vier weken door Mexi- De Britse minister-president, Mac- millan, is verstoord over de houding tan president De Gaulle van Frankrijk in verband met de komst van presi dent Eisenhower naar Europa, aldus schrijft liet Amerikaanse tijdschrift „Newsweek", De Gaulle heeft Mac- millans eerste voorstel tot een bespre king van de westelijke Grote Drie te Lond li kortweg van de hand gewezen, aldus zegt „Newsweek" in de omge ving van Maeinillan te hebben verno men. Macmillan is „woedend", aldus het blad. De ontmoeting tussen president Ei senhower en president De Gaulle in september a.s. zal vandaag onderwerp zijn van een bijzonder- kabinetszitting in Parjjs, waarvoor generaal De Gaul le zjjn vakantie zal onderbreken. Uit welingelichte bron te Parijs verneemt Reuter, dat de houding van de Franse regering dan gebaseerd zal zijn op de Gaulles memorandum aan Eisenhower van 24 september 1958 dat in feite nog steeds onbeantwoord is gebleven. Hier in stelde De Gaulle sterkere Franse deelneming voor aan „een stelsel van politieke en strategische beslissingen". Voorts zal De Gaulle de nadruk leggen op het belang van Amerikaanse steun aan Frankrijks zaak in Algerije op de komende V.N.-vergaderingen. Functionarissen van het Witte Huis en van de Amerikaanse veiligheids dienst komen vandaag naar Europa in verband met. Eisenhowers bezoek aan Europa. Onder hen bevindt zich James Hagerty, de perschef van het Witte Huis'. Hij zal in Bonn, Parijs en Lon den het bezoek helpen voorbereiden. Zondag keert hjj naar Amerika terug, Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Zon: 5.20-20.08 Maan: 16.54-00.55 In de hogere luchtlagen boven de Oceaan komt een krachtige westelijke Lchtstroming voor, die eindigt boven. West-Europa. In verband daarmede ko men oceaanstoringen dicht in onze om geving tot stilstand, waardoor Let weer een onbestendig karakter behoudt. Een randstoring van een depressie, die bo ven de Noordzee is gelegen, bracht van morgen in ons land weer regen. Een volgende kleine storing bij de ingang van het Kanaal zal vannacht morgen plaatselijk wat rei,en veroorzaken. Het warme zomerweer wordt intussen steeds verder naar het oosten en zuiden te ruggedrongen. Het front dat de schei ding vormt tussen deze warme lucht en de koelere in onze streken lag van morgen over de zuidelijke Oostzee, Po len en vandaar naar Noord-Italië waar het doordringen van de koelere lucht aanleiding gaf tot onweersbuien. Na opklaringen ook morgen plaatse lijk aan het strand weer enige regen, op de Wadden over het algemeen iets beter weer. Matige tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Temp. in de middag 18-20 gr. C., zeewater 19 gr. Vooruitzichten. sterk wisselvallig strandweer met ook korte perioden van zonneschijn. max. min. neeral. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder regen 18 15 15 Ypenburg regen 19 16 3 Vlissingen regen 21 18 0.5 Eelde onbewolkt 23 12 1 De Bilt geheel bew. 18 14 7 Twente onbewolkt 19 14 3 Eindhoven zwaar bew. 21 14 2 Zd.-Limburg licht bew. 21 15 2 Helsinki onbewolkt 23 7 0 Stockholm onbewolkt 25 11 0 Oslo onbewolkt 28 18 0 Kopenhagen zwaar bew. 26 17 1 Londen zwaar bew. 22 15 0.3 Amsterdam regenbui 18 15 6 Brussel regen 22 16 0.2 Luxemburg mist 18 11 2 Parijs zwaar bew. 26 17 0 Nicé onbewolkt 26 18 1 Berlijn half bew. 27 16 0.4 Mlinchen regen 24 14 15 Zürich zwaar bew. 25 12 .9 Genève zwaar bew. 25 14 0 Innsbriick geheel bew. 27 14 0.5 Athene onbewolkt 35 25 0 Home onbewolkt 34 22 1 Madrid onbewolkt 27. 14 O Mallorca onbewolkt. 18 O Lissabon onbewolkt 25 16 0 nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1