Vliegtuig speelt enorme bij pacifica t r s Lands Kroeiek- Cuba en Venezuela de dictaturen te lijf gaan Goud- en deviezenreserve met f 10 miljoen verminderd DE EILANDER extra zuinig EXTRA MOTOR OIL i Éls MISSIE OP NIEUW-GUINEA Pater Vergouwen op wilde vaart Kritiek op ;omery Het Rijk zit er thans goed voor Ook tweede kwartaal was gunstig voor levensverzekeringsbedrijf Grote schoonmaak in Wenen Montgc Ondanks zwarte baret geen tankspecialist'' Indië wil vijf Friendships kopen V CONFERENTIE IN SANTIAGO Oneerlijke koksmaat voor de rechter Weekstaat Nederlandsche Bank Spaar Si-Si kroonkurken Productie eerste halfjaar voor het eerst boven f 2 miljard Bejaarde vrouw van AOW-geld beroofd Oud-kolonel der S.S. bij verhoor overleden Overlijden gemeld van 151-jarige Sovjetburger Compositie-opdrachten I KLAAS TOXOPEUS WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 si- Westduitse journalisten bezoeken Indonesië Theun de Vries in Moskou 'U.' A VW'T A, ;t vv v' U 9 Dorpsplein Wassenaar bedreigd Onenig heid op hoog niveau Openbreken of niet VJ „ROTTERDAM'VMODEL IN WASHINGTON E. Burian overleden Na dertien vonnissen nu een jaar en negen maanden geëist Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.- De winnaars van f 100.- van vorige week waren: van f 1000.- lliïil Nieuwe directeur Caraïbisch bedrijf K.L.M. niiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiirmmii/miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Dievegge wilde „vergissing" herstellen MEISJE BIJ HET SPEL OVERREDEN ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE E door De MTVA (Missie Verkeersmiddelen Actie) heelt, al is het geld nog niet bij elkaar, een tweede vlieg tuig besteld voor de missie op Neder lands Nieuw-Guinea. Hoe gaat het nu, zo kan men zieh afvragen, met het eer ste vliegtuig. Daarover geeft pater H. E. Vergouwen O.F.M. in het MIVA-buI- letin enkele nadere bijzonderheden. In april van dit jaar heeft hij zijn eerste vluchten gemaakt met de Cessna-180. ..Als het weer gunstig is", zo vertelt hij, „start je in de vroege ochtend, zo rond zeven uur van het vliegveld Sen- tani bij Hollandia voor een tocht van 5 kwartier, die je op een hoogte van 10.000 voet over een verschrikkelijk de solaat, nauwelijks geëxploreerd deel van Nieuw-Guinea voert. Je vliegt over een gebied van poelen en plassen, ruig begroeid, waar slechts enkele zwerfstammen leven. Dan komt, na het passeren van de wilde Idenburg-rivier net gebergte met zijn rug van bijna 4000 m. hoogte. Daarin ligt een pas waar je doorheen moet. Meestal is die opening, geflankeerd door twee hoge pieken, al van verre zichtbaar. Is dat niet het geval, dan wordt het echt wel raadzaam maar terug te keren. Als je de pas door bent, ligt het dal wijd voor je open. Overal in de vallei zie je tuinen met vernuftig aangelegde irrigatiesystemen. En er tussenin de stevig omheinde dor pen met hun ronde mannenhuizen en langwerpige vrouwenverblijven, die je misschien beter gezinswoningen kunt noemen omdat er alles in gehuisvest is: vrouwen, kinderen en varkens. Het vliegtuig blijft een bijzondere gast. Zo gauw het toestel aan de grond staat, wordt het door Baliem-mensen omringd. Enthousiast wordt de piloot verwelkomd; de Papoea's pakken je hand en roepen je in hun onverstaan bare taal van alles toe en je kunt je niet voorstellen, dat deze vriendelijk lachende mensen zulke gevreesde krijgslieden zijn, steeds op hun qui vive, altijd zwaar gewapend in hamassen van gevlochten rotan, met boog en pij len en speren van 4 tot 5 meter lang. En toch is dit zo. Oorlog voeren is in de Baliem tot op de dag van van daag! een zeer normale affaire. De 150.000 Baliemers zijn verdeeld over een aantal volkjes, elk met een eigen territoir en van elkaar gescheiden door een strook niemandsland, waar de stam- oorlogen worden uitgevochten. Ongeveer twee maanden geleden werd de Pax Neerlandica op een zwa re proef gesteld. De Juiste oorzaak van de ongeregeldheden schijnt ge weest te zijn, dat een Baliem-meisje de haar toegewezen bruidegom niet wilde trouwen, omdat deze knaap nog Advertentie €sso Generaal McCreery, die in de Twee de Wereldoorlog het Britse Achtste Le- ger in Italië eii later het Britse Rijn- leger heeft gecommandeerd, schrijft in het maandblad van een Brits regiment cavalerie, dat veldmaarschalk Montgo mery in de Slag van de Alamein in ok tober 1942 tactische fouten heeft ge maakt waardoor vele mensenlevens on nodig verloren zijn gegaan, aldus meldt het Britse blad Daily Mail, Generaal McCreery, die in 1942 chef van de generale staf in het Midden-Oos ten was, is van oordeel dat Montgome ry's operaties om de Italianen en Duit sers te scheiden te veel offers hebben geëist en wantrouwen tussen de infan terie en de tankeenheden hebben ver oorzaakt. De tanks hebben voor de eer ste stadia van de slag geen goede beve len ontvangen. Het is geen blaam voor Montgomery, als men zegt dat het dra gen van een zwarte baret iemand nog niet tot een pantserdeskundige maakt, aldus generaal McCreery. Veldmaarschalk Montgomery had geen ervaring in tanktactiek en hjj wilde niet naar het oordeel van deskundigen luisteren. Hij was, aldus generaal Mc Creery, ervan overtuigd dat hjj als nieuweling alles wist. geen enkele vijand had gedood. Dat was zonder meer een aanvalssein. Er vielen die dag 22 doden en de hel was los. In die spannende dagen ben ik met de Cessna een paar keer in de Baliem geweest. Bjj al dit pacificatie-werk speelt het vliegtuig nu eenmaal een enorme rol. Aanvoer van mensen en hun benodigdheden is een voorwaarde voor het uiteindelijk succes. Het vlieg tuig is in dergelijke gebieden de enige verbinding. Het bush-vliegen hier is niet direct gepolijst vliegen. We zijn meer van de wilde vaart, antwoordend op de behoef ten van het ogenblik zonder te passen in preciese vluchtenschema's en geti mede routes. Het ingewikkelde navige ren en koersuitzetten zoals we dat in de lessen voorgeschoteld kregen is hier veelal vervangen door het meer ordinai re huisje-booinpje-heestje-vliegen. De Baliem is grimmig. In '55 vloog een tweemotorige Short Sealand van het zendingsgenootschap Christan and Missionary Alliance tegen een berg wand. Het kostte het leven van de zeer bekwame zendingspiloot Al Lewis. Con troleur Consalves heeft geprobeerd dit vliegtuig te bereiken, maar slaagde niet. De Short Sealand ligt in dezelfde Pas-vallei als een Dakota van het Amerikaanse leger, die in mei 1945 is neergestort. Beide wrakken kun je zien liggen op heldere dagen. Het is een triest restant van aluminiumplaten die blikkeren in de zon. De Indische onderminister voor de burgerluchtvaart, Ahmed Mohioeddin, heeft meegedeeld dat het staatslucht- vaartbedrijf Indian Airlines de regering toestemming heeft gevraagd voor de aankoop van vijf Friendships ter ver vanging van Dakota's. In antwoord op een vraag in de Raad van Staten zei de onderminister dat de luchtvaart maatschappij nog geen beslissing heeft genomen over het type vliegtuigen dat zal worden aangekocht om alle 58 Da- kota's te vervangen en dat zij, ter voor ziening in de directe behoefte, de aan koop van de vijf Friendships heeft voor gesteld. Volgens het Indonesische persbureau ..Antara" zullen op 15 augustus vier Westduitse journalisten in Indonesië aankomen. Zjj zullen als gasten van de Indonesische regering de viering van Onafhankelijkheidsdag meemaken en de gebieden bezoeken die tabak naar Bremen exporteren. De Nederlandse schrijver Theun de Vries, die voorzitter is van de vereni ging Nederland-U.S.S.R., is in Moskou aangekomen. Als gast van het bestuur van de Unie van Sovjet-verenigingen voor vriendschap en culturele betrek kingen met andere landen zal hij twee weken in de Sovjet-Unie verblijven. -v<:' <>.i- '*iv './TiAV c JiA'" V In Wenen is men begonnen de honderden standbeelden, die deze stad rijk is, schoon te maken. De beelden hebben veel te lijaen van de weersinvloeden en van de vogels. Een legertje beeldhouwers, uitgerust met de modernste hulpmiddelenis aan het werk getogen om het vuil van de soms metershoge standbeelden te verwijderen. Een zeergeleerde heer is het in Was senaar oneens met een hooggeleerde heer. Het gaat om de vraag of het Plein, in het centrum van het oude dorp Wassenaar, in zjjn huidige vorm gehandhaafd moet worden of belang rijk moet worden vergroot. De stede bouwkundig adviseur van de gemeen te, prof. ir. J. H. Froger uit Delft, heeft een plan opgesteld dat het kom- plan Wassenaar-Dorp wordt genoemd. Een onderdeel van dit plan is de ver ruiming van het dorpsplein, ten behoe ve van het verkeer. Deze 'karakteris tieke plaats in Wassenaar zou drie maal zo groot moeten worden. Twee rijtjes huizen zouden daardoor moeten verdwijnen. De architect dr. J. J. P. Oud, momenteel bezig met het plan voor het congresgebouw in Den Haag, is inwoner van Wassenaar. Hij heeft in het nieuws, en advertentieblad „De Wassenaarder" een open brief gepu bliceerd, gericht aan de gemeenteraad. In die brief valt hjj het uitgangspunt voor het plan-Froger aan. Hij vraagt de vaststelling van het plan zes maan den uit te stellen teneinde een nader beraad over nieuwe suggesties moge lijk te maken. Het dorpsplein van Wassenaar is een kleine, driehoekige, onwaarschijn lijk rustige ruimte die in deze tijd van het jaar overschaduwd wordt door het dichte bladerdak van een aantal zwa re kastanjebomen. Er staat een oude dorpspomp. Aan de drie zijden van het plein staan wat huizen, een paar win kels, een schilderswerkplaats en een onaanzienlijk hotel-café dat de naam „Het Wapen van Wassenaar" schijnt te dragen. Vanaf het plein heeft men het beperkte uitzicht op de oude Ne derlands Hervormde Kerk. Deze kerk staat op de monumentenlijst, evenals één gebouw op het plein zelf, het zo genaamde Baljuwhuis. De kerk werd vermoedelijk gebouwd omstreeks het jaar 1200, het Baljuwhuis tussen 1711 en 1766 door Joan van Gijbelandt, toen schout en baljuw van Wassenaar en Zu'dwijk. Als de gemeenteraad met het plan van prof. Froger akkoord gaat, zullen het hotel-café, wat huizen, de winkel tjes en de schilderwerkplaats worden afgebroken. Prof. Froger zegt in de toelichting op zijn plan dat het oude dorp op bescheiden schaal dezelfde te korten vertoont, die in veel oude stads kernen optreden, namelijk een gebrek aan ruimte en een zekere mate van verkrotting. Het winkelcentrum van Wassenaar is het oude dorp. en dat zal het blijven omdat in de zeer aan zienlijke villaparken waarom Wasse naar genoemd en geroemd wordt, geen winkels worden gebouwd. Veel vuldig wordt in deze gemeente gebruik gemaakt van auto's, vanwege de grote afstanden in het langgerekte, evenwij dig aan de Noordzeekust gebouwde vil ladorp. Men wil nu dit winkelcentrum vergroten en beter bereikbaar maken voor het verkeer. Prof. Froger zegt met de verrui ming van het dorpsplein ook te beo gen, dat de bijzonder fraaie oude kerk naar het centrum toe beter uit zal ko men. Dit zegt veel Wassenaarders blijkbaar niet al te veel. Want wat meldt een plaatselijke dagbladcorres pondent: „Er heerst verontrusting in de harten van veel Wassenaarders." Dat schijnt ook gebhken te zijn tij dens een spontane nrotestvergadering die inmiddels is gehouden. Men was van mening dat 't oude dorpscentrum geen doorgangshuis voor passeren de automobilisten moet worden en dat het zjjn intimiteit en gezellige, dorpse sfeer zoveel mogelijk moe* behouden. Er kwam een actiecomité, er kwamen lijsten met handtekeningen van protes terenden, en er werden bezwaarschrif ten op het Raadhuis gedeponeerd. Dr. Oud vindt dat uitvoering van het Plan-Froger het bekoorlijke dorps pleintje een van de aardigste die deze architect in Nederland kent zal verminken. Hij wil dat men de gehele kom van Wassenaar gaat be schouwen als een Wassenaarse „Lijn baan" met nog minder verkeer, waar het goed winkelen zal zijn. Openbreken van oude stads, of dorpskernen haalt onnodig mkeer binnen, zo betoogt hij in zijn open brief aan de gemeente raad. Het enige resultaat is, dat men een rustig dorpsdeel tot een wanorde. lijke ruimte maakt, aldus dr. Oud. De gemeenteraad zal het beslissende woord moeten spreken, en wel binnen drie tot zes maanden. Tot dan toe zal de onrust in Wassenaar blijven, al zal daarvan naar buiten misschien weinig blijken. De „Rotterdam", het 30.000 ton me tende nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerikalün dat 11 september met prinses Beatrix aan boord voor het eerst in New York wordt verwacht, was dinsdag al in verkleinde uitgave te zien in Washington. De firma De Vier uit Amsterdam heeft een model op een schaal van 1:20 gebouwd, dat op een vrachtwagen zal worden rondgereden in verschillende stedeti aan de Ameri kaanse en Canadese ""oostkust. In Wash ington trok het model (met zijn lengte van 12 meter, breedte van 2,1 en hoogte van 3 meter het grootste model van een schip ter wereld, naar men zegt) veel belangstelling. ...onwaarschijnlijk rustig.... De ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten, die vandaag te Santiago in Chili bijeenkomen, zullen, volgens Reuter, spreken over de politieke spanningen in het Caraïbisch gebied en daarbij ra ken aan de vraag of men al dan niet tussenbeide moet komen als in bepaal de staten een dictatuur heerst. Cuba en Venezuela voeren een actie tegen de dictatoriale regimes in de Dominicaanse republiek, Nicaragua en Paraguay. In conferentiekringen wordt gezegd, dat Venezuela misschien zal aandringen op aanvaarding van het beginsel dat alleen „representatieve en democratische" regeringen lid van de organisatie kun nen worden. De kwestie van communistische in dringing en expansie in Latijns Amerika staat niet met zoveel woorden op de agenda maar zou door de „dictatoria le" staten naar voren gebracht kunnen worden als argument tegen het betoog van Cuba en Venezuela. Een meerder heid, waaronder de Verenigde Staten, Brazilië, Argentinië, Columbia, Peru, Mexico. Bolivia, Honduras, Chili en Costa Rica, heeft zich reeds voor het beginsel van non-interventie verklaard. Mogeljjk zal men, in een poging tot onderlinge verzoening der standpunten, komen tot een bevestiging van het neu traliteitsbeginsel dat in een in 1928 te Havanna getekende conventie ter voor koming van interventie in burgeroorlo gen werd vastgelegd, aldus meent men in diplomatieke kringen. Hiermede zou, hoopt men, verslechtering van de toe stand in het Caraïbisch gebied voor- Volgens Radio-Praag is de Tsjecho- slowaakse componist, schrijver en regis seur E. F. Burian in Praag overleden. In de oorlog bracht hjj verscheidene ja ren door in de Duitse concentratiekam pen Dachau en Neuengamme. komen kunnen worden. De kwestie zou dan nader bestudeerd kunnen worden op de in februari aanstaande te houden in- teramerikaanse conferentie in Quito. (Van onze Utrechtse redactie) Een jaar en negen maanden gevan genisstraf met aftrek en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de rege ring eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen een 33-jari- ge scheepskok uit Utrecht, die kans had gezien in twee maanden tjjds niet min der dan vijf bromfietsen te stelen na verbreking van de sluitingen. De man schijnt zich op vast land niet erg thuis te gevoelen, althans hij derailleert her haaldelijk, hetgeen blijkt uit de dertien vonnissen, welke hij reeds achter de rug heeft. „Deze verdachte moet maar spoedig weer gaan varen," meende de officier van justitie. Uitspraak 25 augustus. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 10 dezer geeft niet veel be langrijke veranderingen te zien. De goud- en deviezen reserve daalde met 10 min. van 5197 min. tot 5187 min., het goud bleef onveranderd op ,f 4397 min en de bankbiljettencirculatie ver minderde met S 119 min. van 4399 min tot 4280 min. Het Rijk zit er goed voor want de schatkist werd met 89 min aangevuld door o.a. belastinggelden. Het saldo van de schatki steeg van 496 min tot 585 min. De banken zagen de in juli gefinancieerde vakantiegelden in ruime mate terugvloeien, terwijl zij verder middelen ontvi ui uit hoofde van de in .rimping van de bankbiljettencircu latie, nu de maandwisscling weer achter de rug is. Daar tegenover moesten zij de daling van de deviezenreserve ad 10 min financieren terwijl er tevens een flink bedrag van de banken in 's rijks schatkist verdween. Tenslotte steeg hun saldo met 16 min van 572 min tot 588 min. Met een verplicht aan te hou den kasreservegemiddelde van circa 420 min zitten de banken aan de goede kant. De rekening voorschotten daalde van 12.7 min tot 11.7 min en is uit zonderlijk laag. De geldmarkt is ruim. Wat betreft de stand van het schat- kistpapier op 10 augustus kan worden opgemerkt, dat schatkistpromessen en biljetten ter belegging van saldi op ak koordrekeningen nog steeds voor nihil te boek staan, overig» schatkistpromes sen t.o.v. 3 augustus onveranderd bleven op 1.245.700.000 en overige schatkist biljetten met een fractie van 300 daal de- tot 2.732.991.100. Advertentie Vratg uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. A. Koot, Rotterdam; C. Rensen. Doorn; W. Roef, Tilburg; T. van Oosrenbrugge, Ede; G. W. van de Made, Zevenbergschenhoek; F. Stroosnijder, Rotterdam. gevitaliseerd vruchtanlimonade f 959,5 miljoen tegen 868 miljoen in het eerste halfjaar van 1958, overeen komende met 46,7 pet. van het totaal (v.j. 46,8 pet.). De renteverzekering participeert met 961,6 miljoen tegen vorig jaar ƒ854 milioen in de totale aanwas. Het procentuele aandeel be droeg 46,8 pet. v.j. 46 pet.). In de derde branche, de volksverzekering, beliep de produktie 132,9 miljoen of 6,5 pet. tegen 134.4 miljoen of 7,2 pet. in hetzelfde semester van 1958. Volgens de commissie kan worden verwacht, dat de stijgende lijn in de rest van het jaar zal aanhouden, voor al wanneer de conjuncturele omstandig heden zich in gunstige zin blijven ont wikkelen. De KLM op Curaqao heeft meege deeld dat de heer C. C. Steensma in mei 1960 zijn functie als directeur van het Caraïbisch bedrijf van de KLM zal neerleggen en een nieuwe functie in Nederland zal aanvaarden. Hij zal wor den opgevolgd door de heer H. R. Sem- melink, die sedert 1946 aan de KLM verbonden is en voordien een functie h|j de Java-China-Japan-lijn vervulde. Sedert 1950 was de heer Semmelink vertegenwoordiger van de KLM in Ca nada. Voor de ontwikkeling van dc levens verzekering is de eerste helft van 1959 een zeer bevredigende periode geweest, zo maakt de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrüf bekend. Nadat reeds in de eerste drie maanden van dit jaar in vergelijking tot de overeenkomstige periode van I958 aanmerkelijk betere produktiere- siiltaten waren behaald, vertoont blij kens de door het C.B.S. verzamelde cijfers ook het tweede kwartaal een veel gunstiger beeld dan vorig jaar. In het eerste halfjaar van 1959 kwam voor een bedrag van f 2.051 miljoen aan nieuwe verzekeringen tot stand of 10,7 pet. meer dan in het eerste halfjaar van 1958. Dit was de eerste keer dat in de eerste helft van een jaar het produktie- niveau de grens van twee miljard overschreed. Hieruit valt af te leiden, dat noch de reeds sedert 1 januari 1957 van kracht zijnde algemene ouderdomswet noch de op handen zijn de wettelijke voorziening voor wedu wen en wezen een remmende invloed op het groeiproces van de levensver zekering hebben uitgeoefend, zo tekent de commissie hierbij aan. Van de totale produktie hebben de kapitaal- en renteverzekering elk een nagenoeg gelijk gedeelte voor baar re kening genomen. De toevoer aan nieu we kapitaalverzekeringen bedroeg (in 1070) Activa: ouua Buitenl vord goud en .deviezen li) Buit betaalrn lil Vord. buit gold. (2) wiss in disc Wiss geKncht Vonrsch rek crl ibel) Voorsch Rtik Nederl munten Diverse rek Passiva: Bankbtueiten Rilks schatkist Saldj nank in Ned Saldi and ingezet Saldi buit circ bk Saldi andere met-tng Szldi hult gelds Diverse rek Ned schatk pap buit circul banken Munthih vont de «taal in circulatie gebracht 1 ut gnuo en dev W.v conv dev nettr Percentage eoud en deviezen toelichting: (1) Van deze 2 oosten Is convertlnel (2) waarvan uit hoofde liq mlat. *KKoorden 3/8 4.397.321 732.607 834 74.631 165 392.100 12.689 20.018 6.658 4.399.386 495.820 572.250 117.569 27.769 6.543 13.752 54.781 105.440 5.196.991 767.993 91.92 781.745 10.338 10/8 4.397.343 782.998 831 74.540 392.100 11.732 20.905 6.010 4.279.983 584.778 588.423 121.530 32.589 6.448 19.495 53.918 104.337 5.186.842 762.663 91.92 782.158 10.338 - De 65-jarige mevrouw K. uit Ensche de is op een geraffineerde wijze haar AOW-uitkering afhandig gemaakt. Zij had 100 gulden uitkering afgehaald op het postkantoor. Bij het gebouw van de sociale dienst werd zij achteropgereden door een tot nu toe onbekende vrouw, die zei, dat men op het postkantoor een vergissing had gemaakt. Zij vroeg de vrouw even met haar mee te gaan. ten einde de zaak in het reine te brengen. Onderweg vroeg de onbekende vrouw of mevrouw K. haar portefeuille met geld in de fietstas wilde doen. Dit ge schiedde en samen liepen de beide vrouwen in de richting van het post kantoor. Bij een wegkruising ging de onbekende er plotseling vandoor. Een voormalige kolonel van de S.S., Friedrich Panzinger, is zaterdag te München tijdens een verhoor in verband met de moord op de Franse generaal Roger Mesny in begin 1945, onwel ge worden en overleden, aldus meldt A.F.P. Er is een onderzoek gaande om uit te maken of Panzinger aan de ge volgen van een hartaanval is gestorven dan wel zelfmoord heeft gepleegd door vergif in te nemen. Generaal Mesny, die zich in Duitse krijgsgevangenschap bevond, werd op 19 januari 1945 doodgeschoten. De Duit sers hebben destijds laten weten, dat de generaal heeft getracht te vluchten, maar het onderzoek heeft aangetoond dat hij werd vermoord door enige Duit se militairen, die hem z.g. overbrachten van het ene kamp naar een ander. Pan zinger werd er van verdacht de moord op de Franse generaal te hebben be raamd. Het officiële Russische persbureau Tass maakt melding van de dood van een 151-jarige, Mahmud Eivazov uit het Kaukasische dorpje Pirassura. Eivazov, „de oudste inwoner van de Sovjet-republiek Azerbeidsjan", had „ongeveer 200 nakomelingen" en werk te nog kort voor zjjn dood op een kol- chose, aldus Tass. Dinsdagavond is het elfjarige doch tertje van de familie Spel uit Hoorn, dat in Monnikendam logeerde, bij het spelen op Niesenoord onder een vracht wagen geraakt. Met zware verwondin gen werd het meisje naar het St.-Lidui- naziekenhuis in Purmerend vervoerd waar het kort na aankomst, overleed. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft opdracht verleend tot het compo neren van een werk voor strijkorkest aan Henk Badings te Bilthoven; een compositie voor piano of viool en piano aan Johanna Bordewijk-Roepman te 's-Gravenhage; een werk voor fanfare orkest. aangepast aan het technisch kun nen van een goed amateurkorps, aan Otto Ketting te Rotterdam. HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÈ 48 Teun Bakker greep het leitje waarop hij altijd de schulden van zijn klanten noteerde en schreef: „Geen water voor de Franzoos. „Zou-ie 't halen, dok?" vroeg hij daarna met iets van eerbied in zijn stem. De dokter haalde de schou ders op. „Waar zijn die andere twee gebleven?" vroeg hij. „In de biljartkamer, dok," antwoordde Teun. ..Bate de Bruin is bij ze met het zuurstofapparaat." De arts waste snel zijn handen in de dampende kom water die Teuns vrouw op de tapkast had gezet. Juist ging de deur open. „Hè wat kom jij hier zoeken?" vroeg Teun Bak ker verbaasd, toen hij Clara Hedland herkende. Zij zag bleek als een dode. „Zijn de drenkelingen hier?" vroeg ze zenuwach tig. Naast haar schouder dook net gezicht van Menke de Boer op. „Wat wil je van ze?" informeerde de dokter. „Heb je soms kenis aan die lui?" Zijn ietwat spottende toon maakte Clara Hedland van streek. Zij keek hulpbehoevend naar Menke. die voor haar antwoordde: „Zij heeft een jonge" op zee Hedwig, u weet wel. En nu denkt ze... dat-ie misschien op deze schuil voer... Iemand neeft haar een ding gebracht, dat van Hedwig was... zo'n klompje met een zeil erop... een stukje speelgoed eigenlijk." De dokter haalde de schouders op. Van alles be leefde je hier op het eiland. Toch voelde hij medelij den met Clara Hedland. Niet onvriendelijk zei hij: „Kijk dan maar even hiernaast, als je denkt dat-ie erbij is. Maar ik kan het me niet voorstellen. Ze hadden je anders toch wel direct gehaald? Ik kom zo dadelijk ook." Clara Hedland liep naar de deur van de biljartka mer. Even later hoorden de mannen in het aangren zende vertrek een kreet. De dokter snelde erheen de handen nog vol zeepschuim. Bij de deur botste hij op Menke, die hem tegenhield. „Hij is 't" fluisterde zij met witte lippen. „Ja, hij is 't!" De arts schoof haar ruwweg opzij. Hij zag Cla ra Hedland neergeknield liggen bij een jongeman, die van onder tot boven bedekt met stookolie en andere vuiligheid, op een matras lag. „Dat is hij!" riep de dokter, „nou ziè ik 't pas. Dat is waarachtig dal jog van Hedland!" Teun keek over zijn schouder mee. „We henben 'm voor 'n moriaan gehouwen," zei hij, „zo zwart als dat jong zag. Maar 't is die zeun van Chris-Clara!" De herberg was plotseling vol mensen. Allen riepen en schreeuwden door elkaar. ..D'ruit!" brulde dokter Van Maanen. „Zijn jullie helemaal stapel. D'r ligt hier iemand half te krepe- ren! Ga weg, zeg ik je!" De nieuwsgierigen verdwenen tegensputterend na dat donderende bevel. Clara Hedland bemerkte niets van de agitatie ach ter haar rug. Zij knielde naast de matras en streelde Hedwig door de natte haren, kuste zijn handen die vet tig en zwart op het kussen lagen en proefde het zout van de zee op haar lippen. Zij had geen tranen. Een machtig geluksgevoel doorstroomde haar. Zij lachte zachtjes, als een dwaas en begroef haar vingers in het stugge, vuile haar van haar kind. Menke zag van enige afstand toe. Zij kon niet be vatten dat het wonder waarom Clara Hedland die avond had gebeden werkelijk was geschied. Het moest een droom zijn; een cynische droom. Maar zij hóór de toch dat hysterische lachen van Clara Hedland en de semmen van de mensen buiten het café: „Dat jong van Hedland is terug! Hij is binnen en zijn moeder en Menke de Boer ook..." Konden dro men dan zo volledig en reëel zijn? Als een slakpwandelaarster kwam Menke naderbij. Zij keek neer op dat hulpeloze, besmeurde lichaam, dat nog maar zo weinig herinnerde aan de jonge, ster ke Hedwig, die haar op die middag in de wegberm had verteld van zijn plan om naar zee te gaan. Haar gedachten stokten. Als een film trokken de beelden aan haar geest voorbij. Alle momenten die zij en Hed wig samen hadden beleefd werden weer werkelijkheid. Nu pas overzag zij de gehele keten van gebeurtenis sen. Elke schakel had zijn eigen plaats gehad in het geheel: noodzakelijk en onvermijdelijk. Maar ergens brak de keten af.... in een kleine kamer, waar iedereen, schreeuwde. Iemand riep: „Wat is er toch met die Hedland!" Als schimmel) stonden de mensen om haar heen. Haar moeder, Clara Hedland en haar man; haar eigen vader, zo hulpeloos en klein... Ze keek naar Hedwig, die daar nu zo onschuldig lag. met al die vlekken op zijn gezicht en stookolie in zijn haar en in zijn kleren. De zee had hem voor haar voeten neergesmeten als een waardeloos vod... een beetje wrakhout, dat toevallig aanspoelde op de plaats vanwaar de zee het had meegenomen. Hij scheen te slapen. Of was hij dood? Neezijn borstkas bewoog op en neer. Aan hem was het voorbijgegaan... Hij wist het niet eens.... Vol haat keek ze op Hedwig neer en vluchtte toen met een pijnlijke kreet de kamer uit. Wég wilde ze. Weg. Het gaf niet waarheen; als het maar hèèl ver was. Het liefst voorbij de zee! Dokter Van Maanen had Hedwig een injectie gege ven, omdat hij rekening hield met de mogelijkheid van een shock. Daarna had hij hem voorzichtig doch nauwkeurig onderzocht. Alles scheen in orde te ziin. Hij wenkte Bate de Bruin, dat die het zuurstofappa raat zou brengen. De vrouw van Teun Bakker kwam met een arm vol droge kleren het vertrek binnen. Zij wierp Clara Hed land een flanellen hemd en een lange onderbroek toe. Voorzichtig ontkleedden Clara en de dokter de jonge drenkeling. Uit de dekens steeg een stank van olie en teer op. Clara kreunde smartelijk, toen zit het li chaam van haar jongen zag. Het droeg overal pur peren vlekken. (Wordt vervolgd). /•ri v'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4