Techniek van de ruimtevaart staat nog in haar kinderschoenen Probleem voor de ruimtevaarder: hoe de aarde terug te komen Het ruimtestation, een naar boeiende fantasie Twee schachten van staatsmijn Beatrix nagenoeg voltooid Hunsaplast „Time" verwacht ernstige concurrentie van Aeroflot D De Tweede Man Ontruiming van woning in Vught Grootste en diepste schachten ter ivereld gehoord met nieuwe boorschachtmethode Amerikaanse luchtvaartpolitiek hibraak en verduiste ring berecht Eis rijkswaterstaat niet ontvankelii Nieuwe hoogleraren Scherpere medische controle in het leger Maatregelen na de t.b.c.-explosie in Ede Nieuwe leden defensiecommissie Dr. H. R. van Houten Eis: anderhalf jaar Neem wat wondverband extra in voorraad NIEUWE S.E.R.-LEDEN PAGINA 5 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 op ieders lip! (Van een medewerker) Toekomstplannen over de ruimtevaart, zijn door een ongekend aantal schrijvers gemaakt. Onder hén zijn de schrijvers van science fictionboeken -eker niet de minst vruchtbare plannenmakers geweest. Dat er in hun pian- hcn vaak een overtuigend gebrek aan elementaire natuurkundige en astro nomische en andere kennis voorkomt, schijnt de verkoop van de boeken tuinder dan de bekochte lezers te storen. De olannen die door specialisten °P het gebied van raketbouw en door hen die de problemen kunnen over zien gemaakt ivorden, zijn evenwel aanmerkelijk boeiender. Hun plannen aten de mogelijkheden en de moeilijkheden beter uitkomen. Over het alge- tneen zijn er helaas voorlopig meer moeilijkheden op- te noemen. Het be wijst weer, dat de techniek van de ruimtevaart eerst in haar allerkleinste kinderschoenen staat. De ruimtevaart is om zo te zeggen eerst in het kruip- stadium en het werkelijk lopen zal nog wel wat op zich laten wachten. Het r<-eemt niet weg, dat een overweging van de bestaande plannen zeker geen verloren tijd behoeft te zijn. Het kan inzicht geven en een aardige tijds passering zijn. üeze tekening van een ruimtestation brengt in beeld wat ingenieurs van de Radio Corporation of America zich daarvan voorstellen. Met drie of vier van deze be lande stations zal het mogelijk zijn een permanente rechtstreekse televisie- en korte-golfverbinding in stand te houden tussen de grootste wereldsteden. In vol bedrijf zouden deze stations bediend, kunnen worden door groepen van 'tien tot 'ivaalf gespecialiseerde krachten, die telkens gedurende een bepaalde tijd aan boord blijven. Om van de aarde naar een ruimte-station te komen en terug zouden zij gebruik moeten maken van eigen ruimtevaartuigen. Willen we naar de maan, zo stellen enkele plannenmakers, dan kunnen we daar alleen maar komen met een ra ket. En ze hebben gelijk. Maar een maal op de maan geland, willen de •'üimtevaarders van de toekomst ook terug. Begrijpelijk vanuit hun standpunt, ^fiaar een lastig probleem voor de bou wers van het toekomstige ruimteschip. Je oplossing die de raketbouwers aan S.e band wordt gedaan is de volgende, «et is een idee, dat de ruimtevarende Plannenmaker een retourreis verze kert en tevens grote mogelijkheden Pledt aan zijn fantasie. De raket, die ~?ern moet vervoeren, zou te veel brand stof moeten meenemen om de sprong naar de maan of een andere planeet ïe kunnen maken en ook naar de aarde r6 kunnen komen, het hoogste ideaal j'dtl iedere ruimtevaarder. Onderweg liefst direct nadat de dichtste delen ,'an de aardatmosfeer zijn gepasseerd, .'■'aar de grootste hoeveelheid brandstof •J°dig is om wrijving met de lucht en aantrekkingskracht van de aarde te herwinnen, moet worden getankt. Niet ?.leen om verder te komen, maar voor- jS om weer op aarde te kunnen lan- 'en. De snelheid moet bij terugkeer S! geremd worden, zodat een „soft lan- S.ig" mogelijk kan zijn. Het tanksta- "°n zou een enorm groot ruimteschip vleten zijn, dat op grote afstand van aarde (honderden tot duizenden ki- Orneters) om onze planeet beweegt. uaar zou men dan, aldus gaat de op- Een gevangenisstraf Van een jaar en Tjs maanden met aftrek van voorar mst eiste de officier van justitie tegen Y?h 25-jarige magazijnbediende uit Vnrecht, die voor de Utrechtse recht- ank terecht stond wegens inbraak en verduistering van goederen. 10 novem- rVr van het vorig jaar zette hij een r^ak op bij de ijzerhandel waar bij als .mployé werkzaam was. De buit be- pr.°eg 1000 gulden. Voorts verduisterde 0 in een tijdsverloop van drie jaar di- materialen uit het onderhavige j drjif, ter waarde van rond 10.000 gul- en. Tenslotte bleek hij ook in de laat- Te twee jaar een achttal inbraken in Domstad gepleegd te hebben. Uit braak 25 augustus. lossing van het probleem verder, de kleine raket, waarmee men naar het ruimtestation komt, verwisselen voor een groot meer comfort biedend echt ruimteschip. Doordat op deze afstand van de aarde de energie - is brandstof - nodig om op weg naar de maan te gaan kleiner is, blijft meer over om van de reis veilig thuis te kunnen ko men. De fantasie van de door heim wee naar de aarde geplaagde ruimte vaarders komt eerst goed op gang, wanneer de inrichting van de ruimte schepen, het ruimtestation en de ruim- tepont tussen aarde en station ter spra ke komt. We laten deze voor wat ze waard is en willen enkele voordelen noemen, die aan het bestaan van een dergelijk permanent ruimtestation hoog boven de aarde niet kunnen wor den ontzegd. Voordelen Naarmate het aantal functies, die door het ruimteschip en zijn beman ning kunnen worden verricht, groter in aanta] en belangrijkheid is neemt de zinvolheid om een dergelijk project te realiseren toe. Men dient hierbij even wei niet te vergeten, dat vele waarne mingen, die voor wetenschappelijke doeleinden van belang zijn, door auto matisch werkende instrumenten kunnen worden verricht. Wanneer het mogelijk is, dat een aannemelijk aantal perso nen in het ruimteschip kan vertoeven en daar in staat is enige werkzaamheden zelf te verrichten, zouden de functies wat uitgebreider kunnen worden dan bij pure automatic mogelijk is. Een groot winstpunt zou zijn, dat ter plaatse niet slechts geregistreerd kan worden door instrumenten, maar ook geïnterpre teerd door mensen. Er zijn reeds raketten, die speciale apparatuur hebben om de mate van wolkvorming in onze atmosfeer te re gistreren. Een station in de ruimte zou een groot deel van de aarde kunnen overzien. Wanneer tevens een intelligen te waarnemer aanwezig is, kunnen de registraties in waarde toenemen. Een ruimteschip kan voor vele takken van wetenschap ongekende mogelijkheden bieden. Biologen en biochemici zouden er proeven kunnen doen, die op aarde slechts met zeer grote moeite zijn uit te voeren. Als laboratorium voor fy sisch onderzoek kan het niet te mis kennen waarde hebben. Proeven bij een toestand van gewichtloosheid zijn er zonder groot bezwaar uit te voe ren. Proeven waarbij een extreem hoog vacuum nodig is, zijn er eenvoudig. Het vacuum is naast de deur van het ruimteschip, beter dan op aarde be reikbaar, voor gebruik gereed. Al de ze wetenschappelijke winst kan worden geboekt; of men er goedkoper mee uit komt is twijfelachtig. Enkele proeven, op aarde niet mogelijk, zijn er uitvoer baar en dat is in ieder geval winst. Een wetenschappelijk onderzoek be hoeft niet noodzakelijk van direct nut te zijn, hoewel blijkt dat uiteindelijk het praktisch leven van alledag er wel van kan profiteren. Een toepassing van het ruimtestation meer gericht op een praktische bruikbaarheid.' waar van wij allen direct de genoegens kun nen smaken, is het ruimteschip als re laisstation voor radio, en televisie-uit zendingen. Een ruimtestation op grote afstand van de aarde zou, indien toegerust met de nodige spiegels voor de ra diogolven, het signaal van de zenders over een zeer groot deel van de aar de waarneembaar maken. Uit de der de wet van Keppler kan men bere kenen, dat een satelliet op ongeveer 40.000 kilometer ffbven de aarde even snel rond de aarde draait als de aar de zelf om haar De hoekmelheid voor een punt aan het aardoppervlak en voor de satelliet ten opzichte van de aarde zijn dan gelijk. Of anders gezegd: de satelliet blijft permanent boven een bepaald gebied op aarde schijnbaar zweven. Drie van derge lijke stations zouden praktisch voort durend de gehele aarde kunnen over zien. Wanneer deze stations zouden worden ingericht als relaisstations voor de korte golven van de televisie zender of radiozender is ontvangst over de gehele aarde van de zender verzekerd. Omdat de uiterst korte golven weinig door de storende zon- ne-activiteit worden beïnvloed is te vens ongestoorde ontvangst te be reiken. Maar vooraleer een dergelijk ruimteschip, waarvan de plaat een van de meest recente fanta sieën weergeeft, werkelijkheid is, zijn de te overwinnen moeilijkheden nog legio. Moeilijkheden Het schip moet, in delen door an dere raketten op de vereiste afstand van de aarde gebracht, daar ter plaatse worden samengesteld. Eri of het mogelijk is voor een mens in de ruimte ingewikkelde handelingen te verrichten, is een nog niet opge loste vraag. Er zullen problemen zijn op te lossen, als de onregelmatige temperatuur van het materiaal. De len ervan zullen direct door de zon worden bestraald en heet zijn, an dere zullen in de schaduw liggen. Het is er donker in de schaduw, want een atmosfeer, die het licht verstrooi en kan, ontbreekt. De zwaartekracht ontbreekt en zal kunstmatig in de sa telliet moeten worden opgewekt. Door het ruimteschip een draaiende beweging te geven, hoopt men dat pro bleem op te lossen. Er moet een be veiliging zijn tegen meteoorbombarde menten. Wanneer de inzittenden van het ruimteschip in het vaartuig vrij kun- n-n bewegen, moet er een compensa tie zijn voor de verplaatsing van de „massa" in het schip, waardoor bet niet stabiel zou zijn in de ruimte. Sta bilisatoren moeten daarom de kleinste correcties kunnen uitvoeren. Astrono mische waarne ningen en andere han delingen, waarbij een precieze richting er op aan komt, worden anders onmo gelijk. Om te kunnen leven moet er voor de bezetting van het ruimteschip een vol ledige luchtvoorziening zijn, die de na tuurlijke kringloop op aarde kan ver vangen. Omdat het ruimteschip op een afstand van ongeveer 40.000 kilometer van de aarde ronddraait, zal de kos mische straling daar minder gevaar lijk zijn dan dichter bij de aarde. Om de aarde immers zijn twee ringen met gevaarlijke straling, een op 3000 kilo meter, de tweede op 16.000 kilometer. Om het ruimteschip te kunnen berei ken zullen de verbindingsraketten of zwaar gepantserd moeten zijn tegen de straling, of een baan moeten kiezen die langs de polen gaat. waar de stra ling niet gevaarlijk sterk is. Om een dergelijk project uit te voe ren, lijkt het in ieder geval noodzake lijk, dat er een internationale over eenstemming over de bouw en het gebruik ervan zal worden bereikt. Het is te betwijfelen of een van de beide grote machten die zoveel aan raketten spenderen, aan een van bei de het alleenrecht -voor de souv of het gebruik zou laten. Het militaire nut van een ruimtestation is niet ge heel duidelijk. Het zal ongetwijfeld voordelen bieden, maar daarbij is te vens de kwetsbaarheid van het ruim teschip bijzonder groot. Plannenmakers laten er geen twijfel over bestaan, dat een ruimteschip eens zal worden gebouwd. Uit overwegingen die bepaald zijn door wat thans moge lijk is, plus hun fantasie, misschien niet onredelijk. Maar hoe in feite de ruimtevaart eenmaal zal worden toege past, is toch eigenlijk maar een duis tere zaak, die nog door veel te veel onbekende en onbegrepen factoren wordt bepaald. Op den duur, en mogelijk al vrij snel, zal een aardbewoner door dringen in de ruimte. Hoe het verdere verloop g®at worden, weten we echt nog niet. Al zou het op een bepaald ogenblik mogelijk worden de plannen van een ^'huidige „helderzienden" te verwezenlijken, dan is het nog de vraag, ot m feite dat plan ook zal wor den uitgevoerd. Uiteindelijk zijn er ve le plannen voor een tunnel onder het Kanaal gemaakt. Enkele zijn uitvoer baar, nu, maar waar is de tunnel? Een tunnel onder de grond en een ruim teschip boven de grond kunnen zo, aan vankelijk fantastisch en later overbo dig, overeenkomst vertonen. De boren hebben hun werk gedaan. De schachten van Staatsmijn Beatrix zijn tot aan het carboongesteente uitgeboord. Op de boortorens van de in aanbouw zijnde vijfde staatsmijn, de Beatrix te Herkenbosch, gaan over enkele dagen de vlaggen in ton. Dit omdat de eerste fase voor de ontsluiting van de kolen- lagen in midden-Limburg t.w. de suc cesvolle aanlag van twee schachten in een 480 meter dik dekterrein, is vol tooid. Dit feit is voor de gehele Nederlandse mijnbouw van grote betekenis, aange zien door middel van de hier toegepas te boormethode van de schachtbouwers Homngmann-De Vooys nooit eerder ter Advertentie 3ij K.B. zijn benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de leer der longziekten: dr. H. Deenstra; in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de geschiedenis van het ge reformeerd protestantisme: dr. S. van der Linde; in de afdelingen werktuig bouwkunde en scheikundige technologie aan de T.H. te Delft om onderwijs te geven in de chemische werktuigen: ir. F. C. A. A. van Berkel. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht is benoemd om onderwijs te geven in de algemene heel kunde: dr. M. W. van Weel. jk Hansaplast wondverband desinfecteert, geneest en stelpt het bloeden. Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Het Amerikaanse tijdschrift „Time" heeft gisteren opgemerkt, dat de con currentie de Amerikaanse regering dwingt haar politiek inzake het toestaan van landingsrechten te herzien. Nu de internationale luchtvaartmaatschappijen van de V.S. het straaltijdperk ingaan, danken de V.S. een geloof af dat net zo uit de tijd is als de vliegtuigen met zuigermotoren, aldut „Time". Het gaat hier om het geloof, dat de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen de baas zullen kunnen blijven over een steeds groter wordende schare buitenlandse concurrenten zonder dat de Amerikaan se luchtvaartpolitiek drastisch wordt gewijzigd. Het blad herinnert er aan, dat de BOAC deze maand landingsrechten heeft gekregen in Tokio en wijst op de aanbevelingen die zijn gedaan om „Air India" toe te staan een lijn op de V.S. te openen. Maar de grootste bedreiging komt van Ruslands „Aeroflot", dë grootse commerciële luchtvaartmaat schappij van de wereld, aldus „Time". „Aeroflot" heeft 1600 toestellen en doet 500 vliegvelden aan, van Kamsjatka tot Londen. In Amerikaanse luchtvaart kringen verwacht men, dat een van de punten, die Eisenhower en Khroesjtsjev zullen bespreken, zal zijn de verlening van landingsrechten in de V.S. aan „Aeroflot". Als „Aeroflot" het recht krijgt in New York te landen, dan zal „Panamerican World Airways" natuur lijk wel het recht krijgen oni naar Mos kou te vliegen, maar hiermee is de zaak niet uit, aldus „Time", want men vreest dat „Aeroflot" die volledig in handen van de Russische staat is, uiteindelijk de vervoerskosten zal drukken om daar. mee het Russische economische offen sief te steunen. wereld schachten zijn aangelegd in een deklaag van een dergelijke afmeting. Al evenmin is het voorgekomen, dat met behulp van dit schnchtbouwsvs- teem boorgaten met een diameter van 7.65 meter konden worden aangelegd. De diepste boorschacht, welke tot nu toe met behuln van de methode Ho- ningmann-de Vooys tot stand kwam. was er een met een diepte van 277 me ter en een diameter van 4.7 meter. In verband met deze dieptebeperkingen werden vroeger in deklagen van meer dan 300 m schachten aangelegd door mid del van de zgn. bevriezingsmethode. Deze methode zouden de staatsmijnen bij de bouw van de Beatrix-schachten ook kunnen hebben toegepast, doch de j gesteldheid van de deklaag van de ter reinen te Herkenbosch, waar vanwege slap gesteente het gevaar voor bewe ging van de grond groter was dan el- ders. deed de staatsmijnen de voorkeur 1 geven aan de boormethode. Bovendien speelden hierbij economische redenen een voorname rol. Verbeteringen, door deskundigen van de staatsmijnen aan de reeds in 1870 door ir. Honingmann ontdekte boorschachtmethode aange bracht, ondervingen de bovengesigna- leerde dieptebeperkingen. De aanleg van de twee Beatrix- schachten in een voor Nederlandse be grippen althans abnormaal dikke dek laag van rond vijfhonderd meter bij de aanleg van de Zuid-Limburgse mij nen bedroeg de deklaag nergens meer dan driehonderd meter is een gigan- tisch werk geweest. 1 Met de voorbereidingen meegerekend heeft dit werk vijf jaar geduurd, van medio 1954 tot medio 1959. Binnenkort begint het afdiepen van de schachten in de thans bereikte car- boongesteenten. Dit gesteente wordt met dynamiet losgeschoten. In eerste instan tie worden de schachten afgediept tot 625 meter. Hier komt de eerste verdie ping. Op 775 meter komt de tweede ver dieping. De uiteindelijke diepte van de Beatrix-schachten zal 800 meter bedra gen. Verwacht wordt, dat de nieuwe staats mijn in 1962 toe is aan de eerste kolen- produktie. Dank zij het feit. dat de Ne derlandse regering op Duits grondge bied grote concessieveiden, welke gren zen aan het Beatrixveld en daarmee één geheel vormen, heeft kunnen aan- kopen, wordt de gemiddelde jaarpro- duktie van staatsmijn Beatrix geraamd 1 op 1.8 miljoen ton. Dit is meer dan de j produktie van' de staatsmijnen Wilhel- mina (1 miljoen ton) en Hendrik (1.4 miljoen ton), maar minder dan de Maurits en de Emma elk met 2.5 mil joen ton. Zonder de Duitse concessie- velden zou de Beatrix slechts aan een jaarproduktie van 1.2 miljoen ton toe komen en slechts een kolenveld van 2200 hectare gaan exploiteren. Het aantal hectaren zal na de ratificatie van het concessieverdag beduidend gro ter worden en vermoedelijk rond 5000 gaan bedragen. Het gehele Duitse con- cessieveid zal niet door de Beatrix wor den geëxploiteerd, daar de Nederlandse regering een gedeelte reserveert voor eventuele Peelmijnen. Naar het oordeel van ir. M. J. A. Bergstein, directeur van de mijnbedrij ven, is er in de Peel plaats voor twee mijnen. Bij de aanleg van deze mijnen krijgt men evenwel te maken met een nog dikkere deklaag dan bij staatsmijn Beatrix, daar het carboongesteente in de Peel 700 meter diep zit. Wanneer ooit tot de aanleg van Peelmijnen zou worden besloten een en ander is nog in studie bij een speciale Peelcommis- sie dan zou, naar het oordeel van ir. Bergstein een mijn ten oosten van de Maas meer kans maken dan ten westen van deze rivier. Wat de staatsmijn Beatrix betreft, deelde ir. Bergstein op een dinsdag te Herkenbosch gehouden persbijeenkomst nog mee, dat deze mijn anthraoiet en gasarmc vetkool zal produceren, als mede dat de geologische kolenvoorra- den in liet concessieveld van „de Bea trix", de nieuwe mijn een levensduur van 50 100 jaar verzekeren. De staatssecretaris van defensie mr. R. H. Calmeyer heeft na de gebeurte nissen, welke tot de besmetting met t.b.c. van achttien militairen in het garnizoen Ede hebben geleid, de volgende maatregelen gelast: Bij de verzending van gegevens betreffende de controle van militairen, die met t.b.c.-patiënten in contact zijn geweest, moet een be wijs van ontvangst worden ingesloten, dat getekend en gedateerd dient te wor den teruggezonden. Een identiteitsbe wijs wordt ingevoerd dat iedere mili tair van de koninklijke landmacht en koninklijke luchtmacht steeds bij zich moet dragen en hij ieder medisch on derzoek moet tonen. Op dit identiteits bewijs moeten zijn vermeld de voor naamste medische gegevens van de hou der, zoals de bloedgroep en rhesus fac tor, de vaccinatie-toestand, de röntgeno- logische controle van de longen, de sa nering van het gebit, het brilvoorschrift, overgevoeligheid voor medicamenten enz. Verwacht wordt, dat door deze twee maatregelen voor de toekomst voorkomen wordt., dat belangrijke medi sche gegevens bij overplaatsing van mi litairen in het ongerede kunnen raken. (Van onze correspondent) In de moeilijkheden rond de woning van de Vughtse kunstschilder Arnoud Paashuis heeft thans een vonnis van de Bossche kantonrechter, mr. Wytema, minstens voorlopig een oplossing ge bracht. De kantonrechter heeft name lijk een door de rijkswaterstaat inge diende eis tot ontruiming van de wo ning aan de Boxtelseweg te Vught niet ontvankelijk verklaard. Zoals bekend was deze woning door de rijkswater staat aangekocht om afgebroken te worden in verhand met het feit dat z'j zich bevindt juist tussen de omgelegde rijksweg Den Bosch-Eindhoven en de zich daar bevindende Parallelweg. Paashuis grondde zijn bezwaren op het feit dat het hier zijn voorvaderlijke wo ning gold die hem de juiste sfeer bood voor zijn artistieke arbeid en vooral op het feit dat hem door de gemeente Vught een absoluut minder waardige woning dan de zijne was aangeboden ter vervanging. De door de rijkswaterstaat ingedien de eis was gemotiveerd met de ver plichting die voor haar bestaat tot het aanleggen van de betreffende rijks weg en het gevaar dat er voor het ver keer door deze woning ontstaat, die ter plaatse het uitzicht belemmert. De verplichting achtte de kantonrechter niet aangetoond omdat zij niet geba seerd was op voorschriften of beschik kingen maar op het rijkswegenplan, welk plan een werkschema is dat de rijkswaterstaat echter niet tot het aan leggen van bepaalde wegen verplicht. Het gevaar ter plaatse door het belem merde uitzicht achtte de kantonrechter alleen aanwezig voor het verkeer dat vanaf de Parallelweg de Rijksweg op wil rjjden of omgekeerd. Dat is op dit punt wel zo miniem dat daarin geen motief voor afbraak van het huis te vinden is. Overigens had ook de rijks waterstaat zelf tijdens een descente ten huize van Paashuis dit motief reeds ingetrokken. In zijn vonnis wijst de kantonrechter er nog op dat een beroep op het plan Marktveld om de woning te ontruimen evenmin zin heeft want dit plan is niet alleen een gemeentelijke aangelegenheid en dus buiten de orde, doch bovendien is het nog niet in staat van uitvoering en behoeft er dus nog geen rekening mee te worden gehouden Bij Koninklijk Besluit zijn ten aanzien van de defensiecommissie van de Twee de Kamer de volgende voorzieningen ge troffen!' Met ingang van 1 augustus is op zijn verzoek eervol als lid ontslag verleend aan mr. H. Calmeijer en met ingang van 1 juli H. A. Korthals en E. Visch, allen met dankbetuiging voor de diensten door hen in deze functie aan den lande be wezen. Eveneens bij K.B. zijn benoemd tot lid van dezelfde commissie met ingang van 1 juli J. H. Couzy en H. C. W. Moor man en met ingang van 1 augustus dr. I. N. Th. Diepenhorst. De voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad heeft bekend gemaakt, dat ter vervulling van de vacatures ontstaan door het ontslag nemen van B. Roolvink, lid van de raad, zijn be noemd door het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland tot lid van de Sociaal-Economische Rhad K. de Boer en tot diens plaatsvervanger P. Tjeerds- ma. Deze benoemingen zijn aanvaard. e jaargids van het depar tement van Buitenlandse Zaken geeft een precies uitgewogen omschrijving: dr. Hans Rudolf van Houten, Bui tengewoon en gevolmachtigd Ambassadeur en Directeur-Ge neraal Politieke Zaken, heeft in laatstgenoemde functie de verantwoording voor „aangele genheden meer dan één onder hem ressorterende directies be treffende, coördinatie van de werkzaamheden dezer directies, alsmede van de politieke werk zaamheden van de Directoraten- Generaal." De bedoelde direc ties zijn die voor het Oosten (DOA), Afrika en het Midden- Oosten (DAM), Europa (DEU), Westelijk Halfrond (DWH), N.A.V.Ó. en W.E.V.-zaken (DNW), Internationale Organi saties (DIO) en Voorlichting Buitenland (DVB). De directo raten-generaal zijn die voor In donesië en Europese Samenwer king. Het is alles bijeen niet gering. De Directeur-Generaal Politieke Zaken (DGPZ) treedt zelden of nooit in het openbaar op, men zal tevergeefs zoeken naar publicaties van zijn hand (behoudens dan uiteraard zijn proefschrift, dat gewijd was aan Egypte's Internationaal Statuut), doch alleen al de opsomming hierboven maakt duidelijk, dat dr. Van Houten op BZ een zeer belangrijk man achter de schermen is.) Hij is de laatste tijd opgetreden als delegatieleider bij de onderhandelingen met West- Duits 1 and. In de afkortingstaai van het departement wordt hij nu „T". Dat is de aanduiding voor de Staatssecretaris, voor wie men de letters SS kennelijk minder elegant heeft gevonden. T betekent, zo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, „tweede man" na zoveel ingewikkelde lettercom binaties voorwaar een vondst. Als staatssecretaris komt dr. van Houten zo dadelijk vóór de schermen te staan; de tweede man is immers geen super- ambtenaar, maar een figuur met politieke verantwoordelijkheid. Op dit moment vraagt men uiteraard ook naar zijn politieke kleur. Het is een tussentint. Dr. Van Houten is de liberale beginselen „toegedaan", zoals dat heet. De nieuwe staatssecretaris, die deze week 52 jaar wordt, begint met een daad. die in een wereld, welke aan vlijt ten ondergaat, van wijs beleid getuigt: hij gaat anderhalve week zijn reeds vastgelegde vakantie houden. Gistermiddag had hij het druk met besprekingen. We hebben hem niet kunnen intervieiven. maar op gezag van mensen, die met hem hebben samengewerkt vermelden ive graag, dat hij een bescheiden sympathieke persoonlijkheid is met historische belangstelling. Hij heeft jaren in de buitenlandse dienst gezeten. Na zijn rechten studie in Leiden werd hij in 1932 attaché te Kopenhagen. Zijn werkterrein was achtereenvolgens Stockholm, andermaal Kopenhagen, Berlijn, Washington (de oorlogsjaren), Brussel, het Plein te Den Haag, Mexico en tenslotte weer het Plein. Hij is drager van de onderscheidingen Ridder Nederlandse Leeuw, officier Oranje-Nassau, Grootkruis lste klas der orde van de Azteekse Adelaar van Mexico, Grootofficier der orde van cie Kroon van België en Grootofficier der orde van Leopold II van België. Minstens zo interessant is, naar het ons voorkomt, dat de heer Van Houten de kleinzoon is van mr. S. van Houten, het kamerlid (later minister van Binnenlandse Zaken), dat in 1874 het initiatief-ontwerp indiende voor het verbod van kinderarbeid (geen arbeid door kinderen beneden de twaalf iaar uitgezonderd huiselijke en persoonlijke diensten en veldarbeid). Mr. S. van Houten is onze geschiedenis ingegaan als de man van het bekende kinderwetje. Wie weet welk epitheton ornans nog voor dr. H. R. van Houten is weggelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5