België acht zich te kort gedaan Op solidaire houding van Nederland wordt gerekend Kunstmatige angstkreten helpen vogels verjagen Politie en brandweer maken een einde aan betogingen in Little Rock Twee negerkinderen betreden onopgemerkt blankeschool Peking eist vertrek van Amerikanen uit Laos Hammarskjöld zal toestand in Laos wellicht gaan opnemen Is paratyfus te wijten aan antibiotica in veevoeder? donderdag i3 augustus 1959 Dagblad voor Schiedam en omstreken HET WESTELIJK OVERLEG Demonstratie in Little Rock WRIJVING MET MOSKOU? Luidsprekers langs landingsbanen Verloving Verdeeldheid in Stichting van de Arbeid Voor een kwartje de ruimte rond Marie Thérèse ontvlucht de Rivièra Het weer Meer beveiliging van de luchtvaart Indië protesteert bij communistisch China Loonvoorstellen metaalnijverheid houdt nu een schilderfeest met Twee jongens bij spele: varen verdronken SlKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden. Deskundigen verschillen van mening Generaal Dudeley Ward in La Cour Line Russisch oorlogsschip in aanvaring Perschef van het Witte Huis in Bonn Warm weer Warmer weer Aan zee Het weer in Europa nieuwe scniedamsche courant (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen België heeft gisteren in de perma nente NATO-raad in Parijs in heel wat scherpere bewoordingen stelling geno men ten aanzien van president Eisen howers overleg met sommige Westeu- nopese leiders, dan verleden week in het aan de vertegenwoordigers der NA- TO-landen te Brussel geadresseerde memorandum het geval was. Alles bij elkaar was het memorandum nog een zeer academisch protest. Mag men zich echter op de informaties verlaten, welke de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, de heer Taelemans Kistermiddag aan de pers verstrekte, dan komt de Belgische interventie te Parjjs praktisch neer op een directe aanval tegen eer. in de huidige om standigheden volstrekt misplaatste vorm van bevoorrechting. Een dreigen de ondertoon is hierbij duidelijk te on derkennen. Het Belgische standpunt is als volgt samen te vatten. De besprekingen tus sen Eisenhower en Khroesjtsjev zullen diet tot hot Duitse vraagstuk beperkt "lijven. Zij zullen op het geheel slaan van de betrekkingen tussen oost en west. Zij gaan derhalve niet alleen de mo gendheden aan die in Duitsland een bijzondere verantwoordelijkheid dragen, maar ook alle andere leden van de NA TO. De Belgische regering zou het volko men normaal hebben gevonden als pre sident Eisenhower, om niet de indruk te bekken met een Atlantisch mandaat bij de Sovjet-premier te verschijnen, zijn bezoek aan West-Europa tot een paar boffelijkheidsbezoeken lliad beperkt. Maar dat is helemaal niet het geval. Eisenhower maakt er een grondige „tour d'horizon" van met uitvoerig overleg te Bonn, te Londen en te Pa kijs, waar hij behalve vier regerings leiders ook de voorzitter van de Atlan tische ministerraad, mr. Luns, en de secretaris-generaal van de NATO, Paul Henri Spaak, un-l-moeten zal. België, dat de NATO-ambtenaar Spaak bezwaarlijk als vertegenwoor diger van de Belgische belangen kan beschouwen, vraagt zich af, waarom het, evengoed trouwens als de klei- 1 nere Atlantische partners, buiten dit overleg gehouden wordt. De procedu re is verontrustend en België be schouwt haar als een gevaarlijk prece dent. Volgens het Belgische betoog spelen hrestige-overwegingen bij dit alles hoe genaamd geen rol. België erkent trou wens, dat in de Atlantische alliantie dommige bondgenoten grotere lasten te dragen hebben dan andere. Maar daar staat tegenover, dat het Atlantisch verdrag een bondgenoot schap is van gelijkberechtigde landen. die alle de enorme verantwoordelijk heid op zich hebben genomen automa tisch naar de wapens te grijpen, wan neer de alliantie het slachtoffer wordt van een agressie. Vooral op dit aspect van het Westers verbond wil België de aandacht vesti gen. Het is de Brusselse regering vol maakt duidelijk, dat België bij de op lossing van het Duitse vraagstuk, noch in de Berlijnse crisis ook maar één di recte verantwoordelijkheid draagt. Maar het is even duidelijk, dat wan neer te Berlijn ooit het fatale schot wórdt gelost, België en de andere klei ne landen automatisch bij een interna tionaal conflict worden betrokken, al leen maar op grond van het feit dat Berlijn voor de N.A.T.O. nu éénmaal een .casus foederis" is. Deze overwe gingen verklaren, waarom de Belgische openbare mening moeilijk zou kunnen begrijpen, waarom de Belgische rege ring geen stem in het kapittel krijgt, zoals andere leden van de alliantie. Te Brussel verbaast men zich er in tussen over, dat de Scandinavische lan den niet eenzelfde houding aannemen. Men rekent echter op de Nederlandse steun en men hoopt, dat Den Haag zich niet zal laten misleiden door het feit, dat een Nederlands minister op dit ogenblik toevallig voorzitter is van de Atlantische ministerraad. Advertentie Nu het nieuwe schooljaar gaat beginnen is de strijd tussen blank en gekleurd in Little Rock opnieuw opgelaaid. Aan de grote0groep"blanke hongerende "aanleiding, voor ^Mghscholl eeTrlllWteg"n V°°T In Little Roek hebben zich gisteren taferelen afgespeeld, die herinnerden aan J957, toen president Eisenhower tenslotte parachutisten moest inzetten om enkele negerleerlingen in staat te stellen „blanke" scholen te bezoeken, aldus meldt U.P.I. De politie liet twee maal de brandspuiten richten op een woelige menigte Van tegenstanders van rassenintegratie en greep naar de *RRr felle toon heeft communis- J schien aan de secretaris-generaal van tisch Uuna gisteren de terugtrekking de Verenigde Naties, Dag Hammar- geeist van al het Amerikaanse perso-1 skjöld, zal worden gevraagd zich van n doorgaans welingelichté kringen in lf,ne is vernomen, dat de verloving 11 de Griekse kroonprins Constantijn k - Prinses Desiree van Zweden binnen lek Zaworden bekend gemaakt. Zoals ter e'U', Z^n Pr*nses Desiree en haar zus- Ts de dasten van de Griekse koninklijke familie op het eiland Korjoe. i neel, wapens en munitie uit Laos. Een woord jerder van het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken eiste in een verklaring over de toestand in Laos de ontruiming van „alle Amerikaanse mi litaire bases" uit het voormalige Indo- China. De woordvoerder zei, dat China zich krachtig zal verzetten tegen de ac tiviteiten van de Amerikaanse en Lao- tiaanse regeringen, die spanningen ver oorzaken in Indo-China en de veilig heid van China in gevaar brengen. De regeringen van de Verenigde Staten en Laos moeten de volledige verantwoor delijkheid dragen voor de gevolgen van hun activiteiten, aldus de woordvoerder. Hij herhaalde de Chinese eis, dat de internationale controlecommissie, die van 1954 tot 1958 in Laos heeft ver toefd, haar werk zal hervatten. In deze commissie hebben afgevaar digden zitting van Canada, Indië en Po len, Nog steeds blijven westelijke waar nemers ervan overtuigu, dat commu nistisch China de kwestie-Laos gebruikt als een middel om invloed uit te oefe nen op de komende besprekingen tus sen president Elsenhower va:i de Ver enigde Staten en premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie. Men meent, dat de Chinese leiders met gemengde gevoelens zullen verne men, dat president Eisenhower van plan is de kwestie-Laos met Khroesj tsjev te bespreken. Het is kennelijk de opvatting van de regering in Peking, dat de communis tische tactiek in zuid-oostelijk Azië zo niet uitsluitend dan toch in de eerste plaats door haar dient te worden be paald. Intussen hebben de militaire atta ché'j3 m Laos van Amerika, Frankrijk en ,Troot-Brittannië meegedeeld, dat er volgens de laatste berichten in het noorden van Laos thans niet wordt ge streden. De regering van Lao„ heeft in een bulletin meegedeeld, dat het aantal op standelingen in het noorden des lands vermoedelijk kleiner i. dan aanvanke lijk is gemeld. Het zouden er niet meer dan enkele honderden zijn. United Press International meldt uit Washington, Londen en Tokio, dat mis- Premier Nehroe van Indië heeft van daag meegedeeld dat Indië bij de rege ring van communistisch China gepro testeerd heeft tegen de propaganda die door de officiële organen van commu nistisch China tegen Indië wordt ge voerd en waarin de Indiërs „imperialis ten" worden genoemd. i.ai wuiucil gCVldttgu vcii. de situatie in Laos op de hoogte te stel len. Communistisch China en het com munistische bewind in Noord-Vietnam, dat althans door de V.S. verantwoorde lijk wordt gesteld voor de troebelen in Laos, zij geen van beide lid van de volkerenorganisatie. gummiknuppel om dc heeihoofden, die door het water niet bekoeld waren, tot kalmte ie brengen. Twee demonstran- ten hebben bloedende hoofdwonden op gelopen, twintig zijn gearresteerd. Middelpunt van de ongeregeldheden was ook nu weer de centrale middelbare school, waar twee negerleerlingen hun intree zouden doen. Een stoet van on geveer duizend demonstranten trok daar naar toe, na n massa-bijeen komst te hebben bijgewoond voor het gouverneurshuis, waar o.m. de gouver neur van Arkansas, Faubus, het woord voerde. Hij verklaarde, dat rassen integratie aan Little Rock opgedrongen werd, maar hield de mensen voor, dat zij „slechts in uiterste instantie" van geweld gebruik mochten maken. De aanwezigen trokken toen met vlag gen en op de muziek van een radiowa gen naar de centrale middelbare schooi, waar zij werden opgewacht door een sterke politiewacht en een ploeg van de brandweer. Na twee bespuitingen, een aantal rake klappen en verscheidene arrestaties begon de menigte zich te verspreiden. Dit alles speelde zich af voordat de schooldeuren om een uur in de mid dag open gingen. De twee negerïeer- nngen tegen wie de actie gericht was, konden toen ongemerkt naar binnen ko men met hun blanke medescholieren. ?nndet.tw<rede middelbare school van „,"'f Kocl> waar gisteren rasseninte- Braue op beperkte schaal werd inge- vowi. die van de deftige stadswijk Hall, Xnl s rustig. Drie negermeisjes voegden zich hier zonder enig incident u„Sn?-ere leerlingen toen de school om nalt tien m de morgen begon. Ook J', Wj.s een sterke politiewacht opge- ^fid' dle echter snel naar de centrale middelbare schoo] geroepen werd, toen daar de ongeregeldheden begonnen. (Van onze Haagse redacteur) In de gisteren gehouden vergadering van de Stichting van de Arbeid zijn aaifi de orde gekomen de loonvoorstellen van de vakraad voor de metaalnijverheid, welke voorstellen van bijzondere bete kenis zijn omdat de metaalnijverheid met haar C.A.O. de „koploper" is in de vrijere loonvorming. In de looncommissie van de stichting is men over deze aangelegenheid niet tot een eenstemmig advies gekomen. Ook in de stichting zelf bleken gisteren de me ningen uiteen te lopen. Er is een niet onaanzienlijke groep, die met de voor stellen in hun huidige vorm niet akkoord gaat. Het advies dat nu wordt uitgebracht aan het college van Rijksbemiddelaars valt uiteen in een meerderheids- en een minderheidsnota. Staatssecretaris Rool- vi nk heeft onlangs verklaard dat men bij deze zaak voor een „verantwoorde lijke beslissing" staat. In (lc komende wintermaanden zul len maatregelen van grotere omvang worden genomen om de vogels, in het bijzonder de meeuwen te verjagen, die bij de luchthavens een gevaar vor men voor de luchtvaart. Het is n.l. gebleken, dat het reproduceren van de angstkreten via een bandrecorder op een mobiele wagen niet afdoend is voor het weren van de meeuwen. Dit heeft dr. J. D. F. Hardenberg, weten schappelijk ambtenaar bij het ministe rie van Landbouw en Visserij meege deeld. Op een vliegveld ergens in Neder land zal langs de start- en landings baan een serie luidsprekers worden ge ïnstalleerd. Uit de aard der zaak zul len deze luidsprekers laag langs de grond moeten blijven om geen obsta kels te vormen. De bandrecorder met de angstkreten van de drie soorten meeuwen, die in Nederland voorko men, blijft op de controletoren van het bewuste vliegveld. Tien minuten vóór de i start of voor de landing van een vliegtuig zal de bandrecorder gaan lo pen en de angstkreet wordt via de luid sprekers over de gehele lengte van de baan gereproduceerd. Men mag aan nemen, dat de baan in* die periode dan „schoon" zal zijn. Vanzelfsprekend zullen de luidsprekers op een bepaalde wijze moeten worden gericht en zelfs zullen er wel bij moeten zijn, waar van het geluid enigszins in de hoogte gaat in plaats van in het horizontale vlak. Mocht dit experiment gelukken dan zal het iedere luchthaven, dus ook Schiphol, Zestienhoven en Eeide vrij staan een dergelijk systeem aan te leg gen. Heel wat kilometers kabel is voor zo'n systeem nodig. Dr. Hardenberg merkte nog op dat de wering van vogels van vliegter reinen niet alleen een Nederlandse aan gelegenheid is. Op alle luchthavens, die aan zee liggen of niet ver daarvan daan, is dit vraagstuk urgent. Zo ver dr. Hardenberg heeft kunnen nagaan, neemt Nederland met deze experi mentele proeven een vooraanstaande plaats in Europa in. In september wordt op het vliegveld Volkel een be gin gemaakt met het weren van kie viten door middel van een gereprodu ceerde angstkreet op een recorder. Dat de experimenten ook van alge meen belang zijn en zich niet alleen beperken tot het weren van vogels van militaire en civiele luchthavens, moge blijken uit het feit, dat in land- en tuin- bouwkringen de bandrecorder met bij behorende luidsprekers steeds meer opgeld doen voor het vërjagen van spreeuwen, lijsters en merels. De vruch tenteelt heeft reeds een niet onbelang rijke schade voorkomen door deze me thode toe te passen. Advertentie Woensdagavond omstreeks zeven uur heeft zich op de Bergse Achter- plas in Rotterdam een drama afge speeld, dat geëindigd is met de dood van twee jongemannen. Drie jongelui uit 's-Gravendeel waren aan het roeien en zijn daarbij vermoedelijk te overmoedig geworden. Door het schommelen van de boot kantelde de ze met het gevolg, dat het drietal in het water viel. De oudste van hen, de twintigjarige molenaarsknecht L. Middelhoek, de enige, die kon zwemmen, stelde eerst pogingen in het werk om zijn neef, de zeventienjarige H. Middelhoek en diens vriendje de vijftienjarige G. in 't Veld boven water te houden, tot er hulp kwam opdagen. Maar toen dit niet ge lukte en het ongeval blijkbaar niet werd opgemerkt zwom hij in wanhoop naar de ofcver om hulp te halen. Ande re jongens zijn toen met een boot te hulp gesnéld en zijn ter plaatse van het ongeluk gaan duiken. Maar toen het tweetal uit 's-Gravendeel eindelijk werd gevonden was het al te laat. De levensgeesten waren reeds geweken. De directeur van het Proefstation voor het moderne veevoeder in Hoogland dr. J. Grashuis, meent, dat het waar schijnlijk moet worden geacht, dat de parat.yfus-gevallen die de laatste tijd zijn geconstateerd gedeeltelijk worden veroorzaakt door het gebruik van anti biotica in het veevoeder van kalveren. ttü .mcenf. dat de toepassing van an tibiotica in de mengvoeders van kal veren, de z.g. salmonella bacteriën, die de paratyfus veroorzaken bij het kalf zelf geen acuut ziektebeeld veroorza ken. Weliswaar ziet het kalf er nu niet bepaald gezond uit, maar de ziekte openbaart zich niet bij. het dier, maar draagt een sluimerend karakter. Vol gens dr. Grashuis ontsnappen deze ziekteverschijnselen aan de aandacht van de boer, die geen deskundige hulp inroept. Later bij de vleeskeuring ont snappen ook verschillende dieren aan de aandacht omdat dc groei van de salmonella, door antibiotica afgeremd is en op de voedingsbodem soms pas na vier of vijf dagen groei optreedt. Dr. Grashuis toonde zich een voorstander van het verbod van breed-spectrum an tibiotica, omdat daarvan het meeste ge vaar te duchten is. Lage doses penicil line zoals onlangs door de regering is toegelaten hebben op salmonella prak tisch geen invloed. Andere visie In een onderhoud met het AiN.P. deelde de algemeen directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht, dr. J. Spaander, mede, dat de ervaringen van dr. Grashuis be paald niet aan enige twijfel onderhevig zijn. Maar, aldus dr. Spaander, het sa menbrengen van het door dr. Grashuis geconstateerde met de paratyfus-epide- mie, is iets wat nog niet bewezen is. Het Rijks instituut voor de volksge zondheid is bezig met een groot epide miologisch onderzoek, mede in verband met de vragen, die aan de minister van Sociale Zaken ép Volksgezondheid z(jn gesteld naa de paratyfus epidemie m Nederland. Hetgeen dr. Grashuis be- E2SM' y°'KRns ,llr- Spaander een mogelijkheid, maar er zijn ook andere mogelijkheden," waartoe onder andere ook behoort import via veevoer. Uit het buitenland komen namelijk regelmatig paratyfus-bacillcn in vee voer ons land binnen. In de laboratoria1' van net Rijksinstituut voor de Volksge zondheid wordt momenteel uitgemaakt, met welke paratyfusbacil men te ma ken neetf. Er zijn namelijk 600 verschil- t» ,paratyfus-baci]len. Reeds jaren lang worden onderzoe kingen ingesteld, ook voor de vleeskeu ringsdiensten. Door systematisch on derzoek probeert men thans o.a. te we ten te komen welke soorten paratyfus de mens ziek maken. Dit onderzoek is in volle gang. .Volgens dr. Spaander is het zeker met zo, dat dc bron voor de paratyfus onder de bevolking de kalveren zouden moeten zijn Er zijn nog vele andere mogelijkheden. Volgens dr. Spaander is het dus met zo, dat de antibiotica hier «1e voHe schuld zouden moeten dragen van de gevallen van paratyfus. Woensdag heeft generaal Sir Dudeley 1 Ward, commandant van de noordelijke legergroep van de Nato in La Cour- tirie manoeuvres der Nederlandse troe pen bijgewoond. De 300 ton metende Westduitse kust vaarder „Christel" is vanochtend in de Oostzee in aanvaring gekomen met een Russisch oorlogsschip. De Duitse gezag voerder verzocht om assistentie, daar )p een tentoonstelling voor de jeugd in de Olvmninhnl i„ I nnrior, t. n; n zijn schip water maakte, Uit Wamemün- een spoetnik te zien als laatste snufje op het gebied mZd&n vermZT.^Z uitgevaren!"81 reddmgboten j J°nsens en meitja. HetapparmMedt vele sensaties Vaneen vlucht doo, dTmimte, In kringen van de hofhoudiiig van koning Boudcwijn verneemt DPI, dat Marie Thérèse van Bourbon Farm» de Rivièra heeft verlaten als gevolg van de berichten over een romance tussen haar en de Belgische vorst. Zij is gis teren naar het familiekasteel bij Lig- iiières in midden-Frankrijk terugge keerd. Koning Boudcwijn is zondag voor een vakantie in Bormes les Mimosas aange komen. Hij verblijft in de villa van zijn zuster, prinses Joséphine Charlotte van Luxemburg, Tour Sarazine. Het bezoek, dat prinses Marie Thé- rese bracht aan enkele vrienden in Saint Tropez, op 40 km. van Bormes was onmiddellijk aanleiding tot eeii stroom van geruchten over een gehei me ontmoeting. Het tiental Franse agenten, dat voor Tour Sarazine de wacht hield, kreeg dag en nacht ver sterking van vele tientallen journalis ten en fotografen. Voor zover de ver slaggevers hebben kunnen vaststellen heeft de ontmoeting tussen Boudewijn en Marie Thérèse nooit plaats gehad. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty. is vanochtend op het vliegveld Wahn bij Bonn aangekomen ter voorbe reiding van het bezoek van de Ameri kaanse president, Eisenhower, op 27 au gustus. In de middag zou hij doorreizen naar Parijs en vandaar naar Londen, de twee steden die de president ook zal bezoeken. Verwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Warm weer met zonnige perioden en plaatselijk een regen- of onweers bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Zon 05.20-20.08. Maan 16.54-00.55. Ten zuidwesten van Ierland is een nieuwe zeer actieve depressie versche nen, die in noordoostelijke richting koerst. Onder invloed van deze depres sie neemt de wind in onze streken toe uit zuidoostelijke richting waardoor ge leidelijk warmere lucht uit midden- Europa naar ons land terugstroomt. Het regengebied van de nieuwe depressie zal het land morgen waarschijnlijk nog niet bereiken, maar wel neemt de kans op een regen- of onweersbui weer toe in verband met de ontwikkeling van rand- storingen boven Frankrijk, Aanvankelijk vrij warm en zomers strandweer maar morgen later wat meer bewolking. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidoostelijke richting. Temp. overdag 23-25 gr. Zeewater 19 gr. Voor uitzichten: een depressie trekt van Zuid- Engeland naar de Noordzee, waardoor de regenkansen weer toenemen. mits men... een geldstuk in de gleuf stopt. 1 Station Den Helder Vpenburg VÏissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Far ijs Nice Berlijn München Zürich Genève Innsbrück Athene Rome Madrid Llaaabon Weer licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. mist licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt regen half bew. regenbui geheel bew. mist zwaar bew. regen licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. max. min temp. temp gisteren 18 14 20 21 22 20 22 22 22 23 25 23 22 24 20 23 21 25 26 26 16 21 23 16 32 29 29 26 neersL afgel. 24 uur 8 12 0.2 1 2 0 1 0.3, 0 0 26 0 11 7 1 0 1 0 0.1 11 O O 9 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1