Nieuws uit stad en omtrek „WERK ONZER HANDEN" Scliiedainse merkwaardigheden PER LUXE SALONBOOT „ERASMUS NAAR DE DELTAWERKEN Na de O geen tooii meer Geheugen-hulp Haastrechtse balie-watermolen enig in Nederland ONDER DE DRIE KRONEN... nieuws trekt altijd De geest van mildheid ^irJ- Excelsior ontmoet SVV- kampioenselftal 1949 Excelsior cricket Onder invloed Huldiging Twee verdwenen beroepen en een scheldnaam Aanrijding Engeise atleten kwamen uit in trial-meet IEDERE DAG Actieve politiemannen Gymnastiekdemon- slralie in Plantage werd groot succes Eerste berichten uit liet NKS-kamp te Zundert Stagnatie bij bruggen Ongeval in Waalhaven Vorl c van brommer brak KETHEL Vrachtenmarkt De tram Burgerlijke stand - DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 «p^vl i iX Inzending r.-k. scholen en jeugd beweging Modeshow ZONDAG 16 AUGUSTUS Deze excursie kunnen wij u ten zeerste aanbevelen. U wordt nu in de gelegenheid gesteld, dit machtige werk, de afdamming van het Haringvliet meer van nabij te bekijken. Wij vertrekken om 10.00 uur precies vanaf de ponton van de Havendienst „Spido" aan het Wil lemsplein (eindpunt lijn 5) en zijn weer terug om ongeveer 18.30 uur. De prijs voor deze aantrekkelijke boottocht bedraagt slechts f 5.50 p'.p. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan de volgende adressen: Bureau De TijdDe Maasbode, Kortenaerstraat 1, Rot terdam; Rotterdam Zuid, Manpad 24; Schiedam, Nieuwe Schied. Courant, Dam 18. Vóór het vertrek zijn aan de boot ook nog kaarten verkrijgbaar. DE AFD. PROPAGANDA Het programma voor vrijdag ftlcuwe sdiledamscli Jamsct e courant Bij draaien van interlokaal telefoongesprek to Een kinderwagendrama Uo stand van liet St .-iTillibrord patronaat met de draaimolen en het complete icoonhuis trekken veel belangstelling op de tentoonstelling „Werk onzer handen". Hoewel het bijna ondoenlijk is alles te beschrijven wat «r op de grote tentoon stelling „Werk onzer Handen" op het ge bied van kunstnijverheid, nuttige vrije tijdsbesteding en curiosa te zien is, wil len wij toch even de aandacht vestigen op de inzendingen van de r.-k. scholen en verenigingen. De eerste twee klassen van het St.-Liduiina lyceum hebben hier een expositie varl hun creatieve handenarbeid in de vorm van glasmozaïeken en steen reliëfs. Dagelijks demonstreren de leer lingen hun werk en kunnen wij ze be zig zien met het boetseren en het ver vaardigen van deze glasmozaïeken. De Mater Amabilisschooi heeft een verzame ling pitriet en handgeknoopte tapijten op de tentoonstelling en ook hier geven de dames als het ware openbare les in deze nuttige en attractieve vorm van vrije tijdsbesteding. Wat de jongens van de r.-k. Jeugdvereniging „Tot Ons Plezier" weten te maken en te knutselen lieten zij hier in Schiedam reeds eerde'r zien. Hun mooiste werkstukken vallen ook in dit miillieu goed op en wekken bovendien be wondering. Het r.-k. Clubhuiswerk en wel het St.-Willibrord-patronaatvan de Maasdijk is er met werkstukken zowel van de jongens. als meisjesgroepen. De mooie draaimolen door een der jongens gemaakt, trekt heel wat kijkers alsmede het complete woonhuis met een echte sleperswagen, door dg leider van de huis- vlijtclub vervaardigd. In al deze stands zijn tevens nog genoeg kleinere dingen te bewonderen waarin de vervaardigers hun persoonlijke karak ter gelegd hebben. Dit alles te zien en in Je op te nemen, vraagt echter uren. Voor hon die over veel vrije tijd beschikken moet dit toch wel de moeite waard zijn om te doen. Hem zal een geheel nieuw fa cet van deze tentoonstelling getoond wor den, dat op zich feeds de moeite waard is om eens nader te bestuderen. Gisteravond werd onder een enorme be langstelling een couture-vertoon (mode show) gehouden door leerlingen van d« Zonnebloem, die door hen 'zelf vervaar digde en ontworpen kleding toonden. Deze belangstelling bij de controle was er de oorzaak van dat niet slechts de 2500ste volwassen bezoeker, doch ook de 300öst» volwassen bezoeker, ongemerkt, althans zonder dat een extra verwelkoming plaats vond. ae controle passeerde. Bij het slui ten gisteravond van de tentoonstelling en het werkcentrum waren de 3454ste vol wassen bezoeker en het 979ste kind de controle gepasseerd. Door de vele betuigingen, dat het toch zo spijtig is. dat de tentoonstelling a.s zaterdagavond zal sluiten, is besloten, bij zonder ook om hen. die nog op vakantie zijn, het werk vïln stadgenoten te tonen de sluiting van „Werk onzer handen" t» verschuiven naar dinsdagavond 18 aug. Zondagmiddag a.s. zal in het sterrebos het elftal van Excelsior '20 dat naar de tweede klas promoveerde, een wedstrijd spelen tegen het kampioenselftal van SVV uit het voor de roodgroenen zo gedenk waardige jaar 1949. Voor het eerste jaar in de hoogste voetbalregionen, drongen onze stadgenoten door naar het hoogstP wat er te bereiken vallt, nl. het landen- kampioenschap. Aangezien het befaamde team geheel volledig zaj aantreden be looft dit weer een interessante wedstrijd te worden. De spelers van het kampioenselftal zul len zaterdagmiddag een cricketwedstrijd spelen tegen een team samengesteld uit juniorleiders. Dit te aanschouwen moet ook wel degelijk de moeite waard geacht worden. In ce Lorentzlaan reed gistermorgen de Rotterdamse kellner H. B. N. tegen een geparkeerd staande personenauto, omdat hij onder invloed van sterke drank ver keerde. Dg geparkeerde auto wbrd zwaar beschadigo. De chauffeur is aangehouden Leden, donateurs en genodigden van S.W.S. O.V. hebben op een contactmid dag hun juniorleden gehuldigd, die met succes de Jeugdvierdaagse van T.V.V. te Rotterdam hebben volbraht. Twee meisjes en acht jongens hebben vier dagen geno ten van de mooie wandelsport en de vele attracties die deze Jeugdvierdaagse altijd weer biedt. Vol lof waren zij over de tweede dag toen zij als trekpleister Jeiigdland in de Energiehal hadden. Vier uur lang hebben ze t^aar genoten van de vele attracties en allen waren het er over eens, dat ze daar best alle vier dagen heen hadden gewild. Ook de Kon. Diergaarde die zij de vierde dag bezochten, was zeer in trek geweest. Na vier dagen lopen, ontbrak ook bij heii niet de grote intocht zoals dat bij de In ternationale Vierdaagse Afstandsmarsen te Nijmegen al jaren traditie is. De groep Had twee leiders en een verzorger. Allen ontvingen zij óp deze middag de medaille, alsmede een aandenken van de vereniging en een diploma. Nog zeven andere junio ren hadden deze 4-daagse met SWS OV mee gelopen. Deze ontvingen naast hun medaille een diploma. Na deze huldiging werden verscheidene spellötjes gespeeld. Tussen de spelletjes door speelde de heer Hermans lustig 0p zijn accordeon en de heren Smit en Kooy op de mondharmo nica's, terwijl door iedereen werd meege zongen. Ook werden verscheidene versna peringen uitgedeeld. Zondag a.s. neemt de vereniging deel aan een wandelmars uit geschreven door W.S.V. Don-Bosco te Rot terdam. Om negen uur des morgens ver trekken zi.i per rijwiel of tram vanaf het postkantoor. Met de ondergang vap de branderijen, het gebruik van gas en de invoering van moderne hulpmiddelen in de huishouding is ook de Sehiedamse water- en vuurne ring tot het verleden gaan behoren. Vroe ger kon men ze in elke straat vinden in een winkel of pakhuis. Z(j werden in de regel door een vrouw gedreven. De in richting was vr(j eenvoudig. Onder een open schoorsteen was ongeveer 80 cm, boven de vloer een ijzeren plaat aange bracht, waarop een turfvuur werd onder houden. Boven dat vuur hing een ketel van behoorlijke afmetingen met een af tap-kraan. De hoeveelheid brandende tur ven was steeds groter dan nodig was vooï de waterverwarming. Het warme water, en de overtollige brandende tur ven, waren de verkoop-produkten van de water- en vuurvrouw. De meeste Sehiedamse gezinnen waren in het bezit van een thee-emmer, een emmervormige mantel van koper, zink of blik, waarin een ketel kon worden' gehan gen en waaronder een vuurtest stond. De beste tijd voor de water- en vuur- vrouwen waren wel de zomers, als er niet in de huizen gestookt werd. Een ketel warm water kostte 1 Vs cent. inclusief een stuk brandende turf. Als neven-verdienste volksmond verbasterde deze woorden tol „ouwe tijjer", Wat uitgroeide tot een scheldnaam voor brandersknechts. Had de porster of porder veel klanten die op dezelfde tijd moesten worden ge wekt, dan moesten man, vrouw en kinde ren meehelpen. De aanvang van het „por ren" was omstreeks drie uur v.m. Met 'n korte stok werd op de deuren gebonsd. Dan werd er de naam en het uur ge schreeuwd, b.v. „Aai Poort (Arie Poort), het is drie uur geweest, kommie?" Volg de op deze actie, vanuit binnen reactie, meestal een snauw of verwensing, dan werd de tocht vervolgd. De vaste prijs was tien cent per week. Dat beleefde men in de vorige eeuw. Niet om naar terug te verlangen. C.A. VAN DER ZEE SR. Het meisje Janna Tanna Krijger, uit de Tuinlaar, is gisteravond omstreeks half zes op do oversteekplaats in de Gerrit Verboonstraat aangereden door een mo torrijder, tor»i zij daar overstak met een kinderwagen. Voor de stoplichten wachtte een file auto's en het meisje stak over, maar merkte niet. dat de stilstaande auto's aan de linkerkant werden voorbij- gereden door het verkeer dat linksaf ging slaan. De motorrijder J. K. uit Vlaardingen reed haar aan. iüj werd te gen de straat gesmakt, waarbij zij een gecompliceerde beenbreuk opliep. Haar vijftien maanden oude broertje, dat. in de kinderwagen zat, bleef ongedeerd. Het meisje is in het Gemeenteziekenhuis op- gen ome i;.. werd een snoeptafel voor de jepgd gehou- Ter gelegenheid van het bezoek aan on ze stad van de Engelse atleten, die een Week de gasten zijn van de atletiek-^f- deling van S.V.V. organiseerde de Shell- atletiek gisterenavond in het sportpark „Vijfsluizen" een Trial-mee.t, Hieraan Werd deelgenomen door een ploeg van A. C. Erith. een SVV-Shell combinatie en een atletenploeg van „Minerva" uit Bot terdam. De wedstrijden hadden een Pret- tie en vlot verloop. Hoewel de tijden op ecn gervelbaan uiteraard altijd hoger liggen dan op een grasbaan. werden de bereikte resultaten sterk beïnvloed door de wegens de regenval zeer zware baan. Uit de twaalf verschillende nummers behaalden de Engelsen totaal 91 punten en werden hiermede winnaars van deze 'Hal-meet. De SVV-Shell-combinatie ein digde met 77 punten als tweede en ..Mi nerva1' werd laatste met 12 pnt. Persoonlijke resultaten: Loopnummers: 100 meter 1 M Diederik M 11.7 sec. 2. A. de Geils S 11.8; 3 D Mann E. 12.-. 200 m. 1. A Cook E 23 sec. 2 A. de Geus s. 24.-; 3 T. Martin E 24.3; 400 m. 1. M. Halls, E. 52.5 sec; 2. C. Verschoor S. 53.5; 3. S. Garnett e 54.7; 800 m. 1. P- Kortleve M 1 min. 57.9 sec.; 2. S. Allen E 1.58.8; 3. J Derhan 2.29; 1500 meter 1 B. Veldhoven S 4.6.4.; 2. L Suyker. S. 4.9.8.; 3 S. Allen 4179; 3000 m 1. ,R Gobey 9.23.4; 2 J. Siereveld S. 9.26.2; 3 C. v Gerven S 9.26.4. 4 x 100 m esta fette: 1. Minerva 45.9; E. Enith 46.4; 3 SVV-Shell 48.9. Hoogspringen: 1, C. v. zperen M 1.78 m; 2. E. Verboom M. J-13; 3. Schramm S 1.68; Verspringen: 1 J. Klip M 6.03 m.; 2. B. Kettle E 5-9Ó m; 3 'Maxim E. 5.57 m.; Speerwer pen: 1, B Kettle E. 47.165 m; 2. J. Ver beet S 45.945; 3 R Wheeler; E. 42.795; Kogelstoten: 1. B Kettle E. 11.44 m; 2. f". Fischbuch E 11.41.3; 3. F. Ruseier s. 11.08; Discuswerpen: 1. D. Grootendorst I 33.18 m; 2 B Kettle E. 32.92; 3. F. Buseier 31.38; Wedstrijdleider was de beer A. Leewis voorzitter van de Shell- atletiek. den. Het doorsnee tarief was een halv« cent. Vuur en water werden ook aan huis ge- leverd. Des avonds brachten de huismoe- Op de modeshow in de beurs door de jeugd van „Zonnebloem"Cock Geerlings in zomerjurk Demonstraties: tapijtknopen, breien op de machine, mozaiek leggen, hout draaien lino snijden en drukken (op linnen en op papier), draadfiguren buigen en mon teren. houtsnijden, zilveren beeldjes gie ten. masikere maken (Jan Wolffers gaat 't groot opgezet masker verder afmaken); glazuren, ook vóór het publiek (dit is op bestelling) en dóór het publiek (bezoe kers zelf aan de slag): boetseren (de pot tenbakker in actie). Films. Op vrijdag besteedt men bijzon dere aandacht aan balletminnenden met: Ba,,et Festival (Ned. Ballet danst Les Sylphidefj en Visages). Op de spitsen door R.ud: Hornecker. Voorts: Zeven Provin ciën (Ned schilderkunst in de gouden eeuw). Nederlandse Beeldhouwkunst in de middeleeuwen (met muziek uit die tijd). Moderne architectuur. Over glas gespro ken door Bert Haanstra. Panta Rhei door Bert Haanstra (kringloop der natuur). Dia s: Bont, allerlei, Nederland in kleu ren. Kieuren palet. Oocblod voo» Schtednm 81ste Jaargang No. 24058 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 68152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contraet speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f #10 per mm-hoogt*. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 2o woorden f 0.90 bij vooruitbe- tstóag. Eüc woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. worden afge. en uitgevoerd overeenkomstig voor het - l ABONNEMENT EN per kwartaal, f 2-54 "■BBBKp.euKi #c50 per week. per ders hun thee-emmers en testen bij de water- en vuurvrouw. Deze bracht ze van I water en vuur voorzien voor de huisdeur van de bestelsters. Voor kloppen op de j deur werden zij gewaarschuwd. Snel bin- nenhalen was geboden, omdat de straat- jeugd er dikwijls op uit was. het water te verontreinigen en het vuur te doven Voor een hele week-leverantie bedroeg de rekening 15 cent. Nevens water, vuur en snoepgoed wer den ook brandstoffen geleverd: kolen aan- maakhout (talhout) en „rauwe turf". Zo'n water- en vuurnering was in de re gel een centrum van roddelarij. De nieuwe' mode van adverteren leek in het begin overbodig, wat in de water- en vuurnering gekletst werd, was binnen een minimum van tijd gemeengoed! Het kwam dikwijls voor, dat ook nog het beroep van klop- ster werd uitgeoefend, hoewel het vak van klopper of porder feitelijk een mannen beroep was en een privilege van oude- en invalide mannen! De porder had tot taak -noui 'uaCiJapuBjq op uea uapaii^jaAi ap terijen, gistpakhuizen en andere bedrijven door middel van kloppen op de deuren te wekken. De order tot kloppen werd des avonds gegeven. Dan werden uur en naam op een lei genoteerd. Vaste klan ten behoefden alleen maar te zeggen: „Oude tijd" (zelfde tijd als gisteren). De Vannacht omstreeks drie uur hebben politiemannen in een patrouillerende mo bilofoonwagen drie Duitse zeelui aange houden. die probeerden fietsen te stelen. In de B.K.-laan zagen de agenten twee Duitsers die eerst stonden te morrelen aan een fiets en er even later op weg reden. Zij werden opgepakt en de politie auto reed naar het hoofdbureau. Onder weg zagen de agenten op het Rubensplein nog iemand verdacht bezig zijn met een fiets. Dit was eveneens een Duitse zee man en ook hij probeerde een fiets te stelen. Het drietal werd opgesloten op het hcofdbureau. Zii wanen afkomstig van een schip dat bij Wilton-Fijenoord ligt. Gisterenavond waren het de Sehiedamse gymnasten, die door de S.G. in de gelegen heid werden gesteld zich aan het publiek voor te stellen Door de verenigingen Excelsior, D.O.K., O.D.O. en T.H.O.R. werden de beste krachten uitgekozen en wat deze op het gebied van het toestel- turnen en eveneens bij de vrije oefenin gen presteerden. was op zichzelf reeds een stuk propaganda voor de gymnastiek- beoefening. Onder leiding van Peter Kreb- bers. Presenteerde zich de ritmische meis- jesgroep van de r.-k. gymnastiekvereni ging Excelsior, een nieuwe vorm van vrije oefening welke nog in het beginsta dium verkeert maar toch al zeer attrac- hef 's,om te zien. Het optreden van de scrobatengroep van de vereniging „AR- MA alsmede het werk op de lange mat van een groep van de vereniging „Ex celsior" uit Delft was aantrekkelijk en tevens zeer spectaculair. De demonsrta- be die onder leiding stond van de heer vaT °udheusden werd met een vlaggen- parade geopend en besloten en moet in haar geheel op uitstekende wijze geslaagd heten. Namens de S.G. sprak de heer M. van Dijk een welkomstwoord waarin hij de wens uitsprak dat deze demonstra tie een propagandistische werking zou hebben, vooral op de jongeren, onder de zeer talrijke bezoekers. Een der jeugdleiders melldt ons vanuit het zomerkamp te Zundert het volgen de: Zowej de jongfens die de reis naar het N.K.S.-kamp per bus maakten, als die per rijwiel de verre tocht naar Bra bant ondernemen, zijn gped in Zundert aangekomen. Slechts enkele kleine regenbuitjes kre gen deze laatsten te doorstaan, zij arri veerden om halftwee op het NAC-terrein in Breda, waar zij hartelijk werden ont vangen. Na een douche genomen tc heb ben werden de voetbalschoenen aange trokken en speelde het C. en B. elftal hun vastgestelde wedstrijden tegen elftallen van hun gastheren C. speelde met 2—2 gelijk en B. behaalde hierbij een 73 over. winning. Na deze wedstrijden werd do tocht naar Zundert voortgezet en onder weg werd de karavaan door een ware zondvloed overvallen. Ondanks dat kwa- men de zwartwitten in een uitstekende conditie en stemming in het N.K.S.-kamp aan Tot. nu toe moest alleen in het tele foonnet RotterdamSchiedam, bij 't kie zen van een interlokale verbinding, na de nul vóór het netnummer opnieuw op een toons.ignaal worden gewacht; pas daarna mocht men de cijfers van het netnummer ■gaan kiezen. Sedert enige maanden zal men opgemerkt hebben, dat die toon speeds onmiddellijk na de eerste nul komt. Inderdaad is *t al enige tijd niet meer no dig erop te wachten. Die extra kiestoon zal dan ook met ingang van zaterdag 15 augustus a.s. te 14.00 uur worden afge schaft. Daarmee verdwijnt een verschil tussen telefoneren in RotterdamSdhie- dam en in de rest van Nederland, dat tot verwarring aanleiding kon geven. Net als overal moet dus voortaan na opnemen van de telefoon bet beginsignaa] worden afgewacht, dan kan ineens het he.e netnummer (met inbegrip van de nul!) worden gekozen. Daarna moet de normale 2e kiestoon worden afgewacht., dan pas kan het abonneenummer werden gekozen. De stagnatie van dè Zwethbrug, ont slaan door een aanrijding, is tüans weer Opgeheven. Het verkeer kan hierover weer gewoon doorgang vinden. De Calvébrug is de komende nacht van half één tot vijf uur voor alle motor rijtuigen afgesloten in verband met on- d e rh o uds we rken Aan boord van het Duitse s.s. Bernard! Howaldt in de Waalhaven te Rotterdam is de 20-jarige havenarbeider L. C. v. d. M. uit Woensdre'cht met het hoofd bekneld geraakt tïissen twee hijsen met balen lijn koekschilfers. Met een hersenschudding werd hij. in het Havenziekenhuis opgeno men. De ene hijs stond nog in het onder- ruim, terwijl de andere er uit uit werd gehaald. Op de Bergweg te Rotterdam brak gis teravond door krachtig remmen de voor vork van de bromfiets van de 36-jarige bouwkundig tekenaar H. B. uit de Delf landstraat. Hij viel op straat en moest met vermoedelijk een hersenschudding naar het Bergwegziekenhuis worden vervoerd. HEDEN: Passage Theater: De vierk»-,-»e rekruut (alle leeftijden), alleen vrijdag, zaterdag en zondag. Monopole Theater: Liebe, Tanz und 1000 schlager (a.l.) 7 en 9 uur, zaterdag en zondag in de matinees: Sjors van cK re bellenclub (a.l.). Stedelyk Museum: Dagelijks „a 105, zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEEStrAAli S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di„ do., za. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat K volw.: di. 6.308 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—9 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur, wo. en vr 78.30 uur. DE NACHTDIENST Deze week apotheek Van Westendorp, Singel 81 BIOSCOPEN ROTTERDAM Arena: De hond van de Baskervilles (14 j.); Capitol: Fanfare (a.l.); Cen traal: De levensroman van Joseph Schmidt (a.l.); Cineac-AD: Rio Bravo (14 j.)Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.); Colosseum: De lachende vagebond (a.l.), donderdag: Gitaren der liefde (a.l.); Harmonie: Zwarte baretten (14 j.); Lumière: Kluchtig en luchtig (a.l.) Lutusca: Die glücklichste Frau der Welt (a.l.); Luxor: Orfeu negro (18 j.); Me tro: Een huis vol heksen (14 j.); Passa ge (Schiedam): De vierkante rekruut (a.l,.); Prinses: Hey boy. hey girl (a.l.); Rex: Laurel en Hardy bij de luchtbescher ming (a.l.); Thalia: Geen cent voor de belasting (a.l.); 't Venster: De glimlach van een zomernacht (volw.); Victoria: De man, die te veel wist (14 j.); Mati nees: Heidi en Peter (a.l.), donderdag: Engelen zonder vleugels (14 j.). EERSTE PAAL Gisterenmiddag is de eerste paal gesla gen voor acht panden vier dubbele heren huizen aan de Nachtegalenlaan te Kethel. Deze laan loopt van de Openbare Lagere School tot aan de jukbrug over de Pol dervaart naar het recreatieoord. Dit. fraai stukje grond dat oorspronkelijk onbe bouwd zou blijven is toegewezen aan A. Bouwens en Zn. Aannemersbedrijf te Kethel. die hier in opdracht van particu lieren deze panden zal bouwen. Het voor. front heef) uitzicht op het recreatiege bied ten Westen van de Poldervaart; het achteruitzicht is op uitgestrekte weilanden met in de verte het mooie geboomte van het. park rond de St.-Jacobuskerk. En als de Gemeente nog meer van dat dichte on derhout gaat planten zal het ons niet ver bazen te zijner tijd ook nog de nachtegaal in deze omgeving te horen. Van de acht panden, met garage zijn er reeds 7 verkocht.. De prijs ligt rond de 40.000. Allsen de grond voor elk pand kost reeds f 12000 De bouw zal acht maan den duren. In opdracht van 'n Duitse Fir ma gaat de fa. Bouwens binnenkort in Vlaardingen twee fabriekshallen en twee bijbehorende woningen bouwen. VAKANTIE-SLUITING BIBLIOTHEEK Öe R. K. Openbare Bibliotheek, filiaal van de R. K. Openbare Plattelandsbiblio- theek uit Den Haag. tegenover de St.-Ja cobuskerk te Kethel. is wegens vakantie van 16 tot en met 30 augustus gesloten. ROTTERDAM, 12 augustus 1959 11 augustus n.m.: 300 ton fosfaat Amsterdam; 100 ton cellulose Apeldoorn; 266 ton lijnzaad Amsterdam; 328 ton lijnzaad liggen/varen Maarssen 155 ton kunstmest Zoutkamp; 100 ton maïsmeel Akkrum; 100 ton maismeel En schede; 100 ton sojaschroot Den Bosch; 87 ton. diversen Veghel; 75 ton diversen Franeker; 300 en 200 ton Stukgoed Amsterdam; 300 ton haver Meppel; 340 ton haver Wormerveer; 400 ton gerst Amersfoort; 111 ton granen Veghel; 80 ton granen Oosterwolde; 102 ton granen Zaan streek; 45 ton granen Tilburg; 150 ton zemelen Veghel; 200 ton veevoer Tilburg. iTo zen. Totaal 74 rei- 12 augustus v.m.: 200 ton stukgoed Amster dam; 195 ton granen Nijkerk; 823 ton mais lig gen/varen (2 s.)357 ton haver Wormerveer; J00 ton haver' Maarssen; 100 ton haver liggen/ varen; 435 en 310 ton suiker Amsterdam. De directeur van de Rotterdamse Elek trische Tram bericht, dat in verband met het te houden ..bloemencorso" op 15 augustus, alle tramlijnen en vele autobus lijnen tussen 14 en 18.45 uur in ernstige mate zullen worden gestagneerd. Door omleggingen zal worden getracht de diensten te blijven onderhouden. GEBOREN: Monica E., d. v. F. D. Meijer en A. J. Koops; René, z. v. A. Roede en H. J. S. Wolters; Elisabeth M„ d v .J. B. Resoort en A. Groenendijk; Gerri't, z. v. J. D. Gonlag en G. v. d. Most; Anetta J S., d. v. F. J. Swart en G. Koning; Adria- nus C. L., z. v. M. J. Houtbraken en J. v. Geldcren; Maria, d. v. P. H. Admiraal en •G. v. d. Heide; Yolanda P. V., d. v. A. G. Willebrand en P. Krul; Gerardus .1. W., z. v. N. J. v. d. Goorbergh en G. Lief hebber, OVERLEDEN: M. J, Nugteren, '72 j„ wed. v. M. Stok; L. A. v. d. Zee, 76 j.: M. Monster, 66 j.; W. Vreeswijk, 76 j„ «Stoter W-S. i» Baart; B. G,.v, Beek, 70 j. Ja., ook in de deftige rechtszaal aan dc Lange Have,, is de sfeer van mildheid doorgedrongen, de sfeer zo bij uitstek eigen aa„ de jaarlijkse vakantie-feest- u;eek van onze goede stad Schiedam en bijbehorende gebieden. In „het Huis met de Stoep" was deze sfeer woensdagochtend bijna tastbaar. Men werd er als dadelijk door overrom peld bij het vriendelijk joviale gebaar, waarmee de plaatsvervangend deurwaar der (de heer Van Duiijn is nl. met va kantie) de delinquenten uitnodigde, voor de groene tafel plaats te nemen. U kent dit. gebaar, het gebaar van een vriendelij ke tandarts: „Gaat u even op uw gemak zitten, het ts zo gebeurd en het doet maar weinig pijn". Mild waren ook de kantonrechter en d« Officier van Justitie. Zelfs aj kon men z« niet verstaan. dan nog was het duidelijk, dat ze hun „verdachten" slechts mild heden toefluisterden. Ach. hoe zou het ook anders kunnen in déze dagen van louter.plezier en vertier! liet spreekt wel vanzelf, dat de „brom mers" deze week een heel slechte beurt maakten. Brommers toch horen niet thuis bij een festijn als dit. zij vormen hier een dissonant. P. L. te Vlaardingen dan reed op zijn brommer met een uursnelheid van 40 km Dit kistte hem 20 of 8 dagen. A. A. te Rotterdam haalde zelfs 41 km. per uur. Hij haalde hier 20 of 8 dagen. P. v. d. B. te Schiedam met brommer 32 km. 15.- of 6 dagen. Mevrouw A, v. d M. te Rotterdam „bromde" zonder ach terlicht: f 5.- of 2. dagen W. B. te Rot terdam. dezelfde overtreding. Hij bromde bepaald erger 15.- of 8 dagen. G. S. te Vlaardingen reed ook per brommer met pen,.uursnelheid van 40 km. Deze over- zou volgens het procesverbaal hebben Plaats gehad in de B K laan Tij dens een vorige zitting had verd. ver klaard. zelfs niet in de B. K.-Laan ge weest te zijn. De verbalisant, nu gehoord, verklaarde, dat hij zich bij de bekeuring had vergist. De overtreding heeft plaats gehad op qe Vlaardingerdijk. De dagvaar- was onjuist en na een bedankje van ver?' aan he betrokken poLitieman(!) con cludeerden achtereenvolgens de officier en kantonrechter tot ontslag van rechts vervolging g. v. T. te Schiedam reed met zijn brommer op de Appelmarkt in verbo den nohting: 4 of 2 dagen. N. J. reed per brommer alias „rijwiel met hulpmo tor door een stoplicht 15.„ of 6 dagen. te Rotterdam gaf met zijn brommer geen voorrang: 25.- of 8 dagen. U hebt, geachte lezer, misschien wel eens gedacht, dat vervoer per kinderwa gen hel veiligste was. Het hier volgend drama zal u deze vergissing doen inzien. P. de P. te Schiedam reed in een auto. komende van de Hoogstraat de Dam op. i oen hij in qje bocht een tegenligger ont moette. week hij zo ver uit. dat een voor wiel van de auto over het voetpad ging en een daar passerende kinderwagen raakte. Gelukkig liep het nog goed af. Erger was. aat verd. na de aanrijding was doorge reden. Voor de kantonrechter verklaarde hij. dat hij van de aanrijding niets ge merkt had wat. gezien de lichte botsing, aannemelijk werd geacht. Voor het rij— dén op het trottoir echter en de aanrijding werd hij veroordeeld tot 35.- subs. 14 da gen. Het blijkt uit deze zaak. dat speciaal op dit b'ijna onmogelijke verkeerspunt uitkijken geboden is. zowel voor de pas santen van het rijverkeer als voor de voet gangers. D L. te Maasland werd op de dijk bij Maassluis op zijn rijwiel gezeten, van achter aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. N. te Vlaardingen. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde, dat L. hevig slingerde op de weg. wat door deze wee,- heftig werd ontkend. Na een korte woordenwisseling tussen de kan tonrechter en het slachtoffer over de vraag, of deze laatste nu 79 of 78 jaar oud was, werd de zaak verdaagd voor een nader onderzoek. Stonden ditmaal dc bromfietsen („rooie" en andere) in de bijzondere rech terlijke belangstelling, toch waren er c.k nog overtredingen, op meer dan twee wie len gepleegd: C, V. te Vlaardingen reed met zijn auto door, toen het doorrijdteken werd gegeven. Dat was goed! Hij gaf ech ter daarbij geen voorrang aan het ver keer. komend van rechts. En dat was niet goed! Resultaat: 30.- of 12 dagen. W. v. B te Vlaardingen gaf met zijn auto ook geen voorrang. Ook f 30- of 12 dagen. W. v. E. te Vlaardingen hinderde bii het weg rijden van een parkeerplaats het verkeer Gevolg: een aanrijding plus 25.- of 10 dagen. C. H. te Rotterdam reed in eên vrachtauto maar had geen rijbewijs. Toen plotseling een tegenligger kwam opdagen zette verd. zijn wagen stop. Er volgde een aanrijding. Daar verd. onder toezicht reed. verviel het eerste punt van de aan klacht. Voor het tweede punt kreeg hij i 25.- of 10 dagen Dit was het slot en zo werd dan in deze week van superjolijt alle* wat krom was, weer recht!.... Een ieder, die een wandeling maakt in aè richting Haastrecht en drie honderd meter van de weg af een molen ziet staan zal niet. licht vermoeden dat deze balieé watermolen een unicum in Nederland is. Indien men er wat van zijn vrije tijd voor over heeft, kan men worden rondgeleid door een molenaar in hart en nieren. Want dat is de heer Noorlander: hij stamt uit een geslacht van molenaars en dat blijkt ook wel uit de enthousiaste wijze, waar op hij over zijn werk spreekt De bedie ning van de molen vraagt ook beslist grondige vakkennis, want hij wordt nog door windkracht aangedreven. Als er veel water te vermalen is enXr is voldoen de windkracht, dan is molenaar Noorr lander soms wei twee dagen achter el-1 aangetast. kaar in touw. Vooral bij veranderlijke wind moet hij dan dag en nacht de kap verstellen om de wieken op de wind te houden. Als er geen wind is en geen wster te vermalen kan de molenaar er ook wel iets anders bij doen zoals de verhuur van visboten aan liefhebbers, die in de put aan de andere kant van de weg een hengeltje willen uitgooien. De verhuur van de boten is in de laatste maanden wel wat minder geweest in verband met de visvergiftiging in de Hollandse IJssel. He sportvissers behoeven daarover ech ter niet bezwaard te zijn want gedurende de vergiftigingsperiode heeft de heer Noorlander de sluis angstvallig gesloten gehouden en is bet water in de put niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3