Dagblad voor Schiedam en omstreken Overstromingen verwekken chaos in Oostenrijk Noodtoestand op vele plaatsen in de provincie Salzburg Ook overleg van Spanje en Turkije met Ike9 Luchttaxidiensten met een Donder in voorbereiding Plan-Herter om onrust weg te nemen in Caraïbisch gebied I MIDDEN IN VAKANTIE-SEIZOEN Geschenk voor prinses Irene Aanpassing overheidsweduwen- en wezenpensioenen België onderneemt stappen te 11 ashingtonLuxemburg en Den Haag Gasontploffing op Afsluitdijk Luguber, maar afdoende Amerika lanceert nieuwe kunstmaan Proefvluchten met vijfpersoons toestel JEROEN in Hazevoets Rijk Gespannen kalmte in Little Rock AKTIE I Adenauer met vakantie Oranjeboom m Dodelijk ongeval bij Denekamp Het weer i\ VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 200.000ste bezoeker „Hart van Brabant VEREENVOUDIGD WETSONTWERP Regering ivil weduwen- en wezenwet 1 oktober in werking doen treden 7 wee gewonden en ravage in restaurant NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR EELDE Vervolgverhaal voor de jeugd Militair besluit Congres Indonesische C.P. uitgesteld zuidelijke charme zakelijke zuinigheid vanaf f 4790.- WOONHUIS TER WAARDE VAN f 25.000.— Dit is 't beste en lekkerste bier! 4 Wisselende bewolking Na regen weer zon Aan zee Het weer in Europa nieuwe leaamscne courant Op het hoogtepunt van zijn toeristen- seizoen is Oostenrijk getroffen door zware overstromingen. Vooral de pro vincies Salzburg, Stiermarken, Wenen, Opper- en Neder-Oostenrjjk hebben van het water te lijden. Óveral zijn politie, brandweer en militairen van het bonds- leger in de weer om te redden, te hei- Pen en te organiseren. Alle scheep vaartverkeer op de Donau is stopgezet. De Saizach, een zijrivier van de Inn, heeft gisteren zijn hoogste stand be reikt sinds de overstromingen van 1930. De aanhoudende regen bedreigt het oude deel van de stad Salzburg, waar duizenden toeristen op het ogen blik de Salzburger Festspiele bijwonen. Enkele voorstellingen zijn reeds afge last. Nadat de brug van Hellbrunn. een van oe grootste bruggen over de Salz- fccïi in de autoweg Salzburg-München, was weggeslagen, zijn alle bruggen in Salzburg uit veiligheidsoverwegingen gesloten. Alle hoofdwegen in de provin cie Salzburg, met uitzondering van de. autosnelweg naar Freilassing in Duits land. zijn gesloten of onbegaanbaar ge worden. De verbindingen met het toe ristencentrum Mondsee zijn verbroken, evenals die met Sankt Johann. Pongau, Sankt Gilgen en Bad Isclil. Het trein verkeer tussen Salzburg en Zeil am See is gestaakt. De spoorlijn van We nen naar Salzburg en Innsbruck staat op twee plaatsen onder water. Ten noorden van Salzburg in de om geving van Oberndorf heeft het water van de Saizach een groot meer ge vormd. Daar en op verscheidene ande re plaatsen in de provincie Salzburg heeft de politie de evacuatie van de be volking gelast. Te Henndorf aan de Wallersee, waar h\j met vakantie vertoeft, heeft de Oos tenrijkse minister van justitie, Otto Tschadek, gisteren de hele dag het red dingswerk gadegeslagen. Meer dan de helft van het dorp stond onder water. Ook de dorpen Neumarkt en Strasswal- chen zijn daar onder water komen te staan. Toeristen te Gmünden aan de Traunsee en te Schladming aan de Enns konden zich maar net voor het snel stijgende water ir veiligheid bren gen en in vele gevallen hebben zij hun eigendommen Riet kunnen redden. Ook in het aangrenzende Beieren zijn op ve le punten overstromingen ontstaan. Elders uit Oostenrijk wordt melding gemaakt van zware regenval en snel wassende rivieren. Aan de Milstratter- see in Karintliië is een autobus met 20 passagiers van een vochtige helling ge gleden tot aan de rand van het meer. Bij Lambach in Qpper-Oostenrijk heb ben alle rivieren hun hoogste stand sinds 1897 bereikt. In het gebied van Günskirchen staat het water in vier dorpen 70 cm hoog. De steden Amstetten en Steyr (ten zuiden van Linz) heb ben vannacht verscheidene uren volle dig onder water gestaan. Het voor naamste plein zag er uit als een meer en de winkelstraat leek op een wilde bergbeek. In Neder-Oostenrijk zijn wegen over stroomd, bruggen weggeslagen en is vee verdronken. In Klosterneuburg zijn vier boerderijen door de bliksem getrof fen en tot de grond toe afgebrand. In de Oostenrijkse hoofdstad zijn hier en daar geparkeerde auto's door het water opgenomen en tegen ande re wagens gedrukt. De wijnkelder, waar Anton Karas zijn cither be speelt, staat onder water. In de wijn- dorpen rondom Wenen zijn verschei dene toeristen door het water ver rast. Zij hebben moeten wachten, tot dat zij hun auto's en autobussen weer konden bereiken. Volgens Reuter zijn tot dusver negen Oostenrijkse burgers als gevolg van de watersnood om het leven gekomen. Broeder Paulus (in de wereld Corne lls Dortman), 31 jaar en geboren in Dinther, Noord-Brabant, werd donder dagmiddag de 200.000ste bezoeker van de expositie ,,Hart van Brabant" bij Til burg. Met een tweetal confraters van de missionarissen van de H. Familie te Kaatsheuvel benutte hij zijn vrije mid dag voor een bezoek aan de tentoonstel ling. Namens het stichtingsbestuur werd broeder Paulus toegesproken door voorzitter Hans Janssen, die hem tevens een luxe bromfiets aanbood. (Van onze Haagse redactie) De regering wil een tijdelijke regeling treffen met betrekking tot de samen loop van het overheidsweduwen- en we zenpensioen met het algemeen wedu wen- en wezenpensioen. In verband hiermee is bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat zich beperkt tot een aanpassing van de overheidswe duwen- en wezenpensioenen aan de in de algemene weduwen- en wezenwet gere gelde bodempensioenen en zo nauw mo gelijk aansluit bij de in de wet van 20 december 1956 neergelegde beginselen omtrent samenloop van overheidspen- sioen en bodempensioen. Het is gebleken, aldus de memorie van toelichting op het wetsontwerp, dat het niet mogelijk is zonder belangrijke bezwaren voor de parlementaire behan deling het ontwefp van wet voor een samenloopregeling overheidspensioen met bodempensioen vóór 1 oktober kracht van wet te doen krijgen. Dit zou gevolgen hebben voor de inwerking treding van de algemene weduwen- en wezenwet met als alternatief hetzij zon der meer uitstel van de inwerkingtre ding tot na 1 oktober, hetzij inwerking treding na 1 oktober doch met terug werkende kracht tot genoemde datum. Het een en het ander, aldus de regering, ontmoeten echter zeer ernstige b wetsontwerp ingediend tot tijdelijke re geling van de samenloop van Indone sische weduwenpensioenen en wezenon derstanden met het algemeen wedu wen- en wezenpensioen. De regering is namelijk van oordeel dat aanleiding bestaat in het kader van de voorstel len betreffende overheidsweduwen- en wezenpensioenen ten aanzien van de beperking van de uitbetaling van de toeslagen op Indonesische weduwenpen sioenen en wezenonderstanden bij gelijk tijdige aanspraak op een pensioen of uitkering krachtens de algemene wedu wen- en wezenwet eveneens voorlopig bijzondere regelen te stellen. Deze re geling dient naar het inzicht van de regering gelijk te zijn aan die betref fende de beperking van de uitbetaling van bedoelde overheidspensioenen. In het restaurant bij het monument op de Afsluitdijk heeft zich douderdagmor- DGaro«cTrf»S irene op haar veriaarda9 met vakantie was in Italië moest de n «jprrfJ knpadc wachten met het aanbieden van het verjaardagsgeschenk. ouen de mannen een platenspeler en een map met platen aan de prinses aan. per 1 oktober 1959 van de algemene we duwen- en wezenwet voorlopig de over heidsweduwen- en wezenpensioenen niet aan te passen, evenmin aanvaardbaar is. De regering wil deze tijdnood oplos sen door de indiening van dit vereen voudigde wetsontwerp. Zij vertrouwt dat de beide Kamers dit wetsontwerp zodanig zullen behandelen dat het vóór 1 oktober het Staatsblad za| hebben be reikt en dat de algemene weduwen- en wezenwet op die datum in werking kan treden. De werkingsduur van het ver eenvoudigde wetsvoorstel beperkt zich tot de laatste drie maanden van 1959. Gelijktijdig heeft de regering een - «SSg zwaren terwijl nog een derde mogelijk-1 ?en pe" ""^offing voorgedaan waarbij heid, te weten na de inwerkingtreding tweepersonen worden gewond en grote 1 schade in het interieur werd aangericht. De 34-jarige kelner Van Hekken en de 24-jarige serveerster mej. Bakker wer den naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Er waren op het moment van de ontploffing geen bezoekers in het restaurant. De explosie is veroorzaakt door ont branding van gas dat was ontsnapt uit een lek in de gasleiding. Dit gebeurde toen de kelner water wilde opzetten. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van het vliegveld Vandenberg in California een nieuwe kunstmaan van ruim 750 kilo gelanceerd, die thans in de tevoren berekende baan om de aarde draait. De radioseinen zijn dui delijk hoorbaar. Er zijn geen levende wezens aan boord. Deze nieuwe Ame rikaanse satelliet draagt de naam Ont dekker V of „Agena". Het is eigenlijk de tweede trap van een Thor-raket, waarin een capsule met instrumenten is gemonteerd, die 150 ki lo weegt. Het is de bedoeling, dat deze capsule wordt afgeworpen, zodra de sa telliet zeventien omwentelingen heeft volbracht. Vliegtuigen en schepen wor den klaar gehouden om deze capsule op te vangen. Vier maal eerder heeft men een dergelijke poging gedaan. In twee gevallen kwam de satelliet in kwestie met in de berekende baan en in de bei de andere gevallen heeft men de capsu les nimmer teruggevonden. De mogelijkheid bestaat, dat presi dent Eisenhower tijdens zijn komend be zoek aan Europa ook gesprekken zal I voeren met de premier van Turkije, I Adtian Menderes, en met de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Cas- tiella. Volgens United Press Internatio nal wordt er tussen Washington en An kara beraadslaagd over een mogelijke ontmoeting tussen Eisenhower en de Turkse premier in Parijs. Het Fran se persbureau A.F.P. verneemt in ge woonlijk welingelichte kringen in Was hington. dat de Amerikaanse president i in Konden een ontmoeting zal hebben met Castiejla. Spanje is geen lid van de NATO, maar liet heeft wel Aineri- kaanse bases op zijn grondgebied, die deel uitmaken van het westelijk defen- i siestelscl. Zoals bekend zal president Eisenho- wer, die op 27 augustus in Europa arriveert, achtereenvolgens overleg ple- gen met de Westduitse regering (te Bonn), mei de Britse regering (te Lon- jden), met de Franse president (te Pa rijs). met de Italiaanse premier Segni (eveneens te Parijs) en verder met de voorzitter van de NATO-raad, de Neder- I landse minister van buitenlandse za- jken mr. Luns, en met de secretaris- ;eneraal van de NATO. Paul-Henri ipaak. De Belgische regering is van oor deel. dat alle landen die aangesloten f-ijn bij de NATO, moeten worden be trokken bij het overleg met Eisenho wer en dat het niet aangaat de con sultatie te beperken tot enkele be voorrechte landen. De Belgische am bassadeurs te Washington en Luxem burg en de Belgische zaakgelastigde in Den Haag hebben woensdag aan de regeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. van dat standpunt mededeling gedaan. Op het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken zjjn de Turkse ambas sadeur, de Italiaanse zaakgelastigde en de Portugese ambassadeur ontvan gen. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft, zoals wij in een deel van onze oplage reeds hebben ge meld, naar aanleiding van deze berich ten meegedeeld, dat Nederland overleg in NATO-verband over de komende be sprekingen tussen president Eisenho wer en premier Khroesjtsjev nuttig en wenselijk acht, maar dat het zich met betrekking tot het niveau, waarop dit moet geschieden, gaarne neerlegt bjj de wensen van de meerderheid. Advertentie Oin zij het wat luguber de aandacht van het verkeer te vestigen op een zeer gevaarlijke onbewaakte spoorwegovergang in de weg van Innsbruck naar Kufstein in Oostenrijk, is 200 meter voor deze overgang aan de kant van de weg een bord met een enorme doodskop en twee naar een auto grijpende skelet-handen geplaatst. De ervaring is dat het bijzonder afdoende werkt. Wij hopen vooral onze jeugdige lezers en lezeressen een genoegen te doen met de publicatie van een feuilleton van Daan Zonderland, een auteur die de oudere lezers beter onder zijn eigen naam kennen. De hoeken van Daan Zonderland genie ten bij de jeugd een grote populari teit, en het verheugt ons dat de schrijver ons het manuscript van zijn jongste Jeroen-boek ter beschikking heeft gesteld. Het feuilleton wordt geïllustreerd 4oor Carel Voges, die ook de drie in boekvorm verschenen verhalen over Jeroen heeft, verlucht. Van heden af publiceren wij weke lijks een deel in onze Jeugdkrant. De militaire autoriteiten te Djakarta hebben vandaag een bevel uitgevaar digd waarbij het partijcongres van de Indonesische communistische par ti) voor onbepaalde tijd wordt uitge steld, aldus bericht United Press In ternational. De woordvoerder van de garnizoenscommandant zei niet te kun nen ingaan op de redenen van het be sluit. Het partijcongres zou of> 22 augustus beginnen. Reeds enkele keren had het partijbestuur besloten het uit te stel len. Voor de 22ste augustus waren ech ter de agenda en de resoluties reeds gepubliceerd. Premier Djuanda zou de openingstoespraak houden. Het bevel om het partijcongres uit te stellen is volkomen onverwacht, vooral omdat de beperkingen op politieke activiteiten verlicht zijn. (Van onze correspondent) Voor de luchthaven Eelde liggen nieuwe mogelijkheden in het verschiet: een regelmatige luchttaxidienst Eejde- Borkum en wellicht ook Eelde-Diissel- dorf en zelfs wordt gedacht aan een regelmatige luchtverbinding tussen Eel de en de Waddeneilanden. Alles hangt nog wel wat in de lucht, maar een be gin is er sinds donderdagavond het ranke vijfpersoonsvliegtuig van het type Dornie: 27 op Eelde landde met achter de stuurknuppel de bedrijfslei der van het Duitse luchttaxibedrijf Taxiflug G.M.B.H. uit Mannheim, de heer C. Kühl. De heer Kühl voerde dunderdag- a}'°ud over de luchtverbindingsmoge- IpKheid op Eelde besprekingen met het resultaat, dat de komende weken re gelmatig proefvluchten worden ge maakt met deze vijfpersoons vliegtui gen tussen Eelde en Borkum. Men hoopt het volgende jaar deze luchttaxi- dienst een permanent karakter te heb ben gegeven. Momenteel mag deze maatschappij wel al buitenlanders en dus ook Nederlanders naar Borkum brengen en van dit eiland halen. Maar toestemming om ook Duitse toeristen naar Eelde te brengen is nog niet verkregen. De vertrouwensman van het bedrpf in Groningen, de heer H. Kramer, directeur van het reisbureau Internoord, vertelde, dat hij volgende week verwacht deze toestemming te hebben gekregen. I axiflug onderhoudt momenteel re- gclmalig diensten tussen Emden en Borkum en Düsseldorf en Borkum. heren Kühl en Kramer zien belangrijke uitbreidingsmogelijk heden in dit project met name tussen j en Düsseldorf en Eelde en de Nederlandse' Waddeneilanden. Ook ziet men mogelijkheden in de functie Van deze dienst als toevoerlijn voor de ver binding Eelde-Southend in Engeland, die onlangs is gestart door Tradair! De heer Kühl stelde zich voor bij wel slagen van dit project enkele toestellen regelmatig op Eelde te stationeren. In Little Rock zijn drie negers enige tijd opgesloten geweest, omdat ze in het bezit van wapens waren. Een van hen is de vader van een leerling, die is toegelaten tot een „blanke" middelbare school, zo meldt Reuter. Er zijn giste ren ook drie blanke jongelui aangehou den, die slagwapens bij zich hadden. Het is overigens rustig geweest in de stad. De voorzitster van de vereniging tot behartiging van de belangen der kleur lingen in Arkansas, mevrouw Bates, beeft volgens Aï'P in een telegram aan president Eisenhower om bijstand ver zocht. Zij zei dat de plaatselijke en fe derale autoriteiten hebben geweigerd dc minimale bescherming, die zij ver zocht, te verlenen. Op haar huis zijn verscheidene aan slagen gepleegd. Er zijn granaten ge gooid en de ruiten zijn doorboord door geweerschoten. Vrijwilligers, die de wacht voor haar huis betrokken, zijn door de politie van Arkansas gearres teerd wegens het dragen van verboden wapens. Advertentie In het V.A.R.A.-programma van zater. dag 15 augustus a.s. van 17.3018.00 uur worden de hoofdprijzen, w.o. een woonhuis ter waarde van 25.000.— van de UNESCO-loterij AK1IE I serie D, bekendgemaakt. 2 dagen na die tijd trekkingslijsten bij alle wederverkopers en Kiosken in Ne derland. Loten van serie C, trekking op 5 sept. a.s. zijn nog bestelbaar per giro 194800 v. h. UNESCO-CENTRUM, Amsterdam. Goedgekeurd door de Minister van Justitie, vergunning no. L.O. 580/124/200, d.d. 5 maart 1959, 4 series van 250.000 loten. Op de ministersconferentie van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) te Santiago in Chili heeft de Amerikaanse minister Herter een pro gramma van drie punten voorgesteld om een einde te maken aan de onrust in het Caraïbische gebied, zo meldt U.P.I. Deze onrust is het voornaamste pro grammapunt van de conferentie. Met name de. betrekkingen tussen de Domi nicaanse republiek enerzijds en Cuba en Venezuela anderzijds zijn de laatste tijd verslechter^. Herter heeft de volgende voorstellen gedaan: 1. De ministers leggen een verklaring van vertrouwen in de grondbeginselen van de O.A.S. af, in het bijzonder in die beginselen die betrekking hebben op de moeilijke situatie in het Caraïbische ge bied. Het voornaamste principe acht Herter dat van de non-interventie. 2. De oprichting van een speciale tijdelijke commissie van onderzoek. 3. Uitbreiding van de bevoegdheden van de inter-Amerikaanse vredes-com- missies, die een onderzoek moeten in stellen naar de geschillen in het Caraï bische gebied voordat deze een bedrei ging van de vrede kunnen vormen'. Herier zei, dat de recente militaire expedities naar Panama en Nicaragua door andere landen ziln georganiseerd" I hierbij kennelijk doelend óp Cuba. i Advertentie Opnieuw met goud bekroond!'' Vannacht om kwart over vier is er op de Rijksweg Oldenzaal-Denekamp in dc buurtschap Beuningen een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat een jongeman van 24 jaar het leven heeft gekost. Een on beladen trailer met aanhanger van de fir ma W. Koopman uit Emmeloord was op weg naar Gildenstedt bij Bremen (Did) om stro te halen voor een fabriek te Arnhem. De wagen werd bestuurd door de ,21-jarige W. N. Koopman een zoon van de eigenaar: naast herri zat de 24-jarige bijrijder Albert Dijkstra uit i Oudega (Fr). Waarschijnlijk tengevolge I van oververmoeidheid raakte de chauf feur een ogenblik de controle over het stuur kwijt. De wagen kwam in de berm, reed door de droge bermsloot, schampte enkele bomen op het erf van een Iand- i bouwer en kwam met een geweldige klap tot stilstand. De cabine werd in gedrukt, chauffeur en bijrijder werden eruit geslingerd. De eerste kwam op de straat terecht en was slechts licht ge wond. Albert Dijkstra kwam op het erf van de boerderij terecht, waar lijj is overleden. Zjjn stoffelijk overschot is naar het r.k. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur. Wisselende bewolking met hier en daar een regenbui. Matige en in de kustprovincies af en toe vrij krach tige zuid-westelijke wind. Gematig de temperaturen. Zon 05.22-20.06 Maan 17.47-01.53 De stormdepressie die vanmorgen bij Noord-Ierland lag, beïnvloedt ook nog het weer in onze omgeving. Zo passeer de er vandaag een zwak koulront met hier en daar wat regen en vrij veel be wolking. Er zijn weer opklaringen onder, weg zodat wij morgen ook zonnige perio den mogen verwachten. Het weer houdt ook nog een zomers karakter met mid- dagtemperaturen van flink boven 20 gr. C. maar de lucht die wordt aangevoerd is onstabiel. Er kan dus plaatselijk nog een regen- of onweersbui Jtot ontwikke ling komen. Ook morgen perioden van goed strandweer met opklaringen en op en kele plaal-.en nog een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuia on zuid west. Temperatuur in dc middag 20 22 gr., zeewater 19 gr. Vooruitzichten: wisselvallig maar ook af en toe zon. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde BiJt Twente Eindnoven •Gd.-Limburg regen Helsinki onbewolkt Stockholm licht bew. Oslo regenbui in./ cn hagen zwaar bew. Londen onbewolkt Amsterdam motregen Weer regen zwaar bew. regen licht bew. regen zwaar bew. regen max min neersi. temp temp atgei. gisteren Een beeld van ae vakantie icelke de Duitse Bondskanselier dr. Adenauer met Inn iïï d°orbren9* te Cadenabbia in Italië. Terwijl Adenauer en zijn dochter wa ide en in het park op de Villa Collina, de villa-heuvelwaarop zijn verblijf is gelegen, kwam het zoontje van een van de buren hun bloemen aanbieden. Brussel Luxemburg Parus Nice Berin n München Zürich Genéve Innsbruck regen regen geheel bew. half bew. licht bew. onbewolkt mist zwaar bew. 24 half bew. 25 24 23 28 25 26 24 25 23 26 24 23 22 25 23 24 25 28 27 18 24 18 18 19 14 17 16 17 17 10 17 16 18 16 18 18 15 18 19 18 13 11 13 24 uur 1 2 1 0 0.5 0 0.6 1 0 0 0.1 0 5 1 2 1 11 0 0 0/ 0 0 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1