Éf MINISTER alleen KORTHALS heeft maar tijd voor de politiek Sportief plakboek i Voor Europese eenheid moet stukje souvereimteit prijsgegeven worden H Hoe te vragen? D Van Dam en Dame DE EILANDER Si Huwelijksreis door oorlog verhinderd J P?WS5 5 Corrie Schimmel: acht records in 2% maand - Steeds vaker een melk - Jean Aerts extra-flesje doet het te goed UEENANNE IS *X gg" !j| 'ggi Uit de schaduw V.. (5) Melk, fruit, vitamines Het is nooit goed ii en schijven VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 ScotchWhisky ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS e f g h. De huwelijksreis van Hendrik Albertus Kort hals en Marie Cecile Hamming mag bijna wel een klassiek voorbeeld van een mislukte huwelijksreis wer den genoemd. Zij trouwden namelijk 7 mei 1940 en zou den naar het buitenland gaan. Het eerste reisdoel was Brus sel. Zij waren echter pas in Rotterdam, toen omgeroepen werd, dat de militairen naar hun kazernes moesten terug keren. De minister Korthals van nu was toen redacteur van de N.R.C. en dus belde hij voor alle zekerheid vanaf het station even zijn krant op, waar men hem de raad gaf, maar liever binnen de water linie te blijven. Hij kon nog net zijn vrouw uit de trein halen en toen ging het in omgekeerde richting naar Amsterdam. Na de inval van de Duit se troepen hadden zij precies vijf dagen nodig om tenslotte met vrachtauto's naar hun woning in Rotterdam te ko men. Wij zitten op zijn werkka mer aan de Witte Singel in Leiden. Minister Korthals is een stevige, zelfs wat gezette man met blozend, gezond ge zicht en ogen, die bijna al tijd schijnen te lachen. Zo in een vertrouwelijk gesprek heeft hij niet die harde stem, die men in de Tweede Ka mer van hem kent, als hij daar zijn redevoeringen houdt. Zijn stem is rustig en zelfs vrij zacht, nu hij de ge schiedenis van zijn leven ver telt. Overigens de gewone ge- schie lenis van een normale carrière, die bekroond werd met het ministerschap. Hij is geboren 3 juli 1911 in Dordrecht, waar zijn vader ambtenaar was bij de bouw en woningdienst. „Door mijn vader", zegt hij. „heb ik be langstelling gekregen voor woningen en woningtoestan - den; er vielen in mijn jeugd heel wat krotten op te rui men". Minister Korthals, die minister is van Verkeer en Waterstaat, vindt het toch wel grappig, dat de echte belang stelling van zijn vader eigenlijk altijd uitging naar de waterbouwkunde. Het wordt voor de zoon eenvoudig lagere school en H.B.S. in Dordrecht en eco nomie in Rotterdam en wel de staat kundig-economische richting. Goede herinneringen heeft hij behou den aan prof. C. W. de Vries. „Een man van invallen", zegt hij. „Iemand die niet altijd de wegen van de nor male burger ging. Hij gaf staatsrecht en administratief recht, maar hij kon bijvoorbeeld opeens, zoals hij in 1931 deed. een herdenkingscollege geven over de encycliek Rerum Novarum". In 1936 deed hij zijn doctoraal exa men en kreeg toen de invitatie, redac teur te worden san de N.R.C. ,,Ik had eigenlijk nooit aan de jour nalistiek gedacht", zegt hij eerlijk, „msar toen ik het zo aangeboden kreeg heb ik het maar aangenomen." Vijf jaar is hij daar geweest, namelijk tot oktober 1940. ,,Ik wou geen lid wor den van de Perskamer", zegt hij, ,,en toen ben ik maar weggegaan uit de journalistiek en op het departement vsn Handel, Nijverheid en Scheep vaart terecht gekomen, zoals het toen heette." Over zjjn journalistieke tijd vertelt hij nog, dat hij de gemeentepolitiek van Rotterdam behandelde en soms ook als plaatsvervanger de overzichten schreef s an de Eerste of Tweede Kamer. Hij staat ineens op en haalt een boek te voorschijn van H. C. S. Wanting. Het is «en bundel journalistieke opstellen. „Pat was een van mijn mederedacteu ren",zegt hij, „Een merkwaardig man, die dominee was en boksversiagen schreef." Terug in Rotterdam, na het bombar dement. was het niet prettig meer. „Ik kwam toen in de nachtdienst, maar als je 's nachts door die puinho pen dwaalde, geneerde je je eigenlijk, dat je nog een huis had." In 1940 verhuist hij naar Voorschoten, waar hij contact had met illegale groe pen. Hij gaat weer naar zijn boeken kast en neemt het dikke ingebonden exemplaar er nit van het illegale „Da gelijks Nieuws", dat hij in de bezet tingsjaren redigeerde. Hij ia er nog blij om, dat er nooit ook maar één van de honderden verspreiders die zij hadden door de Duitsers is gepakt. Hoe hij in de politiek terecht is ge komen? „Och, ik .was altijd een aètief lid geweest van de Bond 'van Jonge Liberalen en toen in 1945 de tijdelijke, en voorlopige Staten-Generaal tot stand kwamen, mochten de partijen hun leden die tijdens de oorlog waren weggeval len, uit eigen rijen vervangen. Zo kwam ik in de Kamer voor de Partij van de VrijheitL'. Sindsdien heeft de politiek hem volledig opgeëist. „Neen, ander werk erbij doen, dat ging niet", zegt hij. „Ik was al gauw plaatsvervangend voorzitter van de fractie en had bovendien van 1947 tot eind 1956 zitting, eerst als lid en later als viee-voorzitter, in de Parlementaire Enquêtecommissie die ons jarenlang handenvol werk gaf. In 1949 werd ik gen, voor die eenheid een stukje an de eigen souvereiniteit prijs te geven. Momenteel is de ontwikkeling schijn baar niet meer zo gunstig voor de Europese eenheid. Toch moeten wij volhouden. Men is nu ook bezig een kiesstelsel, uit te werken. De werk groep, die daarmee is belast, zal de volgende maal in Nederland vergade ren. Ik zal dan het genoegen hebben, de heren te mogen ontvangen." De heer en mevrouw Korthals. tevens lid van de Raad van Europa en later van het Europese Parlement, waarvan ik tot aan mijn ministerschap een van de 14 Nederlandse leden was." De idee van de Europese eenheid acht hij buitengewoon belangrijk. „Als men de moed maar kon opbren- et departement van Verkeer en Waterstaat een licht departe ment? „Ja, dat is vroeger wel beweerd, maar dat is het allerminst; het is momenteel zelfs uiterst zwaar, vooral in verband met de vervoerskwes- ties op Europees terrein; deze problematiek interesseert mij als econ- noom natuurlijk zeer. Bovendien moet u niet vergeten, dat ik ook nog vice- minister-president ben en de Zaken Overzee heb te behandelen. Die had ik eigenlijk al kwijt moeten zijn. Het is de bedoeling, dat de zaken Nieuw Guinea betreffende bij een ander departement worden ondergebracht. Maar de West blijft bij mijn departement." Wat hij denkt van de samenwerking van dit kabinet met het parlement? „Ik heb het vertrouwen, dat men dit kabi net de kans zal laten voor een voor uitstrevende politiek; een vooruitstre vende politiek met het accent op de persoonlijke verantwoordelijkheid dat is het wat wij nastreven. Men heeft wel gezegd, dat. men niet kan samen werken met d'e liberalen, maar nu moet die samenwerking op deze grond slag slagen. Er zal natuurlijk een felle oppositie zijn, maar dat is uitstekend om de belangstelling voor de democra tie te wekken. De standpunten komen dan duidelijker tegenover elkander te staan." In zijn parlementaire jaren heeft hij ook veel gereisd. Natuurlijk dikwijls naar Straatsburg en Luxemburg en een paar keer naar Indonesië, maar zijn schoonste reis is geweest, die van drie jaar geleden naar Israël. „Dat heeft een onvergetelijke in druk op mij gemaakt", zegt hij. „Die. vrijdagmiddag in een hotel in Tiberias aan het Meer van Gethse- mane met het uitzicht op de Har mon. Maar vooral - Jerusalem, dat voor mij "eenbeeld werd van de ver scheurdheid der wereld, omdat de greas tussen Jordanië en Israël dwars door Jerusalem loopt, zodat wij op een groot aantal heilige plaat sen niet konden komen." „En als u nu eens een jaar had om te doen waar u echt zin in had, wat zou u dan gaan doen?" vragen wij. ..Zeilen en lezen," is het antwoord. „Vooral gedichten lezen. Niet die mo derne experimentelen, maar Jacques. Bloem bijvoorbeeld en Roland Holst. Ik heb juist weer een nieuwe bundel gekocht". Hij staat op en neemt hem van zijn schrijfbureau. Het is een bloemlezing getiteld „Het Landvolk". „Als minister heb je geen tijd om je weer in historie en literatuur te ver diepen, je hebt zelfs geen tijd meer voor je gezin," zegt hij. „Ik moet nu eerst gauw nog even op vakantie met mijn vrouw en de vier kinderen, ergens in een hotelletje, en dan zeilen. Ik zal het spoedig moe ten doen, anders komt het er niet meer van." De kinderen zijn allemaal nog op school, twee op het Montessoriiy- ceum in Den Haag (Anneke en Benk), een op het gymnasium in Leiden (Loes) en een nog op de lagere school (Kees). „Maar veel tijd voor je zeif en voor je gezin, nee," zegt hij. „dat niet FRANS SCHNEIDERS s t'r niet, met vakantie", deelt de buurvrouw-van-zoveel-deuren-verder zakelijk mede. De hele buurt is op de hoogte van het doen en laten van Corrie Schimmel en dus ook van het feit, dat zij nu eindelijk veertien da gen absolute rust is gaan nemen. Maar moeder Schimmel was thuis en zij en trainster Rietje Rosier waren bereid over dat snelheidsfenomeen, dat in tweeëneenhalve maand niet minder dan acht nieuwe records vestigde, iets te vertellen. In de woning van de familie Schim mel aan de Bussumse Meulewieken- laan 36 eet het gehele gezin a) zolang er records verbeterd worden gratis ge bak en geniet het van een bloemen- expositie. Corrie, 20 jaar en de oudste dochter, blijft onbewogen bij al die drukte. Zij is zelfs een beetje stil en gesloten, zij zegt beslist, niet meer dan zij kwijt wil, maar zij weet wat zij bereiken kan! Het Bussumse meisje is bijvoorbeeld vastbesloten het vol gend jaar in Rome haar kandidatuur voor het Olympisch goud te stellen Onbegrijpelijk zeggen de kenners, waar haait dat meisje haar snelheid vandaan. „Alle Schimvneltjes zijn slank". vertelt moeder Schimmel. Haar dochter weegt 112 pond: zij woog bij haar geboorte niet meer dan vijf. Moeder Schimmel weet ook waarom Corrie opeens is „doorgebroken". Cor rie heeft altijd in de schaduw gestaan van haar boezemvriendin Jans Koster. Corrie stil en gesloten, Jans enthousi ast en spontaan. Als Jans sprak, deed zij dat uit naam van haar en Corrie. Corrie had zich éen beetje verzoend met de gedachte dat zü altijd achter haar vriendin de „eeuwige tweede" zou blijven. Maar toen kwam Boeda pest. Corrie was er van overtuigd Jans te hebben verslagen, maar Jans kreeg toch de gouden plak. Sindsdien is er iets veranderd. Corrie Schimmel A lie tot nu i h\ conventies I 1 *-meen: zij v i toe behandelde slam- hebben één ding ge- zij vragen bepaalde in. lichtingen aan de partner en deze laat ste heeft maar het juiste antwoord te geven. De conventie der cue-bids (spr. uit: kjoe bielsgaat echter van het principe uit. dat men voor het bereiken v. r islam het beste :et kan aange ven. Dat aangeven kan bestaan uit het kenbaar maken van een belangrijk aas, heer. singleton dan wel renonce soms ook van iet kenbaar maken van een bepaalde belangrijke kaart (aas, heer of vrouw» in een kleur die de partner al geboden heeft. Hel beste doen we, maar weer een voorbeeld te geven: WEST OOST A V 10 7 5 4 H H 7 4 A 2 OHB93 O A V 8 6 5 2 9 7 5 4 Het bieden van 7 ruiten een vrij wel onverliesbaar contract is. onmo gelijk met „azen vragen"; hooit gullen) de partners er tijdig achter komen, dat de goede azen aanwezig zijn en dat oost Advertentie precies de aansluitende heer van schop pen heeft. Ook met de askingbids is dit een vrij- wej onbiedbaar grootslambod; OW zul len de belangrijke controles niet binnen het aantal beschikbare ronden kunnen vaststellen. aai nu, hoe het kan gaan met de c u e-b i d s. deze geheimzinnige biedingen die uitsluitend voor de experts weggelegd lijken: west 1 schop pen - oost 2 ruiten - west 4 ruiten - oost 4 harten (dit betekend: partner k het s? Aas en ook interesse in slam) - west 4 schoppen 'schoppenaas) - oost 5 schoppen (een belangrijke honneur heb ik voor je mee partner) - west 5 SA (groot slam forcing, informerende of oost in de overeengekomen troefkleur twee van de drie hoogste tophonneurs heeft - oost 7 ruiten (verplicht wegens ruiten aas-vrouw). Het gezin Korthals, v.l.n.r.: Benk, Loes, Kees, minister Korthals, mevr. Korthals—Hamming en Anneke. e techniek van de euebids is be trekkelijk eenvoudig steeds moet (met uitzondering van de troefkleur) het laagste Aas (of renonce) worden aangegeven, bóven het laatste bod. Troefaas valt buiten de berekeningen en de troefkleur dient als grens, om een minimum aan te geven; heeft de speler dus niets meer te verteilen, dan keert hij eenvoudig naar troef terug. Is eei. Aas eenmaal aangegeven, dan kan een speler ook nog de Heer in zo'n kleur kenbaar maken (zie in het gegeven bied verloop éérst het 4-schoppenbod van west, en later het 5-schoppenbod van oost). De euebids geven de speler ook een recht tot initiatief hij kan een Aas of Heer tenen als de bieding hem daar toe aanleiding lijkt te geven, doch hij is het niet verplicht. Het is dus geen star systeem van verplichtingen, doch een soepel instrument dat naar in zicht gebruikt kan worden. Juist door deze laatste beperking is de conventie dubbel moeilijk er wordt van de speler geëist dat hij op een zeker mo ment begrijpt, of hij een bepaalde con trole ja dan neen moet aangeven/Dat is héél iets anders dan het op de vingers aftellen van een aantal Azen of Heren! B'jna zijn we nu aan het einde ge komen van de beschrijving der meest belangrijke slamconventics. In het aanstaande, zesde, artikel zal ik u nog iets vertellen over enkele min der gebruikelijke slamconventies, o.a. die welke gebruikt worden door de Italiaanse wereldkampioenen. Tevens zal ik u laten zien, dat diverse der slamconventies gecombineerd ge bruikt kunnen worden. Tenslotte zal ik iets vertellen over het nut en de wen selijkheid van al deze zaken maar dan zijn we al weer enkele artikelen verder. U bemerkt wel, hoevéél er aan al die slamconventies en azenvragerij vastzit en hoeveel wegen er zijn, die alle pretendéren naar Rome te leiden. Of ze dat allemaal doen, is een andere vraag! M1MIR nam zich voor eindelijk eens de ere plaats te bemachtigen. Enkele maan den geleden in Huizen verraste zij Jans Het was slechts een vingertik, maar Corrie was eerste. Zij bleef van af die dag eerste! De hele buurt leeft mee. Bij pres taties die tot de verbeelding spreken wordt het hui? van Me familie Schim mel versierd en de melkboer plaatst elke morgen een extra flesje melk voor de deur van meester Riepe. Daar dient Corrie, daar is ze al vijf jaar hulp in de huishouding; zij be hoort tot het gezin. Wat te zeggen van het volgende telegram na Ap pelscha. waar de Bussumse opnieuw een record vestigde: „Hoera, Pa en Moe". Zo luidde de gelukwens van de heer en mevrouw Riepe. orrie houdt er geen diëet op na. I 1 Zij drinkt slechts melk, elke dag zeker anderhalve liter en eet veei fruit en vitamines, 's Morgens om zeven uur zwemt zij in het zwem bad aan de Meerweg enkele baantjes. Tussen half tivaalf en half twee gaat het „full speed' onder leiding van de trainster Rietje Rosier, behalve train ster naar hartsvriendin en 's middags na vier uur zwemt Corrie zich weer wat „los". Corries prijzenkast mag gezien wor den: 30 bekers, 10 lauwertakken en 75 medailles. Die voorraad zal nog wel uitgebreid worden. Corrie is in „uit gebalanceerde vorm en ondergaat een juiste trainingsmethode" stelde dr. Reindei uit Freiburg vast. Corrie weet dat en wil in topvorm blijven en nog sneller gaan, want Rome nadert. Nu is zij met vakantie in Zandvoort.. Be halve Azië en Amerika heeft zij im mers zo ongeveer de gehele wereld gezien. De Tour de France ligt al weer enige tijd achter ons. Andere za ken zijn aan de orde; ook in de wielërwereld. Wü Nederlanders bij voorbeeld zijn zo half en half verge ten, dat de „mannen van Oranje" het niet zo best gedaan hebben. De Fransen mokken nog wel na over Rivière en Anquetil, maar ook be gint het sportieve leed enigszins te slijten. Des te verbaasder hebben wij opgekeken, dat in België achter de coulissen een wielerstorm is opge stoken vanwegede Tour de France. En dat, terwijl de Belgen met Bahamontes de grote winnaars van het Franse wieleravontuur ge noemd kunnen worden. In Belgische wielerkringen wordt CORRIE SCHIMMEL momenteel het volgende gefluisterd: Jean Aerts zai het vólgend jaar. ais er tenminste door landenteams wordt deelgenomen, geen ploegleider meer zijn. De reden zou zijn, dat Aerts za kelijke profijten trekt van zjjn ploeg leiderschap. Althans, dit verneemt men bij de „hoge heren" van de Bel gische bond. Zou het echter kunnen zijn, dat die „hoge heren" in hun wiek geschoten zijn, omdat Aerts in de voor bije maanden vertelde wat hij dacht en dat zijn gedachten over beslissingen van de bondsbestuurderen voor de laat- sten niet zo prettig waren? Bovendien, Jean Aerts heeft zich in de twee jaar dat hij ploegleider is onderscheiden ais een persoonlijkheid en een man met gezag. Daarover konden de heren be- stuurderen zich ook wei eens bezorgd maken, want het is niet prettig zich de touwtjes langzaamaan uit de han den te zien glijden. Bepaald amusant is het bij dit alles te bedenken dat destijds Sylveer Maes aan de kant gezet is, omdat hij geen gezag had (Wordt vervolgd). ililllll! illlllllilllllllllllllllllUlillllllllilllllllllllllllllllllilUillllUlllllltillllllllllll^ 50 Hedwig begreep dat, zonder verdere bewijzen te verlangen. De ogen van Chris Hedland spraken boek delen. De oude jutter was naast het kermisbed komen zit ten. Hij liet zijn stem dalen en sprak op vertrouwelij ke toon: „Jij bent evengoed 'n taaie, maatje! Enne.... wat dat hout betreft, van de „Lux", je weet wel... daar krijg je nog zestig gulden van. Ik heb ze netjes voor je bewaard... En wat ik vannacht uit zee heb gevist leit ook op je te wachten, in Simon z'n kajuitje... Nóg 'n geluk, dat ik met de „Cobri" was gaan kijken, maal! D'r dreef heel wat rond tussen water en wind...!" Toen Simon opstond, kwam vader Hedland nader bij. Hij bracht er geen woord uit. Het was nog steeds onbegrijpelijk voor hem, dat de jongen leefde, dat de lange nacht voorbij was... Hoe diep hij het gemis had gevoeld begreep Clara nu pas goed. Achter zijn drift verborg haar man een gevoelig hart. Tè gevoelig zelfs. Simon de Rijke was teruggegaan naar de gelagka mer. Hji wenkte Teun Bakkers vrouw en vroeg om een potlood en een stukje papier. De tapkast als lessenaar gebruikend, schreef hij iets in biokletters op. Even daarna keerde hij terug naar de kamer waar Hedwig lag. Hij stootte Chris Hedland aan en frommelde hem het papiertje in de handen. Chris keek even verschrikt op. Toen las hij voor wat er op het briefje stond: .«Sti'r S'CÜKt'"' „Dat jong moet naar de zeevaartschool. Voor de .brugiis niks waard. Simon komt toch niet meer aan vare toe. Maak je niet sappel om de centen. Het brief je was ondertekend met „Simon de Rijke"." Chris begreep het eerst niet helemaal, doch toen legde Clara het hem uit. Teun Bakker had nieuws gierig geluisterd. „Simon," zei hij opgetogen, „die mosten ze burge meester maken." Achter zich hoorde hij de stem van de oude jutter, die bromde: „Dat zou Simon nooit willen, Teun, want dan was- ie meteen strandvoogd en ik ken m'n eigen toch niet tekort doen?" HOOFDSTUK XIV. Menke was de steiger, waar nog vele mensén ston den na te praten, voorbijgelopen. Achter de-vepsters van de meeste huizen brandde nog licht. Het eiland zou vannacht niet aan slapen toe komen. Daarvoor waren de gebeurtenissen te groot en te talrijk ge weest. Menke keek naar de „Cobri" van Simon de Rijke. Het scheepje voerde nog brandende boord- en toplichten, alsof het zo zou uitvaren. Menke realiseerde zich nauwelijks wat zij zaS- Voor haar ogen had ze nog steeds het beeld van de bewusteloze Hedwig. met zichzelf daarnaast... bijna gebroken, bijna oud door alles wat ze de laatste maan den doorleefd had. Aan hem was het voorbijgegaan. Hij had het niet geweten, dat zij die avond in de woonkeuken van de riedlands had gezeten, terwijl zijn vader schreeuwde: „Meid! Sloerie!...." En evenmin was hij getuige geweest van de pijnigende maanden daarna: de rod del, de wroeging en de angst van de voorbije avond Nu was dat allemaal weer teruggekomen. Zij scheen oud geworden, hèèl oud. Maar hij was jong. ondanks die vlekken op zijn gezicht en dat haar vol olie en vuil. Hij zou het leven weer indrinken, zoals een zuige ling zich naar het leven toedrinkt aan de borst van zijn moeder. Zij had medelijden met hem gevoeld en hem ter- zelfdertijd gehaat met alles wat in haar was. Ze had hem tegen zich aan willen drukken om hem te laten leven van haarzelf... doch hem tegelijkertijd te be straffen. Bang was ze geworden van de hevigheid dier gevoe lens. Zij waren machtiger dan zijzelf. Ze verschroei den haar van binnen. Toen was ze gevlucht. Even buiten het dorp begon de zandplaat: een on afzienbare, gele woestijn in de zee, kilometers ver. Daar liep Menke heen. Ze was hier nooit eerder ge weest. Er kwamen maar zelden mensen op de zand plaat; behalve de mannen die het kleine kustvuur in orde hielden, dat helemaal aan het eind van de land tong op een ijzeren stellage stond. Het zand plofte minder erg dan aan het strand. De r s ^lonk heeI ver. zoals een zachte stem. De lichtbundel van de vuurtoren maaide regelmatig floor de nacht als een horizontale molenwiek van gi gantische afmetingen. Aan niets was te merken, dat zich enkele uren tevoren een ramp op zee had afge speeld, Ruurd Bol zou weer rustig zijn rondjes lopen op dit. moment. Hij was èèn van de honderden onbe kende mensen, die geholpen hadden Hedwig «n de twee r ransen in veiligheid te brengen. Verder en verder liep Menke en het was alsof de nacht zich rond haar lichaam dichtvouwde als een zwarte cape. Het werd onwerkelijk stil. Het was echter geen angstaanjagende stilte. Deze stilte was slechts de afwezigheid van geluiden. In gesloten vertrekken had de stilte een eigen wezen. Ze had iets te zéggen. Menke kreeg een onverklaarbaar gevoel van vei- tigheid, van geborgenheid. Hier zou je al je kleren van je af kunnen werpen om dan neer te vallen in het Ki'uimige zand en de nacht, te voelen, de genadige nacht, die als een beschuttende muur om je heen op- rijst, En uur gaans van het dorp hield Menke stil. Al smds geruime tijd was het bruisen van de branding met meer noorbaar. Doodstil was het. Zi.i probeerde te gissen waar het dorp lag. Het wenkende licht van de vuurtoren wees haar het juiste punt in de zee aan. Menke ging in het zand zitten, dat de warmte van de middag scheen te hebben vastgehouden. Boven haar flonkerden de sterren. Mooi waren de sterren...... (Slot volgt) Deze week brengt de rubriek weer is Tevens" "aWSjilF"** 'nlel eens een tweetal eerste prijzen. Volgens «•»-»— onze mening dankt no. 39 z'n onder scheiding voornamelijk aan de sleutel- zet. Hiermede kan men zich in deze dr£0gln3VVMTsmaSfopl. 1. Pc2-al, opgave gemakkelijk vergissen, omdat Kal <Ka3) 2. Tb5 enz. 1Ka2 2. Td2ï enz. 1Kbl 2. TbVf enz. 1. Kei 2. Te2 enz. 1. Kc3 2. Ld4t Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN 33. P. Petkow. Opi. 1. Dc4—c6 No. er verschillende mogelijkheden zijn. In no. 40 ligt het zwaartepunt op e4. De verbreking van de loperljjn naar (3 doet een verrassende afwikkeling van No. 39. C. Mansfield. Ie pr. Die Schwalbe 1956. Mat in 2 zetten. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. No. 40. A. Ellerman. Ie pr. Arbe.ider Skak 1957-1 Mat in 2 zetten. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS Ne. 3339 van Pater W. A. Dopheide S.J. te Amsterdam. i?' A8-41 1~7: 16 «1—37 20—25; 17. Ü""i2 25X34; 18. 40yl8 13x22: 19. 32- 28 22—27; 20. 37—32 8—13; 21. 39—34 21—26: 22. 32X21 16x27; 23. 45—40 12— 18. Een blunder! Ook 13—19 en 15—20 zijn verhinderd. Wit speelde natuurlijk 3832, 27x29 en 34x1 en won. Maar ook al zou zwart deze fout niet gemaakt hebben, dan stond hij positioneel toch reeds zeer slecht; de aanval met de korte vleugel zal tegen de sterke ver dediging niets uitrichten en de zwarte verdediging zal het op het midden en aan de lange vleugel op de duur niet kunnen houden. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 479 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 s-ept. a s aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede, OPLOSSING van No. 3832 van J. H. Scheven te Kerkrade. Wit speelt naar; 34, 30. 18, 41, 31, 36. 5 en wmt. Een aardig vraagstukje mei niet, al te lastige, doch toch wel verras sende ontleding. NOG EENS PROBLEEM NO. 3327 De heer L. Dassen te Bussum komt nog eens terug op de ontleding van probleem no. 3327 van Joh. v. d. Boo gaard te Rotterdam. Hij schrijft terecht dat ais zwart na 42-36 van wit eens naar 10 slaat, waardoor wit 16x4 moet slaan, het heel moeilijk, zo niet onmo gelijk voor wit is om tot w-inst te ko men. We bewonderen de scherpzinnig heid van de heer Dassen, want nie mand was op die gedachte gekomen mm m~~ re) Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 478 en 479 kunnen tege lijk ingezonden worden tot l sept. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 576 van A. v. d. Stoep te Poortugaal. -58 en de zet is ook wel zeer verrassend. 28-39°'' asili-i44' 50x30, Ook wij zuil tot de conclusie gekomen «bi?" *1qX48' 30~2^ 48x3), dat wit daarna weliswaar de beste 38x29 en wint. Een goede kansen heeft, doch absolute winst is ln ïarne'bh goede stand En- toeh niet aan te tonen. Jammer voor ®t"?"er'„Aci?reven dat de de auteur! k.er? °P en 28 figuranten waren Het stuk op 1 is dat inderdaad, 26 is ech ter een stopper en als zodanig ge rechtvaardigd. Als de auteur het stuk HET PARTIJSPEL moet spelen. 1. 32—28 17—21; 2. 37—32 51l2-283 8-Ï237S '•vT'lö ikv8r 'l v*'!} RE PRIJS OVER DE MAAND JUNI 2-8; 841-37° 37-32 i9--X'« m«ndprijt ad f 5,- over de maand 28X19 14x23; 7 u w'., VI',t®«.rx,1 ue R>««ndprUs ad f 5 - over de maand io nlTi J"f, .r??' 10' Juni werd door de loting toegewezen •2. ii H- 34—30 9—13; 12. 30x19 aan de heer J. J. Heytel re Amsterdam 23, 13. 35—30 4—9; 14. 40—35 7—12; die wij biermede feliciteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8