Mg r. zijn J. P. Huibers viert diamanten feest Bijna een kwart miljoen gulden als feestgave Studeren met geluidsband „Hart van Brabant' hield op te kloppen DE EILANDER GELUKKIG EN DANKBAAR Dankoffer in de kathedraal Mgr. prof. Post vierde priesterfeest „Keukenhof Amerika m Hoofdgebouiv voor T.H. Eindhoven Overweldigende belangstelling op laatste dag V B MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 Mgr. H. van Straelen Huisprelaat van Z.H. de Paus Graaf Louis de Lichter- velde overleden Gaan vrijgezellen partij oprichten? Drs. Jan Kemna Kanunnik van Schaik' fonds Belangrijke giften verstrekt Prinses Beatrix van vakantie terug Artsen-automobilisten contra de A.N.W.B. Bouwopdracht verleend Van Goghs tuin in JN unen verdwijnt ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door KLAAS TOXOPEUS Gouden feest pastoor Schiphorst Tijdens receptie onwel geworden Jongetje verdronken Ontroerd en ingetogen tijdens de pontificale hoogmis, breeduit lachend en opgetogen geduren de de huldigende receptie, welke hein daarna werd bereid: zo was de jubi lerende bisschop van Haarlem, mgr. L P. Huibers, toen hij zaterdag op het feest van Maria Hemelvaart het hoogtij van zijn diamanten priester schap vierde. Ook al had hij er niet 'n woorden en met nadruk van ge- Lügd, het was hem aan te zien, dat hij zich bijzonder gelukkig voelde. En dat niet alleen, omdat het hem Segeven was, gezond naar geest en hart deze uitzonderlijke dag te vie- ren, maar ook en misschien meer nog, omdat zovelen uit geheel het bisdom van daarbuiten oprecht in zijn vreugde deelden. De belangstelling Uit velerlei maatschappelijke kringen had hem die zekerheid opnieuw gegeven. Hij wist zich omringd door ''epresentanten uit heel de clergé, zo- Wel seculieren als regulieren. Van hen noemen wij zijn coadjutor, mgr. ur. J. A. E. van Dodewaard, de ver tegenwoordiger van de pauselijke in ternuntius, mgr. Antonio Calamoneri, ue sacrista van Z. H. de Paus, mgr. C. van Lierde O.E.S.A., de magis ter-generaal der Kruisheren, mgr. dr. van Hees, mgr J W. L. Damen, kerkelijk gezantschapsraad, en Dom P- Andriessen van St. Adelbert-abdij ^er Benedictijnen te Egmond. Bij hen hadden zich gevoegd tal van burger lijke autoriteiten, onder wie de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, ue minister van maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de yice-president van de Raad van Sta te, prof. dr. L. J. M. Beel, mr. dr. L. N. Deckers, oud-lid van de Raad van State, mr. J R. H. van Schaik, minis ter van Staat, dr. M. J. Prinsen, com missaris der Koningin in de provincie ^oord-Holland, en de heer D. J. A. Geluk, loco-burgemeester van Haar lem. Daarnaast waren organisaties uit alle sectoren van het katholieke even uitgebreid vertegenwoordigd, benevens het bedrijfsleven en ver- Sphillende instellingen. Zij allen wa ren er getuige van, hoe verrast de bisschop was, toen hem tijdens de ''eceptie als feestgave een bedrag Werd toegezegd van bijna een kw^rt 'biljoen gulden, dat de excellente ■'ubilaris wil besteden aan de bis schoppelijke seminaries. Het moet voor de oude, maar krach tige bisschop een indrukwekkend ogen- 'hk geweest zijn, toen hij 's morgens Pe kathedrale basiliek van Sint Bavo nelrad, welke langs de pilaren fraai versierd was met gladiolen. In vol or naat, met staf cn mijter trok hij pen rijzige witte gestalte naar het hoogkoor, waarbinnen zestig jaar gele ien mg,. Caspar Bottemanne hem tot Priester had gewijd. Op diezelfde plaats, han het met anjers opgetooide bisschop pelijk altaar, was hij nu de celebrant, me met een dankoffer zestig jaar pries terleven mocht voltooien, in aanwezig heid van zijn verwanten, onder wie zijn broer ir. P. Huibers uit Wassenaar, hon derden diocesanen en andere belang stellenden. Bij het offer fungeerde de proost van het bijna voltallig 'aanwezig zijnde ka- Ptttel, mgr. H. J. van Deursen, als Presbyter-assistens. Troondiaken waren ?e officiaa) van het bisdom, mgr. C. van Trigt, en plebaan mgr. H. W. Agter- b|- Twee neven van de bisschop waren maken en subdiaken, namelijk rector v C. A. Huibers uit Amsterdam en hfs. J. M. P. Resenk van het klein seminarie „Ypelaar". Het kathedrale herenkoor verzorgde [Pet de zangertjes van de koorschool, begeleid door Jan Schouten aan het or- §el en onder leiding van kapelaan P. A. Boogaards, de wisselende gezan gen uit de Mis ter ere vat. Maria Ten hemelopneming cn de vaste uit de VIII-e gregoriaanse Mis. Tijdens de plechtig heid zong het koor nog drie motetten: '•O sacrem convivium" (Perosi), O salu- taris hostia (Pierre de la Rue) en O ®sca viatorum (Heinrich Isaac). Zichtbaar bewogen Na het Evangelie sprak mgr. Ilui- [>prs, zichtbaar bewogen maar met een !eyendige stem, de kerkgangers en de 'jUsteraars, die via de radio de plech- '.'Shcid volgden, toe, en uitgaande van ".1 woorden van het Magnificat uitte hij f'Jn hooggestemde dank om zij" uitver- 'ezing, zestig jaar geleden, welke hem ;n de loop der iaren steeds schoner het 'P.Vsterte had doen zien van de groot- rid van het priesterschap. De bisschop belichtte nog eens de betekenis van hei priesterschap, het «'onder, dat Christus als middel heeft aangewend om onder de mensen te blij den. Zijn „soli deo gloria" liet mgr. fhJibers tenslotte uitvloeien in zijn dank '!fgens de H. Maagd. Met piëteit her pacht hij zijn ouders en al degenen mo hem bij zijn vorming terzijde had- ?erj gestaan. Met een samen met zijn mehoorders uitgesproken gebed eindig- ie mgr. Huibers zijn toespraak, welke een bijzonder accent kreeg, toen 01 besluit van de pontificale H. Mis Onder dt 27i, die de bisschop tijdens de receptie kwamen gelukwensen, bevond zich ook de minister-president, prof. dr. J. E. Ie Quay. .Magnificat" zon- alle aanwezigen het gen. Receptie In het Krelagehuis, waar later de receptie werd gehouden, zag mgr. Huibers, met zijn coadjutor cn zijn kapittel gezeten op een bloemrijk po dium, een representatief gezelschap voor zich, dat hem met een gul hart wilde huldigen. De bisschop had er veel plezier !n, liet allen en ieder een zijn gang gaan en zwakte hoog stens met een enkel afwerend gehaai de volgens hem wat a] te sterke su perlatieven af. Ingeleid door mgr. Van Deursen voer den drie sprekers het woord, van wie drs. W. A. van der Donk ais voorzit ter van een werkcomité, dat aanslui tend op een collectie in de kerken gel den bij bedrijven, instellingen, organi saties en particulieren had ingezameld, het volk gelukkig noemde, dat niet al leen met woorden maar ook metter daad zijn dank weet te tonen. Geluk kiger nog achtte hij het volk, dat boven dien voortreffelijke ambtsdragers mag huldigen. Tot die voortreffelijke ambts dragers rekende hij mgr. Huibers. die in de volheid van zijn priesterschap gedurende bijna een kwart eeuw een voorbeeldige bisschop is geweest, in zijn vredelievendheid, onbaatzuch tigheid en wijsheid. Uitvoerig ging de heer Van der Donk daarop in en hij gewaagde daarbij van de ..spiritue le vitaliteit" van mgr. Huibers, wel ke iedereen met bewondering, eerbied en vreugde vervult". Tenslotte deelde hij mede, dat de actie, waaraan ook de schooljeugd had deelgenomen, een bedrag had opgeleverd van 56.000. Symbolisch werd dat geschenk door de heer Van der Donk, in gezelschap van de secretaresse, mevrouw mr C. M. Smithuysen-Naessens, en de penning meester, ir. W. J. L. L. Merk.x, de bis schop overhandigd. De coadjutor, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, merkte in zijn toespraak op, dat het Latijn voor „feliciteren" ter vertaling CON-gratnlari aangeeft, waarmee <le gemeenschappelijke vie ring van ecu feest tot uitdrukking komt. Hij stelde daarbij, dat er voor ieder een reden was om in de bisschoppe lijke vreugde te delen. Want in „zes tig jaar is het aanzien van de wereld veranderd, en het is wonderbaarlijk, op welke wijze u die verandering hebt meegemaakt en begeleid". Hij noemde zijn bisschop een man van' de juiste koers, een schipper naast God. Ken vergelijking makend met de dichteres Henriëtte Roland Holst en haar werk „Het vuur brandde voort" eerde mgr Van Dodewaard de bisschop, als de leidsman, die het Vuur brandend had gehouden en de fakkel had doorgegeven. Als feestgave bood hij de bisschop een bedrag aan van f 184.000.- zonde f 120.000 van de collecte, f 52.000.- van priesters en religieuzen en t 12.000.- van bedrijven en particulieren. Namens het Nationaal Comité voor Nederlanddse bedevaarten sprak rec tor H. A. J. Koosen, die mgr. Huibers bedankte voor alles wat deze eerst als aalmoezenier en later als bisschop voor de Lourdes-bedevaart bad gedaan. Het geschenk was hier een televisietoestel. Dankwoord De jubilerende bisschop kreeg ook ditmaal liet laatste woord, dat hü dank baar gebruikte om zich in prijzende c3§fóMHMiHÊIill &"lri>i0d door priesters, die hem bij het H. Misoffer zouden assisteren, begeeft mgr. Huibers zich naar de Haarlemse Kathedraal. zin te uiten over de medewerking, die hjj vrijwel steeds had ondervonden. De volgzaamheid had hem immer getrof fen, ook al moest hij een beslissing ne men, die nogal moeilijk uitviel of gemakkelijk tot misverstanden kon lei den. Met nadruk en met dank memo reerde hij de goede verstandhouding tussen de kerkelijke en burgerlijke over heid. Het geschenk aanvaardde mgr. Huibers met grote dank, daarbij wij zend op het grote nut van de semi naries. Degenen, aldus de bisschop, die niet met waardering over een seminarie kunnen spreken, hebben er vaak geen besef van, wat een se minarie betekent. Dikwijls staren zij zich blind op bijzaken. Tcnslotto improviseerde de bis schop geestig en gevat op zijn gevoe lens, die hem inspireerden tot speel se opmerkingen naar links en rechts. Van beide kanten kwamen na afloop ook de vele persoonlijke gelukwen sen, welke de hulde bijzonder onge dwongen maakten. Op het feest van Maria Tenhemelop neming is mgr. II. J. J. M. van Strae len, kolonel-hoofdlegeraalmoezenier, be vorderd tot huisprelaat van Z.H. de Paus. Deze kerkelijke onderscheiding werd hem op de dag van veertigjarig priesterjubileum uitgereikt door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, in het bijzijn van zijn familie, zijn staf-aalmoezeniers en de parochiële geestelijkheid. De hoofdlegeraalmoeze nier was reeds geheim kamerheer van Z.H. de Paus en officier in de orde van Oranje Nassau. Graaf Louis de Lichtervelde, een voor aanstaande Belgische geschiedkundige en politiek essayist, is in de ouderdom van zeventig jaar in Brussel overleden. Na te Leuven tot doctor in de politie ke cn sociale wetenschappen te zijn ge promoveerd werd graaf Louis de Lich tervelde in 1912 secretaris van premier De Broqueville. Later werd hij diens kabinetschef en secretaris van de minis terraad. In 1937 kreeg hij functies in het be drijfsleven, zoals de post van president commissaris van de Belgische buurt spoorwegen. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot hoofdredacteur van bet tijdschrift La Revue Générale, welke functie hij tot 1955 bekleedde. Eén van zijn bekendste werken op historisch ge bied is zijn biografie van koning Leo pold II. Mgr. prof. dr. R. R. Post. hoogleraar aa d.2 r.-k. universiteit te Nijmegen en voorzitter van de raad van bestuur der St. Radboudstichting. heeft zaterdag on der grote belangstelling zijn 40-jarig priesterfeest gevierd. Na de kerkelijke viering werd in liet St. Franciscanes- senhuis te Nijmegen een receptie gehou den. Mgr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van het bestuur der St. Radboudstichting, was naar Nij megen gekomen om de jubilaris geluk wensen aan te bieden en liem tegelijker tijd dank te betuigen voor wat deze in de loop der jaren ook voor de r.-k. uni versiteit gedaan heeft. Mgr. Alfrink deelde aan de jubilaris mede, dat deze bevorderd is tot protonotarius apostoli- cus. Mgr. dr. Post dankte voor deze ho ge onderscheiding. Op de receptie verschenen voorts mgr. dr. Olav Smit de senaat der r.-k. universiteit, dé senaat van de studenten, talrijke professoren, verte genwoordigers van het college van cu ratoren en verschillende bestuursleden van de St. Radboudstichting. Tevens werd belangstelling getoond door de ho gere geestelijke overheid te Nijmegen en door de burgemeesters van Arnhem, Nijmegen, Ubbergen en Beek. De jubi laris werd met verschillende geschen ken verblijd. Het wereld-vrijgezellencongres te Grevenbicht is zaterdag geopend. Er waren ongeveer iooo deelnemers en deelneemsters uit verschillende landen. Zowel de voorzitter van het vrijge- zellencongres, de heer G. Greijn, als de Maastrichtse letterkundige Frans van Oldenburg Ermke, wijdden in hun rede voeringen veel aandacht aan de vraag of het noodzakelijk js een vrijgezellen- party te stichten en langs politieke pa den de belangen van de vrijgezel te die- n.en- Voorts werd aan de minister van financiën en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal een telegram gezonden: „De vrijgezellen op het zevende wercldvrij- gezellencongves te Grevenbicht bijeen brengen eerbiedig onder de aandacht van zijne excellentie, dat de belasting, die de vrijgezel_ in Nederland in verge lijking tot de niet-vrijgezellen moet be talen veel te hoog is; dringen op verla ging aan en gaan over tot de orde van de dag." ÜJ, -- Het „grote nieuws" in een krant wordt doorgaan» in forse letters opgediend, maar ook ach ter de „kleine lettertjes" kan soms een belangwekkend feit schuil gaan. Dat laatste was on getwijfeld het geval, toen enige tijd geleden in uw lijfblad werd gemeld, dat aan de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg was geslaagd voor zijn doc toraal economie J. F. H. M. Kem na uit Goor. Deze 25-jarige Twentenaar maakte namelijk in de normale tijd van zes jaar zijn studie af ondanks het feit, dat hij gehandicapt werd door een dusdanig verminderd gezichts vermogen, dat hij geen boek of krant kan lezen. Jan Kemna, zoon van een die renarts, die in 1946 overleed, ver trok na zijn lagere schooltijd vaar het St.-Canisiuscollege te Nijmegen. Hij kwam naar Twen te terug, toen in Hengelo een katholieke middelbare school werd gesticht. Maar voordat hij hier zijn examen H.B.S.-B afleg de, werd hij getroffen door een ontsteking, waardoor hij het cen trale gezichtsveld verloor. Er volgde een enkele maanden du rend verblijf in ziekenhuizen. Het gezichtsvermogen keerde echter niet volledig terug, al kan Jan Kemna vaag personen en voorwerpen onderscheiden, zodat hij wel alleen reist en over straat gaat. „Het prettige van mijn blindheid is," zegt hij thans „dat niemand er veel van merkt". Intussen was in 1952 toestemming verleend om zijn H.B.S.-B-examen alleen mondeling af te leggen. Daarna volgde een jaar van rust, waarin hij zich het braille, ook voor typen en steno, eigen maakte. In 1953 vertrok hij, dank zij de hulp en medewerking van wijlen prof. dr. M. Cobbenhagen en prof. dr. A. Albregts naar Tilburg. Schertsend zegt hij thans, nu zijn studie met succes is bekroond „Je hebt het als blinde heel gemakkelijk, want je gaat maar op je bed liggen en laat de bandjes met gesproken boeken afdraaien. Het enige wat je dient te doen is te zorgen, dat je je boeken op de band krijgt opgenomen" Zo eenvoudig is het natuurlijk allemaal niet gegaan en Jan Kemna herinnert zich dan ook nog dankbaar de hulp, die hij van zijn mede-stu denten ondervond bij het oplezen van boeken. Ook het Nederlands Studen ten Sanatorium heeft zich in dit opzicht verdiensten verworven en vanzelfsprekend hebben ook de professoren alle medewerking verleend. Maar ook zelf toonde hij doorzettingsvermogen te bezitten. Aan het studentenleven nam de jonge Twentenaar volop deel. Hij vervulde functies in het korps en hij deed dit bewust om te zien, of hij het zou aankunnen. Welnu, het is allemaal uitstekend gegaan, waarbij het „rende ment" wederkerig was, want „Jan Kemna heeft veel aan de hogeschool- gemeenschap gegeven", zoals ons van de professorenzijde werd verzekerd. Daarom hoopt de jonge doctorandus straks, wanneer zijn vakantie met studievrienden in Spanje voorbij is, een functie in het bedrijfsleven te vin- den. En het liefst op organisatorisch gebied of op het terrein van de research. Tegenover het maken van een proefschrift staat de jonge docto randus intussen niet afkerig, al realiseert hij zich zeer wel, dat dit vele technisch problemen met zich mee brengt, omdat je nu eenmaal je „ople- zer" nooit nauwkeurig kunt vertellen wat je in een naslagwerk precies zoekt. Van de andere kant is Jan Kemna ook niet ongenegen nu eerst eens „wat te gaan verdienen". Uiteindelijk is hij niet voor niets econoom geworden. Op een 40 ha groot terrein, onderdeel van de Sterling Forest gardens in Tu- xeto bij New York, gaan de Nederland se bollenkwekers een „Keukenhof" in richten voor de Verenigde Staten. Dit vernamen wij aan boord van het in de Lekhaven to Rotterdam liggende Noor se m.s. „Black tern" van de Black Diamond Lines, dat zondag bereids voor dit doel 105 kisten met uitgezochte bloembollen meegenomen heeft, plus een drietal Nederlandse jongelieden, die tezamen met nog zes anderen als vo lontair bij de inplanting de leiding cn supervisie gaan nemen. Op 24 augustus hoopt de „Black tern" in de haven van New York aan te komen. Voor de aanleg van deze Amerikaan se „Keukenhof" heeft men zich de me dewerking verzekerd van de Amerikaan se tuinarchitect Rutherford en van de jonge Nederlandse tuinarchitect Carl van Empelen uit Heemstede. Een jaar geleden is men reeds op papier met het ontwerp begonnen. Bij de inrichting van de Amerikaanse „Keukenhof" is men van nederiandse zijde van het stand punt uitgegaan, dat de show een visite kaartje moet zjjn voor onze bloembol lencultuur in het algemeen. De finan ciering geschiedt dan ook geheel van Nederiandse zijde. Voorlopig worden dit jaar alleen de bekende, algemeen ver krijgbare handelssoorten geplant, zodat de Amerikanen naar keuze kunnen be stellen. Alle bollen zullen geheel vol doen aan de eisen, die de plantenziek- tekundige diensten van beide landen stellen. (Van onze Utrechtse redactie) Als resultaat van een speciale actie, onlangs gehouden j„ verhand met het Zilveren bestaansfeest van het kanun nik v. Schaikfonds, het priesterstudie fonds van dc K.A.B., konden zaterdag jl. op een feestelijke bijeenkomst te Utrecht een drietal belangrijke giften voor speciale doeleinden, elk groot 10.000 worden verstrekt. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, ont ving deze bijdrage uit de handen van de voorzitter van liet jubilerend fonds, rector J. Doesburg, centraal adviseur van de K.A.B. De schenking is bestemd als bijdrage voor de bouw van een ei gen diocesaan seminarie, waarmede de bisschop, naar hij in zijn dankwoord zei- de, over twee jaar hoopt te beginnen. Een cheque van gelijke grootte werd verstrekt aan de provinciaal van de W ïtte Paters, de hoogeerw. heer P. M. de Ruyter ten behoeve van het missie werk, meer in het bijzonder voor de uitrusting van een viertal Witte Paters, die binnenkort naar de missie in Afrika zullen voortrekken. Een derde chèque van 10.000 ov rhandigde de voorzitter aan de heer C. Griffioen als vertegen woordiger van „Oostpriesterhuip". Zij is bestemd voor de opleiding van priesters [Jl. de landen achter het IJzeren Gor dijn. Het aantal aspiranten hiervoor be draagt op het ogenblik rond .1200. In "H". dankbetuigingen brachten de 3 be giftigden hulde aan het streven van het priesterstudiefonds van de K.A.B. en verklaarden in deze royale geste het bewijs te zien, dat de K.A.B. ook nog oog heeft voor ideële waarden en dat het belang van de Kerk haar ter harte gaal. Aan mr. C. v. Kessei, de uitvin der van z.g, thermometer-actie, die in loop der jaren een belangrijke stimulans vormde voor de steunactie, werd mede deling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de orde van St. Sylvester. Zaterdagavond is prinses Beatrix met een vliegtuig uit Milaan van haar vakantie in Italië op Schiphol terugge keerd. De prinses werd op het plat form van dc Amsterdamse luchthaven opgewacht door prinses Margriet. De vereniging van artsen-automobilis ten is verontrust door de berichtgeving van de ANWB over de toestand van het Nederlandse wagenpark. Op een te Utrecht gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de vereniging, jhr. dr. G. Th. Beelaerts van Blokland, de ANWB verweten, dat de bond pa niek verwekt door een onjuiste specifi catie van de door de teehnodienst van de bond opgestelde autokeuringsrap porten. De vereniging san artsen-automobi listen vreest, dat de ANWB deze angst campagne voert om de regering een snelle beslissing af te dwingen, het re gelmatig keuren van auto's verplicht voor te schrijven. De ANWB zou daar bij het oogmerk hebben deze keuringen tot zich te trekken en een monopolie positie in te nemen. De directeur wegen en verkeer van de ANWB, de lieer A. G. M. Boost voert hiertegenin, dat de ANWB on langs duidelijk heeft gesteld, geen voor stander te zijn van een verplichte over- heidskeuring. Wei zou hij het betreu ren dat het gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel van een groot aantal eigenaars van auto's er wellicht toe zal leiden dat een verplichte keuring van motorrijtuigen niet zal kunnen worden ontgaan. „De ANWB-teehnodicnst", aldus de heer Boost, „werkt uitsluitend voor de leden en heelt geen aspiraties om daar bij een monopoliepositie in te nemen." Curatoren van de Technische Hoge school te Eindhoven hebben aan de N.V. Bouwbedrijf Brabant-oost te Eind hoven opdracht verleend voor de bouw van het hoofdgebouw der T H. Hierdoor wordt een aanvang gemaakt met een werk, waarmee - afgezien van de reeds verrichte grond, en heiwerkzaamheden vermoedelijk drie jaren zullen zijn ge moeid. Het ontwerp vertoont een onder bouw van 100 meter lengte, 47 meter breedte en 8 meter hoogte, waarin een nuttig vloeroppervlak van rond 600.300 vierkante meter, verdeeld over twee étages, en een souterrain. Daar boven uit rijst een door zware betonkolommen ondersteunde bovenbouw met een leng te van 175 meter en een breedte van. 20 meter, bevattende tien étages met een nuttig vloeroppervlak van rond 17.100 vierkante meter. Het hoogste punt reikt tot 53 meter boven het ter rein. Door middel van luchtbruggen zal het gebouw in verbinding komen te staan met de er achter gelegen hal voor werktuigbouwkunde en het meer in de richting van de stad alsnog op te rich ten cbllegezalengebouw. dat in 1962 zal moeten worden betrokken. De totale kosten inclusief installaties worden ge raamd op ruim 20 miljoen gulden. De Stichting' Vincent van Gogli heeft zicli niet een adres tot de minister van O.K. en \V. gewend naar aanleiding van het feit, dat de tuin van de pasto rie te Nuncn is opgenomen in het uit breidingsplan van de gemeente Nunen. Zowei de tuin van de pastorie als die van het aangrenzende pand, het zoge naamde Begemannhuis, zullen voor de helft worden bebouwd en in het ver lengde van het atelier van Vincent komt een blok huizen. Enkele jaren ge leden is de pastorie met een grote sub sidie van hef rijk cn een aanzienlijke bijdrage van de stichting Vincent van Gogh gerestaureerd, waarbij de stich ting Vincent van Gogh tevens het huis Begemaan heeft aangekocht. De tuin van de pastorie, die door Vincent van Gogh herhaalde lijk werd vereeuwigd, is ook in kunst historisch opzicht van groot belang. Het complex van de pastorie te Nu nen is het enige woonoord van Vincent van Gogh in Nederland, dat bewaard is gebleven en vormt een levendige herinnering aan een der belangrijkste perioden uit zijn leven, dat jaarlijks talloze bezoekers uit den vreemde trekt. **4 Op het r.k. nationaal federatief muziekconcours te Zieuwent behaalde in de afdeling uitmuntendheid fanfare het korps „Helpt Elkander" uit Affer- den (Limburg) met 331 punten een eerste prijs met lof der jury. De fanfare „St. Carolus" uit Montfoort behaalde in de eerste afdeling met 288 punten even eens een eerste prijs, evenals in de tweede afdeling de fanfare „Dl". Schaep- man" uit Tubbergen met 301 punten. Het Leijpark in Tilburg lag zondag avond na 12 uur na drie weken lang te zijn platgetreden door ruim een kwart miljoen paren voeten weer stil en verlaten. In alle expositieruimten van het „Hart van Brabant" en in het ver- maakcentrum waren de lichten uitge draaid. Slechts een zeer grote hoeveel heid pamfletten en folders overal ver spreid op de paden en tussen de bloem perken wees er op, dat kort te voren nog duizenden het park hadden betre den. Tijdens het laatste weekeind is het zeer druk geweest. Zaterdagmiddag kwam de vloed van 20.000 bezoekers zo hevig aan, dat in allerijl noodkassa's moesten worden geopend en dat alle beschikbare krachten ook van be stuur en directie naar de controles werden geroepen. Het „Hart van Bra bant" heeft zijn poorten gesloten na drie weken lang te hebben getoond, waartoe midden-Brabant en Tilburg in staat zijn cn waartoe in de toekomst hun plan nen zullen leiden. Straks wordt de financiële balans op gemaakt, om te zien of de expositie zich zelf heeft kunnen bedruipen. De kans is er wel, want het bezoekersaan tal van ruim 250.000 biedt daartoe alle perspectieven. Maar al zou de expositie geld hebben gekost en zou er een nade lig saido zijn, autoriteiten en stichtings- nlllllllllllllllllllllllllllinMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ 51 Zij ging op haar rug liggen en keek naar het gewe mel, hoog boven haar, Zij hoorde haar eigen ademha. ling in deze immense stilte. Als zij zich etc inspande zou zij zelfs het kloppen van haar hart kunnen verne men. Zo lag zij langer dan een uur. Stilte... eindeloze stilte... zó stil nicest de eeuwig, heid zijn, dacht Menke. Zó stil. dat je kunt horen hoe het bloed door je aderen ruist: nee. nóg stiller, zodat je gedachten hoorbaar worden en klinken als het ge krijs van meeuwen. Hier lag zij nu... Menke de Boer... Zacht sprak zij haar eigen naam uit. zich verwon derend over het feit dat de naam zo onpersoonlijk klonk hoewel zij er toch met heel haar wezen aan verklonken was Menke de Boer... een stelletje letters op een rijtje, wat klanken... Wat was een mens klein tegenover de weidsheid van de nacht! Of tegenover de uitgestrektheid van deze zandplaat... of de zee... of een oceaan...! Wat betekende zo'n klein mensje in dat enorme heelal, in dat gigantische scheppingsplan van God' Een microscopisch wezentje, met een katoenen jurk je en bruine schoenen aan de voeten. Belachelijl eigenlijk... Zij probeerde zich voor te stellen hoe groot Gor was. vergeleken bij de geringe omvang van een men senkind. God..., die moest wel zo groot zijn als deze nacht ot nóg groter.' De hele nacht wa.s misschien niet gro ter dan Gods voet en de zee niet groter dan Zijn hand... Tegen die enorme God had Clara Hedland haar gebed uitgesproken Het had zo hulpeloos en klein geklonken. Maar zou God dat gebed lachwekkend hebben gevonden? Zou hij het snikken van Clara Hedland niet even ernstig nemen als het plechtige, bijna volmaakte gebed van de dominee? Toch minstens even ernstig! God moest hun angst voor de zee kennen... hun haat jegens dat groene monster, dat het eiland omring de als het kwaad zélf de grote vergissing van God, begaan bij cte schepping der aarde. God scheidde wa ter en aarde... doch waarom scheidde hij de mensen en de vissen niet duidelijker? Wat bewoog de mensen toch, om zien aan dat groene monster toe te vertrou wen...? Menke schrok van haar eigen gedachten. Dat was twijfel aan God! Zij verweet dc schepper van alle dingen Zijn beleid ten opzichte van de zee! Maar de zee was dan ook zó verschrikkelijk! Onwillekeurig zocht Menke scheldwoorden voor de zee. „Rot zeezei ze. „monsterachtige zee.... gemene zee... gluiperige zee... vuile, grote zee..." Bij de laatste woorden stokte haar adem. „Gróte zee." Nogeens zei ze het. mef een bijna heiJige ernst. Gróót was de zee. Ja. dat was ze. Tè groot vooi mensenmaat. Misschien nét groot genoeg voor God maar voor de mensen toch beslist te wijd, te diep en te vér... Een eilanddat is mensenmaat, een stad ook als zij niet te groot is. Maar de zee gaat daar boven- uit. Haar kun je niet overzien. Nooit! Je kunt haai niet tot dienstbaarheid dwingen. Zoals ja dat wèl de grootste akker kan. Aan de zee kun je jezelf alleen maar prijsgeven als aan een gezichtloze stiefmoeder; hopend dat haar grillen je niet zullen treffen. Menke probeerde zich de mensen voor ogen te stel len. die bij de zee noorden, zoals boeren bij hun land Derk de zeekapitein...? Nee. hij niet! Tussen hem en de zee was een soort luivelsverbond gesloten. Anders was het met Ruurd Bol, al voer die sinds jaren niet meer. En Bate de Bruin...; Simon de Rijke..., ja dat waren kinderen van stiefmoeder zee. Hen had ze gespaard, soms op een wonderbaarlijke manier, zoals vannacht met Hedwig was gebeurd.!.... Zij had aan hem gedacht zonder het te willen. Nu was ze er dankbaar om. Zij zag plotseling in Hedwig datzelfde onberekenbare, het bijna roekeloze dal de schipper van de reddingsboot, de vuurtorenwachter en de oude jutter kenmerkte. Hun ogen schenen als gevolg van een geheime truc naar binnen te zijn ge draaid. alsof daar wonderwat te zien was... Vreemd was dat... niet alle zeelui hadden die blik in hun ogen. Je zag het maar bij enkelen. Zou dat zijn, omdat zij van nature de geroepenen, de uitver korenen van de zee waren? Zou het dan misschien zó zijn, dat de zee zélf haar liefste kinderen roept en dat ze zich over dio getéken den ontfermt? Ja. als gemerkte schapen liepen ze in dc armen van de zee, naar willekeur uitgekozen van om de oost en van om de west... Er zat geen bepaald plan in. Het gebeurde zó maar, feilloos zeker. Zij werden door duizend koorden, die geen ander kon zien, getrokken naar die hand van God.... de zee. Dat was hun maat... gèèn mensenmaat meer... Haar gedachten leken Menke zwaar ais stenen, die neerplonsden in de stille vijver van haar bewustzijn, iegelijk kreeg zij een besef van eigen kleinheid en opeens zag zij, hoe die kleinheid aansloot op de sim pele woorden in het gebed van Clara Hedland: „Wij zitten hier maar ais" twee kleine mensen bij elkaar. Heer..." Het was déze kleinheid, besefte Men- ke-.ivaari" de ware zielegrootheid zich openbaart... Zij stond op, sloeg zich het zand van de kleren en liep terug in de richting van de vuurtoren. De hemel werd in het oosten ai wat lichter. Er schoten gele en rode vlammen langs de horizon, ten teken dat de dag in aantocht was. Rustig, zonder wrok en bijna zonder gedachten, liep Menke voort. Steeds duidelijker klonk het ruisen van de branding, ais het spinnen van een enorme, slapende poes. Het draailicht van de vuurtoren verbleekte tegen de lichter wordende hemel. Links van Menke zong de zee haar raadselachtig lied en aan haar rechterhand lag de onafzienbare zandvlakte, door de zee in eeuwen hierheen gebracht korrel voor korrel, afgeslepen van de rotsen in verre landen. Want de zee heeft alle tijd. „Ik kom, Hedwig...," fluisterde Menke, „ik kom...!" EINDE. bestuur zijn het er over eens en de bewijzen zjjn er reeds dat de good will welke midden-Brabant en Tilburg door deze tentoonstelling hebben ver worven een belangrijke winst beteke nen. Deze woorden waren o.m. te be luisteren tijdens de officiële sluiting van de tentoonstelling in de speeches van voorzitter Han Janssen en burgemees ter mr C. J. G. Becht. Verlenging van de expositie was ondanks een veelvul dig geuite wens niet mogelijk om tech nische en organisatorische redenen. De vermiljoenrode vlag met het wit te vignet van het „Hart van Brabant", die wekenlang boven de tentoonstelling had uitgewaaid, werd door voorzitter Janssen overgedragen aan Tilburgs burgemeester. De vlag zal echter ook in de toekomst wijzen op de onderlinge verbondenheid van de bevolking in het hart van Brabant. Tilburg heeft zich bereid verklaard voortaan naast de geel-blauwe stadskleuren de vlag van het „Hart van Brabant" te hijsen en omdat alle randgemeenten verbon den door een streekraad hetzelfde zullen doen op hun territoir, blijft als eerste grote winst van deze expositie de klemtoon liggen op de wil tot samen werken in het midden-Brabantse. Het park krijgt weer zijn oude bestemming van recreatiecentrum. (Van onze correspondent) De glansrijke viering van het gouden priesterfeest van emeritus pastoor J. C. H. M. Schiphorst van de parochie van Sint Bonifacius te Amsterdam, thans wonende in het Sint Josephpension te Alphen aan den Rijn, heeft zaterdag, de eerste dag van een driedaags feest, tij dens de algemene receptie, een wel tra gische wending genomen. Omringd door zijn familie, een grote schare priester- en Iekevrienden, is pastoor Schiphorst, na dat een luisterrijke kerkelijke viering in de pas gerestaureerde kapel van het pension er aan was voorafgegaan, tij dens de algemene receptie in de re creatiezaal, plotseling onwel geworden. Kort daarna is hij voorzien van de Sacramenten der Stervenden. In de loop van de avond is wel enige ver betering in de toestand van de jubila ris getreden, maar persoonlijk kon hij toch niet verder aan het feest deelne men, dat op zijn uitdrukkelijk verzoek tot en met zondagavond volledig door gang vond. De derde feestdag, die voor namelijk voor zijn uitgebreide kring van priestervrienden was bestemd is afge last. Zaterdag is het 7-jarig zoontje van de heer R. uit Opheusden bij het spelen met vriendjes aan de Rijn te water ge raakt. en -/verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5