Amerikaan IRVING JOHNSON moderne Sindbad een Amsterdamse v olbreng en scheepsbouwers eervolle taak D SCHO.OL-ARTIKELEN Verfhandel VAN LOENEN MIDDELGROOT BEDRIJF PRODUCTIE-CHEF LEERLING-BEDIENDE Bustehouders Vs 4?° 2?8 Sf° 875 4?8 Bij zon en regen: lectuur VRIJBUITER MET ZOUT JA' ZIIN BLOED ff VIJF EILANDEN ONTDEKT Inschrijving |5D 2?s NIEUWS TREKT ALTIJD-IEDERE DAG mm c. LERAAR DUITS Honderd Amerikaanse veteranen naar de corridor Ay Veertig jaar KLM Nederl. belangstelling voor eollectieve bier brouwerij in Australië Antoinette van Dijk tachtig jaar Kamerleden naar Warschau en Formosa Ned. Spaar backbond DISTILLEERDERIJ-WIJNHANDEL Schiedamse Balletschool SIMON DE WIT N.V. a. LERAAR BOEKHOUDEN b. LERAAR DUITS enorm grote keus vergelijkt prijs en kwaliteit HUNKEHOLLER U-X4S óók adverlentie-niemvs Damesconfectiebeurs in R.A.I. Koninklijk Gezin Ham Roest NSC VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 PAGTNA 6 e gebronsde man in het korte broekje en zijn hemd met alle kleuren, draait langzaam" aan het stuurrad. Zijn lichtblauwe ogen kijken onder zoekend rond. Van de lange boeg spriet tot de Stars and Stripes op het achterdek, van de winches en staaldraden naar hjet keurig op gevouwen zeil bij de twee gestre ken masten. Voor de derde keer in zijn carriète van zwervende zeeman is Irving Johnson de eige naar van een nieuw schip gewór den. Van de kiellegging af werd hjj gekweld door een welhaast ziekelijk verlangen en nu, ruim zeven maanden later, is zijn fan tastische droom dan werkelijkheid geworden. Want wat deze Ameri kaanse „Sindbad" geruime'tijd zocht en tenslotte vond, is bepaald geen kleinigheid. Meer dan 500 mensen leverden ideeën voor de als kitsch getuigde Yankee, waarvan de bouw na reizen langs werven in Engeland, Schotland, Duitsland, Italië, Japan en Hong kong werd opgedragen aan drie Amsterdamse scheepsbouwers. De heren Kornman, Meintser en Por- sius kregen deze eervolle taak, omdat Irving Johnson tijdens langdurige besprekingen tot de conclusie kwam, dat zij, evenals hij, zout in hun bloed hadden en dus niet alleen wilden maar ook konden begrijpen wat nu precies zijn bedoeling was. Fototentoonstelling in Den Haag Wasco krijt 1.15? Grote doos 2-00 Japans krijt „Homerun Pas" 1.80 Caron d'Achc Prismalo 999 1.95 Talcns Plakkaatverf, per tube 0.50 Plakkaatverfdozen met 12 tuben 5.95 Passerdozen vanaf 1-95 Schets- en Aquarel Blocks, Linialen, Penselen, Tekendozen. DAM 41—43 - TEL. 66192 - SCHIEDAM mnnniiiiniiiii!iiinniitiuimwiiiiiiNitimiiiiiiu<<iiiJiii!inwiiiiiiitiii!iHii!niiii!inii!ii!!i!iii!iiiiiiiim!iiii;iiiiiiiiiiiiiintii>iiini!iM B/J mt De vakantieganger, die niet zonder boeken in zijn reistas er op uit wil trekken, zal bij bet vergaren van zijn lectuur dit jaar eerder moeite hebben door te véél dan door te weinig keuze. Vanuit liet pocket-bolwerk Utrecht stralen de Prisma's van de Uitgeverij Het Spectrum ons in verblindende veel kleurigheid tegemoet, terwijl de Uitgeverij A. W. Bruna ons strijd m het"geven van het'"juiste"onder- bijna letterlijk laat worstelen met zijn Zwarte Beertjes. Men kan zich aan deze handzame, smakelijk verzorgde botlk|es niet hun fantasierijke en afwisselend suggestieve of geestige omslagen van Dick Bruna, arm kopen hoewel de prijs per stuk erg laag is. En welk een variatie beeft de redactie in baar reeks weten te brengen! Iedere maand verschijnen vele nieuwe titels eh telkens verbazen mij de verscheidenheid aan genres en onderwerpen. Graag wil ik door een kort overzicht u bij uw keuze een beetje helpen. Atifd temen. pittie «n Hof) is fefiÜ Üttmaal Levensernst Voor de nu vierenvijftig jarige Irving Johnson heeft het varen altijd een speciale bekoring gehad. Reeds als kleine jongen vertoefde hij regelmatig op het water. Samen met zijn broertje Arthur beschikte hij over een klein vaartuig, waarmee zij op de rivier naast de farm van hun ouders »f en aan voeren. Vaak passeerden er grote zeilschepen, snel voor de wind en dan werden de jongens haast gek van enthousiasme. Ze verzamelden zo veel mogelijk lectuur over zeilen om als zich ooit de kans voordeed, goed beslagen ten Ijs te komen. Er kwam natuurlijk een zeilboot en toen de ge broeders Johnson de schoten aanhaal den en zich schrap zetten tegen de hoge wand, bemerkten zij dat de theorie heel wat verschilde van de praktijk. Ze wer den wat men noemt (loor schade en schande wijs en behoorden spoedig tot de beste zeilers van de staat Massa chusetts. waar zij woonden. ■b Irving Johnson ging naar zee. Hij monsterde op allerlei zeilschoeners die hem van de ene haven naar de andere brachten. Met één hiervan, de „Wonderbird", viel hij de haven van Le Havre binnen. Voor Irving John son werd dit een historische gebeur tenis want hij ontmoette er Electa, 1 de vriendin van de kapiteinsvrouw. Irving en Electa trouwden en vanaf toen begon hét avontuur dat in om vang, spanning en sensatie kon wed ijveren met de wonderlijke reizen van Sindbad de zeeman. Eerst met een opgelapte zeilschoener en later met een Brigantijnse tweemaster bevoe- ren de Johnsons de wereldzeeën. Ze waren aan tijd noch plaats gebonden en hadden ruimschoots de tijd om alles goed te bekijken. Zo gebeuren dat Irving vijf eilandjes ontdekte, bewoond kannibalen en wilde dieren. Ceen witte mensen „De kannibalen lustten geen witte mensen en dat is de reden waarom ik hier nog sta", sprak Irving Johnson toen wij hem dezer dagen ontmoetten aan de Maasoever bij Maastricht, waar zijn gloednieuwe stalen ketch „Yankee" ligplaats had gekozen tegen de brede ftrpyr'-y- WJi-, kon het nieuwe door flanken van een houten Bries, het klas sieke model van een zeebotter. Een fel contrast deze twee totaal verschillende schepen, de glorie van heden naast de 'glorie van het verleden. Irving zei dat hij ook met zijn derde Yankee overal kon komen en dus weer vele tochten binnendoor wilde maken. Gedurende zijn reizen neemt hij betalende passa giers mee, maximaal zes. Dezen maken onvergetelijke trips want Irving heeft een fijne neus voor interessante en leuke plekjes en vaart onder een goed gesternte. Vertrouwd met alle wind krachten en in staat om een flink zee- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tje op te vangen, weet hij het voor de passagiers toch dikwijls zo uit te kienen, dat het zware weer net voor, of achter de Yankee langs schiet. Lezingen met lichtbeelden Tijdens zijn reizen verzamelt Irving zoveel mogelijk gegevens, maakt hij films en foto's. Met behulp hiervan houdt hij in Amerika lezingen met lichtbeelden en filmvoorstellingen. Er blijft voldoende stof over voor zijn boe ken, die regelmatig verschijnen. De reisbeschrijvingen van de Johnsons zijn vooral in Amerika bijzonder populair. Ze bevatten de verhalen van talrijke iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiii Irving en Electa Johnson op hilti nieuwe „Yankee". Zij zijn .vertrouwd met alle windkrachten en kunnen er tegen als de „zeetjes" overkomen. Het fraaie zeiljacht de ketch „Yankee'' van Irving Johnson. Nieuwe avonturen wachten de Amerikaanse Sindbod op dit stalen schip waarvan de spiegel als twee druppels water lijkt op die van de door Nordhciff en Hall beschreven Bounty. iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii ontdekkingen, zoals een eilandje op 350 mijl uit de kust van Nieuw-Guinea. Johnson noemde het Yanke-Island. Irving Johnson bewaart de meest wonderlijke herinnering aan Pit- cairn's eiland, bekend uit het boek van Charles Nordhoff en James Hall. Deze schrijvers maakten zoveel indruk op Irving Johnson dat voor de spiegel van zijn nieuwe Yankee de achter kant van de beroemde Bounty, ter inspiratie diende. Irving trekt nog vaak naar Pitcairn's èiland en men vindt hem er eo'n groot man dat hij verschillende jonge paartjes moest trouwen. De nieuwe passagiers zijn aan boord gekomen. Ze nestelen zich direct in hun domein, het gehele voorschip. Rui me kooien boven elkaar, vaste wasta fels met grote spiegels, douches en een keurig toilet. Aan comfort ont breekt het niet. Irving en zijn vrouw bewonen het achterschip, waarin tevens het kombuis, corppleet met fornuis en mmM. A "'A Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij 7 oktober wordt in de kelder van de Ridderzaal in Den Haag een tentoonstelling van foto's ingericht. Deze expositie wordt volgende week woensdag reeds geopend doch dan in een besloten bijeenkomst waarbij enkele redevoeringen zullen worden gehouden. De tentoonstelling is van 'ff augustus tot en met 5 september overdag gratis toe gankelijk. Er zullen foto's worden geëxpo seerd die facetten van het vooroorlogse bedrijf van de luchtvaartmaatschappij la ten zien terwijl tevens een beeld wordt gegeven van de veranderingen die in de loop van de veertig jaar op het gebied van de burgerluchtvaart tot stand zijn ge bracht Aan de tentoonstelling wordt door inzendingen medegewerkt door de Kon. Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart en de Rijksluchtvaartschool. Aan de expositie is een wedstrijd voor amateurfotografen verbonden en een wed strijden is een prijs beschikbaar. De Ne derlandse vereniging van fotojournalisten stelt voor de winnaar of winnares van de fotowedstrijd voor amateurfotografen twee retourbiljetten voör een vlucht met de K.L.M. naar Milaan beschikbaar; boven dien looft zij voor jongens en meisjes (tot zestien jaar) die aan de wedstrijd mee doen en de prijs winnen twee retourbil- jetten naar Parijs uit. ijskast is gevestigd. Onze ogen glijden langs zijn omvangrijke boekenverzame ling. We zien de complete serie van de .beroemde Engelse zeeschrijver Joseph Conrad... Irving, die aan boord ook twee scoo ters heeft, vertrekt voor een trip naar het zuiden tot Parijs. Voor 1970 zal hij niet naar de States terugkeren. „Van dat steeds maar om de wereld varen word ik gek. Ik blijf liever wat langer hier om alles op mijn gemak te bekij ken. Bovendien is het mijn vurige wens óm met dit schip Zwitserland via het water te bezoeken. Dit is voor ons Amerikanen een stuk sensatie van je welste. begrijpt u". We knikken en ver laten Irving en zijn droomschip. Irving mag dan een grote jongen zijn, onze bewondering gaat toch ook uit naar de drie bouwers, die op hun jonge -.verf De Westhaven op de grens van Amsterdam en Zaandam een enorme krachttoer leverden. Zonder een cent in kas begonnen zij een werf op het terrein van een oude chemische fabriek. Hun bedrijfje groei de langzaam maar zeker. Er kwamen draai- en boorbanken, schuurmachines en kranen. De bouw van een houten sloep vormde het begn. Vanaf de opdracht van Irving Johnson voor de bouw van een stalen zeischip van 17'/2 m leng te ter waarde van een kwart miljoen begon het zaakje te lopen. Nu heb ben de mannen 56 mensen in dienst, die onder hun kundige leiding aller lei soorten schepen bouwen, van klei ne wedstrijdzeilbootjes tot supersnelle MTB's toe. Zij oegrepen wat Irving Johnson wilde en voldeden aan de verlangens van een man die zeer ho ge eisen stelde. HAYE THOMAS. In Melbourne is medegedeeld, dat Ne derlandse en Westduitse bierbrouwerijen geïnteresseerd zijn in de plannen van een groep hotelhouders in Melbourne voor de oprichting van een nieuwe collectieve brouwerij. De voorzitter van de commis sie, die de plannen voor de nieuwe brou werij zal moeten ontwerpen zal naar Europa vertrekken om besprekingen te voeren met de directies van een Neder landse en een Westduitse brouwerij. Ook zes Engels brouwerijen hebben belang stelling voor de plannen van Melbourne. De namen van de betrokken maatschap pijen werden niet bekend gemaakt. Zondag 23 augustus dat wil zeggen op haar tachtigste verjaardag hoopt Jan van Herpen van 15.20 tot 15.35 uur voor de AVRO-microfoon een vraaggesprek te heb ben met mevrouw Antoinette van Dijk die zich in de jaren vóór de tweede we reldoorlog een grote populariteit verwierf met haar uitzending voor kinderen en zie ken. Nog onlangs heeft mevrouw van Dijk voor de. microfoon een reeks miniatuur causerieën voor bejaarden gehouden on der de ittel „Vonken in de schemering". (Van onze Haagse redactie) Eind van deze week zullen verscheidene leden van de Eerste- en Tweede Kamer naar Warschau reizen voor het bijwonen van de jaarvergadering van de interpar lementaire unie. Onder hen zijn de KVP- ers Van Meel en Fens Er is hier geen sprake van parlementaire delegaties. Op uitnodiging van de regering van na tionalistisch China zullen de Tweede Ka merleden mr. K van Rijckevorsel. H Moorman (beiden K.V.P.). mr. C. Berk houwer (VVD) en F. van de Wetering (C.H.) over twee maanden een bezoek brengen aan Formosa, De uitnodiging is gedaan via de Chinese ambassade in Brussel. De vier Kamerleden zullen van 16 tot 26 oktober de gast zijn van de natio nalistische regering. Het totale spaaroverschot over de eer ste zeven maanden van dit jaar bedraagt rond 180 miljoen gulden, waardoor het tnleggerstegoed oer 1 augustus is geste gen tot rond 2.377 miljoen. In juli 1959 is voorts het aantal spaar bankboekjes toegenomen met 7.400, waar door het totale uitstaande aantal thans zoekt voor haar die in staat moet zijn geheel zelfstandig leiding te geven aan pl.m. tien mensen, productie en prompte uitvoeringorders te regelen. Geboden wordt aan le klas kracht levenspositie met hoog loon- Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. S1254 Nieuwe Schiedamsohe Courant, Dam 18. lid Nederlandse Beroepsveremiging van Danskunstenaars. Onderricht, in klassieke ballettechniek, karakter- en balletdans. Vanaf september Gebouw Irene, zaal 2, Nieuwe Haven 135, Schiedam, woensdag 2-4 uur en vrijdag 16.30- 18 uur of telefonisch 66262 (dansschool Sitton) heeft, in enige van kaar filialen te Sch ecUm en Vlaar- dlngen plaats voor EEN FLINKE (15—17 jaar) Goede loonregeling. Degelijke opleiding tot winkel- verkoper en bij gebleken geschiktheid tot filiaalchef. Persoonlijk aanmelden bij de chefs van de filialen Van Hogendorplaan 63a te Vlaardingen en Groenelaan 50a te Schiedam. HANDELSINSTITUUT TE ROTTERDAM, a.s. Vraagt voor september voor 2 avonden iper weè'k; voor 2 avonden per week; voor enige middagen per week. Brieven -onder letters RTR aan Nijgh Van Ditmar Advertentiebureau, postbus #30, Rotterdam. CORSETTEN - KOUSEN LINGERIE 38 FILIALEN - IN NEDERLAND - 38 FILIALEN witte poplin met doorgestikte cups, jeugdig en vlot model ro n d g estikte poplin beha met voorgevormde elegante cups voorgevormde nylon beha met rondgestikte cups3.95 en poplin beha, fraai princes- model met kantgarnering, prima pasvorm Het elegante Monte Carlo model met 4- delige rond gestikte cups beha met of zonderschouder- bandjes, poplin met doorgestikte nylon cups, A of B verst k t e maagband, zij sluiting van witte poplinstof, elast. rugpand beha van mooie broché batist, rondgestikte cups, jeugdige vlotte pasvorm H model, met beugel en brede maagband, pop lin, sierlijke ny lon cups, met schuimvulling sS* f ROTTERDAM: Hoogstraat 157 West Kruiskade 67 Jonker Fransstr. 132 Beijerlandsel. 120-122 Kat. Lagedjjk 392-394 Tcr ere van de Amerikaanse 101ste Airborne Division die een belangrijk aan deel heeft gehad in de bevrijding van het zuiden van Nederland, zal donderdag 17 september in Vcghel een gedenkteken worden onthuld. Het monument dat is vervaardigd door de beeldhouwer Niel Steenbergen heeft als voetstuk de groot- stf tot nu toe in Nederland gevonden zwerfkei een steen die bijna 120110 kilo weegt en die tussen Wittcm en Mcchcicn in Zuid-Limburg is gevonden. De onthulling is een onderdeel van een algemene herdenking van de luchtlandin gen in 1944. Andere onderdelen van deze herdenking zullen worden gehouden in Best Eindhoven Heeswijk Dinther Mar graten Nijmegen en op de Grebbeberg. DP herdenking strekt zich uit. over de pe riode van 17 tot en met 24 september. Mevrouw Johnson de weduwe van co lonel Howard R. Johnson die Veghel be vrijdde en 8 oktober 1944 bij Heteren sneu velde zal de straat waar het Airborne mo nument wordt onthuld de naam „Colonel Johnson-straat" geven Donderdag 24 september zal aan de ge vel van het raadhuis van Heteren een gedenksteen worden onthuld ter herinne ring aan de meest bekende patrouille in de tweede wereldoorlog de Incredible Patrol waarbij zes Amerikanen van de 101ste Airborne Division de Rijn over staken en na een tweedaagse patrouille achter de Duitse linies tussen Ede en Arnhem met tweeëndertig Duitse krijgsge vangenen over de rivier terugkeerden. Een delegatie van ongeveer honder ve- .teranen van de 101ste Airborne Division velen vergezeld van hun echtgenote als ook talrijke thans in Europa geléger de veteranen van deze divisie zullen van 16 tot 25 september verblijven in de door hen bevrijde gemeenten in de „cor ridor" De 15e AJrborne-dag zal aller wegen in de ..corridor" op grootse wijze feestelijk worden gevierd; 17 en 20 sep tember te Veghel 18 21 en 22 septem- schrift bij drie foto's Voor elk der wed- i i i i' i--i 'i i De K.N.V.V L. zal de winnaar of winna res van de prijsvraag voor het leveren van de juiste onderschriften en het inzen den van een slagzin belonen met twee retourbiljetten voor een vlucht naar Rome. 1 In beide gevallen zijn de verblijfkosten! voor rekening van de winnaars. Van 16 tot en met 19 november a.s. zal Eerst vraag ik dan de aandacht voor een geïllustreerd deel. Bij gelegenheid van de 50e verjaardag van onze koningin verscheen het fotoboek ..Juliana" samen gesteld door Henk* Schaafsma Alle waar dering voor de keuze en voor de schitte rende reprodukties Het is een boekje, waarmee vooral ook onze geëmigreerde in het RAI-gebouw te Amsterdam voor del familieleden en vrienden bijzonder blij zesde maal de damesconfectievakbeurszullen zijn Met gerechtvaardigde trots Dacova worden gehouden Binnen- en bui-hunnen we het hun zenden, tenlandse fabrikanten en agenten in da-i ..Bibeb in Holland" bevat Interviews. mescoDfectie zullen op de beurs de col-j zoals de schrijfster die al eerder in Parijs lecties.voor voorjaar en zomer I960 aan en Rome heeft afgenomen aan beroem- sde nationale en internationale detailhan-jde mensen: recht op de man af, vrijmoe een bont en boeiend gezelschap dat ze voor ons heeft bezocht Voor Charley Toorop en Else Mauhs vormen deze in terviews een posthume hulde'. Bibeb is ook in Londen geweest en daar heeft zr gesprekken gehad met b m. de danseres Margot Fonteyn Henry Moore, de beeldhouwer van wip zij e(,p bijzonder geslaagde portret geeft, en Charles Laugh- ton de acteur. In het laatste hoofdstuk ..Geen gesprek met Graham Greene" ver telt zP hoe ze met alle middelen heeft geprobeerd de pers-schuwe auteur te pak ken te krjjgen maar hoe de deur voor haar neu, werd dichtgesmeten. Eerlijk en met spijt, doch sans rancune verteld. Frans de Clercq heeft een schat aan anecdotes, bon mots. vermakelijke ver gissingen etc. yetïemew onde* de tiwj ..Vlinders vangen" Een kostelijk boekje dat u van de ene lach in de andere zal doen vallen Joop van den Broeka nieuwe detective roman hbet ..Oponthoud in Rome" Ik houd we) van dit Peter Cheyney-achtige genre waarin veel rake klappen vallen erg stoer wordt gedaan en tenslotte alles op bevredigende wijze wordt opgelost Van den Broek vertelt uitstekend en met veel vaart. Dit zou ik niet altijd durven beweren van Michael Gilbert wiens boeken m En geland zoveel succes oogsten ..Zij ontkwa men allen" is een onisnappingsroman die de liefhebbers zeker zal boeien maar mij nogal lang en omslachtig leek Veel beter is zijn detective-roman -De dood van majoor Thoseiy" een knap be dachte intrige, met vee] vernuft uitge werkt ..Kruisende wegen" is een nogal vreem de geforceerde roman van A M de Jong zeifs btnnen zijn eigen zeer ongelijke oeuvre niet belangrijk We| de moeite waard vind ik de novellen, korte verhalen en schetsje, die Jaap Romijn bijeen bracht onder de titel „Voor het slapen gaan" Zijn scherpe psychologische ontle dingen in de grote novelle ..Rechtvaardi ging van Don Juan" en >zijn rake kijk op zijn medemensen, verzacht door een mil de humor, hebben een geheel eigen ka rakter. De doktersroman mag natuurlijk niet ontbreken Johan Rowan Wilson geeft in „Dokters dilemma" alles wat de geïnte resseerde dames zich maar kunnen wen sen. Een tijdsroman zwaar van zorgen, is „Het leven is zo gemakkelijk niel" door Christine ArnoUiy, die een zestal jaren geleden opzien baarde met „Ik ben vijftien en wil niet sterven" waarin zij de vlucht va„ haar familie uit Oost-Europa be- schrcef. I„ dit nieuwe boek vertelt ze ber te Eindhoven 19 september te Hees- wijk en Dinther 24 september te Heteren en Nijmegen. 23 september worden op de Amerikaan se militaire begraafplaats te Margraten do in de oorlog gesneuvelde militairen her dacht Uit de vijftig Amerikaanse staten der U.S.A. overgebrachte aarde zal daar worden 1 uitgestrooid. Eenzelfde plechtig heid is er de volgende dag op de Neder landse militaire begraafplaats op de Greb beberg Het bevrijdingsvuur wordt 18 sep tember van Caen over de route de la Li- berté en de Airborne-weg via Eindhoven naar het Airborne-monument te Veghel overgebracht. In Veghel worden 17 sep tember des ochtends in de r.-k. kerk een ge meenschappelijke godsdienstoefening en dankdienst van de r.-k„ de hervormde en de joodse kerkgenootschappen gehou den. 17 september de dag waarop het Air- borne'-monument in Veghel wordt onthuld zal prinses Beatrix op de Amerikaanse mi litaire agademie te West Point worden ontvangen door de commandant colonel Julian J. Éwell een van de verdedigers van Veghel e'n na het sneuvelen van co lonel Johnson de commandant van het 501 ste parachutLstenregiment van de 101ste Airborne Division x de moeilijkheden om een nieuw bestaan op te bouwen in een vreemde wereld, tus sen vreemde mensen Tenslotte slaagt zij daarin, dank zij de liefde Uitzichtlozer was de toekomst van Eveli ne Mahère eveneens een ionge vrouw die haar levensverhaal heeft geschreven on der de titel „Omdat ik u bemin" Kort daarna pleegde ze zelfmoord Ze had lief de voor een lerares opgevat hetgeen he vige innerlijkp spanningen en conflicten met haar omgeving veroorzaakte, met rampzalige gevolgen Ik ben een zeer groot bewonderaar van Georges Simenon en ik zie de kwaliteiten van zijn romans „In geva) van nood" en .Striptease" (dit laatste boek werd bij zonder gaaf vertaald door Pierre H. Du bois) heel goed, maar ik moet bekennen, dat zekere grofheden me erg hebben ge' hinderd omdat ze mij zo absoluut over bodig voorkwamen Ik heb de indruk, dat ze opzettelijk (terwille van het publiek?! zijn ingelast Daar hoeft Simenon het toch echt niet van te hebben lijkt me. vBeide boekjes zijn streng voorbehouden. In .De president" v;nd ik Simenon op zijn best De manier waarop hij de stervende staatsman analyseert en be schrijft, js ronduit onvergetelijk. De ver wikkelingen betreffende de gevreesde me moires van de president brengen een zeer spannend element in deze korte roman ..Jonathan'' is een pioniersroman in de grote stijl van Pearl S Buck; die ditmaal niet in het vaderland van haar hart. Chi na. maar in haar echte vaderland, Ame rika, de stof voor dit boek heeft gevonden! Het is een lijvig werk. maar het boeit to1 de -laatste bladzijde, omdat Pear] Buck altijd een menselijke toon weet aan te s'aan. die nimmer nalaat het ontvanke lijke 'vrouwenlhart te ontroeren. Tenslotte wijs ik op een prachtig Zwart Beertie voor hondenliefhebbers. Het is .De Hond" ddor U. Klever, bewerkt doof Karei van der Geest Het bevat een schat aan gegevens maar gaat ook die- npr op de omgang tussen mens en dief 'n En juist dat laatste heeft mij geboeid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6