In de ERE-DIVISIE wordt een zwaarder jaar dan ooit verwacht FortunaPSlen Feijenoord hebben durespelers gekocht A Double sc uil en NEREUS -vier in de finale r Nederlandse atleten in schitterende vorm Van Looy na Zandvoort: Ik heb niets misdaan" STRIJD OM LIJFSBEHOUD ZAL FEL ZIJN SPARTA HOUDT ZIJN IEREN OP HET RESERVEBANKJE Zweed WAERN De opstellingen stelt zijn wereld record scherper Roeikampioenschappen Macon Van Weezenbeek fraaie timede ■*WSW Na eerste dag fraaie voorsprong op België en Engeland Flamingo's behaalt zege in Muenster Hongaar loopt zeer snelle 5000 meter DRIEIANBENWEDSTRIJD TE LONDEN GESCHORSTE BELGEN OP HET MATJE Van Egmond tweede in Ronde van Polen Brits record derde wicketstand: 169 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PAGINA 11 55 (Van onze speciale verslaggever) Men taxeert en voorspelt: in Rotterdam en in Sittard, in Utrecht en in Eindhoven. Spelers en bedragen gaan over de tong, contracten en trainers hebben urenlang de aandacht. Deze week zijn ze twee keer bij elkaar gekomen, de leden van de Elftalcommissie. Niet op het Marktplein, zoals vroeger, toen iedere zondagmorgen bij de pomp de tactiek werd bepaald. Neen, nu in een duur café met een gérant en zachte fauteuils. De voorzitter heeft zijn standpunt uiteengezet. Sigarenrook ijlt in forse slierten naar de zoldering. „Er zal geknokt moeten worden", verbreekt dan plotseling een ervaren commissielid de deftige stilte. „Het wordt een zware competitie". De bestuurders van achttien Ere Divisie-clubs hebben hun voor bereidingen getroffen. Duizenden guldens zijn uitgegeven voor spelers en oefenmeesters. Vriendschappelijke wedstrijden in binnen- en bui tenland hebben de zwakke punten aangewezen. Dure contracten bleken vaak nu al verspillingen, voordelige aankopen soms voltref fers. Morgen is de Grote Dag, morgen maakt het competitierad zijn eerste omwenteling. Gaat Sparta weer de strijd beheersen, heeft For tuna de machtigste voorhoede, zal Van der Kuil P.S.V. naar de top voeren, wordt N.A.C. de gevaarlijkste outsider? In de volgende regels zullen wij u vertellen wat de clubs zelf verwachten van dit voetbalseizoen, waarin de consolidatie der posities moeilijker zal zijn dan ooit. Neville 1000 meter in 2.17.8 Dank zij snel batten I Ö--t: Vijfde testmatch Sportflits natuurlek niet. „Wij zoeken nog steeds naar de juiste mentale instel ling", verzucht een van Feijenoords bestuurderen. „Met misschien we) technisch de beste ploeg, maar ja, het gaat nu eenmaal om de knikkers." Feijenoord, dat een intensieve trai- ningstijd achter de rug heeft, ver wacht de meeste concurrentie van zijn stadgenoot en van PSV en For tuna. Zit Fortuna op rozen Met de Zuiderlingen valt niet te spot ten. Vooral niet het komende jaar. Ziet hoe Fortuna zich heeft gepantserd voor de grote slag. Faas Wilkes, de Luxem burger Kohri en Schmidt gaan met overtuiging de Geleense kleuren ver dedigen. „Aan de voorhoede moest be slist iets gedaan worden," vertrouwde men ons toe. „We hadden een man als Wilkes nodig voor de leiding en de rust in de aanval. Zoals Van der Hart in de verdediging." Met de kanonniers Appel en Angenent nog in de voorste linie en de geroutineerde coryphee Notermans daarachter lijken de mannen uit Lim burg op rozen te zitten. Het publiek is in ieder geval uitstekend te spreken over de ondernemingsgeest van Fortu na. Dat bleek bp de vriendschappelijke De transferlflsten zjjn afgegraasd, de contracten gesloten, de opstellin gen omzichtig geformeerd. Naar ge lang de kasposities is kwistig met de geldbuidels gerammeld of schroomvallig de deur op slot gehou- In deze opstellingen (van links naar rechts) zullen de Ere Divisie-clubs morgen de competitie beginnen: WILLEM II: Feyt; Brooymans en Nico tic: Van Elderen, Van Ierland en De Wit; Stallen. Timmermans, Koopal, Zaro en De Jong. ELINKWIJK: Kraak: Theuwis en Veld huis; Sparendam, Mijnals en Van Norden; Westers, Van Egdom. Zweers. Westphaal en Kruin. FORTUNA: Belski; Pieneman en Weber; Munsters, Van der Hart en Noter mans; Schmidt, Kohn, Appel, Wilkes en Angenent. N.A.C.De Rijk; Pelkmans en Hogen- huizen; Luyten, Kuys en Van de Hoven; Bouwmeester, Van U asiel, Canjels, Lazeroms en Overbeeke. VOLENDAM: Keizer; Kroon en Maurer; Zwarthoed, Karregat en Schilder, Veerman, Smit, Tol. Pelk en Jonk. SITTARDIA: Peersman; Wilms en Weso- lek; Schmeits, Beckers en Dieteren; Gruisen, Harte. Bühler, Huisman en Adang. AJAX: Hoogerman; Ouderland en Van Mourik; Muller, Anderiesen en Van Ham; C. Groot, Prins, Bleyenberg, H. Groot en Seelen. FEIJENOORD: Pieters Graafland; Veld hoen en Kerkum; Klaassens, Walhout en Kreyermaat; Moulijn, Bennaars, C. v. d. Gijp, Rijvers en Schouten. SPARTA: Van Dijk; Zaal en Van der Lee; De Koning, Schilder en Ville- rius; Bosselaar, De Vries, Daniëls. W. v. d. Gijp en Van Ede. F.S.V.: Bekkering; Renders en Heer schop; Van Wissen, Wiersma en Brus- selers; Van der Kuil, Kruiver, Dillen, Ford en Van der Plas. Blauw WIT: Van Heeswijk; Royé en Van der Klink; Engelander, Althof en Koers; Uitermerk, Doeselaar, Mul, Machielse en Van der Berg. B.O.S.: Van der Wint; Okhuizen en Nagtegaal; Van de Bogert, Kraay en Kooien; Luiten, Visser, Van der Lin den, Voges en Brokx. V.V.V.: Swinkels; Steegh en Lamberts; Erkens, Van den Hurk en Nass; Schattorjé, Teeuwen, Sleven, De Meu- lemeester en Heinen. M.V.V.: Wolfs: Groutaers en Van Bun; Van Dijk, Rutten en Toennaer. Maas, Bergholtz, Banki, Ummels er boenen. RAPID: Jacobs; Mommertz en Brull; Strolenberg, Smeets en Schaf f rath; Hanneman, Habets, Haerien. Lenz en Gösgens. A-B.O. Niezen; Kleindijk en Scherpe- hisse; C. Clavan, Jans en Verhoek; M. Clavan. Den Engelse, Schuurman. Timmermans en Rijnvis. B.W.s./A: Visser; Boskamp en Mesman; Van 't Kaar. Goedhart en Niessen; Hollander, Schenkel, De Oude, Von- doff en Kick. FAAS WILKES Spanje vaarwel gezegd den. Enkele clubs ondergingen ader latingen, die wel veel geld in de la brachten, maar de teamkracht diep ondermijnden. Of de transacties wps zijn geweest, zal nog moeten blij ken. De scherpe degradatieregeling, die de drie laagst geklasseerden naar de Eerste Divisie verwijst, zal toch voor menige vereniging een waar schuwing geweest zffn. Hoe is het bijvoorbeeld Blauw Wit te moede na de stille uittocht van Dahrs, Sparendam, Goedhart, Eype en Bosklopper? - „Ze hebben ons een ton opgeleverd", triompheert het be stuur der Zebra's. „En gelooft u niet, dat wij onderaan komen. Een goed elf tal behoeft heus niet te steunen op een paar cracks. Onze kracht schuilt het komende voetbaljaar in een prima geest, de wil om zich te handhaven en een elftal van een redelijke middel maat". De Amsterdammers legden on der meer beslag op Machielse van Dos- ko (f 5.000.-) en Doeselaar van WA voor het standaardbedrag van f 3.000.- Beiden zullen als binnenspelers een kans krijgen. „We hebben de afgelopen weken echt aardiger gevoetbald dan in het vorige seizoen", werd ons nog verzekerd. „Wij geloven zelfs tot meer in staat te zijn dan uitsluitend een krampachtig uit de weg gaan van de onderste plaatsen". Ook de andere hoofdstedelijke top clubs Ajax en DWS-A zijn optimistisch gestemd. De laatste vertrouwt op de capaciteiten van trainer Gruber (ex- DOS) en heeft houvast aan een gunstig debuut van Van 't Kaar (ex-ZFC) en Goedhart (ex-Blauw Wit). Voor de Ajacieden liggen de zaken anders. De rood-witten zijn aan hun reputatie meer verplicht dan een rol op het mid den-niveau. Na de generale repetitie tegen Chelsea zien zij de toekomst niet somber in. Weliswaar was het spel wei nig groots, maar de beide aankopen van Stormvogels, de gebroeders Groot, toonden een hartverwarmende schot vaardigheid, die Van der Kuil even deed vergeten. Nu ja, vergeten De vaste bezoekers op de tribune van Ajax keken zondag toch een beetje zuinig. Schmidt en Den Edel zouden zeker meer gepresteerd hebben dan de ze voorlinie met haar opvallend trage startsnelheid. Om dan maar van Piet je niet eens te spreken. Overigens is het tegen Engelsen altijd moeilijk spe len en aan dat lopen kan trainer Vic Buckingham nog wel wat doen. Hij moet het korte „Oostenrijkse" combi neren, dat Ajax in het verleden tracht- KLAASSENS ...In Feijenoords sterrenploeg te te realiseren, vervangen door de Britse diepte-pass en een flitsen de stootkracht. Dat hij zal slagen is voor de T.C. van Ajax nog een vraag, v or mister Buckingham zelf echter een weet. Neviile heeft beschikt Sparta gaat op de oude voet verder. Trainer Neville heeft aldus beschikt en dan valt er niets meer te zeggen. Met argusogen heeft de Brit zijn pupillen gadegeslagen: hun sprint, mentaliteit en „teamspirit". Geen van de „oude" krachten is een stap teruggeweken. De landskampioen ambieert oinieuw het leiderschap. De twee Ierse buiten staanders Fitzgerald en Crossan heb ben zich nog geen zetel kunnen vero veren in de Sparta-Kanier. „Zij pas sen nog niet in ons hecht ploegver- band", wuift Neviile de schuchtere vragen weg. „Ze hebben toch samen een ton gekost", oppert iemand vast houdend. „Wat zegt dat?" doet de Britse trainer een beetje gepikeerd, „toen we Schilder voor 1% ton koch ten, werd hij het eerste seizoen in het tweede opgesteld. Acclimatiseren, heren, is een belangrijk ding", doceert Sparta's Grootste Man. Hoe het zij, de Rotterdammers gaan weer hoge o- gen gooien. Tenzij er dit keer toch eens wat hapert aan de machine Minder zelfbewust stort Feijenoord zich morgen in het strijdgewoel. Niet omdat toevallig al direct de wed strijd tegen Sparta op het program ma staat, maar er zijn van die rare factorenDe, Stadionclub heeft voor 109.000,. Jan Klaassens in haar gelederen opgenomen er. voor wat minder een tweede halfspeler: Kreyermaat. Dan heeft de voorhoede versterking gekregen in een ex-lid van NOAD, Bennaars. De glans van dit cterren-team zal bijvoorbaat al te genstanders doen wanhopen. Sparta wedstrijden, waarvoor de belangstel ling opmerkelijk groot was. Rapid, Sittardia en MVV kijken met lichte afgunst naar de vermoede lijke favoriet van het publiek in hun streek. ,MVV nog het minst. Met tien eigen spelers, Maastrichtenaren en één Hongaar, Banki (van Olympic Charleroi, die bewezen heeft over kwaliteiten te beschikken) is het best tevreden. Voor morgen heerst er een laconieke stemming. „Er kampen nu al zoveel spelers met blessures, dat we de eerste wedstrijden geen kracht toeren zullen uithalen." Vrijhof is voor bijna twee maanden uitgescha keld, midvoor Rondagh heeft zijn middenvoetsbeentje gebroken, links half Vroomen zit met een knietje en Banki mag nog niet worden opgesteld wegens administratieve moeilijkhe den. Erg jammer voor MVV, dat de volgende week al tegen Fortuna in het veld komt, waarvan nog nimmer werd verloren „Voetbaltechnisch zullen wy zeker wéér bij de bovenste helft komen," ver zekert ons Rapid. „Ofschoon er weinig van te zeggen valt. Er zijn nieuwe ge zichten bijgekomen en wat achter je ligt, daar kun je ook weinig peil op trekken." Rapid heeft na de voorbeel dige resultaten in het vorige seizoen, een tweede plaats achter het ijzig-ster- ke Sparta, de oude koers gehandhaafd. Geen kostbare „aanschaffingen" wèl een intensieve oefencampagne. Wat de leiders van de Limburgse club nog steeds opvalt, is de geringe animo bij db meeste semi-profs om in vriend schappelijke wedstrijden het volle pond te geven. „Al is bij een overwinning 50,. de man te verwachten, ze doen er geen stap meer om." Record-bezoek bij PSV Meer naar het noorden is het volle licht der schijnwerpers op PSV gericht. Een PSV, dat met Feijer d en For tuna de hoogste bedragen uitgaf ter versterking van de „wankele" linies. „Nog nooit zijn de verwachtingen in Eindhoven zo gespannen geweest," vertelt men ons. „Tegen Sheffield Uni ted waren er 18.000 mensen, een record meneer. En er is nu homogeniteit in de ploeg. Ja echt. Buitenstaanders ha len de schouders op als ze dit horen, maar het bewijs zal de komende weken geleverd worden." Een aahval, bestaande uit Van der Kuil, Kruiver, Dillen, Ford en Van der Plas (voor ƒ25.000,- van wllhelmina) en mannen als Van Wissen, Wiersma en Brusselers op het middenveld kan PSV weinig meer gebeuren, zou men zeg gen. Met bange voorgevoelens zetten Sit tardia en Völendam morgen hun eerste schreden op het steile Ere Dfcvisie-pad. De twee kampioenen van het vorig jaar hebben gedacht „Never change a Big boss" beschikte winning téarn", aj Klonk overal het ge ritsel van contracten en bankbiljetten. Volendam verschijnt geheel ongewij zigd tussen de lijnen, maar met nieu we eerzucht en den opgevoerd tempo. Sittardia heeft zjjn toevlucht genomen tot de koop van twee amateurs, die met alle bescheidenheid hun entree in de hoogste divisie zullen maken. NAC voelt zich met drie negentienjarigen in het elftal nog wat „licht" voor het har de gevecht. Maar de Bredase club bezit ook geroutineerden: Canjels, Kuys en Overbeeke. „Het vorig jaar behaalden we uit de eerste negen wedstrijden drie punten, dit seizoen zal het anders ziin. Ons team kan een plaats bij de voor sten bereiken," gelooft het bestuur van NAC. In een fantastisch snel gelopen race heeft de Zweedse atleet Dan Waern vrij dagavond in Karlstad voor de tweede maai dit seizoen het wereld- en Euro pees record op de 1000 meter scherper gesteld. Ook nu weer versloeg hij de wereldrecordhouder op de 800 meter, de Belg Roger Moens en de Amerikaan Tom Carroll. De nu 26-jarige atleet kwam tot een tijd van 2 min 17.8 sec, het geen 0,2 sec sneller was dan zijn pres tatie van elf dagen geleden toen hij te Gaevle 2 min. 18 sec. liep. De Belg Moens werd tweede in 2 min 19,2 sec cn Tom Carroll (VS) derde in 2 min 20.9 sec. De Flamingo's heeft in de tweedaag se cricketwedstrijd tegen het Royal Ar moured Corps, die te Muenster is ge- speeld.'een fraaie zege behaald. Om te winnen moesten de Nederlanders in 55 minuten maar liefst 97 runs scoren. Vooral dank zij liet voortreffelijke bat ten van Wally van Weelde 45 not out en Grijseels, die voor 32 runs zorgde, zijn zij daarin geslaagd. Er waren zelfs nog 5 minuten over Onze landgenoten wonnen de ontmoe ting met 8 wickets. In antwoord op het Engelse eerste innings-totaal van 125 scoorden de Nederlanders 248 runs voor het verlies van 8 wickets. De Britten maakten in hun tweede innings 219 runs, zodat de Flamingo's aan 97 runs voldoende hadden voor de overwinning. Dit totaal werd voor het verlies van 2 wickets bereikt. Nederlands elftal gewijzigd Het Nederlandse cricket-elftal, dat za terdag 29 en zondag 30 augustus op het HCC-terrein in Den Haag tegen de Combined Services speelt, wijkt op drie plaatsen af van het team, dat de vori ge maand in. Amstelveen tegen de De nen uitkwam. Bakker, Gallois en Bouw man zijn vervangen door respectieve lijk Bijleveld, Rjjkens en Wijkhuizen. Iïet Nederlandse elftal is nu als volgt samengesteld: L. C. de Villeneuve, aan voerder; R. Colthoff, wicketkeeper; P. van Arkel, H. Rijkens, A. Schuur, E. W. C. Vriens (allen HCC); B. Bijleveld. H. Wijkhuizen (beiden Rood en Wit), Max Maas (Haarlem), H. Stolk (Hermes DVS) en Wally van Weelde (VOC). Noorwegen heeft gisteravond de voet balinterland tegen IJsland met 21 ge wonnen. Deze wedstrijd werd gespeeld in de kwalificatieronde voor de Olym pische Spelen. De bescheiden Nederlandse afvaardigingHier ziet men de double-scull Rentmees- op de Europese roeikampioenschappen te ter-Bakker, die zich intussen van eer. Macon doet het tot nu toe uitstekend. I plaats in de finale verzekerd heeft. De Nederlandse afvaardiging bij de Europese. roeikampioenschappen te Macon heeft zich gisteren bijzonder sterk geweerd. Op de eerste plaats was daar liet fantastische roeien van de ploeg van Nereus, die in de halve fi nales van de vier met stuurman een VAN DER KUIL Lichtstad lonkte Ook ADO, Willem II, DOS, Elinkwijk, VVV en Sp. Enschede hebben ver trouwen in eigen kunnen. DOS zette Van der Wint in het doel na ernstige moeilijkheden met Frans de Munck en kocht ook Voges van de Sportclub. Voor Elipkwijk wordt 't de grote vraag of dé ex-Blaüw witter Sparendam Kréyermaèt zal doen vergeten. De Utrechtenaren achten het zelf niet on mogelijk. Willem II heeft nog de schrik in de benen van zijn' prestaties in de vorige competitie (derde van onder). Maar of de Tilburgers er dit jaar van zullen bekomen, geloven zij eigenlijk zelf niet. Tijdens de Hongaarse atletiekkam- j: enschappen, die vrijdag begonnen zijn, heeft Josef Kovacs de 5.000 meter gelopen in 13.47.6, die op een na beste tijd, die dit jaar gemaakt is. Na de eerste dag van de drielanden- wedstrijd tienkamp en vijfkamp tussen Engeland, België en Nederland, die in het pr chtig gelegen Hurlingham park te Londen wordt gehouden, kunnen on ze atleten met een opgewekt gezicht de De Belgische wielerwereld is geschokt. De schorsing van de renners, die in Zand- voort de natie onvoldoende hebben ver tegenwoordigd, heeft 'elle commentaren uitgelokt, op de eerste plaats van de ge dupeerden zelf. Wat zijn de motieven van ae heer Arnold Standaert, op wiens ver- antwoordingt deze rigoureuze veroorde ling van de vijf coureurs komt. De pre sident. van de Belgische Wielerbond zegt het volgende: „Onze mannen hebben mets gedaan om de eer van hun selectie te wettigen en de landskieuren naar be horen te verdedigen. Van. de vijf geschorsten, Rik van Looy, Piet Ocllibrandt, Leon van Daele, Frans Schoubben en Gilbert Desmet, is „de Rikhet meest verontwaardigd, In een interview met „het Volk" vraagt hij zich af, waarom hij gestraft is. „Ik heb niets misdaan. Zelf heb ik de vlucht van Rik van Steenbergen tot een succes proberen te maken door o.a. op kop af te stoppen. Men verwijt mij ook, dat ik bij de tri bune enige malen heb gedemarreerd om Van Steenbergen terug te halen, maar mets is minder waar. Toen de uitlopers, zonaar Rik 1 ongeveer een minuut voor sprong hadden, geloofde iedereen, dat zij wel ingelopen zouden worden. Daarom was ik niet van plan om de vietde maal in een wereldkampioenschap „de zot Van Looy" uit te hangen door te trachten er bij te komen. Ik heb dns rustig afgewacht in de verwachting later in de koers nüjn slag te slaan." Aldus. Van Looy. Dat die slag niet is gevallen wijt de ontstemde Belg aan het grillige noodlot, dat aan geen enkele belangrijl - wedstrijd vreemd is. Van Looy heeft tot slot gezegd nooit meer onder dergelijke voorwaarden in een wereldkampioenschap te willen star ten, wel met een stel ploegmaten, die werkelijk tot steun bereid zijn. „Tot op drie ronden voor het einde geloofde ik nog steeds in mijn eindzege," verzekerde hij zijn ondervragers. Leon van Daele wijt zijn slecht,e rijden aan een onbegrijpelijk gebrek aan con ditie. „Mijn arts was er van overtuigd, dat ik kapitale winstkansen bezat. Maar zodra ik mij aan de leiding waagde, viel ik precies stil en was machteloos. Ik bleek zondag na de wedstrijd zes kilo te zijn afgevallen," verzuchtte de drievou dige kampioen van Vlaanderen. Frans Schoubben en Gilbert Desmet, die met grote schrik het 'telegram van hun schorsing\hebben ontvangen, beroe pen zich op een uitlating van Rik van Steenbergen na de wedstrijd. Deze heeft beweerd, dat het aan hen beiden niet heeft gelegen, dat de Belgen zonder triomphen uit Zandvoort zijn afgedropen. Lichtervelde staat op zijn kop. De plaats genoten van Desmet zijn nog nauwelijks bekomen van de schrik, nadat, hun crack voor de Ronde van Frankrijk niet werd aangewezen. En nu dan de trieste ont knoping van Zandvoort. Desmet zegt zelf: VAN LOOY Noodlot speelde ons parten Ik ben dom geweest door elders op het parcours meer te demarreren dan bij de tribune. Vooral tijdens de laatste twee ronden heb ik regelmatig he initiatief proberen te nerhen, müar de twee Rikken bleven lui in het zadel hangen De Belgische nationale kampioen Piet Oellibrandt meent dat het afsoppen van q.c Italianen en Nederlanders zo magni fiek werd uitgevoerd, dat alle uitloop pogingen op niets moesten uitlopen. Oel librandt herinnert er nog aan. dat zij tijdens de voorlaatste ronde 150 meter voorsprong had weten te nemen, welke pas bij de tribune te niet werd gedaan. Na al deze reacties zal de'Belgische Wielerbond ae renners op het matje roe pen om hun standpunten aan te horen. Hiermee zullen naar verwacht Wordt enige weken heen gaan, zodat men onder meer Van Looy voorlopig niet in wed strijden zal opmerk komende wedstrijden tegemoet zien. Niet alleen bezetten de herenatletcn in het landenkiassement met 10489 pun ten de eerste plaats voor België met 10341 punten en Engeland 9157 punten, maar ook hebben zij de eerste en de tweede plaats in het individele klasse ment. De Nederlandse recordhouder Eef Ka merbeek heeft het bijzonder goed ge daan. De Eindhovenaar heeft op de eerste dag 3691 punten behaald en wanneer men weet dat zijn beste num mers op de tweede dag vallen, zit er zeker de mogelijkheid van een nieuw Nederlands record in. Zijn goede start heeft hij te danken aar. zijn prestaties bij het kogelstoten: 13.62 meter het verspringen, dat hij won met 6.85 me ter en de 400 meter op een door regen doordrenkte baan in50.7 sec. Ook Herman Timme bereikte op de eerste dag een goed resultaat. Zijn to taal van 3629 punten is door hem nog niet eerder bereikt. De Maastrichte naar zegevierde bij het kogelstoten met een worp van 13.78 meter en het hoogspringen: 1.79 meter. Vooral op de 100 meter (11.5) en het verspringen (6.56%) verzamelde hij een groot aan tal punten. Thissen eindigde met 3169 punten op de zesde plaats. Nel Zwier op dreef In het landenkiassement bjj de da mes heeft Nederland dank zij de goede klasseringen van Nel Zwier en Corrie van den Bosch de leiding met 5178 pun ten voor Engeland met 4968 en België met 4577 punten. Nel Zwier, die met 11.92 meter bij het kogelstoten, 26 sec. op de 200 meter en 1.62 meter bü het hoogspringen haar goede vorm toonde, heeft de leiding in het persoon lijk klassement met 2657 punten, op de voet gevolgd door het 18-jarige Engel se meisjes Margaret Bigna, die tijdens de Europese atletiekkampioenschappen een fraai hopgspringduel uitvocht met onze landgenote Dini Hobers. Daarna heeft zij zulke vorderingen gemaakt, dat z(j twee weken geleden tijdens de tsntse kampioenschappen tot 4679 pun ten kwam. slechts twintig punten on der het beste totaal van Fanny Blan- kers-Koen. Corrie van den Bosch werd bij het kogelstoten tweede met een worp van 12.89 meter achter het Belgische meis je Saenen (13.21). 86 amateur-renners uit zes landen zpn vrijdag gestart voor de eerste etap pe van de ronde van Polen, een wed strijd over ongeveer 1600 km in elf etap pes. De eerste rit ging van Warschau naar Torun over 205 km. De Pool Ko- walsjki, de winnaar van het vorig jaar, werd eerste in 5 uur 12 min. en 13 sec! met een gemiddelde snelheid van 39,4 km per uur. Hij werd op 250 meter ge volgd door de Belg De Roover, die ech ter met 5 straf-minuten werd gedeklas- seerd omdat hij enkele malen achter auto's had „gestayerd". Daardoor kwam de Nederlander Van Egmond op do tweede plaats vóór de Oost-Duitser Oldenhurg. De uitslag was: 1. Kowalski (Polen) 5.12.13; 2. Van Egmond (Ned.) 5.13.04: 3. Oldenhurg (Oost-Duitsland) z.t.; 4. Wilczewski «Polen) z.t. 7. Enthoven (Ned.) 5.13.09; 8. Zilverberg (Ned.) z.t.' fraaie zege behaalde op Groot-Brittan- nië en Hongarije. Voorts had men veel bewondering voor de double scull Bak ker-Rentmeester, die ook de finale be reikte met een op een na de beste tijd van de dag. Onze derde vertegenwoor diger, de skiffeur Van Weezenbeek, werd tweede achter de favoriete Rus Ivanov, maar heett in de herkansing nog prima papieren. De Nereus-vier heeft een hard ge vecht moeten leveren tegen de Britten. Zij namen na de start zelfs de leiding, maar de Amsterdamse ploeg bleek over voldoende techniek en fysieke kracht te beschikken om een onstuitbare tegen aanval in te zetten. Op 750 meter van de finish nam de Nederlandse vier de leiding gedecideerd over. liep uii tot een lengte en won in een iets slechtere tijd dan waarmee Duitsland zich in de eerste halve eindstrijd had geplaatst. De tijden waren; 7.17.98 en 7.22.69. De Nederlandse skiffeur Van Weezen beek was in de derde en laatste heat van de scullers zoals trouwens al was verwacht, niet opgewassen tegen de Russische geweldenaar Ivanov. Toch heeft de Dordtenaa'- een bijzonder goede race geroeid en hij slaagde er zelfs in de Joegoslavische cack Vlasic met 7.37.70 ruim voor te blijven. Viasic ging na 7.46.36 door de finish. In de heats van de double sculls be reikten de Amsterdammers Bakker en Rentmeester een uitstekend resultaat. De Zwitserse combinatie Larcher-Hur- limann had een opmerkelijk sterke start en na 500 meter lag zij nog ze ker 3 lengten op de Nederlandse dubbel twee voor. Onze atletische landgenoten wonnen echter in fraaie stijl en met een hoog slagentempo meter na meter terug en precies op de 1000 meter was de ach terstand weggewerkt. Bakker en Rent meester, die door de buitenlandse pers in Macon tot de favorieten worden ge rekend, namen een lengte voorsprong en zonder te worden bedreigd werd de eerste plaats en daarmede rechtstreek se plaatsing in de finale veroverd. In deze serie werden de Duitsers Schnei- der-Sidow derde. Zij vormden de enige Duitse ploeg van de zeven, die zich niet direct in de eindstrijd plaatste. In alle andere nummers werd Duitsland heat-winnaar. Uitslagen Uitslagen: Skiffnummer; le serie: 1. Von Fersen (Did) 7 min. 40.05 sec.; 2e serie: 1. Mackenzie (Austr). 7.37.27; 3e serie: 1. Ivanov (Rush). 7.32.60; 2. Van Weezenbeek (Ned.), 7.37.70;. Halve finales vier met stuurman: le serie: 1. Duitsland 7.17.8; 2e serie 1. Nederland (Nereus) 7.17 98: 2 Groot Brittannië 7.22.69 3. Hongarije 7.25.81. Double scull: Eerste heat: 1. Kozak- Schmit (Tsj SI.) 6.54.84; tweede heat:. 1. Bakker-Rentmeester (Ned.) 6.55.87; 2. Larcher-Hurlimann (Zwits.) 6.58.16; derde heat: 1. Berkulov-Tukalov (Rusl) 'O7"- Tspechoslowakije, Nederland en Rusland plaatsten zich in de finale. De anderen roeien in de herkansing. Het gaat er in de vijfde testmatch Engeland-India erg somber uitzien voor de cricketers uit India. In ant woord op de 140 runs, die India op de eerste dag van deze wedstrijd, die op de Voal te Londen wordt gespeeld, be haalde, scoorden de batslieden uit Enge- lanrf 289 runs voo rhet verlies van zes wickets. De voorsprong van de ga stile ren bedraagt dus na de tweede dag 149 punten. Aanvankelijk scoorden de Engelsen zeer langzaam. In de twee uren voor de lunch voegden zij 60 runs toe aan de 35 van de eerste dag. Mike Smith en Raman Subba Row, twee aanvoerders van County-teams, waren ditmaal de grote mannen van de Engelse verdedi ging. Helaas misten zij beiden juist hun century. Row scoorde 94 runs Smith strandde op 98. Het duo zorgde voor een record derde wicketstand 169 punten. Even had het er schijn van dat de achter stand an de Indiase ploeg niet zo heel erg groot zou worden. Van 221 voor 2 werd het 235 voor 6. Doch toen kwa men Ray IIUngworth en Roy Swetman aan de wickets. Zonder veel moeite weerstonden zij de bowlery en scoor den n«?g 54 runs. De enige Indiase bow ler die nog enig succes had, was Su- lendra Nath, die drie wickets nam voor 51 runs. De derde spelen van de Midden- se Zee zullen van 11-23 oktober Beiroet worden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11