Mgr. dr. G. Lemmens vijftig jaar priester Wouter Paap onderscheiden met ridderorde St. Sylvester „Hier met de poet" Eerste première van het nieuwe toneelseizoen Redt eerst de anderen EXTRA MOTOR De brandweer en de obelisk Verdeeldheid Koe door bliksem gedood Intieme viering op het seminarie- Rolduc Victor blijft spoorloos Een blijspel? Hulde aan r.-k. toonkunstenaars Feesttent in Giet hoorn ingestort De A.O.W. van prof. Beel Khroesjtsjev niet naar Canada ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 Veehouder zeven meter weggeslingerd Zelfde lot ondergaan als de Comet Liturgische weekkalender f Acht zusters naar Afrikaanse missie vertrokken In Vlissingen Mijn tot ontploffing gebracht Paus Adriaan VI Voorzichtig met de vrijere loonvorming Aldus Kon. Ned. Midden standsbond H.E.M.A. grossier voor middenstandsbedrijven door iiiiiiiiiiiiiiiiniii! MARGUERITE BOURCET Mgr. Alfrink opent expositie te Utrecht iUnerikaanse raket proef mislukt Brits automobilist in Moskou beboet Motorrijder verongelukt Adres Middenstands bond over voortgezet onderwijs i - tlPllP I™ 1J \lmSm WÊWBmmÈSÊSÊÊÊm *^*1 tii 1 EERSTE REPARATIE IN VIER EEUWEN Zoekend naar de diepste oorzaak van de geestelijke en morele nood der huidige mensheid stoot men onvermijdelijk op een ho peloze verdeeldheid. Is het niet zó dat ieder, die de moderne problema tiek overziet, steeds weer het gemis constateert van samenwerking, on derling begrip en eenheid? Wanneer wij echter hier over verdeeldheid spreken, bedoelen wij niet die ver deeldheid, welke aan de oppervlakte der verschijnselen een voor de hand liggende verklaring geeft van de uit brekende samenwerking en solidari teit, maar de door de zonde veroor zaakte verstoring van het beeld Gods in de mensheid, dat, naar het plan van de Scheppet, in zijn volmaakt heid voorwaarde is voor de absolute natuurlijke en bovennatuurlijke een heid van het mensdom. De innerlijke verscheurdheid, door de erfzonde in elke afzonderlijke mens teweeggebracht, komt in ge lijke mate in de mensheid-als-geheel tot uiting, zodat de H. Cyrillus van Alexandrië formuleerde het al dus satan blijft verstrooien, wat Gods genade onophoudelijk tot een heid tracht te brengen. In de grond tekent dit de situatie, waarin wij allen leven: het mysterie van het kwaad in voortdurende op positie tegen de verlossende werk zaamheid van God. En daartussen in: de met vrije wil begaafde mens, aan wie de keuze tussen heil en ver werping in handen is gegeven. Dat God, zelfs na het verzoenende lijden van Zijn Zoon, waardoor duivel en dood in beginsel overwonnen zijn, aan het kwaad een voor velen nood lottige bewegingsvrijheid heeft toe gestaan, die eerst bij Christus' weder komst geheel en definitief zal wor den opgeheven, is een geheim, waar van de motieven ons tot op de jong ste dag verborgen blijven. Ondanks de toenemende macht van het kwaad, die, zoals de Openbaring ons leert, zelfs nog zal uitgroeien tot de heerschappij van de anti-christ over heel de wereld, is toch onze situatie verre van hopeloos. In een prachtige beschouwing over onze innerlijke houding tegenover de nationale ramp van 1953 óók een onderdeel van het mysterie van het kwaad heeft p. dr. H. van Waes- berghe S.J. scherp geformuleerd Waarom wanhoop in een gelovig mensenhart beslist misplaatst is. ..Steeds blijkt hoe weinig wij besef fen, dat God in Christus aan onze kant van het menselijk leven staat. Wij geloven nog maar ten dele in de Menswording. Hetzelfde geloof, dat ons leert de Almachtige te zien in de krachten van de storm, wijst ons Christus, het Hoofd, in Zijn lijdende ledematenterwijl de Schepper was in de storm, was de Verlosser in de slachtoffers. Nergens staat Hij zo aan de kant der mensen als in Zijn lijdende ledematen." Hoe hoog de nood ook moge stij gen, in de aangehaalde woor den ligt de reden voor ons ver trouwen en onze kracht. ,,Hij (Chris tus) is de Getroffene in de getroffe nen. Hij heeft gezegd: Wat aan de minsten der Mijnen wordt gedaan, is Mij aangedaan. Alle lijden is deel name aan Zijn lijden. Óns lijden is méér Zijn lijden in ons, dan het on ze. Het raakt Hem meer dan ons." Herinnert deze gedachtengang ons niet onmiddellijk aan het bekende Woord van Pascal, die deze zelfde waarheid aldus uitdrukte: „Jesus ver keert in doodsstrijd tot aan het einde der wereld." Christus zet Zijn ver lossing voort tot aan zijn uiteindelij ke overwinning-voor-goed bij Zijn te rugkeer op aarde. Tot dan toe zul len wij „in ons zelf hebben aan te vullen, wat aan Zijn lijden ont breekt." Zó formuleert St.-Paulus onze taak van mede-verlossers en zó krijgt tevens alle lijden zijn diepe, bevredigende zin. Niet, dat daarmee alles duidelijk wordt, maar wij weten tenminste in welke richting wij moe ten, of liever: mogen denken. Welk lijden ons al treft óók het door het kwaad veroorzaakte de gelovi ge mens zal daarin ,,de hedendaag se voortzetting van Christus'lijden le ren zien, van het lijden van het Hoofd dat dezelfde zin heeft als Zijn histo rische Passie. Het is contemporaine verlossing." Christus staat inderdaad altijd en overal naast ons. In en door en met Hem zijn wij in staat met succes de strijd tegen het kwaad aan te bin den; waar en hoe dit ook aan de dag moge treden. Hoewel Zijn genade voor alle mensen bestemd is en ook Werkelijk aan allen in voldoende ma te wordt geschonken, zodat ieder zijn eeuwige bestemming kan bereiken, Werkt zij toch slechts in haar vol heid in Christus' éne ware Kerk, in Zijn Mystieke Lichaam, waarin Hij zelf, als het Hoofd van alle ledema ten onder ons voortleeft. De wijze waarop die genade nor maal in Zijn Kerk werkt, heeft Christus aan de zeven Sacramenten gebonden, die het hele leven in al zijn gevarieerdheid met hun heiligen de en verlossende kracht omvatten. Wanneer wij nu bedenken, dat Chris tus speciaal aan Zijn Kerk de op dracht heeft gegeven in en met en door Hem Zijn verlossingswerk voort te zetten en te bestendigen, terwijl de verlossing in wezen het herstel is der verloren gegane natuur lijke en bovennatuurlijke eenheid, dan ligt het voor de hand, dat wij de voornaamste genadebronnen van die Kerk, de zeven Sacramenten, Uit hoofde van hun middel-zijn ter zaligheid, d.i. ter verlossing, óók moeten beschouwen als „bewerkers Van eenheid". Op dit sociale aspect der Sacra menten leggen de moderne theolo gen, onder wie vooral II. de Lubac S.J. op de voorgrond treedt, alle na druk om zodoende een scherp licht te werpen op de verlossende rijkdom Van ons heilig geloof. De bliksem is vrijdagmiddag inge slagen op een weiland onder Warmond, Hak bij de veehouder Van W. die er aan het melken was. Een koe werd op slag gedood. De veehouder werd zeven nieter weggeslingerd. Geheel ontdaan, maar niet gewond, is hij overeind ge babbeld. Precies een maand na zjjn 75ste ver jaardag viert de emeritus-bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens op woensdag 26 augustus a.s. zjjn gou den priesterfeest. Op wens van de ju bilaris zal dit jubileum in tegenstelling tot het zilveren bisschopsfeest van mgr. Lemmens in 1957 zonder veel uiterlijk vertoon worden gevierd. De dag van zijn 50-jarig priesterjubileum wil mon seigneur alleen maar te midden van zijn priesters op het Klein Seminarie Rol duc doorbrengen. Meer dan 350 pries ters uit het diocees Roermond komen woensdag namens de 700 leden tellende geestelijkheid van het bisdom Roer mond op Rolduc samen, om daar hun jubilerende emeritus-bisschop, door wie de meeste priesters van genoemd dio cees zjjn gewjjd, te huldigen. De huidige bisschop van Roermond mgr. P. Moors zal op het feest van mgr. Lemmens om half elf in de abdijkerk van R.olduc een pontificale Hoogmis op dragen. In aansluiting hierop vindt om streeks twaalf uur in de aula een hul digingszitting plaats, tijdens welke mgr.Moors de gouden jubilaris zal toe spreken. Namens de priesters van het diocees zal de bisschop aan mgr. Lemmens een cadeau, paramenten voor de kathedrale kerk, aanbieden. De dag wordt besloten met een feestdiner waaraan de jubilaris samen met alle aanwezige priesters zal aanzitten. De feestviering draagt mede in verband met de gezondheidstoestand van de ju bilaris een besloten karakter. Er is der halve geen receptie. Het pas versche nen nummer van het diocesane week blad van het bisdom Roermond, „Cre do". waarvan mgr. Lemmens steeds een groot promotor is geweest, is prak tisch geheel gewijd aan het gouden priesterjubileum van de emeritus bis schop van Roermond. Op de voorpa gina geeft mgr. P. Moors een over zicht van het verdienstelijk werk, door de jubilaris verricht. Een grote verdien ste van mgr. Lemmens is geweest, al dus de bisschop van Roermond, dat hij in zjjn persoon de bisschop dichter bij de mensen heeft gebracht, zodat ook de kleinen en eenvoudigen hun bisschop leerden kennen als een goede vader. Tevens memoreert mgr. Moors de gro te devotie van de jubilerende emeritus bisschop jegens O.L. Vrouw. Limburg aan Christus door Maria is steeds het advies van mgr. Lemmens geweest. Daarom heeft hij zijn diocees ook aan Maria .oegewijd en de liefde tot Haar heeft hij overal dooi zijn woord en voor beeld verbreid. Wij zijn dankbaar, al dus besluit mgr. Moors, voor de wijze waarop mgr. Lemmens onze bisschop is geweest en ons in oprecht geloof en grote eenvoud is voorgegaan. Bui ten mgr. Moors feliciteert ook de redac tie van „Credo" de jubilerende emeri tus-bisschop, over wie zij een uitgebrei de fotoreportage brengt met tal van aardige momentopnamen uit het leven van mgr. Lemmens. Advertentie Ook vanmorgen had men nog geen spoor gevonden van de viermotorige Britse straalbommenwerper van het type Victor, die donderdag tijdens een rou tine-vlucht spoorloos is verdwenen. Men heeft alle hoop opgegeven dat de vijf inzittenden nog in leven zijn. Omdat de Victor, een van Engelands nieuwe V- bommenwerpers, op de geheime lijst staat worden de naspeuringen echter onverdroten voortgezet. Het staat wel vast dat de snelle luchtreus ergens in Het Kanaal is neergestort. In Britse luchtvaartkringen acht men het waarschijnlijk, dat het toestel tij dens de vlucht kort na de start is ont ploft. Het wordt voor mogelijk gehou den, dat de Victor hetzelfde lot beeft ondergaan als indertijd het Comet- straalverkeersvliegtuig, waarvan zoals men zich zal herinneren de drukcabine door metaalvermoeidheid bezweek. Het feit dat geen enkel S.O.S.-sein is opge vangen wijst in de richting van een ex plosie. Het Britse ministerie van lucht vaart heeft medegedeeld, dat de Victor, die kernwapens kan vervoeren, geen bommenlast aan boord had. De koers die het toestel zou vliegen is bekend en in die richting blijven de naspeuringen ter zee en in de iucht voortgaan. ZONDAG 23 aug.: 14e zondag na Pink steren; eigen mis; 2 geb. H. Philippus; credo; prei. van de H. Drieëenheid; groen Utrecht: Kerkwijding van Kathedraal; mis Terribilis; 2 geb. van zondag; credo; wit. MAANDAG: H. Bartholomeus, apostel; eigen mis; credo; prei. v. d. apostelen; rood. Den Bosch: Kerkwijding van de Kathedraal; mis Terribilis; credo; wit. DINSDAG' H. Lodewijk, belijder; eigen mis; wit Utrecht, Groningen, Rotterdam en Roer mond: H. Gregorius, bisschop-belijder; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Lodewijk; wit. Den Bosch: H. Bartholomeus, apostel; eigen mis; 2 geb. H. Lodewijk; credo; pref. v d. apostelen; rood. WOENSDAG; Mis van zon dag; 2 geb. H. Zephyrinus; groen. DON DERDAG: H. Josef Calasanctius, belijder; eigen mis; wit. VRIJDAG: H. Augustmus. bisschop-belijder-kerkleraar; geb. H. Hermes; credo; wit. ZATERDAG: Onthoofding van de H. Joannes de Doper; eigen mis: 2 geb. H. Sabina, rood. ZON DAG 30 aug.: 15e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Rosa; credo; pref De Utrechtse musicus Wouter Paap (musicoloog, criticus en componist) is door de Paus onderscheiden met het ridderschap in de Orde van St.-Sylvcs- ter. Van deze onderscheiding werd de heer Paap vrijdagmiddag mededeling gedaan door piebaan 3. v. d. Burg in een intieme bijeenkomst in de pastorie van de kathedrale kerk, waarbij be halve de echtgenote van de musicus ook het bestuur van de katholieke Toonkunstenaarsvereniging en enige intieme vrienden aanwezig waren. In zijn toespraak verklaarde de plebaan, dat de pauselijke onderscheiding een dubbele betekenis heeft. In tie eerste plaats heeft de kerkelijke overheid haar Acht Zusters van de Congregatie der Dochters van Maria en Jozef zjjn vrij dagmorgen vanuit het moederhuis de zer Congregatie aan de Choorstraat te Den Bosch naar de Missie in Afrika vertrokken. Voor hun vertrek heeft de vicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch mgr. M. Oomens voor hen de H. Mis opgedragen en hun de Missiekrui- sen uitgereikt. Het waren de Zusters Corda Van de Hout uit Tilburg (over ste) Laeta Ponsioen uit Rotterdam, As- sisia Van Dinther uit St. Michielsgestel, Angela Waidacher uil Oostenrijk, Euge nia Vogels uit Brouwhuis, Alphonse van den Eerenbeemt uit Den Bosch, Fran- cisca Verrijt uit Asten en Jeanne d'Arc van der Leest uit Geffen. In de Giethoornse buurtschap Dwars- giacht is vrijdagavond tijdens een on weersbui een grote feesttent, waarin een toneelgezelschap zou optreden, uit een gewaaid en totaal vernield. De tent was ten dele gevuld met be zoekers, die toen de windvlagen het tentdoek openreten naar buiten dron gen. Hierbij werden verscheidene per sonen onder de voet gelopen, doch allen slaagden er tenslotte in de tent te ver laten, voor deze instortte. Een meisje, dat een klap van een der steunpalen kreeg, raakte een ogenblik bewusteloos. De materiële schade was aanzienlijk De muziekband, die in de tent was opgetreden, zag een goed deel van haai instrumenten vernield. Een grote hoeveelheid consumptie-artikelen ging verioren Plebaan J. v. a'. Burg biedt Wouter Paap de bij de onderscheiding behorende oor konde aan. Rechts mevrouw Paap. bijzondere waardering willen uidrukken voor het werk van de katholieke Vereni ging van toonkunstenaars, die onlangs haar zilveren jubileum vierde en waar- van de heer Paap het voorzitterschap bekleedt. Deze organisatie, aldus de plebaan, heeft zich grote verdiensten verworven waardoor het gezag en aan zien van de katholieke toonkunstenaars m met geringe mate zijn toegenomen. Door haar is ook het muziekonderwijs op diverse katholieke scholen aanzien lik bevorderd en door haar toetreden tot de Algemene Katholieke Kunste naarsvereniging js een inniger contact mogelijk gemaakt tussen architecten, beeldende kunstenaars en musici. Vervolgens betekent de onderschei ding ook een erkenning van de per soonlijke kwaliteiten en verdiensten van de heer Paap, aldus de plebaan. In dit verband wees hij op de stimu lerende en richtinggevende invloed, welke de onderscheiden musicus door zijn publicaties heeft uitgeoefend op de Nederlandse muziek in het algemeen, op de muzikale emancipatie van de Nederlandse kerkmuziek in het bijzon der. Als er momenteel in ons land door onze kerkkoren zoveel hedendaagse kerkmuziek wordt gezongen, aldus de plebaan, is dit voor een niet gering deel te danken aan de deskundige voorlich ting van de heer Paap. Op het strand in Vlissingen heerste vrijdagmiddag enige consternatie, daar een magnetische mijn, die drie weken geleden werd opgevist door de vissers boot Breskens 28. door de marine tot ontploffing is gebracht. Drie weken ge leden bemerkte de Breskens 28 bp het halen van een net, dat een magnetische mvjn van 1250 kilogram, nog een erfe nis uit de laatste wereldoorlog, was opgevist. Door het zware gewicht viel de mijn echter door het net en zonk naar de zeebodem terug. De schipper van de Breskens 28 stelde de commis saris van het loodswezen van de „vangst" in kennis, waarna een mari nesleepboot uitvoer om de mijn opnieuw te localiseren. Marineduikers slaagden e™ óe mijn op te sporen, maar bij het naderen van het oorlogstuig hoorde men tikken, dat kennelijk afkomstig was van een zich in de mijn bevindend uurwerk. Daarop besloot men de erfe nis uit de wereldoorlog tot ontploffing te brengen, omdat hij gevaar voor de scheepvaart opleverde. Bij de uitge- a +i ii veiligheidsmaatregelen behoorde ïcs badgasten, die in Vlissingen in de Schelde aan het zwemmen waren, zich moesten verwijderen. Omstreeks Ts,,9ur werd daarop de mijn tot ont- ploffing gebracht. Blijspel in drie bedrijven wordt ..Hier met de poet" van Felicien Marceau ge noemd. Blijspel? hebben wij ons vrij dagavond zitten afvragen bij de pre mière van het stuk door de Neder landse Comedie in het nieuwe De la Mar Theater te Amsterdam. Het heeft er hier en daar de trekken van. maar nauwelijks de toon. de sfeer. Die was vrij cynisch, zonder dat er voldoende aanleiding was om dit als een satyre te ondergaan. Lag dit aan het stuk of eerder aan regie - van Guus Oster - en spel? Het zwaartepunt van de voorstelling lag bij Ank van der Moer. Zij ver toont om zo te zeggen haar verleden aan de croupier van een casino. Zij is ook, wat men noemt, een vrouw met een verleden. Dit krijgen wij dan met de croupier mee te zien. Kleine fragmentjes eerst, die gaandeweg in omvang toenemen en later tot, een grote scène samenvloeien, waarin een twintigtal jaren in versneld tempo verloopt. Avontuurtjes met een reeks mannen, één bijzonder kortstondige echte liefde, een beredeneerd en naar buiten geslaagd huwelijk, daarna weer het oude liedje. Een. hele toe stand, alles bij elkaar. Er waren veertig rollen te bezetten, wat niet overal even goed geslaagd was. er waren ontelbare decorwisselin gen, die technisch heel gelukkig waren opgelost, met herhaaldelijk zeer ge slaagde effecten. Er zat, scenisch ge zien, nogal wat afwisseling in en er wa ren, naast goedkope mopjes, ook ge slaagde persiflages, caricatuurtjes. en sarcasmen, maar het thema was een tonig. Daar stond dus voortdurend Ank van der Moer, en in het grootste deel van het stuk ook Kitty Janssen als haar jongere ik. Ank van der Moer speelde met een tragische allure, wij moeten zeggen, heel boeiend, omdat het zo menselijk was. Alhoewel er ook re den leek zich af te vragen, of dit het stuk niet meer gaf dan het 'waard was. niet naar een sfeer haalde, die het niet verdroeg. Er kwamen ontroerende, bij na aangrijpende momenten uit voort, maar het reliëf, dat de figuur daardoor kreeg, maakte, dunkt ons, de toon van het stuk zo cynisch. Daar kwam bij, dat Kitty Janssen, de jongere ik van Ank van der Moer. speelde als een bij dehand berekend katje zonder enige moraal, maar ook zonder enige aandui ding van de innerlijke geraaktheid, die men bij Ank van der Moer ontwaarde. De afstand tussen deze twee was bij lange na niet overbrugd, toen zij op dé scène tot één samenvielen, dat wil zeg gen toen Ank van der Moer het spel <jeheel overnam. Hier moet, naar onze smaak, het struikelblok liggen, waardoor de voorstelling het beoogde succes niet haalde, al kreeg zij op het einde bij val genoeg. Wat voor zin heeft zulk een blijspel, als men het niet als een zotternij kan opvatten met hier en daar een tikkeltje weemoed: als men er niet, al lachend, het wijze hoofd bij kan schudden en zeggen, toch maar goed dat wij onze kinderen niet meegenomen hebben. Want als wij dit zo nu en dan als bittere ernst voorgeschoteld krijgen, dan willen wij op een gegeven ogenblik ook het mo ment beleven, dat er enige helder heid komt in de situatie. Dat wij, op welke wijze dan ook, bevrijd raken van wat ons beklemd heeft. Zwaarwichtige overwegingen bij een blijspel? Wij zitten, thuis gekomen, met de gedachte: welk een pessimist, die Marceau. Had hij er maar een drama van gemaakt. R. (Van onze Haagse redactie) TA? kabinetscrisis van december J 1958 blijkt nog onvermoede ge- volgen te hebben gehad voor de rijksbegroting van dat jaar. Aan de scheidende minister-president ar. Drees moest een gedeelte van de jaar lijkse vakantietoeslag ter hand wor den gesteld, terwijl deze toelage in normale gevollen pas in de loop van het volgende jaar wordt uitbetaald. Verder moest aan de nieuw optreden de minister-president prof. Beel ge boren in 1902 compensatie worden gegeven voor de AOW -premie. Hier op was voor dr. Drees geboren in 1886 niet gerekend. Tenslotte wa ren uitgaven voor sociale lasten (kin derbijslag e.d.) verschuldipa, waar voor in de vastgestelde begroting eveneens geen bedrag was opgeno men. Door dit alles moet het artikel „Minister' op de begroting van Alge mene Zaken met f 1.200.verhoogd ivorden. De begrotingswijziging is bij de Tweede Kamer in gediend door de minister-vresidentprof. De Quay. De vakafdelingsraad van de Kon, Ned. Middenstandsbond is vrijdag in Utrecht bijeen geweest ter bespreking van het nieuwe loonbeleid der regering. De vergadering was van mening, dat, willen een verdergaande inflatie en een nieuwe bestedingsbeperking worden ver meden, de meer gedifferentieerde loon vorming met vastberaden voorzichtig heid dient te worden gehanteerd, zowel door de bedrijfstakgewijze organisaties van werkgevers en werknemers als door de toetsende organen en de regering. Hoewel men het toekennen van gro tere verantwoordelijkheid aan het geor ganiseerde bedrijfsleven in beginsel toejuich!, bestaan er toch verschillende praktische bezwaren. De huidige span ningen op de arbeidsmarkt geven daar toe aanleiding. Indien er in bepaalde bedrijfstakken van het midden- en kleinbedrijf ruimte bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verhoging van prijzen verbete ring van arbeidsvoorwaarden toe te staan, dan dient naar de mening van de K.N.M.B. deze ruimte primair te wor den benut voor de beloning van indivi duele prestaties en bekwaamheden. Voorts dient daar, waar daartoe aanlei ding bestaat, de ruimte te worden ge bruikt voor pensioen- en spaarregelin gen en andere bezitsbevorderende maat regelen, op welke gebieden bij ver scheidene branches nog achterstand be staat. In navolging van en ter concurrentie van het Belgische Warenhuisconcern Priba heeft Je HEMA (dochtermaat schappij van de Bijenkorf) een contract gesloten met een aantal middenstands- zaken voor vergaande samenwerking. De HEMA, zal optr- ien als grossier. De middenstandszaken zullen hun zelfstan digheid behouden doch moeten het HEMA assortiment voeren. Zij kunnen, dus gebruik maken van alle faciliteiten die het in- en verkoopapparaat van het warenhuisbedrijf kan bieden, terwijl ook dc door dit bedrijf vastgestelde prijzen zullen gelden. Op 15 oktober zal een dergelijk be drijf worden geopend in Oss. In de loop van 1960 zullen er meerd re volgen. In 1958 werd het eerste bedrijf in Roosen daal geopend. Inmiddels is ook in Val- kenswaard een magazijn geopend, doch hier wordt samengewerkt met de Bel gische warenhuisonderneming Priba. Deze laatste maatschappij heeft geruime tijd geleden reeds aangekondigd van plan te zijn meerdere van dergelijke magazijnen in samenwerking met de middenstand op te richten. iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiu; Plotseling verbreekt „kleine Sonnet" de stilte. Hp is de meest gevoelige van de drie. In hetgeen hp met een door tranen verstikte stem zegt, klinken vertedering en verwijt door: „O, mama, en wij hielden zoveel van u!" Voortaan zal hp weten, en telkens zal hij het zich herinneren, dat alle liefde ter wereld niet bij machte is he^. dierbaarste wezen te behouden, als de dood er de hand naar uitstrekt. Voorzichtig kust de jongen haar reeds koud geworden voorhoofd en gaat weg. „Nooit zal ik haar meer kunnen zien, dat is t.e erg," stamelt hij schreiend. Enkele dagen naderhand schreef de hertog van Nemours de regels neer. die veertig jaar later, toen ook hp reeds gestorven was, door zijn zoon zouden worden gelezen: „Er rest ons niets dan ons te onderwerpen aan de wil van God, onze diepe smart aan Hem op te dragen en aan Hem de kracht te vragen om de slag te boven te komen, die ons allen heeft getroffen, in datgene, wat ons het dierbaarst is." Op 14 november 1858 werd Rosenknöpfchen ten grave gedragen. Hoe kort „kleine Sonnet" haar ook gekend had, zij liet een onuitwisbaar spoor in zijn ziel achter: het beeld van de ideale vrouw, dat hp met innige bewondering in zjjn moeder had gezien Een mens, die dit beeld op de drempel van zijn jeugd niet heeft gekend, zal later vaak niet in staat zpn tot een werkelijke liefde zoais de hertog van Alengon voor zijn vrouw koesterde.... Een keer te meer herinnert de werkelijkheid nu weer aan de bewogen familieromans, die zo typisch zijn voor het Victoriaanse tijdperk. Nog op de avond van de uitvaart brengt koningin Amélie een bezoek aan de achterblijvenden: de verslagen man, de drie schreiende kinderen, het kleintje, dat in de wieg ligt te sluimeren zonder er weet van te hebben, dat haar leven dat van haar moeder heeft gekost. De oude koningin nadert met gedempte schreden Ze is in diepe rouw gekleed. Het zijn maar enkele woorden, die ze tot haar zoon zegt en in deze uren klinken ze zinloos: „Wees maar niet bang. Ik zal haar zoveel mogelijk trachten te vervangen. Al wat je wilt, zal ik doen: overal waarheen je wenst, zal ik gaan. Jouw kinderen zullen mijn kinderen zijn." Wanneer er geen werkelijke verplichting achter staat, worden dergelijke beloften dikwijls even vlug vergeten als zij in een opwelling van medelijden zijn gedaan. Maar de koningin liet het niet bij woor den en zelfs niet bij een warme genegenheid. Zij nam een echt moederschap op haar schouders, even natuurlijk en even reëel als bij haar tien bevallingen, veertig jaar geleden. Niemand had het. haar kwalijk kunnen nemen, wanneer zp was teruggeschrokken voor dit zware offer, dat haar duur betaalde rust kwam verstoren. Koningin Amélie was vijfenzeventig jaar. Haar leven was een wonderlijke opeenvolging geweest van allerlei wederwaardigheden en rampen. In plaats van de voorkeur te geven aart een onbezorgde levensavond, wijdde zij zich nu met hart en ziel aan „de vier kinderen van Nemours". Maar het meest ging haar liefde uit naar hem, die zij in haar brieven „mijn welbeminde „kleine Sonnet", mpn allerliefste" noemde, evenals zp zjjn vader op dezelfde leeftjid „mijn kleine blonde lieveling" had genoemd. Hp werd werkelijk het kind van haar hart. Uiterlijk leek hij nauwelijks op haar. Moreel nam hij vee! van haar over. Is het geen merkwaardig verschijn sel een verschijnsel waaraan de opvoeders bij al hun verbodsbepalingen en vermaningen niet voldoende aandacht schenken dat de kinderziel alleen reeds door de verwarmende nabijheid van de liefde de deugden van de moeder overneemt! Morele waardigheid, aristocratie van gedach ten en gewoonten: „Koningin Amélie, de laatste grote dame van Europazal een Engelse diplomaat later zeggen, op het gevaar af daarmee bij zijn eigen vorstin in ongenade te vallen. Offervaardige en blijmoedige vroomheid, die de zelfverloochening achter een glimlach verbergt. In de kapel van „Claremont", waar de hertog van Nemours knielend en zonder ooit tegen zijn bidstoel te leunen de veeleisende goddelijke rechter aanbidt, draagt de oude koningin met een simpele buiging haar innige liefde op aan de God, wiens juk licht is. Gods tastbare aanwezigheid is het geheim van haar leven, dat ook haar kleinzoon later zal ontdekken. En dan vooral vaderlandsliefde leert hij van haar. Een liefde, even warm en hartelijk als voor een menselijk wezen. Zij had van haar man gehouden: het vaderland van die man was haar vaderland geworden. Ook haar kleinkinderen, die zich van het vaderland zo weinig herinneren, tracht zij deze liefde bij te brengen, niet als plicht, maar als een aanhankelijkheid die op kennis en belangstelling berust. Zij vertelt. Zp tovert hun een aantrekkelijk beeld voor ogen. Zij bladert in het scenario van haar herinnering. Frankrijk. Versailles met zijn park vol bloemen. Als een klassieke strofe, harmonisch, schuiven de gevels van het Louvre voorbij. Tof in de witte wolken stuwen da kathedralen het gebed van hun torens op. R,eims is een Te Deum, Chartres een Magnificat, Sainte Chapelle een vederlicht Alleluja. Kastelen spiegelen hun bekoorlijke vensters in het water van de Loire. De hemel van Ile-de- France welft zich glimlachend over Chantilly. Frank rijk. Maat,, ritme, harmonie! Voor deze ballingen een verioren paradijs! Mon Dieu, ma patrie et ma DameGod, het vaderland en mijn vrouw, buiten deze drie is er geen liefde denkbaar Onvergetelijk waren de avonden waarop deze nobele vrouw haar lessen gaf. Dertig jaar later schreef de hertog van Alengon aan zijn dochter „Het goed dat een vrouw, de moeder van een godvruchtig gezin, alleen al door haar gebeden, en door een tactvolle leiding in haar omgeving kan doen, is niet te schatten. In haar en door haar kunnen verschillende geslachten gezegend worden. Mijn heilige, geëerbiedigde grootmoeder is daar een voorbeeld aan." (Wordt vervolgd). De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zal 28 september te Utrecht de tentoonstelling over leven en werken van paus Adriaan VI offi cieel openen. Tijdens de openingsplechtigheid zal Anton van Duinkerken een inleiding houden over het leven van deze Ne derlandse paus. Een Amerikaanse poging om metho den te beproeven, volgens welke ruimte reizigers naar de aarde kunnen terug keren, is gisteren mislukt doordat een raket te vroeg ontbrandde, aldus meldt Reuter. Het was de bedoeling een ruim- tekabine, van 900 kg, die met behulp aan een raket aan het type „Little Joe" tot grote hoogte was geschoten, door een andere raket zou zijn terugge bracht naar het eiland Wallops in Vir ginia. Een derde raket, die ervoor moest zorgen dat de ruimtekabine in geval van nood van de hoofdraket werd ver- avijderd. ontbrandde echter door onbe kende oorzaak, waardoor de ruimteka bine in zee terechtkwam. Een 25-jarige ingenieur uit Londen, John Jefferis, is gisteren door een Rus sische volksrechtbank tot driehonderd roebel boete veroordeeld, omdat hij op 8 augustus te Moskou met zjjn auto een verkeersongeluk heeft veroorzaakt avaarbjj een 64-jarige Rus beide benen brak. De maximum-straf was een jaar of een boete van vijfhonderd roebel. De rechtbank werd geleid door een 40-ja- rige \*rouw die zes uur aan de zaak besteedde. (Reuter). Premier Khroesjtsjev aan de Sovjet- Unie heeft de regering van Canada meegedeeld, dat het hem niet mogelijk zal zijn na zijn bezoek aan de Verenig de Staten ook Canada te bezoeken, al dus meldt Reuter. Hij stelt de uitnodi ging van Canada zeer op prjjs, maar reeds gemaakte afspraken laten hem geen tijd. Khroesjtsjev zal op 18 september de Algemene Vergadering aan de V.N. toespreken. Hij doet dit op uitnodiging a'an de secretaris-generaal, Hammars- kjöld. Meer dan 300 steden, a'erenigin- gen en particulieren in de V.S. hebben net State Department meegedeeld, dat zij gaarne bezoek van Khroesjtsjev ont vangen. Ruim 400 Amerikaanse en bui tenlandse verslaggevers hebben toe stemming gea'raagd om Khroesjtsjev op zijn reis' door de Verenigde Staten te a'olgen. Velen zullen moeten avorden af gewezen. De Amerikaanse autoriteiten willen niet, dat de Russische premier door zulk een groot aantal journalisten in zijn bewegingen en zijn contact met het Amerikaanse volk avordt belem merd. Door te grote snelheid is op de weg van Metslawier naar Ar.jum de 22-ja- rige ongehuwde S. F. wonende te Fra- neker, met zjjn motorfiets uit de bocht geraakt. Hij kwam in botsing met een paal van het elektrisch net en was op slag dood. Zijn 15-jarige zuster, die ach terop zat, werd licht gewond aan de linkervoet. De Koninklijke Nederlandse midden standsbond heeft aan de leden aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin deze bond zich uitspreekt over het ontwerp van avet tot regeling van het aoortgezet onderwijs. Daarin spreekt de bond er zijn teleurstelling over uit, dat in het wetsontaverp „geen rekening gehouden is met het leggen van de zo noodzakelijke contacten tus sen het onderwijs en het bedrijfsleven". Het feit dat de handelsaa'ondschool in het ontwerp niet is geclassificeerd ziet de bond als een gevolg van dit achter wege gebleven contact. In het adres wordt ook betreurd, dat bij het onder wijs op het athaneum A (te vergelijken met de hogere burgerschool A), het a'ak handelsavetenschappen niet is opge nomen. (Van onze Romeinse correspondent) Te Rome deed op het hoogtepunt der vakantie dagen plotseling het ge rucht de ronde, dat de obelisk op het plein van Sint Jar van Lateranen op het punt stond om te vallen. Een ingenieur van de brandweer, het corps, dat al sinds de dagen van Keizer Augustus manu.'je van alles in de hoofdstad is, heeft 's werelds hoog ste antieke monoliet (31 m.) terstond onderzocht en geconstateerd, dat er enige gapingen waren ont staan tussen marmerpla ten, die tot de bekleding van het monument beho ren. Er is geen gevaar voor ogenblikkelijke scha de. maar wel dienen de ijzeren krammen, die de platen ^p hun plaats hou den, uirect herzien en ge restaureerd te worden. Het bericht heeft enig opzien gebaard en de mensen gaan naar de obelisk kijken, ais naar een zieke. Hij is een der grote kostbaarheden van de Eeuwige Stad, dit stuk Egyptisch rood graniet, dat 35 eeuaven geleden door Farap Toetmosis III geplaatst werd voor de tempel van Ammon Rha te Thebe, waar Mozes hem heeft zien staan. Constan- tijn de Grote heeft de obelisk naar Rome doen brengen met een apart daarvoor gebouwd schip. In de monding van de Tiber werd hij oyergela- den op aan elkaar ver bonden platboomde vaar tuigen en stroomopwaarts gebracht tot bij de basi liek van St. Paulus bui ten de muren. Daar bleef hij verscheidene jaren liggen, tot Constantijn II hem deed vervoeren naar de stad en hem oprichtte in het Circus Maximus, waar reeds een andere, twee eeuwen jongere Egyptische obelisk stond, die daar door keizer Au gustus geplaatst was. Paus Sixtus V vond de beide kolossen ongedeerd terug bij de opgravingen in het Circus en hij gaf zijn architect Fontana op dracht de oudste en hoog ste op te richten op het plein naast Rome's ka thedraal, terwij] de an dere, 21 m. hoog en uit de tijd van Farao Ram ses II, de Piazza del Po- polo ging sieren. Sinds 1588 riaat de obe lisk zo naast de Sint Jan, en architect Fontana heeft zijn averk goed gedaan, want het is de eerste maal >n de bijna vier eeuwen, dat er iets gerepareerd moet worden aan het mo nument, dat uit een 16 m. hoog voetstuk bestaat, waarop zich de 31 m. hoge granieten naald verhe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5