DRAADLOOS CONTACT Studiedagen Utrechtse Bond van de K.A.B. Benoemingen in het bisdom Haarlem en in het bisdom Rotterdam Quiz Tele-Dubbel van korte duur luisteren naar De houding van de jeugd ten opzichte van de volwassene i%i£red© V B MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 PAGINA 2 Kon.-Shell verkoopt deel van Philippijnse belangen Overste Soeparto beweert: „Indonesië heeft relaties „Grote Vijf" over genomen" Indonesië nationaliseert „Nationale Handels bank" Onderscheidingen Examens Wij kijken naar Eurovisie-experiment Twee kerkdiensten tegelijk op het scherm VARA doet mee aan Dam-tot-Dam-race Lof voor Henk Badings te Salzburg World Press Photo Bij voortduren der stakingen Misschien groot gebrek aan staal in de V.S. Op de Antillen Minister Kroon wnd minister-president i Mevrouw dr. H. van Prooye-Salomons overleden Antilliaanse studerenden naar Nederland De avonturen van Kuifje en Bobbie door HERGE 102 Waar komtditstukcourantenpapier vandaan He! hé! interessant, deze bijdrage.Jammer dat Wel, U had me gevraagd 't te bewaren om'r eventueel 'n vuur mee aan te leggen. Krijg 'k 't terug, zeg?... Woeha Woeha Bobbie!... Hier,Bob- bi e!..,laat dat papier los! Bobbie, wil je gehoorzamen... Bobbie'.Bobbie!...Geef me die courant terug'. Bobbie!...Duivekaters crzn BobbieL.fiier! v#-:-(§)v§v( De bisschop van Haarlem heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: mgr. W. J. J. de Jongh, als pastoor te Ouderkerk, met behoud van zijn functie als deken van Ouderkerk; de zeereerw. heer B. H. C. Hosman als pastoor van de parochie van O.L. Vrouw Koningin van de Vrede te Amsterdam; de weleerw. heer J. C. J. Sanders als kapelaan van het Begijnhof, in verband met het voortzetten van zijn studie in de oosterse talen; de weleerw. heer I. Th. J. Wüst als kapelaan van de H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam, in ver band met zijn vertrek naar Colombia; de weleerw. heer F. van der Vlugt, in verband met zijn benoeming tot vloot- aalmoezenier, als kapelaan te Wormer- veer. De bisschop heeft benoemd: tot pas toor de zeereerw. heer A. V. M. Eijckel- hof, leraar van het seminarie Hage veld; te Amsterdam (O. L. Vrouw Ko ningin van de Vrede); voorts aangewe zen als pastoor de zeereerw. heren J. B. Karskens, die pastoor was te Halfweg, tot pastoor te Ouderkerk; H. W. J. Ver beek, die pastoor was te Schermer, tot pastoor te Halfweg; tot pastoor te Scher mer C. W. J. Wenneker, die kapelaan was te Haarlem (kathedraal). Tot leraar aan het klein-seminarie Hageveld: drs. G. Q. A. Meershoek, A. Th. Groot (die kapelaan was te Zand- voort) en Th. M. Braakman (die kape laan was te Spierdijk); tot godsdienst leraar en moderator: H. J. Kollmer (die kapelaan was te Buitenveldert) aan de St. Pius Middelbare Meisjesschool te Amsterdam; A. J. Hogema (die kape laan was te Beverwijk (O. L. Vrouw van Goede Raad) aan de Techn. School St. Eloy te Beverwijk; tot secretaris van het dekenaat Amsterdam, tevens kapelaan van het Begijnhof L. Voets (was rector van het St. Piusgesticht)tot bedrijfs- aalmoezenier: P. de Haan (was kapelaan te Amsterdam, O.L. Vrouw van Lour- des) aan de Stichting Isedrijfsapostolaat H.H. Petrus en Paulus te Beverwijk; tot kapelaan: te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus): J. L. A. Scholten; Overveen: B. J. M. van Santé; Nibbixwoud: J. P. M. Lansdaal, neomist; te Zandvoort: J. P. M. Alleman; Lutjebroek: A. Kellner S.M.A.; IJmuiden West: P. A. G. M. Spierings; Medemblik: W. M. J. Luttik- huizen, neomist. Te Langedijk: J. Zutt; te Nes a. d. Amstel: P. J. J. van Duin, neomist, te Egmond Binnen (Rinnegom): P. J. de Reus, neomist; te Amsterdam (Christus Koning): H. P. M. Habets; Krommenie: J. A. Broersen; Heerhugo- waard (H. Hart): N. H. A. de Gooijer, neomist; te Amsterdam (H. Nicolaas): B. C. van Teijlingen; te Weesp: J. J. M. Postma, neomist; te Amsterdam (O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand): P. J. Meyer; te Velsen Noord (H. Jozef): G. C. Limburg; te Grootebroek: L. J. Timmermans; Wester Blokker: J. H. van Ombergen, neomist; te Amsterdam (O. L. Vrouw van Lourdes): N. F. R. M. Kok: Bakkum: J. L. Wenneker, neomist; te Beverwijk: (O.L. Vrouw van Goede Raad): D. N. M. Brandsma; te De Kwa- kel: P. J. C. Pollerman, neomist, te La ren (Goede Herder): J. W. Besemer, neomist; te Naarden: P. J. C. M. van der Velden, neomist, te Amsterdam (Buitenveldert): C. C. de Jong; Amster dam (O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand): P. J. Barendse; Alkmaar (H. Laurentius): J. G. J. Straathof; Purmer- end: G. H. E. Lammertink; Oudorp: H. J. G. Spruyt, neomist, te De Rijp: P. Koeleman, neomist, te Volendam: J. J. van der Velden; te Haarlemmerliede: C. N. M J. Lokker, neomist, te Wormer- veer: P. M. Kolkman; te Wognum: A. H. J. Weijermans, neomist, te Den Helder: P. Hoogenboom; Tuitjenhorn: M. P. van Ophem, neomist, te Spierdijk: J. G. M. van Rooy, neomist. Z.H. exc. mgr. M. A. Jansen heeft be noemd tot moderator van de tweede technische school te 's-Gravenhage de weleerw. heer Th. A. S. van Veen. •Tot kapelaan te Rijswijk: H. Benedic- tus: de weleerw. heer A. A. Th. Berre- voets; tot kapelaan te Middelharnis: de weleerw. heer P. F. G. van den Bosch, neomist. Tot rector van Huize Angela te 's-Gra venhage, de weleerw. heer Fr. M. van der Zon, als opvolger van de weleerw. heer W. J. de Rijk; Tot kapelaan te Rotterdam (Overschie) H. Petrus Banden: de weleerw. heer G. A. van den Bulk. Tot kapelaan te Noordwijkerhout, H. Victor: de weleerw. heer C. H. J. de Korte. Tot kapelaan te Vlaardingen, H. Geest: de weleerw. heer R. M. Kuypers. Tot kapelaan te Kwfntsheul: de wel eerw. heer A. A. M. van der Kolk. Tot kapelaan te Lisse, H. Agatha: de weleerw. pater J. Hendriks M.S.C. Tot kapelaan te Voorburg, Goede Herder, de weleerw. heer P. Th. M. van Rijn. Tot kapelaan te Schoonhoven: de wel eerw. heer G. J. M. Brenkman, neomist. Tot kapelaan te Hillegom, H. Marti- nus: de weleerw. heer G. W. M. Wil mink. Tot kapelaan te Zoeterwoude, St. Jan's onthoofding: de weleerw. heer C. J. de Leede, neomist. Tot kapelaan te Leimuiden: de wel eerw. heer W. D. M. van Rijn. Tot kapelaan te Roelofsarendsveen, H. Petrus Banden: de weleerw. heer H. P. Warmerdam, neomist. Tot kapelaan te 's-Gravenhage, O.L. Vrouw van Fatima de weleerw. heer J. Chr. Oosterwijk, Tot kapelaan te Lisse, H.H. Engelbe waarders: de weleerw. heer G. E. van der Logt. Tot kapelaan te Schiedam, Allerh. Hart van Jezus de weleerw. heer J. H. M. Smit. Tot kapelaan te Rotterdam (Hoog vliet) Onbevlekt Hart van Maria met de opdracht de oprichting van een nieu we parochie voor te bereiden te Rotter dam (Meeuwenplaat) de zeereerw. heer C. N. M. Hammann; Eervol ontslag als kapelaan te 's-Gra- venhage, H. Joseph om geheel vrij te zijn voor zijn taak als moderator en godsdienstleraar aan het Thomas More College te 's-Gravenhage de weleerw. heer M. P. W. van der Horst; Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Joseph: de weleerw. heer Fr. C. Kempen. Tot kapelaan te Boskoop de weleerw. heer Th. C. J. van Rooyen, neomist; Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Theresia van Lisieux de zeereerw. heer drs. J. W. Bergen, blijft tevens leraar te Stoutenburg. Tot leraar aan het seminarie Hage veld, onderafdeling Stoutenburg, de weleerw. heer J. J. M. Kwaaitaal. Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Familie, de weleerw. heer F. A. M. Keesen. Tot kapelaan te Zoeterwoude, O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, de wel eerw. heer R. G. W. Huijsmans, neomist. De weleerw. heer A. J. Hoogenboom heeft de opdracht ontvangen te Nijme gen zijn studie in het Nederlands voort te zetten. Tot kapelaan te Sassenheim, H. Pan- cratius, is benoemd de weleerw. heer G. L. M. Paardekooper, neomist. De weleerw. heer A. E. A. Zijlmanns heeft de opdracht ontvangen te Rome zijn studie in de beide rechten voort te zetten. Tot kapelaan te Noordwijkerhout, H. Jozef, is benoemd de weleerw. heer G. J. J. M. Tousain, neomist. Tot kapelaan te Rotterdam, O. L. Vrouw van Lourdes en Martelaren van Gorkum: de weleerw. heer J. Th. M. van Baardewijk. Tot kapelaan te De Zilk: de weleerw. heer H. P. J. M. Verhoeven, neomist. De weleerw. heer P. P. V. van Moorsel heeft opdracht ontvangen te Rome zijn studie voort te zetten in de geschiedenis. Tot kapelaan te Alkemade is benoemd de weleerw. heer C. M. van der Westen. Tot bedrijfsaalmoezenier te Delft: de weleerw. heer F. A. M. Kolb. Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Li- duina: de weleerw. zeergel. heer dr. C. J. Th. van Bockxmeer. Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Pius X: de weleerw. heer M. J. C. van Blijswijk. Tot kapelaan te Poeldijk: de weleerw. heer J. J. Kerklaan, neomist. Tot kapelaan te Vlaardingen, H. Wil- librordus: de weleerw. heer J. J. I. Ho- genboom. Tot kapelaan te Reeuwijk: de wel eerw. heer H. P. R. A. van der Plas, neomist. In verband met zijn vertrek naar het bisdom Divinopolis (Brazilië) heeft de weleerw. heer A. J. M. Wiemers eer vol ontslag gekregen als kapelaan te Schiedam H. Liduina. Tot kapelaan te Schiedam, H. Liduina is benoemd de weleerw. heer Th. G. Hulsepas. Tot kapelaan te Den Hoorn de weleerw. heer H. A. A. Mourits, neo mist. Tot leraar aan het seminarie Hage veld te Heemstede de zeereerw. hr A. M. E. Th. Vreeburg. Tot kapelaan te Wassenaar de Goe de Herder, de weleerw. heer J, P. Sejj- sener. Tot kapelaan te Rijswijk H. Bonifa- tius de weleerw. heer J. de Bouvere. Tot kapelaan te Hillegom, H. Martl- nus de weleerw. heer J. A. Zaal. Tot leraar aan het seminarie Hage veld, onderafdeling Stoutenburg, de weleerw. heer H. A. C. Banning. Tot kapelaan te Rotterdam H. Hart var Jezus de weleerw. heer G. J. J. Straathof. Tot kapelaan te Pijnacker de weleerw. heer J. J. van Haaster, neomist. Tot kapelaan te Hazerswoude, H.H. Engelbewaarders, de weleerw. heer J. G. M. Zuidgeest, neomist. Tot rector van huize St. Bernardus te Sassenheim en godsdienstleraar in de bollenstreek de zeereerw. heer A. W. de Greef. Tot kapelaan te Rotterdam (Hillegers- b^rg) H. Liduina de weleerw. heer J. Tol. Tot kapelaan te 's-Grav.nhage, H. Joseph de weleerw. heer Th. A. Tulen. Tot kapelaan te Rotterdam (Over schie), O. L. Vrouw van Alt. Bijstand, de weleerw. heer H. J. J. Danckaarts. Tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Agnes, de weleerw. heer S. J. J. Benis- tant. Tot rector aan de bisschoppelijke nijverheidsschool te Voorhout de wel eerwaarde heer N. van Paaschen. Tot kapelaan te Voorburg, O. L. Vrouw Hemelvaart, de weleerw. heer J. G. M. van Breugel. Tot kapelaan te Katwijk de weleerw. heer J. N. Tenniglo. Tot kapelaan te Voorhout, H. Barthlo- lomeus, de weleerw. heer M. F. M. van Rooyen, neomist. De televisie bood het afgelopen weekeind van alles wat. Het zaterdag avondprogramma dat door de VARA werd verzórgd, begon met een afleve ring van „Trio". Ditmaal waren het Peter Jaspers, Jaap van de Merwe en Piet Heil, die voorlazen of voorzongen uit eigen werk, nadat filmbeelden het milieu waarin ieder van hen werkt ge tekend hadden. Een matig program ma. Het hoogtepunt van de avond was on getwijfeld het optreden van de dertien jaar oude Jan van de Pol, winnaar van de Loosdrechtse talentenjacht, die over grote en effectieve mimische ga ven bleek te beschikken. Theo Eerdmans leidde tenslotte weer op de bekende vlotte en sympathieke manier de quiz ,,Je neemt er wat van mee", waarin alles goed ging, behalve voor de Napoleonkenner, die de dui zend gulden niet mee kon nemen. Zondagavond was het de beurt aan de KRO, die het programma begon met de quiz Tele-Dubbel, die, leek het ons, wat beter ui', de verf kwam dan de vorige keren. Jammer was het echter dat de Rubenskenner, die zeer goed op de hoogte bleek te zijn, op een gegeven moment een steek lie', vallen, waarop zijn helper, de boogschutter Sommer, het ook niet klaarspeelde van de tien schoten er zeven in de roos te schieten, zodat Tele-Dubbel ditmaal maar van korte duur was. Vervolgens was het de beurt aan het Nijmeegs studentencabaret: „Ha'k zo gedacht", waarvan de artistieke lei ding in handen was van pater J. Mittel- meyer C.S.Sp. Over het algemeen kon een behoorlijk niveau worden bereikt, alhoewel o.i. de puntige ironie, die nu De Koninklijke Shell heeft, naar Reu ter meldt, 25 pet. van haar Philippijnse belangen verkocht aan een Philippijnse belangengroepering. In de Philippijnen werkt de Shell Philipines, een 100 pet. verkoopmaatschappij. Van het kapitaal van deze verkoopmaatschappij zouden, volgens Reuter, 50.000 aandelen zijn ver kocht. Tevens zou een deel van het aan delenkapitaal van de raffinaderij, die men voornemens is op de Philipijnen te bouwen en waarvan de produktie 25.000 barrels per dag zou belopen, aan de Philipijnse belangengemeenschap zijn overgedragen. De leider van een Indonesische han delsmissie die juist uit Europa is te ruggekeerd, heeft beweerd dat door de regering geëxploiteerde maatschappijen erin geslaagd zijn de alleenvertegen woordigingen en relaties van de zoge naamde „grote vjjf" Nederlandse han delsmaatschappijen in —rschillende Europese landen over te nemen. Onder de „grote vijf" verstaat men Lindeteves, Jacobson/v. d. Berg, Bor- sumij, Internatio en Geo Wehry. Lèger-óverste Soeparto zei dat zijn missie groot succes heeft geboekt en dat hot succes neerkoj.it op een „doorbraak v; het traditionele Nederlandse mono polie" wat betreft de export van Indo nesië naar sommige Europese landen. In een interview met een Indonesisch persbureau zeide Soeparto dat „de mis vatting dat slechts de Nederlanders in staat zijn Indonesië op 1- t internationale handelsterrein op behoorlijke wijze te vertegenwoordigen, is vernietigd." Soeparto beweerde dat de Nederlan ders getracht hadden de pogingen van de missie om nieuwe handelspartners voor Indonesië in Europa te zoeken te doen falen. Er werden n verschillende landen echter overeenkomsten bereikt, in het bijzonder in Groot-Brittannië, waar de ontvangst van de missie „de verwachtingen tie buiten ging", aldus Soeparto. De Indonesische regering heeft de Nederlandse „Nationale Handelsbank N.V." genationaliseerd, aldus heeft het persbureau Antara gemeld. De bank, die 12 filialen in Indonesië heeft, stond reeds enige tijd onder Indonesisch toezicht. Verenigde Staten Frederick Evans, het vroegere „financiële brein" van de bende van Al Capone, is zaterdag in Chicago door twee bandieten doodge schoten. (AFP) Z. H. de Paus heeft de heer P. W. Vennix, voorzitter van de r.-k. bond van „Groote"-schrjjvers St.-Genesius, benoemd tot ridder in de orde van St.- Sylvester. De deken van Eindhoven, mgr. H. Heezemans, bracht zondag de nieuwe ridder het nieuws van zijn be noeming en overhandigde hem het ere teken. Uit naam van het bondsbestuur en de leden sprak de vice-voorzitter, de heer P. S. A. v. d. Vorst, gelukwen sen uit -n bood een draagpenning aan. Ook erevoorzitter, rector J. Nolet, sprak een kort felicitatiewoord. De heer Vennix ontving deze onderscheiding als erkenning voor zijn grote verdiensten voor het onderwijs in katholiek ver band in de vakken stenografie Groote en machineschrijven. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, A. P. Dekker te 's Gravenhage, directeur bij de Rijksluchtvaartdienst. DEN HAAG Eerste gedeelte nota rieel ex.: E. Kerstens, Delft; P. Bis schop, Heemskerk; voor het tweede ge deelte; B. Hurink, Amsterdam; P. v. d. Bosch, Woerden; J. Commissaris, Rucphen. Denemarken De laatste lantaarn opsteker van Kopenhagen, die 44 jaar dienst heeft gedaan, zal verdwijnen nu de 46 lampen die hij te verzorgen had binnenkort ook automatisch bediend zullen worden. (Ritzau) DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nws 8.15 Plano- spel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 910 De groenteman. 9.16 Gram. 9.35 Waterst. 0.40 Morgenwijding. 9.55 Caus. 10.00 Gram. 11.00 R.V.U.: Caus. 11.30 V d. zieken 12.00 Orgelspel. 12.20 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. 13 55 Beursber. 14.00 Gram 14.45 Zang en piano. 16.15 Gram 16.45 Pianospel. 17.15 Caus 17.25 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 R.V.U.: Caus 19.00 Dansmuz en gram 19.45 Toneei- besch 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz 20.35 Hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 Festival v. Salzburg: Bariton en piano 23.00 Nws 23.15 Beursber. v. New York 23.17-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. Jeugd. 10.00 V. d. kind. 10.15 Caus 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12 50 Act, 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws 13.30 Metropole-ork. 14.00 V. d kind 14.30 Gram. 14.35 V d, plattelandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of regenprogr v d. Jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lot. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz 18.00 Gram. 18.20 Regerlnguitz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vocaal ens. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram 20.30 Vakantie (wetensw)aardigheden. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.10 Bas en plano 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en Ut. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Ork. conc. 13.10 Lichte muz. 14.30 Pianorecital. 15.30 Lichte muz 19.00 Operamuz. 21.45 Kamermuz. 23.06-23.36 Pianorecital. ENGELAND, BBC Light progr.. 1500 en 247 m: 12.00 Gram. 13.30 gevar. muz. 14.15 Pianospel. 15.00 Mil. ork. 15.45 Lich te muz. 17.00 Verz. progr. 17.15 Pianospel 17.30 Nws. en samenzang. 20.00 Gevar progr. 20.30 Nws, en lichte muz. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.40 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Liederen. 16.00 Kamermuz. 17.20 Piano a quatre mains. 17.45 Lichte muz. 19.35 Amus. muz. 21.15 Gram. 23.15 Mo derne muz. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12.05 Gram. 13.35, 14.10, 17.00 en 18.30 Gram. 20,00 Festival vDivonne- les-Bains. 22.00 Lichte muz. 22.30 en 23.13 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.34 Pianorecital 13.11 Gram. 14.00 Orpheus und Euridyce, opera ^Festival v. Salzburg). 17.10 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.30 Gram. 21.00 Ork, conc. 21.55 Gram. 22.15 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.20 Gram. 14.00 Amus. muz. 14.45 Ork. conc. 15.30 Orgelrecital. 15.40 Operamuz 16.05 Lichte muz. 16.30 Gevar. muz. 17.10 Lichte muz. 17.20 Gram. 18.45 Gevar. muz. 20.00 Ork. cono. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20- 21.50 Speelfilm, DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 en 17.20 V. d. jeugd. 17.40 Rep (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute 19.25 Intermezzo. NDR: 19.30 De scheidsrech ter). 20.00 Nws. en act. 20.20 T.V.-spel. 21.30 Documentaire. VLAAMS-BELG, TELEVISIEPROGR. 19.30 Nws., act., Journ. en weerber 20.00 Progr. over fotografie. 20.25 Speel film. 21.50 Nws. en Journ. FRANS-BELG TELEVISIEPROGR 19.30 Marine en luchtmachtkron. 20.00 Journ. 20.30 Filmprogr. 22.20 Lichte muz 22,50 Wereldnws. nu eenmaal bij een cabaret hoort, wat tekortschoot. Do imitatie van een epi loog van pater Leopold Verhagen was goed getroffen en daarmee een van de beste nummers van dit cabaret. Voor het eerst zullen zondag 27 sep tember a.s, in Eurovisieverband twee kerkdiensten, de één uit Huil in Enge land, de andere uit Rotterdam, tegelij kertijd op de Britse en Nedei-landse tv-schermen worden gepresenteerd. De diensten worden door zes samen werkende televisiecamera's drie in 1 vi en drie in Rotterdam uitgezon den uit de Holv Trinity Church in Hull en de Moi-gensterkerk der Hervormde Gemeente te Rotterdam. In beide dien sten zullen dezelfde psalmen en gezan gen worden gezongen, maar de gemeen ten zullen naar haar eigen predikanten luisteren. Omdat de Morgensterkerk nog geen orgel heeft, zal de zang uit Huil orden begeleid. Aan de Dam-tot-Dam race, die, naar het voorbeeld van de Blériotrace van Londen naar Parijs, op 27, 28 en 29 augustus a.s. wordt gehouden van de Dam in Zaandam naar de Dam in Am sterdam of omgekeerd, wordt ook deel genomen door de VARA. Reporter Buur man zal op één van de drie drgen dag en uur worden tevoren niet bekend gemaakt in opdracht van de VARA aan de snelheidsrace in beide richtingen meedoen per motorfiets, boot -n heli- coptère. Van de tocht, die dc r radio verslaggevers op de voet wordt gevolgd, zullen rechtstreekse reportages worden uitgezonden. De Operaprijs der stad Salzburg 1959 voor tv-opera's is verleend aan „Pass- kontrolle" van de jonge Oostenrijkse componist Paul Angerer. De tweede prijs was voor „Die Auszeichnung" van de Duitser Hans Poser. Voorts had de jury speciale lof voor de eerste elec- tronische opera „Salto Mortale" van de Nederlander Henk Badings. Voor de tentoonstelling „World press photo 1959", welke van 11 september tot 25 oktober in het Haags gemeente museum zal worden gehouden, is een jury samengesteld uit: mevr. W. G. M. van der Veere-Doyer, fotojournaliste Haagsche Courant, Th. Ramaker, chef fotoredactie Het Parool., mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur Haags Gemeen temuseum., Ladislaus Rozsa, Buda pest, dr. Zachaus, München, „Quick", Milton Orshefsky, Parijs, redacteur .Time-Life", dr. W. Meier, Zurich, „Schweizer Illustrierte Zeitung"., Mor ris Gordon, New York, educational di rector American society of magazine photographers. Er zijn nog onderhan delingen gaande over een jurylid uit Rusland en Frankrijk. De jurering zal van 7 tot 10 september duren. Op 10 september zal de tentoonstelling „World press photo 1959" 's avonds te 8.15 uur worden geopend in de aula van het Haagse gemeentemuseum. Er zijn on geveer 650 inzendingen binnengekomen, onder andere uit Amerika, Rusland, Po len, Hongarije, Denemarken, België, Duitsland, Nederland, Frankrijk, en Engeland. Dc Amerikaanse ministe" van Arbeid James P. Mitchell heeft op een perscon ferentie gewaarschuwd dat tenzij de thans 35 dagen durende staking in de Amerikaanse staalindustrie in de tweede helft van september of begin oktober wordt opgeheven, misschien groot ge brek aan staal zal ontstaan De minister verzocht de partijen drin gend zich moeite te "even de onderhan delingen snel te doen slagen. Wat dat betreft was de minister i ntevreden over de houding van zowel de werkgevers als de vakbond. In opdracht van presi dent Eisenhower heeft Mitchell cijfer materiaal verzameld. Hierover gaf hij een lange lijst uit, zonder daarbij partij te kiezen. Blijkens dit statistisch mate riaal zijn de lonen en de winsten in de staalindustrie hoger da., die van de in dustrie in het algemeen. De minister verklaarde nog dat beide partijen in het geschil een verantwoordelijkheid heb ben tegenover het Amerikaanse publiek er. de arbeiders van de staalindustrie om de staking snel te regelen. Het Amerikaanse -akverbond, AFL- CIO heeft besloten de stakende arbei ders in de staal-industrie alle mogelijke steun te verlenen. Het bestuur van de arbeidersfederatie proci meerde de 7de september, de ar- bei dersdag, tot „steun-de-staalarbeiders- dag" in een resolutie die eenstemmig op de slotzitting van de vergadering werd aangenomen. In de resolutie werd tevens verklaard dal een grote samenzwering in de za kenwereld de staking aan de natie heeft opgedrongen. Het bestuur bestudeert thans een plan voor financiële hulp aan de stakers. Men wil de 13.500.000 leden van de AFL-CIO vragen een stuiver per dag te geven om de staking in de staal industrie te steunen. Dat zou dan ruim vier miljoen dollar per maand worden. T'et bestuur drong er bij president Eisenhower op aan de hoogste leiders van de industrie en de vakbonden op hc: Witte Huis bijeen te roepen om te trachten een einde te maken aan de sta king, die nagenoeg 90 procent van de staalproductie heeft stopgezet. De minister van Economische Zaken van de Ned. Antillen, de heer C. D. Kroon, volgt de afgetreden minister van justitie mr. S. W. van der Meer op in de functie van waarnemend mi nister president - zo is bij besluit van de raad van ministers der Ned. Antil len bepaald. In de nacht van zaterdag op zondag is te Amersfoort op 77-jarige leeftijd overleden mevr. dr. H. van Prooye-Sa lomons. Zij was een zuster van de be kende publiciste Annie van Wagenin- gen-Salomons. Ook zij was een zeer be gaafde vrouw, studeerde in Leiden Sanskriet en promoveerde, wat in die tijd voor een vrouw een zeldzaamheid was. Ook zij sloot zich aan bij de „Sleu telbos" de club van vooruitstrevende katholieke akademische vrouwen. Na haar huwelijk gaf zij haar volle belang stelling op sociaal en charitatief gebied aan de katholieke vrouwenbeweging. Jarenlang was zij in Den Haag presi dente van het Kath. Vrouwengilde. Ook enkele publikaties heeft zij op haar naam staan. (Van een medewerker) „Mogen wjj de jeugd verwijten wat de ouderen om winstbejag in die jeugd proberen aan te kweken? Men zegt de jeugd eerbaar te zijn, maar men pakt ze met pornografische lec tuur, door ouderen vervaardigd en verkocht. Men spreekt over vrede en maakt oorlog. Zulk een onbetrouwba re samenleving kan de moderne jeugd gestolen worden en dwingt daar mee de jeugd te zoeken naar een eigen levenshouding." Deze onom wonden formuleringen kwamen zowel b\j het begin als bij hot eind van de studiedagen welke de Utrechtse Dio cesane Bond van de KAB vrijdag, za terdag en zondag te Woudschoten had georganiseerd. Naar de voorzitter de heer Zwanikken mededeelde, had het bestuur reeds een jaar geleden aan het Hoogveldinstituut te Nijmegen op dracht gegeven het vraagstuk van de verhouding tussen oud en jong te be studeren en het resultaat in een pre advies aan de deelnemers van deze studiedagen voor te leggen. Prof. dr. N. Perquin S. J. gaf het pre-advies een inleidend woord mee en een van de samenstellers drs. W de Heij vatte op de eerste zitting dit ad vies in het kort samen. Alhoewel ge sproken kan worden van een oud-jong vraagstuk door alle tijden, heeft het in onze dagen een bijzondere vorm ge kregen door de snelle Industriële ont wikkeling, technische vooruitgang en snelle urbanisatie. De moderne jeugd conformeert zich niet meer zonder meer met de volwassenen, die vaak me nen hun vorm, hun beheersing van cul tuurwaarde en samenleving te hebben gevonden. De heer De Heij paste zijn situatieschets toe op drie gezinstypen. Het ouderwetse gesloten type met de vader als overheersend gezagdragend element. Het schijnbaar open type, dat in de discussies werd gekarakteriseerd als het onmachtige, vaak ook het ge makzuchtige type dat niet eens meer poogt of pogen kan de problematiek van de moderne jeugd bi) te houden. Ten slotte het werkelijk open gezin dat als min of meer ideaal werd gekarakteri seerd en waarin dus oud en jong el kander proberen te begrijpen. Mej. L. Kokshoorn, diocesaan KAV- leidster. de heer J. H. Ducrot, perso neelschef van n.v. Daalderop te Tiel en de heer P. J. M. Mertens, secretaris van de NKAB gaven hun critische kijk op het lijvig pre-advies. Dank zij een uitgebalanceerd groepsbesprekingssys teem en aan de hand van eveneens nauwkeurig uitgezochten vragen wer den alle deelnemers aan deze voortref felijke studiedagen bij de bespreking van het vraagstuk betrokken. In de discussies kwam duidelijk naar voren, dat het ons toch wel met grote zorg moet vervullen wanneer inder daad het type gezin, dat niet meer de moed heeft belangstelling voor jeugd problematiek op te brengen een over heersende plaats gaat innemen. Toch zal herstel van vertrouwen tussen ouders en kinderen de enige uitweg zijn, willen we de ramp van de pedagogi sche ontwrichting ontgaan. Een levendig debat bleek zowel in de groepen te zijn gevoerd en ontstond ook tussen de conferenten onderling over de kwestie van de bijzondere aandacht waarop de jongeman en het jonge meisje die zo van school, het bedrijfs leven binnenstappen, recht hebben. Alhoewel ook de heer Ducrot over tuigd voorstander bleek van deze bij zondere aandacht was hij toch wat hui verig om een gereglementeerde junio- renstatus als een aanhangsel van een CAO te aanvaarden. De aanwezige ka- jottersleiders, alsook de heer Mertens, formuleerden zeer scherp de noodzaak van een geregelde aandacht. Het oude inzichtsverschil of het bedrijf ook een pedagogische taak heeft, voerde wel tot een solutie tussen het inzicht van de heer Ducrot, die de aanwezigen kenne lijk zagen als het inzicht van de werk gevers weergevende en de heer Mer tens, die het voor de KAJ en dus voor de kajotters opnam. Het bedrijf is geen totalitaire leefgemeenschap maar heeft wel rekening te houden met de pedagogische situatie waarin de jonge mens bij zijn entree komt te verkeren. Critische opmerkingen uit de kring der jongeren gaven de heer Mertens gelegenheid eens duidelijk uit de doeken te doen dat wanneer er wensen leven in de KAJ op sociaal-economisch ge bied. zowel de centrale KAB als de af zonderlijke vakbonden in de praktijk to nen daar volle aandacht aan te schen ken. Het sociaal-economisch congres van de KAJ in 1953 te Eindhoven ge houden heeft wel degelijk tot 'belang rijke resultaten ten behoeve van de jonge arbeiders de stoot segeven. Op 27 en 28 augustus zullen tachtig Antilliaanse jongelui met een studie toelage naar Nederland vertrekken, zo is door de inspectie van het onderwijs te Willemstad op Curacao bekend gemaakt. Achtenveertig van deze studenten heb ben een toelage van de Antillen, zes van het rijk en de overigen gaan op eigen kosten studeren, doch krijgen hun over tocht van de Antilliaanse regering ver goed. Horizontaal: 1, tijdsbestek; 4. nieuwsblad: 6. torenomgang; 8. naschrift (afk.); 9. bevel: 10. wandversiering; 11. koeienmaag; 12. wa ter ln Friesland: 14. muzieknoot; 15. merken; 18. weefsel; 19. luchtmacht (afk.)- Vertikaal: 1. soort vaas; 2. soldatenvoed- sel; 3. een zekere; 4. slot; 5. plaats in Limburg; 6. indruk; 7. Bijb. figuur; 13- kol; 16. bitter vocht; 17. rivier in Neder land. OPLOSSING 1. valk; 2. aver; 3. Levi; 4. kris; 5. gres: 6. rede; 7. edel; 8. sela; 9. trap; 10. roer: 11. aera; 12. prak; 13. slak; 14. lade; 15- ader; 16. kerk. DE ZONNETEMPEL by Uitgeverij Casterman MOCO Copyn^hH^J^B^Bc^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2