Koningin vaart mee met de J. Henry Dunant s Lands Kroniek- 32ste Ijzerbedevaart zeer rustig verlopen Opkomst der V lamingen echter uitermate groot: 65.000 man Redt eerst" I de anderen Opwekkend woord voor ieder der zeventig invaliden aan boord Twee prefecten benoemd Twee geldkistjes gestolen Hevige brand in Pools dorp Rood offensief in Laos Nederlander als test-piloot Britse geestelijke verliest gemeente m Vier levens en nog wat VJ VB MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 A rqch tige maatregelen tegen Schandaal van de datsjas om Moskou Prof. Leakev deelt mede: Schedel van vroege mens gevonden Zeshonderdduizend jaar oud? Rockefeller naar New York 7000 prominenten „Who is who" in het Vaticaan Het rode potlood Voor kleinseminarie Rotterdam De twee daders aan gehouden Eervolle vermelding voor „Prijs de Zee" Bussumer na verkeersongeluk in arrest Twee schepen in Het Kanaal gezonken door MARGUERITE BOURCET Eerste vlucht in V.S. met Freedom Fighter Katholieke in plaats van anglicaanse ritus gevolgd Turfstrooiselfabriek in de as gelegd Averoff verwijt Grivas „ziekelijke aanmatiging" Van Goghs tuin Mevrouw Antoinette van Dijk Koningin Juliana heeft zaterdag in pzelschap van haar dame du palais, J°nkvrouwe Röell en haar particulier ®ecretaris, mr. Verhoeven, een bezoek j-ebracht aan het Rode Kruisschip J. ^enry Dunant, dat vorige week met ®ventig invaliden, voornamelijk uit de Provincie Utrecht, een tocht door de wderlandse binnenwateren heeft ge haakt. Plet schip meerde vrijdagavond °°r de sluis bij Vreeswijk, waar de j.acht werd doorgebracht. Omstreeks 'en uur zaterdagochtend begaf de ko- (j'hgin zich te Wijk bij Duurstede aan °°rd en voer mee tot Utrecht. ^e zeventien-jarige Leo Prinsen uit •jrnhem bood de koningin van zijn bed ,en fraai boeket aan. De koningin on derhield zich geruime tijd met deze {hhgen, die de laatste twee jaar hard Uerkt aan zijn gymnasiale studie. Leo Amsen volgt van zijn bed in de ouder- ,l)ke woning te Arnhem de lessen aan T'- Arnhems Stedelijk Gymnasium ?P.°r middel van een luidsnreker, die PU zïin bed staat opgesteld. De koningin "de graag alles weten over deze bij- °ndere prestatie van Leo. die kans zag :°°r hard studeren dit jaar over te «an naar de vijfde klas van het gyrn- ?asium. Hij vertelde de koningin, dat 5®ze studie bijzonder goed voldeed en ?at hij oinnenkort een nog beter con- act krijgt met zijn klasgenoten. Hij zal h&melijk de beschikking krijgen over een microfoon, zodat het mogelijk wordt vra- ?®h te stellen aan de leraren, die hem ?°k nu reeds regelmatig komen bezoe ken om toelichting te geven op de les- .Voör ieder van de zeventig invaliden, op de Henry Dunant een prachtig Qe Sovjet-autoriteiten hebben krach- ?Se maatregelen getroffen om een ein- p te maken aan het schandaal van de ''ftatsja's", de landhuizen in de omge- Jhg van Moskou, aldus bericht A.F.P. 5"pn burgemeester in dit gebied is ge- fffesteerd en drie andere zijn streng "f'rispt, omdat zij op onwettige wijze *r°nd voor de bouw van dergelijke wo- ï.'hgen beschikbaar hadden gesteld. oortaan zullen er geen landhuizen bin- I|pn een afstand van vijftig kilometer Moskou mogen worden gebouwd. Sovjet-Unie Elf Sovjet-bergbeklim- uï^rs hebben als eersten de top van de in de centrale Pamir- De Worosjilovberg is ''"im 6600 meter hoog. (Ktr.) orosjilovberg K®ten bereikt. uitzicht hadden op het Amsterdam-Rijn kanaal. had de koningin een opwekkend woord Zij sprak met velen van hen over de reis en over de moeilijkheden. Toen het schip omstreeks twaalf uur zaterdagmiddag langs het Merwedeka- naal te Utrecht meerde, was de koningin nog niet gereed met haar bezoek. Ze bleef in Utrecht nog een half uur aan boord en liet zich voorlichten door de leden van het dagelijks bestuur van de invalidenraad, die deze tocht hebben voorbereid. Professor Leakey van het Coryndon museum te Nairobi heeft zaterdag op het vierde Pan-Afrikaanse voorhistori sche congres te Leopoldstad bijzonder heden meegedeeld over een schedel die hjj heeft kunnen samenstellen met in Tanganjika gevonden beenderen en die 600.000 jaar oud zou zijn. Het zou de schedel zijn van de vroegste mens die ooit is gevonden. Prof. Leakey neemt aan, dat de schedel van iemand is die op vijftien jarige leeftijd is gestorven. De hersen holte is niet groter dan 600 kubieke centimeter. Van de huidige mensheid is zij 1450 kubieke centimeter. Hij zei, dat zijn vrouw de beenceren op 17 juli in de Oldoewai-kloof heeft gevonden. Ook waren daar uiterst pri mitieve werktuigen die duiden op de een of andere vorm van menselijke cul tuur. Leakey heeft in verschillende delen van Oost-Afrika naar resten van vroege mensensoorten gezocht. Hij heeft een theorie opgesteld volgens welke de bakermat van de mensheid zich in Afrika bevindt. Zijn vondst van de schedel var een pro-consulaa. in 1948 heeft veel opzien gebaard. Deze apen soort heeft anatomisch meer menselijke trekken dan welke levende aap ook. Steven Rockefeller, die zaterdag in een Noors dorpje in het huwelijk trad met Anne-Marie Rasmussen, die twee jaar geleden bij zijn ouders als keuken meisje had gediend, is gisteren met. zijn vrouw, zijn ouders, twee zusters en een broer per vliegtuig naar New York vertrokken, aldus bericht Reuter. Op gezag van dr. Taylor uit. Mont- r®al is komen vast te staan dat Ne derland 7000 prominente persoonlijk heden telt. De prominentie van deze •■happy few" moge onderling yerschil- 'en, toch zijn alle bij de zorgvuldige '^electie van de elf miljoen kansheb bers boven komen drijven. De ru briek geestelijk leven, regering en po litiek heeft 2000 namen opgeleverd, de Wetenschappen 1000, de luchtvaart, Scheepvaart, groothandel, bankbedrijf, *0rtom de economie 2000 en de cul tuur 1000. Aangevuld met .diversen" bfreikt men ongeveer 7000 namen, die aan het eind van dit jaar, in rood Schonden, belangstellenden over de Séhele wereld zullen onthullen welke de hobby is van de heer A, de club van de heer B. de (befaamde) voor ouders van de heer C. en de onder- Scheiding van de heer D. Dr. Stephen Taylor uit Montreal, die de oorzaak is van het feit dat vele uspirant-prominenten deze en de ko kende weken nauwkeurig hun post zullen nasnuffelen op zoek naar de be seerde invullijst, is van geboorte een Oostenrijker. Ver van zijn vaderland heeft hij toch de behoefte om zich in Prominenten te verdiepen niet kun- hen vergeten. Hij is uitgever van de •Archives Diplomatiques et Consulai rs", eèn soort vakblad voor diploma ten met vele feitjes over de carriè res van jong en oud in dit intrigeren de vak. De „moeder" van alle „Who 's Who's", de stokoude Engelse, heeft hem toestemming gegeven een soortgelijk boekwerk op het vasteland hit te geven. In Engeland had men geen belangstelling voor het continent. Oat is de reden dat dr. Stephen Tay- ior dag en uur in Europa reist op zoek haar prominenten. Een aantal grote Janden zijn reeds ge,,Who is who'd". Nederland staat nu voor de deur. Maar men zal de prominenten-beluste heer Taylor niet euvel duiden dat hp de bekroning van zijn veeljarige car rière ziet in de komende publicatie Uan „Who is who in the Catholic World", een super-Pius Almanak, die de veelvuldige bezoeken van dr. Taylor aan het Vaticaan verklaart. Dr. Taylor, om de schets van zijn Prominentie volledig te maken, is ook de ziel van de revival in de Teutoni- Sche Orde. De opneming van dr. Aden- MARINUS SPRUYTENBURG 4 miljoen adressen, 7000 prominenten auer in de rangen van dit illustere ge zelschap was grotendeels zijn werk. Keren wij terug tot onze vaderland se prominenten. Dr. Taylor heeft zich verzekerd van de medewerking van een prominentie-expert bij Uitstek, de beer Marinus Spruytenburg uit Am sterdam. De heer Spruytenburg is de eigenaar van ongeveer vier miljoen adressen, zorgvuldig geselecteerd naar beroep e.d. Het lag voor de hand dat het de heer Spruytenburg weinig moeite kostte de „sleutel van dr. Tay lor" toe te passen op zijn systeem. Met een fijn rood lijntje werden de grenzen aangeduid. Welke refendaris wel, welke hoofdambtenaar niet. Wel ke directeur mocht niet ontbreken, welke kon men rustig vergeten. Het ligt voor de hand dat het rode pot loodje wel eens trilde als zulke peni bele zaken als de waardering van ar- tisten aan de orde kwam. Is Kareltje Appel prominent? Lucebert? Politiek speelt geen rol. Paul de Groot komt er zeker in. De eerste dui zend formulieren zijn deze week in zee gegaan. De nog niet gevraagde promi nenten behoeven nog niet Op te bellen zoals er overigens nu reeds enige gedaan hebben want er komen nog 6000 formulieren. En bovendien ver schijnt- er om de twee jaar een nieu we editie. Genoeg kans dus om blun ders te corrigeren. Opmerkelijk is dat niemand voor het feit, dat zijn levens feiten in druk verschijnen, geld be hoeft te betalen. De vooroorlogse uit gaven waren meest gebaseerd op de ijdelheid van de prominenten. Z\j moesten voor die ijdelheid dan ook betalen. Dr. Taylor selecteert zonder aanzien des persoons, maar het ge volg is wel dat zijn herenboekje" een gepeperde prijs zal hebben. Na de aardbeving die vorige week de Amerikaanse staal Montana heeft geteis terd, zien vele wegen in deze staat eruit als deze weg in de omgeving van het Hebgen-meer. De scheuren zijn vaak meer dan drie meter breed. I-Iet nieuwe klein-seminarie van bet bisdom Rotterdam, dat in Noordwjjker- hout in aanbouw is, krijgt drie pavil joens, woonhuizen voor de studenten, onderscheiden niet naar klas, maar naar leeftijd. Voor de persoonlijke vor ming van de jongens wordt aan het hoofd van elk dezer woonhuizen een prefect aangesteld, die geen leraar is, maar die zich helemaal kan wijden aan de gezonde karakter-ontwikkeling der studenten. Mgr. M A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft thans twee van deze pre fecten benoemd. Het zijn de weleerw. heer H. A. C. Banning, thans kape laan aan de parochie van 't H. Hart van Jezus in Oud-Mat.henesse, welke paro chie deels onder Rotterdam, deels on der Schiedam valt, en J. J. M. Kwaai- taal, thans kapelaan van de parochie van de H. Familie, Kamperfoelie- straat te 's Gravenhage. Voorlopig gaan beiden naar kaste „Stoutenburg" bij Amersfoort, waar een deel van het seminarie voorlopig is gehuisvest. In 1061 hoopt men het nieuv/e complex in Noordwijkerhout te betrekken. Een 69-jarige Hagenaar kwam dezer dagen tot de ontdekking dat uit een kast i:, zijn woning een tweetal geld kistjes verdwenen was inhoudende een aantal waardepapieren tot een bedrag van 0.000. Oostenrijkse Schillings ter waarde van'/ 3000 en vijf duizend gul den in Nederlands geld. Na aangifte van de diefstal ging de politie over tot aanhouding van een serveerster en haar 32-jarige vriend. De serveerster, die vaak bij de oude heer thuir kwam, be kende tijdens het verhoor dat haar vriend bij afwezigheid van de man het huis was binnengedrongen en de geld kistjes had meegenomen. De diefstal werd eerst veertien dagen later ont dekt. Het bleek dat de man een oude bekende var. de politie ln Amster dam en Rotterdam was. Het tweetal had het Nederlandse geld uitgegeven aan vakantiereizen, gouden horloges en fototoestellen. De waardepapieren en de Oostenrijkse valuta werden terugge vonden. De jury voor de filmprijs van de Raad van Europa heeft een eervolle vermelding verleend aan de film „Prijs de zee" van Herman van der Horst. Hevige brand heeft een geheel dorp in de omgeving van de Poolse stad Ópoczno geteisterd, aldus bericht A.F.P. Ongeveer 120 gebouwen, waar van 39 woonhuizen, gingen in vlammen op. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De felle betogingen welke men dit jaar algemeen op de 32ste bedevaart naar het Vlaamse dodenmonument aan de IJzer verwacht had, zijn uitgebleven. De Ijzerbedevaart is opvallend rustig verlopen. Toch was deze manifestatie voor de regering een ernstige waar schuwing want op de IJzer-vlakte was er gistermiddag veel volk: volgens des kundige schatting 63.000, hetgeen nage noeg dubbel zoveel is als in de afgelo pen tien jaar ooit het geval was. Wat al deze manifestanten precies bezielde, is niet meteen duidelijk. Aan een her leving van het Vlaamse nationalisme in de betekenis welke raer daar vóór 1910 aan nechtte, is men zeker nog niet toe. De oorlogservaring heeft de Vlamingen goeddeels geïmmuniseerd tegen avon turen zonder uitzicht. iri zijn rede heeft dr. Joris Bórginon, oud-nationalistisch volksvertegenwoor diger, trouwens andermaal gewaar schuwd tegen „het gebrek aan werke lijkheidszin en tegen de neiging om krachtige mannentaal te verwarren met daadkracht en offervaardigheid". Maar de evidente groei vai. de massa te Diks- muide is voor de regering-Eyskens en de CVP niettemin een teken aan de wand dat sr door de Vlaamse openbare me ning een sterke grondstroom van onte vredenheid vloeit. De aanwezigheid van zeer vele jonge mensen, leden van or thodoxe jeugdbewegingen als de Katho lieke Actie, de Katholieke Arbeiders Jeugd, de verkennursbeweging en de Boerenjeugd, verdient in dit verband aandacht. Deze jonge mensen bewij zen da, de Vlaamse beweging de enge kring van oudstrijders en traditionele flaminganten ontgroeid is. Waarop de ontevredenheid zich vooral toespitst is intussen in de verscheidene toespra ken duidelijk töt uiting gekomen. Tachtig procent van de werklozen in België. 75.000 Vlamingen, aldus bracht dr. Fransen, professor aan de Gentse universteit, in de herinnering, zijn ver plicht als arbeiders in Waalse mijnen en in de metaalindustrie te gaan wer ken en 62 procent van de militaire dienstplichtigen zijn Vlamingen, hoewel 62 procent van de universiteitsstuden ten Waals zijn. Om deze redenen dient er volgens prot. Fransen een aanvang te worden gemaakt met een aanpassing Een 32-jarige dijkwerker uit Bussum, die in de nacht van woensdag op don derdag de vrachtauto bestuurde waar mee op de Duinweg te Petten de 39-.ia- rige ongehuwde veehouder J Bakker uit Schagerbrug werd doodgereden, is gearresteerd. Het onderzoek van de po litie wees uit. dat hjj met zyn 19-jarige neef, de dragline-machinist J. A„ en de -3a-,jarige chauffeur F. c. de W„ beiden ëvèriéeris uit Bussum afkomstig, de he le avond in een café te Petten had doorgebracht in gezelschap van het slachtoffer en een jonge vrouw uit Sint-Maartenszee. Tegen sluitingstijd had men wat onenigheid gekregen over de vraag, wie de vrouw naar huis zou brengen. De veehouder wilde dat doen, doch tenslotte brachten de drie Bus- summers haar in de vrachtauto naar huis, waarna de veehouder op zijn fiets vertrok. Terugkomende van Sint-Maar tenszee kwamen de Bussummers hem tegen. Naar hun zeggen slingerde bh met zijn fiets over de weg, zodat de vrachtauto moest uitwijken. Van een aanrijding hadden zh naar zij verklaarden niets gemerkt. Een half uur later werd het zwaar vermink te lichaam van Bakker dooi- een pas serende automobilist uit Alkmaar ge vonden. Deze waarschuwde de politie. Op de spoedig opgespoorde vrachtauto ontdekte men bloedsporen en sporen van lak, die overeenkwamen met de De 472 ton metende Britse treiler „Staxton Wyke" is gisterochtend tij dens een diohte mist bij de noordoost kust van Engeland in aanvaring geko men met het 11.452 ton metende Britse schip „Dalhanna" en gezonken, aldus melden Reuter en het ANP. Zestien overlevenden van de treiler werden door de „Dalhanna" opgepikt. De hoop om de overige vijl opvarenden van de iak van de fiets van Bakker. De drie Bussumers werden nog dezelfde nacht van hun bed gelicht, docli 'ont kenden eenparig, dat de man door de vrachtauto was aangereden. Direct de volgende morgen stelde de substituut-officier van justitie, mr dr J. Veliinga uit Alkmaar, ter plaatse een onderzoek in, waarbij de autobe stuurder, die inmiddels aan een bloed proef was onderworpen, werd verhoord en waarbij het ongeval werd gerecon strueerd. Mr. Veliinga gelastte sectie op het stoffelijk overschot, die nog de zelfde dag geschiedde. Het slachtoffer werd zaterdag begraven. De dijkwer ker werd daarna in verzekerde bewa ring gesteld. Hh is vandaag voor de officier van justitie geleid. In gewoonlijk welingelichte militaire kringen in Vientiane heeft Reuter gisteren vernomen dat communistische opstandelingen de provincie Vientiane zijn binnengedrongen en dat hun acti viteit zich reeds tot op tachtig kilome ter van de hoofdstad uitstrekt. Het mi nisterie van defensie heeft tot dusver de berichten niet bevestigd volgens welke de regeringstroepen de legerpos ten Sop Vieng en Bacadinh na de aan vallen van vrijdag hebben ontruimd. Deze posten liggen respectievelijk tach tig kilometer ten noordoosten en hon- derdtien kilometer ten westen van Vientiane. In een legercommuniqué werd donderdag bekendgemaakt, dat de opstandelingen in de omgeving van Sop Vieng tot de aanval waren over gegaan. Verder werd nog vèrnomen. dat groe pen opstandelingen lang., de Cadinh blijven trekkèn. Deze fivièr loopt van de provincie Vientiane naar Sam Nèua, het -ojrnaamste centrun van de guer- vissersboot te vinden, heeft men opge- rilla-activitèit. Een van de opstandelin geven. I genleidèrs, Kay Sone, zou in het dal Bij de zuidoostkust van Engeland kwam gisterochtend vroeg het 984 ton metende Spaanse schip „Naranco" in botsing met het Panamese schip „Gold- stone" van 8.684 ton. Het Spaanse schip verdween in de golven. 19 van de 21 opvarenden werden opgepikt door de reddingboot van Dover. Na enige uren zoeken werd nog een lid van de beman ning gevonden, dat zich had vastge klampt aan een omgeslagen redding boot. Een man wordt nog vermist. Sllllllllllllllllllllll En terwijl koningin Amélie met haar betoverende verhalen de hartstocht voor bet vaderland in de jonge harten van haar kleinkinderen overplantte, liet de hertog van Nemours hen de namen van de onderprefecturen, de geboorte- en sterfdata van de Franse koningen, de jaartallen van hun veldslagen, en de straatnamen van Parijs, uit het hoofd leren en droeg er zo op zijn manier toe bij om de Franse geest in hen levendig te houden. II. VOOR HAAR DIE KOMEN MOET Op een junidag in het jaar 1861 hield op bet grote marktplein van Segovia in Spanje onder luid gerin kel van haambellen een bestoven diligence stil. Een blonde jongeman stapte uit. Vier dagen en vjjf nachten had hij bijna onafgebroken in de duffe atmos feer van het voertuig doorgebracht. Levendige ogen en een vastberaden trek om de mond kenmerkten deze zeventienjarige, staande op de drempel van het volle leven. Overigens sprak er uit ieder detail van zijn kleding uit elk van zijn gebaren de correctheid en het maat gevoel waaraan men onmiddellijk alle Engelse jonge lui terugkent, die juist een of andere aristocratischf school achter de rug hebben. Deze jongeman kwan van de High School te Edinburgh. Zijn vader had gewild, dat hij er zijn studies beëindigde: de politieke opleiding die onontbeerlijk is voor eenieder die de mensen wil kennen en leiden. Twee jaar lang had men hem in Edinburgh havermoutpap en loyaliteit voorgeschoteld. Hij had er cricket, clubgeest, zelf vertrouwen, meetkunde en besef van eigenwaarde geleerd, de onuitwisbare kenmerken van alle leer lingen der Public Schools! Merkwaardig die „leerjaren" van de j.onge hertog van Alengon: ook een wonderlijk volmaakt karakter kent complicaties, welke zich alleen laten verklaren door het spel van erfelijke invloeden en de latere vorming. Men vindt in zijn karakter terug de vader, de moeder, de grootouders, invloed van de godsdienst, ras en vaderland. Toch begrijpt men hem misschien eerst ten volle, wanneer men hem vindt waar hij niet is en waar men er niet aan denkt hem te zoeken: in de studies van André Maurois over de Engelse opvoeding en in de figuren van Eton en Harrow uit de romans van John Galsworthy. Nu was hjj in Spanje aan land gegaan om er het militaire beroep te leren. Het werd van belang geacht, dat de kleinzoon van de koning in staat zou zijn bet commando over een leger op zich te nemen wanneer een nieuwe omkeer van het Franse volk het herstel van de monarchie een kans zou geven. Na een regering van tien jaar kon Napoleon III zich niet meer in een onverdeeld enthousiasme verheu gen. Uit de rapporten die van Franse zjjde binnen kwamen, bleek wel, dat de mogelijkheid van een omwenteling niet denkbeeldig was. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn had de hertog van Nemours uitgezien naar een gastvrij volk, waai" zijn zonen voor een militaire loopbaan konden worden opgeleid. In Spanje regeerde Isabella II. Zij was door een veelvoudige bloedverwantschap met Orleans verbon den. De hertog van Alengon werd benoemd tot tweede luitenant bjj de Huzaren van de Prinses. Een foto uit die tijd toont de jonge luitenant. Hjj draagt de romaneske faam van zijn regiment met ere: een iongen van achttien jaar. slank en rijzig van gestalte, baardeloos, ogen die het hart aanspreken, een dol man met tressen, een pelsmantel, een vederbos I(j staat er afgebeeld als een echte Weense operette leid, de luitenant die de aartshertogin, tot drie maal oe. op hem verliefd zou doen worden. Maar het was wel een serieuze held, die avond aan avond alleen onder de lamp zat te blokken voor zijn examen. HU wilde artillerie-officier worden en heel zijn verlangen ging ernaar uit, zich liet vroeger genoten onderwijs waardig te tonen en aan van de staatsinstellingen aan de cultu rele tweeledigheid van het land en het federaliseren van de Belgische staats structuur. Niet minder realistisch klonk de groet uit Nederland van de in België om zijn studie over de Vlaamse beweging be kende Nederlander, dr. A. W. Willem- sèn. In het noorden, aldus dr. Willem- sen, hebben de traditionele Vlaamse ge voelsargumenten altijd weinig indruk gemaakt. Wel staat Nederland open voor zakelijk begrip. Eén zakelijk argu ment is onze gezamenlijke positie in een verenigd Europa. In Nederland moet volgens dr. Willemsen overigens het be sef doordringen dat Vlaanderen bjj de handhaving van onze culturele integri teit de spits afbijt en dat om de be veiliging van de Nederlandse cultuur in de eerste plaats in Vlaanderen wordt slag geleverd. Wat deze 32ste Ijzerbedevaart intus sen van de voorgaande onderscheidt is het ."cële uitzicht dat althans enkele punten van het te Diksmuide geformu leerde eisen programma eerlang een begin van uitvoering krijgt. Wat de cle- nientiepolitiek betreft: in de afgelopen veertien dagen heeft de kabinetsraad twee bijeenkomsten gewijd aan de in vrijheidstelling van dr. Eiias, de gewe zen leider van het Vlaams-Nederlands Verbond van Jef van de Wiele, de lei der van de Vlagbeweging, en van ge neraal Hellebaudt. Eerste-miuister Eys- kens zou op spoed hebben aangedrongen, maar de pogingen van de premier om vóór de Ijzerbedevaart een gebaar te stellen strandden op het verzet van mi nister van justitie, Merchiers. Laatst genoemde zou echter wel hebben aan vaard het geval van de drie voornaam ste collaboratieleiders na het parlemen tair reces te regelen volgens het reeds bedoelde recept-Baels. Kapitein-vlieger A. Borgsteljn van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht heeft, als eerste niet-Amerikaanse vlie ger, het splinternieuwe straaljachtvlieg- tuig van de Northrop Corporation, de N 156 Freedom Fighter gevlogen. Het is, voor zover bekend, nog nimmer in de nog jonge geschiedenis van de lucht vaart voorgekomen dat het een buiten lands vlieger door de luchtmacht der V.S. werd toegestaan een zich nog in bet eerste beproevingsstadium bevin dend jachtvliegtuig van vooruitstreven de cor.ceplie onder eigen verantwoor delijkheid in de lucht te beproeven. De vlucht van kapitein-vlieger Borg- steyn heeft vijfijvijftig minuten ge duurd. Hjj steeg met het toestel op van de vliegbasis Edwards, het belangrijk ste proefvliegveld van de Amerikaanse luchtmacht, dat ligt in de Mojave woestijn in Californië. De Freedom Fighter heeft daar 30 juli zjjn eerste vlucht gemaakt en is van die datum af in handen van invliegers van de Ame rikaanse luchtmacht en van de Nor- throp-vliegtuigenfabriek, die met het eerste en enige toestel van dit type uit gebreide proeven nemen, teneinde na te gaan of het in allé opzichten beant woordt aan de verwachtingen die de Amerikaanse luchtmacht er van heeft en er aan stelt. De Freedom Fighter is een eenper soons jachtvliegtuig met twee straalmo toren dat door de Northrop Corporation is ontwikkeld in het bijzonder voor de luchtmachten van de landen die zijn aangesloten bij de Noordatlantische verdragsorganisatie en bij de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie. De anglicaanse bisschop van Sonth- wark, dr. Stockwood, heeft een geeste lijke in zijn bisdom diens gemeente ontnomen omdat deze geestelijke. Har- ris, de katholieke ritus heeft gevolgd in plaats van de anglicaanse, aldus meldt Reuter. Southwark omvat het zuidelijke deel van Londen. De kerkgangers ont dekten gisterochtend dat de kerk van de gemeente van Harris gesloten was. De koster kon de deuren niet openen omdat zaterdag op bevel van de bis schop het slot was vervangen door een ander. BisschoD Stockwood heeft meege deeld dat de 72-jarige Harris na een on derhond over de kwestie van de ritus ontslag had genomen, maar dat de geestelijke later had verzocht zijn ont slag te mogen intrekken. Stockwood had dit verzoek van de hand gewezen. De biskchop zei tot de gemeentele den dat Harris zonder dat hij dat wilde de kerk van Engeland grote schade heeft berokkend door het anglicaanse gebeden boek te veronachtzamen en de vórm van de katholieke mis heeft toegepast. Het kerkgebouw zal heropend worden als er een opvolger voor Harris zal zijn gevonden, aldus de bisschop. De bis schop zei later op een persconferentie dat als gevolg van Harris' beleid vele anglicanen katholiek zijn geworden. Een zeer grote brand hèeft in de nacht van zaterdag op zondag een turfstrooi selfabriek in Klazienaveen in zuid-oost- Drente geheel in de as gelegd. De scha de beloopt vele duizenden guldens. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Direct na de ontdekking van de brand sloegen de vlammen metershoog uit het gebouw, waarvan de bovenbouw grotendeels uit hout bestond. Voor de brandweren van Klazienaveen en Em- men waren aangekomen, hadden om wonenden reeds in allerijl getracht de pramen, die voor de fabriek in het ka naal lagen gemeerd, los te maken. Ze ven pramen wist men te redden. De achtste, die evenals de anderen was ge laden met truf, kon men niet meer red den. daar deze door de overgeslagen vonken in brand was geraakt. Uit het fabrieksgebouw, welke door de grote hoeveelheid droge materialen een grote vuurzee w-as, laaiden de vlam men telkens metershoog op vanwege het vallen van stellingen en machine rieën in het gebouw. De vonkenregen stak eveneens een hoeveelheid balen turfstrooisel die naast het fabrieksge bouw waren opgeslagen, aan. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff. heeft zaterdag van de leider van de vroegere Cyprische ver zetsbeweging EOKA, generaal Grivas, gezegd dat deze is bezeten door „een ziekelijke aanmatiging", aldus melden Reuter en AFP. Minister Averoff zei dit in een com mentaar op een verklaring van gene raal Grivas waarin werd gezegd dat de Griekse regering wijkt voor Turkse en Bfitse eisen ten aanzien van Cyprus. Griekenland is. aldus minister Averoff, nooit afgeweken van de overeenkom sten van Zürich. en Londen over Cyprus en het zal nooit een afwijking van deze akkoorden aanvaarden. Generaal Gri vas kan het alleen dan niet met de Griekse regering eens zijn indien hjj thans besloten heeft de overeenkomsten niet te erkennen, aldus de Griekse minister. De bond Heemschut bepleit in een adres aan de gemeenteraad van het Noordbrabantse plaatsje Nuenen het behoud van de pastorietuinen en van het nabij gelegen Begemanhuis. het enige complex dat in ons land de herinnering aan Vincent van Gogh nog op deze wijze bewaart. van de Cadinh zijn gezien, het noord oosten van de provincie Vientiane, al dus militaire kringen in Vientiane. Volgens Lnitecl Press International zou kroonprins Swang Wadhana tot re gent zijn benoemd. De kroonprins is 52 jaar oud en de oudste zoon van de 74- jarige lionine Sri Sawang Vong, die aan reumatiek lijdt. De dokters zouden de oude koning rust hebben voorgeschre ven. zijn verplichtingen te voldoen. Nog in 1910 liet men de toeristen, die Segovia bezochten, het huis zien, „waar vier jaar lang een prins woonde, een aardige jongen, die nooit dwaze dingen deed." Dat. feit op zich al leek de bewoners van het land toentertijd ongehoord genoeg om het aan het nageslacht over te leveren. Terzelfdertijd leefde er in een ver verwijderd deel van Europa een onbekend adellijk kind. Zij zong achter de piano in vaders kamer. Zij roeide op het meer. Zij wandelde onder de dennen. Langs haar tengere hals bengelden twee lange blonde vlechten. Hun families hadden hen geenszins voor elkaar bestemd. Voor hem was zjj nooit een persoon, zelfs geen naam geweest. Na vier jaar studie een groot avontuur. Er werden vrijwilligers gevraagd voor een expeditie naar de Spaanse bezittingen op de Philippijnen, die in opstand gekomen waren. De hertog van Alengon meldde zich onmiddellijk. Het was een tijd, waarin de oorlog de ontwikkeling van de persoonlijkheid heette te bevorderen, waarin de verdediging van een goede zaak een prestigekwestie was. waarin nog niet alle ridderlijkheid was gesmoord in een afschuwelijke miljoenenslachting onder golven gifgas en bombardementen op lange afstandVer in het verleden is het. even ver als de dolman en de vederbos van de luitenant van Alengon. Nu trad aan het iicht, dat zijn vader, de hertog van Nemours, niet bepaald uit het gewone hout was gesneden. De zoon, die hem verlof vroeg om tegen de opstandelingen te velde te trekken, was thans zijn enige erfgenaam. Zijn oudere broer,. Gaston, de graaf van Eu, had door zhn huwelijk met de erfprinses van Brazilië, voor zichzelf en voor zijn nakomelingschap, de titel van Franse prins verloren. Zou Alengon als enige mannelijke overlevende van de tak Nemours door een alledaagse vader niet met zorg zijn teruggehouden van een expeditie die wel degelijk het gevaar inhield, dat hij er niet mgedeerd van terug zou komen? Maar weer ging de opvoeder van ..Claremont" een keer aan alle menselijke voorzichtigheid voorbij en zag alleen een periode van praktische oefening, waarin zijn zoon nieuw weerstandsvermogen op zou doen. CWordt vervolgd). X** „Hèhè, ik zat even uit te bla zen," zei mevrouw Antoinette van Dijk. Ze had -r juist een sigaretje bij opgestoken, toen we binm •kwamen. Daags te voren hadden we al te horen gekregen, dat de nu tachtigjari ge „even met de hond uit was". We waren dus ergens Op voor bereid, maar hadden zóveel vi taliteit toch niet verwacht, r ipenlijk heb ik wel vier le vens geleefd,' zegt Antoinette van Dijk. „Waar zal ik begin nen?" En omdat velen maar aan een van haar levens heugenis hebben haar radio-periode besluit ze haar verhaal van vo ren af aan te vertellen. Daar waren dan rerst de zanglessen bij Catharina van Rennes, en het Toonkunstdiploma, dat de studie bekroonde. Ze was ne gentien. toeh ze les ging geven op lagere scholen in Amster dam,, een bezigheid waar ze veel plezier in had, maar die haar eigenlijk toch niet helemaal be vredigde. En dus trok ze naar Parijs of liever: ze werd er door haar ouders heengebracht om bij Emma Nevada te gaan studeren. Dat was het „tweede leven", dat later werd voortge zet bij een reizend operagezel schap xn Engeland. Ze dacht zich toen haar toekomst als operaran- geres, studeerde en trad op in Italië, en zou juist voor Siegfried Wagner in Bayreuth vóór gaan zingen, ioen de eerste wereldoor log uitbrak. Wèg opera-toekomst. Ze bedacht dat ze, zolang er oorlog was, wat zou kunnen snuffelen in de oud-vaderlandse zangliteratuur. „Wat zouden ze toch eigenlijk zingen," dacht ik, als ik weer eens voor zo'n zeventiende-eeuws schilderij stond en zag, hoe de afgebeelde figuren vrolijk aan 't muziekmaken waren. Het snuffelen werd een studie, ze begon zichzelf op de luit te begeleiden, met het doel later in Engeland, waar ze goed ingeburgerd was, mu- ziek-lezingen te houden. Ook dat pakte anders uit. Op een dag kwam ze Jean-Louis Pisuisse tegen, die in zijn én haar Engelse tijd, over haar in de krant had geschreven. Hij nodigt haar uit, om in zijn cabaretprogram ma op te treden. Zij trekt twee jaar rond met Pisuisse en Jan Hemsing, blijft nog enige tijd wanneer het gezelschap wordt uitgebreid, en gaat daarna zelf avonden geven, waarbij geestelijke .i volksliederen op het programma staan. Met een contract, van de Maatschappij tot Nut van 't Alqemeen rexst ze Nederland en België af. Wanneer men haar dan adviseert om behalve voor ouderen, ook voor en met kinderen op te gaan treden, zegt ze haar derde leven vaarwel, en begint welgemoed aan een nieuw, drukbezet bestaan, waarin de radio een belangrijke plaats zal innemen. Haar programma's voor de kinderen van toen werden beluisterd door velen, die nu zelf al weer kinderen heb ben. De tweede wereldoorlog maakte aan deze activiteiten een eind, en hoewel ze na de oorlog nog wel even terug is geweest in de aether, trok mevrouw Van Dijk zich toen toch terug,om van haar vijfde leven te gaan genieten. Dat je oud-zijn beoefenen kunt ets een kunst, heeft ze duidelijk naar voren laten komen in haar boekje „Vonken in de scheme ring". Zelf beoefent ze die kunst met overgaveze heeft daarbij een wenk ter harte genomen, die van sir Winston Churchill a'komstig is „Probeer het. eens, als je boven de zeventig bent," heeft die gezegd. En dus is mevrouw Van Dijk gaan scniiaeren, txoewel ze vroeger nooit een kwast in haar handen had gehad. Het gadt, en ze rczlt er zich gelukkig mee. En verder leest ze, dat de stukken eraf vliegen. Mevrouw Antoinette van Dijk, die zondag haar tachtigste verjaardag vierde, lijkt ook met dit vijfde leven uitstekend raad te weten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5