Bijna iedereen fotografeert OP VAKANTIE WORDEN GEEN SLECHTE, MAAR WEL WEINIG ORIGINELE FOTO'S GEMAAKT E Maas-Rijnverbinding is actueel geworden Limburg houdt vast aan kanaal Arcen - Ruhrort weer Geniet dubbei Grootvader met half hoofd Coopvaett Negentien maanden vissen in Nigeriaanse wateren KNELPUNTEN op Rijksweg 13 's Lands Kroniek- Uit afdrukmachines rollen per uur honderden San Marcopleinen, Franse en Italiaanse triomfbogen, strand en andere Vergezichten Kansen hiervoor meest gunstig van elX vrijogenblik Het is de IJmuidenaar Jan Buis uitstekend bevallen J Japanse betalingsbalans toont tend enz tot ver slechtering GEMOTIVEERDE VOORKEUR NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG WmmÊÊ J Douwe Egberts Verzoek aan auto mobilisten HEINTJE DAVIDS MOET RUSTEN ZIGEUNERS opnieuw naar Lourdes V B DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 PAGINA 6 Rustig, onbezorgd I in gezelschap van een fijne pijp tabak. in handige plastic tabakszak Kosten levensonderhoud in V.S. met 0.3 gestegen Walcheren geteisterd door kwalijke geuren - Vismeelfabriek in Arnemuiden steen des ^aanstoots AUVEKTlTilN lixT BLAD Kolenvoorraad bij Oranje-Nassau-mijnen sterk gestegen Sahara zal in 1965 46 a 50 miljoen ton olie opbrengen r wordt vrij behoorlijk gefotogra feerd door de Nederlanders-op- vakantie. Dat is de mening van een groot aantal fotohandelaren, die in deze maanden dagelijks bedolven worden onder honderden vakantiefilmpjes. Er zijn vakantie gangers, die met prachtige plaatjes naar huis komen. Aan onderwerp en compositie is zorg besteed. Er zijn er ook, aan wier werk in één oogopslag is te zien, dat zij alleen maar tijdens de vakantie een camera hanteren. Zij behoren tot het gilde der amateurs in het kwadraat, wier foto's worden gekenmerkt door de klassieke gebre ken: groepsportretten /waarop de meest linkse of rechtse (zeer belang rijke) figuur ontbreekt; tedere opna men van de verloofde, staande op een blanke duintop en starend naar de zee alleen haar voeten ontbreken een leuk groepje met opa als cen trale figuur, maar jammer, de man heeft maar een half hoofdenzo voorts. Over het algemeen kan men echter zeggen, dat er weinig slechte foto's worden gemaakt, al legt de Nederlander-op-vakantie weinig ori ginaliteit aan de dag wanneer hy de camera hanteert. Dat wordt men wel gewaar als men de dagelijkse pro duktie van een fotohandelaar door zijn handen laat gaan. Er zijn weinig uitschieters naar boven. De meeste amateurkiekjes komen uit het kastje van de huis-, tuin- en keukenfoto graaf, wie het slechts te doen is om tastbare herinneringen aan een ple zierige of verregende vakantie. Het zijn de geijkte plaatjes: een gondel op een van de Venetiaanse kanalen, een overzichtje van het strand aan Cape d'Antibes, een panorama vanaf, de Eiffeltoren, een plaatje van het hotel, waarin men logeerde, of een „luchtfoto'" vanaf een van de bergen in Beieren of de Zwitserse Alpen. Dan bestaat er een grote voorkeur voor de groepsfoto's. De bus, waarmee men op vakantie is, dient dikwijls als achtergrond. Het zijn de fotootjes, die al hon derden keren zijn gemaakt en steeds cember Jaarlijks tienduizend verkoopt. Daar komt bij. dat de toestellen, die door hun uiterlijkheid de schijn wekken enorm duur te zijn, in werkelijkheid niet zo kostbaar in aanschaf zjjn. Voor een bedrag van nog geen honderd gul den koopt men een behoorlijke camera. Het is het betere fototoestel, waarvoor vooral in het westen van het land grote belangstelling bestaat. De vraag naar het goedkope kiekkastje neemt in dit deel van Nederland met het jaar af. Als gevolg van het feit, dat de came ra zo gemakkelijk in het bereik kwam van de massa en mede door de enorme propaganda, welke van de kant van de fotohandel werd en nog wordt ge maakt, nam vooral na de oorlog de huis-, tuin- en keukenfotografie In ons land een grote vlucht. Slagzinnen als „Fotografeer zelf uw kinderen" en „Uw buitenlandse reis een nieuwe be levenis als u fotografeert" gingen er ln als koek. Er verschenen voorts handi ge foldertjes met leerrijke aanwijzingen voor de amateur. Zij liggen bij de foto handelaar op de toonbank en kunnen zo maar worden meegenomen. Van de honderd gezinnen in het westen van het land hebben er vijf en zestig een foto apparaat, zo heeft een enquete uitge wezen. Uiteraard worden in de vakantietijd de meeste foto's gemaakt. Over iedere Nederlander, die een camera heeft, wordt de fotografeerlust dan plotseling vaardig. Hij investeert een aardig be dragje in het gevoelige papier, waar aan hij alles toevertrouwt wat hem leuk en aardig heeft toegeschenen. Het moe ten vooral „leuke" plaatjes worden. Daarom stelt hij niet zulke hoge eisen aan achtergrond en opstelling van het onderwerp, dat hij wil fotograferen. En daarom worden het dus géén leuke plaatjes, maar middelmatige kiekjes, waarbij een heleboel moet worden uit gelegd, wanneer een ander ze onder ogen krijgt. Het zijn doorsnee-foto's van doorsnee-Nederlanders. Het maken van dit soort foto's behoort evenzeer tot het eigene van de Nederlanders als het hebben van gothische meubelen met pluchen bekleding. Met hetzelfde mate riaal en een beetje meer fantasie 'zijn er heel wat frissere kiekjes te maken. Op een stukje papier van zes-bij-zes of l!lflllllll!llllllllllilllllllllllllll!llll||||||llll|||||||j||j||||||||||tll|||||||||j|||||||||||||||||||||||||||||||||||||lli;illl||||||||||||flllllllUII llllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllll wordt de klant, die natuurlijk razend benieuwd is naar zijn prestaties op het celluloid, meestal binnen vier en twin-! tig uur tevreden gesteld. Uit de machi nes rollen per uur vijfhonderd afdruk ken: San Marcopleinen, Italiaanse en Franse Triomfbogen, Valkenburgse pa norama's, Zandvoortse strandgezichten bij de vleet, Haarlemse Vleeshalletjes met dozijnen tegelijk en Amsterdamse Westertorens en gros. De laatste jaren valt er een bijzonde re belangstelling waar te nemen voor het maken van smalfilms en kleuren-; dia's. Ondanks het feit, dat meer men-; sen zijn gaan fotograferen is er geen; stijging in de zwart-wit-foto-productie, vertelde ons een handelaar. De klein- beeldcamera's zijn voor velen te beta len daarmee zijn over het algemeen be hoorlijke resultaten te bereiken. Filmen heeft de attractie, dat alles nog veel „echter" wordt. Én omdat een goede filmcamera al voor een betrekkelijk redelijk bedrag te koop is hebben ve len zich zo'n apparaat aangeschaft. Op verjaardagen of andere familiebijeen komsten vormen de filmpjes een aardi ge afwisseling in de gesprekjes rond de koffie-met-gebak en het bittertje. Het Japans economisch planbureau zegt in een rapport, dat de ontwikke ling van de Japanse economie zich de laatste maanden heeft versneld, dank zij de opvallende uitbreiding van 's lands ex port. Het bureau meent, dat deze snelle ontwikkeling verhoogde kapitaalsinveste ringen en invoer tengevolge zal hebben cn daardoor een verslechtering zal be tekenen van de betalingsbalans met het buitenland. Na een lichte daling in het eerste kwar taal van dit jaar rees de Japanse indus- trieële- én mijnbouwproduktie in het tweede kwartaal tot een nieuw hoogte punt. Indien de produktie op het huidige peil gehandhaafd kan blijven! zal de ex port over 1959 een stijging te zien geven van tenminste 17 pet. De nieuwe raming van de hoogte van het bruto nationaal in komen van Japan is een vermeerdering met 10 pet. (De vorige schatting was 8 pet.). De invoer vertoont in het tweede kwar taal een stijging met 12 pet, ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar, Dit is, naar het Japanse planbureau meent tolerabel, omdat de invoer tijdens de re cessie van het vorig jaar sterk gedaald is. Toch zal men de hoogte van de invoer en kapitaalsinvesteringen schérp in het oog moeten houden, omdat een te snelle stij ging van deze factoren een ongunstige uit werking op de betalingsbalans kan heb ben. Japan exporteerde in de maand juli ter waarde vah 295 min. dollar (20 pet. ho ger dan in juli 1958). (Van een medewerker) Op de jongste Limburgse Haven dag te Maastricht heeft de Com missaris der Koningin, dr. F. Houben, liet officiële standpunt van Limburg kenbaar gemaakt ten aanzien van de nieuwe Maas-Rijn-verbinding. Hg deelde mee, dat de provincie Lim burg van deze verbinding het tracé Arcen-Ruhrort wenst met daarnaast - i,. ssgSsgasac weer door iedereen, die in Italië, Frankrijk, Duitsland of Zwitserland op vakantie gaat, worden geprodu ceerd. Dit soort plaatjes, waarvoor onder werpen zijn gekozen, die het toeris tisch sentiment aanspreken en dus een goede markt hebben, dienen niet alleen als herinneringen. Vaak ook worden zij gebruikt als bewijs om familieleden en kennissen te laten zien, dat men dit keer niet op een paar centen heeft ge keken, toen men op vakantie ging. De ze mededeelzaamheid vertoont vaak een treffende overeenkomst met die, welke bestaat uit het sturen van an sichtkaarten uit verre oorden naar mensen, met wie men doorgaans wei nig contact heeft. Nu levert het fotograferen van alle daagse onderwerpen weinig of geen moeilijkheden meer op. Er zijn in de handel camera's verkrijgbaar, die bijna helemaal automatisch werken. Met een paar eenvoudige handgrepen kunnen zij worden ingesteld. Succes is bij voor baat verzekerd. Bij de constructie vpn de zoekers op de toestellen is bijvoor beeld rekening gehouden met mensen, die een bril dragen. Hoe goed de fabri kanten wisten waar bij de meeste ama teurfotografen de schoen wrong blijkt wel uit het feit, dat vele eenvoudige camera's niet meer zijn uitgerust met een „knopje" voor tijdopnamen. Te talrijk waren de vergissingen en te ge makkelijk werd het fotograferen met blitzlicht. In een enorm tempo ls het gebruik van flitslampjes toegenomen. Wij spraken onlangs een fotohande laar, die er vanaf oktober tot aan de- Een klassieke jout van de ama teur in het kwadraat: een leuk, contrasterend, groepje van oud en jong met grootvader als centrale jiguur, maar jammer, de man heeft maar een half hoofd. De andere helft is in de comera blijven ste ken. negen-bij-negen kan men niet de hele provincie Stiermarken krijgen. De ama teurfotograaf vraagt soms teveel van zijn toestelletje. Een karakteristiek is altijd veel geslaagder dan die nietszeg gende groepsfoto's Gemechaniseerd In augustus wordt doorgaans wel het meeste op het gebied van de amateur fotografie gepresteerd. En ook het slechtste, vertrouwde ons een hande laar toe. De fotohandelaren zitten dan tot over hun oren in het werk. Een paar jaar geleden zaten zij ln augustus nog met hun handen in het haar. De toe stand is verbeterd sinds vele bedrijven zijn overgegaan tot een gemechaniseer de werkwijze waardoor het ontwikke len en afdrukken vooral hoegenaamd geen probleem meer is. Kleinere be drijven werken op dat terrein in coöpe ratief verband. Met behulp van inge wikkelde machines, waarvan de aan schaffingsprijs varieert-van enkele dui zenden tot soms tienduizenden guldens, Na negentien maanden voor een Ameri kaanse firma in de Nigeriaanse -wateren gevist te hebben, is de IJmuider visser Jan Buis voor een verlof van drie maan den in zijn woonplaats teruggekeerd. Het is de 58-jarige Buis in dat verre Afri- De hoofdcommissaris van politie te Rot-' terdam maakt het volgende bekend: De met grote voortvarendheid uitge voerde werkzaamheden aan de Rijksweg 13 (Rotterdam-Delft) kunnen niet geheel zonder stoornis voor het verkeer verlo pen. Tot dusverre is het, op enkele uit zonderingen na, gelukt al te grote opstop pingen te voorkomen. Thans echter is een stadium bereikt, waarbij op het viaduct bij Overschie slechts van één rijbaan ge bruik gemaakt kan worden voor het mo torische verkeer in beide richtingen. Dit leidt ertoe, dat de vlak langs elkaar rij dende files meer dan voorheen worden vertraagd en dat iedere storing onmiddel lijk zeer ernstige vormen aanneemt, om dat er ter plaatse geen uitwijkmogelijk heden bestaan. In verband hiermede wordt belangheb benden aangeraden de komende weken zoveel mogelijk gebruik te maken van an dere verbindingswegen. In het bijzonder wordt het verkeer tussen Rottoriam en Den Haag v.v. gewezen op de mogelijk heid om in beide richtingen via Hillegers- bergBergschenhoek en Blelswijk te rij den. Vooral op de spitsuren wqrdt auto bestuurders geadviseerd van deze verbin ding gebruik te maken, aangezien grote vertragingen op de Rijksweg 13 dan dik wijls niet te voorkomen zullen zijn. Aangezien de belemmering vermoede lijk versclteide weken zal duren, wordt men dringend verzocht, zo mogelijk in bovenstaande zin mede te werken aan ontlasting van het verkeer ter plaatse of anders zich in de situatie te schikken en zich stipt, te houden aan de verkeersbor den en de politieaanwijzingen. Het Amerikaanse departement van arbeid heeft vrijdag bekend gemaakt dat de kosten van levensonderhoud in de Ver. Staten in de maand juli met 0,3 procent zijn gestegen. Dit indexcijfer heeft nu het recordpeil van 124,9. (ge middelde 1947=100) bereikt, wat 0.8 pro cent hoger is dan in juli 1958. De stij ging is voornamelijk het gevolg van een verhoging van prijzen voor voedings middelen. Als gevolg van deze verho ging zullen de lonen van ongeveer 1 miljoen ar worden verhoogd. Bij de huldiging van de 70-jarige Har ry Boda heeft Gerard Walden zaterdag avond in Krasnapolsky te Amsterdam medegedeeld, dat Henriëtte Davids, die na de pauze als gast zou optreden niet kon komen, omdat, ze de vorige week een ernstige inzinking heeft gekregen cn op dokters-advies haar contract bij Tom Manders heeft verbroken. Zij trad nog iedere avond bij Manders op in Saint Germain des Prés. Ze moet volkomen rust houden, aldus de heer Walden. Mevr. Davids is 71 jaar oud. kaanse land goed bevallen en direct na zjjn thuiskomst vertelde hij al op sma kelijke wijze van zijn ervaringen. In het begin van februari 1958 vertrok hij met de Scheveningse kotter Miesje naar zijn nieuwe werkkring. Overigens was Buis op een wat eigenaardige manier in contact gekomen met de Amerikanen. Een kennis van hem, de IJmuider netten- handelaar v. Beelen, leverde netten aan de firma en op een verjaardagsfeestje vroeg Buis eigenlijk meer uit de grap of dat vissen in Nigeria iets voor hem zou zijn. Tot zijn grote verbazing stond de heer v. Beelen een paar dagen later aan de deur met de mededeling, dat hij „kon beginnen". Een van de directeuren van de maatschappij was ook in Holland om een paar kotters aan te kopen en voor de heer Buis bet goed besefte w-as hij al op weg naar Nigeria. De Miesje kwam na een voorspoedige reis -in Lagos, de hoofdstad, aan en al direct begon voor de heer Buis de vis serij. Hij werd schipper op de voorma lige Scheveningse kotter, die inmiddels in Jacky was herdoopt. Als monteur kreeg hij de IJmuidenaar Paul Eenhoorn aangewezen. De bemanning werd verder aangevuld met tien inboorlingen. De vloot van de rederij bestond uit een aantal an dere kotters, waartoe ook de vroegere Heidér 24 en 25 behoorden. Op al deze scheepjes zaten Nederlandse vissers, voornamelijk uit Den Helder en IJmui- den. Zij waren ondergebracht in een rian te villa in Apappa, een voorstad van La gos. De kotters maakten per week twee rei zen naar de Atlantische Oceaan. Een mijl of twintig van de kust werden de netten al overboord gezet. Over het algemeen werd er 'behoorlijk gevangen en het ge beurde niet zelden, dat de heer Buis na een dag of -twee drie vissen, met 150 manden vis naar „huis" kon gaan. Deze vis was van een heel ander assortiment dan de heer Buis op de Noordzee gewend was geweest. Alleen de tongen kwamen hem 'bekend voor. De overige soorten, zo als de recjsnappers, de seinos. de vrocas, had hij nog nooit van zijn leven gezien. De smaak van de vis kon hem niet erg beko ren, omdat deze z.i. veel te zoet was. Er werden ook veel grote garnalen gevangen, maar deze waren heerlijk. De Nigerianen waren echter grote liefhebbers van deze vissoorten en zij gingen dan ook grif van de hand. De verkoop aan de markt ging altijd vlot in zijn werk. Zodra de vis ge lost was, werd zij a contant aan de hande laren verkocht en dit leverde nooit moei lijkheden op. Over zijn twee Amerikaanse „bazen", Fred R. Duchamp en Dougias K. Chik, heeft de heer Buis niets dan. lof. Dat waren jongens die van wanten wisten, zegt hij. Als het maest., werkten zij nog har- dertdan wij om een eventueel mankement aan de motor te verhelpen df andere rteparaties te verrichten. Ook wisten zij wat een visser toekwam. En in tegenstel ling tot wat de heer Buis in Holland ge wend was, als deelvisser werden hij en de andere Nederlandse vissers tegen elk mo gelijk risico verzekerd. Ook de verhoudin gen tussen personeel en directie lieten niets te wensen over. zodat, de heer Buis met groot .genoegen aan zijn Nigeriaans avontuur terugdenkt. LONDEN, Blijkens door bet Engelse ministerie van financiën gepubliceerde voorlopige cijfers is de stijgende lijn in zowel invoer als uitvoer van het Verenigd Koninkrijk in het tweede kwartaal ook in juli gehandhaafd gebleven. In deze maand werd voor een waarde van 287.8 (251) miljoen pond sterling uit gevoerd en voor 353 (332) miljoen pond sterling ingevoerd. De waarde van de invoer heeft de waarde van de uitvoer in juli overtroffen met 55.9 miljoen pond sterling. Dit invoer- oversdhot is 14 miljoen pond sterling geringer dan over juni, doch bijna 19 mil joen pond sterling groter dan het maand- gemiddelde over de eerste helft van 1959. Talrijke Walcherse hulsgezinnen sla. pen gedurende enkele nachten reeds met alle ramen van hun woningen potdicht. De oorzaak is een bijzonder kwalijk riekende geur, die bepaalde delen van het eiland teistert en die afkomstig is van een vismeelfabriek onder Arnemuiden. Volgens geruchten zouden enkele mensen door deze damp bedelmd zijn geraakt. O.a. zou een ar beider tijdens werkzaamheden aan de spoorbaan in de omgeving van Middel burg onwel geworden zijn. Een in- spectrice van de Pharmaeeutische In spectie Volksgezondheid in Den Haag, die enkele dagen geleden een bezoek aan Walcheren bracht, kon bij na vraag niet met zekerheid meedelen of deze damp de oorzaak v?n de bedel- ming is geweest. Tegen het einde van de kermisweek te Middelburg werd deze akelig flau we en penetrante lucht voor het eerst bemerkt. Tengevolge van het warme weer van de laatste dagen is er on voldoende luchtbeweging, waardoor de damp zeer laag bij de grond blijft han gen. Bovendien woei de overigens bij zonder zwakke wind in de nachten van deze week voortdurend uit oostelijke of noordoostelijke richting waardoor zich een langgerekte baan van soms wel bijna tien kilometer over het eiland uitstrekte. Zo lag Middelburg enkele dagen precies in deze dampbaan, het geen tot gevolg had dat Vele bewoners reeds vroeg in de avond de ramen moesten sluiten. In de Arnemuidense fabriek worden sinds drie maanden bliekresten ver werkt. Deze bliek is afkomstig uit Tholen. Bij de verwerking van deze resten veroorzaakt het vet van de dier tjes de indringende geur. De damp, die na de verwerking ontstaat, is zwaarder dan de lucht en slaat na het verlaten van de schoorsteen onmiddel lijk neer. Al maken we een schoor steen van tweehonderd, dan zou dat niets helpen, verzekerde een der di recteuren van het bedrijf. Op enige af stand slaat de damp toch neer. Overi gens doet de bedrijfsleiding alle moge lijke moeite om een einde te maken aan dit ongerief. Er worden thans proeven genomen met een pers, waar bij de olie onmiddellijk uit de schar- dijn verwerkt kan worden en zodoende niet meer in dampvorm kan ontsnap pen. De bedrijfsleiding hoopt zeer bin nenkort tot een gunstig resultaat te komen, zodat de Walcherse Inwoners, die precies in de geurbaan wonen, er geen last meer van zullen hebben. een steekkanaal Born-Geilenklrchen om Aken 'n aansluiting op de Maas te bezor gen. Als derde Limburgs desideratum bracht hg naar voren het Gabergka- naal, dat ten noorden van Maastricht het Albertkanaal met het Julianakanaal inoet verbinden, waardoor de Belgische Kempen en Antwerpen een directe aan sluiting krijgen op de Nederlandse Maas, in tegenstelling met de omweg van ongeveer 15 km langs de Stop van Ternaaicn. Op de Maastrichtse Havendag sprak ook de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel mr. K. P. van der Mandele, die een pleidooi hield voor de spoedige voltooiing van het Rijn-Main-Donau-kanaai. De. medede ling van de Limburgse Commissaris was een reactie hierop, waarna mr. van der Mandele verklaarde, dat Rot terdam Limburg de gevraagde water wegen best gunt, zelfs al moest de ha venstad aan de Nieuwe Maas er enige scheepjes om missen. Er is aanleiding deze verklaringen in ons blad ook nog even reliëf te ge ven, omdat zjj tegemoet komen aan de opvatting van de provincie Noord-Bra bant, indertijd door prof. dr. de Quay als Commissaris der Koningin op de Benelux-contactdag te 's-Hertogen- bosch en later nog op de Brabants- Limburgse havendag te Rotterdam ver tolkt, dat nl. Noord-Brabant alleen be lang heeft bij een nieuwe Maas-Rjjn- verpinding, welke niet zuidelijker komt te liggen dan Venlo, en Limburg steunt bü zgn streven naar een kanaal Arcen- Ruhrort. De redenen, waarom Limburg en Noord-Brabant aan deze oplossing bo ven andere de voorkeur geven, zijn be kend. De verbinding Arcen-Ruhrort zou bij verlenging van het Wilhelminaka- naal naar de Maas ten sterkste bijdra gen tot de industriële ontwikkeling van Noord-Limburg en Oost-Brabant en bij doortrekking van de Noordervaart naar Venlo bovendien tot die van Belgisch Limburg, zodat hiervan het gehele kern gebied van Benelux kan profiteren. Het tegelijk verlangde steekkanaal Born-Geilenkirchen verschaft Aken naar de wens van de permanente conferentie van Europese verkeers ministers de voor zijn concurrentie kracht in de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap nodige aanslui ting op een waterweg, welke het tot heaen mist. Beide waterwegen sa men, Arcen-Ruhrort plus Born-Geilen kirchen, behoeven niet meer te kosten dan 150 miljoen gulden. Dit wii zeg gen, dat zij verreweg de goedkoop-1 ste oplossing vormen, v-geleken bij de daarnaast thans no'g in aan-; merking gebrachte tracé's voor een! Maas-Rijn-verbinding: het Vent-de- bout-kanaal Visé-Aken-Neuss ad 1300 miljoen, het tracé Born-Vlodrop- Neuss ad circa 1 miljard, de verbin ding Born-Geilenkirchen-Neuss ten slotte, welkps Aken tevens met de Rijn zou verbinden, ad 800 miljoen. De voorkeur voor Arcen-Ruhrort plus het steekkanaal Born-Geilenkirchen is dus wèl gemotiveerd en de uitspraak van dr. Houben omtrent het officiële standpunt van Limburg afdoende duide lijk. Niettemin heeft nu achteraf het week blad voor de binnenvaart „Schutte- vaer" (in zijn uitgave van 19 juni j.l.) twijfel geuit over dit Limburgse stand punt in een lang artikel over „Ver deeldheid in Limburg over Maas-Rijn verbinding". Het blad betwist hierin de vaststelling van „De Nieuwe Limbur ger" na de Maastrichtfee Havendag, dat er in Limburg geen verdeeldheid meer bestaat ten aanzien van de vraag, aan welke Maas-Rijn-verbinding de voor keur gegeven moet worden. Om dit aan te tonen worden alle meningsnuan ceringen, welke in Limburg sinds 1952 te bespeuren waren, nog eens opge haald, waarbij intussen het standpunt van het provinciaal bestuur steeds was, dat voor de nieuwe Maas-Rijn-verbin- dim; het tracé Arcen-Ruhrort moest wor den aangehouden, terwijl daaraan later, om Aken te gerieven naar de wens van de permanente conferentie van Europe se verkeersministers, als desideratum van gelijke urgentie het sfeekkanaal Born-Geilenkirchen werd toegevoegd. Het stapdpunt van het provinciaal be stuur werd tevens door de Rijkswater staat gedeeld. De nuanceringen zijn op getreden bij de Kamers van Koophan del. die aanvankelijk en bloc eveneens achter Arcen-Ruhrort stonden, later in het zuiden mede onder invloed van Aken en Luik gedeeltelijk overhelden naar een verbinding Borti-Geilenkir- chen-Neuss. Waartoe dient het evenwel deze nuanceringen na de bevestiging van het officiële Limburgse standpunt- door de Commissaris der Koningin nog eens op te poetsen en toe te spitsen, zij het met tranen van spijt? Men mag toch wel aannemen, dat de Limburgers, na de duidelijke verklaring van dr. Houben, Schuttevaers opwekking tot eenheid niet z.o hard meer nodig hebben. Zakelijk is door het combineren van Born-Geilenkirchen met Arcen-Ruhrort feitelijk alle aanleiding tot verdeeldheid over de Maas-Rijn-verbinding in Lim burg weggenomen, zeker voor het eer ste stadium, met beperkte financiële mogelijkheden, waarin wij verkeren. „Schuttevaer" brengt nu verder nog ter adstructie van de verdeeld heid over de Maas-Rijn-verbinding een persstem naar voren, welke niet uit Nederlands, maar uit Belgisch Limburg afkomstig is. In het te Has selt verschijnende „Belang van Lim burg" schreef de hoofdredacteur se nator H. Leynen te vrezen, dat Arcen- Ruhrort geen kans zou maken te Bonn, waar men, reeds zwaar belast door de Moezel-kanalisatie, niets lie ver zou doen dan een kanaalproject, dat Aken in zijn afzondering laat, in het archief opbergen. De heer Ley- Voor de derde maal trekken de zigeu ners naar Lourdes van 31 augustus tot 3 septe'mber om er hun jaarlijkse bede vaart; te houden. Leider is de kardinaal aartsbisschop van Bordeaux. Richaud. De plechtigheden in Lourdes bestaan voor een groot deel in het hei-stel van de betrekkingen met de Kerk. Van de gele genheid, dat de zigeuners in Lourdes zijn, maken zij 'gaarne gebruik om hun kinderen te laten dopen en een 'aantal huwelijken te sluiten. Kardinaal Richaud ral dit jaar zelf een aantal' deelnemers het H. Vorm sel toedienen.Merkwaardigerwijs is de laatste jaren gebleken, dat verscheidene zigeuners zich tot het priesterschap aan getrokken voelen: daarvoor zullen extra gebeden worden gestort. De organisatie van de bedevaart ligt in handen van de aalmoezenier van de ker misreizigers, de Jezuïet-pater Fleury. nen acht zelf Arcen-Ruhrort een min der goede oplossing, die hjj niettemin verkiest boven helemaal geen oplos sing. Dit standpunt behoeft dan toch practisch geen verdeeldheid tussen Belgisch en Nederlands Limburg te betekenen. Het artikel van de Belgische senator bevat evenwel ook nog de verklaring, dat, wanneer het niet mogelijk mocht blijken met Nederland tot overeenstem ming te komen over welk tracé van de Maas-Rijn-verbinding ook, er geen an dere keus over zou blijven dan de zaak tussen België en West-Duitsland aan te pakken, in welk geval het plan Visé- Neuss een kans zou maken. Hier klinkt het dus, alsof Nederland de zaak zou saboteren en of het daarom nodig is met het Vent/Debout-kanaal te schermen waarin de heer Leynen overigens zelf niet gelooft. Hij rioemt dit toch het ka naal van het onverstand, een conceptie, die in strijd is met de geest van Euro pese samenwerking. Dat hij er niette min mee voor de dag komt, zal wellicht zijn toe te schrijven aan spijt over dé voorrang, welke de opheffing van de Stop van Ternaaien gekregen heeft boven de aanleg van het Cabergkanaal, waar van hij steeds een ijverig voorstander is geweest. Nochtans krijgt dit Cabergka naal door de jongste verklaring van dr. Houben nu ook nader perspectief voor een volgende periode. Het Vent Debout-kanaal als stok achter dé deur naar voren brengen is intussen ook niet ter zake, omdat het ondenkbaar is, dat de Westduitse rege ring, die naast de Moezel-kanalisatie zelfs 't kanaal Arcen-Ruhrort niet zou durven aanpakken, dan wèl de hyper- dure verbinding Visé-Neuss zou willen gaan verwezenlijken. En is ook Bel gië wel bereid en in staat dat te doen? Ligt in deze tastbare onmogelijkheid van het Vent-Debout-kanaal de sugges tie opgesloten, het dan toch maar met het tracé Born-Geilenkirchen-Neuss te proberen, omdat dit Aken een waterweg verzekert en Bonn daarom welgevalli- ger dan Arcen-Ruhrort kan zijn, dan komt de heer Leynen toch weer voor de muur van de geldnood in Bonn te staan, want deze oplossing blijft haast even zwaar in de papieren lopen. De stand van zaken is dan ook aldus, dat, wanneer men een nienwe Maas- Rijn-verbinding niet ad calendas graecas verschoven, maar in de naaste toekomst uitgevoerd wil zien, de door de Commis saris der Koningin in Limburg bepleite oplossing de enig aangrijpbare kans maakt. Zij is de goedkoopste, wat thans zwaar blijkt te wegen, en komt nochtans aan allo bg de nieuwe Maas-Rijn-verbin ding te bevorderen belangen in hoge mate tegemoet, met name doordat Aken daarbij met bet kanaal Born-Geilenkir chen toch ook een aansluiting op de wa terwegen krjjgt. Dit kanaal kan de West duitse regering later trouwens altijd nog door laten trekken naar Neuss aan de Rgn. Gegeven deze omstandigheden kan er redelijkerwijze geen verdeeldheid over de aanpak van de combinatie Ar cen-Ruhrort plus Born-Geilenkirchen bestaan, De produktierekening van de Maat-1 schappij tot Exploitatie van Limburgse! Steenkolenmijnen Genaamd ..Oranje! Nassau" Mijnen te Heerlen beliep ovet! het boekjaar 1958 f 11.331.000 (12.377.000) .1 De buitengewone winsten en verliezen kwamen uit op een voordelig saldo van 2.210.000 (2.093.000). De voorlopige uit kering voor immateriële oorlogsschade! bedroeg t 1.130.000 (v.j. onttrokken aan' reserve voor oorlogsschade f 883.000) 4 Het onverdeeld winstsaldo was f 8.000! (23.000). De voorzieningen voor belastin-: gen vergde f 8.190.000 (8.726.000) en het! registratierecht i.v.m. verhoging ge-j plaatst kapitaal van f 50 min tot f 75: min, f 625.000 (nihil), waarna het saldo winst uitkomt op f 5.864.000 (6,6 min), dat als volgt verdeeld wordt: dividend 7% (12) over het verhoogde kapitaal: f 5.250.000 (6 min.), statuaire uitkeringen f 527.000 (592.000), saldo op nieuwe re' kening f 87.000 (8.000). Uit de balans blijkt dat het bedrag: van de voorraad kolen, briketten en slik vertegenwoordigd is en per 31 de-I cember '58 is gekomen op f 9,5 (3,l)j min. Het feit dat de ..Onroerende; goederen en bedrijfsinrichtingen" tot nu zijn opgenomen tegen de historische aan-1 schaffigsprijzen, terwijl de afschrijving gen sedert jaren op basis van aanschaf-' fingswaarde geschieden, gaf aanleiding tot herziening van de restant-boekwaar de van deze activa. Van het bedrag dat uit deze herziening beschikbaar kwam, werd f 25 min aangewend tot verhoging van het geplaatste kapitaal tot f 75 min. (Het statutair reservefonds werd dien overeenkomstig verhoogd en gebracht op 10% van het geplaatste kapitaal. De netto-kolenproduktie bedroeg in het verslagjaar 2.230.000 ton en vertoon de daarmede voor het eerst sinds het jaar 1952 een stijging van de produktie' ten opzichte van het voorafgaande jaar, deze stijging bedroeg 5,1%. De elek trische centrale produceerde 383 min kWh tegen 409 min in het voorafgaande jaar. De stroomlevering aan derden daal de van 302 min tot; 263 min kWh. De financiële resultaten in het verslag jaar waren nog betrekkelijk gunstig- Voor het lopende boekjaar moet echter op een sterke teruggang worden ge-, rekend. Minister Soustelle heeft in antwoord' op vragen, gesteld door het blad „P'aris- Presse", medegedeeld, dat de Sahara in 1965 46 a 50 miljoen ton olie zal produ-; ceren. In 1959 zal de produktie ongeveerl 114 miljoen ton bedragen, in 196(1 on-i geveer 10 miljoen, in 1961 orwevee'r 20! miljoen ton en in 1963 31 a 39 miljoen; ZUID-AFRIKA De leider van het Westduitse Instituut voor Economisch On derzoek, professor F. Friedensburg, heeft als zijn mening gegeven dat de goudprijs mfer door Psychologische dan economi sche factoren wordt beheerst. Volgens i' ricdensburg zou de wereld gebaat zijn bij een stabiele goudprijs, die gedurende vele jaren gehandhaafd blijft. Een prijs verhoging zou de goudmijnen slechts tij delijk voordeel brengen. TOKIO Volgens het Japanse ministe rie van transport waren eind juni 82 schepen, van in totaal 1.168.144 gross ton, in aanbouw op de 24 grote Scheepswerven in Japan. Veertig hiervan waren voor het buitenland bestemd. Op 87 kleinere werven stonden 317 sche pen op de helling met een totale tonnage van 102.707 gross ton. BONN Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld» dat de Westduitse regering bepeid is ga ranties te verstrekken tot een bedrag van 200 miljoen mark voor de levering van investeringsgoederen ten behoeve van de economische ontwikkeling van Ghana. MONTREAL De Consolidated Mining and Smelting Co. of Canada heeft de zink- prijs verhoogd met Vi dollarcent tot 11% dollarcent per pound.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6